UREDBA

O UTVRĐIVANJU DRŽAVNOG PROGRAMA OBNOVE, ODNOSNO HITNIH RADOVA NA SANACIJI OBJEKATA ZA ZAŠTITU OD ŠTETNOG DEJSTVA VODA, OŠTEĆENIH U POPLAVAMA IZAZVANIM ELEMENTARNOM NEPOGODOM U NOVEMBRU 2022. GODINE

("Sl. glasnik RS", br. 144/2022)

Član 1

Ovom uredbom utvrđuje se Državni program obnove, odnosno hitnih radova na sanaciji objekata za zaštitu od štetnog dejstva voda, oštećenih u poplavama izazvanim elementarnom nepogodom u novembru 2022. godine.

Član 2

Državni program iz člana 1. ove uredbe odštampan je uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 3

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

DRŽAVNI PROGRAM
OBNOVE, ODNOSNO HITNIH RADOVA NA SANACIJI OBJEKATA ZA ZAŠTITU OD ŠTETNOG DEJSTVA VODA, OŠTEĆENIH U POPLAVAMA IZAZVANIM ELEMENTARNOM NEPOGODOM U NOVEMBRU 2022. GODINE

1. Oblast u kojoj se sprovode mere i teritorija na kojoj se sprovode mere

Državni program hitnih radova na sanaciji oštećenih objekata za zaštitu od štetnog dejstva voda, obuhvata radove koje treba preduzeti u cilju otklanjanja posledica razornih bujičnih poplava i postizanja potrebnog stepena zaštite od poplava područja jedinica lokalnih samouprava koje su pogođene poplavama izazvanim elementarnom nepogodom u novembru 2022. godine, organe državne uprave nadležne za koordinaciju, odnosno nosioce sprovođenja pojedinih mera i aktivnosti, kao i procenu potrebnih finansijskih sredstava i izvore finansiranja.

Mere utvrđene ovim programom sprovode se na teritoriji Republike Srbije u skladu sa Odlukom o proglašenju elementarne nepogode ("Službeni glasnik RS", broj 142/22).

2. Analiza zatečenog stanja i nastale štete i sagledavanje daljih poplavnih posledica

Obilne padavine koje su krajem novembra pogodile delove Republike Srbije, u najvećoj meri su zahvatile teritorije jedinica lokalne samouprave Raška, Novi Pazar i Tutin. Poplavni talasi su zabeleženi uglavnom na vodotocima bujičnog karaktera, a ređe na regulisanim i uređenim delovima vodotokova. Uvedena je redovna i vanredna odbrana od poplava na teritoriji jedinica lokalne samouprave Raška, Novi Pazar i Tutin, na vodotocima Ibar, Raška, Jošanica, Vidrenjak, Lim i Grabovica. Teritorije pogođene u najvećoj meri, poput jedinica lokalne samouprave Raška, Novi Pazar i Tutin, zahtevale su proglašenje vanredne situacije.

Ovom uredbom prioritet je dat područjima koja su pretrpela najveće materijalne štete i na kojima je visok stepen rizika od novih poplava. Kako bi se sanirale štete izazvane poplavnim događajem tokom novembra 2022. godine, potrebno je izvršiti hitne sanacione radove na uređenju i unapređenju infrastrukture u cilju integralnog upravljanja vodama i povećanja stepena zaštite od poplava na teritoriji pomenutih opština.

S obzirom na evidentne klimatske promene i sve učestalije poplavne događaje, smatramo da je sa hitnim radovima neophodno što pre započeti uz blagovremeno reagovanje na realizaciji navedenih kapitalnih infrastrukturnih projekata, koji su od ključnog značaja za ublažavanje novih poplavnih talasa.

3. Mere koje treba preduzeti

Ovi radovi imaju karakter hitnih i moraju se sprovesti u cilju sanacije oštećenja i obezbeđenja potrebnog stepena zaštite poplavljenih područja.

