PRAVILNIK
O USLOVIMA ZA PODNOŠENJE I REŠAVANJE ZAHTEVA KRAJNJEG KUPCA ZA PRIVREMENO ISKLJUČENJE SA SISTEMA GREJANJA

("Sl. list grada Zaječara", br. 32/2022)

Član 1

Ovim Pravilnikom se definišu uslovi za podnošenje i rešavanje zahteva krajnjeg kupca za obustavu isporuke toplotne energije u individualnim stambenim objektima (kuće) i kolektivnim stambenim i poslovnim jedinicama (u daljem tekstu "privremeno isključenje sa sistema grejanja").

Član 2

Privremeno isključenje sa sistema grejanja u objektima kolektivnog stanovanja vrši se za stan ili poslovni prostor u celini.

1. ISKLJUČENJE SA SISTEMA DALJINSKOG GREJANJA

Član 3

Kupac može pismeno otkazati Ugovor o snabdevanju toplotnom energijom, prema uslovima i načinu isključenja koji propisuje Javno komunalno-stambeno preduzeće "Zaječar" Zaječar (u daljem tekstu: Energetski subjekt), u skladu sa odredbama ovog Pravilnika. Otkazni rok iznosi najmanje 60 dana pre početka grejne sezone tj. do 15.08. tekuće godine za predstojeću grejnu sezonu. Energetski subjekt uvažava raskid Ugovora, sa prvim sledećim obračunskim periodom.

Isključenje vrši isključivo Energetski subjekt nakon izdavanja rešenja i to konstatuje zapisnikom i pratećim prilozima, koji se sačinjava u dva primerka nakon fizičkog isključenja, od kojih je jedan za kupca a drugi za Energetskog subjekta, a po ispunjavanju sledećih uslova za isključenje:

1. pisani zahtev od strane kupca,

2. kod objekata kolektivnog stanovanja - saglasnost upravnika stambene zajednice u skladu sa odlukom skupštine stambene zajednice (član 44. Zakona o stanovanju i održavanju zgrada), odnosno pisana saglasnost više od 50% vlasnika stanova, osim kod objekata koji poseduju Energetski pasoš,

3. dokaz o izmirenju svih obaveza prema Energetskom subjektu, odnosno o postignutom sporazumu / reprogramu o izvršavanju finansijske obaveze,

4. potpisan zapisnik o uslovima i načinu isključenja sa eventualno utvrđenim toplotnim dobicima.

Troškove isključenja snosi sam kupac u skladu sa Cenovnikom neenergetskih usluga energetskog subjekta, koji sadrže vrednost materijala i radova za isključenje.

Nakon isključenja, kupac je obavezan da na osnovu toplotnih dobitaka od susednih prostorija i vertikala nadoknađuje troškove usluge grejanja u visini od najviše 30% grejne površine, što utvrđuje komisija Energetskog subjekta u prisustvu kupca, na sledeći način:

- za prostorije koje se nalaze iznad prostorija koje se greju, korekcioni faktor je 15% od grejne površine;

- za prostorije koje se po horizontali naslanjaju na prostorije koje se greju, korekcioni faktor je 5% od grejne površine;

- za prostorije koje se nalaze ispod prostorija koje se greju (ne odnosi se na podrum), korekcioni faktor je 5% od grejne površine;

- za vertikale i razvod, korekcioni faktor je 5% od grejne površine, osim u slučaju da je montiran adekvatan termo izolacioni materijal celom dužinom i u svim prostorijama, tada je po tom osnovu korekcioni faktor 0%;

- prizemlje i potkrovlje nemaju toplotne dobitke, korekcioni faktor je 0%;

- prvi sprat i sprat ispod potkrovlja ne mogu biti tretirani kao prizemlje i potkrovlje u slučaju da su prizemlja i potkrovlja isključeni sa sistema;

- u slučaju da nema direktnih toplotnih dobitaka na više od 75% pregradne konstrukcije (pod, plafon i zajednički pregradni zid po horizontali), tada nema toplotnih dobitaka, korekcioni faktor je 0%.

Ukoliko se kupac toplotne energije koji je isključen zbog tehničkih ili drugih nepravilnosti ponovo odluči za snabdevanje toplotnom energijom na istom predajnom mestu, pre ponovnog uključenja mora otkloniti sve nedostatke zbog kojih je isključen sa sistema.

Član 4

Individualni stambeni objekat- kuća može se u celosti isključiti sa sistema daljinskog grejanja u bilo kom trenutku, na osnovu pisanog zahteva.

