ODLUKA
O OBAVLJANJU KOMUNALNE DELATNOSTI DIMNIČARSKE USLUGE

("Sl. glasnik grada Leskovca", br. 5/2023)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom uređuju se uslovi i načini pružanja dimničarskih usluga na teritoriji grada Leskovca kao komunalne delatnosti od opšteg interesa (u daljem tekstu: Grada), prava i obaveze preduzeća koje obavlja dimničarske usluge i korisnika usluga na teritoriji Grada, finansiranje obavljanja dimničarske usluge, način obezbeđivanja kontinuiteta u obavljanju dimničarske usluge, nadležnost za rešavanje po žalbi, način postupanja i ovlašćenja organa Grada u slučaju prekida u obavljanju dimničarske usluge, mere zabrane, nadzor nad vršenjem dimničarske usluge, kaznene odredbe, kao i druga pitanja vezana za obavljanje dimničarske usluge.

Član 2

Dimničarske usluge, u smislu ove Odluke, su:

- čišćenje i kontrola dimovodnih i ložnih objekata i uređaja,

- čišćenje i kontrola ventilacionih kanala i uređaja,

- vađenje i spaljivanje čađi u dimovodnim objektima i uređajima,

- pregled novoizgrađenih i dograđenih dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja i merenje emisije dimnih gasova i utvrđivanje stepena korisnosti ložišnog uređaja, osim u slučajevima kada navedene poslove obavljaju pravna lica ili preduzetnici ovlašćeni u skladu sa zakonom kojim je uređena oblast cevovodnog transporta gasovitih i tečnih ugljovodonika i distribucije gasovitih ugljovodonika, kao i zakonom kojim je uređena oblast efikasnog korišćenja energije.

Član 3

Pod dimovodnim i ložišnim objektima i uređajima smatraju se: dimnjaci, dimovodne cevi (cilindri, šunt-dimnjaci, dimnjaci sa kanalima i ložištima za centralno i individualno grejanje) dimnjaci i ložišta industrijskih i zanatskih postrojenja i njima slični objekti i uređaji.

Član 4

Izrazi koji se upotrebljavaju u ovoj odluci imaju sledeće značenje:

- dimovodni objekat (dimnjak) je vertikalna, približno vertikalna ili horizontalna konstrukcija (kanal, okno, šaht, cev, ispust za odvod produkata sagorevanja - fasadni ispust), koja produkte sagorevanja

- dimne gasove, u podpritisku ili nadpritisku, odvodi iz ložišnog uređaja u spoljnu sredinu - atmosferu, odnosno obezbeđuje dovod vazduha ložišnom uređaju (kombinovani LAS, LAF - dimnjaci, koaksijalni fasadni ispusti),

- ložišni uređaj je deo ložišnog sistema u kojem se odvija loženje (sagorevanje) čvrstih, tečnih ili gasovitih goriva, pri čemu se proizvodi toplota i nastaju produkti sagorevanja - dimni gasovi,

- sanacija dimovodnog objekta je izvođenje potrebnih radova na postojećem dimovodnom objektu kako bi on ispunio neophodne građevinske, protivpožarne i funkcionalno-tehničke zahteve,

- rekonstrukcija dimovodnog objekta je izvođenje naknadnih radova na postojećem dimovodnom objektu, kako bi se prilagodio zahtevima u pogledu čvrstoće i statičke stabilnosti i promene prethodnih parametara dimovodnog objekta poput broja priključaka, zamene, odnosno naknadne ugradnje dimničarskih vratanaca, završnih kapa i sl.,

- ventilacioni kanal je usisni i odsisni horizontalni, odnosno vertikalni otvor, instalacija i okno koji ima svrhu prinudnog ili prirodnog (termički uzgon) provetravanja, odzračivanja prostora objekta,

- ventilacioni uređaj je uređaj koji omogućuje prinudno strujanje svežeg ili istrošenog vazduha, odnosno dima i toksičnih produkata sagorevanja kroz ventilacioni kanal,

- rezervni dimovodni objekat (rezervni dimnjak) je dimovodni objekat koji se koristi samo u slučaju vanrednih potreba i okolnosti i na koga može da se priključi ložišni uređaj na čvrsto gorivo.

Član 5

Dimničarske usluge obavljaju se u cilju obezbeđivanja ispravnog funkcionisanja dimovodnih i ložnih objekata i uređaja, ventilacionih kanala i uređaja, preventivne zaštite života i imovine od požara, zaštite životne sredine, kao i energetske efikasnosti.

Član 6

Komunalnu delatnost dimničarske usluge na teritoriji Grada mogu obavljati javno preduzeće, privredno društvo, preduzetnik ili drugi privredni subjekat (u daljem tekstu: vršilac komunalne delatnosti), koji ispunjava uslove za obavljanje te delatnosti propisane zakonom i drugim propisima, i kome Grad poveri obavljanje iste komunalne delatnosti u skladu sa zakonom kojim se uređuju komunalne delatnosti i javno-privatno partnerstvo i koncesije.

Vršilac komunalne delatnosti iz stava 1. ovog člana je dužan da ispunjava uslove u pogledu minimalne stručne osposobljenosti kadrova i minimalnog tehničkog kapaciteta u skladu sa uredbom kojom se uređuju način i uslovi za otpočinjanje obavljanja komunalne delatnosti.

Na teritoriji grada Leskovca vršenje komunalne delatnosti - dimničarske usluge povereno je Javnom komunalnom preduzeću "Komunalac" Leskovac, osim na teritoriji Grdelice i Predejana, dok za područje Grdelice i Predejana tu komunalnu delatnost obavlja Javno komunalno preduzeće Grdelica iz Grdelice (u daljem tekstu: Preduzeće).

Član 7

Pod korisnicima dimničarskih usluga u smislu obavljanja komunalne delatnosti dimničarske usluge podrazumevaju se fizička ili pravna lica, koja su vlasnici ili korisnici zgrada, kuća, stanova, poslovnih prostora, objekata i postrojenja u kojima se nalazi dimovodni, ložišni ili ventilacioni uređaj ili kanal (u daljem tekstu: korisnik usluge).

USLOVI I NAČIN PRUŽANJA DIMNIČARSKE USLUGE

Član 8

Dimničarske usluge u Preduzeću obavlja dimničar, odnosno lice sa srednjim dimničarskim obrazovanjem ili lice sa osnovnim ili srednjim obrazovanjem u trogodišnjem ili četvorogodišnjem trajanju i dodatnom radnom obukom na radnom mestu gde se obavljaju poslovi dimničara u preduzeću, koje se bavi dimničarskom delatnosti u trajanju od najmanje jedne godine.

Član 9

Preduzeće donosi godišnji Program obavljanja dimničarskih usluga (u daljem tekstu Program) koji sadrži:

1. Obim poslova i dinamiku izvršavanja dimničarskih usluga

2. Finansijski iznos potrebnih sredstava za realizaciju Programa.

Program donosi Preduzeće do 31. decembra tekuće godine za narednu godinu i sastavni je deo Programa poslovanja preduzeća za narednu godinu na koji daje saglasnost Gradsko veća Grada Leskovca i Skupština grada Leskovca.

Član 10

Kontrola i čišćenje dimovodnih i ložnih objekata utvrđuje se Programom i vrši se:

1. u porodičnim i višeporodičnim stambenim zgradama po pozivu korisnika usluga;

2. jednom u tri meseca u ugostiteljskim objektima, pekarama, klanicama i objektima za preradu mesa, bolnicama, kuhinjama za masovno spremanje hrane i sličnim objektima;

3. jednom godišnje u poslovnim prostorima i objektima sa ložnim uređajem toplotne snage do 100 kW;

4. dva puta godišnje u poslovnim prostorima i objektima sa ložnim uređajem toplotne snage preko 100 kW;

5. jednom godišnje u ostalim dimovodnim i ložnim objektima koji nisu obuhvaćeni u stavu 1. tačke 1-4. ovog člana.

Rezervni dimnjaci i dimnjaci koji se ne koriste stalno, odnosno na koje nisu priključeni ložni uređaji, kontrolišu se i čiste po zahtevu korisnika.

Redovna kontrola i čišćenje ventilacionih kanala i uređaja u prostorijama za masovno spremanje hrane vrši se jednom u tri meseca. Redovna kontrola i čišćenje ostalih ventilacionih kanala i uređaja vrši se jednom godišnje.

Vađenje i spaljivanje čađi u dimovodnim objektima vrši se jednom godišnje, po prestanku grejne sezone. Prilikom spaljivanja čađi vrši se generalno čišćenje dimovodnih objekata, sa iznošenjem čađi.

Spaljivanje čađi u dimovodnim objektima iznad otvorenih ložišta za pečenje mesa ili mesnih prerađevina na žaru, vrši se jednom mesečno u toku cele godine.

Spaljivanje čađi se ne sme vršiti za vreme jakog vetra, na izuzetno visokim ili niskim temperaturama, niti noću. Spaljivanje čađi moraju vršiti najmanje dva dimničara, koji su dužni da, pre početka obavljanja delatnosti, preduzmu sve potrebne mere zaštite, i to: 1. poseduju odgovarajuću opremu i druga sredstva potrebna za gašenje u slučaju da se zapale naslage; 2. provere stanje objekta tj. uređaja iz stava 1. ovog člana, u vezi sa zaštitom od požara;

3. prekinu spaljivanje ako ustanove da bi moglo doći do većih oštećenja ili povećanja opasnosti od požara; 4. po završetku spaljivanja provere da li postoji eventualna opasnost od požara i da istu otklone. Vađenje i spaljivanje čađi u dimovodnim objektima u višeporodičnim stambenim i drugim objektima čiji su ložni objekti preko 100 kW, korisnik usluge je dužan da prethodno prijavi vatrogasnoj jedinici na teritoriji Grada.

PRAVA I OBAVEZE PREDUZEĆA I KORISNIKA USLUGA

Član 11

Preduzeće je dužno da poseduje minimalni tehnički kapacitet po broju korisnika komunalne usluge tj. potrebnu tehničku opremljenost za obavljanje dimničarskih usluga, kao i prostor za smeštaj materijala, opreme i alata.

Član 12

Preduzeće je dužno da uspostavi i primenjuje sistem upravljanja zaštitom zdravlja i bezbednosti na radu i da postupa u skladu sa propisima o zaštiti životne sredine i načelima održivog razvoja.

Član 13

Preduzeće je dužno da na transparentan način obavesti korisnika usluga o planiranom terminu redovne kontrole i čišćenja objekata i uređaja u smislu ove Odluke, pisanim putem, telefonom, elektronskom poštom i slično.

Član 14

Pri vršenju dimničarskih usluga, dimničar mora imati dimničarsku legitimaciju koju je dužan da nosi i pokaže korisniku usluge pre započinjanja obavljanja poslova. Dimničarsku legitimaciju je dužan da izda direktor Preduzeća, a ista sadrži: lične podatke zaposlenog (fotografija, ime i prezime, potpis), osnovne podatke o Preduzeću (poslovno ime, sedište i slično), rok važenja i broj službene legitimacije, pečat i potpis odgovornog lica Preduzeća.

Član 15

Korisnik usluge može da zahteva, pisanim putem, da se mimo propisane redovne kontrole i čišćenja, kao i spaljivanja čađi iz člana 9. ove Odluke, izvrši kontrola i čišćenje dimovodnih i ložnih objekata i uređaja i ventilacionih kanala i uređaja, kao i spaljivanje čađi u dimovodnim i ložnim objektima i uređajima, na teret podnosioca zahteva.

