ODLUKAO UPRAVLJANJU PARKOVIMA I OBEZBEĐIVANJU USLOVA ZA NJIHOVO UREĐENJE, UPOTREBU, UNAPREĐENJE I ZAŠTITU NA PODRUČJU GRADSKIH OPŠTINA VOŽDOVAC, VRAČAR, ZVEZDARA, ZEMUN, NOVI BEOGRAD, PALILULA, RAKOVICA, SAVSKI VENAC, STARI GRAD I ČUKARICA("Sl. list grada Beograda", br. 109/2022) |
Ovom odlukom se propisuju uslovi i način obavljanja komunalne delatnosti od lokalnog interesa o upravljanju parkovima i obezbeđivanju uslova za njihovo uređenje, upotrebu, unapređenje i zaštitu na području gradskih opština Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica; obim i kvalitet komunalne usluge; način obezbeđivanja sredstava za finansiranje ove komunalne delatnosti; način kontinuiranog izjašnjavanja korisnika ove komunalne usluge o kvalitetu pružanja i način vršenja nadzora nad obavljanjem komunalne delatnosti.
II USLOVI I NAČIN OBAVLJANJA KOMUNALNE DELATNOSTI
Upravljanje parkovima i obezbeđivanje uslova za njihovo uređenje, upotrebu, unapređenje i zaštitu na području gradskih opština Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica je komunalna delatnost od lokalnog interesa za grad Beograd (u daljem tekstu: komunalna delatnost).
Komunalnu delatnost iz člana 2. ove odluke obavlja Javno preduzeće za upravljanje parkovima i obezbeđivanje uslova za njihovo uređenje, upotrebu, unapređenje i zaštitu na području gradskih opština Voždovac, Vračar, Zvezdara, Zemun, Novi Beograd, Palilula, Rakovica, Savski venac, Stari grad i Čukarica "Beogradski park", koje je grad Beograd osnovao za obavljanje ove komunalne delatnosti (u daljem tekstu: preduzeće).
Preduzeće obavlja komunalnu delatnost u smislu odredaba ove odluke, na području sledećih parkova:
1. Park "Ušće", Blok 15
2. Park "Ušće", Blok 10 i 14
3. Hajd park (uređeni deo) i Šuma Hajd park
4. Park šuma Šumice
5. Park "Banovo Brdo"
6. Park "Topčider"
7. Park prijateljstva Ušće
8. Spomen park "Jajinci"
9. Gradski park
10. Park "Bele vode"
11. Park "Tašmajdan"
12. Park "Kej"
13. Hram Svetog Save
14. Park "Kej oslobođenja"
15. Park kod Vojne gimnazije
16. Spomen obeležje "Staro sajmište"
17. Karađorđev park
18. Zelena površina kod Veterinarskog fakulteta
19. Park "Mali tašmajdan"
20. Park "Lepi izgled"
21. Park "Manjež"
22. Park Milutina Milankovića
23. Pionirski park
24. Park Gavrila Principa
25. Park japansko-srpskog prijateljstva
26. Park "88 stabala"
27. Voždovački park
28. Čuburski park
29. Akademski park
30. Park "Miljakovački izvori"
31. Park "Ćirilo i Metodije"
32. Spomen groblje oslobodilaca Beograda
33. Park "6 Beogradska gimanzija"
34. Park kod Hotela Bristol
35. Pančićev park
36. Park u Bloku 63
37. Park "Terazijska terasa"
38. Park "Kalvarija"
39. Park Luke Ćelovića
40. Park vojske
41. Park Narodne skupštine Republike Srbije
42. Park Blok Slavija
43. Neimarski park
44. Park u Bloku 22
45. Parter Novi i Stari Dvor
46. Park Republike Argentine
47. Park "Proleće"
48. Dunavski park
49. Park "Hajduk Veljkov venac"
50. Park Đure Strugara
51. Aleksandrov park
52. Park Starine Novaka
53. Park Jove Iliće - Bulevar oslobođenja
54. Park Ljutice Bogdana
55. Takovski park
56. Park Osmana Đikića
57. Park Jovana Cvijića
58. "Bajfordova šuma" Spomenik prirode (Banjička šuma)
59. Spomenik prirode "Zvezdarska šuma".
Obuhvat, odnosno površina parkova iz stava 1. ovog člana utvrđena je odgovarajućim aktom prilikom preuzimanja te površine na održavanje od strane organizacione jedinice Gradske uprave nadležne za komunalne poslove (u daljem tekstu: nadležna organizaciona jedinica).
