PRAVILNIKO UPRAVLJANJU SUKOBOM INTERESA U GRADSKOJ UPRAVI GRADA SUBOTICE("Sl. list grada Subotice", br. 28/2022) |
Ovim Pravilnikom u upravljanju sukobom interesa u Gradskoj upravi Grada Subotice (u daljem tekstu: Pravilnik) uređuju se interna pravila postupanja zaposlenih u Gradskoj upravi Grada Subotice, kao i lica angažovanih od strane Gradske uprave Grada Subotice po osnovu ugovora van radnog odnosa (u daljem tekstu: zaposleni) koja se odnose na sprečavanje sukoba interesa i upravljanje sukobom interesa, prijavljivanje poklona, prijavljivanje privatnog interesa, postupanje u slučaju povrede pravila o sprečavanju sukoba interesa, nadzor nad primenom i druga pitanja od značaja za upravljanje sukobom interesa u Gradskoj upravi Grada Subotice (u daljem tekstu: Uprava).
Pojedini pojmovi upotrebljeni u ovom Pravilniku imaju sledeće značenje:
- "sukob interesa" je situacija u kojoj zaposleni ima privatni interes koji utiče, može da utiče ili izgleda kao da utiče na postupanje zaposlenog u vršenju javne funkcije, odnosno službene dužnosti, kao i situacije pogodovanja licu koje se sa donosiocem odluke nalazi u srodstvu, prijateljskim odnosima, u poslovnom odnosu i sl.
- "privatni interes" je bilo kakva korist ili pogodnost za zaposlenog ili povezano lice;
- "povezano lice" je bračni ili vanbračni partner zaposlenog, krvni srodnik zaposlenog u pravoj liniji, odnosno u pobočnoj liniji zaključno sa drugim stepenom srodstva, usvojilac ili usvojenik zaposlenog, kao i svako drugo pravno ili fizičko lice koje se prema drugim osnovama i okolnostima može smatrati interesno povezanim sa zaposlenim;
- "poklon" je stvar, pravo i usluga data ili učinjena bez odgovarajuće naknade, kao i svaka druga korist koja je data zaposlenom ili povezanom licu u vezi sa vršenjem javne funkcije, odnosno službene dužnosti;
- "protokolarni poklon" je poklon koji zaposleni primi od strane države, njenog organa ili organizacije, međunarodne organizacije ili stranog pravog lica, koji je primljen prilikom službene posete ili u drugim sličnim prilikama;
- "prigodni poklon" je poklon koji je uručen zaposlenom u prilikama kada se tradicionalno razmenjuju pokloni, kao što su državni ili verski praznici;
- "poverljivo savetovanje" je davanje informacija o propisima i pravilima u vezi sa sprečavanjem sukoba interesa i o smernicama za postupanje zaposlenog u slučajevima koje ove uređuju, kao i etičkim dilemama sa kojim se zaposleni susreću u radu vezano za sukob interesa, a sve uz čuvanje poverljivosti iznetih podataka, kao i identiteta lica koje ih iznosi.
Zaposleni može da primi protokolarni i prigodni poklon čija vrednost ne prelazi 10 % prosečne mesečne zarade bez poreza i doprinosa u Republici Srbiji prema poslednjem objavljenom podatku Republičkog zavoda za statistiku.
U slučaju kada je zaposlenom ponuđen poklon koji ne ispunjava uslov iz stava 1. ovog člana, zaposleni je dužan da poklon odbije, odnosno uručeni poklon vrati poklonodavcu.
U slučaju da zaposleni nije u mogućnosti da odbije ili vrati primljeni poklon, dužan je da o tome obavesti rukovodioca na način predviđen članom 4. ovog Pravilnika.
Ukoliko je zaposleni u nedoumici da li se ponuđeni poklon može smatrati protokolarnim ili prigodnim poklonom i da li je taj poklon u okviru vrednosti utvrđenoj ovim Pravilnikom, zatražiće mišljenje svog neposrednog rukovodioca, koji je dužan da na zahtev zaposlenog svoje mišljenje da u formi pisanog akta.
Zaposleni je dužan da bez odlaganja, a najkasnije prvog narednog radnog dana od dana prijema poklona, o svakom primljenom poklonu obavesti neposrednog rukovodioca.
Na sadržinu obaveštenja o primljenom poklonu i evidencije o poklonima, primenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje sprečavanje sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija.
Dužnost zaposlenog iz stava 1. ovog člana odnosi se i na svaki pokušaj, obećanje ili ponudu davanja poklona sa ciljem uticaja na zaposlenog da u okviru svojih ovlašćenja i dužnosti izvrši radnju koju ne bi smeo izvršiti ili izvrši radnju koju bi morao izvršiti, odnosno za radnju koju je izvršio.
Zaposleni može, uz saglasnost Načelnika uprave (u daljem tekstu: Načelnik), van radnog vremena da radi za drugog poslodavca, ako dodatni rad nije zabranjen posebnim propisom i ako ne stvara mogućnost sukoba interesa ili ne utiče na nepristrasnost rada zaposlenog.
Načelnik odlučuje o davanju saglasnosti, po prethodnom pribavljenom mišljenju neposrednog rukovodioca zaposlenog, u roku od osam dana od dana podnošenja zahteva zaposlenog.
Načelnik neće dati saglasnost za dodatni rad ukoliko se dodatnim radom otežava rad zaposlenog, utiče na njegovu nepristrasnost pri radu, stvara mogućnost sukoba interesa ili šteti ugledu Uprave.
