PRAVILNIK

O UTVRĐIVANJU PROGRAMA MERA ZAŠTITE ZDRAVLJA BILJA ZA 2023. GODINU

("Sl. glasnik RS", br. 27/2023)

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuje se Program mera zaštite zdravlja bilja za 2023. godinu, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 2

Konkretne mere zaštite zdravlja bilja, rokovi, način sprovođenja mera, subjekti koji će ih sprovoditi, izvori i način obezbeđivanja i korišćenja sredstava, kao i način kontrole sprovođenja mera utvrđeni su programom iz člana 1. ovog pravilnika.

Član 3

Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

PROGRAM
MERA ZAŠTITE ZDRAVLJA BILJA ZA 2023. GODINU

1. Uvod

Radi sprečavanja pojave, unošenja, širenja i suzbijanja štetnih organizama na bilju sprovodi se poseban nadzor nad štetnim organizmima, propisan ovim programom, koji se sprovodi u utvrđenom vremenskom periodu, radi otkrivanja štetnih organizama ili utvrđivanja osobenosti njihove populacije ili utvrđivanja granice područja u kome su prisutni ili odsutni.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima vrše sve ovlašćene poljoprivredne stručne službe na teritoriji Republike Srbije, za područje za koje su ovlašćene, pravna lica koja obavljaju laboratorijske i s njima povezane stručne poslove u skladu sa Odlukom o izboru pravnih lica kojima se ustupaju laboratorijski i s njima povezani stručni poslovi u oblasti dijagnostike štetnih organizama i zdravlja bilja ("Službeni glasnik RS", broj 118/20); (u daljem tekstu: ovlašćene laboratorije), Direkcija za nacionalne referentne laboratorije (u daljem tekstu: DNRL) i fitosanitarna inspekcija.

Sredstva za sprovođenje nadzora na prisustvo štetnih organizama (pregled, uzimanje uzoraka, praćenje putem klopki, laboratorijsko testiranje, transport uzoraka, karantinsko područje) propisana ovim programom, obezbeđena su zakonom kojim se uređuje budžet Republike Srbije za 2023. godinu.

1. Poseban nadzor nad štetnim organizmima u krompiru

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u krompiru bazira se na biologiji štetnih organizama krompira i sistemu proizvodnje krompira u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u krompiru obuhvata sledeće štetne organizme:

a) bakterije: Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus, Ralstonia solanacearum i Erwinia chrysanthemi (Dickeya spp.);

b) nematode: Globodera pallida, Globodera rostochiensis, Meloidogyne chitwoodi i Meloidogyne falax;

v) gljivu: Synchytrium endobioticum;

g) fitoplazmu:Candidatus Phytoplasma solani (Stolbur phytoplasma);

d) ostale štetne organizme: virus Tomatospotted wilt virus, viroid Potato spindle tuber viroid, bakterija Candidatus Liberibacter solanacearum i insekte Epitrix cucumeris,Epitrix similaris, Epitrix subcrinita i Epitrix tuberis.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u krompiru vrše sve ovlašćene poljoprivredne stručne službe na teritoriji Republike Srbije, za područje za koje su ovlašćene, fitosanitarna inspekcija, DNRL i ovlašćene laboratorije.

a) Bakterije

Clavibacter michiganensis spp. sepedonicus

Radi otkrivanja i sprečavanja širenja, sa ciljem eradikacije štetnog organizma Clavibacter michiganensis (Smith) Davis et al. spp. sepedonicus (Spieckermann et Kotthoff) Davis et al., prouzrokovača prstenaste truleži krtola krompira, sprovodi se poseban nadzor nad ovim štetnim organizmom.

Obavlja se pregled krtola krompira, i gde je to opravdano, biljaka krompira (Solanum tuberosum L.) u odgovarajućem vremenskom periodu, kao i uzimanje uzoraka:

1) krtola semenskog krompira;

2) krtola merkantilnog krompira (Solanum tuberosum L.), kod proizvođača merkantilnog krompira, iz magacina i skladišta;

3) krtola merkantilnog krompira u zbirnim magacinima, distributivnim centrima i centrima za pakovanje.

Prilikom pregleda krtola krompira, uzimaju se uzorci krtola semenskog krompira i krtola merkantilnog krompira, prvenstveno iz lotova u magacinima proizvođača, skladištima, distributivnim centrima i centrima za pakovanje radi obavljanja vizuelnog pregleda i laboratorijskog testiranja na prisustvo latentne infekcije.

Vizuelni pregled i uzimanje uzoraka krtola krompira (1 uzorak - 200 krtola) sprovode ovlašćene poljoprivredne stručne službe i fitosanitarna inspekcija.

DNRL vrši laboratorijsko testiranje uzoraka semenskog krompira.

Ovlašćene laboratorije - Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun, Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu, vrše laboratorijsko testiranje uzoraka merkantilnog krompira.

Laboratorijsko testiranje na prisustvo štetnog organizma obavlja se u skladu sa propisanim postupkom.

Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al.

Radi otkrivanja i sprečavanja širenja, sa ciljem eradikacije štetnog organizma Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al., prouzrokovača mrke truleži krtola krompira i bakteriozne uvelosti krompira i paradajza, sprovodi se poseban nadzor nad ovim štetnim organizmom.

