PRAVILNIKO STRUČNOM OSPOSOBLJAVANJU ZA OBAVLJANJE POSLOVA KOMUNALNIH MILICIONARA("Sl. glasnik RS", br. 148/2020 i 6/2023) |
Ovim pravilnikom uređuje se program stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara, način provere stručne osposobljenosti kandidata za komunalnog milicionara, način vrednovanja i verifikacije programa i projekcija troškova programa po jednom učesniku.
Stručno osposobljavanje za obavljanje poslova komunalnog milicionara sprovodi se radi osposobljavanja kandidata za komunalnog milicionara za zakonito i efikasno obavljanje poslova i primenu ovlašćenja komunalne milicije.
Svrha provere stručne osposobljenosti
Provera stručne osposobljenosti kandidata za komunalnog milicionara sprovodi se radi utvrđivanja da li je kandidat za komunalnog milicionara, u skladu sa programom stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara, stekao znanja i veštine neophodne za obavljanje poslova, odnosno primenu ovlašćenja komunalne milicije.
Program stručnog osposobljavanja
Stručno osposobljavanje za obavljanje poslova komunalnog milicionara (u daljem tekstu: stručno osposobljavanje) sprovodi se po Programu stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara.
Program stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara sadrži stručno-teorijski deo i praktični deo programa.
Program iz stava 1. ovog člana obuhvata 400 časova osposobljavanja, i to:
1) 200 časova za sticanje znanja komunalnih milicionara (stručno-teorijski deo);
2) 200 časova za ovladavanje veštinama komunalnih milicionara (praktični deo).
Program stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara (Prilog), odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Način sprovođenja stručnog osposobljavanja
Stručno-teorijski deo sprovodi se u učionici, odnosno drugoj pogodnoj prostoriji ili primenom metoda učenja na daljinu, putem predavanja ili drugog odgovarajućeg oblika stručnog osposobljavanja u kome kandidat za komunalnog milicionara stiče teorijska znanja u određenoj oblasti utvrđenoj Programom.
Praktični deo ovladavanja veštinama sprovodi se u učionici, sportskoj dvorani, fiskulturnoj sali ili drugoj sličnoj namenskoj prostoriji, kao i na poligonu i terenu, u skladu sa Programom, na način utvrđen propisom koji uređuje stručno osposobljavanje u ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove.
Sprovodilac programa stručnog osposobljavanja
Program stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara (u daljem tekstu: Program) sprovodi ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove, u saradnji sa ministarstvom nadležnim za sistem lokalne samouprave.
Realizatori programa stručnog osposobljavanja
Tematske celine Programa sprovode realizatori: treneri, instruktori i drugi realizatori stručnog osposobljavanja.
Treneri su lica koja imaju stručna znanja i veštine za samostalno planiranje, pripremu i izvođenje nastave, u skladu sa principima učenja odraslih.
Instruktori su lica koja izvode nastavu u cilju razvoja praktičnih veština zaposlenih koja imaju završenu odgovarajuću obuku iz predmetne oblasti u kojoj izvode nastavu.
Za realizatore se mogu angažovati zaposleni u ministarstvu nadležnom za sistem lokalne samouprave, kao i stručnjaci u oblastima utvrđenim u Programu.
Realizator stručnog osposobljavanja iz stava 1. ovog člana mora da ima stečeno najmanje visoko obrazovanje na osnovnim akademskim studijama u obimu od 180 ESPB bodova, osnovnim strukovnim studijama, odnosno na studijama u trajanju do tri godine, kao i najmanje pet godina radnog iskustva na poslovima u oblasti utvrđenoj Programom, za koju se angažuje.
Listu realizatora stručnog osposobljavanja iz tačke 1. ovog člana utvrđuje ministar nadležan za unutrašnje poslove, u saradnji sa ministrom nadležnim za sistem lokalne samouprave.
Lica koja učestvuju u organizaciji i sprovođenju Programa
Administrativno-tehničku podršku organizovanju i sprovođenju Programa vrše lica koja rešenjem odredi ministar nadležan za unutrašnje poslove (u daljem tekstu: ministar).
Zahtev za pohađanje programa stručnog osposobljavanja
Zahtev za pohađanje programa stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara podnosi se ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove (u daljem tekstu: sprovodilac).
Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi organ jedinice lokalne samouprave (u daljem tekstu: podnosilac zahteva) za kandidata sa kojim je zaključen ugovor o stručnom osposobljavanju (u daljem tekstu: kandidat).
