ODLUKA
O KOMUNALNOM REDU

("Sl. glasnik grada Jagodine", br. 5/2022 i 18/2022)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom utvrđuje se opšti uslovi uređenja naselja i prostora, uređenje i održavanje ulica, puteva, trgova i drugih javnih površina, uređenja i održavanje javnih zelenih površina, održavanje javne rasvete, održavanje čistoće u naseljima, način raskopavanja javnih površina, nadzor, kao i drugi uslovi kojima se uređuju osnove za uređenje naselja i prostora.

Član 2

Uređenje naselja i prostora obuhvata opštu uređenost grada i postavljanje objekata i uređaja na površinama javne namene.

Član 3

Površina javne namene, u smislu odredaba ove Odluke, jeste prostor određen planskim dokumentom za uređenje ili izgradnju objekata javne namene ili javnih površina, za koje je predviđeno utvrđivanje javnog interesa, u skladu sa posebnim zakonom i odredbama ove Odluke, (u daljem tekstu: javna površina) i to:

1. Javne saobraćajne površine: kolovozi, trotoari, razdelne i zaštitne trake i pojasevi, pešačke i biciklističke staze, pešačka ostrva, trgovi, nadvožnjaci, podvožnjaci, prolazi, stajališta u javnom saobraćaju, parkirališta, taksi stajališta, stepeništa koja povezuju površine javnog saobraćaja, mostovi, i dr.;

2. Javne zelene površine: parkovi, spomen parkovi, zelene površine na skverovima i trgovima, zelene površine duž i u okviru puta (razdelne i zaštitne trake i pojasevi), travnjaci, drvoredi i drugi zasadi, zelene površine duž obala jezera i drugih vodenih površina, zelene površine pored i oko stambenih i poslovnih zgrada, u okviru i između blokova stambenih i poslovnih zgrada, pošumljeni tereni, rekreacione površine i dr.;

3. Površina oko objekata javne namene (prosvetnih, kulturnih, naučnih, zdravstvenih, socijalnih ustanova i organizacija, železničke i autobuske stanice i stajališta, pijace i sajmišta, sportskih i zabavnih terena, stadiona, kupališta, kao i drugih objekata za čiju izgradnju se može utvrditi javni interes u skladu sa zakonom);

4. Neizgrađeno građevinsko zemljište namenjeno za uređenje ili izgradnju objekata javne namene ili površina javne namene i

5. Druge izgrađene površine namenjene za javno korišćenje.

Javna površina iz stava 1. ovog člana koristi se u skladu sa njenom namenom, ovom Odlukom i drugim propisima.

II UREĐENJE NASELJA

Član 4

Opšta uređenost grada u smislu odredaba ove Odluke je:

1. Uređenost, održavanje i zaštita javnih površina i neizgrađenog građevinskog zemljišta,

2. Parterno uređenje,

3. Postavljanje i održavanje komunalnih i drugih objekata,

4. Održavanje uličnih i drugih otvora,

5. Održavanje spoljnih delova zgrade,

6. Održavanje površine oko zgrade i ograde,

7. Plakatiranje,

8. Javno osvetljenje, osvetljavanje objekata, javna dekoracija i postavljanje firmi,

9. Obeležavanje ulica, trgova i zgrada,

10. Uklanjanje snega i leda,

11. Uređenje, održavanje i zaštita javnih zelenih površina,

12. Ostavljanje predmeta na javnim površinama i

13. Raskopavanje javnih površina.

Član 5

O opštem uređenju grada, u skladu sa ovom Odlukom, staraju se javna komunalna preduzeća, druga pravna lica, preduzetnici i fizička lica.

1. Uređenost, održavanje, i zaštita javnih površina i neizgrađenog građevinskog zemljišta

Član 6

Vlasnici, odnosno korisnici poslovnog prostora, dužni su da sami uređuju i održavaju površine u granicama dodeljenog građevinskog zemljišta, kao i da se staraju o delu javne površine koja je u funkciji obavljanja delatnosti.

Član 7

Zabranjeno je javnu površinu koristiti suprotno njenoj nameni, kao i ometati njeno namensko korišćenje.

U cilju zaštite namenskog korišćenja javne površine zabranjeno je:

1. Stvaranje nečistoće ili oštećenje javne površine i ostavljanje stvari, drugih predmeta i raznog otpada,

2. Odlaganje ambalaže na javnoj površini ispred poslovnog prostora,

3. Kampovanje i postavljanje šatora za obavljanje proslava,

4. Oštećenje, pisanje i crtanje po objektima i uređajima,

5. Prodaja proizvoda na javnim površinama i mestima koja nisu određena za prodaju te vrste robe,

6. Neovlašćeno postavljanje, uklanjanje, premeštanje objekata i uređaja bez odobrenja nadležnog organa, postavljanje objekata i uređaja suprotno uslovima iz odobrenja i sprečavanje postavljanja tih objekata,

7. Kretanje, zaustavljanje, ostavljanje ili parkiranje vozila na javnoj zelenoj površini, zelenoj površini oko objekta javne namene i zelenoj površini u javnom korišćenju,

8. Zaustavljanje, parkiranje ili ostavljanje vozila naročito na:

- delu trotoara koji nije obeležen za parkiranje, odnosno na parkiralištu izvan granice obeleženih parking mesta, u pešačkoj zoni, na trgu, osim na obeleženim mestima za parkiranje, pešačkom prelazu, biciklističkoj stazi, mestu na kome bi se onemogućio ili otežao pristup drugom vozilu radi parkiranja ili izlazak vozila sa parkirališta, kolskom ulazu, odnosno izlazu iz zgrade ili dvorišta i sl.

