POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKA

O IZRADI PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE INFRASTRUKTURNOG KORIDORA AUTOPUTA E 70, DEONICA PANČEVO-VRŠAC-GRANIČNI PRELAZ SA RUMUNIJOM (VATIN)

("Sl. list AP Vojvodine", br. 16/2023)

Član 1

Pristupa se izradi Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E70 Pančevo-Vršac-granični prelaz sa Rumunijom (Vatin) (u daljem tekstu: Prostorni plan).

Član 2

Utvrđuje se okvirna granica obuhvata Prostornog plana, a konačna granica obuhvata Prostornog plana definisaće se Nacrtom Prostornog plana.

Područje obuhvaćeno okvirnom granicom Prostornog plana, obuhvata sledeće cele katastarske opštine u sledećim jedinicama lokalne samouprave:

- Grad Pančevo: katastarske opštine Pančevo i Banatsko Novo Selo;

- Opština Kovin: katastarska opština Mramorak,

- Opština Alibunar: katastarske opštine Vladimirovac, Banatski Karlovac, Alibunar i Lokve;

- Opština Plandište: katastarske opštine Barice, Plandište i Margita;

- Grad Vršac: katastarske opštine Vršac, Mali Žam i Vatin.

Površina područja obuhvaćenog okvirnom granicom obuhvata Prostornog plana iznosi oko 980 km2.

Okvirna granica Prostornog plana data je na grafičkom prikazu, koji čini sastavni deo ove Odluke.

Član 3

Uslovi i smernice od značaja za izradu Prostornog plana, sadržani su u planskim dokumentima višeg reda:

- Prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine koji čini sastavni deo Zakona o Prostornom planu Republike Srbije od 2010. do 2020. godine ("Službeni glasnik RS", broj 88/10), kojim je utvrđena obaveza izrade prostornih planova područja posebne namene za prostorne celine čiju posebnost određuje jedna ili više opredeljujućih namena, aktivnosti ili funkcija u prostoru koje su od republičkog interesa, a među kojima je i stanje putne mreže i objekata od kojih zavisi održivi razvoj ekonomije, transporta i infrastrukture,

- Regionalnom prostornom planu Autonomne pokrajine Vojvodine koji čini sastavni deo Odluke o donošenju Regionalnog prostornog plana Autonomne pokrajine Vojvodine ("Službeni list APV", broj 22/11), kojim je predviđeno obezbeđivanje uslova za bolju pristupačnost, koje podrazumeva međusobno povezivanje urbanih centara i njihovo povezivanje sa širim okruženjem, kao jednu od najznačajnijih mera za uravnotežen prostorni razvoj AP Vojvodine. Definisanje i ostvarivanje ciljeva prostornog razvoja dobro koncipirane i funkcionalno uravnotežene infrastrukturne mreže osiguraće policentrični i uravnoteženi razvoj u prostoru, omoguće efikasnu povezanost, visok komunalni standard i minimalnu devastaciju prostora, što će velikoj meri doprineti poboljšanju pristupačnosti kako regiona u celini, tako i manjih teritorijalnih celina unutar regiona.

Planski dokumenti od značaja za izradu Prostornog plana su:

- Prostorni plan područja posebne namene međunarodnog vodnog puta E 80 - Dunav (Panevropski koridor VII) ("Službeni glasnik RS", broj 14/15);

- Prostorni plan područja posebne namene magistralnog gasovoda granica Bugarske - granica Mađarske ("Službeni glasnik RS", br. 119/12, 98/13, 52/18 i 36/19);

- Prostorni plan područja posebne namene sistema produktovoda kroz Republiku Srbiju ("Službeni glasnik RS", broj 19/11);

- Prostorni plan područja posebne namene mreže koridora saobraćajne infrastrukture na osnovnom pravcu državnog puta I reda br 24 (Subotica-Zrenjanin-Kovin) ("Službeni list APV", broj 19/17);

- Prostorni plan područja posebne namene infrastrukturnog koridora transportnog gasovoda sabirna gasna stanica Tilva-Bela Crkva sa elementima detaljne regulacije ("Službeni list APV", broj 57/17);

- Prostorni plan područja posebne namene SRP "Deliblatska peščara" ("Službeni list APV", broj 8/06).