Obaveštavanje o terminu za pohađanje programa stručnog osposobljavanja
U zavisnosti od broja prijavljenih kandidata, sprovodilac određuje termine stručnog osposobljavanja i raspored kandidata po terminima za stručno osposobljavanje i o tome obaveštava podnosioca zahteva.
Obaveze kandidata u pohađanju programa stručnog osposobljavanja
Kandidat je u obavezi da pohađa program stručnog osposobljavanja u celini.
Izuzetno, kandidat može zbog bolesti, povrede ili drugog opravdanog razloga izostati sa pohađanja programa stručnog osposobljavanja, najduže do sedam dana od ukupnog broja dana trajanja programa stručnog osposobljavanja, uz prilaganje dokaza o privremenoj sprečenosti.
Kandidat može da pohađa praktični deo stručnog osposobljavanja, ako prethodno uspešno položi proveru znanja iz stručno-teorijskog dela programa.
Provera znanja kandidata iz stava 3. ovog člana sprovodi se putem testa, a kandidat koji na testu ostvari najmanje 60% od ukupnog broja bodova uspešno je položio proveru znanja.
Kandidatu koji ne položi proveru znanja iz stava 3. ovog člana, do početka sprovođenja praktičnog dela programa, omogućiće se ponovna provera znanja.
Komisija za proveru stručne osposobljenosti
Proveru stručne osposobljenosti kandidata za komunalnog milicionara sprovodi komisija, koju rešenjem obrazuje ministar.
Komisija iz stava 1. ovog člana čine predsednik i dva člana, koji se imenuju iz reda realizatora koji su sprovodili Program.
Administrativno-tehničke poslove za potrebe Komisije iz stava 1. ovog člana vrše lica iz člana 8. ovog pravilnika.
Predsedniku, članovima Komisije i licima koja pružaju podršku organizovanju i sprovođenju Programa pripada naknada za rad čiju visinu rešenjem utvrđuje ministar.
Način provere stručne osposobljenosti kandidata
Provera stručne osposobljenosti kandidata sprovodi se na kraju Programa, odnosno najkasnije u roku od sedam dana od dana završetka Programa.
Provera iz stava 1. ovog člana sastoji se iz testa provere stručno-teorijskih znanja i praktične provere veština.
Pre pristupanja proveri stručne osposobljenosti kandidata, Komisija iz člana 11. ovog pravilnika priprema testove i kombinacije vežbi za sprovođenje provere stručne osposobljenosti iz stava 2. ovog člana.
O danu, mestu i vremenu provere stručne osposobljenosti kandidate obaveštava sprovodilac, preko podnosioca zahteva.
Testu provere iz stava 2. ovog člana ne može pristupiti kandidat koji nije ispunio obaveze na način uređen članom 10a stav 2. ovog pravilnika.
Uspeh kandidata u proveri stručne osposobljenosti ocenjuje se opisnom ocenom, i to:
1) "dobio(la) pozitivnu ocenu na proveri stručne osposobljenosti" ili
2) "nije dobio(la) pozitivnu ocenu na proveri stručne osposobljenosti".
Ocena je javna i saopštava se polazniku, pre unošenja u knjigu evidencije koju vodi sprovodilac.
Ponovljena provera stručne osposobljenosti
Na zahtev organa jedinice lokalne samouprave koji je podneo zahtev za pohađanje stručnog osposobljavanja, kandidatu koji ne bude ocenjen pozitivnom ocenom može se omogućiti ponovna provera stručne osposobljenosti, najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva.
Ako kandidat i u ponovljenoj proveri stručne osposobljenosti ne pokaže uspeh, smatra se da nije sa uspehom završio stručno osposobljavanje.
Kriterijumi za vrednovanje Programa
Vrednovanje Programa je proces u kome se prate, analiziraju i procenjuju:
1) postignuća kandidata u stručnom osposobljavanju (stečen nivo znanja i veština);
2) zadovoljstvo kandidata sprovedenim Programom;
3) kvalitet sprovođenja Programa (način sprovođenja Programa, uslovi okruženja u kome se Program sprovodi, kvalitet izvođenja obuke realizatora, kvalitet nastavnih sredstava, kvalitet nastavnih materijala i slično).
Za Programe se daje:
1) ocena kandidata o sprovedenom Programu;
2) ocena realizatora Programa;
3) ocena sprovodioca Programa.
Ocene iz stava 1. ovog člana daju se putem upitnika o vrednovanju, koje priprema sprovodilac.
