ODLUKAO PIJACAMA("Sl. list opštine Zrenjanin", br. 21/2004 i "Sl. list Grada Zrenjanina", br. 28/2008, 14/2010 - dr. odluka, 18/2014, 5/2017, 18/2019 i 21/2022) |
Ovom Odlukom određuje se kao komunalna delatnost održavanje pijaca i pružanje usluga na njima, način obavljanja ove komunalne delatnosti, kao i druga pitanja od značaja za rad pijaca na teritoriji Grada Zrenjanina.
Pijace su, u smislu ove Odluke, urbanističkim planom određeni i posebno uređeni prostori, opremljeni odgovarajućom infrastrukturom, objektima i prodajnim mestima namenjenim za promet proizvoda i pružanje drugih pijačnih usluga.
Komunalnu delatnost upravljanje pijacama na teritoriji grada Zrenjanina obavlja Javno komunalno preduzeće "Pijace i parkinzi" Zrenjanin, koje je osnovano za obavljanje ove komunalne delatnosti (u daljem tekstu: vršilac komunalne delatnosti).
Vršilac komunalne delatnosti je dužan da ispunjava uslove u pogledu minimalne stručne osposobljenosti kadrova i minimalnog tehničkog kapaciteta u skladu sa uredbom kojom se uređuju način i uslovi za otpočinjanje obavljanja komunalne delatnosti.
Pojedine poslove upravljanja pijacama u naseljenim mestima na teritoriji grada Zrenjanina, osim u naseljenom mestu Zrenjanin, mogu obavljati mesne zajednice.
Pijacama u naseljenim mestima na teritoriji Grada Zrenjanina osim u naseljenom mestu Zrenjanin upravljaju mesne zajednice.
U naseljenim mestima osim na području naseljenog mesta Zrenjanin mogu se organizovati i vašari.
Bliže uslove korišćenja i rada pijaca i vašara u naseljenim mestima osim na području naseljenog mesta Zrenjanin određuje mesna zajednica.
Korisnici pijačnih usluga u smislu ove Odluke su:
1. pravna i fizička lica koja koriste pijačni prostor u cilju prodaje proizvoda ili pružanja usluga pod uslovima propisanim Zakonom i drugim propisima, ovom Odlukom i aktima Preduzeća koje upravlja pijacama donetim u skladu sa ovom Odlukom (u daljem tekstu: Prodavac) i
2. lica koja se na pijaci snabdevaju proizvodima i koriste odgovarajuće usluge (u daljem tekstu: Kupac).
Prodajna mesta za promet proizvoda i pružanje usluga na pijaci su:
1. objekti poslovnog prostora koji moraju da budu priključeni na podzemnu niskonaponsku električnu mrežu i mrežu vodovoda i kanalizacije,
2. kiosci i drugi montažni objekti,
3. tezge za izlaganje i prodaju proizvoda koje se lako čiste i održavaju,
4. boksovi i prodajni pultovi i
5. druga uređena u skladu sa propisima prodajna mesta.
Preduzeće kojem je povereno upravljanje, održavanje i uređivanje pijacama obavezno je da u skladu sa zakonom izvrši kategorizaciju i reonizaciju pijačnog prostora prema vrsti robe i usluga, kao i da obezbedi poseban ulaz za dostavna vozila i posebne ulaze za kupce.
Preduzeće je dužno da pijačni prostor ogradi i opremi tako da se lako čisti i održava.
Prema vrsti robe koja se prodaje, pijaca može biti:
1. Zelena,
2. Robna,
3. Kvantaška,
4. Stočna,
5. Auto i
6. Pijaca rezane građe.
Na Zelenoj pijaci obavlja se promet na malo:
1. poljoprivredno-prehrambenih proizvoda
- svežeg i sušenog voća, povrća, šumskih plodova, jaja i meda,
- južnog voća,
2. - mesa, mesnih prerađevina i mlečnih proizvoda, i kora za pitu,
3. - cveća, ukrasnog i lekovitog bilja, sadnog materijala, semenske robe, ukrasnih jelki i omota za pakovanje namirnica,
4. - neprehrambenih proizvoda zanatskih radnji i domaće radinosti.