Član 16

Korisnik usluga dužan je da:

1. ne ugrožava objekte i opreme, koji su u funkciji obavljanja komunalne delatnosti;

2. omogući kontrolu i čišćenje dimovodnih i ložnih objekata i uređaja i ventilacionih kanala i uređaja;

3. omogući spaljivanje čađi u dimovodnim i ložnim objektima i uređajima;

4. omogući ulaz u prostorije i nesmetan prilaz dimovodnim i ložnim objektima i uređajima i ventilacionim kanalima i uređajima;

5. plaća naknadu dimničarskih usluga na mesečnom nivou;

6. ukoliko uoči neispravnost dimovodnih i ložnih objekata i uređaja i ventilacionih kanala i uređaja koje utiču na upotrebljivost i sigurnost istih (obrušavanje, pukotine, rastrešenost i druga oštećenja) odmah obavesti Preduzeće.

Član 17

Korisnik usluge može privremeno ili trajno da otkaže korišćenje dimničarskih usluga, o čemu je dužan da pisanim putem obavesti Preduzeće, najkasnije 30 dana pre prestanka korišćenja dimničarskih usluga.

Ukoliko korisnik usluge privremeno ili trajno otkazuje korišćenje dimničarskih usluga, zatvaranje dimnjaka mora da izvrši Preduzeće.

U slučaju iz stava 1. ovog člana, Preduzeće je dužno da izvrši kontrolu objekata, uređaja i ventilacionih kanala. Ako Preduzeće utvrdi da se objekti, uređaji i ventilacioni kanali upotrebljavaju, dužno je da zakaže njihovo čišćenje i o tome odmah obavesti korisnika usluge i Odeljenje Gradske uprave grada Leskovca, nadležno za poslove komunalne inspekcije, koje rešenjem izdaje nalog za čišćenje. Ako korisnik usluge ponovo otpočne sa korišćenjem dimničarskih usluga koje je prethodno otkazao, dužan je da odmah o tome obavesti Preduzeće.

Član 18

O utvrđenim neispravnostima dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja i ventilacionih kanala i uređaja koje utiču na upotrebljivost i sigurnost kao što su oštećenja (obrušavanje, pukotine, rastrešenost i sl.), nedozvoljeni građevinski radovi (zaziđivanje i sl.), Preduzeće je dužno da odmah obavesti korisnika usluge i nadležnu građevinski inspekciju.

Član 19

Preduzeće je dužno da obezbedi:

1. trajno i nesmetano obavljanje dimničarskih usluga,

2. propisani obim i kvalitet dimničarskih usluga,

3. razvoj i unapređenje kvaliteta i vrsta dimničarskih usluga.

Član 20

Preduzeće je dužno:

- da dimničarske usluge vrši na način i u rokovima propisanim ovom Odlukom

- da o terminu vršenja dimničarskih usluga obavesti korisnika usluge u skladu sa članom 10. ove Odluke, i

- da neposrednom vršiocu dimničarskih usluga obezbedi posebnu legitimaciju, koju je dužan da pokaže pri pružanju usluge.

Član 21

Preduzeće je dužno da vodi evidenciju (kontrolnu knjigu ili list) o izvršenim dimničarskim uslugama. Kontrolna knjiga (ili list) vodi se za svaki dimovodni i ložišni objekat i uređaj i ventilacioni kanal i uređaj i sadrži:

1. ulicu i kućni broj objekta,

2. ime i prezime vlasnika, odnosno korisnika objekta, ime i prezime lica ili naziv organa koji upravlja zgradom,

3. broj i vrstu dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja i ventilacionih kanala i uređaja,

4. opis obavljene dimničarske usluge, datum i potpis neposrednog vršioca dimničarske usluge, i

5. potpis lica iz alineje 2. ovog stava, kao potvrdu o izvršenim dimničarskim uslugama.

