PRAVILNIK
O BLIŽIM USLOVIMA, PROCEDURAMA, UPRAVLJANJU I NAČINU RADA U JEDINSTVENIM INFORMACIONIM SISTEMIMA ZA POJEDINAČNE OBLASTI ZAŠTITE I OČUVANJA KULTURNOG NASLEĐA, KAO I O OBAVEZAMA USTANOVA ZAŠTITE I ZAPOSLENIH

("Sl. glasnik RS", br. 5/2023)

Uvodne odredbe

Član 1

Ovim pravilnikom uređuju se bliži uslovi, procedure, upravljanje i način rada u Jedinstvenim informacionim sistemima za pojedinačne oblasti zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa (u daljem tekstu: Jedinstveni informacioni sistemi), kao i o obavezama ustanova zaštite i zaposlenih.

Član 2

Jedinstveni informacioni sistemi su jedinstvena centralizovana softverska rešenja i predstavljaju integrisani složeni skup programskih modula i baza podataka za upravljanje digitalnim objektima, namenjenih svakodnevnom radu stručnjaka, za pojedinačne oblasti zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa, na poslovima obrade podataka o pojedinačnom kulturnom dobru.

Član 3

Podaci i informacije o građi iz pojedinačnih oblasti zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa oblikuju se u relaciono povezanu elektronsku bazu podataka pojedinačnih oblasti zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa i dostavljaju se i prenose u elektronskom obliku ili na drugi odgovarajući način, u skladu sa zakonom.

Dokumentacija o kulturnom nasleđu vodi se u elektronskom obliku u jedinstvenom softverskom rešenju, odnosno informacionom sistemu za pojedinačnu oblast zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa kojim upravlja ministarstvo nadležno za kulturu (u daljem tekstu: Ministarstvo) ili ustanova zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa (u daljem tekstu: ustanova zaštite).

Registri i centralni registri kulturnih dobara vode se u elektronskom obliku, u skladu sa propisima kojima se uređuje elektronska uprava i sadrže podatke i dokumentaciju o kulturnim dobrima prema vrstama, u skladu sa Zakonom o kulturnom nasleđu i pravilnikom kojim se uređuje bliža sadržina i način vođenja registara i centralnih registara kulturnih dobara po vrstama kulturnog dobra, evidencije dobara pod prethodnom zaštitom i dokumentaciju o kulturnim dobrima koja se obrazuje i čuva uz registre, kao i posebnim zakonima kojima se uređuju pojedinačne oblasti zaštite kulturnih dobara i povezani su sa jedinstvenim informacionim sistemima kulturnog nasleđa i drugim odgovarajućim registrima.

Vođenje i administriranje

Član 4

Jedinstvenim informacionim sistemom za svaku pojedinačnu oblast zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa upravlja i administrira centralna ustanova zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa (u daljem tekstu: centralna ustanova zaštite) za arhive, zavode za zaštitu spomenika kulture, audiovizuelne arhive, biblioteke, muzeje i galerije, u toj pojedinačnoj oblasti ili Ministarstvo.

Ustanove zaštite u cilju čuvanja, korišćenja i prezentacije građe iz pojedinačnih oblasti zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa, za obradu podataka u elektronskoj formi koriste implementirani Jedinstveni informacioni sistem za pojedinačnu oblast zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa.

Član 5

Ustanove zaštite:

1) obezbeđuju neophodnu informaciono-komunikacionu tehnologiju;

2) obezbeđuju tehničke uslove u ustanovama za bezbedan, siguran, zaštićen, autentifikovan i autorizovan pristup Jedinstvenom informacionom sistemu;

3) određuju stručnjake nadležne za unos i verifikaciju podataka;

4) redovno unose obavezne podatke o građi iz pojedinačnih oblasti zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa;

5) određuju korisnike odnosno lica koja imaju pristup Jedinstvenom informacionom sistemu, bez mogućnosti unosa i izmene podataka.