Sprovodi se pregled biljaka i krtola krompira (Solanum tuberosum L.) i pregled biljaka paradajza (Lycopersicon esculentum), osim semena i plodova paradajza (u daljem tekstu: glavne biljke domaćini), drugih biljaka domaćina, površinskih voda koje se koriste za navodnjavanje ili prskanje glavnih biljaka domaćina i otpadnih voda, kao i pregled propisanih objekata.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. obuhvata pregled glavnih biljaka domaćina u odgovarajućem vremenskom periodu i obavezno uzimanje uzoraka za laboratorijsko testiranje na prisustvo latentne infekcije:

1) krtola semenskog krompira;

2) krtola merkantilnog krompira (Solanum tuberosum L.), kod proizvođača merkantilnog krompira, iz magacina i skladišta;

3) krtola merkantilnog krompira u zbirnim magacinima, distributivnim centrima i centrima za pakovanje;

4) biljaka paradajza (Lycopersicon esculentum).

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al. obuhvata i pregled, u odgovarajućem vremenskom periodu i uzimanje uzoraka za laboratorijsko testiranje na prisustvo latentne infekcije:

1) drugih biljaka domaćina Ralstonia solanacearum (Smith) Yabuuchi et al., uključujući samonikle biljke iz familije Solanaceae, a naročito Solanum dulcamara, tako da pruža podatke o vrsti, prisustvu i rasprostranjenosti, broju i vremenu uzimanja uzoraka, području i metodama analize;

2) površinskih voda koje se koriste za navodnjavanje i otpadnih voda tokom industrijske prerade ili pakovanja, tako da pruža podatke o broju i vremenu uzimanja uzoraka, području, vodotoku, odnosno lokaciji gde se vrši uzimanje uzoraka, kao i metodama analize.

Prilikom pregleda krtola krompira, uzimaju se uzorci krtola semenskog krompira i krtola merkantilnog krompira, prvenstveno iz lotova u skladištima i distributivnim centrima, radi obavljanja vizuelnog pregleda i uzimanje uzoraka za laboratorijsko testiranje na prisustvo latentne infekcije.

Vizuelni pregled i uzimanje uzoraka krtola krompira (1 uzorak - 200 krtola), drugih biljaka domaćina i vode (voda za navodnjavanje, otpadne vode), sprovode ovlašćene poljoprivredne stručne službe u skladu sa planom monitoringa, kao i fitosanitarna inspekcija.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima Ralstonia solanacearum i Clavibacter michiganensis spp. sepedonicus organizuje se tako da pruži podatke o:

1) pregledanim površinama pod krompirom i količinama pregledanog krompira (semenski po kategorijama i merkantilni po regionima);

2) pregledanim površinama useva paradajza (semenski i proizvodni usevi po regionima);

3) broju vizuelnih pregleda (u polju i magacinima);

4) broju i veličini uzoraka krtola, biljaka i vode za laboratorijsko testiranje na prisustvo latentne infekcije;

5) broju i veličini uzoraka za laboratorijsko testiranje u slučaju sumnje na zarazu;

6) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

DNRL vrši laboratorijsko testiranje uzoraka u semenskom krompiru.

Ovlašćene laboratorije - Institut za pesticide i zaštitu životne sredine Beograd - Zemun, Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu, vrše laboratorijsko testiranje uzoraka u merkantilnom krompiru, uključujući i uzorke drugih biljaka domaćina i vode.

Laboratorijsko testiranje na prisustvo štetnog organizma obavlja se u skladu sa propisanim postupkom.

Za laboratorijsko testiranje na prisustvo Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus i Ralstonia solanacearum (latentna infekcija) uzima se do 700 uzoraka (krtola merkantilnog krompira, drugih biljaka domaćina, vode), kao i uzorci iz svih lotova semenskog krompira (100%).

U slučaju sumnje na pojavu navedenih štetnih organizama ovlašćena poljoprivredna stručna služba obaveštava hitno fitosanitarnog inspektora u cilju preduzimanja mera.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmima Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus i Ralstonia solanacearum (pregled, uzimanje uzoraka, laboratorijsko testiranje, transport uzoraka, karantinsko područje) obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

Erwinia chrysanthemi (Dickeya spp.)

Radi otkrivanja štetnog organizma Erwinia chrysanthemi (Dickeya spp.) sprovodi se poseban nadzor nad ovim štetnim organizmom.

Poseban nadzor nad ovim štetnim organizmom obuhvata vizuelni pregled useva krompira u toku vegetacije, vizuelni pregled krtola i uzimanje uzoraka u slučaju sumnje, odnosno prisustva simptoma za potrebe laboratorijskog testiranja od strane ovlašćene poljoprivredne stručne službe.

Laboratorijsko testiranje na prisustvo Erwinia chrysanthemi (Dickeya spp) vrše DNRL i ovlašćene laboratorije - Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd - Zemun, Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu.

U slučaju laboratorijske potvrde pojave štetnog organizma ovlašćena poljoprivredna stručna služba obaveštava hitno fitosanitarnog inspektora u cilju preduzimanja mera.