Ocenjuje se da bi, pri pojavi novih padavina i velikih voda, bila moguća nova i veća oštećenja na zaštitnim vodnim objektima, kao i da se zbog smanjene propusne moći regulisanih korita mogu desiti izlivanja i na deonicama neposredno nizvodno i uzvodno od zaštitnih sistema, kao i na deonicama bujičnih vodotoka II reda (pritokama vodotoka I reda). Radovi se vrše na vodotocima I reda (reka Lim, Vidrenjak, Raška, Ibar) i na značajnim vodotokovima II reda (reka Pečaonica, Resnik i Svračićki potok). U opštini Tutin potrebna je sanacija oštećenja regulisanog korita vodotoka Vidrenjak uz čišćenje prelaznih deonica za obezbeđenje proticajnog profila i sanacija regulisanog korita reke Pečaonica, za grad Novi Pazar potrebna je sanacija oštećenja regulisanog korita reke Raške od Carske Ćuprije do ušća Deževske reke u dužini od 1.250 metara i opštinu Raška sanacija regulisanog korita i radovi na sanaciji oštećenja brane na Trnavskoj reci, uz sanaciju obaloutvrde i uređenja korita reke Raške.

Za sagledavanje uzroka i definisanje koncepcije unapređenja zaštite i smanjenja rizika od posebnog značaja biće rezultati ekspertiza poplavnih događaja. Podaci sa terena, koji se prikupljaju po nalogu glavnog rukovodioca odbrane od poplava, značajni su za izradu ekspertiza i izradu tehničke dokumentacije za izvođenje prioritetnih hitnih sanacionih radova. Za određene lokalitete neophodno je izraditi i projekte hitnih radova.

4. Način i obim sprovođenja mera, kao i kriterijumi za sprovođenje mera

Hitnim sanacionim radovima na rečnim deonicama obezbeđuje se: povećana propusna moć korita na širem potezu rečnih deonica uz linijska nadvišenja obala za podizanje stepena zaštite (posebno u zoni mostova i u zoni naselja), sanacija oštećenja zaštitnih vodnih objekata, (nasipa, obaloutvrda, obala i dna regulisanih rečnih korita), protiveroziona zaštita sa objektima za sprečavanje zasipanja rečnih korita na bujičnim pritokama neposredno uzvodno od ugroženih naselja i u zoni vitalne infrastrukture.

Tehnička rešenja ovih hitnih sanacionih radova moraju biti usaglašena sa postojećom ugroženom infrastrukturom i moraju obezbediti potreban stepen zaštite i spremnost za nove poplavne događaje.

JVP "Srbijavode" pokreće i sprovodi postupak javne nabavke i zaključuje ugovor sa izvođačem radova. JVP "Srbijavode" dužno je da redovno o svim fazama realizacije ovog državnog programa izveštava Ministarstvo za javna ulaganja (u daljem tekstu: Ministarstvo), u skladu sa ugovorom kojim se uređuju prava i obaveze u realizaciji ovog državnog programa, zaključenim između Ministarstva i JVP "Srbijavode".

Rokovi za završetak sanacionih radova uslovljeni su meteorološkim i hidrološkim uslovima za izvođenje radova na terenu i očekuje se da budu izvedeni najkasnije u roku od devet meseci od dana uvođenja izvođača u posao.

JVP "Srbijavode" dostavlja Ministarstvu, radi plaćanja, potpisan i overen zahtev za plaćanje sa dokumentacijom o realizaciji ugovora (privremene i okončanu situaciju, fakture, bankarske garancije i drugo) i izveštajem stručnog nadzora. Pregled hitnih sanacionih radova koji će se izvršiti na oštećenim vodnim objektima dat je u Prilogu, koji je sastavni deo ovog državnog programa.

5. Redosled sprovođenja mera i rokovi za sprovođenje mera

U toku odbrane od poplava na poplavljenim područjima, stručne službe JVP "Srbijavode" izvršile su hitne intervencije na kritičnim lokalitetima u cilju zaštite zaštitne vodne infrastrukture, kako bi se sprečile veće štete. Otklanjanje posledica velikih voda, elementarno obezbeđenje stabilnosti oštećenih objekata i obezbeđenje propusne moći izvedeno je samo lokalno, na najkritičnijim lokalitetima.

Nakon sniženja vodostaja, izvršeno je snimanje oštećenja i započeta je tehnička priprema za sanacione radove - na određenim lokalitetima, započete su hitne hidrotehničke analize sa geodetskom i geotehničkom pripremom podloga. Napred navedene aktivnosti deo su hitnih mera i izvršiće se dok su tragovi štetnog dejstva voda vidljivi, za potrebe usvajanja optimalnih tehničkih rešenja sanacionih radova i u skladu su sa Naredbe o utvrđivanju Operativnog plana za odbranu od poplava i leda za 2022. godinu ("Službeni glasnik RS", broj 123/21) i Uredbom o utvrđivanju Opšteg plana za odbranu od poplava ("Službeni glasnik RS", broj 18/19).

