ODLUKA
O OBRAZOVANJU SPECIJALIZOVANE JEDINICE CIVILNE ZAŠTITE ZA UZBUNJIVANJE GRADA ČAČKA

("Sl. list grada Čačka", br. 22/2022)

Član 1

Ovom Odlukom uređuje se formiranje, organizacija, opremanje, osposobljavanje i funkcionisanje specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje na teritoriji grada Čačka.

Član 2

Specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje obrazuju se za potrebe aktiviranja sirena u slučaju da nije ispravan sistem za daljinsko upravljanje sirenama za javno uzbunjivanje. Specijalizovana jedinica civilne zaštite za uzbunjivanje, po dobijanju signala iz nadležnog Operativnog centra 112 sprovodi uključivanje alarmnih sirena za javno uzbunjivanje.

Takođe je namenjena za osnovno održavanje i popravke uređaja i sredstava za javno uzbunjivanje.

Član 3

Na teritoriji grada Čačka obrazuje se 1. Odeljenje specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje.

U sastavu odeljenja obrazuju se tim za prijem i prenos signala sa 3 (tri) obveznika, 3 (tri) tima za uzbunjivanje sa po 3 (tri) obveznika, komandir i zamenik komandira odeljenja, osnovna rezerva je deset posto odnosno 1 (jedan) pripadnik i opšta rezerva u veličini od 30 posto od popune jedinice, 4 (četiri) obveznika, ukupno 19 (devetnaest) obveznika civilne zaštite.

Mobilizacijsko mesto je Čačak, osnovno mobilizacijsko zborište je kod magacina civilne zaštite grada Čačka, ulica Nikole Tesle br. 42, a rezervno mobilizacijsko zborište je na parkingu Gradske uprave grada Čačka (ulaz na parking je iz ulice Gospodar Jovanove). Vreme trajanja mobilizacije 6 (šest) časova.

Član 4

Popuna Specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje i raspoređivanje lica vrši se u saradnji sa Centrom MO za lokalnu samoupravu Čačak i to:

- Vojnim obveznicima koji nisu na rasporedu u ratnim jedinicama Vojske Srbije, a imaju znanja od značaja za civilnu zaštitu starosti od 18 do 60 godina (muškarci), odnosno od 18 do 55 godina (žene);

- Dobrovoljcima u skladu sa njihovim prethodno stečenim znanjima, sposobnostima i sklonostima starosti od 18 do 60 godina (muškarci), odnosno od 18 do 55 godina (žene).

Član 5

Dobrovoljci raspoređeni u Specijalizovanu jedinicu civilne zaštite za uzbunjivanje, potpisuju pisanu izjavu o dobrovoljnom prihvatanju prava i obaveza pripadnika jedinice civilne zaštite na pet godina.

Dobrovoljac uz pisanu izjavu prilaže i potvrdu o zdravstvenoj sposobnosti, izdatu od strane izabranog lekara i druge podatke i isprave od značaja za raspoređivanje u specijalizovanu jedinicu civilne zaštite.

Pre raspoređivanja u jedinice civilne zaštite, spisak i dužnosti na koje se dobrovoljci raspoređuju u jedinice civilne zaštite, upućuju se teritorijalnom organu Ministarstva odbrane.

Dobrovoljcima se saopštava dužnost i time postaje pripadnik jedinice civilne zaštite.

Član 6

Specijalizovana jedinica civilne zaštite za uzbunjivanje, oprema se odgovarajućom opremom i materijalno-tehničkim sredstavima koja su neophodna za ličnu zaštitu pripadnika jedinice i obučavanje za sprovođenje i izvršenje zadataka jedinice civilne zaštite a propisana podzakonskim aktom MUP-a Sektora za vanredne situacije.

Troškove opremanja i obučavanja obezbediti iz sredstava budžeta grada Čačka.

Član 7

Mobilizacija specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje se izvršava prema planu mobilizacije.

Izvršilac mobilizacije i njegov zamenik su odgovorni za izradu plana mobilizacije jedinice civilne zaštite, njegovo čuvanje, ažuriranje kao i izvršenje mobilizacije jedinice civilne zaštite.

Pozivanje pripadnika jedinice civilne zaštite na mobilizaciju sprovodi se opštim i pojedinačnim pozivom.

Član 8

Za potrebe prevoženja pripadnika jedinica civilne zaštite sa formacijskom opremom i sredstvima sa mobilizacijskog zborišta do mesta angažovanja i upotrebe, obezbeđuje lokalna samouprava, vozilima iz sopstvenih izvora ili ugovorom sa preduzetnikom ili pravnim licem koje poseduje motorna i priključna vozila.

Član 9

Pripadnici jedinica civilne zaštite imaju pravo na nadoknadu za angažovanje na zadacima civilne zaštite.

