ODLUKA
O USVAJANJU PROGRAMA KONTROLE I SMANJENJA POPULACIJE NAPUŠTENIH PASA I MAČAKA NA TERITORIJI GRADA KIKINDE ZA 2023. GODINU, SA PROGRAMOM

("Sl. list grada Kikinde", br. 33/2022)

Član 1

Usvaja se Program kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka na teritoriji grada Kikinde za 2023. godinu.

Član 2

Ovu Odluku sa prilogom Programa iz člana 1. objaviti u "Službenom listu grada Kikinde".

 

PROGRAM
KONTROLE I SMANJENJA POPULACIJE NAPUŠTENIH PASA I MAČAKA NA TERITORIJI GRADA KIKINDE ZA 2023. GODINU

 

1. UVOD

Populacija pasa i mačaka na ulicama, javnim površinama i poljima rezultat je napuštanja kućnih ljubimaca od strane njihovih vlasnika i njihove dalje reprodukcije. U nedostatku hrane i nege, njihovo udruživanje i hordašenje, mogućnost napada na građane i realna opasnost od prenošenja zaraznih bolesti postaju veliki problem za bezbednost i sigurnost građana.

Program se donosi radi sistemskog rešavanja navedenog problema i koordiniranog delovanja nadležnih organa, organizacija i udruženja.

Program je usmeren ka postizanju sledećih ciljeva:

1. Socijalno-bezbednosni - uspostavljanje sigurnosti i bezbednosti građana od napada i narušavanja osećaja sigurnosti.

2. Zdravstveni - sprečavanje širenja zaraznih bolesti životinja kao i bolesti koje se mogu preneti na ljude.

3. Humani odnos prema životinjama - humano postupanje sa životinjama doprinosi humanizaciji pojedinaca i zajednice u celini.

4. Edukativni - kroz različite edukativne programe podstiče se svest građana o značaju kontrole i smanjenja populacije napuštenih kućnih ljubimaca, kao i o neophodnim merama koje je potrebno preduzeti u cilju zaštite dobrobiti životinja.

Program se zasniva na sledećoj zakonskoj i podzakonskoj regulativi:

1. Zakon o veterinarstvu ("Službeni glasnik RS", broj 91/2005, 30/2010, 93/2012 i 17/2019 - dr. zakon)

2. Zakon o dobrobiti životinja ("Službeni glasnik RS", broj 41/2009)

3. Pravilnik o načinu obeležavanja i registracije pasa i mačaka ("Službeni glasnik RS", broj 23/2012)

4. Odluka o uslovima i načinu držanja pasa i mačaka na teritoriji grada Kikinda ("Službeni list opštine Kikinda", broj 5/2011, 7/2014 - dr. odluka i 14/2015 i "Službeni list grada Kikinde", broj 12/2017 - dr. odluka)

5. Odluka o zoohigijenskoj službi ("Službeni list opštine Kikinda", broj 5/2011 i 33/2013 i "Službeni list grada Kikinde", broj 12/2016, 17/2016, 33/2019 i 17/2022).

Članom 54. Zakona o dobrobiti životinja propisano je da su organi jedinica lokalne samouprave dužni da izrade i sprovode Program kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka prema specifičnostima sredine.

Zakonom o veterinarstvu uređuje se zaštita i unapređenje zdravlja životinja, utvrđuju se zarazne bolesti životinja i mere za sprečavanje širenja, suzbijanja i iskorenjivanja zaraznih bolesti životinja i bolesti koje se sa životinjama mogu preneti na ljude.

Program se zasniva pre svega na odredbama člana 6, 7, 66, 67, 69. i 70. Zakona o dobrobiti životinja. Članom 66. Zakona propisano je: Organ jedinice lokalne samouprave dužan je da obezbedi prihvatilište ako na svojoj teritoriji ima napuštenih životinja; da obezbedi prikupljanje, prevoz i zbrinjavanje napuštenih i izgubljenih životinja, kao i da napuštenim i izgubljenim životinjama koje su bolesne ili povređene obezbedi odgovarajuću veterinarsku pomoć, a da za neizlečivo bolesne ili povređene životinje obezbedi lišavanje života u skladu sa ovim Zakonom. Članom 67. Zakona propisano je da je vlasnik prihvatilišta dužan da sarađuje sa nadležnim veterinarskim službama i organizacijama za zaštitu životinja, kao i da redovno obaveštava javnost i druge vlasnike prihvatilišta o životinjama koje se nalaze u prihvatilištu. Ako se životinji u roku od najmanje 30 dana od dana smeštanja u prihvatilište ne pronađe vlasnik, odnosno ako se ne zbrine na drugi način, sa životinjom se postupa u skladu sa Programom kontrole i smanjenja populacije napuštenih pasa i mačaka, a po mišljenju veterinara u skladu sa Zakonom o dobrobiti životinja član 15. stav 1. tačka od 1 do 9.

