UREDBA
O NAČINU PRIZNAVANJA INOSTRANIH ISPRAVA O USAGLAŠENOSTI

("Sl. glasnik RS", br. 20/2023)

Član 1

Ovom uredbom uređuje se način i postupak priznavanja važenja u Republici Srbiji isprava o usaglašenosti koje izdaju inostrana tela za ocenjivanje usaglašenosti i kojim se potvrđuje usaglašenost proizvoda sa propisanim zahtevima.

Član 2

Inostrane isprave koje su predmet priznavanja jesu: sertifikat, izveštaj o ispitivanju, izveštaj/sertifikat o kontrolisanju ili drugi dokument kojim inostrano telo za ocenjivanje usaglašenosti potvrđuje usaglašenost proizvoda sa zahtevima inostranog tehničkog propisa.

Predmet postupka priznavanja mogu biti inostrane isprave kojima nije istekao rok važenja u momentu podnošenja zahteva za priznavanje, kao i isprave u kojima nije naveden rok važenja.

Član 3

Isprava o usaglašenosti koju je izdalo inostrano telo za ocenjivanje usaglašenosti (u daljem tekstu: inostrana isprava) važi u Republici Srbiji, ako je izdata u skladu sa potvrđenim međunarodnim sporazumima čiji je potpisnik Republika Srbija, u skladu sa zakonom kojim se uređuju tehnički zahtevi za proizvode i ocenjivanje usaglašenosti.

Na zahtev pravnih ili fizičkih lica, ministarstvo u čijem delokrugu je priprema i donošenje tehničkih propisa kojima se uređuju zahtevi za proizvode na koje se odnosi inostrana isprava (u daljem tekstu: nadležno ministarstvo), daje mišljenje koje sadrži informaciju o postojanju potvrđenog međunarodnog sporazuma iz stava 1. ovog člana, kao i da li je određena inostrana isprava izdata u skladu sa tim sporazumom.

Član 4

Ako inostrana isprava nije izdata u skladu sa sporazumom iz člana 3. stav 1. ove uredbe, postupak za priznavanje važenja inostrane isprave se pokreće pre stavljanja proizvoda na tržište Republike Srbije, na osnovu zahteva za priznavanje koji podnosi proizvođač ili njegov zastupnik, odnosno uvoznik (u daljem tekstu: podnosilac zahteva).

Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se nadležnom ministarstvu.

Član 5

Zahtev iz člana 4. ove uredbe sadrži:

1) poslovno ime, odnosno naziv i adresu sedišta i pravnu formu podnosioca zahteva;

2) navođenje inostrane isprave, čije priznavanje se traži;

3) naziv države u kojoj je izdata inostrana isprava;

4) naziv inostranog tehničkog propisa na osnovu koga je izdata inostrana isprava, kao i naziv službenog glasila u kome je taj propis objavljen;

5) vrstu, odnosno naziv proizvoda i druge podatke radi bliže identifikacije proizvoda na koji se odnosi inostrana isprava;

6) poslovno ime, odnosno naziv i adresu sedišta i pravnu formu pravnog subjekta koji je izdao inostranu ispravu;

7) naziv države u kojoj je imenovano ili ovlašćeno telo za ocenjivanje usaglašenosti koje je izdalo inostranu ispravu;

8) naziv organa koji je imenovao, notifikovao, odnosno ovlastio telo za ocenjivanje usaglašenosti iz tačke 7) ovog člana;

9) druge podatke od značaja za priznavanje važenja inostrane isprave.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, zahtev za priznavanje inostrane isprave izdate u skladu sa inostranim tehničkim propisom čija su načela i bitni zahtevi preuzeti u domaći tehnički propis, odnosno u skladu sa standardom na koji se poziva takav inostrani tehnički propis, ne mora sadržati podatke iz stava 1. tač. 3)-8) ovog člana.

