PRAVILNIKO POSTUPKU ZA DODELU PRIZNANJA ZA NAUČNU IZUZETNOST ISTRAŽIVAČIMA NA TERITORIJI AP VOJVODINE("Sl. list AP Vojvodine", br. 44/2022 i 45/2022) |
Ovim Pravilnikom uređuju se oblasti, odnosno podoblasti u okviru kojih će se dodeljivati Priznanja za naučnu izuzetnost, zatim kriterijumi i merila, kao i postupak izbora najboljih istraživača zaposlenih u naučnoistraživačkim organizacijama na teritoriji AP Vojvodine.
Priznanja za naučnu izuzetnost dodeljuju se najcitiranijim istraživačima koji su zaposleni u naučnoistraživačkim organizacijama na teritoriji AP Vojvodine, u sledećim oblastima, odnosno podoblastima:
1. tehničke nauke: podoblast za elektroniku, telekomunikacije i informacione tehnologije,
2. tehničke nauke: podoblast za energetiku, rudarstvo i energetsku efikasnost,
3. tehničke nauke: podoblast za mašinstvo, materijale i industrijski softver,
4. tehničke nauke: podoblast za saobraćaj, urbanizam, građevinarstvo, uređenje, zaštitu i korišćenje voda, zemljišta i vazduha,
5. medicinske nauke: podoblast za opštu medicinu (humana medicina i veterina),
6. medicinske nauke: podoblast za farmaciju,
7. medicinske nauke: podoblast za stomatologiju,
8. pravne nauke,
9. ekonomske nauke,
10. biotehnologija i poljoprivreda: podoblast za stočarstvo,
11. biotehnologija i poljoprivreda: podoblast za ratarstvo i povrtarstvo,
12. biotehnologija i poljoprivreda: podoblast za voćarstvo, vinogradarstvo i hortikulturu,
13. biotehnologija i poljoprivreda: podoblast za šumarstvo,
14. tehnološke nauke,
15. prirodno-matematičke nauke: podoblast za fiziku, hemiju fizičku geografiju,
16. prirodno-matematičke nauke: podoblast za matematiku i informatiku,
17. prirodno-matematičke nauke: podoblast za biologiju i ekologiju,
18. društveno-humanističke nauke: podoblast za istoriju, filozofiju i žurnalistiku,
19. društveno-humanističke nauke: podoblast za društvenu geografiju, turizam i hotelijerstvo,
20. društveno-humanističke nauke: podoblast za srpski jezik i književnost, manjinske jezike i strane filologije,
21. društveno-humanističke nauke: podoblast za sociologiju, pedagogiju i psihologiju,
22. sportske nauke.
Za dodelu Priznanja za naučnu izuzetnost, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, raspisuje javni poziv, a pravo prijavljivanja imaju svi istraživači sa prebivalištem na teritoriji AP Vojvodine, koji su zaposleni na nekoj od naučnoistraživačkih organizacija u AP Vojvodini.
Prijave za Priznanja za naučnu izuzetnost kandidati dostavljaju na formularu koji propisuje Sekretarijat, a koji se može preuzeti na zvaničnoj internet prezentaciji Sekretarijata.
Prijava mora biti overena od strane odgovornog lica naučno-istraživačke organizacije na teritoriji AP Vojvodine, u kojoj istraživač ima zasnovan radni odnos.
Prilikom ocene naučne izuzetnosti, vrednovaće se broj citata naučnih radova prijavljenih istraživača, koji su ostvareni u godini koja prethodi godini u kojoj se dodeljuju priznanja.
Broj citata utvrđivaće se na osnovu podataka iz baze SCOPUS-a, izuzev za oblast pravnih nauka, oblast društveno-humanističkih nauka: podoblast za istoriju, filozofiju i žurnalistiku i oblast društveno-humanističkih nauka: podoblast za srpski jezik i književnost, manjinske jezike i strane filologije.
Istraživačima u oblasti pravnih nauka, broj citata naučnih radova utvrđivaće se na osnovu podataka iz baze Srpskog citatnog indeksa (SCI).
Istraživačima u oblasti društveno-humanističkih nauka: podoblast za istoriju, filozofiju i žurnalistiku, broj citata naučnih radova utvrđivaće se na osnovu podataka iz baze Srpskog citatnog indeksa (SCI) i podataka iz baze SCOPUS-a.
Istraživačima u oblasti društveno-humanističkih nauka: podoblast za srpski jezik i književnost, manjinske jezike i strane filologije, broj citata naučnih radova će se utvrđivati na osnovu broja citata ostvarenih u časopisima I kategorije sa liste Međunarodnog komiteta slavista (MKS lista časopisa), baze Srpskog citatnog indeksa (SCI) i podataka iz baze SCOPUS-a.
Naučni radovi, odnosno citati koji se pojavljuju u više baza, biće vrednovani prema bazi u kojoj je zastupljen viši nivo citiranosti.
Izbor najcitiranijih istraživača za Priznanja za naučnu izuzetnost, sprovodiće Komisija, formirana od strane pokrajinskog sekretara, koje će imati obavezu da:
- proveri ispravnost pristiglih prijava,
- obradi podatke o istraživačima koji su se prijavili na javni poziv i
- podnesu izveštaj pokrajinskom sekretaru za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, koji sadrži tri najcitiranija kandidata za priznanja u okviru svake oblasti, odnosno podoblasti.
Konačnu odluku o dodeli Priznanja za naučnu izuzetnost donosi pokrajinski sekretar, na osnovu izveštaja komisije.
Priznanja za naučnu izuzetnost dodeljuju se u vidu diplome i u novčanom iznosu.
U okviru svake oblasti, odnosno podoblasti, tri najcitiranija istraživača nagrađuju se sledećim novčanim (neto) iznosima:
1. Najcitiraniji istraživač 80.000,00 dinara;
2. Drugi istraživač po citiranosti 65.000,00 dinara;
3. Treći istraživač po citiranosti 50.000,00 dinara.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine".