ODLUKA

O JAVNOJ KANALIZACIJI I ODVOĐENJU OTPADNIH VODA

("Sl. list grada Prokuplja", br. 44/2020 i 37/2022)

 

I - OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom propisuju se uslovi i način organizovanja poslova u vršenju komunalne delatnosti odvođenja fekalnih otpadnih voda na teritoriji grada Prokuplja i uslovi za korišćenje ove komunalne usluge, a naročito:

- tehnički, sanitarno-higijenski i drugi posebni uslovi za obavljanje delatnosti;

- prava i obaveze preduzeća koja obavlja komunalnu delatnost i korisnika usluge;

- način naplate naknade za korišćenje komunalne usluge;

- slučajevi i uslovi pod kojima se korisniku može uskratiti pružanje komunalne usluge;

- način obezbeđenja kontinuiteta u vršenju delatnosti kao i način postupanja, ovlašćenja i 

- obaveze preduzeća i organa grada u slučaju prekida pružanja usluge.

Član 2

Sakupljanje otpadnih voda od korisnika i njihovo odvođenje i ispuštanje vrši se separatnim sistemom kanalizacije koju čini:

- kanalizacija za fekalne otpadne vode;

- kanalizacija za atmosfersku vodu.

Član 3

Komunalnu delatnost odvođenja fekalnih otpadnih voda na teritoriji grada Prokuplja obavlja JKP "Gradski vodovod" Prokuplje (u daljem tekstu: Preduzeće) prema odluci Skupštine grada Prokuplja.

Korisnici, u smislu ove Odluke, su fizička lica, pravna lica i preduzetnici na teritoriji grada Prokuplja čiji su objekti priključeni na javnu kanalizaciju.

Član 4

Sva fizička lica, pravna lica i preduzetnici na teritoriji grada Prokuplja dužna su da se staraju o sakupljanju i odvođenju svojih otpadnih voda koje nastaju u njihovom domaćinstvu ili pri obavljanju njihovih delatnosti.

Sakupljanje i odvođenje otpadnih voda fizička lica, pravna lica i preduzetnici mogu rešiti:

a) priključenjem svoje kućne instalacije na javnu kanalizacionu mrežu,

b) izgradnjom prečistača otpadnih voda odgovarajućeg kapaciteta i upuštanjem iste u recipijent koji odredi nadležni organ,

c) izgradnjom propisne septičke jame na zemljištu na kome imaju pravo vlasništva ili pravo korišćenja, ukoliko ne postoje uslovi za priključenje na javnu kanalizaciju.

Izgrađena septička jama mora biti vodonepropusna.

Zabranjeno je ispuštanje otpadnih voda na ulicu i druge javne površine ili njihovo ispuštanje u napuštene kopane bunare koji su svojevremeno korišćeni za individualno snabdevanje vodom za piće, kao i u otvorene i zatvorene kanale za odvod atmosferske kanalizacije i u nepropisno izgrađene septičke jame.

II - TEHNIČKI I DRUGI POSEBNI USLOVI ZA ODVOĐENJE OTPADNIH VODA

Član 5

Kanalizacija se deli na: javnu kanalizaciju, kanalizaciju za posebne namene i unutrašnje instalacije (kućnu kanalizaciju).

1. Javnu kanalizaciju čine:

- glavni kolektori,

- zatvoreni primarni i sekundarni kanali za odvođenje otpadnih voda,

- silazna kontrolna okna - šahtovi,

- priključni vodovi na javnu kanalizaciju i

- pripadajući objekti, uređaji i instalacije.

2. Kanalizaciju za posebne namene čine:

- svi horizontalni i vertikalni vodovi, kanalizacije privrednih subjekata kojima se odvode otpadne vode,

- uređaji za prethodno prečišćavanje otpadnih i tehnoloških voda,

- uređaji za merenje količine ispuštenih voda,

- pripadajući objekti, uređaji i instalacije,

- kanalizacioni priključak pod pritiskom (kada se pumpom od potrošača prebacuje fekalna voda do gravitacionog voda javne fekalne kanalizacije).

3. Kućna kanalizacija obuhvata horizontalne i vertikalne kanalizacione vodove u građevinskom objektu i uređuje za odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda, reviziona okna i sabirne kanale do priključne revizione šahte u kućnom ili ekonomskom dvorištu.

