POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKA
O ZAŠTITI SPOMENIKA PRIRODE "STRATIGRAFSKI PROFIL FILIJALA BEOČIN"

("Sl. list AP Vojvodine", br. 42/2022)

Član 1

Proglašava se područje koje se nalazi na severnom i severozapadnom delu kopa "Filijala" - Severno polje, zaštićenim područjem od pokrajinskog značaja, odnosno II kategorije, kao Spomenik prirode "Stratigrafski profil Filijala Beočin" (u daljem tekstu: SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin").

Član 2

SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin" stavlja se pod zaštitu radi ostvarivanja ciljeva očuvanja:

1. stratigrafskih jedinica, koje predstavljaju etalon za sva naknadna upoređenja istih ili sličnih stratigrafskih jedinica;

2. lokaliteta jedinstvenih geoloških, sedimentoloških, paleogeografskih i paleontoloških karakteristika;

3. jednog od najznačajnijih objekata geonasleđa Vojvodine;

4. lokaliteta sa ostacima retkog fosilnog materijala;

5. kontakta između sedimenata različite stratigrafske pripadnosti (profil panonskih i gornjopontskih sedimenata).

Član 3

SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin" nalazi se na severnim padinama Fruške gore, bliže njenom podnožju, iznad desne obale Dunava, na teritoriji katastarske opštine Beočin, opština Beočin.

Područje SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin" obuhvata površinu od 4,13 ha, od čega je 2,52 ha u privatnom vlasništvu, dok 1,61 ha predstavlja javnu svojinu.

Na području SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin" ustanovljava se samo režim zaštite III stepena.

Opis granica i grafički prikaz SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin" dati su u Prilogu koji je odštampan uz ovu odluku i čini njen sastavni deo.

Član 4

Ciljevi zaštite iz člana 2. ove odluke realizuju se putem mera očuvanja i unapređivanja:

1. Plansko uklanjanje žbunaste vegetacije i oburvanog materijala, posebno u donjim delovima profila, radi omogućivanja nesmetanih paleontoloških istraživanja neogenih sedimenata duž profila;

2. Suzbijanje invazivnih vrsta, naročito bagrema (Robinia pseudoacacia) i kiselog drveta (Ailanthus altissima) kao sastavni deo aktivnosti upravljača i svih korisnika prostora;

3. Izvođenje geoloških istražnih radova kojima se ne remeti morfologija profila i terena oko njega.

Član 5

Na području SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin" zabranjeno je:

1. Izvođenje eksploatacije cementnih laporaca za građevinsku industriju na formiranim etažama;

2. Izvođenje građevinskih, vodoprivrednih i drugih radova koji mogu narušiti postojeće stanje profila;

3. Deponovanje i skladištenje jalovine, komunalnog, industrijskog i drugog otpada i viškova zemlje sa otkopa;

4. Formiranje deponija otpada;

5. Promena postojeće morfologije i ugrožavanje bilo koje etaže stratigrafskog profila Filijala (potkopavanje, zasecanje, stvaranje pozajmišta i drugo);

6. Izgradnja industrijskih, infrastrukturnih, privrednih i drugih objekata čiji rad i postojanje mogu izazvati nepovoljne promene na zaštićenom području;

7. Promena namena površine, izuzev promena koje proističu iz programskih dokumenata upravljača;

8. Uzimanje fosilnog materijala s profila, osim za potrebe naučnih istraživanja;

9. Svi radovi kojima se mogu narušiti estetske i ambijentalne vrednosti zaštićenog prostora i pogoršati karakteristike njegove primarne vrednosti.

Član 6

Za sve dozvoljene radove na prostoru SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin", u skladu s planskim aktima, moraju se pribaviti uslovi pokrajinskog organa nadležnog za poslove zaštite životne sredine.

Član 7

Zabrane i ograničenja propisana ovom odlukom ne odnose se na aktivnosti i radove Vojske Srbije, koji se realizuju za potrebe odbrane zemlje.

Član 8

SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin" poverava se na upravljanje kompaniji "Lafarge - BFC", Beočin (u daljem tekstu: Upravljač).