- stajalištu javnog prevoza ili na drugom delu puta na način kojim se ometa korišćenje stajališta, taksi stajalištu; delu javne saobraćajne površine rezervisane za postavljanje sudova za odlaganje smeća i sl.

9. Zaustavljanje ili ostavljanje vozila kojim se ometa korišćenje pešačke komunikacije, prilaz objektima, korišćenje protivpožarnog puta, kolskog prolaza između stambenih zgrada, interne saobraćajnice i slično,

10. Ostavljanje neregistrovanih, havarisanih ili odbačenih vozila, priključnih vozila, priključne opreme, agregata, poljoprivrednih mašina, kamp opreme, kamp kućice i kamp vozila na javnoj površini.

Za radnje iz stava 1. tačka 7, 8, 9 i 10. ovog člana, odgovorno je lice koje je radnju izvršilo. Ukoliko se ne može utvrditi identitet lica koje je radnju izvršilo, odgovoran je vlasnik vozila ili stvari.

Član 8

Neizgrađeno građevinsko zemljište mora se držati u urednom i čistom stanju, što podrazumeva da na istom nema otpadaka svih vrsta, predmeta, korova i sl.

O urednom i čistom stanju površina iz stava 1. ovog člana dužan je da se stara vlasnik, korisnik, zakupac građevinskog zemljišta, odnosno neposredni držalac tog zemljišta.

2. Parterno uređenje

Član 9

Parteri ispred ili između zgrada u naseljima, trgovi i druge javne i javne zelene površine uređuju se tako da se uklapaju u ambijent prostora i time doprinose estetskom izgledu grada.

Parterno uređenje, u smislu ove Odluke predstavlja postavljanje parterne opreme (skulpture, žardinjere, klupe za sedenje, klackalice, ljuljaške, korpe za otpatke i slično) na javnim i javnim zelenim površinama.

3. Postavljanje i održavanje komunalnih i drugih objekata

Član 10

Komunalni i drugi objekti u opštoj upotrebi su: fontane, javne česme, javne telefonske govornice, autobuska stajališta, poštanski sandučići, trafoi, hidranti i drugi slični objekti.

Član 11

Pravna i fizička lica, kao i preduzetnici koji objekte iz člana 10. ove Odluke postave ili kojima su povereni poslovi održavanja, dužna su da ih održavaju u urednom i ispravnom stanju.

Član 12

Tereni za sport i rekreaciju, kupališta i dr. sa svim pratećim sanitarnim i drugim uređajima i opremom, kao i prostori u funkciji korišćenja ovih objekata održavaju se uredno i čisto, o čemu se staraju preduzeća, preduzetnici i druga pravna i fizička lica, koja te objekte i terene koriste.

Na prostorima i objektima iz stava 1. ovog člana, na vidnom mestu ističu se higijenska i tehnička uputstva i uputstvo o radu na ovim prostorima i objektima. Posetioci su dužni da se pridržavaju ovih uputstava.

Član 13

Javni sanitarni i higijenski objekti moraju biti ispravni u tehničkom pogledu i ispunjavati higijenske uslove.

U objektima iz stava 1. ovog člana ističu se na vidnom mestu higijenska i tehnička uputstva o radu u ovim objektima. Posetioci su dužni da se pridržavaju ovih uputstava.

O održavanju reda i čistoće u javnim sanitarnim i higijenskim objektima staraju se preduzeća, preduzetnici i druga pravna lica kojima je povereno upravljanje tim objektima.

4. Ulični i drugi otvori

Član 14

Radi bezbednosti pešaka i bezbednosti saobraćaja, svi otvori na kolovozima, trotoarima kao i drugim saobraćajnim površinama, pijacama, parkovima, dvorištima, prolazima i drugim sličnim mestima moraju biti pokriveni poklopcima, rešetkama ili drugim zatvaračima (u daljem tekstu: zatvarači), i moraju biti propisno obeleženi signalizacijom, ukoliko su uklonjeni, dotrajali i uništeni.

Otvorima u smislu stava 1. ovog člana smatraju se naročito:

1. Otvori za vodovodne, kanalizacione, toplovodne, električne, telefonske i druge instalacije i uređaje,

2. Otvori za ubacivanje ogrevnog i drugog materijala, podrumski prozori, otvori za osvetljavanje prostorija i slično.

Član 15

Dotrajali, uništeni i uklonjeni zatvarači iz člana 14. ove Odluke moraju se zameniti.

O održavanju otvora staraju se preduzeća kojima je povereno upravljanje određenim objektima, odnosno vlasnici ili korisnici nepokretnosti.

Član 16

Za vreme izvođenja radova u otvoru (intervencije i popravke na instalacijama, ubacivanje ogreva i dr.) lice koje izvodi radove dužno je da otvor ogradi preprekama i obeleži vidljivim znacima, a po završetku radova otvor propisno zatvori i površinu oko otvora dovede u čisto i uredno stanje.

Član 17

Zabranjeno je oštećivanje i uklanjanje zatvarača sa otvora iz člana 14.ove odluke.

5. Održavanje spoljnih delova zgrade

Član 18

Spoljni delovi zgrade, u smislu odredaba ove odluke, su: fasada i svi elementi fasade, krov, dimnjak i drugi elementi krova, oluk i olučne cevi, terasa, balkon, lođa, prozor, vrata, izlog i drugi otvori na zgradi, nadstrešnica i drugi spoljni elementi zgrade.

Član 19

Spoljni delovi zgrade moraju se držati u urednom stanju.