Član 6

Javna kanalizacija se gradi-izvodi prema investiciono-tehničkoj dokumentaciji za koju je izdata građevinska dozvola od strane nadležnog organa Gradske uprave. Izvođenje radova na izgradnji javne kananalizacije, kao i priključnih vodova poverava se Preduzeću, u suprotnom investitor je dužan da u roku od 30 dana po dobijanju upotrebne dozvole izgrađenu javnu kanalizaciju preda na korišćenje, upravljanje i održavanje Preduzeću.

Član 7

Vlasnici-korisnici objekata iz prethodnog člana, a koji su priključeni na javni vodovod ili vodu koriste iz sopstvenog izvorišta, obavezni su da iste priključe na javnu kanalizaciju u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ove Odluke, tamo gde postoji javna kanalizacija, a tamo gde se gradi nova ulična kanalizacija u roku od dve godine od završetka izgradnje ulične kanalizacije.

Objekti koji se grade na lokaciji gde postoji javna kanalizacija, priključuju se u toku izgradnje, a najkasnije do početka korišćenja.

Član 8

Na javnu kanalizaciju mogu se priključiti objekti koji se grade ili su izgrađeni na osnovu građevinske dozvole izdate od strane nadležnog organa Gradske uprave, odnosno koji su uknjiženi u katastar nepokretnosti.

Član 9

Svaki objekat koji se spaja sa javnom kanalizacijom mora imati zaseban priključak, neposredno na javnu kanalizaciju.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, kada je to iz tehničkih i drugih razloga opravdano i moguće, Preduzeće može odobriti da se više objekata priključi na jedno priključno okno.

Ukoliko se objekat ne može neposredno priključiti na uličnu kanalizacionu mrežu zbog konfiguracije terena ili drugih tehničkih smetnji, kanalizacioni priključak će se izvesti posredno preko susednog zemljišta uz pismenu saglasnost vlasnika, odnosno korisnika tog zemljišta.

Saglasnost iz prethodnog stava pribavlja investitor kanalizacionog priključka.

U slučaju iz stava 1. ovog člana investitor je dužan da po završetku radova dovede zemljište u prvobitno stanje o svom trošku i da nadoknadi prouzrokovanu štetu.

Član 10

Kućna kanalizacija spaja se na javnu kanalizaciju preko kanalizacionog priključka.

Kanalizacioni priključak je cevni spoj od javne kanalizacije do revizione šahte u dvorištu stambene zgrade, odnosno u krugu industrijskog objekta.

Elementi kućnog priključka utvrđuju se projektno-tehničkom dokumentacijom za izgradnju javne kanalizacije, te se isti posebno definišu ugovorom iz člana 13. ove odluke.

Prvo kontrolno odnosno reviziono okno se postavlja na udaljenosti od najviše jedan metar od regulacione linije, unutar parcele na kojoj se nalazi objekat koji se priključuje na vodovodnu mrežu, a od javne kanalizacije ne može biti udaljeno više od trideset metara.

Na mestu priključenja priključnog voda na javnu kanalizaciju mora se ugraditi jedno reviziono okno odnosno sabirni šaht, po mogućstvu za više kućnih priključaka.

Član 11

Industrijski objekti priključuju se na javnu kanalizaciju u skladu sa odredbama ove Odluke i pod uslovom da imaju izgrađeni uređaj za prethodno prečišćavanje otpadnih voda koji obezbeđuje kvalitet otpadnih i tehnoloških voda utvrđen članom 22. ove Odluke.

Član 12

Priključenje objekta na javnu kanalizaciju vrši se na osnovu zahteva korisnika.

Uz zahtev za priključenje objekta na javnu kanalizaciju podnosi se:

- upotrebna dozvola za predmetni objekat ili građevinska dozvola ukoliko je objekat u izgradnji,

- saglasnost vlasnika ako zahtev podnosi korisnik objekta.

Uslove za priključenje objekta na javnu kanalizaciju utvrđuje Preduzeće.

Član 13

Sa novim korisnikom potpisuje se ugovor o međusobnim odnosima korisnika i Preduzeća.