Član 6

Uz zahtev iz člana 5. ove uredbe podnose se sledeći dokazi:

1) originalna, važeća, inostrana isprava ili njena kopija overena od strane inostranog nadležnog organa, kao i overeni prevod te isprave na srpski jezik od strane ovlašćenog sudskog tumača;

2) kopija originalnog teksta tehničkog propisa iz člana 5. stav 1. tačka 4) ove uredbe i overena prevod tog propisa na srpski jezik od strane ovlašćenog sudskog tumača;

3) kopija izvoda iz registra privrednih subjekata za lice iz člana 5. stav 1. tačka 6) ove uredbe, overena od strane inostranog nadležnog organa, kao i overeni prevod tog izvoda na srpski jezik od strane ovlašćenog sudskog tumača;

4) kopija akta o imenovanju, odnosno ovlašćivanju ili drugog odgovarajućeg dokumenta, koji je izdao organ iz člana 5. stav 1. tačka 8) ove uredbe, overenu od strane inostranog nadležnog organa, kada je to primenljivo, kao i overeni prevod tog akta na srpski jezik od strane ovlašćenog sudskog tumača;

5) dokaz o plaćenoj republičkoj administrativnoj taksi, u skladu sa zakonom;

6) drugi dokazi kojima se potvrđuju navodi iz zahteva.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, uz zahtev za priznavanje inostrane isprave izdate u skladu sa inostranim tehničkim propisom čija su načela i bitni zahtevi preuzeti u domaći tehnički propis, odnosno u skladu sa standardom na koji se poziva takav inostrani tehnički propis, ne moraju se dostavljati dokazi iz stava 1. tač. 2)-4) ovog člana.

Član 7

Ispunjenost zahteva za priznavanje važenja inostranih isprava utvrđuje komisija koju, za oblast jednog ili više tehničkih propisa, obrazuje nadležni ministar (u daljem tekstu: Komisija), i u kojoj mogu učestvovati i stručnjaci izvan tog ministarstva, za oblast koja je uređena odgovarajućim srpskim tehničkim propisom.

Član 8

Komisija na osnovu podnetog zahteva za priznavanje i priloženih i raspoloživih dokaza, utvrđuje da li:

1) postoji imenovano telo ili drugo telo koje ima odgovarajuće odobrenje nadležnog organa državne uprave da izda ispravu o usaglašenosti u skladu sa zahtevima tehničkog propisa, te utvrđuje da li to telo sprovodi postupak ocenjivanja usaglašenosti na koji se odnosi inostrana isprava, kao i da li sprovodi postupak izdavanja domaće isprave o usaglašenosti bez dodatnog sprovođenja ocenjivanja usaglašenosti, u slučaju kada je telo koje je izdalo inostranu ispravu o usaglašenosti upisano u registar notifikovanih tela za ocenjivanje usaglašenosti koji vodi Evropska komisija, odnosno kada je akreditovano od strane nacionalnog tela za akreditaciju koje je potpisnik sporazuma o priznavanju tehničke osposobljenosti tela za ocenjivanje usaglašenosti, kada je to primenjivo;

2) zahtevi iz inostranog tehničkog propisa, odnosno međunarodnog standarda koji je donet kao srpski standard, obezbeđuju najmanje isti stepen zaštite bezbednosti života i zdravlja ljudi, zaštite životinja i biljaka, zaštite životne sredine, zaštite potrošača i drugih korisnika i zaštite imovine, koji su određeni zahtevima odgovarajućeg srpskog tehničkog propisa;

3) zahtevi iz inostranog tehničkog propisa, odnosno harmonizovanog standarda, koje inostrano telo za ocenjivanje usaglašenosti mora da ispuni da bi sprovodilo postupak ocenjivanja usaglašenosti proizvoda, obezbeđuju najmanje isti stepen ispunjenosti zahteva koji su utvrđeni odgovarajućim srpskim tehničkim propisom za imenovano, odnosno ovlašćeno telo za ocenjivanje usaglašenosti.

Komisija, osim dokaza iz člana 6. ove uredbe može zatražiti dostavljanje i drugih relevantnih dokaza koji su potrebni za utvrđivanje ispunjenosti propisanih zahteva za priznavanje.

Član 9

Komisija na osnovu podnetog zahteva za priznavanje, priloženih dokaza i utvrđenih činjenica, utvrđuje da li inostrana isprava, ispunjava uslove iz člana 8. ove uredbe.