Izveštaj o vrednovanju Programa
Nakon izvršenog vrednovanja sprovodilac izrađuje izveštaj koji sadrži sledeće elemente: pravni osnov, naziv, uvod, ciljeve analize, metodologiju analize, organizaciju analize, instrumente analize, uzorak (ciljna grupa) analize, rezultate, zaključke, predloge i preporuke.
Izveštaj o vrednovanju predstavlja potvrdu kvaliteta Programa i procesa obuke ili osnov za njihovu izmenu.
Razmatranje i postupanje po preporukama vrednovanja obavezno je za sprovodioca Programa, a u cilju unapređenja kvaliteta programa, organizacije i realizacije obuke.
Izveštaj o vrednovanju dostavlja se ministarstvu nadležnom za sistem lokalne samouprave.
Za kandidata koji je u proveri stručne osposobljenosti ocenjen opisnom ocenom "dobio(la) pozitivnu ocenu na proveri stručne osposobljenosti", izdaje se uverenje (sertifikat) o ostvarenom uspehu kandidata za komunalnog milicionara u Programu stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara, koje se dostavlja podnosiocu zahteva.
Uverenje (sertifikat) iz stava 1. ovog člana izdaje ministar.
Uverenje (sertifikat) o ostvarenom uspehu kandidata za komunalnog milicionara u Programu stručnog osposobljavanja za obavljanje poslova komunalnog milicionara (Obrazac) odštampano je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Troškovi stručnog osposobljavanja
Troškovi stručnog osposobljavanja određuju se po jednom kandidatu i obuhvataju obavezne i dodatne troškove.
Obavezni troškovi su troškovi korišćenja nastavnih sredstava, zakupa prostora u kome se izvodi osposobljavanje, naknade za izvršeni rad realizatora, naknade za rad Komisije za proveru stručne osposobljenosti i lica koja učestvuju u organizaciji i sprovođenju Programa i drugi troškovi neophodni za sprovođenje Programa.
Dodatni troškovi su troškovi smeštaja i ishrane kandidata u centrima u kojima se stručno osposobljavanje sprovodi.
Troškove stručnog osposobljavanja rešenjem utvrđuje ministar.
Sprovodilac je dužan da obračun troškova stručnog osposobljavanja za kandidata, sa uputstvom za plaćanje, dostavi podnosiocu zahteva u roku od sedam dana od dana završetka stručnog osposobljavanja, a podnosilac zahteva je dužan da naknadi troškove u roku od sedam dana od dana prijema obračuna troškova.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
PROGRAM STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA ZA OBAVLJANJE POSLOVA KOMUNALNOG MILICIONARA
OBUHVAT STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA
Po ovom programu kandidati za komunalne milicionare osposobljavaju se za obavljanje poslova komunalnih milicionara, i to za:
- održavanje komunalnog i drugog reda na prostoru jedinice lokalne samouprave, rekreacionim i drugim površinama;
- očuvanje javnih dobara, prirodne i kulturne baštine;
- sprovođenje zakona i propisa pri izvršavanju zadataka i primeni ovlašćenja iz nadležnosti komunalne milicije;
- podršku organima jedinice lokalne samouprave u primeni zakona i propisa jedinice lokalne samouprave;
- postupanje po zakonima i drugim propisima, utvrđivanje slučajeva kršenja propisa i pravilnu primenu ovlašćenja komunalnog milicionara;
- poštovanje i zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
Po ovom programu kandidati za komunalne milicionare treba da:
- upoznaju i razumeju organizaciju i ulogu komunalne milicije;
- razvijaju socijalne veštine i sposobnost komunikacije;
- razvijaju lične, socijalne i stručne sposobnosti u skladu sa principima celoživotnog učenja;
- upoznaju tehnička i druga sredstva i opremu koja se koristi u izvršavanju zadataka i znaju da ih pravilno nose i bezbedno upotrebljavaju u svom radu i prilikom primene ovlašćenja komunalnog milicionara;
- upoznaju svojstva eksploziva, eksplozivnih naprava i oružja, načine prepoznavanja ovih opasnih stvari i obuče se za postupanje na mestu njihovog pronalaženja do dolaska nadležnih;
- održavaju i unapređuju psihofizičku sposobnost, posebno spremnost za obavljanje poslova.