Član 14

Zabranjeno je priključivanje objekta na javnu kanalizaciju bez odobrenja ili suprotno odobrenju izdatom od strane Preduzeća.

Član 15

Priključke izvedene bez odobrenja ili protivno odobrenju izdatom od strane Preduzeća, preduzeće će zatvoriti i staviti van upotrebe.

Član 16

Radove na izradi priključka na javnu kanalizaciju izvodi Preduzeće.

Vlasnici ili korisnici objekata mogu sami da izvode određene radove na priključenju na javnu kanalizaciju uz nadzor i uputstvo Preduzeća. Priključenje na javnu kanalizaciju vrši isključivo Preduzeće.

Preduzeće daje tehnička uputstva i vrši nadzor nad izvođenjem radova od strane vlasnika ili korisnika objekta i određuje vrstu materijala za izradu priključka.

Troškove izrade priključka snosi vlasnik ili korisnik objekta.

Član 17

Fizička lica, pravna lica i preduzetnici kod kojih ne postoji mogućnost odvođenja svojih otpadnih voda preko javne kanalizacije, dužni su da za sakupljanje svojih otpadnih voda izgrade propisnu septičku jamu.

Septička jama se gradi na osnovu Idejnog projekta i Rešenja o izvođenju radova izdate od strane nadležnog organa Gradske uprave.

Izgrađena septička jama mora se redovno održavati i čistiti u toku upotrebe, što organizuje sam vlasnik septičke jame o svom trošku.

Pražnjenje septičke jame vrši Preduzeće specijalnim cisternama.

Vlasnik septičke jame je dužan da podnese zahtev za pražnjenje iste kada se septička jama napuni dve trećine od ukupnog kapaciteta septičke jame.

Preduzeće je dužno da po izvršenoj uplati i podnetom zahtevu izvrši pražnjenje septičke jame u roku od 15 dana od dana uplate.

Zabranjeno je pražnjenje septičkih jama od strane neovlašćenih organizacija i fizičkih lica.

Pravna lica, ako ne žele da budu priključeni na kanalizaciju, potrebno je da izgrade svoj prečistač otpadnih voda odgovarajućeg kapaciteta. Recipijent za prihvat otpadnih voda određuje nadležna služba.

III - PRAVA I OBAVEZE PREDUZEĆA I KORISNIKA USLUGA

Član 18

Preduzeće je dužno da:

- evidentira korisnike usluga odvođenja otpadnih voda;

- održava objekte, postrojenja, uređaje i mrežu javne kanalizacije;

- održava i kontroliše ispravnost uređaja za merenje količine ispuštene vode;

- kontroliše sastav ispuštenih voda i po potrebi preduzima odgovarajuće mere;

- u slučaju kvara na javnoj kanalizaciji da odmah, putem sredstava javnog informisanja ili na neki drugi pogodan način, o tome izvesti korisnike i komunalnu inspekciju, a kvar otkloni u što kraćem roku.

Član 19

Korisnik javne kanalizacije dužan je da:

- potpiše ugovor sa Preduzećem kojim se definišu međusobna prava i obaveze;

- održava u ispravnom stanju kućnu i kanalizaciju za posebne namene, uređaj za prethodno prečišćavanje otpadnih voda i septičku jamu;

- namenski koristi kućnu i kanalizaciju za posebne namene;

- na zahtev Preduzeća odmah, a najkasnije u roku od sedam dana o sopstvenom trošku otkloni kvar na kućnim instalacijama i instalacijama za posebnu namenu;

- snosi troškove otklanjanja uzroka začepljenja, oštećenja i kvarova, kao i štetu na javnoj kanalizaciji koju prouzrokuje nepropisnom ili nenamenskom upotrebom kućne kanalizacije ili kanalizacije za posebnu namenu;

- da u roku od 30 dana od dana priključenja na javnu kanalizaciju isprazni, očisti, dezinfikuje i zatrpa septičku jamu zemljom, šutom ili drugim odgovarajućim materijalom;

- ovlašćenom radniku Preduzeća obezbedi nesmetan pristup uređaju za prethodno prečišćavanje otpadnih voda radi uzimanja uzoraka i vršenja kontrole kvaliteta otpadnih voda;