Sredstva za sprovođenje laboratorijskog testiranja u usevima krompira na prisustvo štetnog organizma Erwinia chrysanthemi (Dickeya spp.), obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

b) Nematode

Posebni nadzor nad štetnim organizmima (karantinske nematode) u krompiru sprovodi se obaveznim uzimanjem uzoraka zemljišta od strane fitosanitarne inspekcije, radi laboratorijske analize na prisustvo krompirovih cistolikih nematoda Globodera pallida i Globodera rostochiensis (u daljem tekstu: KCN), pre zasnivanja semenskih useva krompira, u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu useva i objekata za proizvodnju semena, rasada i sadnog materijala i zdravstvenom pregledu semena, rasada i sadnog materijala ("Službeni list SRJ", br. 66/99 i 13/02, "Službeni list SCG", br. 10/03 i 13/03 i "Službeni glasnik RS", br. 39/06, 59/06, 115/06, 119/07 i 107/08 - u daljem tekstu: Pravilnik o zdravstvenom pregledu).

Sprovodi se i vizuelni pregled useva semenskog krompira u toku vegetacije, kao i vizuelni pregled i uzimanje uzoraka u usevima merkantilnog krompira i u skladištima, od strane ovlašćene poljoprivredne stručne službe.

U slučaju laboratorijske potvrde pojave navedenih štetnih organizama ovlašćena poljoprivredna stručna služba obaveštava hitno fitosanitarnog inspektora u cilju preduzimanja mera.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima na zaraženim parcelama (karantinsko područje) sprovodi se u cilju utvrđivanja stepena zaraženosti područja, stanja populacije na zaraženim parcelama, prisutnim vrstama i patotipovima KCN radi definisanja otpornog sortimenta krompira, od strane ovlašćene laboratorije Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Za Meloidogyne chitwoodi i Meloidogyne falax sprovodi se vizuelni pregled u semenskom krompiru i merkantilnom krompiru i uzimanje uzoraka krtola u slučaju sumnje na zarazu kao i vizuelni pregled drugih biljaka domaćina i uzimanje do 80 uzoraka radi testiranja na prisustvo Meloidogyne spp. u skladu sa uputstvom ovlašćene laboratorije istraživačko - razvojni Institut Tamiš društvo sa ograničenom odgovornošću Pančevo (u daljem tekstu: IRI TAMIŠ d.o.o. Pančevo).

Tabela 1. Poseban nadzor nad štetnim organizmima u krompiru za Globodera spp.

Objekat nadzora

Projektovan broj uzoraka

Semenski usev krompira

do 800

Karantinsko područje (zaražene parcele)

do 200

Usev merkantilnog krompira

do 150

Laboratorijsko testiranje na prisustvo nematoda u semenskom krompiru sprovode ovlašćene laboratorije u skladu sa planom fitosanitarne inspekcije i to: IRI TAMIŠ d.o.o. Pančevo, Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu.

Laboratorijsko testiranje na prisustvo nematoda u merkantilnom krompiru i drugim biljkama domaćinima vrši ovlašćena laboratorija IRI TAMIŠ d.o.o. Pančevo.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad karantinskim nematodama u usevima merkantilnog krompira i usevima drugih biljaka domaćina kao i karantinskim područjima, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

v) Gljiva

Synchutrium endobioticum

Pre zasnivanja useva semenskog krompira sprovodi se uzimanje uzoraka zemljišta od strane fitosanitarnog inspektora radi laboratorijskog testiranja na prisustvo Synchutrium endobioticum, u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Synchutrium endobioticum u semenskom i merkantilnom krompiru obuhvata vizuelni pregled useva tokom vegetacije, kao i pregled krtola u skladištima semenskog i merkantilnog krompira i uzorkovanje u slučaju sumnje od strane ovlašćene poljoprivredne stručne službe.

Laboratorijsko testiranje na prisustvo Synchutrium endobioticum u semenskom krompiru vrše ovlašćene laboratorije: Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu, u skladu sa planom fitosanitarne inspekcije.

U slučaju laboratorijske potvrde pojave štetnog organizma ovlašćena poljoprivredna stručna služba obaveštava hitno fitosanitarnog inspektora.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmima u usevima merkantilnog krompira obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

g) Fitoplazma

Candidatus Phytoplasma solani (Stolbur phytoplasma)

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Candidatus Phytoplasma solani (Stolbur phytoplasma) obuhvata vizuelni pregled useva semenskog krompira i uzimanje uzoraka u slučaju sumnje od strane ovlašćene poljoprivredne stručne službe.

Laboratorijski testiranje vrše ovlašćene laboratorije: Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun i Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Candidatus Phytoplasma solani (Stolbur phytoplasma), uključujući i laboratorijsko testiranje do deset uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

d) Ostali štetni organizmi u krompiru

Tokom obavljanja posebnog nadzora nad štetnim organizmima u krompiru vrši se i vizuelni pregled na prisustvo simptoma sledećih štetnih organizama: Candidatus Liberibacter solanacearum, Epitrix cucumeris, Epitrix similaris, Epitrixsubcrinita, Epitrix tuberis, Tomato spotted wilt virus i Potato spindletuber viroid i uzimanje uzoraka u slučaju sumnje od strane ovlašćene poljoprivredne stručne službe.

Laboratorijsko testiranje na prisustvo Candidatus Liberibacter solanacearum, Epitrix cucumeris, Epitrix similaris, Epitrix subcrinita, Epitrix tuberis, sprovode ovlašćene laboratorije navedene u tabeli 2.

