PRAVILNIKO METODOLOGIJI FORMIRANJA CENE USLUGE DNEVNOG BORAVKA ZA DECU I MLADE IZ PORODICA U RIZIKU("Sl. list Grada Novog Sada", br. 13/2023) |
Ovim pravilnikom uređuje se metodologija formiranja cene usluge dnevnog boravka za decu i mlade iz porodica u riziku (u daljem tekstu: korisnici).
Cena usluga dnevnog boravka iz člana 1. ovog pravilnika (u daljem tekstu: cena usluge) za korisnike kojima se dnevni boravak obezbeđuje u Centru za socijalni rad Grada Novog Sada, organizacionoj jedinici Dnevni boravak dece i mladih iz porodica u riziku (u daljem tekstu: Dnevni boravak), utvrđuje se u mesečnom iznosu prosečno po korisniku.
Cena usluge određuje se u skladu sa standardima za pružanje usluga socijalne zaštite utvrđenim republičkim pravilnikom kojim se uređuju bliži uslovi i standardi za pružanje usluga socijalne zaštite.
Stručni rad u dnevnom boravku, za kapacitet do 34 korisnika, za rad u dve smene, po 17 korisnika u smeni, realizovaće zaposleni u Dnevnom boravku prema Rešenju o broju i strukturi zaposlenih u Centru za socijalni rad Grada Novog Sada koji se finansiraju iz budžeta Grada Novog Sada, i to:
1. jedan rukovodilac, sa stečenim visokim obrazovanjem iz naučnih oblasti psihološke, pedagoške ili političke nauke (smer socijalni rad),
2. tri pedagoga,
3. jedan psiholog,
4. jedan socijalni radnik,
5. tri stručna saradnika na uslugama u zajednici - vaspitača,
6. jedan tehničar održavanja odeće - vešerka, sa polovinom punog radnog vremena,
7. jedna spremačica,
8. jedan portir,
9. jedan glavni kuvar, sa polovinom punog radnog vremena,
10. jedan pomoćni kuvar, i
11. jedan magacioner/ekonom, sa polovinom punog radnog vremena.
Elementi za utvrđivanje cene usluge u ukupnom mesečnom iznosu su:
- zarade zaposlenih, socijalni doprinosi na teret poslodavca, naknade troškova prevoza na posao i sa posla, i ostala davanja zaposlenima iz člana 3. ovog pravilnika u skladu sa propisima kojima se uređuju primanja zaposlenih u oblasti socijalne zaštite;
- materijalni troškovi za utrošenu električnu energiju i komunalne usluge;
- sredstva za tekuće popravke, održavanje i opremanje;
- troškovi registracije, troškovi goriva i održavanja vozila;
- troškovi ishrane korisnika;
- ostali materijalni i nematerijalni troškovi (kancelarijski materijal, sanitarni pregled radnika, sredstva za održavanje higijene, sredstva za zaštitnu odeću i obuću i dr.);
- usluge komunikacija, troškovi platnog prometa i bankarskih usluga, kao i drugih usluga.
Cena usluge u mesečnom iznosu prosečno po korisniku utvrđuje se deljenjem cene iz stava 1. ovog člana sa brojem korisnika, za pun kapacitet dnevnog boravka.
Cena usluge za jedan dan (u daljem tekstu: dnevna cena) utvrđuje se deljenjem mesečne cene prosečno po korisniku sa prosečnim mesečnim brojem radnih dana u kalendarskoj godini.
Cena troškova nepopunjenog kapaciteta Dnevnog boravka iznosi 90% dnevne cene usluge.
Cenu usluge iz stava 2. ovog člana utvrđuje Gradsko veće Grada Novog Sada.
Cena usluge iz stava 2. ovog člana usklađivaće se ukoliko dođe do promene elemenata cene iz stava 1. ovog člana.
Korisnici koji imaju prebivalište na teritoriji Grada Novog Sada ne plaćaju cenu usluge.
Korisnici sa teritorije druge jedinice lokalne samouprave mogu da koriste uslugu na teritoriji Grada Novog Sada, u skladu sa ugovorom između nadležnih centara za socijalni rad.
Sredstva za obavljanje poslova u Dnevnom boravku, za korisnike koji imaju prebivalište na teritoriji Grada Novog Sada, obezbeđuju se iz budžeta Grada Novog Sada.
Sredstva za obavljanje poslova u Dnevnom boravku, za korisnike iz drugih opština, obezbeđuju se u skladu sa ugovorom iz člana 5. stav 2. ove odluke.
Prenos sredstava Centru za socijalni rad Grada Novog Sada, za korisnike koji imaju prebivalište na teritoriji Grada Novog Sada, vršiće se na zahtev koji Centar dostavlja do desetog u mesecu za prethodni mesec, a za decembar najkasnije do 15. decembra tekuće godine, prema broju radnih dana u mesecu i u zavisnosti od popunjenosti kapaciteta.
Zahtev iz stava 1. ovog člana sadrži:
- ime i prezime korisnika, broj dana pružene usluge dnevnog boravka za svakog korisnika pojedinačno i ukupan iznos iz budžeta Grada Novog Sada, obračunat prema dnevnoj ceni, i
- obračun za dane nepopunjenog kapaciteta.
Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o metodologiji formiranja cene usluge dnevnog boravka za decu i mlade koji su u sukobu sa zakonom, roditeljima, školom ili zajednicom, i učešću korisnika u troškovima usluge ("Službeni list Grada Novog Sada", broj 8/17).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Novog Sada".