- ovlašćenom radniku Preduzeća u svako doba dozvoli pristup svim elementima kanalizacije za posebne namene odnosno kućne kanalizacije, radi kontrole kvaliteta otpadnih voda i kvaliteta održavanja istih kao i kontrole da li je atmosferska kanalizacija priključena na odvod fekalne kanalizacije, i snosi troškove otklanjanja određenih nepravilnosti ukoliko se ista pronađu;

- u slučaju da su unutrašnje instalacije (kućna kanalizacija) iz člana 5., niže od kolovoza, a viši od nivoa uličnog cevovoda pribavi, ugradi i održava o svom trošku uređaj koji će obezbediti uredno funkcionisanje kanalizacije i da se isključi rizik od izlivanja u objekat u slučaju zagušenja uličnog cevovoda.

Član 20

U javnu kanalizaciju za otpadne vode zabranjeno je upuštati atmosferske i površinske vode.

Član 21

U javnu kanalizaciju ne mogu se upuštati otpadne vode koje u sebi sadrže štetne materije po zdravlje osoba koje održavaju sistem javne kanalizacije i po objekte kanalizacije:

- prouzrokovače zaraznih i parazitskih bolesti ili materijale zaražene takvim klicama, tela uginulih životinja kao i radioaktivne otpadne materije;

- materije koje su zapaljive ili eksplozivne kao što su benzin, etar, benzol, karbid i drugi zapaljivi organski rastvarači;

- materije koje mogu sprečiti truljenje i prečišćavanje otpadnih voda, kako u smislu samoprečišćavanja tako i u pogledu prečišćavanja na uređajima za prečišćavanje;

- smeće, pepeo, kosti, staklo, gips, cement, pesak, šljunak, krpe, dlake, plastične predmete, boje i lakove, led, sneg i druge predmete koji mogu izazvati začepljenje ili oštećenje kanalizacionih cevi, opreme i svih uređaja sistema javne kanalizacije;

Član 22

U javnu kanalizaciju mogu se upuštati otpadne vode čije maksimalno dozvoljene koncentracije (u daljem tekstu: MDK) ne prelaze propisane vrednosti, što se utvrđuje na osnovu Pravilnika o načinu i uslovima za merenje količine i ispitivanje kvaliteta otpadnih voda i sadržini izveštaja o izvršenim merenjima ("Sl. glasnik RS", br. 33/16).

Član 23

Sadržaj septičkih jama od individualnih korisnika može se dovoziti cisternom na mesto upuštanja otpadnih voda koje odredi Gradska uprava grada Prokuplja, po pribavljenom mišljenju Preduzeća koje se stara o održavanju gradske kanalizacije. Kvalitet ovako upuštanih otpadnih voda mora zadovoljavati kriterijume iz člana 21. i 22. ove Odluke.

Kada se utvrdi da se u javnu kanalizaciju upuštaju otpadne vode čiji kvalitet ne zadovoljava kriterijume po članu 21. i 22., Preduzeće će isključiti korisnika sa javne kanalizacije ili će otkazati ugovor sa preduzećem-preduzetnikom koji dovoze otpadnu vodu iz septičkih jama, privremeno, do prestanka razloga isključenja.

Rešenje o isključenju korisnika sa javne kanalizacije donosi komunalni inspektor.

Član 24

Kvalitet, odnosno stepen zagađenja otpadnih voda utvrđuje se analizom uzetih uzoraka otpadnih voda.

Analizu kvaliteta otpadnih voda vrši Preduzeće, po jedinstvenoj metodologiji za utvrđivanje kvaliteta otpadnih voda, preko akreditovane laboratorije.

Uzroci otpadnih voda uzimaju se pre upuštanja u javnu kanalizaciju, odnosno neposredno iza uređaja za prethodno prečišćavanje otpadnih voda.

Uzimanje uzoraka vrši ovlašćeni radnik Preduzeća, u prisustvu korisnika javne kanalizacije.

O uzetom uzroku sastavlja se zapisnik.

Član 25

Ako se analizom utvrdi prekoračenje neke od vrednosti dozvoljene koncentracije hemijskih i drugih sastojaka, troškove analize i uzimanje uzoraka plaća korisnik usluge, u suprotnom slučaju troškovi padaju na teret Preduzeća.

