ODLUKA
O PRERADI I DISTRIBUCIJI VODE

("Sl. list grada Pančeva", br. 23/2018 i 28/2022)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom propisuju se uslovi i način organizovanja poslova u vršenju komunalne delatnosti prerade i distribucije vode i uređuju druga pitanja od značaja za pružanje i korišćenje ove komunalne usluge na teritoriji grada Pančeva, kao što su:

1. tehnički i drugi posebni uslovi za preradu i distribuciju vode;

2. način obezbeđivanja kontinuiteta u preradi i distribuciji vode;

3. prava i obaveze komunalnog preduzeća i korisnika komunalne usluge;

4. način obračuna i plaćanje naknade za isporučenu vodu;

5. način postupanja i ovlašćenja u slučaju prekida u preradi i distribuciji vode;

6. posebni slučajevi u kojima se može uskratiti isporuka vode;

7. odjava korišćenja vode;

8. izjašnjavanje korisnika komunalnih usluga o kvalitetu usluge;

9. nadzor;

10. kaznene odredbe.

Član 2

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovoj odluci imaju sledeće značenje:

1. "gradski vodovod" je sistem komunalnih objekata koji služi za obavljanje delatnosti prerade i distribucije vode;

2. "gradska vodovodna mreža" je deo gradskog vodovoda koju čine podzemni, nadzemni i podvodni cevovodi i objekti, uređaji i postrojenja koji su njihovi sastavni delovi i služe za distribuciju vode korisnicima;

3. "ulična vodovodna mreža" je deo gradske vodovodne mreže na koju se neposredno priključuju vodovodni priključci;

4. "vodovodni priključak" je deo gradske vodovodne mreže koji čini cevni spoj ulične vodovodne mreže sa unutrašnjom vodovodnom instalacijom preko mernog instrumenta (u daljem tekstu: vodomer);

5. "korisnik komunalne usluge" jeste svaki vlasnik objekta ili posebnog dela objekta, čije su unutrašnje vodovodne instalacije priključene na gradsku vodovodnu mrežu na način propisan ovom odlukom. Izuzetno, korisnik komunalne usluge može biti nosilac prava korišćenja na objektu, odnosno delu objekta ili - zakupac objekta odnosno dela objekta, pod uslovom da je vlasnik predmetnog objekta grad Pančevo i da je zaključen ugovor o zakupu odnosno korišćenju istog između vlasnika i korisnika, odnosno zakupca;

6. "objekat korisnika komunalne usluge" je svaki objekat, zgrada, druga nepokretnost, površina javne namene, uređaji, postrojenja ili instalacije koje se nalaze iza mesta priključenja na gradsku vodovodnu mrežu;

7. "unutrašnja vodovodna instalacija" jesu vodovodne instalacije i uređaji korisnika komunalne usluge koji počinju iza glavnog vodomera, koji je zajednički za ceo objekat , a koji služi za snabdevanje vodom iz gradskog vodovoda;

8. "lokalni vodovod" je sistem komunalnih objekata izvan sistema gradskog vodovoda putem kog se vrši zahvatanje i distribucija vode u određenim naseljenim mestima;

9. "vodomerno sklonište" je šaht, prostorija u objektu ili kaseta gde je smešten vodomer;

10. "cena vode" je visina novčane naknade za 1 m3 isporučene vode koju utvrđuje javno komunalno preduzeće koje vrši preradu i distribuciju vode uz saglasnost osnivača, a na osnovu elemenata za obrazovanje cene komunalnih usluga propisanih Zakonom o komunalnim delatnostima;

11. "prijava za potrošnju vode" je pisani prihvat zainteresovanog lica da pod uslovima predviđenim ovom odlukom zaključi ugovor o isporuci vode sa javnim komunalnim preduzećem koje vrši preradu i distribuciju vode, učinjen na obrascu javnog komunalnog preduzeća.

Član 3

Delatnost prerade i distribucije vode obuhvata zahvatanje, preradu vode i isporuku vode korisnicima komunalne usluge za piće i druge potrebe, gradskom vodovodnom mrežom do vodomera.

Prerada i distribucija vode je komunalna delatnost od opšteg interesa koja se obavlja preko gradskog vodovoda na određenom području.

Prerada i distribucija vode može se obavljati i preko lokalnih vodovoda.

Član 4

Preradu i distribuciju vode na području grada Pančeva i naseljenih mesta Banatski Brestovac, Glogonj, Dolovo, Jabuka, Kačarevo, Omoljica i Starčevo, obavlja Javno komunalno preduzeće "Vodovod i kanalizacija" Pančevo, a zahvatanje i distribuciju vode na području naseljenog mesta Banatsko Novo Selo obavlja javno komunalno preduzeće "BNS" Banatsko Novo Selo (u daljem tekstu: Komunalno preduzeće).

II TEHNIČKI I DRUGI POSEBNI USLOVI ZA PRERADU I DISTRIBUCIJU VODE

1. Gradski vodovod

Član 5

Gradski vodovod obuhvata komunalne objekte sa uređajima, instalacijama i opremom, postrojenja, uređaje i instalacije i druge objekte koji služe za preradu i distribuciju vode, a naročito:

- izvorišta vode obezbeđena zaštitnom zonom sa opremom,

- kaptažni objekti (bunari),

- cevovodi sirove vode,

- postrojenja, instalacije i uređaje za preradu sirove vode,

- crpne stanice,

- rezervoare,

- gradsku vodovodnu mrežu,

- vodovodne priključke sa vodomerima.

Član 6

Objekti, uređaji, instalacije i postrojenja gradskog vodovoda čine jedinstven tehničko-tehnološki sistem vodovoda na određenom području.

Tehničko jedinstvo sistema gradskog vodovoda ostvaruje se povezivanjem objekata, uređaja, instalacija i postrojenja za zahvatanje, preradu i isporuku vode.

Tehnološko jedinstvo sistema gradskog vodovoda ostvaruje se zajedničkim i koordiniranim radom objekata, uređaja, instalacija i postrojenja za zahvatanje, preradu i isporuku vode, optimalnim kombinovanjem njihovog rada i kapaciteta, jedinstvenim upravljanjem, kao i obezbeđenjem propisanog pritiska vode

Član 7

Komunalno preduzeće dužno je da se stara o svojoj tehničko-tehnološkoj opremljenosti, organizacionoj i kadrovskoj osposobljenosti, kao i da svoj rad i poslovanje organizuje tako da obezbeđuje stalnu ispravnost gradskog vodovoda radi trajnog i kontinuiranog obavljanja delatnosti.

Komunalno preduzeće se stara o bezbednom funkcionisanju gradskog vodovoda, njegovoj modernizaciji, proširenju i usklađivanju njegovog kapaciteta stvarnim potrebama i planovima prostornog razvoja i izgradnje.

Član 8

Gradski vodovod gradi se, koristi i održava u skladu sa propisima, standardima i tehničkim normativima koji se odnose na tu vrstu objekata, kao i propisima kojima su utvrđeni uslovi u pogledu zaštite životne sredine i svojim radom ne sme ugrožavati bezbednost ljudi, objekata i imovine.

Područja izvorišta vode su pod posebnom zaštitom.

Član 9

Izgradnja gradskog vodovoda vrši se na način i pod uslovima utvrđenim propisima kojima se uređuje izgradnja objekata, a prema uslovima i saglasnostima koje određuje i daje Komunalno preduzeće.

Priključenje novoizgrađenog dela gradskog vodovoda na postojeći vrši se pod sledećim uslovima:

- da je vodovodni objekat urađen po odobrenoj tehničkoj dokumentaciji;

- da je izvršena primopredaja vodovodnog objekta (urađen komisijski protokol o primopredaji sa dostavljenom potrebnom dokumentacijom) i dobijena dozvola za upotrebu;

- da je vodovodni objekat u funkcionalnom i tehnički ispravnom stanju;

- da su svi vodovodni priključci vezani za vodovodnu mrežu u skladu sa tehničkim uslovima utvrđeni i odobreni od strane Komunalnog preduzeća.