Na robnoj pijaci obavlja se promet na malo:
1. neprehrambenih proizvoda kao što je tekstil, odeća, obuća,
2. finalnih proizvoda za ličnu upotrebu i upotrebu u domaćinstvu od porcelana, stakla, keramike, kože, tekstila, gume i plastike,
3. metalne i elektrotehničke robe za čiji promet i upotrebu nije propisano obezbeđenje garantnog lista i tehničkog uputstva,
4. sportske opreme,
5. hemijskih proizvoda i to: sapuna i deterdženata, preparata za čišćenje i poliranje, kozmetičkih i toaletnih preparata,
6. knjiga i kancelarijskog pribora,
7. polovne (upotrebljavane) robe (odeća, obuća, raznih kućnih predmeta, autodelova, motora i njihovih delova, električnih aparata i druge slične robe).
Na kvantaškoj pijaci obavlja se promet poljoprivredno-prehrambenih proizvoda - voća, povrća i jaja sa tezgi, kontejnera, boksova i drugih sličnih objekata namenjenih za prodaju kao i iz vozila i prikolica.
Na stočnoj pijaci obavlja se promet žive stoke i stočne hrane, živine, zečeva, ptica i kućnih ljubimaca.
Na auto pijaci obavlja se promet polovnih putničkih i teretnih vozila, motocikla i polovnih rezervnih delova i pribora.
Na pijaci rezane građe i ogrevnog drveta obavlja se promet rezane građe i ogrevnog drveta i drugih proizvoda od drveta većih dimenzija kao i negašenog kreča i uglja.
Vašari su prodajna mesta privremenog karaktera, organizovani na otvorenom ili zatvorenom prostoru u skladu sa Zakonom na kojima se može vršiti promet na malo sve robe navedene u članu 9. ove Odluke.
Preduzeće kojem je ovom Odlukom povereno upravljanje pijacama u naseljenom mestu Zrenjanin Odlukom o pijačnom redu utvrdiće kategorizaciju i reonizaciju postojećih pijaca u skladu sa ovom Odlukom i zakonskim propisima, uz prethodnu saglasnost Gradonačelnika.
III USLOVI I NAČIN OBAVLJANJA PROMETA ROBE NA PIJACI
Poljoprivredne proizvode na zelenim pijacama mogu prodavati:
1. individualni poljoprivrednici i članovi njihovog porodičnog domaćinstva uz dokaz da su obveznici poreza na prihod od poljoprivrede i
2. preduzetnici koji su osnovali radnju na tezgi na ovim pijacama za promet na malo poljoprivrednih proizvoda.
Proizvode zanatskih radnji i domaće radinosti mogu prodavati preduzetnici koji te proizvode izrađuju i članovi njihovog porodičnog domaćinstva ili njihovi radnici koji na mestu prodaje moraju imati rešenje o upisu radnje u registar i ugovor o radnom angažovanju radnika.
Industrijsko-neprehrambene proizvode na robnim pijacama mogu prodavati preduzetnici koji imaju osnovanu radnju na pijaci, a polovnu robu mogu prodavati fizička lica.
Promet na malo mesa, mesnih i mlečnih prerađevina obavlja se u objektu koji mora ispunjavati sanitarno-higijensko-tehničke uslove propisane Zakonom i drugim propisima.
Bliže uslove i način pružanja pijačnih usluga korisnicima i drugih usluga za korišćenje pijaca uređuje se Odlukom o pijačnom redu.
Radno vreme pijaca je jednokratno.
Radno vreme pijaca uređuje se Odlukom o pijačnom redu.
Radno vreme pijaca ističe se na vidnom mestu na svakoj pijaci.
Radno vreme pijaca u vreme održavanja vašara određuje se Odlukom Upravnog odbora Preduzeća.
Odlukom o pijačnom redu Preduzeće posebno će regulisati vreme i rokove dopreme robe i odnošenja robe po završetku radnog vremena pijace i druge obaveze prodavaca.