Član 22

Preduzeće je dužno, da pored evidencije iz čl. 21. ove Odluke, vodi evidenciju dimovodnih i ložišnih objekata uređaja i ventilacionih kanala i uređaja koji se obavezno kontrolišu i čiste, a koja sadrži:

1. ulicu i kućni broj objekta,

2. ime i prezime vlasnika, odnosno korisnika objekta, ime i prezime lica ili naziv organa koji upravlja zgradom,

3. osnovne podatke o dimovodnom objektu (tip, vrstu, materijal, dimenzije i sl.) i ložišnog uređaja (tip, vrstu goriva, snagu i sl.), odnosno o ventilacionim kanalima i uređajima (tip, vrstu, materijal, dimenzije i sl.), koji se čiste, odnosno kontrolišu,

4. napomene o stanju dimovodnih objekata, ložišnih uređaja i ventilacionih kanala i uređaja, vanrednim događajima i sl.,

5. datum uvođenja u evidenciju i

6. datume čišćenja i kontrole.

Član 23

Preduzeće mora čuvati podatke o dimovodnim i ložišnim objektima i uređajima i ventilacionim kanalima i uređajima, kao i o obavljenim uslugama na propisan način. Podatke iz stava 1. ovog člana, Preduzeće mora čuvati i u elektronskom obliku.

Član 24

Preduzeće je dužno da jednom godišnje sprovede postupak izjašnjavanja korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga od strane vršioca delatnosti iz čl. 1. ove Odluke, u trajanju od najmanje 15 dana.

Poziv za izjašnjavanje iz stava 1. ovog člana objavljuje se na zvaničnoj internet stranici Grada i Preduzeća i dostavlja se sredstvima javnog informisanja radi saopštenja. Preduzeće je dužno da po sprovedenom izjašnjavanju korisnika o kvalitetu pružanja komunalnih usluga dostavi izveštaj o rezultatima izjašnjavanja korisnika Gradskoj upravi grada Leskovca Odeljenju za komunalno stambene poslove, saobraćaj i infrastrukturu.

Ukoliko su rezultati izjašnjavanja korisnika komunalnih usluga takvi da većina korisnika nije zadovoljna pruženom uslugom, nadležno Odeljenje preispituje rad predmetnog preduzeća, sačinjava analizu sa predlogom mera za otklanjanje nedostataka navedenih u izjašnjavanju korisnika i dostavlja je Gradskom veću grada Leskovca. Gradsko veće, nakon razmatranja analize i predloženih mera iz stava 3. ovog člana, donosi akt kojim nalaže Preduzeću da otkloni nedostatke koji su navedeni u izjašnjavanju korisnika, u roku koji ne može biti duži od 90 dana.

FINANSIRANJE OBAVLJANJA DIMNIČARSKIH USLUGA

Član 25

Sredstva za obavljanje dimničarskih usluga obezbeđuju se iz:

1. budžeta Grada Leskovca,

2. prihoda od komunalne naknade,

3. prihoda od pružanja dimničarskih usluga,

4. namenskih sredstava drugih nivoa vlasti i

5. drugih izvora, u skladu sa Zakonom.

Član 26

Cene dimničarskih usluga utvrđuju se Cenovnikom, u skladu sa odredbama Zakona o komunalnim delatnostima.

Naplata pravnim licima i preduzetnicima regulisaće se ugovorom sa Preduzećem. Cenovnik iz stava 1. ovog člana donosi Nadzorni odbor Preduzeća, na koji saglasnost daje Gradsko veće grada Leskovca.

NAČIN OBEZBEĐIVANJA KONTINUITETA U OBAVLJANJU DIMNIČARSKIH USLUGA

Član 27

Preduzeće je dužno da svoj rad i poslovanje organizuje tako da kroz realizaciju Programa iz čl. 9. ove Odluke obezbedi odgovarajući obim, vrstu i kvalitet dimničarskih usluga, u skladu sa zakonom i pozitivnopravnim propisima.

