ODLUKA
O ODRŽAVANJU JAVNIH ZELENIH POVRŠINA

("Sl. list grada Niša", br. 89/2005 - prečišćeni tekst, 38/2010, 18/2017 i 115/2022 - dr. odluka)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom propisuju se uslovi i način organizovanja poslova održavanja javnih zelenih površina kao komunalne delatnosti od opšteg interesa, prava i obaveze preduzeća koje obavlja ovu komunalnu delatnost i korisnika komunalnih usluga.

Član 2

Održavanje javnih zelenih površina obuhvata uređenje, tekuće i investiciono održavanje, rekonstrukciju i sanaciju zelenih, rekreativnih površina i priobalja.

Član 3

Zelene površine u smislu ove odluke su:

1. Javne zelene površine:

- parkovi, skverovi, park-šume, spomen - parkovi, travnjaci;

- zelenilo duž saobraćajnica (drvoredi, zelene trake, žive ograde i sl.);

- zelenilo duž obala reka i drugih vodenih površina;

- blokovsko zelenilo, zelenilo pored i oko stambenih zgrada;

- zelenilo rekreacionih površina u opštoj upotrebi;

- zelenilo na grobljima.

2. Zelene površine posebne namene:

- zelenilo zaštitnih pojaseva i površina za vodosnabdevanje;

- zelenilo u krugu preduzeća, ustanova i drugih organizacija;

- zelenilo sportskih terena.

Član 4

Održavanje i zaštitu javnih zelenih površina na teritoriji Grada Niša obavlja Javno komunalno preduzeće "Mediana" Niš (u daljem tekstu: komunalno preduzeće), osnovano od strane Grada Niša radi obavljanja navedene komunalne delatnosti kao delatnosti od opšteg interesa.

O uređenju, održavanju i zaštiti zelenih površina posebne namene staraju se preduzeća, ustanove i druge organizacije, koje imaju pravo raspolaganja ili korišćenja zemljišta na kome se nalazi zelena površina posebne namene.

Uređenje i održavanje zelenih površina posebne namene pravna lica iz stava 2. ovog člana mogu poveriti komunalnom preduzeću.

II UREĐENJE I ODRŽAVANJE JAVNIH ZELENIH POVRŠINA

Član 5

Uređenje i održavanje javnih zelenih površina vrši se po programu preduzeća kome je povereno obavljanje ove komunalne delatnosti.

Saglasnost na program uređenja i održavanja javnih zelenih površina daje Gradsko veće Grada Niša.

Član 6

Program uređenja i održavanja javnih zelenih površina sadrži:

- javne zelene površine predviđene za uređenje i održavanje na području grada Niša i Niške Banje;

- prikaz i analizu postojećeg stanja obuhvaćenih površina sa biološkom osnovom;

- tehničke i druge podatke o uticajnim faktorima u podizanju i racionalnom održavanju zelenih površina;

- vrstu, dinamiku i način obavljanja radova po vrsti posla;

- broj i vrstu potrebnih objekata (klupe, žardinjere) za opremanje javnih zelenih površina;

- predračun naknade za izvršavanje poslova iz programa.

Gradonačelnik može narediti uređivanje i održavanje zelenih javnih površina mimo programa i predviđene dinamike i obezbediti sredstva za to.

Član 7

Održavanje javnih zelenih površina obuhvata:

- održavanje svih elemenata zelenila (drveća, šiblja, žive ograde, travnjaka, cvetnih partera, žardinjera i dr.) optimalnog nivoa, sa ciljem obezbeđivanja osnovnih funkcija ozelenjavanja (sanitarno-higijenska i dekorativna);

- održavanje svih elemenata uređenja i opremanja javnih zelenih površina (staze, putevi, plato i klupe, žardinjere, fontane, česme i dr.);

- preduzimanje mera za zaštitu zelenila od biljnih bolesti i štetočina;

- uređenje i obnovu zelenila;

- održavanje zelenih površina na način kako je propisano u cilju bezbednosti saobraćaja, zaštite PTT i električnih vodova.