TRAJANJE STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA PO POJEDINIM STRUČNIM OBLASTIMA
Program se realizuje po pojedinim stručnim oblastima kroz sledeći broj časova:
NAZIV STRUČNE OBLASTI |
Ukupan broj časova |
Stručno teorijski deo |
Praktični deo |
Poslovi i ovlašćenja komunalne milicije |
120 |
70 |
50 |
Položaj, prava, dužnosti i odgovornosti komunalnog milicionara |
35 |
25 |
10 |
Opšti upravni postupak i upravni spor |
20 |
15 |
5 |
Osnovi kaznenog prava |
20 |
15 |
5 |
Poštovanje ljudskih prava i kultura komunikacije u obavljanju poslova komunalne milicije |
40 |
15 |
25 |
Odbrambene veštine |
70 |
20 |
50 |
Opšta fizička priprema (kondicioniranje) |
20 |
0 |
20 |
Prva pomoć |
20 |
10 |
10 |
Rad na terenu i u lokalnoj zajednici |
20 |
10 |
10 |
Poznavanje eksploziva, eksplozivnih naprava i oružja |
10 |
5 |
5 |
Postupanje u slučaju vanrednih situacija, požara i eksplozija |
25 |
15 |
10 |
UKUPNO: |
400 |
200 |
200 |
CILJ SPROVOĐENJA PROGRAMA STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA
1. Stručno-teorijsko osposobljavanje
Stručno-teorijsko osposobljavanje po ovom programu namenjeno je sticanju osnovnih znanja i informacija koje su preduslov za razvijanje sposobnosti za upotrebu znanja i pravilno odlučivanje pri rešavanju problema i s tim u vezi, za spajanje teorijskog sa praktičnim u cilju razvijanja i praktične osposobljenosti za obavljanje poslova i primenu ovlašćenja komunalnih milicionara.
2. Praktično osposobljavanje
Praktično osposobljavanje po ovom programu namenjeno je sticanju osnovnih praktičnih veština, podizanju i unapređenju radnih sposobnosti. Ovo osposobljavanje uključuje integrisane vežbe, odnosno povezivanje pojedinih područja znanja u logične i zaokružene celine, kao i razvijanje praktičnih veština i radnih sposobnosti. Suštinski cilj je razvijanje sposobnosti za celovito rešavanje praktičnih slučajeva uz razumevanje stručnih i teorijskih osnova pojedinih profesionalnih pravila, a na toj osnovi i za postupno sticanje profesionalnog identiteta, motivisanosti i odgovornosti.
ORGANIZACIJA SPROVOĐENJA PROGRAMA STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA
1. Opšti uslovi
Učionica sa do 24 kandidata na stručnom osposobljavanju, opremljena odgovarajućim sredstvima i audiovizuelnom opremom (TV, video, računar s projektorom, platforma za učenje na daljinu i dr.).
2. Posebni uslovi
Sportska dvorana, fiskulturna sala ili druga namenska prostorija, odnosno poligon s odgovarajućom opremom za sprovođenje programa osposobljavanja iz oblasti praktičnih postupaka i veština; tehnička i druga sredstva, oprema i odgovarajući prostor za praktično postupanje i izvođenje integrisanih i drugih vežbi.
SADRŽAJ STRUČNIH OBLASTI
1) POSLOVI I OVLAŠĆENJA KOMUNALNE MILICIJE
- Uvod: osnovne odlike pravnog okvira o komunalnoj miliciji;
- Svrha komunalne milicije;
- Poslovi komunalne milicije (pojam i vrste poslova komunalne milicije; sadržina pojedinih poslova komunalne milicije; planiranje poslova usklađivanje poslova; način obavljanja poslova i načela rada);
- Saradnja komunalne milicije (saradnja sa građanima i pravnim licima; saradnja sa organizacionim jedinicama opštinske i gradske uprave, ovlašćenim organizacijama i vršiocima komunalnih delatnosti; saradnja sa inspekcijskim službama saradnja sa policijom; saradnja sa komunalnom milicijom drugih opština i gradova);
- Ovlašćenja komunalne milicije (pojam i vrste ovlašćenja; zajedničke karakteristike ovlašćenja i nosioci primene ovlašćenja; opšti uslovi za primenu, bezbedan način primene i predstavljanje pre primene ovlašćenja; primena ovlašćenja prema posebnim kategorijama lica; posebni uslovi i način primene ovlašćenja);
- Evidencije koje vodi komunalna milicija i način njihovog vođenja;
- Kontrola komunalne milicije (pojam, način i postupak kontrole komunalne milicije; kontrola upotrebe sredstava prinude; kontrola rešavanjem pritužbi; dužnosti komunalnih milicionara u vezi sa kontrolom).