Prostorni plan će biti zasnovan na planskoj, studijskoj, tehničkoj i drugoj dokumentaciji kao rezultatima dosadašnjih istraživanja.

Za izradu Prostornog plana koristiće se topografske i katastarsko-topografske podloge, digitalni katastarski planovi i digitalni orto foto planovi, kao i druge podloge za koje se ukaže da su neophodne za izradu Prostornog plana.

Član 4

Planiranje, korišćenje, uređenje i zaštita prostora u obuhvatu Prostornog plana zasnivaće se na principima:

- usmerenost ka korisniku i bezbednost, pravovremeno prilagođavanje planskih rešenja krajnjem korisniku putne infrastrukture i drumskog saobraćaja;

- integrisanost sa okruženjem i ostalim vidovima saobraćaja - prostorna dostupnost, uz ostvarivanje kvalitetne veze sa ostalim vidovima saobraćaja;

- usmerenost ka zaštiti životne sredine, uz potpuno uvažavanje i poštovanje utvrđenih pravila i mera zaštite prirodne sredine i humanog okruženja kroz sve faze realizacije saobraćajnih projekata;

- kvalitetno nadgledanje i upravljanje, koje podrazumeva aktivnosti na svim nivoima razvojnih procesa, od planiranja do realizacije.

Član 5

Vizija uređenja planskog područja je održivo funkcionisanje saobraćaja, korišćenje i zaštita prirodnih dobara i resursa i njihovo kvalitetno unapređenje, u skladu sa principima održivog razvoja.

Ciljevi planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja su postizanje racionalne organizacije i uređenja područja posebne namene u okviru planskog područja, usklađivanjem njegovog korišćenja sa mogućnostima i ograničenjima u raspolaganju prirodnim i stvorenim vrednostima i potrebama socijalnog i ekonomskog razvoja.

Član 6

Koncepcija planiranja, korišćenja, uređenja i zaštite planskog područja podrazumeva obezbeđenje prostornih uslova za realizaciju koncepta trajno održivog saobraćaja uz obaveznu izradu tehničke dokumentacije, u skladu sa zakonskom regulativom, koja će pokazati opravdanost predloženog rešenja (planiranje novog koridora, lokacijsko određivanje trase, potrebne kapacitete, prostornu, saobraćajnu, funkcionalnu i ekonomsku opravdanost).

Član 7

Efektivan rok za izradu Nacrta Prostornog plana je 6 (meseci) meseci od dana dostavljanja Obrađivaču Prostornog plana odgovarajućih geodetskih podloga, pribavljanja uslova nadležnih organa i organizacija, kao i dostavljanja idejnog rešenja predmetnog putnog pravca.

Član 8

Sredstva za izradu Prostornog plana obezbeđuju se iz budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine.

Član 9

Nacrt Prostornog plana biće izložen na javni uvid u trajanju od 30 dana u Gradu Pančevu, opštini Alibunar, opštini Plandište, opštini Kovin, Gradu Vršcu i u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine, Novi Sad.

Član 10

Sastavni deo ove Odluke je Odluka o izradi strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E70 Pančevo-Vršac-granični prelaz sa Rumunijom (Vatin) na životnu sredinu.

Izveštaj o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E70 Pančevo-Vršac-granični prelaz sa Rumunijom (Vatin) na životnu sredinu je sastavni deo Dokumentacione osnove Prostornog plana.

Član 11

Nosilac izrade Prostornog plana je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Novi Sad, Bulevar Mihajla Pupina broj 16.