Komunalna delatnost na području parkova iz člana 4. ove odluke obuhvata poslove kojim se unapređuju sadržaji parkova prema prethodno utvrđenim potrebama korisnika (izgradnja novih rekreativnih površina različitih namena, izgradnja parkova za kućne ljubimce i drugih objekata kojim se povećava upotrebna vrednost i multifunkcionalnost parkova), organizacija sportskih, muzičkih, kulturnih i drugih manifestacija, staranje o namenskom i racionalnom korišćenju parkova kroz usaglašavanje sa programima održavanja nadležnih komunalnih preduzeća u parkovima i razvojnim programima komunalne infrastrukture, poslovi na koordinaciji aktivnosti sa nadležnim subjektima u cilju zaštite prirode i životne sredine.
Preduzeće obavlja i druge poslove u skladu sa posebnim gradskim odlukama na osnovu kojih vrši propisana javna ovlašćenja.
Komunalna delatnost, obavlja se prema:
- godišnjem programu stručnih i specijalizovanih usluga, i
- godišnjem programu obezbeđivanja uslova za uređenje, upotrebu, unapređenje i zaštitu parkova.
Programi iz stava 1. ovog člana donose se do 31. decembra tekuće godine za narednu godinu i sadrže vrstu, obim i dinamiku aktivnosti, programa i projekata, uslove za njihovo izvršenje, kao i visinu sredstava potrebnih za njihovu realizaciju.
Predloge programa iz stava 1. ovog člana priprema preduzeće i dostavlja ga na saglasnost nadležnoj organizacionoj jedinici, najkasnije do 1. decembra tekuće godine.
Programe iz stava 1. ovog člana donosi gradonačelnik grada Beograda.
U svrhu obavljanja komunalne delatnosti, preduzeće vrši sve tehničke, pravne, finansijske, administrativne i druge stručne poslove na pripremi i usklađivanju programa iz člana 7. stav 1. ove odluke sa razvojnim programima Grada Beograda, kao i njihovoj realizaciji.
Preduzeće je dužno da svoj rad i poslovanje organizuje tako da kroz realizaciju programa iz člana 7. stav 1. ove odluke trajno i nesmetano obavlja komunalnu delatnost i u skladu sa odredbama ove odluke obezbedi propisan obim, vrstu i kvalitet usluge.
III SREDSTVA ZA OBAVLJANJE I RAZVOJ KOMUNALNE DELATNOSTI
Sredstva za obavljanje komunalne delatnosti obezbeđuju se iz:
1. budžeta Grada Beograda;
2. sopstvenih prihoda;
3. kredita i
4. i drugih izvora u skladu sa zakonom i drugim propisima.
IV NAČIN OBEZBEĐIVANJA KONTINUITETA ZA UREĐIVANJE, UPOTREBU, UNAPREĐIVANJE KOMPLEKSA BEOGRADSKA TVRĐAVA I PARKA KALEMEGDAN
Preduzeće ima obavezu da obezbedi kontinuitet u pružanju komunalne usluge i to u pogledu obima, vrste i kvaliteta.
Preduzeće je dužno da na osnovu pisanog naloga nadležne organizacione jedinice vrši i vanredne poslove u vezi sa komunalnom delatnošću koju obavlja.
Ako usled više sile ili drugih razloga koji se nisu mogli predvideti, odnosno sprečiti dođe do poremećaja ili prekida u obavljanju komunalne delatnosti, preduzeće mora bez odlaganja preduzeti mere na otklanjanju uzroka poremećaja, odnosno prekida.
Mere koje preduzeće u slučaju iz stava 1. ovog člana preduzima, su:
1. radno angažovanje zaposlenih na otklanjanju uzroka poremećaja, odnosno prekida u obavljanju komunalne delatnosti, kao i eventualno angažovanje trećih lica u obezbeđivanju uslova za vršenje komunalne delatnosti i
2. druge mere naložene od strane nadležne organizacione jedinice.
V POSTUPANJE I OVLAŠĆENJE GRADA, U SLUČAJU PREKIDA U OBAVLJANJU KOMUNALNE DELATNOSTI
Preduzeće je dužno da u slučaju prekida u obavljanju komunalne delatnosti za koju je osnovano nastalog u slučaju nepredviđenih okolnosti (havarija, elementarne nepogode i dr.) ili štrajka, kao i kad usled više sile dođe do poremećaja, odnosno smanjenog obima u vršenju delatnosti, o tome obavesti nadležnu organizacionu jedinicu Gradske uprave.