2) POLOŽAJ, PRAVA, DUŽNOSTI I ODGOVORNOSTI KOMUNALNIH MILICIONARA
- Pripadnici komunalne milicije;
- Obrazovanje komunalne milicije i zajednička komunalna milicija;
- Unutrašnje uređenje komunalne milicije;
- Unutrašnja kontrola;
- Rukovođenje komunalnom milicijom (uslovi za rad na rukovodećim radnim mestima; raspoređivanje načelnika i šefa organizacione jedinice; sadržina rukovođenja i ovlašćenja rukovodioca);
- Specifičnosti radnog odnosa u komunalnoj miliciji (propisi o radnim odnosima koji važe za pripadnike komunalne milicije; zasnivanje radnog odnosa; stručno osposobljavanje; ispit za komunalnog milicionara; stručno usavršavanje; provera praktične osposobljenosti, psihofizičkih sposobnosti i bezbednosnih smetnji; raspoređivanje van komunalne milicije; prestanak radnog odnosa po sili zakona);
- Disciplinska odgovornost (pojam disciplinske odgovornosti; lakše i teže povrede radnih dužnosti; disciplinski postupak i kazne);
- Materijalna, prekršajna i krivična odgovornost;
- Uniforma i oznake na uniformi i njihova zaštita;
- Službena legitimacija;
- Službena vozila, plovila i oprema;
- Zaštita komunalnih milicionara.
3) OPŠTI UPRAVNI POSTUPAK I UPRAVNI SPOR
Opšti upravni postupak
- Osnovna znanja o upravnom postupku i upravnom postupanju (pojam upravnog postupka; pojam upravne stvari; vrste upravnog postupka; osnovna načela upravnog postupka; upravni akt; garantni akt; upravni ugovor; upravne radnje; pružanje javnih usluga);
- Osnovna pravila postupka (učesnici u postupku; načini opštenja organa i stranaka; obaveštavanje stranaka i postupci obaveštavanja; rokovi; troškovi postupka);
- Prvostepeni postupak (pokretanje postupka i zahtevi stranaka; prekid i obustavljanje postupka; poravnanje; tok postupka do donošenja rešenja);
- Rešenje i zaključak (Rešenje; Zaključak);
- Pravna sredstva (Prigovor; Žalba);
- Posebni slučajevi uklanjanja i menjanja rešenja (menjanje i poništavanje rešenja u vezi s upravnim sporom; ponavljanje postupka; poništavanje konačnog rešenja; ukidanje rešenja; poništavanje, ukidanje ili menjanje pravnosnažnog rešenja na preporuku Zaštitnika građana; pravne posledice poništavanja i ukidanja rešenja);
- Izvršenje (pojam izvršenja, vrste izvršenja i izvršnost rešenja; upravno izvršenje; izvršenje radi obezbeđenja).
Upravni spor
- Pojam upravnog spora;
- Vrste upravnog spora;
- Predmet upravnog spora
- Upravni spor zbog "ćutanja uprave";
- Upravni akti protiv kojih se ne može voditi upravni spor;
- Stranke u upravnom sporu;
- Nadležnost za rešavanje upravnih sporova;
- Pokretanje upravnog spora;
- Prethodni postupak u upravnom sporu;
- Redovan postupak;
- Pravna sredstva;
- Izvršenje presude.
4) OSNOVI KAZNENOG PRAVA
Osnovni pojmovi
- Predmet kaznenog prava;
- Formalni izvori kaznenog prava;
- Jedinstveno kazneno pravo;
- Svojstva kaznenog prava.
Prekršajno pravo
- Pojam prekršaja;
- Načela prekršajnog postupka;
- Normativni okvir;
- Radnja, vreme i mesto izvršenja prekršaja;
- Subjekti odgovornosti;
- Pokretanje prekršajnog postupka (prijava, zahtev, rešenje);
- Prekršajne sankcije (kazne zatvora, novčane kazne i rad u javnom interesu; zamena neplaćene novčane kazne; kazneni poeni; zaštitne mere);
- Prekršajne sankcije prema maloletnicima (vrste vaspitnih mera; kažnjavanje starijih maloletnika);
- Zastarelost pokretanja i vođenja postupka i zastarelost izvršenja kazne i zaštitne mere;
- Organi nadležni za vođenje prekršajnog postupka;
- Postupak protiv pravnog lica i odgovornog lica u pravnom licu;
- Okrivljeni i njegova prava;
- Oštećeni;
- Podnesci i zapisnici;
- Rokovi;
- Dostavljanje pismena i obavezno lično dostavljanje;
- Prekršajni nalog;
- Zahtev za PPP i sadržina zahteva;
- Mere za obezbeđenje prisustva okrivljenog;
- Saslušanje okrivljenog;
- Uviđaj i veštačenje;
- Presuda i rešenje;
- Redovni pravni lek;
- Razlozi zbog kojih se presuda može pobijati;
- Vanredni pravni lekovi;
- Postupak prema maloletnicima (hitnost, pozivanje i prava roditelja).