Korisnik javne kanalizacije može izvršiti kontrolnu analizu putem druge ovlašćene ustanove ili organizacije.

Uzorci za kontrolu iz stava 1. ovog člana uzimaju se u prisustvu ovlašćenog radnika Preduzeća, istovremeno sa uzimanjem uzorka za analizu koju vrši ovo preduzeće.

IV - NAČIN NAPLATE NAKNADE ZA IZVRŠENU USLUGU

Član 26

Obračun i naplatu naknade za ispuštanje otpadnih voda obavlja Preduzeće, na način i u rokovima utvrđenim za plaćanje utrošene vode za piće iz javnog vodovoda.

Član 27

Korisnici javne kanalizacije plaćaju naknadu za odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda.

Obaveza plaćanja naknade nastaje priključenjem objekta ili cele ulice (ukoliko Preduzeće nije izvelo radove na izradi iste) na javnu kanalizaciju, odnosno istekom roka za priključenje iz člana 7. stav 1. i 2. ove Odluke.

Član 28

Za korišćenje javne kanalizacije plaća se naknada Preduzeću prema m3 utrošene vode iz javnog vodovoda ili iz sopstvenog izvora vodosnabdevanja.

Cenu za odvođenje i prečišćavanje otpadnih voda utvrđuje Nadzorni odbor Preduzeća, uz saglasnost osnivača.

Član 29

Količina ispuštenih voda utvrđuje se na osnovu količine utrošene vode iz javnog vodovoda ili sopstvenog bunara.

Korisnici javne kanalizacije koji koriste vodu iz sopstvenog bunara a nisu istovremeno priključeni na javni vodovod dužni su da na izlazni vod bunara ugrade vodomer.

Član 30

Preduzeće vrši obračun za pruženu komunalnu uslugu, a korisnik je dužan da uslugu po obračunu plati u roku od 15 dana od dana prijema istog.

Član 31

Korisnik može da podnese prigovor Preduzeću na obračun u pismenoj formi u roku od 8 dana od dana prijema obračuna.

Preduzeće je dužno da prigovor reši u roku od 15 dana i o tome izvesti korisnika, ali prigovor ne odlaže isplatu računa.

V - SLUČAJEVI I USLOVI POD KOJIMA SE MOŽE USKRATITI PRUŽANJE KOMUNALNE USLUGE

Član 32

Pružanje komunalne usluge odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda Preduzeće može uskratiti privremeno korisniku:

- ako javnu kanalizaciju koristi nenamenski i protivno odredbama ove Odluke;

- ako su kućne instalacije i instalacije za posebnu namenu u takvom stanju a njihovo dalje korišćenje predstavlja opasnost po zdravlje i život ljudi, odnosno može prouzrokovati štetu na materijalnim dobrima i ugroziti funkcionisanje javne kanalizacije;

- ako nastane veći kvar ili smetnja na kućnoj kanalizaciji;

- ako ne plati izvršenu uslugu u roku iz člana 30. ove Odluke.

U slučajevima iz stava 1. ovog člana Preduzeće će prvo upozoriti korisnika da će ga isključiti iz sistema javne kanalizacije ukoliko u ostavljenom roku ne postupi po upozorenju.

Ako korisnik ne postupi po upozorenju iz stava 2. ovog člana, Preduzeće će isključiti korisnika iz sistema javne kanalizacije i o tome odmah, a najkasnije u roku od 24 časa izvestiti komunalnu inspekciju.

Član 33

Po otklanjanju uzroka zbog kog je došlo do privremenog uskraćivanja pružanja usluge, odnosno isključenja korisnika iz sistema javne kanalizacije Preduzeće je dužno da odmah, a najkasnije u roku od tri dana od dana podnošenja zahteva korisnika priključi na javnu kanalizaciju.

Troškovi isključenja i ponovnog priključenja padaju na teret korisnika.

VI - NAČIN OBEZBEĐENJA KONTINUITETA U OBAVLJANJU USLUGE I POSTUPANJA U SLUČAJU PREKIDA PRUŽANJA USLUGE

Član 34

Preduzeće je dužno da svoj rad i poslovanje organizuje tako da obezbedi stalnu funkcionalnu sposobnost objekata, uređaja i instalacija sistema javne kanalizacije u cilju trajnog i nesmetanog pružanja usluge odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda neprekidno 24 časa dnevno pod jednakim uslovima.