Upravljač je dužan naročito da: čuva zaštićeno područje i sprovodi propisane režime zaštite; unapređuje i promoviše zaštićeno područje; donosi plan upravljanja i akt o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi utvrđen aktom o zaštiti; obeleži zaštićeno područje, granice i režime zaštite u skladu s posebnim pravilnikom o načinu obeležavanja; osigura neometano odvijanje prirodnih procesa i održivog korišćenja zaštićenog područja; daje saglasnost za obavljanje naučnih istraživanja, izvođenje istražnih radova, snimanje filmova, postavljanje privremenih objekata na površinama u zaštićenom području i daje druga odobrenja u skladu sa ovim zakonom i pravilnikom o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi; obezbedi nadzor nad sprovođenjem uslova i mera zaštite prirode; prati kretanje i aktivnosti posetilaca i obezbeđuje obučene vodiče za turističke posete; vodi evidencije o prirodnim vrednostima i o tome dostavlja podatke Zavodu; vodi evidenciju o ljudskim aktivnostima, delatnostima i procesima koji predstavljaju faktor ugrožavanja i oštećenja zaštićenog područja i o tome dostavlja podatke Zavodu i Ministarstvu; vodi evidenciju o nepokretnostima s podacima značajnim za upravljanje zaštićenim područjem; u saradnji s republičkom i pokrajinskom inspekcijom i organima bezbednosti, sprečava sve aktivnosti i delatnosti koje su u suprotnosti sa aktom o zaštiti i koje predstavljaju faktor ugrožavanja i devastacije zaštićenog područja; vrši i druge poslove utvrđene zakonom i aktom o zaštiti.

Ako upravljač vršenjem poslova utvrdi da je učinjen prekršaj ili postoji osnovana sumnja da je učinjeno krivično delo ili privredni prestup, ovlašćen je i dužan da podnese odgovarajuću prijavu ili zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.

Ukoliko se u postupku nadzora nad radom, stručnog i inspekcijskog nadzora utvrdi da upravljač ne izvršava obaveze ustanovljene aktom o proglašenju, upravljanje zaštićenim područjem se oduzima i poverava drugom upravljaču.

Član 9

Očuvanje, unapređivanje, održivo korišćenje i prikazivanje prirodnih i drugih vrednosti SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin" sprovodi se prema Planu upravljanja koji upravljač donosi za period od deset godina (u daljem tekstu: Plan upravljanja).

Plan upravljanja iz stava 1. ovoga člana sadrži naročito:

1. Prikaz glavnih prirodnih i stvorenih vrednosti, kao i prirodnih resursa;

2. Ocenu stanja životne sredine zaštićenog područja;

3. Pregled konkretnih aktivnosti, delatnosti i procesa koji predstavljaju faktor ugrožavanja zaštićenog područja;

4. Dugoročne ciljeve zaštite, očuvanja i unapređivanja i održivog razvoja;

5. Analizu i ocenu uslova za ostvarivanje tih ciljeva;

6. Prioritetne aktivnosti i mere na zaštiti, održavanju, praćenju stanja i unapređivanju prirodnih i stvorenih vrednosti;

7. Prioritetne zadatke naučnoistraživačkog i obrazovnog rada;

8. Planirane aktivnosti na održivom korišćenju prirodnih vrednosti, razvoju i uređenju prostora;

9. Prostornu identifikaciju planskih namena i režima korišćenja zemljišta;

10. Aktivnosti na promociji vrednosti zaštićenog područja;

11. Studijsku (istraživačku), programsku, plansku i projektnu dokumentaciju potrebnu za sprovođenje ciljeva i aktivnosti;

12. Oblike saradnje i partnerstva s lokalnim stanovništvom i drugim vlasnicima i korisnicima nepokretnosti;

13. Aktivnosti i mere na sprovođenju plana s dinamikom i subjektima realizacije plana upravljanja i način ocene uspešnosti njegove primene;

14. Finansijska sredstva i druge materijalne pretpostavke za izvršavanje poverenih poslova u upravljanju zaštićenim područjem i način njihovog obezbeđenja.

Na plan upravljanja iz stava 1. ovog člana, saglasnost daje pokrajinski organ nadležan za poslove zaštite životne sredine po prethodno pribavljenom mišljenju Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.

Plan upravljanja Upravljač će doneti i dostaviti pokrajinskom organu uprave nadležnom za poslove zaštite životne sredine najkasnije u roku od deset meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

Upravljač je dužan da analizira sprovođenje Plana upravljanja i ostvarene rezultate i, po potrebi, izvrši njegovu reviziju.

Član 10

Plan upravljanja iz člana 9. ove odluke ostvaruje se godišnjim programima upravljanja koje će Upravljač doneti i dostaviti pokrajinskom organu uprave nadležnom za poslove zaštite životne sredine na saglasnost s pribavljenim vodnim aktima u skladu s propisima u vodoprivredi. Do donošenja Plana upravljanja, Upravljač će godišnji program upravljanja doneti i dostaviti na saglasnost u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Godišnji program upravljanja iz stava 1. ovog člana sadrži naročito: sažet prikaz prirodnih i drugih vrednosti zaštićenog područja, ciljeva zaštite i održivog korišćenja mogućnosti i ograničenja za njihovo ostvarivanje; detaljan prikaz godišnjih zadataka odnosno poslova na čuvanju, održavanju, unapređivanju, prikazivanju i održivom korišćenju zaštićenog područja za potrebe nauke, obrazovanja, rekreacije i turizma i ukupnog socioekonomskog razvoja; prikaz konkretnih poslova na izradi i donošenju upravljačkih dokumenta, prvenstveno Plana upravljanja, pravilnika o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi i akta o naknadi za korišćenje zaštićenog područja; prikaz zadataka na obeležavanju zaštićenog područja, zasnivanju informacionog sistema i protivpožarnoj zaštiti; prikaz subjekata i organizacionih i materijalnih uslova za izvršenje programa, visine i izvora potrebnih finansijskih sredstava.

Izveštaj o ostvarivanju godišnjeg programa upravljanja za prethodnu godinu upravljač dostavlja pokrajinskom organu nadležnom za zaštitu životne sredine do 15. decembra tekuće godine, godišnji program upravljanja za narednu godinu upravljač dostavlja pokrajinskom organu nadležnom za zaštitu životne sredine do 15. novembra tekuće godine, a izveštaj o ostvarivanju plana upravljanja iz stava 1. ovoga člana najkasnije 60 dana pre isteka perioda za koji je plan donet.

O predlogu plana upravljanja zaštićenim područjem upravljač je dužan da obavesti javnost.

Obaveštenje javnosti podrazumeva javni uvid u predloženi plan.

Javni uvid organizuje i sprovodi upravljač zaštićenog područja i traje 30 dana.

Član 11

Upravljač je dužan da obezbedi unutrašnji red i čuvanje zaštićenog područja u skladu s Pravilnikom o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi, koji donosi uz saglasnost pokrajinskog organa uprave nadležnog za poslove zaštite životne sredine u roku od 6 meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

Aktom iz stava 1. ovog člana utvrđuju se pravila za sprovođenje propisanog režima zaštite, a naročito: način ponašanja posetilaca i drugih korisnika pri kretanju, boravku i obavljanju poslova na zaštićenom području; način obavljanja delatnosti pri korišćenju prirodnih resursa i prostora za izgradnju objekata; mesta, površine i objekti u kojima se zbog očuvanja divljih biljaka i životinja i drugih vrednosti ograničava kretanje ili zabranjuje i ograničava obavljanje određenih radnji, kao i trajanje tih mera; vrste divljih biljaka i životinja čije je korišćenje, odnosno branje, sakupljanje i izlov ograničeno, kao i način i uslovi obavljanja tih radnji; uslovi zaštite prilikom obavljanja naučnih istraživanja i obrazovnih aktivnosti; mesta i uslovi za odlaganje otpada; način održavanja urednosti i čistoće zaštićenog područja; postupak izdavanja saglasnosti i drugih akata korisnicima od strane upravljača; način i organizacija čuvarske službe, čuvanja zaštićenog prirodnog dobra, oprema i sredstva neophodna za čuvanje i održavanje; način sprovođenja preventivnih mera zaštite od požara, drugih elementarnih nepogoda i udesa.