Priključenje postojeće vodovodne mreže koja nije bila sastavni deo gradskog vodovoda, vrši se preko novoizgrađenog vodovoda ili dela vodovoda pod sledećim uslovima:

- da je vodovodni objekat izgrađen saglasno prostornom planu razvoja grada Pančeva;

- da je vodovodna mreža koja se pripaja gradskom vodovodu urađena po uslovima i zahtevima Komunalnog preduzeća;

- da je izvršena primopredaja objekata saglasno odredbama ove odluke.

Član 10

Ako u izgradnji gradskog vodovoda učestvuju investitori poslovnih, stambenih i dr. objekata, odnosno korisnici komunalne usluge, ulaganjem finansijskih sredstava, prava i obaveze tih investitora, odnosno korisnika, s jedne strane i grada, kao nosioca prava javne svojine na gradskoj vodovodnoj mreži, s druge strane, uređuju se ugovorom, kojim se propisuju naročito: uslovi i način izgradnje gradskog vodovoda, troškovi i način obezbeđenja sredstava za tu izgradnju, kao i prava po osnovu njihovog učešća u finansiranju izgradnje gradskog vodovoda u skladu sa posebnim propisima.

Član 11

Iznad i pored objekata gradskog vodovoda ne mogu se graditi drugi objekti, instalacije i uređaji, osim u posebnim specifičnim slučajevima i pod posebnim uslovima sa kojima se saglasi Komunalno preduzeće.

Rastojanje objekta gradskog vodovoda od drugog objekta ili instalacija mora biti toliko da se prilikom otkopavanja vodovodne cevi odnosno radova na objektu ili drugim instalacijama ne ugroze objekti gradskog vodovoda i obrnuto.

Ukoliko su rastojanja između komunalnih instalacija nedovoljna, prilikom izgradnje treba primeniti zaštitne tunele, a sva ukrštanja instalacija u tom slučaju moraju biti izgrađena kao trajna.

Sanitarno rastojanje gradskog vodovoda od drugih objekata određuje Komunalno preduzeće saglasno posebnim propisima.

Poklopci šahtova sa ramovima, izgrađeni na saobraćajnicama, ne smeju se oštećivati i njihova niveleta mora biti usklađena sa niveletom kolovoza, da ne bi trpeli nedozvoljene dinamičke udare od vozila.

Izgradnja novih komunalnih instalacija i drugih instalacija i objekata, kao i sanacija i rekonstrukcija postojećih u blizini gradskog vodovoda ne sme da ugrozi postojeće i buduće objekte gradskog vodovoda.

Investitor i izvođač radova dužni su da obezbede posebne mere zaštite gradskog vodovoda pod uslovima koje utvrđuje Komunalno preduzeće.

2. Priključenje kućne vodovodne instalacije na gradski vodovod

Član 12

Svaki objekat odnosno unutrašnja vodovodna instalacija objekta koji se nalazi u ulici ili graniči sa ulicom u kojoj je izgrađena ulična vodovodna i kanalizaciona mreža, može se priključiti na gradsku vodovodnu mrežu u skladu sa tehničkim uslovima koje određuje i daje Komunalno preduzeće.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, na uličnu vodovodnu mrežu može se priključiti i objekat u ulici u kojoj nije izgrađena kanalizaciona mreža, ako su ispunjeni uslovi za odvođenje otpadnih voda na način koji je odredilo Komunalno preduzeće uz saglasnost organa nadležnog za poslove inspekcije u skladu sa posebnim propisima.

Član 13

Uređaje i objekte za obezbeđenje pritiska (hidrocil, regulator pritiska i dr.) korisnik ugrađuje isključivo prema tehničkim uslovima i uz saglasnost koje određuje i daje Komunalno preduzeće.

Uređaji i objekti iz stava 1. ovog člana su deo unutrašnjih vodovodnih instalacija korisnika komunalne usluge, bez obzira na mesto na kojem su ugrađeni i održavaju ih korisnici.

Član 14

Unutrašnja vodovodna instalacija se priključuje na uličnu vodovodnu mrežu preko vodovodnog priključka.

Vodovodni pri ključak može biti trajni i privremeni.

Član 15

Svaka izgrađena građevinska parcela po pravilu ima poseban vodovodni priključak.

Ako je na građevinskoj parceli izgrađeno više nezavisnih objekata ili objekat koji ima više lamela, ulaza i sl. koji čine samostalnu tehničku i funkcionalnu celinu, priključenje na uličnu vodovodnu mrežu vrši se preko jednog vodovodnog priključka, s tim da se u vodomernom skloništu za svaki od objekata koji čine samostalnu tehničku i funkcionalnu celinu postavlja poseban vodomer.

Objekat sa više stambenih, odnosno poslovnih jedinica priključuje se na uličnu vodovodnu mrežu preko jednog vodovodnog priključka, s tim da svaka stambena, odnosno poslovna jedinica mora imati svoj podvodomer.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, Komunalno preduzeće može dozvoliti više vodovodnih priključaka na jednoj građevinskoj parceli pod uslovom da to ne ugrožava ispravno funkcionisanje ulične vodovodne mreže i pod uslovom da Komunalno preduzeće utvrdi da su ti priključci neophodni radi nesmetanog snabdevanja vodom korisnika ili urednog merenja potrošnje vode.

Član 16

Vodovodni priključak postavlja se tako što se unutrašnja vodovodna instalacija objekta korisnika komunalne usluge priključuje na uličnu vodovodnu mrežu neposredno preko građevinske parcele na kojoj je objekat izgrađen.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, unutrašnja vodovodna instalacija objekta korisnika vode može se priključiti na uličnu vodovodnu mrežu i preko susedne građevinske parcele ukoliko ne postoji tehnička mogućnost da se objekat na uličnu vodovodnu mrežu priključi neposredno preko građevinske parcele na kojoj je objekat izgrađen i uz pisanu i overenu saglasnost nosioca prava svojine, odnosno korišćenja na građevinskoj parceli preko koje se ovo priključenje vrši.

Član 17

Trajni vodovodni priključak mora imati svaki objekat izgrađen sa namenom za trajnu upotrebu. Privremeni vodovodni priključak daje se za građevinske parcele radi izgradnje odnosno rekonstrukcije objekata, izgradnje i uređenja novih zelenih površina za organizovanje i održavanje sportskih, kulturnih, zabavnih, rekreativnih i drugih sličnih manifestacija i potreba.

Privremeni vodovodni pri ključak može se odobriti i u drugim slučajevima radi privremenog snabdevanja vodom, kao i u slučajevima utvrđenim zakonom i drugim propisima.

Član 18

Na lokacijama gde su srušeni objekti čije su unutrašnje vodovodne instalacije bile vezane za uličnu vodovodnu mrežu, pre vršenja pripremnih radova za izradu temelja novog objekta, vlasnik objekta odnosno investitor dužan je da obezbedi propisanu demontažu spoja.

Ukoliko se pri vršenju pripremnih radova na lokaciji naiđe na priključak koji nije pravilno demontiran, rukovodilac radova obavezan je da o tome odmah obavesti Komunalno preduzeće.

Izvođač radova koji svojim radom onemogući pravilno funkcionisanje gradskog vodovoda, dužan je da odmah o tome obavesti Komunalno preduzeće. Ponovno uspostavljanje pravilnog funkcionisanja gradskog vodovoda pada na teret investitora, odnosno izvođača radova koji je u toku izvođenja radova svojim radom onemogućio pravilno funkcionisanje gradskog vodovoda.

Komunalno preduzeće je dužno da odmah - bez odlaganja, po prijemu obaveštenja iz stava 3. ovog člana ili po saznanju na drugi način, uspostavi funkcionalno stanje vodovoda.

Član 19

Vodomerno sklonište se postavlja unutar građevinske parcele na udaljenosti oko 1,5m od regulacione linije. Tačan položaj vodomernog skloništa određuje Komunalno preduzeće.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, kada je objekat koji se priključuje na uličnu vodovodnu mrežu sagrađen celom širinom parcele na regulacionoj liniji, vodomerno sklonište se postavlja u podrumu na zidu prema ulici ili na trotoaru ispred objekta, prema uslovima koje utvrđuje Komunalno preduzeće, tako da prolaz cevi kroz zid mora biti trajan i zaštićen od sleganja objekta, a ako objekat nema podrum umesto vodomernog skloništa postavlja se metalni orman na zidu u ulazu u objekat prema uslovima koje utvrđuje Komunalno preduzeće.