Krivično pravo
- Pojam krivičnog prava;
- Vremensko i prostorno važenje krivičnog zakonodavstva;
- Pojam krivičnog dela i elementi krivičnog dela;
- Nužna odbrana;
- Krajnja nužda;
- Pojam i oblici krivice (umišljaj i nehat);
- Uračunljivost;
- Pojam i vrste zablude;
- Pokušaj (pojam i vrste);
- Vreme i mesto izvršenja krivičnog dela;
- Pojam i vrste saučesništva;
- Pojam i vrste krivičnih sankcija;
- Pojam, cilj i zadatak krivičnog postupka;
- Načela krivičnog procesnog prava;
- Krivičnoprocesni subjekti;
- Sud - nadležnost u krivičnom postupku (sastav suda, mesna nadležnost);
- Javni tužilac (pojam, organizacija, funkcija);
- Okrivljeni i njegov položaj u krivičnom postupku;
- Krivična prijava;
- Ovlašćenja komunalne milicije u vezi sa krivičnim postupkom.
5) POŠTOVANJE LJUDSKIH PRAVA I KULTURA KOMUNIKACIJE U OBAVLJANJU POSLOVA KOMUNALNE MILICIJE
Poštovanje ljudskih prava
- Pojam i klasifikacija ljudskih prava;
- Pravni temelji ljudskih prava;
- Ustavna načela o ostvarivanju ljudskih prava (neposredna primena zajemčenih prava; dužnost poštovanja i stalnog unapređivanja ljudskih prava; jednakost ljudi i zabrana diskriminacije; zabrana zloupotrebe ljudskih prava);
- Ograničavanje pojedinih ljudskih prava;
- Privremena odstupanja od ljudskih prava;
- Pravo na život i nepovredivost integriteta (pravo na život; nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta);
- Pravo na ličnu slobodu i bezbednost (zabrana ropstva, položaja sličnog ropstvu i prinudnog rada; zabrana nezakonitog i samovoljnog lišenja slobode; sloboda kretanja, zabrana proterivanja državljana i ekstradicija);
- Pravo na pravično suđenje i pravnu sigurnost (pravo na pravično suđenje; pravna sigurnost u kaznenom pravu; posebna prava okrivljenog; pravo na jednaku zaštitu i pravo na pravno sredstvo; pravo na rehabilitaciju i naknadu štete);
- Pravo na privatnost (pravo na privatni život i zaštitu podataka o ličnosti; pravo na poštovanje porodičnog života; pravo na poštovanje dostojanstva i na slobodan razvoja ličnosti; nepovredivost stana; tajnost pisama i drugih sredstava opštenja);
- Prava porodice i deteta;
- Sloboda misli, savesti i veroispovesti;
- Sloboda izražavanja nacionalne pripadnosti;
- Podsticanje uvažavanja razlika;
- Zabrana izazivanja rasne, nacionalne i verske mržnje;
- Politička prava i slobode (sloboda mišljenja i izražavanja; sloboda medija; sloboda mirnog okupljanja; sloboda udruživanja; pravo na obaveštenost i pristup podacima u posedu javnih vlasti; biračko pravo; pravo na učešće u upravljanju javnim poslovima; pravo na peticiju);
- Ekonomska prava (pravo na imovinu i na nasleđivanje; sloboda preduzetništva; pravo na rad i prava po osnovu rada; pravo na štrajk);
- Socijalna prava (pravo na zdravstvenu i socijalnu zaštitu; pravo na pravnu pomoć; prava potrošača);
- Kulturna prava i slobode (pravo na obrazovanje; sloboda naučnog i umetničkog stvaranja);
- Pravo na zdravu životnu sredinu;
- Posebna prava i slobode pripadnika nacionalnih manjina;
- Državljanstvo i prava koja imaju samo državljani ili samo stranci (Pravo na državljanstvo; Prava koja imaju samo državljani; Posebna prava stranaca);
- Ustavne dužnosti građana;
- Sistem zaštite ljudskih prava (zaštita ljudskih prava pred domaćim organima; zaštita ljudskih prava pred međunarodnim organima).