Lica iz stava 1. ovog člana koja su u radnom odnosu, a pozvana su na izvršenje zadataka civilne zaštite, imaju pravo na naknadu zarade koju obračunava i isplaćuje poslodavac.

Poslodavac je dužan da omogući pripadniku jedinice civilne zaštite da se odazove na poziv za obuku ili učešće u akcijama zaštite i spasavanja s tim da ima pravo na refundaciju isplaćene naknade zarade u slučaju odsustvovanja zaposlenog zbog obuke ili učešća u akcijama zaštite i spasavanja. Osnovica za refundaciju sredstava je prosečna mesečna zarada zaposlenog ostvarena u prethodnih 12 meseci u odnosu na mesec u kome je izvršavao zadatke civilne zaštite, srazmerno vremenu angažovanja.

Licu iz stava 1. ovog člana koje samostalno obavlja registrovanu privrednu ili drugu profesionalnu delatnost, pripada naknada u visini osnovice od koje plaća doprinos za obavezno sopstveno socijalno osiguranje, srazmerno vremenu angažovanja u civilnoj zaštiti.

Nezaposlenom licu iz stava 1. ovog člana naknada se obračunava po osnovici koju čini prosečna mesečna neto zarada u Republici Srbiji prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ostvarena u mesecu koji prethodi mesecu u kome je građanin angažovan.

Refundacija iz stava 3. ovog člana i naknade iz st. 4. i 5. ovog člana se isplaćuju na teret jedinica lokalne samouprave.

Licima iz stava 2. ovog člana koja su angažovana na izvršenju zadataka civilne zaštite u neradne dane naknada se obračunava na način iz stava 5. ovog člana.

Zaposleni koji odsustvuje sa posla zbog izvršenja zadatka civilne zaštite, ne sme zbog toga da trpi posledice u radno-pravnom statusu kod poslodavca.

Pripadnik civilne zaštite za vreme izvršavanja zadataka zaštite i spasavanja ima pravo na naknadu za prevoz, smeštaj i ishranu.

Smeštaj i ishrana iz stava 1. ovog člana obezbeđuju se kad učešće u izvršavanju zadataka zaštite i spasavanja traje duže od osam sati.

Sredstva za naknadu iz stava 1. ovog člana obezbeđuju se u budžetu jedinica lokalne samouprave.

Član 10

Specijalizovanu jedinicu civilne zaštite za uzbunjivanje u miru, vanrednoj situaciji, ratnom i vanrednom stanju angažuje, (aktivira - mobiliše) Gradski štab za vanredne situacije grada Čačka.

Član 11

Nadležna Služba u Gradskoj upravi za opšte i zajedničke poslove grada Čačka vodi evidenciju o pripadnicima, sredstvima i opremi specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje.

Član 12

Pripadnik civilne zaštite nosi uniformu prilikom obavljanja zadataka civilne zaštite u akcijama zaštite i spasavanja, tokom učešća i sprovođenja vežbi, obuke, smotre, određenih svečanosti i u drugim slučajevima po nalogu Službe za bezbednost i odbranu, održavanje i pomoćno-tehničke poslove.

Član 13

Prilikom prvog zaduženja kompleta uniforme ili delova kompleta otvara se propisani lični karton zaduženja pripadnika civilne zaštite.

Nadležna služba, odnosno organ koji obezbeđuje uniformu, opremu i drugo vrši nadzor namenskog korišćenja, prati stanje uniforme i zalihe.

Pripadnik civilne zaštite je dužan da održava i čuva zaduženu uniformu u čistom i urednom stanju.

Član 14

Pripadnik civilne zaštite vrši zamenu kompleta ili delova uniforme koji su oštećeni, izgubljeni ili uništeni u obavljanju službe, uz odobrenje organa kod koga je zadužio uniformu.

Pripadnik civilne zaštite je dužan da vrati oštećeni deo uniforme sa oznakama.

Ukoliko oštećenje, nestanak ili uništenje pojedinog dela uniforme nije nastalo kao posledica obavljanja službe, novi komplet ili deo uniforme biće izdat pripadniku civilne zaštite uz nadoknadu prema nabavnoj ceni i o njegovom trošku.

Član 15

Rok upotrebe uniforme je do isteka njene funkcionalne upotrebljivosti, odnosno njenog vizuelnog izgleda.

Uniforma treba da bude takvog izgleda i stanja da ne narušava ugled pripadnika civilne zaštite.

Uniforma se obeležava opštim i posebnim oznakama civilne zaštite u skladu sa Pravilnikom o uniformi i oznakama civilne zaštite, oznakama funkcija i specijalnosti i ličnoj karti pripadnika civilne zaštite.

Član 16

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Čačka".