Uredno stanje spoljnih delova zgrade podrazumeva da ti delovi nisu zaprljani, ispisani, iscrtani, izlepljeni plakatima, odnosno da na drugi način svojim izgledom ne narušavaju opštu uređenost grada.

Član 20

O urednom stanju spoljnih delova zgrade dužan je da se stara organ upravljanja zgradom, odnosno vlasnik zgrade ili korisnik stana ili poslovne prostorije.

Član 21

Zabranjeno je na spoljnim delovima zgrade (na prozorima, terasama, lođama i balkonima), koji su okrenuti prema ulici ili trgu odlagati stvari na način kojim se narušava izgled zgrade.

Član 22

Na prozorima, terasama, lođama i balkonima zgrade mogu se držati odgovarajuće posude se biljnim zasadom.

Gajenje biljnih zasada i postavljanje posuda iz stava 1. ovog člana vrši se tako da se ne oštećuje zgrada ili njeni posebni delovi i ne ugrožava bezbednost građana, odnosno iste mora da budu osigurane od pada.

Član 23

Klima uređaj postavlja se tako da se onemogući izlivanje kondenzata iz klima- uređaja na spoljne delove te zgrade, susedne zgrade, kao i direktno izlivanje na javnu površinu.

6. Održavanje površine oko zgrade i ograde

Član 24

Površine oko zgrade i ograde moraju se držati u urednom stanju.

Površina oko zgrade, u smislu odredaba ove Odluke, je preostali deo građevinske parcele te zgrade, ograđen ili neograđen, u okviru koje mogu biti dvorište, bašta, vrt, interne saobraćajnice, površine za parkiranje vozila vlasnika ili korisnika zgrade ili drugi slični elementi uređenja površine oko zgrade.

Dvorišta stambenih i poslovnih zgrada, otvoreni prostori u krugu preduzeća i ustanova moraju se držati uredno i čisto.

U dvorištima je zabranjeno:

1. Držati, odnosno skladištiti smeće i otpadni materijal,

2. Izručivati, odnosno izlivati fekalije u susedna dvorišta ili na javnu površinu,

3. Ispuštati otpadne vode ili druge tečnosti u susedna dvorišta ili na javnu površinu,

4. Paliti smeće, travu, korov i drugi otpad. Iz dvorišta objekata koji su priključeni na gradsku kanalizacionu mrežu moraju se ukloniti poljski WC-i napravljeni od dasaka ili sličnog materijala, septičke jame i improvizovane septičke jame.

Član 25

Ograde prema javnim površinama mogu se postavljati u skladu sa posebnim propisima.

Ograde se moraju održavati u ispravnom, urednom i čistom stanju, o čemu se staraju njihovi vlasnici odnosno korisnici.

Ograda, zelenilo i drugi elementi uređenja površina oko zgrade moraju se održavati tako da ne oštećuju zgradu i instalacije, omogućavaju korišćenje zgrade, tih površina i površina sa kojima se graniče (ulica, susedna zgrada i parcela i sl.).

7. Plakatiranje

Član 26

Natpisi, oglasi, obaveštenja, posmrtni i drugi plakati (u daljem tekstu: plakati), ističu se na oglasnim stubovima, vitrinama, tablama, panoima i drugim sličnim objektima koji su za to određeni (u daljem tekstu: objekti za plakatiranje).

Član 27

Ustanove iz oblasti kulture mogu isticati plakate na svojim objektima za plakatiranje.

Član 28

Preduzeća, ustanove, druga pravna lica, političke stranke i drugi, dužni su da uklone plakate odmah po prestanku svrhe isticanja, a najkasnije u roku od tri dana i dovedu površine i objekte u prvobitno stanje.

Član 29

U slučaju da ne postupe u skladu sa članom 28. ove Odluke, Komunalna inspekcija Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor naložiće rešenjem uklanjanje plakata o trošku onoga ko ih je istakao.

8. Javno osvetljenje, osvetljavanje objekata, javna dekoracija i postavljanje firmi

Član 30

Javno osvetljenje je sistem objekata instalacija i uređaja za osvetljavanje javnih površina, spoljnih delova zgrade i drugih objekata, (u daljem tekstu: javno osvetljenje).

Sve ulice, trgovine, skverovi, parkovi i druge javne površine moraju biti noću osvetljene javnom rasvetom.

Obezbeđivanje javnog osvetljenja obuhvata održavanje, adaptaciju i unapređenje javnog osvetljenja, odnosno izvođenje radova na zameni svetlećih tela i drugih dotrajalih ili oštećenih elemenata, čišćenje, antikorozivnu zaštitu, pranje stubova i zaštitnih obloga svetlećih tela, i druge mere u cilju zaštite i održavanja upotrebne vrednosti javnog osvetljenja.

Radove iz stava 3. ovog člana obavlja pravno lice ili preduzetnik kome je povereno obavljanje te delatnosti, u skladu sa zakonom.

Član 31

U cilju estetskog uređenja Grada, radi isticanja siluete zgrada i pojedinih objekata spoljašnjim ukrasnim osvetljenjem, kao i povodom praznika i drugih manifestacija, Skupština grada, objekti SPC, zdravstvene ustanove, škole i fakulteti, poslovni objekti, objekti pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture, spomenici i spomen obeležja posvećena značajnim događajima i ličnostima i drugi objekti od značaja za Grad, mogu se osvetliti od trenutka uključenja do isključenja javne rasvete.

Poslovne prostorije u prizemlju i prema ulici, kao i izlozi poslovnih prostorija i vitrine koje služe u svrhu izlaganja robe, u daljem tekstu: izlozi i vitrine, osvetljavaju se od trenutka uključenja do isključenja javne rasvete.