JVP "Srbijavode" vrši investitorsko upravljanje sanacionim radovima (priprema i sprovođenje procedure javnih nabavki, ugovaranje, uvođenja izvođača u posao, upravljanje hitnim sanacionim radovima i vršenje stručnog nadzora).

Izrada tehničke dokumentacije za predmetne hitne sanacione radove je u toku, kako bi se radovi započeli u što kraćem roku, sa kratkim rokovima izvršenja, imajući u vidu da je reč o bujičnim vodotocima na kojima su izvesni procesi urušavanja rečnih obala koje mogu prerasti u kritične deonice i lokalitete.

Očekivani efekti sanacionih radova na lokalitima koji su dobili prioritet su: potrebna funkcionalna stabilnost saniranih zaštitnih vodnih objekata (regulisanih korita, obaloutvrda, nasipa, kanala, pregrada za zadržavanje nanosa), obezbeđenje propusne moći korita za velike vode, podizanje stepena zaštite ugroženog priobalja i infrastrukture, lokalna protiveroziona zaštita, kao i podizanje otpornosti područja na nove poplavne događaje.

Rokovi za završetak radova uslovljeni su meteorološkim i hidrološkim uslovima za izvođenje radova na terenu i očekuje se da budu izvedeni u roku od devet meseci od dana uvođenja izvođača u posao.

6. Organi državne uprave nadležni za koordinaciju, odnosno nosioci sprovođenja pojedinih mera i aktivnosti

Ministarstvo za javna ulaganja i ministarstvo nadležno za poslove vodoprivrede koordiniraće sprovođenje mera iz Odeljaka 3. i 4. ovog programa, a JVP "Srbijavode" nosilac je sprovođenja tih mera.

JVP "Srbijavode", u ime i za račun Republike Srbije, vrši investitorska prava sa tehničkom pripremom za izvođenje sanacionih radova za obnovu oštećenih zaštitnih vodnih objekata.

Jedinice lokalne samouprave doneće odluke o merama hitnosti i obezbediti rešavanje imovinsko pravnih pitanja u skladu sa svojim nadležnostima.

7. Procena potrebnih finansijskih sredstava i izvori finansiranja

Sredstva za sprovođenje ove uredbe u iznosu od 143.000.000,00 dinara obezbeđena su u skladu sa Zakona o budžetu Republike Srbije za 2022. godinu ("Službeni glasnik RS", br. 110/21 i 125/22), u okviru Razdela 64 - Ministarstvo za javna ulaganja, Program 1511 - Obnova i izgradnja objekata javne namene i saniranje posledica elementarne nepogode, Funkcija 110 - Izvršni i zakonodavni organi, finansijski i fiskalni poslovi i spoljni poslovi, Programska aktivnost 0002 - Koordinacija poslova nakon elementarne i druge nepogode, aproprijacija ekonomska klasifikacija 484 - naknade štete za povredu ili štetu nastalu usled elementarnih nepogoda ili drugih prirodnih uzroka.

Prilog

HITNI RADOVI NA SANACIJI OBJEKATA ZA ZAŠTITU OD ŠTETNOG DEJSTVA VODA, OŠTEĆENIH U POPLAVAMA IZAZVANIM ELEMENTARNOM NEPOGODOM U NOVEMBRU 2022. GODINE NA TERITORIJI U NADLEŽNOSTI JVP "SRBIJAVODE"

 

OPŠTINA

VODOTOK

POTREBNI RADOVI

PROCENJENA VREDNOST (RSD)

Tutin

Vidrenjak

Sanacija oštećenja regulisanog korita vodotoka Vidrenjak uz čišćenje prelaznih deonica za obezbeđenje proticajnog profila

70.000.000,00

Pečaonica

Sanacija regulisanog korita reke Pečaonica

20.000.000,00

Novi Pazar

Raška

Sanacija oštećenja regulisanog korita reke Raške od Carske Ćuprije do ušća Deževske reke u dužini od 1.250 metara

23.000.000,00

Raška

Raška

Sanacija regulisanog korita i radovi na sanaciji oštećenja brane na Trnavskoj reci, uz sanaciju obaloutvrde i uređenja korita reke Raške

30.000.000,00

 

HITNI SANACIONI RADOVI:

143.000.000,00