Obustava isporuke toplotne energije pojedinačnih stambenih i poslovnih jedinica u kolektivnim objektima nije dozvoljena u toku grejne sezone usled ugrožavanja isporuke toplotne energije ostalim kupcima (od 01.10. tekuće godine do 03.05. naredne godine).

Zahtev za isključenje se može dostaviti Energetskom subjektu u periodu od 15.04. do 15.08. tekuće godine i odnosiće se na celu narednu grejnu sezonu. Zahtev podnosi vlasnik objekta ili drugo lice koje vlasnik objekta ovlasti punomoćjem overenim u skladu sa važećim propisima. Izuzetak za podnošenje zahteva može biti isključivo u smrtnom slučaju kupca, gde se rok produžava do početka nove grejne sezone tj. do 15.10. tekuće godine. U ovom slučaju, zahtev može podneti član uže porodice sa prilogom - izvodom iz matične knjige umrlih, do završetka ostavinskog postupka pred nadležnim sudom u kome će se utvrditi novi vlasnik objekta, koji je u obavezi da obavesti Energetskog subjekta o novom vlasniku.

Po zahtevu korisnika za privremeno isključenje objekta, Energetski subjekt postupa u periodu od 10.05. do 15.09. tekuće godine.

Član 5

Krajnjem kupcu toplotne energije koji se toplotnom energijom snabdeva sa zajedničkog mernog mesta može se izvršiti privremeno isključenje sa sistema grejanja bez mesečne nadoknade toplotnih dobitaka pod uslovom da:

1. postoje tehničke mogućnosti za potpunu obustavu isporuke toplotne energije, što se dokazuje izradom idejnog projekta objekta;

2. izradi idejni projekat objekta saglasno članu 145. Zakona o planiranju i izgradnji ("Sl. glasnik RS", br. 72/09, 81/09 - ispr., 64/10 - Odluka US, 24/11, 121/12, 42/13 - Odluka US, 50/13 - Odluka US, 98/13 - Odluka US, 132/14, 145/14, 83/18, 31/19, 37/19 - dr. zakon, 9/20 i 52/21) i Pravilniku o sadržini, načinu i postupku izrade i načinu vršenja kontrole tehničke dokumentacije prema klasi i nameni objekata ("Sl. glasnik RS", br. 73/19);

3. idejnim projektom objekta obezbedi i predvidi rekonstrukciju mašinskih instalacija i / ili toplotne podstanice tako da se zadovolje sledeći tehnički uslovi:

a) izmeštanje svih delova mašinskih instalacija za grejanje iz stana i/ili poslovnog prostora za koji je podnet zahtev za obustavu isporuke toplotne energije,

b) rekonstrukcija zidova prema susednim stanovima i / ili poslovnim prostorima i tretman kao "Zidova ka negrejanom prostoru" u smislu odredbi Pravilnika o energetskoj efikasnosti zgrada,

v) rekonstrukcija međuspratnih konstrukcija prema susednim stanovima i / ili poslovnim prostorima i tretman kao "Međuspratna konstrukcija iznad / ispod negrejanog prostora" u smislu odredbi Pravilnika o energetskoj efikasnosti zgrada,

g) privremeno isključenje sa sistema grejanja stana ili poslovnog prostora ne utiče na povećanje toplotnih gubitaka u stanovima odnosno poslovnim prostorima krajnjih kupaca koje se graniče sa stanom odnosno poslovnim prostorom koji je podneo zahtev za privremeno isključenje sa sistema grejanja,

d) izvede radove kojima se obezbeđuje privremeno isključenje sa sistema grejanja na osnovu rešenja kojim se odobrava izvođenje tih radova, odnosno promena namene objekta, koje izdaje organ nadležan za izdavanje građevinske dozvole na osnovu idejnog projekta;

đ) snosi sve troškove radova i materijala koji nastaju usled privremenog isključenja sa sistema grejanja, a koji su u skladu sa idejnim projektom;

e) posle završenih radova kojima se obezbeđuje obustava isporuke toplotne energije stanu odnosno poslovnom prostoru koja se toplotnom energijom snabdeva sa zajedničkog mernog mesta sačini izveštaj upravniku stambene zajednice u skladu sa idejnim projektom i pravilima struke.

Član 6

Idejni projekat iz člana 5. može da izradi pravno lice, odnosno preduzetnik koji je upisan u odgovarajući registar za izradu tehničke dokumentacije u relevantnoj oblasti ili Energetski subjekt.

Član 7

Sadržaj idejnog projekta definisan je članovima 43-49 Pravilnika o sadržini, načinu i postupku izrade i način vršenja kontrole tehničke dokumentacije prema klasi i nameni objekta.