Član 32

Povodom državnih i verskih praznika, kulturnih i drugih manifestacija od značaja za Grad, može se izvršiti svečano ukrašavanje Grada ukrasnim osvetljenjem.

Član 33

Svi vlasnici, odnosno korisnici poslovnih prostorija, mogu da istaknu firmu i postave je iznad glavnog ulaza u poslovne prostorije i istu osvetle.

9. Obeležavanje ulica, trgova i zgrada

Član 34

Naziv ulica i trgova mora biti obeležen tablama u skladu sa propisima koji uređuju ovu oblast.

Kućnim brojem se obeležavaju sve stambene, poslovne i stambeno-poslovne zgrade.

10. Uklanjanje snega i leda

Član 35

Uklanjanje snega i leda obavlja se po odredbama ove Odluke i na osnovu godišnjeg Plana zimskog održavanja.

Član 36

Preduzeće u čijoj je nadležnosti održavanje kišne kanalizacije dužno je da se stara o ispravnosti komunalnih objekata i otvora za prikupljanje atmosferskih voda naročito u vreme otapanja snega i leda.

Član 37

Preduzeća, ustanove, druga pravna lica i preduzetnici, kao i fizička lica, dužni su da se staraju o uklanjanju i odnošenju snega i leda sa površina koje koriste, sa krova zgrade ako predstavljaju opasnost za prolaznike ili samu zgradu, kao i sa javnih površina koje su u neposrednoj funkcionalnoj vezi sa površinom koju koriste (trotoari, parking prostori, staze za prilaz objektu i dr.).

11. Uređenje, održavanje i zaštita javnih zelenih površina

Član 38

Zelene površine u smislu ove odluke su: javne zelene površine i ostale zelene površine.

Javne zelene površine su sve zelene površine na teritoriji Grada na kojima su izvršene radnje ozelenjavanja, sadnje sadnica, podizanje travnjaka, cvetnjaka, alpinetuma, ružičnjaka i drugog zelenila i na kojima su po pravilu izgrađene pešačke komunikacije, dečja igrališta i drugi vrtno-arhitektonski elementi koji su u osnovnoj funkciji zelenih površina i služe redovnoj upotrebi tih površina i to:

- parkovi, skverovi, park - šume, travnjaci,

- zelenilo duž saobraćajnica (drvoredi, zelene trake, žive ograde i sl.),

- zelenilo između blokova zgrada i oko objekata javne namene,

- zaštitno zelenilo.

Javne zelene površine, u smislu ove odluke, jesu i zemljišta koja su u skladu sa važećim prostorno planskim dokumentima namenjena za podizanje javnih zelenih površina, kao i neuređene javne zelene površine.

Ostale zelene površine su:

- u krugu preduzeća, obrazovnih, zdravstvenih i drugih ustanova,

- sportske i rekreacione površine, zelene površine na grobljima,

- bašte, zajednička i individualna dvorišta i dr.

Član 39

Održavanje javnih zelenih površina na teritoriji grada Jagodine, za potrebe grada Jagodine, vrši JP "Standard".

Član 40

Ostale zelene površine redovno održavaju i brinu o njihovoj zaštiti i obnovi preduzeća, ustanove, druga pravna lica, preduzetnici i fizička lica koji su vlasnici, odnosno korisnici zemljišta na kome se nalazi zelenilo.

Član 41

Održavanje javnih zelenih površina obuhvata:

1. Zamenu uništenog i dotrajalog biljnog materijala novim sadnicama;

2. Orezivanje i oblikovanje stabala i grmlja;

3. Okopavanje sadnica;

4. Došenje i odvoženje trave;

5. Uklanjanje otpalog granja, lišća i otpadaka;

6. Održavanje posuda sa ukrasnim biljem;

7. Preventivno delovanje na sprečavanje biljnih bolesti, uništavanje biljnih štetočina i kontinuirano sprovođenje zaštite zelenila;

8. Postavljanje zaštitnih ograda od prikladnog materijala, odnosno sadnja žive ograde na mestima ugroženim od uništavanja;

9. Postavljanje natpisa i upozorenja za zaštitu javne zelene površine;

10. Održavanje uređenih cvetnih površina;

11. Ostale poslove koji su potrebni da bi javne zelene površine služile svojoj nameni.

Član 42

Uređenje javnih zelenih površina obuhvata izgradnju novih i rekonstrukciju postojećih zelenih površina, u skladu sa urbanističkim planom.

12. Ostavljanje predmeta na javnim površinama

12.1. Deponovanje građevinskog materijala

Član 43

Za istovar, smeštaj i utovar građevinskog materijala, korišćenja građevinskih mašina, postavljanje ograde gradilišta, podizanje građevinskih skela radi izgradnje, rekonstrukcije, adaptacije ili održavanja objekata, može se privremeno koristiti javna površina, ako za to ne postoji mogućnost na građevinskoj parceli, uz odobrenje Komunalne inspekcije Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

Investitor ili izvođač radova je dužan da deponovani građevinski materijal i zemlju na javnoj površini osigura od rasturanja i pada postavljanjem odgovarajuće zaštitne ograde, u slučaju kada se ne organizuje gradilište.

Za vreme trajanja zauzeća, javna površina se mora održavati i uredno čistiti, polivati rastresiti materijal kako bi se sprečilo stvaranje blata i prašine, slivnike na javnoj površini čistiti od nakupljenog materijala i omogućiti slobodno oticanje vode do najbližeg slivnika.

Izvođač radova je dužan da obezbedi prolaz za pešake i motorna vozila, obezbedi bezbednost lica i sigurnost susednih objekata.