Nadležni ministar, na predlog Komisije, donosi rešenje o priznavanju važenja inostrane isprave, ako je utvrđeno da inostrana isprava ispunjava propisane uslove.

Nadležni ministar, na predlog Komisije, donosi rešenje kojim se odbija zahtev za priznavanje, ako je utvrđeno da inostrana isprava ne ispunjava propisane uslove.

Predlozi iz st. 2. i 3. ovog člana, moraju biti obrazloženi.

Član 10

Nadležni ministar donosi rešenje o priznavanju važenja inostrane isprave, po prethodno pribavljenom mišljenju ministarstva nadležnog za tehničke propise, standardizaciju i akreditaciju.

Uz zahtev za davanje mišljenja iz stava 1. ovog člana, nadležno ministarstvo dostavlja predlog rešenja o priznavanju važenja inostrane isprave, sa obrazloženjem, kao i kopiju inostrane isprave koja je predmet postupka.

Ministarstvo iz stava 1. ovog člana dužno je da pisano mišljenje dostavi nadležnom ministarstvu u roku od deset dana od dana prijema zahteva za davanje mišljenja.

Ako mišljenje ne bude dostavljeno u roku iz stava 3. ovog člana, smatra se da nije bilo primedaba.

Član 11

Rešenje iz člana 10. ove uredbe važi do isteka roka važenja inostrane isprave, ako je taj rok utvrđen u ispravi.

Ako u inostranoj ispravi nije utvrđen rok važenja, rešenje o priznavanju važenja inostrane isprave važi najduže tri godine od dana njegovog donošenja.

Član 12

Rešenje iz člana 10. stav 1. ove uredbe, sadrži naročito:

1) vrstu inostrane isprave;

2) poslovno ime, odnosno naziv i adresu sedišta pravnog subjekta koji je izdao inostranu ispravu;

3) naziv države u kojoj je izdata inostrana isprava;

4) naziv inostranog tehničkog propisa na osnovu koga je izdata inostrana isprava i naziv i broju službenog glasila u kome je taj propis objavljen, odnosno oznaka međunarodnog standarda koji je donet kao srpski standard;

5) naziv odgovarajućeg srpskog tehničkog propisa iz člana 8. ove uredbe i broj službenog glasila Republike Srbije u kojem je taj propis objavljen;

6) vrstu, odnosno naziv proizvoda i druge podatke radi bliže identifikacije proizvoda na koji se odnosi inostrana isprava;

7) rok važenja rešenja.

Član 13

Rešenje iz člana 12. ove uredbe, nadležno ministarstvo dostavlja ministarstvu nadležnom za vođenje registra inostranih isprava koji važe u Republici Srbiji radi upisa u taj registar, u skladu sa zakonom kojim se uređuju tehnički zahtevi za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti i propisom donetim na osnovu tog zakona.

Za nove isporuke proizvoda iz uvoza, odnosno za stavljanje na tržište, za koji je rešenje o priznavanju inostranih isprava upisano u registar iz stava 1. ovog člana, nije potrebno podnositi novi zahtev za priznavanje.

Pri uvozu proizvoda iz stava 2. ovog člana, kao dokaz o važenju inostranih isprava koje prate taj proizvod, koristi se odgovarajući izvod iz registra iz stava 1. ovog člana.

Član 14

Postupci priznavanja inostrane isprave započeti do dana stupanja na snagu ove uredbe okončaće se u skladu sa propisima koji su bili na snazi u vreme podnošenja zahteva za priznavanje inostrane isprave.

Član 15

Od dana stupanja na snagu ASAA sporazuma ili ako taj ugovor ne bude zaključen, od dana stupanja na snagu ugovora o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji prestaju da važe odredbe ove uredbe u skladu sa ASAA sporazumom, odnosno ugovorom o pristupanju Republike Srbije Evropskoj uniji.

Član 16

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o načinu priznavanja inostranih isprava i znakova usaglašenosti ("Službeni glasnik RS", br. 98/09 i 110/16).

Član 17

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".