POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKA

O PROGRAMU SKRININGA NA ASIMPTOMATSKU PERZISTENTNU ILI REKURENTNU MIKROSKOPSKU HEMATURIJU U AUTONOMNOJ POKRAJINI VOJVODINI ZA 2023. GODINU

("Sl. list AP Vojvodine", br. 54/2022)

Član 1

Ovom pokrajinskom skupštinskom odlukom utvrđuje se Program skrininga na asimptomatsku perzistentnu ili rekurentnu mikroskopsku hematuriju u Autonomnoj pokrajini Vojvodini za 2023. godinu (u daljem tekstu: Program), kao i obim sredstava za njegovo sprovođenje i način njihovog raspoređivanja i korišćenja.

Član 2

Program čini sastavni deo ove pokrajinske skupštinske odluke.

Član 3

Ova pokrajinska skupštinska odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine", a primenjivaće se od 1. januara 2023. godine.

 

PROGRAM
SKRININGA NA ASIMPTOMATSKU PERZISTENTNU ILI REKURENTNU MIKROSKOPSKU HEMATURIJU U AUTONOMNOJ POKRAJINI VOJVODINI ZA 2023. GODINU

I

Prikaz i analiza postojeće situacije

Asimptomatska perzistentna ili rekurentna hematurija označava nehomogenu grupu bolesti. Predstavlja najčešći znak oboljenja bubrega i mokraćnih puteva. Bolesnici se najčešće otkrivaju prilikom rutinskog pregleda urina u ambulantama, bolnicama ili pri sistematskim pregledima. Prema podacima postojeće dostupne literature incidence asimptomatske hematurije je 2-6% dečje populacije. Uzroci asimptomatske perzistentne ili rekurentne hematurije su brojne glomerulske i neglomerulske bolesti koje u velikoj meri utiču na porast morbiditeta i mortaliteta kod dece.

U AP Vojvodini se od 2021. godine sprovodi skrining na asimtomatsku hematuriju u dečijem uzrastu u okviru predmetnog programa koji je finansiran iz budžeta AP Vojvodine. Na inicijativu Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Novi Sad tokom 2021. godine u 34 od 44 doma zdravlja na teritoriji AP Vojvodine realizovan je skrining na asimptomatsku hematuriju kod dece i mladih uzrasta od 0 do 18 godina. Skriningom je obuhvaćeno 11.744 dece a kod 14 je ustanovljena mikroskopska hematurija, skrining na asimptomatsku hematuriju kod dece i mladih uzrasta od 0 do 18 godina. Skriningom je obuhvaćeno 11.744 dece a kod 14 je ustanovljena mikroskopska hematurija.

Zakonom o zdravstvenoj zaštiti ("Službeni glasnik RS", broj 25/19), članom 12. stav 6. utvrđeno je da autonomna pokrajina može doneti posebne programe zdravstvene zaštite za pojedine kategorije stanovništva, odnosno vrste bolesti koje su specifične za autonomnu pokrajinu, a za koje nije donet poseban program zdravstvene zaštite na republičkom nivou, u skladu sa svojim mogućnostima, i utvrditi cene tih pojedinačnih usluga, odnosno programa.

Program skrininga na asimptomatsku perzistentnu ili rekurentnu mikroskopsku hematuriju u Autonomnoj pokrajini Vojvodini za 2023. godinu (u daljem tekstu: Program) realizovaće Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Novi Sad.