Nakon završetka zauzeća, javna površina se mora ostaviti u stanju u kome je bila pre zauzeća, očišćena i po potrebi oprana.

Za zauzeće javne površine po ovom osnovu plaća se naknada koja je utvrđena posebnom Odlukom.

Član 44

Investitori ili izvođači radova su obavezni da pri izvođenju građevinskih radova otpadni materijal, šut i sl. odmah uklone, ili smeštaju u kontejnere namenjene u te svrhe.

13. Raskopavanje javnih površina

Član 45

Pod raskopavanjem javnih površina (u daljem tekstu: raskopavanje), podrazumevaju se radovi na izgradnji i rekonstrukciji komunalne infrastrukture na javnim površinama, kao i radovi koji su neophodni da se otklone posledice nastale dejstvom više sile ili u slučaju kvara na objektima komunalne infrastrukture i druga raskopavanja izvršena pri izgradnji ili rekonstrukciji drugih objekata, ili izvođenju drugih radova.

Radovi na raskopavanju i dovođenju javnih površina u prvobitno i tehnički ispravno stanje izvode se na osnovu odobrenja JP "Uređenje i javno osvetljenje" Jagodina.

Izuzetno radovi mogu da otpočnu i bez odobrenja samo u slučaju više sile ili u slučaju kvara na objektima komunalne infrastrukture (u daljem tekstu: radovi hitnih intervencija).

U slučajevima iz stava 3. ovog člana, investitor radova je dužan da o započetom raskopavanju odmah obavesti Gradsku upravu za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor i JP "Uređenje i javno osvetljenje" Jagodina, a najkasnije u roku od 24 sata, odnosno prvog narednog radnog dana podnese zahtev za izdavanje odobrenja za raskopavanje sa obrazloženjem o opravdanosti započetog raskopavanja, kao i o roku do kog će završiti radove.

Ukoliko je prilikom izvođenja radova na raskopavanju javne površine došlo do raskopavanja javne površine u većem obimu od odobrenog, investitor radova je u obavezi da pribavi odobrenje za razliku u površinama koje treba dovesti u prvobitno i tehnički ispravno stanje (dopunsko rešenje).

Izvođač radova ili investitor je dužan da prilikom raskopavanja i vraćanja raskopane javne površine u prvobitno i tehnički ispravno stanje obezbedi gradilište, prolaz pešacima i obeleži odgovarajućom saobraćajnom signalizacijom.

Investitor ili izvođač radova je dužan da odmah ukloni sav preostali materijal i opremu, a najkasnije u roku od 48 sati od završetka radova na vraćanju raskopane javne površine u prvobitno i tehnički ispravno stanje.

Član 46

Zabranjeno je raskopavanje javne površine u periodu od 1.decembra do 28. februara.

Izuzetno JP "Uređenje i javno osvetljenje" Jagodina može da odobri raskopavanje i u periodu u kome nije dozvoljeno raskopavanje, ako postoje opravdani razlozi za to i ako vremenski uslovi omogućavaju raskopavanje.

Član 47

Raskopana javna površina dovodi se u prvobitno i tehnički ispravno stanje u skladu sa odobrenjem, važećim standardima, normativima i pravilima struke, a najkasnije u roku koji je naveden u odobrenju.

Za kvalitet i obim izvedenih radova iz stava 1. ovog člana, odgovoran je investitor radova.

Investitor je dužan da obezbedi dnevni nadzor nad održavanjem raskopane javne automat za prodaju napitaka, štampe, površine uz obavezu obaveštavanja JP "Uređenje i javno osvetljenje" Jagodina o preduzetim merama.

Član 48

Kod izgradnje nove ulice ili rekonstrukcije postojeće, preduzeća u čijoj je nadležnosti održavanje ili upravljanje komunalnim objektima, kao i građani i preduzeća koja u toj ulici imaju objekte, moraju biti obavešteni najmanje 2 meseca pre početka izgradnje, odnosno raskopavanja ulica o nameravanoj izgradnji, odnosno rekonstrukciji, da bi se pripremili za postavljanje komunalnih uređaja ili na priključenje svojih objekata na nove uređaje.

Preduzeća i građani na koje se odnosi odredba prethodnog stava dužni su da o potrebi izvođenja radova na komunalnim uređajima i priključcima na iste, obaveste investitora koji gradi ili rekonstruiše ulice, kako bi se postavljanje tih uređaja i priključaka izvršilo pre izgradnje ili rekonstrukcije te ulice.

III POSTAVLJANJE OBJEKATA I UREĐAJA NA POVRŠINAMA JAVNE NAMENE

1. Postavljanje objekata i uređaja

Član 49

Javne površine iz člana 3. ove Odluke mogu se koristiti shodno svojoj nameni, u skladu sa odredbama ove Odluke.

Objekti i uređaji koji se mogu privremeno postaviti na javnoj površini su:

- privremeni montažno demontažni objekti-kiosci;

- letnje bašte ugostiteljskog objekta (zatvorenog i otvorenog tipa); tende i nadstrešnice; reklamne oznake; slobodno stojeće i zidne vitrine za izlaganje robe; rashladni uređaji; pokretni uređaji za pripremu hrane (aparati za kokice, aparati za kukuruz, kesten, šećernu vunu i sl).; specijalizovana vozila za šaltersku prodaju robe; bankomat; pokretni privremeni objekti za prodaju robe na malo i vršenje zanatskih i drugih usluga i slični objekti; pultovi, štandovi i tezge; rashladne vitrine, vitrine za prodaju osvežavajućih napitaka; automat za prodaju robe na malo i pružanje usluga; automat za prodaju napitaka, štampe, konditorskih proizvoda i dr.; objekti za izvođenje zabavnih programa (dečiji automobili; elementi za dečiji zabavni park); cirkus; promocije, održavanje koncerata, promocija i manifestacija; objekati namenjeni za iznajmljivanje sportskih i rekreativnih bicikala i drugih rekvizita za sport i rekreaciju; korišćenje posebno obeleženog prostora za teretno vozilo za snabdevanje i druga zauzeća javnih površina.