Član 28

U slučaju nastupanja neplaniranih ili neočekivanih poremećaja ili prekida u pružanju komunalnih usluga, odnosno obavljanju komunalne delatnosti, Preduzeće je dužno da odmah o tome obavesti Odeljenje za komunalno stambene poslove, saobraćaj i infrastrukturu i da istovremeno preduzme sve potrebne mere za otklanjanje uzroka poremećaja, i to:

1. radno angažuje zaposlene u Preduzeću na otklanjanju uzroka poremećaja, odnosno razloga zbog kojih je došlo do prekida u vršenju komunalne delatnosti;

2. izvrši hitnu popravku i zamenu instalacija i uređaja kojima se obezbeđuje obavljanje poslova, kao i zaštitu komunalnih objekata i uređaja od daljih kvarova ili havarija;

3. odredi red prvenstva i način pružanja komunalnih usluga onim korisnicima kod kojih bi usled prekida nastala opasnost po život i rad, ili bi nastala značajna, odnosno nenadoknadiva šteta;

4. preduzme i druge mere koje utvrdi Odeljenje za komunalno stambene-poslove, saobraćaj i infrastrukturu.

Ukoliko Preduzeće ne preduzme mere iz stava 1. ovog člana u roku od 24 sata, Odeljenje za komunalno stambene poslove, saobraćaj i infrastrukturu će preduzeti mere propisane zakonom i obavestiti Gradsko veće grada Leskovca. Preduzeće je dužno da u sredstvima javnog informisanja ili na drugi pogodan način obavesti korisnike o planiranim ili očekivanim smetnjama i prekidima koji će nastati ili mogu nastati u pružanju komunalnih usluga, najkasnije 24 sata pre očekivanog prekida u pružanju tih usluga.

IX NADLEŽNOST ORGANA ZA REŠAVANJE PO ŽALBI

Član 29

Za rešavanje u drugom stepenu po žalbi na akte Gradske uprave grada Leskovca - Odeljenja za komunalno-stambene poslove, saobraćaj i infrastrukturu i na rešenja komunalnog inspektora, kao prvostepenog organa u sprovođenju odredaba ove Odluke, nadležno je Gradsko veće grada Leskovca, osim ako je zakonom drugačije propisano.

MERE ZABRANE

Član 30

Na dimovodnim objektima i ventilacionim kanalima nije dozvoljeno:

1. izvođenje građevinskih i drugih radova bez odgovarajućeg akta nadležnog Odeljenje za urbanizam

2. postavljanje instalacija drugih infrastrukturnih objekata i uređaja i,

3. korišćenje suprotno nameni.

NADZOR

Član 31

Nadzor nad primenom i sprovođenjem odredaba ove Odluke i zakonitošću rada vršioca komunalne delatnosti vrši Gradska uprava grada Leskovca preko Odeljenja nadležnog za komunalne poslove.

Poslove inspekcijskog nadzora nad primenom ove Odluke i akata donetih na osnovu ove Odluke, vrši Odeljenje za inspekcijske poslove Gradske uprave grada Leskovca preko komunalnih inspektora i građevinske inspekcije u skladu sa zakonom.

U vršenju inspekcijskog nadzora komunalni inspektor u skladu sa Zakonom i odredbama ove Odluke ovlašćen je da:

1) izvrši uvid u opšte i pojedinačne akte, evidencije i drugu dokumentaciju vršilaca komunalne delatnosti i drugih pravnih i fizičkih lica;

2) sasluša i uzima izjave od odgovornih lica kod vršilaca komunalne delatnosti i drugih pravnih i fizičkih lica;

3) naloži rešenjem da se komunalna delatnost obavlja na način utvrđen zakonom, drugim propisima i ovom odlukom;

4) naloži rešenjem izvršavanje utvrđenih obaveza i preduzimanje mera za otklanjanje nedostataka u obavljanju komunalne delatnosti, u skladu sa ovom odlukom;

5) izdaje prekršajni nalog za prekršaje za koje su ovom Odlukom propisane novčane kazne u fiksnom iznosu;

6) obavesti druge nadležne organe da preduzmu mere iz svoje nadležnosti ukoliko utvrdi da postoje razlozi za preduzimanje mera za koje nije nadležan;

7) preduzima druge mere utvrđene zakonom i odredbama ove Odluke.