II

Ciljevi, aktivnosti, metodologija realizacije i indikatori programa

Opšti cilj programa

1. Rano otkrivanje, pravovremena dijagnoza i započinjanje specifične terapije u zavisnosti od etiologije hematurije.

Specifični ciljevi programa

1. Smanjenje stope morbiditeta i mortaliteta u dečjem uzrastu

2. Sprečavanje negativnih konsekvenci po razvoj i život deteta

3. Smanjenje učestalosti progresivnih formi bolesti

4. Smanjenje incidence terminalne bubrežne insuficijencije

Aktivnosti programa

Rutinski pregled urina kod sve dece u nadležnoj ambulanti u AP Vojvodini tokom 2023. godine. Pregled indikuje ordinirajući pedijatar. Kod selektovanih pacijenata sa mikroskopskom hematurijom, potrebno je uraditi pregled specijaliste nefrologije koji indikuje dopunsko kliničko-laboratorijsko ispitivanje radi nalaženja etiologije (C3, C4, IgA, IgG, IgM, ASTO, ANA, ANCA, CIC, Coombsovi testovi), biohemijskih analiza (KKS, CRP, Fe seruma, UIBC, TIBC, PT, APTT, vitamin D, PTH, urea, kreatinin, mokraćna kiselina, jonogram, ukupni proteini, albumini, ALP), urina sa brojem ćelija u 1 ml3 necentrifugovanog urina, Ca/kreatinin u svežem urinu 3x, urata/kreatinin u svežem urinu 3x, 24h urin (mikrolitijaza, proteinurija i mikroalbuminurija) i urinokulturu. Krv i urin za analizu uzorkuje izabrana sestra/tehničar. U okviru ispitivanja potrebno je uraditi UZ urotrakta, ORL - audiometrijski pregled, oftalmološki pregled (preglede obavljaju specijalisti određenih oblasti), kao i uraditi nalaze urina svih članova porodice. Okvirno godišnje oko 10.000 pacijenata.

Metodologija sprovođenja programa

Programom su obuhvaćena sva deca koja se leče na teritoriji AP Vojvodine, uzrasta 0-18 godina, u periodu od 12 meseci od početka realizacije programa. Inicijalna laboratorijska analiza urina će se raditi u nadležnoj ustanovi kojoj pripada dete u zavisnosti od mesta boravka. Pregled indikuje ordinirajući pedijatar. Asimptomatska mikroskopska hematurija je definisana postojanjem više od 5 eritrocita na velikom mikroskopskom uvećanju (400x) ili više od 10 eritrocita u mm3 necentrifugovanog urina, kod deteta koje nema simptome i znake nefrotskog i nefritičkog sindroma. U slučaju pozitivnog nalaza potrebno je ponavljanje nalaza za 7 dana. U slučaju održavanja pozitivnog nalaza potrebno je uputiti dete specijalisti nefrologije tercijarne zdravstvene ustanove (Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Novi Sad) koji indikuje dopunsko ispitivanje. Ispitivanje započinje uzimanjem iscrpnih anamnestičkih podataka o postojanju simptoma i znakova sistemskih i bubrežnih bolesti (kožne promene, krvni pritisak, otoci, prethodna laboratorijska ispitivanja), postojanje drugih udruženih bolesti, porodična anamneza u pravcu bubrežnih i sistemskih bolesti. Fizikalni pregled mora da bude detaljan i podrazumeva pre svega uočavanje edema, postojanje kožnih promena, merenje krvnog pritiska, osetljivost bubrežnih loža na sukusiju. Anamestičke podatke i pregled pacijenta sprovodi specijalista pedijatrije tercijarne zdravstvene ustanove. Nakon učinjenog pregleda izabrana medicinska sestra/tehničar uzorkuje vensku krv (ukupno 20ml) i urin za laboratorijsko ispitivanje koje podrazumeva određivanje hematoloških analiza, biohemijskih analiza nalaze urina i imunoloških analiza i urinokulturu. U okviru ispitivanja potrebno je uraditi UZ urotrakta, ORL - Audiometrijski pregled, oftalmološki pregled, kao i uraditi nalaze urina svih članova porodice. Završetkom ispitivanja postavlja se dijagnoza uzroka hematurije i uvodi specifična terapija ili kod pacijenata kod kojih nije postavljena dijagnoza u datom momentu na osnovu učinjenog ispitivanja, nastavlja se praćenje kroz nefrološku ambulantu radi pravovremenog uočavanja progresije bolesti i sprečavanja nastanka komplikacija.

Indikator

Broj dece kod kojih je dijagnostikovana asimptomatska hematurija, a samim tim i sprečena pojava komplikacija u smislu razvoja bubrežne insuficijencije.

III

Finansijska sredstva potrebna za realizaciju programa

TABELARNI PRIKAZ UKUPNIH TROŠKOVA ZA REALIZACIJU PROGRAMA U 2023. GODINI - TROŠKOVA USLUGA I NAKNADA LICA ANGAŽOVANIH NA REALIZACIJI PROGRAMA

- u dinarima

Redni broj

Broj učesnika u programu

Bruto iznos

1.

12 učesnika (6 doktora medicine i doktora medicine specijalista medicinske biohemije, 4 medicinske sestre/tehničara i laboratorijski tehničari, dipl. pravnik i dipl. ekonomista)

420.000,00

 

UKUPNO:

420.000,00