2. OCENA STANJA

Na teritoriji grada Kikinde stekli su se uslovi za sistemski i dugoročan pristup rešavanju problema u oblasti kontrole i smanjenja populacije pasa i mačaka. Tome su doprineli adekvatna infrastruktura, nabavka opreme, unapređenje rada zoohigijene, praćenje i primena zakonske regulative. Kontinuiranim aktivnostima vrši se kontrola populacije napuštenih pasa i mačaka i postiže se zaustavljanje njihovog daljeg rasta. Broj napuštenih pasa i mačaka uslovljen je nebrigom vlasnika i finansijskim aspektom, dok je razmnožavanje napuštenih pasa svedeno na minimum usled programa sterilizacije kao i planskim zbrinjavanjem u prihvatilištu.

3. PROGRAMSKI CILJEVI

Program kontrole i smanjenja populacije pasa lutalica je zasnovan na načelima zakonitosti, humanosti, odgovornosti i saradnje. Programski zadaci su:

• Uspostavljanje odgovornog, humanog i održivog držanja obeleženih pasa od strane poznatih vlasnika

• Uspostavljanje i trajna kontrola zdrave populacije pasa koja ne ugrožava zdravlje stanovništva zaraznim bolestima (besnilo i parazitoze)

• Uspostavljanje populacije socijalizovanih pasa koji ne predstavljaju opasnost po stanovništvo i kojom se obezbeđuje sigurnost građana.

4. MERE

Programski ciljevi realizovaće se primenom sledećih mera:

1) Vakcinacija, registracija i obeležavanje pasa je preventivna mera koja obezbeđuje olakšan nadzor nad njihovim kretanjem, pronalaženje izgubljenih, napuštenih i otuđenih ljubimaca, utvrđivanje vlasnika i njegove odgovornosti za materijalne troškove hvatanja i zbrinjavanja pasa, kao i za naknade u slučaju napada. Neregistrovan pas ili štene koga vlasnik napusti predstavlja opasnost za građane. Sprovođenje mera je u nadležnosti republičke Uprave za veterinu i veterinarske ordinacije kojima su povereni poslovi vakcinacije i registracije, a Odeljenje zoohigijene u sastavu JP "Kikinda" zaduženo je za udomljavanje napuštenih pasa i kasnije njihovo vraćanje na lokaciju na kojoj su pronađeni.

2) Hvatanje napuštenih i izgubljenih pasa i smeštaj u prihvatilište uz sprovođenje mera utvrđenih ovim Programom i Zakonom eleminiše se opasnost od ujeda i napada na građane, smanjuje se populacija napuštenih pasa i obezbeđuju uslovi za udomljavanje i vraćanje obeleženih pasa na lokaciju na kojoj su pronađeni. Za sprovođenje mere odgovorno je Odeljenje zoohigijene.

3) Sterilizacija je mera kojom se smanjuje populacija pasa i sprečava nastanak neželjenih i neudomljenih mladunaca, ona se sprovodi kao obavezna mera za koju je takođe odgovorno Odeljenje zoohigijene.

4) Vraćanje napuštenih pasa na lokaciju na kojoj su uhvaćeni uz prethodnu registraciju, obeležavanje, vakcinaciju i sterilizaciju. Pri sprovođenju ove mere treba voditi računa da broj vraćenih pasa na lokaciju na kojoj su uhvaćeni ne dovede do pojave čopora koji će prouzrokovati strah kod građana. Na lokaciju na kojoj je uhvaćen vraća se samo neagresivan, manji pas ukoliko postoje uslovi da se građani brinu o njihovoj ishrani i pojenju. Za sprovođenje ove mere nadležno je Odeljenje zoohigijene.