Pravila određena aktom iz stava 1. ovoga člana i druge neophodne informacije za sprovođenje režima zaštite, upravljač je dužan da javno oglasi i na pogodan način učini dostupnim posetiocima i korisnicima.

Član 12

Finansiranje SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin" obezbeđuje se iz prihoda ostvarenih obavljanjem delatnosti i upravljanja zaštićenim područjem, od naknade za korišćenje zaštićenog područja, sredstava obezbeđenih za realizaciju programa, planova i projekata u oblasti zaštite prirode, iz budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine, donacija, poklona, pomoći i iz drugih izvora u skladu sa zakonom.

Član 13

Upravljač je dužan da u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove odluke izvrši upis delatnosti upravljanja zaštićenim područjem u skladu s propisima koji uređuju klasifikaciju delatnosti.

Član 14

Upravljač će u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove odluke izvršiti identifikaciju granica zaštićenog prirodnog dobra na terenu i njihovo obeležavanje na propisani način, u saradnji s Republičkim geodetskim zavodom i Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode.

Upravljač je dužan da u roku predviđenom u Planu upravljanja zasnuje digitalnu bazu podataka odnosno geografski informacioni sistem o prirodnim i stvorenim vrednostima, nepokretnostima, aktivnostima i drugim podacima od značaja za upravljanje SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin".

Član 15

Planovi izgradnje i uređenja prostora, planovi, programi i osnove iz oblasti šumarstva, lovstva, vodoprivrede, poljoprivrede i turizma i drugi programi i planovi koji se odnose na korišćenje prirodnih resursa i prostora u SP "Stratigrafski profil Filijala Beočin", usaglasiće se s Prostornim planom Republike Srbije, Regionalnim prostornim planom Autonomne pokrajine Vojvodine, ovom odlukom i planom upravljanja iz člana 9. ove Odluke.

Član 16

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine".

 

Prilog 1:

OPIS GRANICA ZAŠTIĆENOG PODRUČJA SPOMENIKA PRIRODE "STRATIGRAFSKI PROFIL FILIJALA BEOČIN"

Prirodno dobro se nalazi u Opštini Beočin, katastarska opština Beočin.

Početna tačka opisa je tromeđa parcela 2255, 2254 i 2268/1. Granica dobra ide prema severoistoku, prateći južnu ivicu parcele 2254, lagano skreće ka istoku i dolazi do tromeđe s parcelama 2257 i 2258. Od ove tačke, granica ide blago severoistočno, međnom linijom parcela 2257 i 2258, do međne tačke s parcelom 2174/2. Od ove tačke, granica preseca parcelu 2174/2, prema tački tromeđe parcela 2174, 2176 i 2174/1, oštro se lomi ka severu i istočnom ivicom dolazi do severne tačke parcele 2174/2, potom se slama severnom ivicom ove parcele i prelazi na severnu ivicu parcele 2257, idući prema zapadu. Granica ide zapadno, severnom ivicom parcela 2254, 2253, 2252, 2250, 2249 i 2268/2. Prateći međnu liniju parcela 3924 i 2268/2, u dužini od 132 m, zapadno, granica se oštro slama ka jugozapadu i preseca parcelu 2268/2, idući prema tački tromeđe parcela 2276, 2268/1 i 2268/2. Od ove tačke, granica ide lagano ka jugu, niz zapadnu ivicu parcela 2269, 2270 i 2271. Kod tromeđe parcela 2271, 2275 i 2273, granica se oštro lomi ka severoistoku, preseca parcele 2270 i 2268/1 prolazeći kroz tačke A1 - A5. i dolazi do početne tačke opisa.

Prilog 2.

GRAFIČKI PRIKAZ GRANICA ZAŠTIĆENOG PODRUČJA SPOMENIKA PRIRODE "STRATIGRAFSKI PROFIL FILIJALA BEOČIN"