Član 6

Za funkcionisanje implementiranih softverskih rešenja ustanove zaštite izvršavaju i omogućavaju:

1) redovno, potpuno i tačno unošenje podataka o postojećoj građi i novopristigloj građi u svojim zbirkama/oblastima;

2) aktivnu kontrolu kvaliteta unosa podataka;

3) kontinuiranu dopunu podataka u skladu sa aktuelnim istraživanjima i kroz stalno praćenje struke;

4) dostupnost podataka javnosti na način koji korisnicima omogućava neposredan pristup i korišćenje, definišući modele i nivoe pristupa.

Član 7

U cilju funkcionisanja Jedinstvenog informacionog sistema, ustanove zaštite:

1) instaliraju Jedinstveni informacioni sistem u svojim ustanovama odnosno obezbeđuju tehničke uslove za online pristup;

2) dostavljaju podatke centralnim ustanovama zaštite, vršenjem unosa u Jedinstveni informacioni sistem;

3) prate i primenjuju sve promene u cilju unapređenja sistema koje propiše Ministarstvo.

Član 8

Centralna ustanova zaštite iz člana 4. stav 1. ovog pravilnika određuje administratora informacionog sistema za obavljanje poslova administriranja sistema.

Ministarstvo može odrediti administratora iz stava 1. ovog člana.

Administrator iz stava 1. ovog člana otvara naloge moderatorima koje imenuje svaka ustanova zaštite.

Moderator ustanove zaštite upravlja nalozima ovlašćenih službenih lica ustanove i dodeljuje nivoe pristupa u skladu sa poslovima koje oni obavljaju.

Centralna ustanova zaštite iz člana 4. stav 1. ovog pravilnika dužna je da drugim ustanovama zaštite omogući pristup i preuzimanje podataka iz informacionog sistema kojim upravlja bez nadoknade.

Kontrola kvaliteta

Član 9

Ustanova zaštite kontinuirano sprovodi kontrolu kvaliteta i verifikaciju podataka unetih u informacioni sistem.

Čuvanje digitalizovanog kulturnog nasleđa

Član 10

Digitalizovano kulturno nasleđe čuva se posredstvom informacionog sistema u državnom centru za upravljanje i čuvanje podataka u skladu sa propisima kojima se uređuje elektronska uprava.

Čuvanje rezervnih kopija podataka

Član 11

Rezervna oprema i bezbednosne kopije medija čuvaju se na rezervnim lokacijama.

Rezervne kopije se čuvaju u zaštićenoj prostoriji u:

1) dodatnom bunkeru na istoj lokaciji ili

2) dodatnom sefu na drugoj lokaciji ili

3) dodatnim IKT resursima na drugoj lokaciji.

O rezervnim kopijama podataka vodi se ažurna evidencija po lokacijama.

Pristup rezervnim kopijama podataka odobrava nadležni organ.

Dostupnost digitalizovanog kulturnog nasleđa

Član 12

Javni pristup podacima o kulturnom nasleđu koji se vode u informacionim sistemima po vrstama kulturnih dobara vrši se preko Agregatora kulturnog nasleđa.

Agregator kulturnog nasleđa omogućava pristup digitalnom objektu, preuzimanjem metapodataka iz informacionih sistema za pojedinačne oblasti zaštite i očuvanja kulturnog nasleđa.

Ustanova zaštite može omogućiti pristup podacima o digitalizovanom kulturnom nasleđu putem drugog portala, odnosno mobilne aplikacije.

Praćenje izvršenja

Član 13

Ministarstvo u okviru poslova digitalizacije kulturnog nasleđa prati realizaciju poslova, zadataka i standarda navedenih u ovom pravilniku.

Član 14

Čuvanje, skladištenje i zaštita podataka iz Jedinstvenog informacionog sistema vrši se u skladu sa zakonom kojim se uređuje informaciona bezbednost i zakonom kojim se uređuje elektronska uprava.

Čuvanje i zaštitu jedinstvenog informacionog sistema centralna ustanova zaštite i Ministarstvo vrši u skladu sa zakonom kojim se uređuje elektronska uprava i zakonom kojim se uređuje informaciona bezbednost.

Član 15

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".