Kada nadležna organizaciona jedinica primi obaveštenje o prekidu, odnosno poremećaju u obavljanju komunalne delatnosti, dužna je da bez odlaganja:
1. odredi red prvenstva u obavljanju komunalne delatnosti u skladu sa vrstom i obimom poremećaja kod kojih bi, usled prekida, nastala velika, odnosno nenadoknadiva šteta;
2. naredi mere zaštite komunalnih objekata, opreme, inventara i dr. koji su ugroženi;
3. preduzme mere za otklanjanje nastalih posledica i druge potrebne mere za obavljanje komunalne delatnosti i
4. utvrdi razloge i eventualnu odgovornost za poremećaj, odnosno prekid u obavljanju komunalne delatnosti kao i odgovornost za naknadu učinjene štete.
U slučaju prekida u obavljanju komunalne delatnosti usled štrajka, preduzeće je obavezno da obezbedi minimum procesa rada u skladu sa aktom osnivača. Kad takav akt nije donet mogu se preduzeti posebne mere utvrđene zakonom koji uređuje komunalne delatnosti, ako bi usled toga mogla da nastupi neposredna opasnost ili izuzetno teške posledice za bezbednost ljudi i imovine ili drugih neophodnih uslova za život i rad građana i drugih subjekata na određenom području.
VI IZJAŠNJAVANJE KORISNIKA O KVALITETU PRUŽANJA KOMUNALNIH USLUGA
Preduzeće je dužno da jednom godišnje sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja usluga (u daljem tekstu izjašnjavanje) u trajanju od najmanje 30 dana.
Javni poziv za izjašnjavanje iz stava 1. ovog člana, preduzeće objavljuje u sredstvima javnog informisanja, na svojoj internet stranici i na zvaničnoj internet-stranici grada Beograda.
Izjašnjavanje se može organizovati i elektronskim putem.
Preduzeće ima obavezu da u roku od 15 dana od dana završetka izjašnjavanja iz stava 1. ovog člana nadležnoj organizacionoj jedinici dostavi izveštaj o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga.
Ukoliko su rezultati izjašnjavanja korisnika komunalnih usluga takvi da većina korisnika nije zadovoljna pruženom komunalnom uslugom, nadležna organizaciona jedinica sačinjava predlog mera za otklanjanje nedostataka navedenih u izjašnjavanju korisnika i dostavlja nadležnom organu lokalne samouprave sa Izveštajem o rezultatima izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pruženih usluga od strane preduzeća.
Radi otklanjanja nedostataka koji su navedeni u izjašnjavanju korisnika, nadležni organ lokalne samouprave nalaže vršiocu komunalne delatnosti preduzimanje predloženih mera u roku koji ne može biti duži od 90 dana.
Ukoliko preduzeće ne postupi u skladu sa sa stavom 6. ovog člana u pogledu otklanjanja nedostataka kvaliteta pružene komunalne usluge, grad Beograd može poveriti obavljanje komunalne delatnosti drugom vršiocu komunalne delatnosti koji ispunjava propisane uslove.
Nadzor nad primenom odredaba ove odluke i nad zakonitošću rada preduzeća, vrši nadležna organizaciona jedinica.
Poslove inspekcijskog nadzora nad primenom odredaba ove odluke i akata donetih na osnovu te odluke, vrši organizaciona jedinica Gradske uprave nadležna za poslove komunalne inspekcije.
Komunalno-milicijske poslove nad sprovođenjem odredaba ove odluke, u skladu sa Zakonom o komunalnoj miliciji i posebnom odlukom Grada Beograda, vrši komunalna milicija.
Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće ako:
1. ne postupi u skladu sa odredbama člana 11. ove odluke;
2. ne postupi u skladu sa odredbama člana 12. ove odluke;
3. ne postupi u skladu sa odredbom člana 13. ove odluke i
4. ne sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja usluga u skladu sa članom 16. ove odluke.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000 dinara kazniće se i odgovorno lice u preduzeću.
Za prekršaje iz člana 18. ove odluke komunalni inspektor, odnosno komunalni milicionar izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.
Preduzeće je dužno da najkasnije do 1. decembra 2023. godine pripremi programe iz člana 7. ove odluke.
Do donošenja programa iz člana 7. ove odluke, preduzeće će se finansirati kroz poseban program subvencija, saglasno odredbama zakona koji uređuje pravni položaj javnih preduzeća.
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Beograda".