Ukoliko se idejnim projektom predviđa izmeštanje cevne mreže iz prostora, potreban je hidraulički proračun cevne mreže.

Grafička dokumentacija mora da sadrži crteže osnove i preseke predmetnog prostora date u vidljivoj razmeri, sa naznačenim položajem grejnih tela, vertikala i registara kao i jasno naznačene površine koje su izvor dobitaka toplote,

Predmer i predračun radova služi samo kao orijentacija visine ulaganja i stvaranja tehničkih uslova.

Član 8

Nakon dobijanja Rešenja iz člana 5. ovog Pravilnika od strane organa nadležnog za izdavanje građevinske dozvole podnosilac zahteva - krajnji kupac toplotne energije o pribavljenom rešenju iz ovog člana obaveštava Energetskog subjekta i izvodi radove uz saglasnost i nadzor Energetskog subjekta o sopstvenom trošku.

U roku od 14 dana od dobijanja obaveštenja saglasno stavu 1. ovog člana Energetski subjekt će izvršiti privremeno isključenje poslovne / stambene jedinice korisnika sa sistema grejanja, pod uslovom da su ispunjeni i ostali uslovi predviđeni ovim Pravilnikom.

Krajnji kupac izveštaj iz člana 5., stav 1., tačka 3., alineja e) ovog Pravilnika dostavlja upravniku stambene zajednice i Energetskom subjektu koji obavlja snabdevanje toplotnom energijom.

Član 9

Privremeno isključenje sa sistema grejanja vrši se u skladu sa rešenjem Energetskog subjekta donetim na osnovu Pravila o radu distributivnog sistema.

Član 10

O izvršenom privremenom isključenju sa sistema daljinskog grejanja popunjava se radni nalog i zapisnik koji potpisuju obe strane (krajnji kupac toplotne energije i Energetski subjekt).

Prilikom potpisivanja zapisnika o izvršenom privremenom isključenju sa sistema grejanja, krajnji kupac potpisuje Uslove za isključenje objekta iz sistema daljinskog grejanja grada kojom daje saglasnost da Energetski subjekt može da izvrši kontrolu kada se za to ukaže potreba, kao i kontrolu eventualno utvrđenih toplotnih dobitaka iz člana 3 ovog Pravilnika.

Član 11

Kompletni objekti se isključuju tako što se zatvore glavni ulazni vrelovodni i toplovodni ventili u toplotnoj podstanici ili u šahtu ispred objekta.

Posle isključenja prestaje svaka odgovornost Energetskog subjekta za opremu u toplotnoj podstanici.

Član 12

Pojedinačne stambene i poslovne jedinice u okviru zajedničkog objekta isključuju se tako što se u distributivnim ormanima isključi samo ta stambena ili poslovna jedinica, a ako isti ne postoje, grejna tela se fizički odvajaju od sistema tako što se dovodne veze blokiraju (zatvaraju) čepom.

Član 13

Obaveze kupca posle privremenog isključenja sa sistema grejanja definišu se pojedinačno za svaki objekat rešenjem.

Rešenje o privremenom isključenju sa sistema grejanja donosi direktor Javnog komunalno - stambenog preduzeća "Zaječar" Zaječar ili lice koje on ovlasti.

Član 14

Krajnji kupac koji je vlasnik stambenog odnosno poslovnog prostora u čijem objektu je izvršeno privremeno isključenje sa sistema grejanja u obavezi je da vodi računa o zajedničkoj toplotnoj instalaciji ukoliko ona ostaje u stanu odnosno poslovnom prostoru čiji je on vlasnik.

Sve štete koje mogu nastati na zajedničkoj toplotnoj instalaciji iz stava 1. ovog člana, padaju na teret krajnjeg kupca.

Član 15

Upravnik stambene zajednice ima pravo da otkaže korišćenje toplotne energije za grejanje celog objekta.

U tom slučaju, pored uslova predviđenih članom 4 ovog Pravilnika, neophodan uslov je da nadležni organ lokalne samouprave izda potvrdu za priključenje objekta na neki drugi sistem snabdevanja toplotnom energijom za grejanje, uz ispunjenje uslova propisanih zakonom kojim se uređuju uslovi i način uređenja prostora, uređivanje i korišćenje građevinskog zemljišta i izgradnja objekata, kao i tehničkim i drugim propisima kojima je uređena ova oblast.

2. ZAVRŠNE ODREDBE

Član 16

Na sva pitanja koja nisu regulisana ovim Pravilnikom, primenjivaće se Zakon o energetici, Odluka o uslovima i načinu snabdevanja toplotnom energijom i drugi opšti akti.

Član 17

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Zaječara".