Saglasnost nije potrebna za dodatni naučno-istraživački rad, objavljivanje autorskih dela i rad u kulturno-umetničkim, sportskim i sličnim udruženjima, ali je zaposleni dužan da o dodatnom radu obavesti Načelnika, u roku od pet dana od dana započinjanja dodatnog rada po nekom od osnova iz ovog stava.
Zaposleni je dužan da o svom dodatnom radu obavesti Odeljenje za ljudske resurse.
Zaposleni je dužan da obavesti neposrednog rukovodioca o činjenici da je osnivač ili vlasnik udela u privrednom društvu ili da se bavi preduzetništvom.
Rukovodilac proverava da li je zakonom zabranjeno da zaposleni bude osnivač ili vlasnik udela u privrednom društvu ili da se bavi preduzetništvom, odnosno da li to stvara mogućnost sukoba interesa zaposlenog, te ukoliko je našao da postoji zabrana, odnosno mogućnost sukoba interesa obaveštava zaposlenog o obavezi da svoja upravljačka prava u privrednom subjektu prenese na drugo lice, odnosno da prestane sa bavljenjem preduzetništvom.
Na prenos upravljački prava u privrednom subjektu primenjuju se propisi koji uređuju sprečavanje sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija.
Načelnik ne može obavljati dodatni rad za koji je, u skladu sa odredbama ovog Pravilnika, potrebna saglasnost.
Evidencije o poklonima, dodatnom radu i obavljanju privredne delatnosti vode se u Odeljenju za ljudske resurse.
Načelnik određuje jednog zaposlenog kao lice zaduženo za davanje poverljivih saveta i smernica zaposlenima u vezi sa sprečavanjem sukoba interesa (u daljem tekstu: poverljivi savetnik).
Prilikom određivanja poverljivog savetnika Načelnik obavezno traži mišljenje reprezentativnog sindikata.
Zaposleni mogu, odmah po saznanju o postojanju privatnog interesa u vezi sa obavljanjem poslova i odlučivanjem u kojem učestvuje, da se obrati poverljivom savetniku u cilju dobijanja saveta i smernica za sprečavanje sukoba interesa.
Informacije razmenjene između poverljivog savetnika i zaposlenog su tajna.
Niko ne može tražiti od poverljivog savetnika da otkrije sadržinu razgovora sa zaposlenim ili informacije do kojih je u tom slučaju došao.
Zaposleni je dužan da odmah po saznanju, a najkasnije prvog narednog radnog dana, pismeno prijavi neposrednom rukovodiocu i Načelniku postojanje privatnog interesa u vezi sa poslovima koje obavlja.
U slučaju iz stava 1. ovog člana zaposleni je dužan da se uzdrži od daljih aktivnosti do donošenja odluke o eventualnom izuzeću.
U cilju sprečavanja sukoba interesa, do donošenja odluke o eventualnom izuzeću, Načelnik bez odlaganja, a najkasnije u roku od tri dana od dana prijema prijave iz stava 1. ovog člana, preduzima sve radnje neophodne za otklanjanje eventualnog sukoba interesa, a posebno: izuzimanje zaposlenog iz daljeg rada u predmetu u kome je prepoznat privatni interes zaposlenog, ograničavanje pristupa podacima i informacijama u predmetu, određivanje drugog zaposlenog za obavljanje tih poslova, premeštanje zaposlenog na drugu poziciju ili izdavanje naloga zaposlenom da se uzdrži od glasanja u kolektivnom telu.
Prilikom o odlučivanju o izuzeću Načelnik obavezno pribavlja mišljenje neposrednog rukovodioca zaposlenog i poverljivog savetnika.
Načelnik o izuzeću zaposlenog odlučuje bez odlaganja, a najkasnije u roku od pet dana od dana prijema prijave zaposlenog.
Kada donese odluku o izuzeću zaposlenog kojom se određuje drugi zaposleni za obavljanje tih poslova, Načelnik istovremeno određuje zaposlenog koji će obavljati poslove u vezi sa kojima postoji sukob interesa.
U slučaju sumnje na postojanje sukoba interesa drugog zaposlenog u Upravi svaki zaposleni je dužan da odmah po saznanju, a najkasnije prvog narednog radnog dana sve poznate informacije dostavi licu ovlašćenom za uzbunjivanje.
Zaposleni iz stava 1. ovog člana tretira se kao uzbunjivač, te se dalji postupak sprovodi u skladu sa tom činjenicom.
Postupanje zaposlenih suprotno odredbama članova 3. do 7. i člana 11. stav 1. i 2. ovog Pravilnika predstavljaju težu povredu radne dužnosti i obaveze.
Načelnik jednom godišnje podnosi izveštaj Gradskom veću Grada Subotice o upravljanju sukobom interesa.
Izveštaj obavezno sadrži: podatke o broju poklona koji su primili zaposleni, broju zahteva zaposlenih za obavljanje dodatnog rada i broju datih saglasnosti, broju prijava postojanja privatnog interesa, broju prijava u slučajevima postojanja sumnje na postojanje sukoba interesa i broju i vrstama mera koje su preduzete radi sprečavanja sukoba interesa i predlog mera i aktivnosti koje je moguće preduzeti u cilju umanjenja rizika od sukoba interesa.
Načelnik određuje poverljivog savetnika u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika.
Poverljivi savetnik treba biti obučen iz oblasti sukoba interesa.
Poverljivi savetnik može organizovati internu obuku iz oblasti sukoba interesa za zainteresovane zaposlene.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Subotice".