Tabela 2.

Štetni organizam

Ovlašćena laboratorija

Candidatus Liberibacter
solanacearum

Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun
Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu
Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu

Epitrix spp

Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun
Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu

Tomato spotted wilt virus

Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu

Potato spindle tuber viroid

U slučaju sumnje na pojavu navedenih štetnih organizama ovlašćena poljoprivredna stručna služba obaveštava hitno fitosanitarnog inspektora.

Sredstva za laboratorijsko testiranje do 20 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

3. Poseban nadzor nad štetnim organizmima u jabučastom voću

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u jabučastom voću bazira se na biologiji štetnih organizama jabučastog voća i sistemu proizvodnje jabučastog voća u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u jabučastom voću obuhvata sledeće štetne organizme:

a) bakteriju: Erwinia amylovora;

b) fitoplazme: Apple proliferationphytoplasma (jabuka) i Pear Declinephytoplasma (kruška).

a) Bakterija

Erwinia amylovora

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Erwinia amylovora vrši se u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu.

Ovlašćena poljoprivredna stručna služba vrši vizuelne preglede i uzima uzorke u slučaju prisustva simptoma u matičnim zasadima, rastilima i izolacionom pojasu, u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Erwiniaamylovora, prouzrokovačem bakteriozne plamenjače jabučastog voća obuhvata:

1) vizuelni pregled objekata za proizvodnju sadnog materijala jabučastog voća (matični zasadi, rastila i izolacioni pojas) tokom vegetacije i uzimanje uzoraka u slučaju sumnje, u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu;

2) vizuelni pregled biljaka domaćina Erwinia amylovora u izolacionom pojasu sledećih rodova i vrsta: Amelanchier (merala), Chaenomeles (japanska dunja), Cotoneaster (dunjarica), Crataegus (glog), Cydonia (dunja), Eriobotrya (japanska mušmula), Malus (jabuka), Mespilus (mušmula), Photinia davidiana (fotinija), Pyracantha (glogovica), Pyrus (kruška) i Sorbus (oskoruša), kao i uzimanje uzoraka u slučaju sumnje.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Erwinia amylovora, prouzrokovačem bakteriozne plamenjače jabučastog voća organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti i sortama bilja na kojima se vrši nadzor;

2) matičnim zasadima i rastilima (vrsta objekta, starost, katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) biljkama domaćinima u izolacionom pojasu/pufer zoni (rod, vrsta, objekat, katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

4) proizvodnim zasadima u izolacionom pojasu/pufer zoni (pregledana površina, broj objekata, starost, katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

5) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

6) pakovanju i kretanju uzoraka i dokumentaciji koja ih prati;

7) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Ovlašćena poljoprivredna stručna služba beleži prisustvo biljaka sa simptomima u izolacionom pojasu, uzima uzorke i obaveštava fitosanitarnu inspekciju u slučaju pozitivnog nalaza.

Ovlašćena laboratorija za rutinsko testiranje sadnog materijala voća Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Čačak vrši laboratorijsko testiranje uzoraka iz matičnih zasada, rastila i izolacionog pojasa.

Laboratorijska ispitivanja inspekcijskih službenih uzoraka na prisustvo Erwinia amylovora do nivoa ekspertize, vrše ovlašćene laboratorije: Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd - Zemun, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Erwinia amylovora, uključujući i laboratorijsko testiranje do 30 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

b) Fitoplazme

Apple proliferation phytoplasma (Phytoplasma mali - proliferacija jabuke)

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Apple proliferation phytoplasma (Candidatus Phytoplasma mali) sprovodi se vizuelnim pregledom objekata za proizvodnju sadnog materijala jabuke (matični zasadi, rastila i izolacioni pojas) u odgovarajućem vremenskom periodu (oktobar), u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Apple proliferation phytoplasma organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti i sortama bilja na kojima se vrši nadzor;

2) matičnim zasadima i rastilima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) proizvodnim zasadima (pregledana površina, broj objekata, starost, katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) pakovanju i kretanju uzoraka i dokumentaciji koja ih prati;

6) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Ovlašćena poljoprivredna stručna služba vrši vizuelne preglede i uzima uzorke u slučaju prisustva simptoma u matičnim zasadima, rastilima, izolacionom pojasu i proizvodnim zasadima i obaveštava fitosanitarnu inspekciju u slučaju pozitivnog nalaza.

Ovlašćena laboratorija za rutinsko testiranje sadnog materijala voća Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Čačak vrši laboratorijsko testiranje uzoraka iz matičnih zasada, rastila, propisanog izolacionog pojasa i proizvodnih zasada.

Laboratorijska ispitivanja inspekcijskih službenih uzoraka na prisustvo Appleproliferation phytoplasma do nivoa ekspertize, vrše ovlašćene laboratorije: Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun i Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Apple proliferation phytoplasma, uključujući i laboratorijsko testiranje do 20 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

Pear decline phytoplasma (Candidatus Phytoplasma pyri)

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Pear decline phytoplasma sprovodi se vizuelnim pregledom objekata za proizvodnju sadnog materijala kruške (matični zasadi, rastila i izolacioni pojas) u odgovarajućem vremenskom periodu (oktobar), u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Pear decline phytoplasma organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti i sortama bilja na kojima se vrši nadzor;

2) matičnim zasadima i rastilima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) proizvodnim zasadima (pregledana površina, broj objekata, starost, katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) pakovanju i kretanju uzoraka i dokumentaciji koja ih prati;

6) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Ovlašćena poljoprivredna stručna služba vrši vizuelne preglede i uzima uzorke u slučaju prisustva simptoma u matičnim zasadima, rastilima i izolacionom pojasu.