Kultura komunikacije u obavljanju poslova komunalne milicije
- Prvi kontakt komunalnog milicionara i nadziranog subjekta: značaj prvog kontakta, prvog sastanka i razgovora sa odgovornim, ovlašćenim i drugim licima nadziranog subjekta i efektivna komunikacija u okviru prvog kontakta;
- Tehnike aktivnog slušanja, samopouzdanog, profesionalnog i etičkog (moralnog) ophođenja i ponašanja i taktičke komunikacije;
- Neverbalna komunikacija - oblici i značaj (pojam, oblici i značaj neverbalne komunikacije; opažanje osoba i gestikulacije);
- Razumevanje različitih psiholoških tipova ličnosti;
- Kako prepoznati i prevazići podozrivost, nekooperativnost i netoleranciju, lažne iskaze, navođenje na pogrešne zaključke i druge vidove manipulacije, stereotipe, predrasude, predubeđenja i druge smetnje za efektivnu komunikaciju;
- Uspostavljanje i građenje odnosa poverenja (taktička komunikacija; karakteristike glasa kod prenosa informacije; vođenje razgovora (forme razgovora i metode izlaganja, preporuke za vođenje razgovora); tehnika postavljanja pitanja; tehnika i taktika argumentisanja; personalni prostor; neoptužujuće poruke - "JA poruke");
- Komunikacija u napetim i visoko napetim situacijama i načini rešavanja nelagodnih i konfliktnih situacija (razumevanje neverbalnih signala; verbalne provokacije i verbalno zlostavljanje; povratna informacija i njena primena kod "vrlo problematičnih osoba"; postupanje u konfliktnim situacijama; kontrola konfliktne situacije; manipulacija);
- Stres i prevazilaženje stresa (pojam stresa, izvori i posledice stresa; upravljanje stresom i prevazilaženje stresa; donošenje odluka pod stresom; psihološka prevencija stresa).
6) ODBRAMBENE VEŠTINE
Osnovni elementi veština odbrane i napada
- Tehnike padova, bacanja, udaraca, blokova, poluga;
- Odbrane od hvatova, obuhvata, udaraca, gušenja, napada nožem i pretnje vatrenim oružjem.
Vođenje lica
- Vođenje lica koje ne pruža otpor;
- Vođenje lica koje pruža otpor.
Službena palica
- Karakteristike službene palice;
- Pravila upotrebe službene palice;
- Udarci službenom palicom;
- Blokade službenom palicom;
- Sprečavanje oduzimanja službene palice.
Raspršivač sa nadražujućim dejstvom
- Karakteristike;
- Pravila o upotrebi;
- Ograničenja pri upotrebi.
Sredstva za vezivanje
- Delovi i funkcionisanje sredstava za vezivanje;
- Pravilno i brzo stavljanje sredstava za vezivanje;
- Stavljanje sredstava za vezivanje u visoko rizičnim situacijama;
- Bezbedno odvezivanje lisica.
Zaustavljanje i pregled lica, predmeta i vozila
- Procedura zaustavljanja lica i vozila;
- Procedura pregleda lica, predmeta i vozila;
- Pregled lica u stojećem stavu, u klečećem i u ležećem položaju.
7) OPŠTA FIZIČKA PRIPREMA (KONDICIONIRANJE)
Poligon svestranosti
- Tehnika savlađivanja poligona svestranosti;
- Savlađivanje poligona svestranosti.
Vežbe i razvoj snage
- Pravilno izvođenje sklekova;
- Pravilna tehnika pregibanja struka;
- Pravilna tehnika skoka iz mesta.
Vežbe i razvoj snage
- Sprint iz visokog starta 10 m, 5 ponavljanja;
- Sprint iz visokog starta 20 m, 5 ponavljanja;
- Sprint iz visokog starta 30 m, 5 ponavljanja;
- Sprint iz visokog starta 50 m, 5 ponavljanja.
8) PRVA POMOĆ
Osnovi prve pomoći
- Svrha i značaj pružanja prve pomoći;
- Pristup povređenom ili obolelom i postupak prvog pregleda.
Mere reanimacije
- Veštačko disanje;
- Oživljavanje (spoljašnja masaža srca).
Krvarenje i prva pomoć
- Spoljašnja krvarenja i metodi zaustavljanja;
- Tretiranje rana;
- Iskrvavljenje i znaci šoka.
Telesne povrede - ukazivanje prve pomoći
- Definicija, klasifikacija i poreklo povreda;
- Mehaničke povrede - ozlede i rane;
- Asfiktične povrede - ugušenja;
- Fizičke povrede - povreda elektricitetom;
- Hemijske povrede - trovanje i otrovi.