Član 35

U slučaju planskih prekida u pružanju komunalne usluge zbog planiranih radova (popravke, rekonstrukcije i dr.) na javnoj kanalizaciji, Preduzeće je dužno da najkasnije 24 časa pre nastanka prekida o tome izvesti korisnike putem sredstava javnog informisanja ili na neki drugi pogodan način, a nadležni organ uprave u pismenoj formi.

Član 36

Ako dođe do prekida ili poremećaja u pružanju usluge odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda usled više sile, štrajka ili drugih razloga koji se nisu mogli predvideti, odnosno sprečiti. Preduzeće je obavezno da odmah preduzme mere iz Zakona o komunalnim delatnostima kao i mere koje utvrdi organ uprave nadležan za komunalne poslove i Gradsko veće grada Prokuplja radi otklanjanja uzroka poremećaja odnosno prekida u pružanju usluge.

Član 37

Preduzeće je obavezno da istovremeno sa preduzimanjem mera iz člana 36. ove Odluke obavesti organ Gradske uprave nadležan za komunalne poslove o razlozima poremećaja ili prekida, kao i o preduzetim merama.

Organ uprave iz stava 1. ovog člana obavezan je da po prijemu obaveštenja bez odlaganja:

- odredi red prvenstva i način pružanja usluga;

- naredi mere zaštite komunalnih objekata koji su ugroženi, kao i druge imovine;

- predloži mere za otklanjanje nastalih posledica i druge potrebne mere za obavljanje delatnosti;

- utvrdi razloge i eventualnu odgovornost za poremećaj, odnosno prekid vršenja delatnosti, kao i odgovornost za naknadu eventualne štete.

Član 38

Ako Preduzeće i pored svih preduzetih mera ne može da pruži uslugu u potrebnom obimu, Gradsko veće će narediti preduzimanje odgovarajućih mera Preduzeću i korisnicima.

Pravno lice koje raspolaže viškom kapaciteta za prečišćavanje otpadnih voda može preuzeti iz javne kanalizacije otpadne vode radi prečišćavanja pod uslovom da zaključi ugovor sa vršiocem usluga odvođenja i prečišćavanja otpadnih voda, da obezbedi merenje količine i stepena zagađenosti voda primljene iz javne kanalizacije kao i vraćene u nju.

Član 39

Ako se u skladu sa Zakonom organizuje štrajk u Preduzeću, preduzeće je dužno da obezbedi minimum procesa rada u skladu sa aktom Preduzeća na koji Skupština grada Prokuplja daje saglasnost.

Kad takav akt nije donet mogu se preduzeti posebne mere utvrđene Zakonom o komunalnim delatnostima.

VII IZGRADNJA, ODRŽAVANJE I ASANACIJA KLOZETA, SEPTIČKIH JAMA, LOKALNIH KANALIZACIJA, ŠTALA, ĐUBRIŠNIH JAMA, SVINJACA, ŽIVINARNIKA I SL. NA SEOSKOM PODRUČJU GRADA PROKUPLJA

Član 40

U cilju zaštite životne sredine i zaštite zdravlja građana na seoskom području, higijenski klozeti, septičke jame, kanalizacije, štale, đubrišne jame (objekti za odlaganje organskog đubriva), svinjci, živinarnici i sl. moraju biti tako izgrađeni i održavani da onemogućavaju ugrožavanje životne sredine i zdravlje građana.

Član 41

Higijenski klozet mora imati jamu, kućicu i ventilaciju.

Kućica mora biti izgrađena od tvrdog građevinskog materijala.

Pod kućice mora biti izgrađen od betona sa cementnom glazurom i nagibom prema otvoru jame radi ispiranja.

Na podu mora biti uzvišen deo za stajanje.

Zidovi klozeta u visini od 1,5m od poda moraju biti tako obrađeni da se mogu lako održavati, čistiti i prati.

Štala, svinjac i živinarnik moraju biti izgrađeni od čvrstog građevinskog materijala sa betonskim podom koji se može lako održavati, čistiti i prati.