Ovlašćena laboratorija za rutinsko testiranje sadnog materijala voća Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Čačak vrši laboratorijsko testiranje uzoraka iz matičnih zasada, rastila, propisanog izolacionog pojasa i proizvodnih zasada.

Laboratorijska ispitivanja inspekcijskih službenih uzoraka na Pear decline phytoplasma do nivoa ekspertize, vrše ovlašćene laboratorije: Institut za pesticide i zaštitu životne sredine i Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Pear decline phytoplasma, uključujući i laboratorijsko testiranje do 30 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

4. Poseban nadzor nad štetnim organizmima u koštičavom voću

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u koštičavom voću bazira se na biologiji štetnih organizama koštičavog voća i sistemu proizvodnje koštičavog voća u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u koštičavom voću obuhvata sledeće štetne organizme:

a) bakterije: Pseudomonas syringae pv. persicae i Xanthomonas arboricola pv. pruni;

b) virus: Plum pox virus;

v) fitoplazmu: European stone fruit yellows;

g) gljivu: Monilinia fructicola.

a) Bakterije

Pseudomonas syringae pv. persicae i Xanthomonas arboricola pv. pruni

Poseban nadzor nad štetnim organizmima Pseudomonas syringae pv. persicae i Xanthomonas arboricola pv.pruni sprovodi se u cilju utvrđivanja prisustva i provere statusa ovih štetnih organizama u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima Pseudomonas syringae pv. persicae i Xanthomonas arboricola pv. pruni, sprovodi se vizuelnim pregledom objekata za proizvodnju sadnog materijala koštičavog voća (matični zasadi, rastila, izolacioni pojas), u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu, kao i vizuelnim pregledom proizvodnih zasada u glavnim proizvodnim područjima u odgovarajućem vremenskom periodu i uzimanjem uzoraka u slučaju sumnje na zarazu, za potrebe laboratorijskog testiranja.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima Pseudomonas syringae pv. persicae i Xanthomonas arboricola pv. pruni, organizuje se tako da pruži podatke o statusu štetnog organizma, a naročito o:

1) vrsti i sortama bilja na kojima se vrši nadzor;

2) matičnim zasadima i rastilima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) proizvodnim zasadima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima Pseudomonas syringae pv. persicae i Xanthomonas arboricola pv. pruni obuhvata vizuelni pregled zasada i uzimanje uzoraka u slučaju prisustva simptoma od strane ovlašćene poljoprivredne stručne službe.

Laboratorijsko testiranje na prisustvo Pseudomonas syringae pv. persicae i Xanthomonas arboricola pv. pruni vrše ovlašćene laboratorije Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmima Pseudomonas syringae pv. persicae i Xanthomonasarboricola pv. pruni, uključujući laboratorijsko testiranje do 50 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

b) Virusi

Plum pox virus

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Plum pox virus bazira se na biologiji ovog virusa, kao i na sistemu i obimu proizvodnje sadnog materijala koštičavog voća u Republici Srbiji i vrši se vizuelnim pregledom objekata za proizvodnju sadnog materijala koštičavog voća (matični zasadi, rastila i izolacioni pojas), u odgovarajućem vremenskom periodu i uzimanja uzoraka u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu.

U matičnim zasadima koštičavog voća u zatvorenom prostoru (mrežanici i sl), vršiće se testiranje u skladu sa instrukcijom Uprave za zaštitu bilja.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Plum pox virus organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti i sortama bilja nad kojima se vrši nadzor;

2) matičnim zasadima i rastilima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) pakovanju i kretanju uzoraka i dokumentaciji koja ih prati;

5) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Ovlašćena poljoprivredna stručna služba vrši vizuelni pregled i uzimanje uzoraka u matičnim zasadima, rastilima i izolacionom pojasu, u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu.

Fitosanitarna inspekcija vrši uzimanje uzoraka u rastilima u cilju kontrole sistema i utvrđivanja područja sa niskim potencijalom rizika u odnosu na virus šarke šljive.

Ovlašćena laboratorija Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Čačak vrši laboratorijsko testiranje uzoraka iz matičnih zasada, rastila i izolacionog pojasa.

Ovlašćena laboratorija za ekspertizu Instituta za voćarstvo Čačak i Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu vrše potvrdna ispitivanja pozitivnih uzoraka i utvrđuje soj virusa i laboratorijske analize inspekcijskih uzoraka.