Povrede kostiju, zglobova i mišića
- Imobilizacija određenih kostiju zglobova i kičme.
Transport povređenih i obolelih
- Način pomeranja i transport povređenih.
Hitni medicinski slučajevi
- Srčani udar, moždani udar, epileptički napad, astmatični napad.
9) RAD NA TERENU I U LOKALNOJ ZAJEDNICI
Rad na terenu
- Pripreme za rad na terenu;
- Osmatranje, praćenje i uočavanje pojava;
- Patroliranje i održavanje veze;
- Izveštavanje i primopredaja dužnosti.
Rad u lokalnoj zajednici
- Uočavanje preddeliktnih stanja;
- Uočavanje potreba građana;
- Obaveštavanje i savetovanje građana u vezi sa narušavanjem komunalnog i drugog reda i o načinima suprotstavljanja;
- Pružanje korisnih informacija građanima i njihovo edukovanje u zvaničnim i nezvaničnim prilikama;
- Ostvarivanje saradnje sa drugim organima, organizacijama, grupama i pojedincima u lokalnoj zajednici;
- Ostvarivanje saradnje i zajedničkih ciljeva sa policijom (MUP-om) u lokalnoj zajednici.
10) POZNAVANJE EKSPLOZIVA, EKSPLOZIVNIH NAPRAVA I ORUŽJA
- Vrste eksploziva, osnovni tipovi eksplozivnih naprava i njihovo prepoznavanje;
- Mesta gde se najčešće mogu naći eksplozivne naprave;
- Rizici po bezbednost na mestu gde je prijavljeno da je pronađena, odnosno gde se sumnja da je postavljena eksplozivna naprava;
- Postupanje komunalnog policajca na mestu gde se sumnja da je postavljena eksplozivna naprava;
- Pojam i vrste oružja;
- Podela oružja prema nameni;
- Pojam vatrenog oružja;
- Podela vatrenog oružja;
- Osnovna znanja o pištolju CZ-99, uz rasklapanje i sklapanje;
- Osnovna znanja o dugom vatrenom oružju - Automatskoj pušci M-70 7,62, Hekleru MP-5 i Pumparici.
11) POSTUPANJE U SLUČAJU VANREDNIH SITUACIJA, POŽARA I EKSPLOZIJA
- Mere i aktivnosti smanjenja rizika od katastrofa, zaštite i spasavanja u slučaju neposredne opasnosti od elementarnih nepogoda i drugih nesreća i u situacijama kada su te nepogode i nesreće nastupile;
- Način spasavanja i evakuacije;
- Opasnosti prilikom spasavanja i evakuacije;
- Zaštita imovine prilikom evakuacije;
- Spasavanje i evakuacija u slučaju tehničko-tehnoloških nesreća (udesa) i drugih specifičnih vanrednih događaja;
- Uzroci nastajanja požara i primena preventivnih mera zaštite od požara;
- Otkrivanje i dojava požara;
- Hidrantska mreža, evakuacioni putevi, preventivno održavanje sistema i sredstava za zaštitu od požara i eksplozija;
- Osnovi procesa gorenja (pojam gorenja, uslovi za nastanak gorenja, oksidanti, goriva materija, izvor paljenja, eksplozija, granice eksplozivnosti, temperatura zapaljivosti, temperatura samopaljenja, produkti gorenja, kretanje dima u požaru);
- Sredstva za gašenje požara (pojam sredstava za gašenje, uslovi koje treba da zadovolje sredstva za gašenje, podela sredstava, voda, pena prah, ugljen-dioksid, hemijska i priručna sredstva za gašenje, osobine, mehanizam prekidanja procesa gorenja, oblast primene, načini upotrebe);
- Oprema za gašenje požara i spasavanje (oprema za gašenje vodom, brentača, naprtnjača, hidranti, prenosni i prevozni aparati za gašenje prahom i ugljen-dioksidom, priručna oprema, oprema za spasavanje, praktična primena opreme za gašenje požara i spasavanje);
- Gašenje požara (definicija požara, klasifikacija požara, dojavljivanje požara, lokalizacija i likvidacija požara, gašenje požara u zatvorenom prostoru, elektro-instalacijama, gašenje požara na automobilu, gašenje zapaljivih tečnosti, gašenje šumskih požara, mere bezbednosti i zaštite, saradnja sa drugim službama).
UVERENJE O OSTVARENOM USPEHU KANDIDATA ZA KOMUNALNOG MILICIONARA U STRUČNOM OSPOSLJAVANJU ZA OBAVLJANJE POSLOVA KOMUNALNOG MILICIONARA