PROGRAM
MONITORINGA KONCENTRACIJE AEROPOLENA NA TERITORIJI GRADA NIŠA ZA 2023. GODINU

("Sl. list grada Niša", br. 19/2023)

Osnove Programa

Jedinica lokalne samouprave, u okviru svojih nadležnosti utvrđenih zakonom, obezbeđuje monitoring aeropolena i obezbeđuje finansijska sredstava za njegovu realizaciju, u okviru Programa monitoring koncentracije aeropolena na teritoriji grada Niša za 2023. godinu.

Zakonom o zaštiti vazduha ("Službeni glasnik RS", br. 36/09, 10/13 i 26/21 - drugi zakon), polen je okarakterisan kao prirodni zagađivač vazduha.

Danas se vrši identifikacija polena za 24 biljne vrste (leska, jova, tisa i čempresi, brest, topola, javor, vrba, jasen, breza, grab, platan, orah, hrast, bor, konoplja trave, lipa, bokvica, kiselica, kopriva, štirovi, pelin, ambrozija). Koncentracija polena u vazduhu zavisi od lokalne i regionalne vegetacije, kao i od meteoroloških uslova.

Uzorci iz urbanih oblasti razlikuju se od ruralnih. Brojna zagađenja u velikim gradovima dovode do otežavajućih okolnosti kod osoba koje su alergične na polen (polen se vezuje za čađ, prašinu i ostale aerozagađivače).

Grad Niš je deo sistema Aeropalinološke nacionalne mreže Republike Srbije, koju uspostavlja Agencija za zaštitu životne sredine Republike Srbije.

Cilj Programa

Monitoring aeropolena na teritoriji grada Niša obezbeđuje:

- kontinuirano praćenje koncentracije aeropolena na teritoriji grada Niša;

- formiranje baze podataka aeropolena za izradu "kalendara polena";

- redovno informisanje javnosti.

Realizacija Programa

Koncentracija alergenog polena u vazduhu se meri uređajima "klopkama" za polen. Uzrokovanje vazduha vrši se kontinuiranom volumetrijskom metodom (Hirst, 1952). Merenje koncentracija aeropolena i interpretacija rezultata biće poverena stručnoj organizaciji koja ispunjava propisane uslove i poseduje odgovarajuću dozvolu ministarstva nadležnog za poslove zaštite životne sredine, a koja će biti izabrana sprovođenjem postupka javne nabavke.

Početak i završetak polinacije mogu, iz godine u godinu, da kolebaju, zavisno od vremenskih prilika. Za našu zemlju je to period od meseca februara do prvih dana novembra.

Program monitoring koncentracije aeropolena na teritoriji grada Niša za 2023. godinu obuhvata sledeće aktivnosti:

- nedeljni izveštaji o stanju i prognozi aeropolena koji sadrže tabelu sa numeričkom stručnom informacijom o stanju alergenog aeroplena;

- mesečni izveštaji sa stručnom informacijom o stanju alergenog aeropolena za protekli mesec;

- izrada godišnjeg "kalendara polena";

- obaveštavanje javnosti u slučaju prekoračenja koncentracija opasnih po zdravlje ljudi, o lokaciji ili području prekoračenja, o vrsti, vremenu početka, trajanju prekoračene koncentracije, kao i o mogućim efektima po zdravlje ljudi.

Merno mesto i dinamika merenja

Merno mesto biće utvrđeno nakon obezbeđenja potrebnih saglasnosti i tehničkih uslova za postavljanje klopke. Stručna organizacija koja vrši merenje koncentracije aeropolena poseduje sopstvenu klopku, vrši održavanje mernog mesta i instrumenta sa pratećom opremom. Organizacija mernog mesta se obavlja uz poštovanje standarda za ovu vrstu monitoringa, u zakonskim okvirima.

Merni intervali koji se primenjuju za ovu vrstu praćenja stanja bioloških čestica u vazduhu su definisani u Preporukama Internacionalne asocijacije aerobiologa (Jager et al., 1995). Sakupljanje uzoraka se vrši tokom perioda od 01.02.2023. tj. od potpisivanja ugovora, do 31.10.2023. godine, svakodnevno. Laboratorijska obrada i analiza uzoraka se vrši jednom nedeljno za proteklih sedam dana. Koncentracija polena se određuje za jedan dan, nedelju, mesec i godinu, za svaku biljnu vrstu pojedinačno.

Nakon kvalitativne i kvantitativne laboratorijske analize aeropolena, numerički rezultati se izražavaju kao prosečna dnevna koncentracija svakog od registrovanih tipova polena tog dana u vazduhu, izraženo kao broj polenovih zrna po m3 vazduha.

Merni intervali koji se primenjuju za ovu vrstu praćenja stanja bioloških čestica u vazduhu su definisani u Preporukama Internacionalne asocijacije aerobiologa (Jager et al., 1995). Merenja obuhvataju tri sezone cvetanja:

• sezona cvetanja drveća - počinje početkom cvetanja leske i jove i traje od februara do početka maja;

• sezona cvetanja trava - traje od maja do druge dekade jula. Pored trava ovaj period karakteriše period cvetanja borova i lipe i

• sezona cvetanja korova - traje od druge polovine jula do novembra meseca.

Faze realizacije Programa

Realizacija Programa monitoringa koncentracije aeropolena na teritoriji grada Niša za 2023. godinu obuhvata tri faze:

I faza - Donošenje Programa monitoringa koncentracije aeropolena na teritoriji grada Niša za 2023. godinu, od strane Gradskog veća Grada Niša;

II faza - Izbor stručne organizacije za realizaciju Programa, sprovođenjem postupka javne nabavke u skladu sa propisima kojima se uređuju javne nabavke;

III faza - Realizacija Programa od strane izabrane stručne organizacije.

Sredstva za sprovođenje Programa monitoringa koncentracije aeropolena na teritoriji grada Niša za 2023. godinu, obezbeđuju se u budžetu Grada Niša - Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine Grada Niša. Programom korišćenja sredstava Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine i Godišnjim finansijskim planom prihoda i primanja i rashoda i izdataka Gradske uprave za imovinu i održivi razvoj opredeljuju se sredstva prema bližim namenama i isplaćuju na osnovu ugovora zaključenih u skladu sa zakonom.

Program objaviti u "Službenom listu Grada Niša".