Sredstva za laboratorijsko testiranje inspekcijskih uzoraka iz rastila i uzoraka iz izolacionog pojasa i područja sa niskim potencijalom rizika u odnosu na virus šarke šljive, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

Drugi virusi koštičavog voća

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u koštičavom voću obuhvata i sledeće viruse:

- Cherry necrotic rusty mottle virus (CNRMV); Prunus avium L., Prunus cerasus L;

- Cherry rasp leaf virus (CRLV); Prunus avium L, Prunus cerasus L, Prunus persicae L;

- Tomato black ring virus (TBRV); Prunus persicae L, Prunus avium L;

- Tomato ringspot virus (ToRSV); Prunus spp;

- Prunus necrotic ringspot virus (PNRSV); Prunus spp;

- Cherry leaf roll virus (CLRV); Prunus avium L, Prunus cerasus L;

- Apple mosaic virus (AMV); Prunus spp;

Poseban nadzor nad štetnim organizmima organizuje se tako da pruži podatke o:

1) proizvodnim površinama (pregledana površina, katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja;

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Poseban nadzor sprovodi ovlašćena laboratorija Institut za voćarstvo Čačak.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmima, uključujući i laboratorijsko testiranje do 100 uzoraka uzetih u matičnim zasadima, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

v) Fitoplazma

European stone fruit yellows (Candidatus Phytoplasma prunorum)

Poseban nadzor nad štetnim organizmom European stone fruit yellows sastoji se od vizuelnog pregleda objekata za proizvodnju sadnog materijala koštičavog voća (matični zasadi, rastila, izolacioni pojas), u odgovarajućem vremenskom periodu, kao i proizvodnih zasada kajsije, šljive i drugih biljaka domaćina iz spontane flore (divlje Prunus vrste) i uzorkovanja u slučaju sumnje.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom European stone fruit yellows organizuje se tako da pruži podatke o statusu štetnog organizma, a naročito o:

1) vrsti i sortama bilja na kojima se vrši nadzor;

2) matičnim zasadima i rastilima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) proizvodnim zasadima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

4) vremenu, načini i obimu uzorkovanja;

5) pakovanju i kretanju uzoraka i dokumentaciji koja ih prati;

6) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Ovlašćena poljoprivredna stručna služba vrši vizuelni pregled i uzima uzorke u slučaju prisustva simptoma u matičnim zasadima, rastilima i izolacionom pojasu u skladu sa Pravilnikom o zdravstvenom pregledu.

Ovlašćena laboratorija za rutinsko testiranje sadnog materijala voća Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Čačak vrši laboratorijsko testiranje do 20 uzoraka iz matičnih zasada, rastila i izolacionog pojasa.

U slučaju potrebe potvrdnih ispitivanja pozitivnih uzoraka laboratorijske analize vrši ovlašćena laboratorija Instituta za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd.

Vizuelni pregled proizvodnih zasada kajsije, šljive i drugih biljaka domaćina iz spontane flore (divlje Prunus vrste), uzimanje uzoraka, kao i laboratorijsko testiranje do 100 uzoraka, vrši ovlašćena laboratorija Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun, u saradnji sa ovlašćenim poljoprivrednim stručnim službama.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom European stone fruityellows u proizvodnim zasadima, uključujući i laboratorijsko testiranje do 100 uzoraka uzetih iz proizvodnih zasada i laboratorijsko testiranje do 20 uzoraka uzetih iz matičnih zasada, rastila i izolacionog pojasa, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

g) Gljiva

Monilinia fructicola

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Monilinia fructicola sprovodi se u cilju utvrđivanja rasprostranjenosti ovog štetnog organizma u Republici Srbiji kao i sertifikacije robe namenjene izvozu na tržište Ruske Federacije.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Monilinia fructicola sprovodi se vizuelnim pregledom proizvodnih zasada koštičavog voća u glavnim proizvodnim područjima u odgovarajućem vremenskom periodu i uzorkovanjem za potrebe laboratorijskog testiranja od strane poljoprivrednih stručnih službi u saradnji sa Institutom za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun. Laboratorijsko ispitivanje vrši ovlašćena laboratorija Instituta za pesticide i zaštitu životne sredine.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Monilinia fructicola organizuje se tako da pruži podatke o statusu štetnog organizma, a naročito o:

1) vrsti i sortama bilja na kojima se vrši nadzor;

2) proizvodnim zasadima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Laboratorijsko testiranje inspekcijskih uzoraka vrši ovlašćena laboratorija Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom, uključujući i laboratorijsko testiranje do 50 uzoraka iz proizvodnih zasada, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

5. Poseban nadzor nad štetnim organizmima u vinovoj lozi

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u vinovoj lozi bazira se na biologiji štetnih organizama vinove loze i sistemu proizvodnje vinove loze u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u vinovoj lozi obuhvata sledeće štetne organizme:

a) fitoplazmu: Candidatus Phytoplasma vitis (Flavescence doree);

b) bakterije: Xylophilus ampelinus i Agrobacteriim vitis;

v) viruse: Grapevine Roditis leaf discoloration-associatedvirus.

a) Fitoplazma

Candidatus Phytoplasma vitis (Flavescence doree)

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Candidatus Phytoplasma vitis (Flavescence doree), prouzrokovačem zlatastog žutila vinove loze sprovodi se vizuelnim pregledom objekata za proizvodnju sadnog materijala vinove loze (matični zasadi, prporišta i izolacioni pojas), vizuelnim pregledom proizvodnih zasada u odgovarajućem vremenskom periodu i uzimanjem uzoraka u slučaju prisustva simptoma na vinovoj lozi i drugim biljkama domaćinima.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Candidatus Phytoplasma vitis (Flavescence doree) organizuje se tako da pruži podatke o rasprostranjenosti, a naročito o:

1) vrsti i sortama bilja na kojima se vrši nadzor;

2) matičnim zasadima, prporištima i izolacionom pojasu (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) proizvodnim zasadima (pregledana površina, broj objekata, katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) pakovanju i kretanju uzoraka i dokumentaciji koja ih prati;

6) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Poseban nadzor nad Candidatus Phytoplasma vitis (Flavescence doree) sprovode ovlašćene poljoprivredne stručne službe.