Korisnici poslovnog prostora i pijačnih mesta dužni su da usklade svoje radno vreme sa propisanim radnim vremenom pijace.
V PRAVA I OBAVEZE PREDUZEĆA I KORISNIKA
Preduzeće je dužno da na pijaci obezbedi:
- prodajna mesta u skladu sa članom 6. ove Odluke,
- službene prostorije za rad nadležnih inspekcija i drugih nadzornih i kontrolnih organa, opremljene odgovarajućim kancelarijskim nameštajem, telefonom, sanitarnim čvorom, električnim instalacijama i uređajima za zagrevanje prostora,
- službene prostorije sa sanitarnim čvorom za zaposlene u preduzeću,
- česme sa vodom za piće, dovoljan broj hidranata i potrebnu količinu vode za pranje pijaca,
- sanitarni čvor za javno korišćenje, koji se sastoji od ženskog i muškog odeljenja sa predprostorijama opremljenim uređajima i priborom za pranje ruku,
- održavanje sanitarno-higijenskih uslova na pijacama i javnim površinama van pijačnog prostora u širini trotoara,
- po potrebi najkasnije u roku od šest sati po isteku radnog vremena pijacu očisti, opere vodom pod pritiskom i uredi pijačni prostor,
- vrši dezinfekciju pijačnih tezgi i otvorenog prodajnog prostora,
- svakodnevno očisti, opere i izvrši dezinfekciju kaveza za prodaju žive živine,
- postavi dovoljan broj korpi za otpatke,
- za prikupljanje smeća obezbedi dovoljan broj posuda (kontejnera) u zavisnosti od veličine pijace,
- obezbedi redovno iznošenje smeća koje se tokom dana nakupi,
- obezbedi potrebnu količinu sanitarno-higijenski ispravne vode za pranje i osvežavanje poljoprivrednih proizvoda koji se prodaju na pijaci,
- u toku radnog vremena pijace obezbedi da se redovno prikupljaju otpaci i odnose u posude za skupljanje smeća,
- osvetli pijačni prostor u noćnim časovima,
- u zimskom periodu blagovremeno ukloni led i sneg na pijacama i obezbedi dovoljnu količinu sredstava koja sprečavaju zamrzavanje prolaza i drugih površina na pijacama,
- obezbedi i druge uslove potrebne za nesmetano odvijanje prometa proizvoda i usluga, kao i održavanje reda i čistoće na pijacama.
Preduzeće je dužno da jednom godišnje sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga iz ove odluke, u trajanju od najmanje 30 dana.
Javni poziv za izjašnjavanje iz stava 1. ovog člana Preduzeće objavljuje u sredstvima javnog informisanja od lokalnog značaja kao i na zvaničnoj internet stranici grada Zrenjanina i na svojoj internet stranici.
Izjašnjavanje se može organizovati i elektronskim putem.
Preduzeće je dužno da u roku od 15 dana od dana završetka izjašnjavanja dostavi Gradskom veću grada Zrenjanina izveštaj o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pruženih usluga.
Ukoliko su rezultati izjašnjavanja takvi da većina korisnika nije zadovoljna pruženom komunalnom uslugom, Gradsko veće pokreće postupak preispitivanja rada Preduzeća i nalaže mu da otkloni nedostatke koji su navedeni u izjašnjavanju korisnika u roku od 90 dana.
Ukoliko Preduzeće ne otkloni nedostatke u roku iz stava 5 ovog člana, Gradsko veće o tome obaveštava Skupštinu grada koja dalje postupa u skladu sa zakonskim ovlašćenjima.
Preduzeće je dužno, u cilju uređenja i održavanja pijaca, da vrši sledeće poslove:
- održava i uređuje objekte i prostor i preduzima druge mere za stalno poboljšavanje uslova pružanja pijačnih usluga,
- održava objekte infrastrukture koja služi za funkcionisanje prodaje i usluga na pijacama,
- održava prodajna mesta i tezge na pijacama u urednom stanju i vrši zamenu dotrajalih tezgi novim,
- obaveštava potrošača na pijacama i stvara uslove za zaštitu istih,
- obezbeđuje druge uslove potrebne za održavanje reda i čistoće na pijacama i nesmetano odvijanje prometa robe.