Član 12

Obrađivač Prostornog plana je Javno preduzeće za prostorno i urbanističko planiranje i projektovanje "Zavod za urbanizam Vojvodine" Novi Sad, Železnička broj 6/III.

Član 13

Organi, organizacije i javna preduzeća, koji su ovlašćeni da utvrđuju posebne uslove za zaštitu i uređenje prostora i izgradnju objekata u fazi izrade plana, dužni su da po zahtevu nosioca izrade planskog dokumenta, u roku od 15 dana od dana prijema zahteva, dostave sve tražene podatke, bez naknade. Izuzetno, može se postupiti u roku od 30 dana od dana prijema zahteva, uz obrazloženje nadležnog organa odnosno organizacije za nepostupanje u navedenom roku.

Član 14

Prostorni plan biće sačinjen u 10 (deset) primeraka u analognom i 10 (deset) primeraka u digitalnom obliku. Prostorni plan će se čuvati potpisan u analognoj i u digitalnoj formi, i to: u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (jedan primerak), u Skupštini AP Vojvodine (jedan primerak), u Pokrajinskom sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine (dva primerka), u gradu Pančevu (jedan primerak), opštini Alibunar (jedan primerak), opštini Plandište (jedan primerak), opštini Kovin (jedan primerak), Gradu Vršcu (jedan primerak) i u arhivi Obrađivača (jedan primerak).

Član 15

Ova pokrajinska skupštinska odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine".

 

 

Na osnovu člana 9. stav 1. i 5. Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu ("Službeni glasnik RS", br. 135/04 i 88/10), člana 39. Pokrajinske skupštinske odluke o pokrajinskoj upravi ("Službeni list APV", broj 37/2014, 54/2014 - drugi propis i 37/2016, 29/2017, 24/2019, 66/2020 i 38/2021), Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Novi Sad, donosi

ODLUKU
O IZRADI STRATEŠKE PROCENE UTICAJA PROSTORNOG PLANA PODRUČJA POSEBNE NAMENE INFRASTRUKTURNOG KORIDORA AUTOPUTA E 70, DEONICA PANČEVO-VRŠAC-GRANIČNI PRELAZ SA RUMUNIJOM (VATIN) NA ŽIVOTNU SREDINU

Član 1

Pristupa se izradi Strateške procene uticaja Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E70 Pančevo-Vršac-granični prelaz sa Rumunijom (Vatin) na životnu sredinu (u daljem tekstu: Strateška procena).

Član 2

Razlozi za vršenje Strateške procene su:

- sagledavanje, procena i utvrđivanje mogućih značajnih uticaja na životnu sredinu na prostoru obuhvaćenom Prostornim planom;

- potreba da se u planiranju prostornog razvoja područja obuhvaćenog Prostornim planom sagledaju strateška pitanja zaštite životne sredine, u skladu sa kriterijumima iz člana 6. Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, predlože mere koje je potrebno preduzeti kako bi se eventualni značajni uticaji na životnu sredinu sprečili, otklonili ili smanjili na minimum.

Član 3

U okviru Strateške procene razmatraće se sledeća pitanja i problemi u oblasti zaštite životne sredine:

- značaj Prostornog plana sa aspekta zaštite životne sredine u kontekstu održivog razvoja planskog područja;

- definisanje mera za zaštitu i održivo korišćenje prirodnih vrednosti kroz zaštitu predela i zaštićenih područja;

- očuvanje kulturnog i prirodnog nasleđa na području Prostornog plana, kroz definisanje odgovarajućih planskih rešenja;

- uticaj postojećih i planiranih infrastrukturnih objekata i drugih stvorenih vrednosti sa aspekta zaštite životne sredine na planskom području;

- uspostavljanje monitoring sistema za praćenje stanja kvaliteta činilaca životne sredine.

Pored ovih pitanja, strateškom procenom biće obuhvaćena i druga pitanja koja mogu imati uticaj na životnu sredinu posmatranog područja.

Član 4

Izveštaj o strateškoj proceni, kao dokument kojim se opisuju, vrednuju i procenjuju mogući značajni uticaji na životnu sredinu do kojih može doći implementacijom Prostornog plana i određuju mere za smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu, će da sadrži:

1. POLAZNE OSNOVE STRATEŠKE PROCENE

- kratak prikaz sadržaja ciljeva Prostornog plana

- relevantne planske i druge dokumente

- kratka analiza i ocena postojećeg stanja životne sredine

- karakteristike životne sredine u oblastima za koje postoji mogućnost da budu izložene značajnom uticaju

- pitanja i problemi zaštite životne sredine razmatrani u Strateškoj proceni

- prikaz varijantnih rešenja koja se odnose na zaštitu životne sredine u Prostornom planu

- rezultati konsultacija sa zainteresovanim organima i organizacijama

2. OPŠTE I POSEBNE CILJEVE STRATEŠKE PROCENE I IZBOR INDIKATORA

- opšti i posebni ciljevi Strateške procene

- indikatori Strateške procene

3. PROCENU MOGUĆIH UTICAJA PLANSKIH REŠENJA NA ŽIVOTNU SREDINU SA OPISOM MERA PREDVIĐENIH ZA SMANJENJE NEGATIVNIH UTICAJA

- procena uticaja varijantnih rešenja na životnu sredinu

- obrazloženje izbora najpovoljnijeg varijantnog rešenja

- procena uticaja Prostornog plana na životnu sredinu sa opisom mera za smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu

- prikaz načina na koji su pri proceni uticaja uzeti u obzir činioci životne sredine

- procena uticaja planskih rešenja u odnosu na: verovatnoću, intenzitet, složenost/reverzibilnost, vremensku i prostornu dimenziju, kumulativnu i sinergijsku prirodu uticaja

4. SMERNICE ZA IZRADU STRATEŠKIH PROCENA NA NIŽIM HIJERARHIJSKIM NIVOIMA I PROCENE UTICAJA PROJEKTA NA ŽIVOTNU SREDINU

5. PROGRAM PRAĆENJA STANJA ŽIVOTNE SREDINE

- opis ciljeva plana

- indikatori za praćenje stanja životne sredine

- prava i obaveze nadležnih organa

- postupanje u slučaju pojave neočekivanih negativnih uticaja

6. PRIKAZ KORIŠĆENE METODOLOGIJE I TEŠKOĆA PRILIKOM IZRADE STRATEŠKE PROCENE

7. PRIKAZ NAČINA ODLUČIVANJA

8. ZAKLJUČCI (NETEHNIČKI REZIME)

9. DRUGE PODATKE OD ZNAČAJA ZA STRATEŠKU PROCENU

10. LITERATURU

Član 5

Izrada Strateške procene i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana na životnu sredinu pratiće dinamiku izrade Nacrta Prostornog plana.

Član 6

Učešće zainteresovanih organa i organizacija i javnosti u postupku izrade i razmatranja Izveštaja o strateškoj proceni uticaja obezbeđuje Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Novi Sad.

Oglašavanje izlaganja na javni uvid Izveštaja o strateškoj proceni uticaja sprovodi i obezbeđuje Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine Novi Sad, istovremeno sa oglašavanjem izlaganja na javni uvid Nacrta Prostornog plana, sa podacima o vremenu i mestu izlaganja na javni uvid, načinu na koji zainteresovana pravna i fizička lica mogu dostaviti primedbe, vremenu i mestu održavanja javne rasprave, kao i druge informacije koje su od značaja za javni uvid.

Član 7

Sredstva za izradu Izveštaja o strateškoj proceni uticaja Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora autoputa E70 Pančevo-Vršac-granični prelaz sa Rumunijom (Vatin) na životnu sredinu obezbeđuju se u budžetu Autonomne pokrajine Vojvodine.

Član 8

Ovu Odluku objaviti u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine".