ODLUKA
O USPOSTAVLJANJU SISTEMA ENERGETSKOG MENADŽMENTA U GRADU VALJEVU

("Sl. glasnik grada Valjeva", br. 10/2022)

Član 1

Ovom Odlukom uređuje se struktura zaduženih i odgovornih lica za realizaciju ciljeva energetskog menadžmenta, kao i odgovornosti, koordinacija i procedure za upravljanje potrošnjom energije.

Sistem energetskog menadžmenta

Član 2

Sistem energetskog menadžmenta jeste sistem organizovanog upravljanja energijom koji obuhvata najširi skup regulatornih, organizacionih, podsticajnih, tehničkih i drugih mera i aktivnosti, kao i organizovanog praćenja i analize obavljanja energetskih delatnosti i potrošnje energije, koje u okvirima svojih ovlašćenja, planiraju i sprovode obveznici sistema energetskog menadžmenta.

Sistem energetskog menadžmenta grada Valjeva (u daljem tekstu: Grad) čine: Gradonačelnik grada valjeva (u daljem tekstu: Gradonačelnik), energetski menadžer grada Valjeva (u daljem tekstu: energetski menadžer), koji je zaposlen u nadležnom odeljenju Gradske uprave grada Valjeva (u daljem tekstu: Gradska uprava) i obveznici sistema, koji su nosioci prava upravljanja nad javnim objektima koje koriste organi Grada, ustanove i javna preduzeća čiji je osnivač Grad.

Energetski menadžer

Član 3

Energetskog menadžera imenuje i razrešava Gradonačelnik.

Energetskog menadžera imenuje Gradonačelnik iz reda stalno zaposlenih u Gradskoj upravi.

Gradonačelnik može imenovati jednog ili više energetskih menadžera.

Za energetskog menadžera, u skladu sa zakonom i podzakonskim aktom kojim se uređuju uslovi za imenovanje energetskog menadžera u organima jedinice lokalne samouprave, može se imenovati lice koje ima položen ispit za energetskog menadžera za oblast energetike javnog sektora u smislu propisa kojim se uređuje program obuke i ispit za energetskog menadžera i licencu za obavljanje poslova energetskog menadžera.

Član 4

Energetski menadžer obavlja sledeće poslove:

1) prikuplja i analizira podatke o načinu korišćenja energije;

2) organizuje i učestvuje u pripremi Programa i Plana energetske efikasnosti;

3) predlaže mere energetske efikasnosti i učestvuje u njihovoj realizaciji;

4) priprema Godišnji izveštaj;

5) prikuplja podatke o sprovedenim merama energetske efikasnosti i unosi podatke o ostvarenim uštedama u informacioni sistem za praćenje i proveru ostvarenih ušteda finalne energije, kojim upravlja ministarstvo nadležno za poslove energetike;

6) radi na izradi prijava na javne pozive energetske efikasnosti,

7) radi na poslovima izvršenja budžeta Grada kod realizacije projekata energetske efikasnosti;

8) preduzima i druge aktivnosti i mere energetske efikasnosti.

Energetski menadžer podnosi Godišnji izveštaj Skupštini grada Valjeva o ostvarivanju ciljeva sadržanih u Planu i Programu energetske efikasnosti.

U svom radu, energetski menadžer može organizovati javne konsultacije sa stručnjacima i zainteresovanom javnošću.

Član 5

U cilju uspostavljanja sistema energetskog menadžmenta energetski menadžer predlaže Gradskom veću grada Valjeva rokove i procedure za:

- Utvrđivanje liste objekata za koje je lokalna samouprava dužna da izveštava po Zakonu o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije i liste preduzeća čiji je osnivač Grad, a koji su obveznici sistema energetskog menadžmenta (javni objekti koje koriste organi Grada, javne službe i javna preduzeća čiji je osnivač Grad);

- Prikupljanje podataka od značaja za uspostavljanje sistema energetskog menadžmenta, u sektorima proizvodnje, prenosa, distribucije i potrošnje energije (potrošnja energije, utrošak sredstava za nabavku energenata i energije, planova sanacija i drugo) od subjekata iz člana 5.stava 1. alineja 1. ovog člana.

Politika efikasnog korišćenja energije

Član 6

Osnovni akti kojima se utvrđuje politika efikasnog korišćenja energije su Program i Plan energetske efikasnosti.

Program i Plan energetske efikasnosti u skladu sa zakonom i Statutom grada donosi Skupština grada Valjeva.

Program energetske efikasnosti

Član 7

Program energetske efikasnosti donosi se u skladu sa Strategijom razvoja energetike Republike Srbije i zakonom.

Program energetske efikasnosti, u smislu zakona i ove odluke, jeste dokument o planiranom načinu ostvarivanja i veličini planiranog cilja uštede energije.

Program se donosi na period od tri godine.

Program energetske efikasnosti naročito sadrži:

1) planirani cilj uštede energije, određen propisom Vlade kojim se utvrđuju godišnji ciljevi uštede energije, a koji je u skladu sa Strategijom razvoja energetike Republike Srbije, Programom kojim se utvrđuju uslovi, način, dinamika i mere za ostvarivanje Strategije i Integrisanim nacionalnim energetskim i klimatskim planom (NEKP);

2) pregled i procenu godišnjih energetskih potreba Grada, uključujući i ustanove i javna preduzeća čiji je osnivač Grad i zgrade koje koriste, kao i procenu energetskih svojstava objekata;

3) plan aktivnosti radi sprovođenja mera energetske efikasnosti koje će obezbediti efikasno korišćenje energije, i to:

(1) plan energetske sanacije i održavanja javnih objekata koje koriste organi Grada, javne službe i javna preduzeća čiji je osnivač Grad;

(2) planove unapređenja energetskih sistema komunalnih usluga (sistem daljinskog grejanja, sistem daljinskog hlađenja, vodosnabdevanja, obezbeđenja javnog osvetljenja, upravljanje komunalnim otpadom, gradski i prigradski prevoz putnika i drugo);

(3) planirane mere energetske efikasnosti;

4) nosioce, rokove i procenu očekivanih rezultata svake od mera energetske efikasnosti kojima se predviđa ostvarivanje planiranog cilja;

5) izveštaj o rezultatima sprovođenja prethodnog programa energetske efikasnosti;

6) sredstva potrebna za sprovođenje programa, izvore i način njihovog obezbeđivanja.

Plan energetske efikasnosti

Član 8

Plan energetske efikasnosti jeste dokument kojim se detaljnije razrađuju mere energetske efikasnosti i aktivnosti za njihovo sprovođenje iz Programa energetske efikasnosti, a sadrži naročito: mere energetske efikasnosti i aktivnosti kojima se ostvaruje efikasno korišćenje energije, nosioce i rokove za sprovođenje planiranih aktivnosti, očekivane rezultate za svaku od mera, odnosno aktivnosti, finansijske instrumente (izvore i način obezbeđivanja) predviđene za sprovođenje planiranih mera i izveštaj o realizaciji prethodnog plana energetske efikasnosti.

Plan energetske efikasnosti se donosi na period od jedne godine.

Član 9

Na pitanja koja nisu uređena ovom odlukom primenjivaće se odredbe zakona i drugih propisa kojim se uređuje energetska efikasnost.

Prelazna i završna odredba

Član 10

Program i Plan energetske efikasnosti, u skladu sa odredbama ove odluke, doneće se najkasnije u roku od 6 meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

Energetski menadžer imenovaće se najkasnije u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Do imenovanja energetskog menadžera u skladu sa odredbama ove odluke poslove energetskog menadžera obavljaće energetski menadžer imenovan rešenjem Gradonačelnika br. 011-90/2019-02 od 11.06.2019. godine.

Član 11

Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Valjeva".