Pod mora imati određen pad prema kanalu za osoku i prema đubrišnoj jami.

Član 42

Jama higijenskog klozeta, septičke jame i đubrišne jame mora biti tako izgrađena da ne propušta sadržaj u okolinu, zidovi i dno jame moraju biti izgrađeni od betona sa cementnom glazurom.

Klozeti, štale, svinjac, živinarnik, đubrišne jame i septičke jame moraju se redovno prazniti, higijenski održavati, čistiti, prati i dezinfikovati.

Član 43

Čišćenje klozeta i septičkih jama obavezno je kada sadržaj bude napunjen do 50 cm ispod poda kućice tj. poklopca septičke jame, a đubrišne jame kada se napune sadržajem.

Član 44

Zabranjeno je izbacivanje, iznošenje i sl. otpadnog materijala, kućnog smeća, đubrišta, sadržaja iz klozeta, septičkih jama i sl. na nehigijenski način i izvan mesta određenih za to.

Zabranjeno je ispuštanje osoke u posed suseda i na javne površine.

Iz đubrišne jame sadržaj se mora bezbedno odvoziti na poljoprivredne parcele i odmah zaorati.

Svako domaćinstvo mora imati posudu sa poklopcem za sakupljanje smeća i higijensko đubrište ukoliko imaju đubrišta.

Član 45

Klozeti, septičke jame, đubrišne jame i objekti u kojima se drže kopitari i papkari moraju biti udaljeni od stambenih zgrada i javnih objekata najmanje 15 metara a od objekta za snabdevanje vodom za piće 20 metara i od vodovodne mreže 2 metra.

Živina se može držati u ograđenom prostoru koji mora biti udaljen od objekata za snabdevanje vodom za piće kao i od stambenih zgrada najmanje 10 metara.

Objekti u kojima se drže kopitari, papkari i živina moraju biti izgrađeni kao stalni objekti od tvrdog građevinskog materijala u kojima su podovi sa nagibom prema kanalu za odvođenje nečistoće i vode u đubrišnu jamu.

U izuzetnim slučajevima objekti iz stava 1. i 2. ovog člana biće locirani na najpogodnijem mestu, odnosno gde to odredi nadležni organ.

Član 46

U mestu gde ima tekuće vode ili uslova da se ista obezbedi, svako preduzeće ili javni lokal mora imati zgrađen higijenski klozet sa vodenim ispiranjem pod pritiskom.

U predprostoriju klozeta mora se obezbediti uređaj za pranje ruku.

Član 47

Stočna groblja - jame se moraju urediti po svim veterinarsko-sanitarnim propisima i zahtevima.

Zidovi i dno jame moraju biti betonirani.

Stočno groblje mora biti ograđeno i pokriveno poklopcem.

Stočna groblja-jame moraju biti udaljena od najbližih kuća za stanovanje najmanje 300 metara i od objekata koji služe za vodu za piće (bunari, izvori i sl.) najmanje 300 metara.

Zabranjeno je leševe uginulih životinja bacati izvan stočnih grobalja-jama.

VIII - NADZOR

Član 48

Nadzor nad primenom ove Odluke i nad zakonitošću rada Preduzeća vrši Gradska uprava grada Prokuplja.

Inspekcijski nadzor nad primenom odredaba ove odluke i nad obavljanjem komunalne delatnosti vrši Odeljenje za inspekcijske poslove - komunalna inspekcija.

IX - KAZNENE ODREDBE

Član 49

Novčanom kaznom od 100.000,00 kazniće se Preduzeće ako:

1. vrši ispuštanje otpadnih voda suprotno odredbama člana 4. ove odluke;

2. na javnu kanalizaciju priključuje objekat izgrađen bez odobrenja ili suprotno odobrenju izdatom od strane organa uprave nadležnog za građevinske poslove (član 8.);

3. ne zatvori i stavi van upotrebe priključak izveden bez odobrenja ili protivno odobrenju izdatom od strane Preduzeća (član 15.);

4. ne izvršava odredbe iz člana 18. ;

5. ne isključi korisnika kanalizacije po rešenju komunalnog inspektora (član 23.);