Vodomerno sklonište mora biti uvek pristupačno za intervenciju i održavanje, kao i za očitavanje vodomera i nije dozvoljeno ostavljanje stvari, parkiranje vozila i slično, iznad vodomernog skloništa.

Član 20

Korisnik komunalne usluge je dužan da u slučaju izgradnje novog objekta, rekonstrukcije, adaptacije, dogradnje, nadgradnje i sl. postojećeg objekta postojeće vodomerno sklonište izmesti u skladu sa članom 19. ove odluke a sve prema prema uslovima koje utvrđuje Komunalno preduzeće.

Član 21

Uslove odnosno tehničke podatke, kao i posebne uslove i saglasnosti za projektovanje, gradnju i prijem vodovodnog priključka, u skladu sa tehničkim normativima, određuje i daje Komunalno preduzeće.

Uslovi iz stava 1. ovog člana, sadrže sve elemente u vezi sa prečnikom vodomera, ventila, hvatača nečistoće, oslonca vodomera, veličine i tipa vodomera, uslove za projektovanje i dimenzije vodomernog skloništa, kao i druge posebne uslove. Investitor je dužan da uz zahtev za izdavanje uslova priloži odgovarajuću tehničku i drugu dokumentaciju u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji.

Pri izgradnji ili rekonstrukciji stambene, stambeno-poslovne ili poslovne zgrade Komunalno preduzeće dužno je da uslove iz st. 1. i 2. ovog člana određuje u skladu sa propisima o uslovima i tehničkim normativima za projektovanje ovih zgrada, a koji se odnose na instalacije vodovoda.

Član 22

Projektovanje i izgradnju vodovodnog priključka vrši Komunalno preduzeće na zahtev investitora. Investitor je dužan da uz zahtev priloži odgovarajuću tehničku dokumentaciju i drugu dokumentaciju u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji i propisima kojima se regulišu svojinski odnosi. Sve troškove projektovanja i izgradnje vodovodnog priključka snosi investitor, o čemu se zaključuje ugovor o projektovanju i izgradnji priključka između investitora i Komunalnog preduzeća, kojim se regulišu međusobna prava i obaveze ugovornih strana.

Komunalno preduzeće dužno je da radove na projektovanju i izgradnji vodovodnog priključka izvrši najkasnije u roku od 30 dana od dana izvršene uplate predujma na ime ugovorenih troškova projektovanja i izgradnje, a po zaključenom ugovoru iz stava 1. ovog člana, kao i pod uslovom da su svi prethodni radovi neophodni za izgradnju priključka i montažu vodomera izvedeni.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, ako se sa tim saglasi Komunalno preduzeće, projektovanje vodovodnog priključka mogu da izvedu i druge ovlašćene organizacije, preduzeća, odnosno preduzetnici uz obavezu da izrađeni projekat dostave Komunalnom preduzeću na saglasnost.

Izdati uslovi važe dve godine od dana izdavanja i ako se u tom periodu ne uradi projekat priključka, moraju se tražiti novi uslovi.

Član 23

Zahtev za izdavanje tehničkih uslova i rešenje za privremeni vodovodni priključak podnosi investitor, odnosno vlasnik objekta za koji se vrši priključenje.

Saglasnost za privremeni vodovodni priključak daje se na određeni rok ili za obavljanje određenog posla.

Po isteku roka ili po prestanku potrebe za korišćenjem privremenog vodovodnog priključka, Komunalno preduzeće će takav vodovodni priključak ukinuti ili konzervirati.

Član 24

Unutrašnja vodovodna instalacija objekta se priključuje na uličnu vodovodnu mrežu na zahtev za priključenje koji podnosi nosilac prava svojine na objektu.

Član 25

Prilikom izgradnje nove ili rekonstrukcije postojeće ulične vodovodne mreže, pri čemu se ukida stara, investitor je dužan da u roku od šest meseci izvrši prebacivanje postojećih vodovodnih priključaka na novu uličnu vodovodnu mrežu o svom trošku.

Po proteku roka od šest meseci, stara cev gradskog vodovoda se trajno ukida.

Član 26

Sve vrste monterskih radova na vodovodnoj mreži i priključcima izvodi isključivo Komunalno preduzeće.

Kada vrši popravke ili zamenu priključka na vodovodnoj mreži Komunalno preduzeće nije dužno da pribavi saglasnost korisnika komunalne usluge za ove radove, ali je dužno da o izvođenju potrebnih radova na vodovodnom priključku izvesti korisnika komunalne usluge, osim kada se ovi radovi izvode u hitnim slučajevima, u kom slučaju se korisnik komunalne usluge naknadno obaveštava.

3. Ugradnja i održavanje vodomera

Član 27

Potrošnja vode se meri vodomerom.

Vodomer može biti glavni vodomer i individualni vodomer ugrađen na instalaciji korisnika komunalne usluge (u daljem tekstu: podvodomer).

Glavni vodomer je vodomer kojim se meri potrošnja vode za ceo objekat ili za deo objekta koji predstavlja posebnu tehničku i funkcionalnu celinu.

Podvodomer je vodomer kojim se meri potrošnja vode za svaku stambenu, odnosno poslovnu jedinicu u objektu, a nalazi se iza glavnog vodomera, posmatrano u smeru protoka vode.

Član 28

Potrošnja vode u objektu sa više stambenih, odnosno poslovnih jedinica meri se, po pravilu, glavnim vodomerom koji je zajednički za ceo objekat i podvodomerima za svaku stambenu, odnosno poslovnu jedinicu u objektu.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, u već postojećem (ranije sagrađenom) objektu u kojem nisu prilikom gradnje objekta ugrađeni podvodmeri za svaku stambenu ili poslovnu jedinicu, potrošnja se meri samo glavnim vodomerom.

Ukoliko postoje tehničke mogućnosti u objektu iz stava 2. ovog člana može se, na zahtev vlasnika, odnosno korisnika objekta izvršiti, nakon rekonstrukcije unutrašnjih vodovodnih instalacija, ugradnja podvodomera za svaku stambenu, odnosno poslovnu jedinicu. Rekonstrukciju unutrašnjih vodovodnih instalacija podnosilac zahteva može izvršiti samo pod uslovima i uz saglasnost koju izdaje Komunalno preduzeće. Rekonstrukcija unutrašnje vodovodne instalacije i ugradnja podvodomera vrši se o trošku podnosioca zahteva.

U slučaju iz stava 1. i 3. ovog člana vodomerno sklonište mora biti postavljeno u zajedničkim prostorijama zgrada-hodnicima, neposredno uz zajedničku vodovodnu vertikalu. Zajednička vodovodna vertikala mora celom dužinom biti vidna i pristupačna za eventualne intervencije i inspekcijski nadzor.

Član 29

Nabavku i ugradnju vodomera vrši Komunalno preduzeće o trošku korisnika.

Komunalno preduzeće održava i kontroliše tehničku ispravnost (tzv. baždarenje vodomera) glavnog vodomera o svom trošku, a zamenu glavnog vodomera vrši u skladu sa rokovima i na način propisan Zakonom o metrologiji.

Kada se kontrola tehničke ispravnosti glavnog vodomera vrši na zahtev korisnika komunalne usluge, troškove kontrole snosi u celosti korisnik, izuzev u slučaju kada se ustanovi da je vodomer neispravan.

Ovlašćeni radnici Komunalnog preduzeća zapisnički konstatuju neispravnost vodomera.

Ukoliko ovlašćeni radnici Komunalnog preduzeća prilikom kontrole ili očitavanja vodomera utvrde da je na glavnom vodomeru odnosno podvodomeru plomba odstranjena, staklo na vodomeru polomljeno, vodomer demontiran ili okrenut u smeru suprotnom od smera određenog u uslovima koje je korisniku komunalne usluge izdalo komunalno preduzeće, zamena vodomera se vrši na teret korisnika komunalne usluge.

Član 30

Vodomer se smešta u posebno zatvoreno sklonište izgrađeno po propisima i uslovima koje izdaje Komunalno preduzeće (u daljem tekstu: vodomerno sklonište).

