ODLUKAO IZRADI PROSTORNOG PLANA GRADA KIKINDE("Sl. list grada Kikinde", br. 25/2022) |
Pristupa se izradi Prostornog plana grada Kikinde - u daljem tekstu Plan.
Okvirna granica obuhvata Plana odnosi se na administrativno područje grada Kikinde, koje je definisano granicom teritorijalne jedinice grada Kikinde.
Planom je obuhvaćeno područje 10 katastarskih opština na teritoriji grada Kikinde: Banatska Topola, Banatsko Veliko Selo, Bašaid, Iđoš, Kikinda, Mokrin, Nakovo, Novi Kozarci, Rusko Selo i Sajan, kao i područja salašarskih naselja Bikač i Vincaid.
Ukupna površina područja obuhvaćenog okvirnom granicom obuhvata Plana iznosi oko 78.201,4 ha.
Ovom Odlukom utvrđuje se okvirna granica obuhvata Plana, a konačna granica obuhvata će se definisati Nacrtom Plana.
Grafički prikaz okvirne granice obuhvata planskog područja je sastavni deo ove Odluke.
Uslovi i smernice od značaja za izradu Plana dati su planskim dokumentima višeg reda, Prostornim planom Republike Srbije ("Sl. glasnik RS", broj 88/2010) i Regionalnim prostornim planom Autonomne Pokrajine Vojvodine ("Sl. list AP Vojvodine", broj 22/2011), kao i Prostornim planom područja posebne namene multifunkcionalnog ekološkog koridora Tise ("Sl. list AP Vojvodine", broj 14/2015), Prostornim planom područja posebne namene mreže koridora saobraćajne infrastrukture na osnovnom pravcu državnog puta I reda broj 24 Subotica - Zrenjanin - Kovin ("Sl. list AP Vojvodine", broj 19/2017) i Prostornim planom područja posebne namene specijalnog rezervata prirode "Pašnjaci velike droplje" ("Sl. list AP Vojvodine", broj 45/2021).
Plan se izrađuje na digitalnim podlogama.
Planiranje, korišćenje, uređenje i zaštita prostora u obuhvatu Plana zasnivaće se na principima održivog prostornog razvoja, celokupnog sagledavanja područja obuhvata Plana kao celine, integrativnog prostornog planiranja, zaštite prirodnih i stvorenih vrednosti, zaštite životne sredine, kao i usklađenog razvoja sa susednim područjima i prostorno-funkcionalne integrisanosti i povezivanja sa okruženjem.
Vizija i cilj izrade Plana je preispitivanje važećeg planskog rešenja i definisanje granice građevinskog područja, površina javne namene, uslova uređenja i pravila građenja za planirane namene, infrastrukturno opremanje građevinskog zemljišta utvrđivanjem trasa, koridora i kapaciteta za saobraćajnu, energetsku i komunalnu infrastrukturu.
Konceptualni okvir planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja podrazumeva optimalno korišćenje postojećih potencijala područja, zaštitu područja i usklađivanje sa potrebama korisnika prostora.
Strukturu osnovnih namena prostora i korišćenja zemljišta u obuhvatu Plana činiće poljoprivredno, vodno, šumsko i građevinsko zemljište.
Efektivan rok za izradu Nacrta Plana je 9 (devet) meseci, od dostavljanja odgovarajućih geodetskih podloga i pribavljanja uslova nadležnih organa i organizacija.
Nosilac izrade Plana je Sekretarijat za urbanizam, objedinjenu proceduru i izgradnju grada Gradske uprave grada Kikinde, a sredstva za izradu Plana obezbeđuje Investitor, Grad Kikinda.
Izrada Plana ustupa se JP "Zavod za urbanizam Vojvodine" Novi Sad.
Rani javni uvid u trajanju od 15 dana biće oglašen u pisanim medijima i na zvaničnom sajtu grada Kikinde.
Plan, pre podnošenja organu nadležnom za njegovo donošenje, podleže stručnoj kontroli i izlaže se na javni uvid.
Javni uvid Nacrta Plana održaće se u prostorijama Gradske uprave grada Kikinde, po izvršenoj stručnoj kontroli Nacrta Plana.
Izlaganje Plana na javni uvid oglašava se u dnevnom i lokalnom listu i traje 30 dana, pri čemu se oglašavaju podaci o vremenu i mestu izlaganja Plana na javni uvid, način na koji zainteresovana pravna i fizička lica mogu dostaviti primedbe na Plan, kao i druge informacije koje su od značaja za javni uvid.
Sastavni deo Plana je i Rešenje Sekretarijata za urbanizam, objedinjenu proceduru i izgradnju grada Gradske uprave grada Kikinde, broj III-11-501-95/2022 od dana 13.09.2022. godine, o pristupanju izradi strateške procene uticaja Plana na životnu sredinu, sačinjeno u skladu sa pribavljenim Mišljenjem Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Gradske uprave grada Kikinde, broj III-07-501-158/2022 od dana 12.09.2022. godine.
Plan će biti sačinjen u 4 (četiri) primerka u analognom i 4 (četiri) primerka u digitalnom obliku, od čega će po jedan primerak Plana u analognom obliku i u digitalnom obliku čuvati stručni Obrađivač, a preostali primerci će se čuvati u nadležnim službama grada Kikinda.
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kikinde".