Laboratorijsko testiranje obavljaju ovlašćene laboratorije: Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd, Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Flavescence doree uključujući laboratorijsko testiranje do 600 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

b) Bakterije

Xylophilus ampelinus

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Xylophilus ampelinus sprovodi se u cilju utvrđivanja odsustva/prisustva i provere statusa ovog štetnog organizma.

Poseban nadzor nad ovim štetnim organizmom sprovodi se vizuelnim pregledom objekata za proizvodnju sadnog materijala vinove loze i obaveznim uzimanjem uzoraka iz matičnih zasada od strane ovlašćene poljoprivredne stručne službe, kao i vizuelnim pregledom proizvodnih zasada u glavnim proizvodnim područjima u odgovarajućem vremenskom periodu i uzimanjem uzoraka u slučaju prisustva simptoma, za potrebe laboratorijskog testiranja.

Fitosanitarna inspekcija uzima uzorke sadnog materijala u skladu sa inspekcijskim planom kontrole i dostavlja ih DNRL koja vrši laboratorijsko testiranje uzoraka. Broj uzoraka koji se uzima je 80.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Xylophilusampelinus organizuje se tako da pruži podatke o statusu štetnog organizma, a naročito o:

1) vrsti i sortama bilja na kojima se vrši nadzor;

2) matičnim zasadima i rastilima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) proizvodnim zasadima (pregledana površina, katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Laboratorijsko testiranje biljnog materijala vrše ovlašćene laboratorije: Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Xylophilus ampelinus, uključujući i laboratorijsko testiranje do 50 zbirnih uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

Agrobacteriim vitis

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Agrobacteriim vitis sprovodi se u cilju utvrđivanja prisustva i rasprostranjenosti ovog štetnog organizma.

Poseban nadzor nad ovim štetnim organizmom sprovodi se vizuelnim pregledom objekata za proizvodnju sadnog materijala vinove loze i drugih biljaka domaćina od strane ovlašćene poljoprivredne stručne službe, u odgovarajućem vremenskom periodu i uzimanjem uzoraka za potrebe laboratorijskog testiranja u slučaju prisustva simptoma.

Ovlašćene laboratorije Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu vrše laboratorijsko testiranje uzoraka.

Sredstva za sprovođenje laboratorijskog testiranja uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

v) Virusi

Grapevine Roditis leaf discoloration-associated virus

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Grapevine Roditis leaf discoloration-associated virus organizuje se tako da pruži podatke o statusu štetnog organizma, a naročito o:

1) vrsti i sortama bilja na kojima se vrši nadzor;

2) matičnim zasadima i rastilima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) proizvodnim zasadima (pregledana površina, katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Poseban nadzor nad ovim štetnim organizmom obuhvata vizuelni pregled materijala, uzimanje uzoraka i laboratorijsko testiranje biljnog materijala od strane ovlašćene laboratorije - Poljoprivredni fakultet, Univerziteta u Beogradu, u saradnji sa ovlašćenim poljoprivrednim stručnim službama.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Grapevine Roditis leaf discoloration-associated virus, uključujući i laboratorijsko testiranje do 20 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

6. Poseban nadzor nad štetnim organizmima u malini

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u malini bazira se na biologiji štetnih organizama maline i sistemu proizvodnje maline u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u malini obuhvata sledeće štetne organizme:

a) gljivu: Phytophthora fragariae var.rubi;

b) bakteriju: Agrobacterium (tumorogeni sojevi).

a) Gljiva

Phytophthora fragariae var. rubi

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Phytophthora fragariae var.rubi sprovodi se u matičnim i proizvodnim zasadima maline.

Ovlašćena poljoprivredna stručna služba vrši vizuelni pregled i uzimanje uzoraka u matičnim i proizvodnim zasadima maline u glavnim proizvodnim područjima na prisustvo štetnog organizma.

Ovlašćena laboratorija za rutinsko testiranje sadnog materijala jagodičastog voća, Poljoprivredna savetodavna i stručna služba Smederevo vrši laboratorijsko testiranje uzoraka.

U slučaju potrebe potvrdnih ispitivanja pozitivnih uzoraka laboratorijsko ispitivanje vrši ovlašćena laboratorija Instituta za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Phytophthora fragariae var.rubi organizuje se tako da pruži podatke o:

1) matičnim zasadima i rastilima (katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

2) proizvodnim zasadima (pregledana površina, katastarska opština, parcela i GPS koordinate);

3) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja;

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Phytophthora fragariae var. rubi uključujući i laboratorijsko testiranje do 40 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

b) Bakterija

Agrobacterium spp.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Agrobacterium spp. (tumorogeni sojevi) sprovodi se vizuelnim pregledom objekata za proizvodnju sadnog materijala maline od strane ovlašćene poljoprivredne stručne službe, u odgovarajućem vremenskom periodu i uzimanjem uzoraka za potrebe laboratorijskog testiranja u slučaju prisustva simptoma.