Član 8

Podizanje javnih zelenih površina vrši se prema tehničkoj dokumentaciji, koja mora biti u skladu sa urbanističkim, tehničkim i drugim propisanim uslovima i standardima.

Pri izgradnji stambenih, poslovnih i drugih objekata, tehnička dokumentacija za podizanje javnih zelenih površina, projekat ozelenjavanja mora se izraditi istovremeno sa urbanističkom, tehničkom i drugom dokumentacijom, a u cilju pravilnog korišćenja humskog sloja, rasporeda saobraćajnica, infrastrukture i usklađivanja izvođenja radova na podizanju ovih površina sa ostalim komunalnim radovima.

Projekat ozelenjavanja sadrži: biološku osnovu, projekat, tehnički opis, i druge podatke koji utiču na podizanje i racionalno održavanje javnih zelenih površina, kao i ekološko-tehničko obrazloženje sa predračunom potrebnih sredstava.

Član 9

Investitor je dužan da novoizgrađenu javnu zelenu površinu preda na uređenje i održavanje komunalnom preduzeću.

III IZVOĐENJE RADOVA NA JAVNIM ZELENIM POVRŠINAMA

Član 10

Na javnim zelenim površinama mogu se podizati samo oni objekti, uređaji i izvoditi drugi radovi koji su predviđeni urbanističkim planom, uz odobrenje Gradske uprave Grada Niša - sekretarijata nadležnog za planiranje i izgradnju.

Izvođač građevinskih i drugih radova je dužan da preduzme mere zaštite i obezbeđenja javnih zelenih površina od oštećenja.

Član 11

Izvođač radova je dužan da na gradilištu i oko njega sačuva humusni sloj zemljišta određen za zelenu površinu.

Ako je radi nivelacije terena određenog za zelenu površinu potrebno izvršiti nasipanje zemljišta, izvođač radova je dužan da za gornji sloj upotrebi isključivo humusko zemljište u dubini najmanje 30 cm.

Član 12

Izvođač radova je obavezan da odmah po završetku radova sav građevinski šut i otpadni materijal ukloni sa terena koji je predviđen za zelenilo.

Ako se na javnim zelenim površinama izvode radovi većeg obima, rok za čišćenje javne zelene površine i uklanjanje preostalog materijala, uređaja i privremenih objekata iznosi 15 dana od dana završetka radova.

Ukoliko izvođač radova ne izvrši poslove u predviđenom roku iz stava 1. i 2. ovog člana, gradski komunalni inspektor naložiće da se ovi poslovi izvrše preko trećeg lica na teret izvođača radova.

Član 13

Vodovodne, kanalizacione, telefonske, električne i druge mreže na javnoj zelenoj površini i na zemljištu koje je predviđeno za javnu zelenu površinu polažu se podzemno.

Izuzetno, u park-šumama i na pošumljenim terenima predviđenim za park šume, mogu se postaviti vazdušni telegrafski, telefonski, električni i drugi vodovi, pod uslovima da ne ometaju razvoj vegetacije, da ne narušavaju estetski izgled zelenila i da ne ometaju normalno korišćenje ovih površina.

Instalacije iz stava 1. ovog člana postavljaju se po pravilu ispod parkovskih saobraćajnica, a samo izuzetno na prostor namenjen zelenilu, uz odobrenje Gradske uprave Grada Niša - sekretarijata nadležnog za komunalne delatnosti.

Član 14

Na mestima na kojima bi se zbog javnog zelenila mogla ometati vidljivost saobraćaja, javno zelenilo ne može imati visinu preko 0,50 m, računajući od nivoa puta.

Na uglovima raskrsnica u površini trougla, čije stranice iznose dve širine nalegle saobraćajnice, ne sme se saditi vegetacija čiji je biološki uzrast veći od 0,50 m.