Prodavac, kao i preduzetnik na pijaci je dužan da:
- plaća redovno naknadu za prodajni prostor po Cenovniku Preduzeća,
- poštuje Odluku o pijačnom redu,
- istakne cenu proizvoda koje prodaje,
- obezbedi kvalitet proizvoda i usluga,
- čuva proizvode pod higijenskim uslovima,
- održava čistoću na prodajnom mestu,
- ukloni otpatke, ambalažu i drugo u kontejnere.
Privatni preduzetnik je dužan da uredno istakne tablu sa imenom vlasnika, nazivom i adresom radnje.
Na pijacama je zabranjeno:
- bacanje otpadaka van korpi, odnosno posuda za sakupljanje smeća,
- držanje ambalaže ispred i oko prodajnog mesta,
- loženje vatre, prosipanje tečnosti i slično,
- uvođenje pasa i drugih životinja na pijacama koje za to nisu određene,
- neovlašćeno postavljanje, uklanjanje i pomeranje objekata, tezgi, pultova, postolja i boksova.
VI NAKNADA ZA KORIŠĆENJE PIJAČNOG PROSTORA
Prodavci plaćaju Preduzeću naknadu za korišćenje pijačnog prostora i pružanje drugih pijačnih usluga.
Naknada iz stava 1. ovog člana utvrđuje se u zavisnosti od vrste i količine proizvoda, odnosno pružanje usluge, vremena korišćenja, lokacije, vrste prodajnog mesta na pijaci, kao i drugih elemenata utvrđenih u Cenovniku.
Cenovnik iz stava 2. ovog člana donosi Preduzeće uz prethodnu saglasnost Gradskog veća.
Sredstva ostvarena naplatom prihoda iz člana 24. ove odluke su prihod Preduzeća.
Nadzor nad primenom ove odluke vršiće Gradska uprava grada Zrenjanina.
Poslove inspekcijskog nadzora nad primenom ove odluke vršiće Odeljenje inspekcija Gradske uprave Zrenjanin.
U vršenju inspekcijskog nadzora komunalni inspektor je ovlašćen da u skladu sa zakonom i ovom Odlukom naredi izvršenje utvrđenih obaveza i preduzimanje mera i radnji u određenom roku, izrekne novčanu kaznu u fiksnom iznosu, podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka kao i da preduzme i druge mere za koje je Zakonom ovlašćen.
Komunalno-milicijske poslove nad primenom ove Odluke obavljaju komunalni milicionari koji pored Zakonom utvrđenih ovlašćenja izriču novčanu kaznu u fiksnom iznosu, podnose zahtev za pokretanje prekršajnog postupka i podnose prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo.
Zabranjen je promet roba i usluga preduzetnicima i fizičkim licima na javnim površinama van pijačnog prostora.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se Preduzeće ukoliko ne primenjuje odredbe člana 17, 20. i 21 ove odluke a odgovorno lice u Preduzeću kazniće se novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 8.000,00 dinara.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice koje se zatekne da na pijaci postupa suprotno odredbama člana 22. ove odluke.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 30.000,00 dinara kazniće se za prekršaj preduzetnik koji se zatekne da na pijaci postupa suprotno odredbama člana 22. ove odluke.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice:
1. ako postupi suprotno odredbama člana 23. ove Odluke
2. ako vrši promet robe i usluga van pijačnog prostora na javnim površinama u smislu člana 28. ove Odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 30.000,00 dinara.
Preduzeće je dužno da u roku od dva meseca od dana stupanja na snagu ove Odluke donese Odluku o pijačnom redu u smislu člana 11., 16., 17. i 18. ove Odluke.
Stupanjem na snagu ove Odluke, prestaje da važi Odluka o pijacama ("Službeni list opštine Zrenjanin", br. 5/1997, 4/1998, 12/2001 i 2/2004).
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu opštine Zrenjanin".