5) Udomljavanje pasa iz prihvatilišta je humaniji način zbrinjavanja napuštenih životinja. Sve životinje koje se daju na udomljavanje moraju biti vakcinisane i obeležene, osim ako nisu u starosnoj dobi kad to nije obavezno (štenad do tri meseca starosti).

6) Obaveštavanje i informisanje je usmereno na upoznavanje vlasnika pasa i građana o osobinama i potrebama pasa, sopstvenim motivima držanja pasa, zakonskim obavezama i odgovornostima vlasnika pasa i posledicama po pse u slučaju njihovog napuštanja od strane vlasnika. Za sprovođenje ove mere nadležno je Odeljenje zoohigijene, a informisanje se vrši putem sajta JP "Kikinda".

7) Eutanazija je lišavanje života životinjama na human način ako je:

životinja povređena, neizlečivo bolesna, telesno deformisana ili na drugi način patološki onesposobljena tako da oporavak nije moguć, a život za nju predstavlja bol, patnju, strah i stres;

životinja dostigla starost te joj otkazuju životne funkcije;

to način da se spreči širenje, odnosno ako se suzbijaju ili iskorenjuju zarazne bolesti, u skladu sa Zakonom o veterinarstvu;

životinja ne može da se prilagodi uslovima smeštaja, a njeno puštanje na slobodu predstavlja opasnost za ljude, druge životinje i životnu sredinu;

lišavanje životinje života od veće koristi za njenu dobrobit nego što su patnje od daljeg života u skladu sa mišljenjem veterinara;

ukoliko se radi o opasnom psu.

5. FINANSIRANJE SPROVOĐENJA PROGRAMA

Sredstva se obezbeđuju iz budžeta JP "Kikinda", budžeta Grada Kikinde, Republičke uprave za veterinu i donacija.

6. OPERATIVNE AKTIVNOSTI

Operativne aktivnosti u 2023. godini usmeriće se na prevenciju nastajanja novih napuštenih pasa, hvatanje pasa i preduzimanja gore navedenih mera, informisanje građana i vlasnika pasa i poseban bitan segment biće edukacija.

Prevencija nastanka novih napuštenih pasa usmerena je na pse poznatih vlasnika, odnosno na uspostavljanje odgovornog vlasništva kroz:

- obeležavanje pasa mikročipovima i registraciju vlasnika

- uspostavljanje elektronske baze podataka

- kontrolu zdravstvenog stanja (vakcinacija protiv besnila, dehelmintizacija)

- kontrolu reprodukcije (podsticanje vlasnika da steriliše svoje kućne ljubimce)

- primenu Zakona i Odluke o uslovima i načinu držanja pasa i mačaka.

Hvatanje napuštenih pasa i preduzimanje navedenih mera podrazumeva:

- hvatanje i smeštaj u prihvatilište

- odvajanje zdravih i dobroćudnih jedinki uz aktivno udomljavanje

- sprovođenje eutanazije nad životinjama

- sterilizaciju, vakcinaciju, mikročipovanje i vraćanje na lokaciju.

Informisanjem građana putem medija na pogodan način (tematskim emisijama, tv prilozima, novinskim člancima i sl.) uticati na veći protok informacija o obavezama i pravima iz Zakona i podzakonskih akata kao i sankcijama za njihovo nepoštovanje, upoznavati građane sa ciljevima i merama kontrole populacije kućnih ljubimaca, opasnostima od prenošenja zaraznih bolesti, opasnostima od napada na ljude, o psima pogodnim za udomljavanje, izgubljenim i pronađenim životinjama i ostalim pitanjima vezanim za sprovođenje Programa.

7. PRIMENA NA NAPUŠTENE MAČKE

Mere i aktivnosti predviđene za kontrolu i smanjenje populacije napuštenih pasa primenjuju se i na napuštene mačke (osim obeležavanja ugradnjom mikročipa).

Rezultati primene mera i aktivnosti iz Programa evidentni su iz godine u godinu, a jedan od ozbiljnijih pokazatelja dobrih rezultata jeste smanjenje broja napuštenih pasa i mačaka na teritoriji grada Kikinde.