Član 15

U dvorištu stambenih i poslovnih zgrada ne mogu se saditi biljke koje na bilo koji način mogu prouzrokovati oštećenja na zgradama, podzemnim i nadzemnim instalacijama, narušavati vidik i zaklanjati svetlo.

U slučaju iz stava 1. ovog člana, gradski komunalni inspektor naložiće uklanjanje dela ili cele biljke, uz prethodno pribavljeno mišljenje komunalnog preduzeća i preduzeća čije su instalacije ugrožene.

IV KORIŠĆENJE JAVNIH ZELENIH POVRŠINA

Član 16

Javne zelene površine mogu se koristiti samo u svrhe za koje su namenjene.

Izuzetno, opštinska uprava gradske opštine, uz mišljenje komunalnog preduzeća, može dozvoliti da se na javnim zelenim površinama mogu održavati sportske priredbe, vežbe, izložbe i slično.

Po završetku priredbe ili druge manifestacije, organizator je dužan da dovede javnu zelenu površinu u prvobitno stanje.

Ako se javna zelena površina koristi protivno odobrenju opštinske uprave gradske opštine, komunalni inspektor zabraniće korišćenje te površine.

Član 17*

(Prestao da važi)

V ODRŽAVANJE DRVOREDA

Član 18

Orezivanje drvoreda i drugih stabala i njihovo uklanjanje, može obavljati komunalno preduzeće.

Član 19

Uklanjanje, odnosno vađenje zdravih stabala sa javnih zelenih površina može se vršiti u cilju realizacije urbanističkog plana i programa uređenja grada, ili u slučaju da očigledno oštećuje ili preti oštećenju stambenih, poslovnih ili objekata komunalne infrastrukture.

Ako uklanjanje, odnosno vađenje stabala u cilju realizacije urbanističkog plana zahtevaju pojedinci ili pravna lica, uklanjanje se vrši uz plaćanje naknade komunalnom preduzeću, koju isto utvrđuje prema cenovniku na koji saglasnost daje Gradsko veće Grada Niša.

Član 20

Komunalno preduzeće uklanja bolesna i suva stabla, kao i stabla oštećena elementarnom nepogodom, saobraćajnim udesom ili na drugi način, a na mestu uklonjenog stabla sadi novo stablo odgovarajuće vrste.

Ako je oštećenje stabla, odnosno vegetacije na javnoj zelenoj površini posledica prekršaja iz odredaba ove odluke, prekršilac je dužan da nadoknadi pričinjenu štetu, po proceni komunalnog preduzeća.

Sredstva ostvarena po osnovu naknade za uklanjanje, odnosno vađenje stabala i naknade za oštećenje stabala, odnosno vegetacije na javnoj površini uplaćuju se na poseban račun komunalnog preduzeća i mogu se koristiti samo za održavanje drvoreda i javnih zelenih površina.

VI ZAŠTITA JAVNIH ZELENIH POVRŠINA

Član 21*

Radi zaštite javnih zelenih površina zabranjeno je:

1. uklanjanje, vađenje zdravih stabala suprotno članu 19.;

2. oštećenje drveća i drugih zasada;

3. skidanje plodova i cvetova sa drveća, šiblja i cvetnih gredica;

4. nenamensko korišćenje travnjaka (gaženje i ležanje);

5. kopanje i iznošenje zemlje, kamena, peska i drugih sastojaka zemljišta sa javnih zelenih površina;

6. puštanje domaćih životinja na javnu zelenu površinu, osim ako je posebnim propisom za to određena;

7. bacanje otpadaka na javnu zelenu površinu;

8. skidanje, uništavanje ili oštećenje putokaza, znakova, natpisnih pločica i sl.;

9. oštećivanje staza, klupa, korpi za otpatke, ograda, uređaja i sl.;

tač. 10. i 11.* (prestale da važe)

12. premeštanje klupa, korpi za otpatke ili rekvizita za dečije igre sa mesta na kojima su postavljeni;

13. loženje vatre ili paljenje stabala ili lišća, istovar materijala, robe, ambalaže i sl. na travnjacima, travnim terenima i stazama, kao i njihov smeštaj pored drvoreda i drugih zasada;

14. urezivanje imena ili znakova na stablima, klupama, zidovima ili ostalim objektima, zakivanje reklamnih panoa, lepljenje plakata na stablima, ogradama ili pomeranje graničnih stubova, zakivanje klinova u stablo;

15. penjanje na drveće, instalacije, ograde ili druge objekte;

16. postavljanje košnica, vaga, panoa, automata za zabavne igre, kamp-kućica i drugih sličnih objekata ili uređaja bez odobrenja;

17. raskopavanje zemljišta ili kopanje rova, kanala i sl. bez odobrenja;

18. trešenje ili pranje tepiha, bacanje papira i otpadaka, smeća, piljevine, pepela na javnim zelenim površinama ili njihovo paljenje.

Član 22

Komunalno preduzeće dužno je da:

1. donese program uređenja i održavanja javnih zelenih površina;

2. vodi evidenciju o stanju biljnog materijala, objekata, uređaja i inventara na javnim zelenim površinama;

3. pridržava se rokova i dinamike izvođenja radova u cilju uređenja i održavanja javnih zelenih površina, u skladu sa programom;

4. održava u ispravnom stanju klupe, korpe za otpatke, dečije rekvizite i elemente parkovske opreme;

5. obnavlja uništene travne površine, žive ograde i ostalo zelenilo;

6. da postavi natpise koji korisnika zelene površine upućuje na pravilno korišćenje;

7. da se stara o zaštiti javnih zelenih površina.

VII ZAŠTITA ZELENIH POVRŠINA POSEBNE NAMENE

Član 23

Radi zaštite zelenih površina posebne namene, zabranjuje se:

1. ulaz i kretanje neovlašćenih lica;

2. neovlašćeno korišćenje zelenih površina posebne namene (košenje trave, branje biljaka, postavljanje pčelinjaka i sl.);

3. uvođenje i napasanje stoke;

4. izvođenje radova na granici zelenih površina posebne namene bez odobrenja i saglasnosti;

5. izvođenje kućnih ljubimaca.

Član 24

Preduzeće, ustanova, odnosno druga organizacija koja ima pravo raspolaganja i korišćenja zelenih površina posebne namene je dužna:

- da organizuje zaštitu i čuvanje zelenih površina posebne namene,

- da ih redovno uređuje i održava,

- da ogradi ili na drugi način označi da se radi o zelenoj površini posebne namene,

- da postavi oznake i natpise o zabranama ulaza, kretanja i korišćenja.

VIII NADZOR

Član 25

Nadzor nad primenom ove odluke i nad zakonitošću rada preduzeća, odnosno preduzetnika koji obavlja ovu komunalnu delatnost vrši Gradska uprava Grada Niša - sekretarijat nadležan za komunalne delatnosti.

Poslove inspekcijskog nadzora nad primenom ove odluke i nad obavljanjem komunalne delatnosti vrši komunalni inspektor.

Član 25a

Komunalno-policijske poslove obavlja komunalni policajac.

Komunalni policajac u obavljanju komunalno-policijskih poslova, pored zakonom utvrđenih ovlašćenja, postupa u skladu sa ovlašćenjima utvrđenim ovom odlukom.

Ukoliko komunalni policajac, u obavljanju komunalno-policijskih poslova, uoči povredu propisa iz nadležnosti drugog organa, obavestiće odmah o tome, pisanim putem, nadležni organ.

Za prekršaje propisane ovom odlukom, komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.

IX KAZNENE ODREDBE

Član 26

Novčanom kaznom u iznosu od 60.000 dinara kazniće se za prekršaj komunalno preduzeće:

1. ako ne donese godišnji program uređenja i održavanja javnih zelenih površina (član 22. tačka 1);

2. ako se ne pridržava rokova i dinamike izvođenja radova u cilju uređenja i održavanja javnih zelenih površina, u skladu sa programom (član 6. i 7);

3. ako ne obnavlja uništene javne zelene površine (član 22. tačka 5);

4. ako ne održava u ispravnom stanju klupe za sedenje, korpe za otpatke, dečije rekvizite i drugu parkovsku opremu (član 22. tačka 4);

5. ako podizanje javnih zelenih površina vrši suprotno tehničkoj dokumentaciji (član 8);

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u komunalnom preduzeću novčanom kaznom u iznosu od 6.000 dinara.

Član 27*

Novčanom kaznom u iznosu od 60.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

1. ako podiže javne zelene površine suprotno urbanističko - tehničkoj dokumentaciji (član 8.);

2. ako podiže objekte i uređaje i izvodi druge radove na javnim zelenim površinama bez propisanih dozvola (član 10.);

3. ako na gradilištu i oko njega ne sačuva humusno zemljište određeno za zelenu površinu (član 11.);

4. ako u slučaju izvođenja radova na javnim zelenim površinama, u predviđenim rokovima ne očisti ove površine i ne odnese preostali materijal, uređaje i privremene objekte (član 12.);

5. ako javnu zelenu površinu koristi suprotno njenoj nameni (član 16.);

6. ako javnu zelenu površinu koristi za sportske priredbe, vežbe, izložbe bez odobrenja nadležnog organa (član 16. stav 2);

7.* (prestala da važi)

8. ako ukloni, odnosno izvadi zdravo stablo suprotno odredbi člana 19.;

9. ako sadi biljke, drveće ispod nadzemnih ili iznad podzemnih instalacija (član 15.);

10. ako koristi zelene javne površine i postupa suprotno zabranama iz člana 21. ove odluke;

11. ako koristi zelene površine posebne namene i postupa suprotno zabranama iz člana 23. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 20.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu i fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 6.000 dinara.

X PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 28

Odredbe odluke o komunalnim delatnostima primenjivaće se na sva pitanja koja nisu urađena ovom odlukom (operativne i druge mere, nadzor).

 

Samostalni član Odluke o izmeni
Odluke o uređenju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina

("Sl. list grada Niša", br. 38/2010)

Član 2

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Niša".

 

Samostalni članovi Odluke o izmenama i dopuni
Odluke o uređenju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina

("Sl. list grada Niša", br. 18/2017)

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 13

Postupci po zahtevima korisnika za uklanjanje, odnosno vađenje zdravih stabala sa javnih zelenih površina (član 19. odluke), koji nisu okončani do dana stupanja na snagu ove odluke, okončaće se po odredbama ove odluke.

Član 14

Odluka stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u "Službenom listu Grada Niša".

Napomene

Prečišćen tekst Odluke o uređenju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina obuhvata:
Odluku o uređenju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina ("Službeni list grada Niša", broj 8/99), iz koje u prečišćen tekst nije unet član 30. o prestanku važenja Odluke o uređenju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina ("Međuopštinski službeni list - Niš", broj 33/91) i član 31. o stupanju na snagu Odluke;
Ispravku Odluke o uređenju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina ("Službeni list grada Niša", broj 9/99);
Odluku o izmenama Odluke o uređenju i održavanju parkova, zelenih i rekreacionih površina ("Službeni list grada Niša", broj 76/2005), iz koje u prečišćen tekst nisu uneti član 11. kojim je ovlašćena Služba za poslove skupštine, gradskog veća, propise i međunarodnu saradnju da sačini i objavi prečišćen tekst i član 12. o stupanju na snagu Odluke.

* Danom stupanja na snagu Odluke o izmenama i dopunama Odluke o komunalnom redu ("Sl. list grada Niša", br. 115/2022), odnosno 23. novembra 2022. godine, prestaje da važi član 17, član 21. stav 1. tač. 10) i 11) i član 27. stav 1. tačka 7) Odluke o održavanju javnih zelenih površina ("Sl. list grada Niša", br. 89/2005 - prečišćeni tekst, 38/2010 i 18/2017).