ODLUKA

O IZRADI PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE KOSTOLAČKOG UGLJENOG BASENA

("Sl. glasnik RS", br. 3/2023)

1. Pristupa se izradi Prostornog plana područja posebne namene Kostolačkog ugljenog basena (u daljem tekstu: Prostorni plan).

2. Okvirna granica Prostornog plana obuhvata celu teritoriju grada Požarevca i delove teritorije opštine Veliko Gradište, i to:

1) na teritoriji grada Požarevca obuhvata cele katastarske opštine: Bare, Batovac, Beranje, Bradarac, Bratinac, Brežane, Bubušinac, Dragovac, Drmno, Dubravica, Živica, Kasidol, Klenovnik, Kostolac, Kličevac, Lučica, Maljurevac, Nabrđe, Ostrovo, Petka, Požarevac, Poljana, Prugovo I, Prugovo II, Rečica, selo Kostolac, Trnjane i Ćirikovac;

2) na teritoriji opštine Veliko Gradište obuhvata cele katastarske opštine: Kurjače, Sirakovo i Majilovac.

Okvirna granica obuhvata Prostornog plana data je u Prilogu - Grafički prikaz okvirne granice obuhvata Prostornog plana, koji je odštampan uz ovu odluku i čini njen sastavni deo. Konačna granica obuhvata Prostornog plana biće definisana Nacrtom Prostornog plana.

3. Uslovi i smernice planskih dokumenata višeg reda i razvojnih strategija za izradu Prostornog plana, sadržani su u:

1) Zakonu o Prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine ("Službeni glasnik RS", broj 88/10), i to u: 1. poglavlju VII.1 "Mere i instrumenti za sprovođenje plana", kojim je u prioritete za pripremu i donošenje prostornih planova područja posebne namene svrstan Kostolački ugljeni basen; 2. poglavlju V.3 "Održivi razvoj ekonomije, transporta i infrastrukture", u okviru prostornog razvoja rudarstva u sektoru uglja i energetske infrastrukture (poglavlja 3.1.3 "Prostorni razvoj rudarstva", 3.3.1. Energetika" i 3.3.2. "Energetska infrastruktura"), kojim je predviđena izgradnja termoelektrane Kostolac B3 sa snagom do 700 MW i eksploatacija lignita u Kostolačkom ugljenom basenu i 3. poglavlju V.3.4.2 "Bilansi upotrebe zemljišta", kojim je procenjeno da je za potrebe obimne eksploatacije mineralnih sirovina, građevinskog materijala, odlagališta, jalovišta i deponije potrebno rezervisati prostore ukupne površine oko 1.000 km2, koji će se po završetku eksploatacije planski rekultivisati;

2) Uredbi o utvrđivanju Regionalnog prostornog plana za područje Podunavskog i Braničevskog upravnog okruga ("Službeni glasnik RS", broj 8/15), kojom je utvrđeno da su prioritetna planska rešenja u oblasti razvoja energetske infrastrukture razvijanje, izgradnja i održavanje uspostavljenog sistema u okviru Kostolačkog ugljenog basena, rekultivacija i revitalizacija zemljišta i objekata u Kostolačkom basenu oštećenih rudarskim radovima i revitalizacija i rekultivacija napuštenih površinskih kopova, odlagališta prekrivke, degradiranog zemljišta i dr.;

3) Strategiji razvoja energetike Republike Srbije do 2025. godine sa projekcijama do 2030. godine ("Službeni glasnik RS", broj 101/15), u kojoj su dati strateški prioriteti razvoja energetike Republike Srbije i stepen i način revitalizacije postojećih termoenergetskih kapaciteta. Utvrđeno je da potencijalne rezerve lignita u Kostolačkom i ostalim basenima takvog reda veličina, mogu u potpunosti i dugoročno da zadovolje rastuće potrebe za sigurnim snabdevanjem postojećih revitalizovanih i novih termoelektrana. U Kostolačkom ugljenom basenu je moguće postupno povećavanje proizvodnje uglja sa PK "Drmno" i postepeno proširenje kapaciteta, a dugoročnije gledano i aktiviranje proizvodnje na drugim površinskim kopovima (Ćirikovac, zapadni deo Kostolačkog ugljenog basena).