Izvršenje odredaba ove Odluke, obavlja Odeljenje komunalne milicije Gradske uprave grada Leskovca, preko komunalnog milicionara koji ima ovlašćenje da preduzima preventivne mere propisane Zakonom o komunalnoj miliciji, kao i da izda prekršajni nalog za prekršaje propisane ovom Odlukom.

Ukoliko komunalni milicionar, u obavljanju poslova, uoči povredu propisa iz nadležnosti drugog organa, obavestiće odmah o tome pisanim putem, nadležni organ.

Komunalno-milicijske i druge poslove, kao i kontrolu primene odredaba ove Odluke vrši Odeljenje komunalne milicije, u skladu sa Zakonom o komunalnoj policiji.

Član 32

Vršilac komunalne delatnosti dužan je da komunalnom inspektoru omogući nesmetano obavljanje nadzora, da mu bez odlaganja stavi na raspolaganje i uvid potrebnu dokumentaciju, druge dokaze i izjasni se o činjenicama koje su od značaja za vršenje nadzora.

KAZNENE ODREDBE

Član 33

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće ako:

1. ne donese godišnji Program obavljanja dimničarskih usluga (član 9. Odluke),

2. ne kontroliše i ne čisti dimovodne i ložišne objekte i uređaje u propisanim vremenskim razmacima,

3. ne vrši redovnu kontrolu i čišćenje ventilacionih kanala i uređaja u propisanim vremenskim razmacima,

4. na zahtev korisnika usluga ne izvrši kontrolu ispravnosti dimovidnih i ložišnih objekata i uređaja i ne postupi u skladu sa čl. 15. ove Odluke,

5. ne postupi u skladu sa članom 20. ove Odluke,

6. ne obaveštava korisnike usluge o vremenu obavljanja dimničarske usluge na način iz čl. 10. ove Odluke,

7. ne vodi evidenciju u skladu sa čl. 22. Odluke,

8. ne čuva podatke u skladu sa članom 24. Odluke,

9. ne preduzima mere na otkanjanju uzorka poremećaja, odnosno prekida u obavljanju dimničarskih usluga u skladu sa čl. 28. Odluke.

Za prekršaj iz st. 1 ovog člana kazniće se i odgovorno lice Preduzeća novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000,00 dinara.

Član 34

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se za prekršaj korisnik usluge - pravno lice ako:

1. Ne omogući kontrolu i čišćenje dimovodnih i ložišnih objekata i uređaja, ventilacionih kanala i uređaja i uklanjanje čađi utvrđenim vremenskim razmacima u skladu sa čl. 9. Odluke;

2. Ako dimovodne i ložišne objekte i uređaje i ventilacione kanale i uređaje, koristi suprotno nameni, na način koji ugrožava bezbednost građana i stvara opasnost od požara postupajući suprotno nameni, na način koji ugrožava bezbednost građana i stvara opasnost od požara postupajući suprotno čl. 16. ove Odluke;

3. Izvodi građevinske i druge radove bez odgovarajuće dozvole;

4. Postavlja instalacije i drugu infrastrukturnih objekata i uređaja bez odobrenja nadležnog organa.

Za prekršaj iz st. 1 ovog člana kazniće se novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000,00 dinara odgovorno lice u pravnom licu.

Za prekršaj iz st. 1 ovog člana kazniće se fizičko lice kao korisnik novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000,00 dinara.

Za prekršaj iz st. 1 ovog člana kazniće se preduzetnik kao korisnik odnosno investitor novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 25.000,00 dinara.

Za prekršaje iz st. 1-4 ovog člana komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 35

Vršilac komunalne delatnosti je dužan da svoje poslovanje uskladi sa zakonom, podzakonskim aktima i odredbama ove Odluke u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.

Član 36

Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o vršenju obaveznih dimničarskih usluga na teritoriji Opštine Leskovac ("Sl. glasnik opštine Leskovac", broj 7/94), Odluka o izmeni odluke o vršenju obaveznih dimničarskih usluga na teritoriji opštine Leskovac ("Sl. glasnik opštine Leskovac", br. 13/98).

Član 37

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Grada Leskovca".