Vodomerno sklonište izgrađuje korisnik komunalne usluge o svom trošku.

Vodomerno sklonište održava korisnik komunalne usluge o svom trošku i stara se da uvek bude čisto, suvo, zaštićeno od zamrzavanja i pristupačno, kako bi se vodomer nesmetano očitavao, vršile kontrola ispravnosti i zamene, i sl.

Ukoliko korisnik komunalne usluge ne održava vodomerno sklonište na način propisan u stavu 3. ovog člana, Komunalno preduzeće će pismeno obavestiti korisnika da je dužan da ukloni uočene nedostatke i upozoriti ga da će uskratiti pružanje komunalne usluge u skladu sa Zakonom o komunalnim delatnostima u slučaju da te nedostatke ne ukloni u roku od 15 dana od dana prijema pismenog obaveštenja.

Član 31

O održavanju unutrašnje vodovodne instalacije stara se korisnik komunalne usluge, odnosno vlasnik ili korisnik objekta ili javne površine sa određenom posebnom namenom ili površine od javnog značaja u izgradnji.

Član 32

Korisnik iz člana 31. ove odluke odgovara za sve izlive vode na unutrašnjim vodovodnim instalacijama, kao i za nastalu štetu i troškove koje Komunalno preduzeće ili treća lica trpe usled izliva vode, usled postavljanja objekata ili instaliranja uređaja na unutrašnjim vodovodnim instalacijama, kao i za svu štetu i troškove nanete Komunalnom preduzeću ili trećim licima usled kvara na unutrašnjim vodovodnim instalacijama zbog neodržavanja ili nepravilnog održavanja vodomernog skloništa ili unutrašnjih vodovodnih instalacija.

Član 33

Korisnik komunalne usluge može da zatvori ventil iza vodomera samo ako to zahteva popravka unutrašnjih vodovodnih instalacija radi hitnih intervencija. Izuzetno u cilju sprečavanja eventualne štete korisnik komunalne usluge može u slučaju kvara na vodomeru ili ventilu iza vodomera da zatvori i ventil ispred vodomera, s tim što je dužan da odmah po zatvaranju ventila, a najkasnije u roku od 12 časova o tome obavesti Komunalno preduzeće.

Član 34

Komunalno preduzeće je ovlašćeno da bliže utvrdi postupak i tehničke uslove za ugradnju podvodomera.

4. Isporuka vode za zajedničke potrebe

Član 35

Isporukom vode za zajedničke potrebe u smislu ove odluke smatra se isporuka vode za gašenje požara, pranje i polivanje ulica, zalivanje zelenih površina i slične namene od opšteg interesa.

Uslovi i način isporuke vode za zajedničke potrebe određuju se ugovorom koji Komunalno preduzeće zaključuje sa korisnikom, ukoliko ovom odlukom nije drugačije regulisano.

Član 36

Vodu iz javnih hidranata mogu da uzimaju samo za to ovlašćeni korisnici (vatrogasne jedinice i komunalna preduzeća).

Javni hidrant posle upotrebe mora da se ostavi u ispravnom stanju, a ako se prilikom upotrebe ošteti, korisnik je dužan da snosi troškove popravke.

Član 37

Vatrogasne jedinice imaju pravo da za gašenje požara koriste vodu iz svih hidranata.

Ostali korisnici iz člana 36. ove odluke mogu uzimati vodu za zajedničke potrebe samo na mestima koje odredi Komunalno preduzeće.

Komunalno preduzeće je dužno da sačini i dostavi plan hidranata na gradskoj vodovodnoj mreži.

Član 38

Javna česma je poseban vodovodni objekat koji je postavljen na javnoj površini i koji je priključen na gradski vodovod.

Voda sa javne česme može da se koristi samo za piće i higijenske potrebe domaćinstva, odnosno građana.

Komunalno preduzeće dužno je da na zahtev osnivača postavi javnu česmu, ako za to ima tehničkih uslova.

U slučaju iz stava 3. ovog člana postavljanje javne česme obavlja se na teret budžeta grada Pančeva.

Ukoliko javnu česmu postavi drugo pravno ili fizičko lice o svom trošku, ista se može priključiti na gradski vodovod samo nakon pribavljene saglasnosti Komunalnog preduzeća i pod uslovom da ima vodomer, urađen po propisima.

Član 39

Održavanje javnih česmi obavlja Komunalno preduzeće na teret sredstava budžeta grada Pančeva.

Član 40

Količina vode isporučena na javnoj česmi utvrđuje se na osnovu očitanog stanja na ugrađenom vodomeru, a ukoliko javna česma nema vodomer količina isporučene vode se utvrđuje procenom.

Procena iz stava 1. ovog člana se vrši prema prosečnoj potrošnji očitanoj na nekoj od javnih česmi koja ima ugrađen vodomer.

Troškovi za isporučenu vodu padaju na teret budžeta grada Pančeva.

III NAČIN OBEZBEĐIVANJA KONTINUITETA U PRERADI I DISTRIBUCIJI VODE

Član 41

Komunalno preduzeće dužno je da trajno i kontinuirano vrši isporuku zdravstveno i higijenski ispravne vode za piće i druge potrebe u potrebnom obimu, kao i da obezbedi pritisak vode na mestu spoja vodovodnog priključka sa gradskom vodovodnom mrežom prema uslovima u projektu vodovodnog priključka, neprekidno 24 časa dnevno, pod jednakim uslovima za sve korisnike komunalne usluge.

Isporuka vode ne može se uskratiti korisniku komunalne usluge, osim u slučajevima i pod uslovima utvrđenim zakonom i ovom odlukom.

Član 42

Ako dođe do poremećaja ili prekida u preradi i distribuciji vode usled više sile, kvara na objektima gradskog vodovoda ili drugih razloga koji se nisu mogli predvideti odnosno sprečiti, Komunalno preduzeće je obavezno da odmah i bez odlaganja preduzme mere na otklanjanju uzroka i posledica poremećaja odnosno prekida, i to da:

1. obezbedi privremeno snabdevanje korisnika vodom za piće i higijenske potrebe postavljanjem cisterni po rasporedu koji određuje Komunalno preduzeće, a obavezno ako prekid traje duže od 12 časova;

2. radno angažuje zaposlene na otklanjanju uzroka i posledica poremećaja, odnosno razloga zbog kojih je došlo do prekida u vršenju prerade i distribucije vode, kao i da angažuje druga lica u obezbeđenju uslova za isporuku vode;

3. da preduzme i druge mere koje utvrdi osnivač.

Komunalno preduzeće dužno je da putem sredstava javnog informisanja odmah obavesti korisnike komunalne usluge o razlozima prekida ili poremećaja u isporuci vode, o vremenu trajanja prekida ili poremećaja, kao i da korisnicima pruži potrebna posebna uputstva.

Član 43

Ako se prekid u isporuci vode planira zbog izvođenja radova potrebnih radi održavanja i rekonstrukcije ili pripajanja pojedinih delova i objekata gradskog vodovoda, Komunalno preduzeće dužno je da o tome obavesti korisnike komunalne usluge putem sredstava javnog informisanja, i to najkasnije 24 sata pre planiranog prekida.

U slučaju da prekid iz stava 1. ovog člana traje duže od 12 časova, komunalno preduzeće dužno je da obezbedi privremeno snabdevanje korisnika komunalnih usluga vodom za piće i higijenske potrebe postavljanjem cisterni po rasporedu koji određuje komunalno preduzeće.

Član 44

Komunalno preduzeće je obavezno da preduzimanje mera i izvođenje radova iz člana 42. i 43. ove odluke organizuje tako da prekid i poremećaj u isporuci vode traje vremenski što kraće.

Član 45

Ako se usled više sile (suša, zemljotres, prekid u snabdevanju pogonskom energijom i sl.) ili drugih razloga koji se nisu mogli predvideti odnosno sprečiti proizvodnja vode smanji u toj meri da svi korisnici vode ne mogu da budu zadovoljeni u potrebnim količinama vodom, Komunalno preduzeće dužno je da snabdevanje vodom vrši po redu prvenstva u skladu sa posebnim propisima o redu prvenstva u zadovoljenju potreba vodom u vanrednim okolnostima.

Član 46

U slučaju da dođe do smanjenog kapaciteta ili do nestašice vode prouzrokovane njenim korišćenjem u poljoprivredne svrhe (zalivanje povrća, voća i sl.) ili druge nenamenske potrošnje, odnosno one koje nisu projektom predviđene, komunalno preduzeće dužno je da privremeno ograniči ili uskrati isporuku vode tim korisnicima.

IV PRAVA I OBAVEZE KOMUNALNOG PREDUZEĆA I KORISNIKA KOMUNALNE USLUGE

Član 47

Komunalno preduzeće dužno je:

1. da trajno čuva kompletnu tehničku dokumentaciju o stvarno izvedenom stanju gradskog vodovoda;

2. da održava gradski vodovod sa vodovodnim priključcima;

3. da primenjuje tehničke uslove i tehničke normative za priključenje unutrašnjih vodovodnih instalacija propisane ovom odlukom i posebnim propisima;

4. da vrši priključenje unutrašnjih vodovodnih instalacija na gradski vodovod ako su ispunjeni svi uslovi u skladu sa ovom odlukom i posebnim propisima;

5. da se stara o periodičnim pregledima vodomera;

6. da obezbeđuje isporuke vode u javne svrhe;

7. da održava javne česme postavljene na javnoj površini, koje su priključene na gradski vodovod;

8. da javnu površinu koju koristi pri izvođenju radova na gradskom vodovodu ili njegovom delu, po završetku tih radova odmah dovede, odnosno vrati u prvobitno stanje, tako što će sanirati sva oštećenja nastala na javnoj površini izvođenjem navedenih radova o svom trošku;

9. da o planiranim radovima na održavanju gradskog vodovoda i vodovodnog priključka, unapred obavesti korisnike vode sa tog priključka, osim u slučaju hitnih i neodložnih radova;

10. da se stara o povećanju kapaciteta gradskog vodovoda u skladu sa planovima prostornog razvoja i izgradnje grada,

11. da očitava vodomere jednom mesečno prema rasporedu koji objavljuje na sajtu preduzeća ili putem sredstava javnog informisanja.

12. da obezbeđuje odgovarajući kvalitet komunalne usluge koja podrazumeva, naročito, zdravstvenu i higijensku ispravnost vode prema propisanim standardima i normativima, tačnost u pogledu rokova isporuke, sigurnost korisnika u dobijanju usluga, pouzdanost u pružanju usluga i zaštite životne sredine.

Izuzetno od stava 1. tačka 11. ovog člana Komunalno preduzeće može zbog nastupanja nepredviđenih okolnosti, elementarnih nepogoda, niskih temperatura i sl. da izvrši očitavanje vodomera i u dužem periodu od jednog meseca, odnosno dok okolnosti koje sprečavaju redovno očitavanje ne budu otklonjene odnosno prestanu.

Član 48

Lica koja se vodom iz gradskog vodovoda snabdevaju preko trajnog i privremenog vodovodnog priključka dužna su da na obrascu komunalnog preduzeća podnesu pisanu prijavu za korišćenje vode i dostave dokaze koji se traže u obrascu, kako bi bili registrovani od strane Komunalnog preduzeća kao korisnici komunalne usluge.

Član 49

Zabranjeno je:

1. samovoljno postavljanje vodovodnog priključka od strane neovlašćenog lica, ili bez odgovarajuće tehničke dokumentacije;

2. povezivanje unutrašnjih vodovodnih instalacija objekta priključenog na gradski vodovod sa vodovodnim instalacijama i uređajima koji dobijaju vodu iz individualnih izvorišta;

3. ugrađivanje vodovodne cevi na vodovodnom priključku ispred vodomera;

4. priključivanje unutrašnje vodovodne instalacije objekta na gradski vodovod preko unutrašnjih vodovodnih instalacija susednog ili drugog objekta, kao i omogućavanje takvog priključka;

5. koristiti vodu iz gradskog vodovoda za poljoprivredne svrhe, odnosno zalivanje povrća, voća i dr.;

6. na bilo koji način oštećivati instalacije i objekte gradskog vodovoda;

7. direktno povezivanje unutrašnjih vodovodnih instalacija sa gradskom vodovodnom mrežom bez vodovodnog priključka;

8. povezivanje unutrašnjih vodovodnih instalacija sa gradskom vodovodnom mrežom bez mernog instrumenta u vodovodnom priključku;

9. okretanje vodomera u smeru koji je suprotan smeru određenom u tehničkim uslovima koje je dao proizvođač vodomera i uputstvu Komunalnog preduzeća;

10. oštećenje i skidanje plombe na vodomeru;

11. neovlašćeno korišćenje vode iz gradskog vodovoda od strane lica koje nije registrovano kao korisnik komunalne usluge.

Izuzetno od stava 1. ovog člana dozvoljeno je koristiti vodu za zalivanje travnatih terena na sportskom stadionu koji je u javnoj svojini i koji je predat na upravljanje i korišćenje Javnom komunalnom preduzeću za uređenje i održavanje sportskih terena i objekata "Mladost" Pančevo.

Član 50

Korisnik komunalne usluge dužan je:

1. da pisanim putem Komunalnom preduzeću prijavi korišćenje vode iz gradskog vodovoda uz dostavljanje podataka i dokaza koji se traže u obrascu komunalnog preduzeća u skladu sa odredbama ove odluke, kao i sve promene od značaja za isporuku vode, utvrđivanje količine isporučene vode i naplatu isporučene vode, najkasnije narednog dana od dana otpočinjanja korišćenja vode iz gradskog vodovoda odnosno dana nastanka promene;

2. da održava svoje unutrašnje instalacije u ispravnom stanju;

3. da se pridržava tehničkih uslova;

4. da kada uoči kvar na vodovodnom priključku preko kog je neposredno priključen na gradski vodovod, odmah o tome obavesti Komunalno preduzeće;

5. da se stara i održava o svom trošku vodomerno sklonište tako da je uvek čisto, suvo, a vodomer zaštićen od mraza, bilo kakvog oštećenja i krađe, u suprotnom odgovara za prouzrokovanu štetu na gradskom vodovodu;

6. da održava o svom trošku podvodomer ako ga ima, a u slučaju kvara na tom vodomeru odmah o tome obavesti organ upravljanja zgradom i Komunalno preduzeće;

7. da dozvoli i omogući pristup ovlašćenim radnicima Komunalnog preduzeća u objekat ili poseban deo objekta, odnosno parcelu na kojoj se nalazi objekat radi očitavanja vodomera, održavanja vodovodnog priključka i kontrole uticaja unutrašnjih vodovodnih instalacija na gradski vodovod;

8. korisnik komunalne usluge koji ima ugrađen podvodomer za merenje sopstvene potrošnje vode, dužan je da omogući organu upravljanja zgradom uvid u ispravnost tog vodomera i registrovanu potrošnju vode;

9. da Komunalnom preduzeću plaća naknadu za isporučenu vodu u roku označenom u računu;

10. da pisanim putem odjavi korišćenje vode;

11. da plati Komunalnom preduzeću naknadu za ukupno isporučenu vodu u slučaju da je omogućio priključenje preko svoje unutrašnje vodovodne instalacije drugim korisnicima.

V NAČIN OBRAČUNA I PLAĆANJE NAKNADE ZA ISPORUČENU VODU

Član 51

Korisnik komunalne usluge je dužan da Komunalnom preduzeću plaća naknadu za isporučenu vodu obračunatu po utvrđenoj ceni za 1 m3 isporučene vode i količini isporučene vode utvrđene na način predviđen ovom odlukom.

Cenu za m3 isporučene vode utvrđuje Komunalno preduzeće primenom elemenata za obrazovanje cene komunalnih usluga u skladu sa Zakonom o komunalnim delatnostima, uz saglasnost osnivača.

Član 52

Osnivač će posebnom odlukom utvrditi kategorije korisnika komunalne usluge koji plaćaju subvencionisanu cenu komunalne usluge, kao i iznos subvencije za svaku kategoriju.

Komunalnom preduzeću se dostavlja spisak i podaci o korisnicima komunalne usluge sa ukupno iskazanim iznosom subvencija, do septembra tekuće godine za narednu godinu.

Grad Pančevo je dužan da nadoknadi subvencionisani deo Komunalnom preduzeću, u periodu od 30 dana od dana izvršenja usluge.

Član 53

Količinu isporučene vode utvrđuje Komunalno preduzeće očitavanjem glavnog vodomera i podvodomera, procenom na osnovu merila i kriterijuma utvrđenih ovom odlukom.

Količina isporučene vode očitavanjem glavnog vodomera i podvodomera utvrđuje se na osnovu razlike stanja na vodomerima između dva očitavanja. Prilikom očitavanja očitavaju se samo cele jedinice mere za koju je utvrđena cena.

Član 54

U objektima sa više stambenih jedinica u kojima nisu ugrađeni podvodomeri za svakog korisnika komunalne usluge ponaosob, utrošak vode se obračunava tako što se ukupna količina isporučene i očitane vode u objektu deli sa ukupnim brojem članova domaćinstva korisnika.

Korisnik iz prethodnog stava je dužan da Komunalnom preduzeću prijavi promene u pogledu broja članova domaćinstva u roku od 8 dana od dana nastupanja promene na odgovarajućem obrascu.

Član 55

U objektima u kojima se potrošnja vode meri glavnim vodomerom koji je zajednički za ceo objekat i podvodomerima kojima se meri potrošnja vode za svaku stambenu, odnosno poslovnu jedinicu u objektu, ukupan utrošak vode za ceo objekat se obračunava kao zbir stanja na podvodomerima.

Ukoliko glavni vodomer pokaže veći utrošak vode nego što je ukupan zbir utrošaka vode očitanim na svim podvodomerima, nadoknadu na ime iskazane razlike snose korisnici u jednakim delovima.

Ukoliko je ukupan utrošak vode na svim podvodomerima zajedno, veći od utroška vode očitanog na glavnom vodomeru, za naplatu je merodavan ukupan utrošak vode (zbir) na svim podvodomerima zajedno.

Član 56

Korisnik komunalne usluge je dužan da omogući očitavanje vodomera i ima pravo da prisustvuje očitavanju vodomera i podvodomera.

U zgradama sa više stambenih odnosno poslovnih jedinica, organ upravljanja zgradom koji se stara o održavanju zajedničkog dela unutrašnje vodovodne instalacije, dužan je da omogući očitavanje zajedničkog vodomera.

Ako očitavanje vodomera nije omogućeno radnik Komunalnog preduzeća koji je ovlašćen za očitavanje, dužan je da ostavi pismeno obaveštenje o danu i času naknadnog očitavanja vodomera. U slučaju da ni naknadno očitavanje ne bude moguće, količina isporučene vode obračunava se na drugi način utvrđen ovom odlukom.

Član 57

Utvrđivanje količine isporučene vode procenom vrši se u sledećim slučajevima:

1. kada je objekat privremeno ostao bez vodomera ili kada je vodomer neispravan;

2. kada korisnik komunalne usluge dva puta uzastopno onemogući očitavanje vodomera;

3. u zimskom periodu, kada vremenske prilike onemogućavaju očitavanje;

4. kada usled tehničkih razloga nije moguća zamena neispravnog vodomera;

5. kada se korisnik komunalne usluge priključi na gradsku vodovodnu mrežu bez prethodnih uslova i saglasnosti Komunalnog preduzeća, bez vodomera na vodovodnom priključku, odnosno drugom vrstom direktne veze na gradsku vodovodnu mrežu;

6. za isporuku vode za javne svrhe, ako se količina ne može meriti vodomerom;

U slučajevima iz stava 1. tačke od 1. do 4. ovog člana utrošak vode će se utvrditi na sledeći način: kao osnov za obračun uzeće se prosečna potrošnja vode izmerena u poslednja tri očitavanja vodomera u vreme kada je vodomer bio ispravan i dostupan za očitavanje.

U slučaju iz stava1. tačka 5. ovog člana utrošak vode će se utvrditi u skladu sa članom 60. ove odluke.

U slučaju iz stava1. tačka 6. ovog člana utrošak vode će se utvrditi u skladu s članom 35. i 40. ove odluke.

Član 58

Korisnik komunalne usluge plaća obračun naknade za isporučenu vodu u roku koji je naznačen na računu.

Komunalno preduzeće ne odgovara za štetu koju korisnik komunalne usluge trpi ukoliko Komunalnom preduzeću nije pismeno prijavio promenu podataka potrebnih za urednu dostavu obračuna naknade za isporučenu vodu.

Član 59

Korisnik komunalne usluge koji u roku od 60 dana od dana prijema poslednjeg računa ne primi novi račun dužan je da od Komunalnog preduzeća zatraži prepis računa.

U slučaju da korisnik komunalne usluge propusti da postupi saglasno obavezi utvrđenoj članom 60. st. 2, kao i u slučaju da korisnik komunalne usluge ne postupi po stavu 1. ovog člana, smatra se da je račun uredno uručen korisniku pre dana dospeća označenog na računu.

Korisnik komunalne usluge može da komunalnom preduzeću podnese prigovor na obračun za isporučenu vodu u pisanoj formi, najkasnije u roku od 30 dana od dana kada mu je ispostavljen obračun, tj. račun.

Komunalno preduzeće je dužno da po prigovoru reši u roku od osam dana od dana prijema prigovora i o tome obavesti korisnika komunalne usluge.

Član 60

Komunalno preduzeće ima pravo na naplatu naknade za isporučenu vodu od lica koja su na gradski vodovod priključena protivno odredbama ove odluke i drugim propisima koji se odnose na ovu oblast (neovlašćena potrošnja vode).

Obračun i plaćanje naknade za isporučenu vodu u slučaju iz stava 1. ovog člana vrši se na sledeći način:

• procenom moguće potrošnje vode pri čemu se uzima u obzir količina vode koja ističe na izlivnom mestu (slavini) promera 10mm i pri pritisku od 0,5 bara, a koja iznosi 0,25l u sekundi (u teoriji: jedinica opterećenja - JO),

• smatra se da voda ističe u kontinuitetu i u skladu sa unutrašnjim prečnikom priključka kao merilom potrošnje vode,

• za prečnik priključka od 1cola smatraće se da potrošnja vode odgovara jednoj JO, a sukcesivno za ostale prečnike. U odnosu na prečnik priključka odgovarajuća količina vode će se čitati iz Briksove tablice,

• minimalni obračunski period potrošnje vode ne može biti manji od jedne godine, osim u slučaju kada se period neovlašćene potrošnje vode može precizno utvrditi.

U slučaju neovlašćenog korišćenja vode lica iz stava 1. ovog člana dužna su da Komunalnom preduzeću plate i razliku između količine isporučene vode utvrđene očitavanjem vodomera u vodovodnom priključku i zbira količina isporučene vode utvrđenog očitavanjem podvodomera na unutrašnjim vodovodnim instalacijama i to na jednake delove ("rastur vode").

Član 61

U slučaju kada se na zahtev korisnika komunalne usluge izvrši kontrola tehničke ispravnosti vodomera na vodovodnom priključku i nadležna stručna organizacija ustanovi da je vodomer neispravan na štetu korisnika komunalne usluge, količina isporučene vode obračunava se po prosečnoj dnevnoj potrošnji za isti period u prethodnoj godini.

VI NAČIN POSTUPANJA I OVLAŠĆENJA U SLUČAJU PREKIDA U PRERADI I DISTRIBUCIJI VODE

Član 62

Ako dođe do poremećaja ili prekida u preradi i distribuciji vode zbog nepredviđenih okolnosti, Komunalno preduzeće je obavezno da istovremeno sa preduzimanjem mera predviđenih ovom odlukom i Zakonom o komunalnim delatnostima, obavesti osnivača.

Kada osnivač primi obaveštenje iz stava 1. ovog člana, dužan je da bez odlaganja:

1. odredi red prvenstva i način isporuke vode onim korisnicima kod kojih bi, usled prekida, nastala opasnost po život i rad građana ili rad drugih subjekata, ili bi nastala velika odnosno nenadoknadiva šteta;

2. naredi mere za zaštitu komunalnih objekata koji su ugroženi, kao i druge imovine;

3. predloži mere za otklanjanje nastalih posledica i druge potrebne mere za obavljanje komunalne delatnosti;

4. utvrdi razloge i eventualnu odgovornost za poremećaj odnosno prekid vršenja delatnosti, kao i odgovornost za naknadu pričinjene štete.

Član 63

Ako Komunalno preduzeće i pored preduzetih mera propisanih ovom odlukom ne može da isporuči vodu u potrebnom obimu, osnivač će narediti mere štednje vode.

Komunalno preduzeće i korisnici dužni su da se pridržavaju propisanih mera štednje iz stava 1. ovog člana.

Član 64

Ako se u Komunalnom preduzeću organizuje štrajk, to preduzeće je obavezno da u skladu sa aktom osnivača obezbedi minimum procesa rada u obavljanju delatnosti, a naročito:

1. minimalni pritisak u gradskoj vodovodnoj mreži, i to u meri koja obezbeđuje propisani kvalitet isporuke vode;

2. obavljanje poslova na otklanjanju havarija na gradskoj vodovodnoj mreži;

3. stalnu kontrolu kvaliteta isporučene vode u laboratoriji Komunalnog preduzeća.

Ako Komunalno preduzeće ne postupi u skladu sa stavom 1. ovog člana, usled čega bi mogla da nastupi neposredna opasnost ili izuzetno teške posledice za život i zdravlje ljudi, bezbednost ljudi i imovine ili drugih neophodnih uslova za život i rad građana i drugih subjekata na određenom području, osnivač će preduzeti posebne mere propisane Zakonom o komunalnim delatnostima.

VII POSEBNI SLUČAJEVI U KOJIMA SE MOŽE USKRATITI ISPORUKA VODE

Član 65

Komunalno preduzeće će uskratiti isporuku vode korisniku komunalne usluge vode sa gradskog vodovoda u sledećim slučajevima:

1. ukoliko izvrši priključenje unutrašnjih vodovodnih instalacija na gradski vodovod suprotno tehničkim uslovima i drugim posebnim propisima i odredbama ove odluke;

2. ukoliko ne održava unutrašnje vodovodne instalacije i vodomerno sklonište i time ugrožava funkcionisanje gradskog vodovoda;

3. ukoliko onemogući pristup radnicima Komunalnog preduzeća u objekat ili na parcelu radi očitavanja, zamene ili kontrole tehničke ispravnosti vodomera;

4. ukoliko u datom roku ne dovede u tehnički ispravno stanje bespravno izvedeni vodovodni priključak po nalazu i uslovima Komunalnog preduzeća;

5. ako je stanje vodomernog skloništa takvo da ugrožava higijensku i zdravstvenu ispravnost vode u gradskom vodovodu i sigurnost susednih objekata;

6. ako korisnik komunalne usluge ne plati naknadu za isporučenu vodu dva meseca uzastopno;

7. ako korisnik komunalne usluge ne podnese pisanu prijavu za korišćenje vode Komunalnom preduzeću, ali samo pod uslovom da isključenje vode ne ugrožava pravo na snabdevanje vodom ostalih korisnika;

8. ako su unutrašnje vodovodne instalacije priključene na gradski vodovod bez vodomera odnosno drugom vrstom direktnog priključka na gradski vodovod bez vodomera;

9. ako su unutrašnje vodovodne instalacije koje su spojene na gradski vodovod povezane sa instalacijama i uređajima koji dobijaju vodu iz individualnog izvorišta;

10. ako su unutrašnje vodovodne instalacije priključene na gradski vodovod preko unutrašnjih vodovodnih instalacija susednog ili drugog objekta.

Komunalno preduzeće isključenje vode u slučajevima iz stava 1. ovog člana vrši na način na koji je to tehnički izvodljivo, uključujući i isključenje na uličnoj vodovodnoj mreži.

Vlasnik odnosno korisnik nepokretnosti na kojoj se isključenje vode vrši dužan je da omogući pristup ovlašćenim radnicima Komunalnog preduzeća radi isključenja vode.

Komunalno preduzeće je dužno da 12 časova pre nameravanog isključenja vode ukidanjem priključka na uličnoj vodovodnoj mreži o planiranim radovima na javnoj površini izvesti nadležne organe.

Troškove isključenja i ponovnog priključenja unutrašnjih vodovodnih instalacija snosi korisnik po cenovniku koji donosi Komunalno preduzeće.

VIII ODJAVA KORIŠĆENJA VODE

Član 66

Korisnik komunalne usluge je dužan da odjavi korišćenje vode.

Korišćenje vode iz gradskog vodovoda može se odjaviti trajno ili privremeno.

Korišćenje vode može se odjaviti trajno samo za objekte koji su predviđeni za rušenje i iz kojih su stanari i drugi korisnici vode iseljeni.

Korišćenje vode može da se odjavi privremeno kada je objekat ili druga nepokretnost privremeno prestala da se koristi.

Korišćenje vode odjavljuje korisnik komunalne usluge pismenim putem.

Komunalno preduzeće će po dobijanju odjave, u prisustvu korisnika komunalne usluge izvršiti očitavanje i evidentiranje stanja utrošene vode na vodomeru.

Troškove odjave korišćenja vode kao i troškove ponovnog priključenja unutrašnjih vodovodnih instalacija na gradsku vodovodnu mrežu snosi korisnik komunalne usluge.

Ukoliko ne postupi saglasno stavu 1. ovog člana, korisnik komunalne usluge snosi obavezu izmirenja naknada za isporučenu vodu, kao i sve troškove i eventualnu štetu sve do prijave novog korisnika komunalne usluge.

Član 67

Investitor objekta za koji je izdata upotrebna dozvola dužan je da u roku od pet dana od dana primopredaje objekta vlasniku odnosno korisniku, dostavi Komunalnom preduzeću upotrebnu dozvolu za izgrađeni objekat, spisak vlasnika odnosno korisnika stanova sa brojem članova domaćinstva svakog vlasnika odnosno korisnika stana, odnosno poslovnih prostorija sa površinama sa zapisnikom o izvršenoj primopredaji objekta i ugovorima o kupoprodaji stanova, odnosno poslovnog prostora.

Danom dostave dokumentacije iz stava 1. ovog člana Komunalnom preduzeću investitor odjavljuje potrošnju vode.

Član 68

Korisnik komunalne usluge za slučaj da pri vremeno, na rok ne kraći od tri meseca nema potrebu za korišćenjem vode, može privremeno da odjavi korišćenje vode uz demontažu vodomera ili dela unutrašnjih vodovodnih instalacija uz poseban pisani sporazum sa Komunalnim preduzećem kojim se utvrđuje rok na koji se privremeno odjavljuje korišćenje vode.

Po zaključenju sporazuma iz stava 1. ovog člana Komunalno preduzeće vrši o trošku korisnika komunalne usluge demontažu vodomera odnosno dela unutrašnjih vodovodnih instalacija.

Protekom roka na koji je korišćenje vode odjavljeno isporuka vode se ne obnavlja, već je potrebno da korisnik komunalne usluge iz stava 1. ovog člana Komunalnom preduzeću dostavi pisani zahtev za obnovu isporuke vode.

Troškove montaže vodomera i dela unutrašnjih vodovodnih instalacija u slučaju iz stava 3. ovog člana snosi korisnik komunalne usluge.

Ukoliko u roku od 60 dana od dana isteka roka na koji je potrošnja vode privremeno odjavljena prema sporazumu iz stava 1. ovog člana, korisnik komunalne usluge ne podnese zahtev za obnovu isporuke vode, svaki podneti zahtev za obnovu isporuke vode smatra se zahtevom za postavljanje novog vodovodnog priključka.

U vešeporodičnim stambenim, odnosno stambeno-poslovnim ili poslovnim zgradama korisnik komunalne usluge može privremeno da odjavi korišćenje vode pismenim putem, a kao dokaze prilaže saglasnost organa upravljanja zgradom i poslednji račun za potrošnju električne energije na osnovu kojeg se može ustanoviti da u stambenoj ili poslovnoj jedinici nema potrošnje električne energije.