Na površinama javne namene mogu se postaviti i drugi objekti i uređaji, pod uslovima i na način predviđen odlukama i drugim propisima Grada kojima se bliže reguliše zauzeće javne površine radi postavljanja privremenih objekata.

1.1. Privremeni montažno demontažni objekti-kiosci

Član 50

Privremeni montažno demontažni objekti - kiosci postavljaju se na javnoj površini na osnovu sprovedenog postupka javnog nadmetanja ili prikupljanja ponuda u skladu sa Programom za postavljanje manjih montažnih objekata - kioska, na površinama javne namene.

1.2. Ugostiteljska bašta

Član 51

Ugostiteljska bašta je montažno-demontažni objekat otvorenog ili zatvorenog tipa, koji se postavlja na javnoj površini ispred, bočno ili u zaleđu ugostiteljskog objekta, poslastičarnice i objekta u kojem se vrši proizvodnja i prodaja peciva i kolača, a koje ne smeju ometati normalan tok pešačkog saobraćaja, niti zauzimati prostor neposredno uz spomenike kulture.

Član 52

Ugostiteljske bašte postavljaju se na osnovu odobrenja koje izdaje Komunalna inspekcija Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

Uz zahtev za odobrenje podnosilac je dužan da dostavi skicu koja sadrži dimenzije planiranog zauzeća.

1.3. Tende i nadstrešnice

Član 53

Tenda je slobodnostojeća konstrukcija sa odgovarajućim zastorom sa namenom za zaštitu od sunca.

Odobrenje za postavljanje tende može se izdati samo uz odobrenje za postavljanje otvorene ugostiteljske bašte, i ista se uklanja sa uklanjanjem letnje bašte.

Član 54

Nadstrešnica je konstrukcija sa odgovarajućim zastorom koja se postavlja na fasadu zgrade, iznad izloga i ulaznih vrata u poslovni prostor, sa namenom za zaštitu od sunca, na osnovu odobrenja Komunalne inspekcije Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

1.4. Izložbeni pultovi za prodaju neprehrambenih proizvoda, pultovi za izlaganje i prodaju knjiga, časopisa, drugih publikacija, kaseta, diskova, pultovi za izlaganje i prodaju ukrasnih predmeta i dr.

Član 55

Izložbeni pultovi za prodaju neprehrambenih proizvoda, pultovi za izlaganje i prodaju knjiga, časopisa, drugih publikacija, kaseta, diskova, pultovi za izlaganje i prodaju ukrasnih predmeta i slični objekti su tipski otvoreni, lako pokretni objekti za izlaganje i prodaju robe, čija je bruto površina do 2 m2.

Objekti iz stava 1. ovog člana mogu se postaviti na površinama javne namene uz prethodno odobrenje Komunalne inspekcije Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

Nije dozvoljeno zatvarati izložbeni pult tako da dobija izgled kioska.

1.5. Slobodnostojeće ili zidne vitrine za izlaganje robe

Član 56

Slobodnostojeće ili zidne vitrine su objekti napravljeni od odgovarajućeg materijala, koji se postavljaju na javnim površinama sa namenom za izlaganje i reklamiranje robe van poslovnih prostorija, na osnovu odobrenja Komunalne inspekcije Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

1.6. Reklamne oznake

Član 57

Reklamne oznake su objekti koji se na javnu površinu postavljaju radi reklamiranja firme, odnosno proizvoda i usluga za sopstvene potrebe, na osnovu odobrenja Komunalne inspekcije Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

1.7. Rashladni uređaji za prodaju industrijskog sladoleda, kremova i osvežavajućih bezalkoholnih napitaka

Član 58

Rashladni uređaji za prodaju napitaka, industrijskog sladoleda i kremova mogu se postaviti na javnoj površini ispred poslovne prostorije u kojoj se delatnost obavlja.

Rashladni uređaj iz stava 1. ovog člana može se postaviti i na zahtev fizičkog lica koje vrši prodaju po ugovoru zaključenim sa proizvođačem, i koji dostavlja uz zahtev za izdavanje odobrenja.

Imalac odobrenja dužan je da pored uređaja postavi korpu za smeće.

Odobrenje za postavljanje uređaja iz ovog člana daje Komunalna inspekcija Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

1.8. Pokretni uređaj za pripremu hrane

Član 59

Pokretni uređaj za pripremu hrane je uređaj za prženje kokica, pečenje kestenja, kuvanje ili pečenje kukuruza, šećerne vune i drugi uređaj za pripremu hrane koji se postavlja na javnoj površini, uz odobrenje Komunalne inspekcije Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

1.9. Montažne ograde, stubići i žardinjere

Član 60

Montažne ograde, stubići i žardinjere su objekti koji se postavljaju radi zaštite javne površine i namene za koju se javna površina koristi uz prethodno odobrenje JP "Uređenje i javno osvetljenje" Jagodina.

1.10. Objekti za izvođenje zabavnih programa

Član 61

Objekti za izvođenje zabavnih programa su: dečiji zabavni park, cirkus, luna park, aparati za zabavu, dečiji automobili i slično.