Izrada Prostornog plana zasniva se na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji, rezultatima dosadašnjih istraživanja i važećim dokumentima u Republici Srbiji.

4. Planiranje, korišćenje, uređenje i zaštita prostora zasniva se na načelima uređenja i korišćenja prostora utvrđenim članom 3. Zakona o planiranju i izgradnji.

5. Vizija i dugoročni cilj razvoja donošenja Prostornog plana je obezbeđenje prostornih uslova za ostvarenje posebne namene područja, odnosno planskog osnova za razvoj rudarskog basena do 2035. godine.

6. Konceptualni okvir planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja zasniva se na obezbeđenju: uslova za dalju eksploataciju Kostolačkog ugljenog basena; dugoročne koncepcije, rešenja i smernice prostornog razvoja, korišćenja, uređivanja i zaštite (remedijacije) prostora posebne namene za planski horizont do 2035. godine; prve etape za realizaciju, odnosno operacionalizaciju dugoročnih koncepcija i planskih smernica za period do 2027. godine; uslova za dalji nesmetani rad PK "Drmno" do 2035. godine odnosno do kraja eksploatacionog veka; površina izuzetnih iz eksploatacionih polja neophodnih za izgradnju termoelektrane B3; uslova za aktiviranje eksploatacije Zapadnog ležišta koje se nalazi na prostoru između ušća Velike Morave i leve obale Dunava površine blizu 3.000 ha. Sastavni deo Prostornog plana biće i Program preseljenja stanovništva iz naselja koja će biti direktno ugrožena planiranim rudarskim aktivnostima. Izradom Prostornog plana, stvoriće se odgovarajući planski osnov u smislu direktnog sprovođenja izdavanjem lokacijskih uslova u skladu sa zakonom.

7. Rok za izradu Nacrta Prostornog plana je 12 meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.

8. Sredstva za izradu Prostornog plana obezbediće Javno preduzeće "Elektroprivreda Srbije".

9. Nosilac izrade Prostornog plana je ministarstvo nadležno za poslove prostornog planiranja, u skladu sa članom 47. stav 1. Zakona o planiranju i izgradnji.

Nosilac izrade Prostornog plana dužan je da obezbedi pribavljanje mišljenja, uslova i saglasnosti nadležnih organa i organizacija propisanih zakonom, kao i da obezbedi saradnju i usaglašavanje stavova sa svim relevantnim subjektima planiranja.

10. Organi, posebne organizacije, imaoci javnih ovlašćenja i druge institucije, dužni su da na zahtev nosioca izrade Prostornog plana, u roku utvrđenom Zakonom o planiranju i izgradnji, dostave uslove i sve raspoložive podatke, bez naknade.

Na zahtev ministarstva nadležnog za poslove prostornog planiranja i urbanizma, nadležni organi, odnosno organizacije ustupaju postojeće kopije topografskog i katastarskog plana, odnosno digitalne zapise, odnosno katastar podzemnih instalacija, odnosno ortofoto snimke, bez naknade u roku utvrđenom Zakonom o planiranju i izgradnji.

11. Odluka o izradi Strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene Kostolačkog ugljenog basena na životnu sredinu ("Službeni glasnik RS", broj 134/22), čini sastavni deo ove odluke.

12. Nacrt Prostornog plana biće izložen na javni uvid u trajanju od 30 dana u sedištima jedinica lokalne samouprave koje su u obuhvatu Prostornog plana.

13. Broj primeraka Prostornog plana koji je potrebno izraditi, biće utvrđen posebnim aktom Vlade kojim se utvrđuje Prostorni plan.

14. Odluka o izradi Prostornog plana područja posebne namene Kostolačkog ugljenog basena objavljuje se u Centralnom registru planskih dokumenata.

15. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Prilog

 

GRAFIČKI PRIKAZ OKVIRNE GRANICE OBUHVATA PROSTORNOG PLANA