6. ne vrši analizu kvaliteta otpadnih voda (član 24. stav 2. i 3.);

7. ne reši po prigovoru korisnika u utvrđenom roku (član 31. stav 2.);

8. ne priključi korisnike na javnu kanalizaciju u utvrđenom roku po prestanku razloga isključenja (član 33. stav 1.);

9. ne vrši komunalnu uslugu shodno članu 34. ;

10. ne obavesti korisnike i nadležni organ gradske uprave o planiranom prekidu pružanja usluge (član 35.);

11. ne preduzme neophodne predviđene mere u utvrđenom roku u slučaju prekida pružanja usluga (član 36.);

12. ne obavesti organ uprave nadležan za komunalne poslove o razlozima poremećaja ili prekida, kao i o preduzetim merama istovremeno sa preduzimanjem mera iz člana 36. (član 37. stav 1.);

13. ne obezbedi minimum procesa rada u slučaju štrajka (član 39.).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u Preduzeću novčanom kaznom od 15.000,00 dinara.

Član 50

Novčanom kaznom od 80.000,00 kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

1. vrši ispuštanje otpadnih voda suprotno odredbama člana 4. stav 4. ove odluke;

2.ne izvrši priključenje objekta na javnu kanalizaciju u utvrđenom roku (član 7.);

3. priključuje objekat na javnu kanalizaciju bez odobrenja ili suprotno odobrenju izdatom od strane Preduzeća (član 14.);

4. neovlašćeno izvodi radove na priključenju objekta na javnu kanalizaciju (član 16. stav 1.);

5. ne izgradi propisnu septičku jamu ili istu redovno ne održava i ne čisti (član 17.);

6. ne izvršava odredbe iz člana 19;

7. upušta u javnu kanalizaciju za otpadne vode atmosferske i površinske vode (član 20.);

8. upušta u javnu kanalizaciju za otpadne vode, otpadne vode štetne po zdravlje i po objekte kanalizacije i ubacuje otpatke, predmete i materije označene u članu 21;

9. upušta u javnu kanalizaciju otpadne vode čije MDK prelaze vrednosti utvrđene članom 22. Odluke;

10. prazni cisternu sa sadržajem septičke jame suprotno članu 23. Odluke;

11. ne izvrši ugradnju vodomera na sopstvenom bunaru (član 29.);

12. postupi suprotno članu 46. Odluke;

13. postupi suprotno članu 47. Odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se:

1. odgovorno lice u pravnom licu, novčanom kaznom od 12.000,00 dinara;

2. preduzetnik, novčanom kaznom od 40.000,00 dinara;

3. fizičko lice, novčanom kaznom od od 10.000,00 dinara.

Član 51

Novčanom kaznom od 10.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:

1. postupi suprotno članu 41., 42., 43.,44.,45., ove odluke.

X - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 52

Izuzetno od odredbi člana 8. ove odluke na javnu kanalizaciju se mogu privremeno, na osnovu potvrde nadležnog organa, do izdavanja odobrenja za izgradnju, priključiti i bespravno izgrađeni objekti koji ispunjavaju sledeće uslove:

- da je u pitanju stambeni objekat,

- da je nadležnom gradskom organu podneta prijava za izgrađeni objekat bez građevinske dozvole u zakonom predviđenom roku,

- da su ispunjeni drugi propisani uslovi za priključak.

Član 53

Uz zahtev za priključenje objekta iz prethodnog člana, stranka je dužna da dostavi:

- potvrdu nadležnog gradskog organa uprave da je u toku postupak legalizacije,

- dokaz o pravu svojine ili pravu korišćenja zemljišta na kome je objekat izgrađen i

- dokaz o broju stambenih jedinica (u slučaju da objekat ima više stanova).

Član 54

Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o javnoj kanalizaciji i odvođenju otpadnih voda ("Službeni list opštine Prokuplje" br. 16/2017).

Član 55

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom listu grada Prokuplja.

 

Samostalni član Odluke o izmeni
Odluke o javnoj kanalizaciji i odvođenju otpadnih voda

("Sl. list grada Prokuplja", br. 37/2022)

Član 2

Ova odluka stupa na snagu danom objavljivanja u "Službenom listu grada Prokuplja."