Objekti za izvođenje zabavnih programa se mogu postaviti na javnoj površini uz odobrenje Komunalne inspekcije Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

Podnosilac zahteva za postavljanje objekta za izvođenje zabavnih programa iz stava 1. ovog člana dužan je da uz zahtev za odobrenje dostavi dokaz o bezbednosti opreme i uređaja koji su sastavni deo objekta za izvođenje zabavnih programa i skicu koja sadrži dimenzije planiranog zauzeća za svaki objekat za izvođenje zabavnih programa, njihov broj i vrstu.

1.11. Drugi objekti, uređaji i ostala zauzeća javnih površina

Član 62

Postavljanje drugih objekata i uređaja koji nisu navedeni u ovoj Odluci, kao i ostala zauzeća javnih površina, može odobriti Gradsko veće.

Član 63

Zabranjeno je na prostoru ispred republičkih i lokalnih institucija (Skupštine grada, MUP-a, Službe za katastar nepokretnosti Jagodina, Pomoravskog okruga, Osnovnog suda Jagodina, Višeg suda i Prekršajnog suda, Osnovnog i Višeg tužilaštva i drugih državnih organa i ustanova) kao i na uređenoj zelenoj površini (park kod spomenika Kneginje Milice sa svim pripadajućim trotoarima), postavljati montažno-demontažne objekte iz člana 49. stav 2. u bilo koje svrhe.

Član 64

Objekti i uređaji postavljeni na javnoj površini ukloniće se prinudnim putem na osnovu akta nadležnog organa, u sledećim slučajevima:

1. Ako su objekti i uređaji postavljeni bez odobrenja,

2. Ako objekti i uređaji nisu postavljeni u skladu sa uslovima navedenim u odobrenju,

3. Ako se objekti u uređaji koriste suprotno utvrđenoj nameni.

U slučajevima iz stava 1. ovog člana, postupak po službenoj dužnosti pokreće Komunalna inspekcija Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

IV NADZOR

Član 65

Nadzor nad izvršavanjem ove Odluke vrši Komunalna inspekcija Gradske uprave za javne prihode, zaštitu životne sredine i inspekcijski nadzor.

Ako nadležni inspektor u vršenju nadzora iz stava 1. ovog člana donese upravni akt ili meru koja se sastoji u izvršenju radnji, a izvršenik ne postupi po upravnom aktu ili meri, obezbediće njeno izvršenje preko drugog lica a na teret izvršenika, u skladu sa posebnim propisima.

V KAZNENE ODREDBE

Član 66

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000 dinara kazniće se pravno lice, za sledeće prekršaje ako:

1. Izvrši parterno uređenje javne površine bez rešenja nadležnog organa (član 9. Odluke);

2. Postavljene komunalne i druge objekte ne održava u urednom i ispravnom stanju (član 11. Odluke);

3. Terene za sport i rekreaciju, kupališta i dr. ne održava u skladu sa odredbama člana 12. Odluke;

4. Ne održava red i čistoću u javnim sanitarnim i higijenskim objektima (člana 13. stav 3. Odluke);

5. Otvori na javnim površinama nisu pokriveni zatvaračima i nisu propisno obeleženi signalizacijom, ukoliko su uklonjeni, dotrajali i uništeni (član 14. stav 1. Odluke);

6. Dotrajale i uništene zatvarače ne zameni (član 15. stav 1. Odluke);

7. Ne obezbedi otvor za vreme izvođenja radova (član 16. Odluke);

8. Oštećuje i uklanja zatvarače sa otvora (član 17. Odluke);

9. Ne stara se o urednom stanju spoljnih delova zgrade (član 20. Odluke);

10. Površine oko zgrade, ograde i dvorišta ne održava u skladu sa odredbama člana 24. stav 1. 3. 4. i 5. Odluke;

11. Ograde prema javnim površinama i dr. elementi uređenja oko zgrade ne održava u skladu sa članom 25. stav 2. i 3. Odluke;

12. Natpise, oglase i dr. ne ističe na objektima za plakatiranje (član 26. Odluke);

13. Ne ukloni plakate odmah po prestanku svrhe isticanja i ne dovedu površine i objekte u prvobitno stanje (član 28. Odluke);

14. Sneg i led ne uklanja na način iz člana 37.Odluke;

15. Privremeno koristi javnu površinu za deponovanje građevinskog materijala i dr., bez odobrenja i suprotno odredbama člana 43. Odluke;

16. Postupi suprotno odredbama člana 50. Odluke;

17. Postupi suprotno odredbama člana 52. stav 1. Odluke;

18. Postupi suprotno odredbama člana 54. Odluke;

19. Postupi suprotno odredbama člana 55. stav 2. Odluke;

20. Izložbeni pult zatvori tako da dobije izgled kioska (član 55. stav 3. Odluke);

21. Postupiti suprotno odredbama člana 56. Odluke;

22. Postupi suprotno odredbama člana 57. Odluke;

23. Postupi suprotno odredbama člana 58. Odluke;

24. Postupi suprotno odredbama člana 59. Odluke;

25. Postupi suprotno odredbama člana 60. Odluke;

26. Postupi suprotno odredbama člana 61. stav 2. Odluke;

27. Postavi druge objekte i uređaje i izvrši ostala zauzeća javnih površina bez odobrenja u skladu sa odredbama člana 62. Odluke;

28. Postupi suprotno odredbama člana 63. Odluke;

29. Ne postupi po rešenju donetom u postupku inspekcijskog nadzora.

Za Prekršaje iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 20.000 dinara kazniće se odgovorno lice u pravnom licu.

Za prekršaje iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 30.000 dinara kazniće se preduzetnik.