IX IZJAŠNJAVANJE KORISNIKA KOMUNALNIH USLUGA O KVALITETU USLUGA

Član 69

Komunalno preduzeće je dužno da jednom godišnje sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja usluga (u daljem tekstu: Izjašnjavanje) u trajanju od najmanje 30 dana.

Javni poziv za izjašnjavanje iz stava 1. ovog člana, komunalno preduzeće objavljuje u sredstvima javnog informisanja, u elektronskom obliku na internet stranici komunalnog preduzeća i na internet stranici grada Pančeva.

Komunalno preduzeće je dužno da u roku od 15 dana od dana završetka izjašnjavanja dostavi osnivaču izveštaj o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga.

Ukoliko su rezultati izjašnjavanja korisnika komunalnih usluga takvi da većina korisnika nije zadovoljna pruženom komunalnom uslugom komunalnog preduzeća, nadležna organizaciona jedinica Gradske uprave grada Pančeva za komunalne poslove u saradnji sa ostalim organizacionim jedinicama Gradske uprave grada Pančeva, sastavlja Nacrt mera za otklanjanje nedostataka navedenih u izjašnjavanju korisnika i zajedno sa Izveštajem o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pruženih usluga komunalnog preduzeća, dostavlja Gradskom veću grada Pančeva. Gradsko veće grada Pančeva donosi mere za otklanjanje navedenih nedostataka, sa rokom za preduzimanje mera radi otklanjanja nedostataka, koji ne može biti duži od 90 dana.

Gradsko veće grada Pančeva dostavlja usvojene mere za otklanjanje navedenih nedostataka Skupštini grada Pančeva, radi obaveštavanja.

X NADZOR

Član 70

Poslove inspekcijskog nadzora nad izvršavanjem ove odluke obavlja komunalna inspekcija.

Komunalni inspektor u obavljanju poslova sarađuje sa komunalnom policijom i inspekcijskim službama Republike Srbije, u skladu sa zakonom i ovom odlukom.

Saradnja iz stava 2. ovog člana obuhvata naročito: međusobno obaveštavanje, razmenu informacija, pružanje neposredne pomoći i preduzimanje zajedničkih mera i aktivnosti od značaja za obavljanje poslova komunalne inspekcije.

Član 71

Ako komunalni inspektor prilikom vršenja nadzora utvrdi da propis nije primenjen ili da je nepravilno primenjen, u roku koji ne može biti duži od 15 dana od dana izvršenog nadzora doneće rešenje o otklanjanju utvrđene nepravilnosti i odrediće rok za njeno otklanjanje.

Na rešenje komunalnog inspektora može se izjaviti žalba Gradskom veću grada Pančeva u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja, sem ako je zakonom drukčije predviđeno.

O žalbi Gradsko veće grada Pančeva odlučuje u roku od 30 dana od dana prijema žalbe. Žalba ne odlaže izvršenje rešenja komunalnog inspektora.

Član 72

Komunalno preduzeće je ovlašćeno da u skladu sa zakonima, podzakonskim aktima i ovom odlukom, donosi pravilnike, procedure i druga opšta akta kojima se reguliše postupak održavanja vodovodne mreže, ugradnja i održavanje vodomera, postupak rešavanja prigovora korisnika komunalne usluge i sl.

XI KAZNENE ODREDBE

Član 73

Novčanom kaznom u iznosu od 60,000 dinara, kazniće se za prekršaj Komunalno preduzeće ako:

• postupa suprotno obavezama iz člana 7. ove odluke;

• objekti gradskog vodovoda ne ispunjavaju propisane tehničke i druge posebne uslove (član 8. i 9);

• ne uspostavi funkcionalno stanje vodovoda odmah po prijemu obaveštenja iz člana 18. stav 3. ove odluke ili po saznanju na drugi način (člana 18. stav 4);

• na zahtev investitora ne izda tehničke uslove i saglasnost za vodovodni priključak (član 21);

• ne postavi vodovodni priključak, odnosno ne ugradi vodomer u roku iz člana 22. ove odluke;

• ne vrši nabavku, ugradnju, zamenu i baždarenje vodomera (član 29.);

• ne vrši isporuku vode u smislu člana 41. stav 1. ove odluke;

• ne preduzme odmah i bez odlaganja mere na otklanjanju poremećaja, odnosno prekida u preradi i distribuciji vode (član 42. stav 1.);

• ne izda odmah obaveštenje korisnicima vode preko sredstava javnog informisanja o razlozima prekida, odnosno poremećaja u preradi i distribuciji vode (član 42. stav 2);

• ne izda obaveštenje korisnicima vode o planiranom prekidu u isporuci vode, ili to obaveštenje ne izda u propisanom roku (član 43. stav 1);

• ne obezbedi snabdevanje vodom u smislu člana 43. stav 2. ove odluke;

• ne vrši snabdevanje vodom po redu prvenstva u smislu člana 45. ove odluke;

• postupa protivno članu 47. ove odluke;

• ne reši po prigovoru korisnika vode u roku iz člana 59. ove odluke;

• ne obavesti odmah osnivača, o poremećaju odnosno prekidu u preradi i distribuciji vode (član 62. stav 1);

• se ne pridržava propisanih mera štednje vode (član 63. stav 2);

• uskrati isporuku vode korisniku vode suprotno članu 65. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se novčanom kaznom od 10.000 dinara i odgovorno lice u komunalnom preduzeću.

Član 74

Novčanom kaznom od 60.000 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće ili drugo pravno lice, investitor, ako:

• postupa protivno članu 11. ove odluke;

• postupa protivno članu 18. ove odluke;

• postupa protivno članu 19. ove odluke;

• privremeni vodovodni priključak gradilišta postavi suprotno odredbama člana 23. ove odluke;

• ne izvrši prebacivanje vodovodnih priključaka sa stare cevi gradskog vodovoda na novoizgrađenu cev gradskog vodovoda u roku od šest meseci po izgradnji (član 25);

• postupa na način zbog kojeg mu može biti uskraćena isporuka vode u smislu člana 67. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 30.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara.

Član 75

Novčanom kaznom od 60.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice - izvođač radova, ako:

• postupa protivno članu 11. ove odluke;

• postupa protivno članu 18. ove odluke;

• postupa suprotno članu 19. ove odluke;

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 30.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara.

Član 76

Novčanom kaznom u iznosu od 60.000 dinara kazniće se korisnik komunalne usluge - pravno lice, ako:

• uređaje i objekte za obezbeđenje pritiska postavi suprotno odredbama člana 13. ove odluke;

• onemogući investitoru da unutrašnju vodovodnu instalaciju objekta priključi na gradsku vodovodnu mrežu u roku od šest meseci po izgradnji mreže (član 25.);

• ugradi vodomer protivno članu 29. stav 1. ove odluke;

• izgradi i održava vodomerno sklonište protivno članu 30. ove odluke;

• zatvori ventil zatvarača ispred ili iza vodomera, suprotno članu 33. ove odluke;

• koristi vodu sa hidranta protivno članu 36. ove odluke;

• ne izvršava svoje obaveze shodno članu 50. ove odluke;

• ne odjavi korišćenje vode u skladu sa članom 66. ove odluke;

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 10.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 30.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara.

Član 77

Novčanom kaznom od 60.000,00 dinara kazniće se korisnik komunalne usluge - pravno lice ako:

• koristi vodu iz hidranta bez ugovora sa komunalnim preduzećem ili suprotno uslovima predviđenim u ugovoru (član 35.) i

• postupa protivno zabrani iz člana 49. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 30.000,00 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se odgovorno lice u pravnom licu i fizičko lice novčanom kaznom od 10.000,00 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, komunalni inspektor odnosno komunalni policajac, izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.

XII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 78

Nakon što se steknu uslovi, Skupština grada Pančeva će doneti odluku o poveravanju obavljanja delatnosti prerade i distribucije vode na području naseljenog mesta Banatsko Novo Selo Javnom komunalnom preduzeću "Vodovod i kanalizacija" Pančevo.

Član 79

Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o proizvodnji i distribuciji vode ("Službeni list opštine Pančevo", br. 3/98, 7/99, 11/05 i 2/08 i "Službeni list grada Pančeva", br. 33/11, 6/14 i 38/16).

Član 80

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Pančeva".