Član 67

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 30.000 dinara kazniće se pravno lice ako:

1. Postavi klima uređaj suprotno odredbama člana 23. Odluke;

2. Ne održava kišnu kanalizaciju u vreme otapanja snega i leda, u skladu sa članom 36. Odluke:

3. Ne postavi tablu sa kućnim brojem (član 34. stav 2. Odluke).

Za prekršaje iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom u fiksnom iznosu 10.000 dinara kazniće se odgovorno lice u pravnom licu.

Član 68

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000 dinara kazniće se fizičko lice, za sledeće prekršaje ako:

1. Izvrši parterno uređenje javne površine bez rešenja nadležnog organa (član 9. Odluke);

2. Postavljene komunalne i druge objekte ne održava u urednom i ispravnom stanju (član 11. Odluke);

3. Ako terene za sport i rekreaciju, kupališta i dr. ne održava u skladu sa odredbama člana 12. Odluke;

4. Otvori na javnim površinama nisu pokriveni zatvaračima i nisu propisno obeleženi signalizacijom, ukoliko su uklonjeni, dotrajali i uništeni (član 14. stav 1. Odluke);

5. Dotrajale i uništene zatvarače ne zameni (član 15. stav 1. Odluke);

6. Ne obezbedi otvor za vreme izvođenja radova u istom (član 16. Odluke);

7. Oštećuje i uklanja zatvarače sa otvora (član 17. Odluke);

8. Ne stara se o urednom stanju spoljnih delova zgrade (član 20. Odluke);

9. Površine oko zgrade, ograde i dvorišta ne održava u skladu sa odredbama člana 24. stav 1. 3. 4. i 5. Odluke;

10. Ograde prema javnim površinama, zelenilo i dr. elemente uređenja oko zgrade, ne održava u skladu sa članom 25. stav 2. i 3. Odluke;

11. Natpise, oglase i dr. ne ističe na objektima za plakatiranje (član 26. Odluke);

12. Ne ukloni plakate odmah po prestanku svrhe isticanja i ne dovedu površine i objekte u prvobitno stanje (član 28. Odluke);

13. Ne postavi tablu sa kućnim brojem (član 34. stav 2. Odluke);

14. Sneg i led ne uklanja na način iz člana 37. Odluke;

15. Privremeno koristi javnu površinu za deponovanje građevinskog materijala i dr. bez odobrenja i suprotno odredbama člana 43. Odluke;

16. Postupi suprotno odredbama člana 50. Odluke;

17. Postupi suprotno odredbama člana 52. stav 1. Odluke;

18. Postupi suprotno odredbama člana 54. Odluke;

19. Postupi suprotno odredbama člana 55. stav 2. Odluke;

20. Izložbeni pult zatvori tako da dobije izgled kioska (član 55. stav 3. Odluke);

21. Postupi suprotno odredbama člana 56. Odluke;

22. Postupi suprotno odredbama člana 57. Odluke;

23. Postupi suprotno odredbama člana 58. Odluke;

24. Postupi suprotno odredbama člana 59. Odluke;

25. Postupi suprotno odredbama člana 60. Odluke;

26. Postupi suprotno odredbama člana 61. stav 2. Odluke;

27. Dostavi druge objekte i uređaje i izvrši ostala zauzeća javnih površina bez odobrenja u skladu sa odredbama člana 62. Odluke;

28. Postupi suprotno odredbama člana 63. Odluke;

29. Ne postupi po rešenju donetom u postupku inspekcijskog nadzora.

Član 69

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 20.000 kazniće se pravno lice, u fiksnom iznosu od 5.000 odgovorno lice u pravnom licu, a u fiksnom iznosu od 10.000 preduzetnik za sledeće prekršaje ako:

1. Javnu površinu koristi suprotno odredbama člana 7. stav 2. Odluke;

2. Neizgrađeno građevinsko zemljište ne drži u urednom i čistom stanju (član 8. stav 1. Odluke);

3. Gaji biljne zasade i postavi posude na prozorima, terasama zgrade i sl. suprotno odredbama člana 22. stav 2. Odluke;

4. Pri izvođenju građevinskih radova ne ukloni otpadni materijal i sl. (član 44. Odluke).

Član 70

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 5.000 kazniće se fizičko lice za sledeće prekršaje ako:

1. Postupi suprotno odredbama člana 7. stav 2. Odluke;

2. Neizgrađeno građevinsko zemljište ne drži u urednom i čistom stanju (član 8. stav 1. Odluke);

3. Gaji biljne zasade i postavi posude na prozorima, terasama zgrade i sl. suprotno odredbama člana 22. stav 2. Odluke;

4. Klima uređaj postavi tako da se izlivanjem kondenzata ugrožava, zgrada, susedne zgrade i javna površina (član 23. Odluke);

5. Pri izvođenju građevinskih radova ne ukloni otpadni materijal i sl. (član 44. Odluke).

VI PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 71

Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o uređenju naselja i prostora ("Opštinski službeni glasnik", broj 3/2000, 5/2002 - dr. propis, 16/2005-dr. propis i "Službeni glasnik grada Jagodine" broj 15/2021) i Odluka o postavljanju montažnih i drugih objekata na javnim površinama ("Opštinski službeni glasnik", broj 7/2005 i "Službeni glasnik grada Jagodine" broj 11/2011).

Član 72

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Jagodine".

 

Samostalni član Odluke o izmenama
Odluke o komunalnom, redu

("Sl. glasnik grada Jagodine", br. 18/2022)

Član 14

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Jagodine", a primenjivaće se od 01.01.2023. godine.