Ovlašćene laboratorije za testiranje na prisustvo Agrobacterium spp. su: Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu, Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd i Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun.

Sredstva za sprovođenje laboratorijskog testiranje do 10 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

7. Poseban nadzor nad štetnim organizmima u orahu

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Ragoletis completa sprovodi se u cilju utvrđivanja prisustva i rasprostranjenosti i provere statusa ovog štetnog organizma u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Ragoletis completa obuhvata vizuelni pregled zasada, uzimanje uzoraka i laboratorijsko ispitivanje od strane ovlašćene laboratorije - Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, u saradnji sa ovlašćenim poljoprivrednim stručnim službama.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Ragoletis completa organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja, pregledanim površinama;

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom, uključujući i laboratorijsko testiranje do 30 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

8. Poseban nadzor nad štetnim organizmima u paradajzu

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u paradajzu bazira se na biologiji štetnih organizama i sistemu proizvodnje paradajza u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u paradajzu obuhvata:

a) viruse: Pepino mosaic virus, Tomato yellow leaf curl virusi njemu srodni virusi,Tomato chlorosisvirus (ToCV), Tomato infectious chlorosis virus (TICV), Tomato brown rugosefruit virus;Tomato leaf curl New Delhi virus, Tomato mottle mosaic virus.

b) grinje: Tetranychus evansi.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima: Pepino mosaic virus, Tomato yellow leaf curl virus i njemu srodni virusi, Tomatochlorosis virus (ToCV), Tomato infectious chlorosis virus (TICV), Tomato brownrugose fruit virus, Tomato leaf curl New Delhi virus, Tomato mottle mosaic virus sprovodi ovlašćena laboratorija Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu u saradnji sa ovlašćenom poljoprivrednom stručnom službom.

U slučaju laboratorijske potvrde navedenih štetnih organizama ovlašćena laboratorija obaveštava nadležnu poljoprivrednu i stručnu službu koja obaveštava fitosanitarnog inspektora u cilju preduzimanja mera.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Tetranychus evansi sprovodi ovlašćena laboratorija Instituta za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd - Zemun u saradnji sa ovlašćenim poljoprivrednim stručnim službama.

a) Virusi

Pepino mosaic virus

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Pepino mosaic virus sprovodi se u cilju utvrđivanja prisustva i rasprostranjenosti i provere statusa ovog štetnog organizma u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Pepino mosaic virus sprovodi se na površinama na kojima se proizvodi seme paradajza, rasad paradajza i plodovi paradajza i obuhvata vizuelni pregled materijala, uzimanje uzoraka i laboratorijsko ispitivanje na prisustvo latentne infekcije od strane ovlašćene laboratorije Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u saradnji sa poljoprivrednim stručnim službama.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Pepinomosaic virus organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja, pregledanim površinama;

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom, uključujući i laboratorijsko testiranje na prisustvo Pepino mosaic virus do 50 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

Tomato brown rugose fruit virus

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Tomatobrown rugose fruit virus sprovodi se cilju utvrđivanja prisustva ovog štetnog organizma u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Tomato brown rugose fruit virus sprovodi se na površinama na kojima se proizvodi seme paradajza, rasad paradajza i plodovi paradajza i obuhvata vizuelni pregled materijala, uzimanje uzoraka i laboratorijsko testiranje na prisustvo latentne infekcije od strane ovlašćene laboratorije - Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, u saradnji sa ovlašćenim poljoprivrednim stručnim službama.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Tomato brown rugose fruit virus organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja, pregledanim površinama;

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom, uključujući i laboratorijsko testiranje na prisustvo Tomato brown rugose fruit virus do 50 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

Ostali virusi

Poseban nadzor nad štetnim organizmima Tomato yellow leaf curl virus, Tomato chlorosis virus (ToCV), Tomatoinfectious chlorosis virus (TICV), Tomato leaf curl New Delhi virus, Tomato mottle mosaic virus obuhvata vizuelni pregled materijala, uzimanje uzoraka i laboratorijsko testiranje od strane ovlašćene laboratorije Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, u saradnji sa ovlašćenim poljoprivrednim stručnim službama.

Poseban nadzor nad ovim štetnim organizmima organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja, pregledanim površinama;

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad ovim štetnim organizmima, uključujući i laboratorijsko testiranje do 20 uzoraka po virusu, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

b) Grinje

Tetranychus evansi

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Tetranychus evansi obuhvata vizuelni pregled materijala, uzimanje uzoraka i laboratorijsko testiranje od strane ovlašćene laboratorije - Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd - Zemun u saradnji sa ovlašćenim poljoprivrednim stručnim službama.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Tetranychus evansi organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja, pregledanim površinama;

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad ovim štetnim organizmom, uključujući i laboratorijsku determinaciju do 40 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

9. Poseban nadzor nad štetnim organizmom Acidovorax citrulli

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Acidovorax citrulli obuhvata vizuelne preglede rasada lubenice i dinje i uzimanje uzoraka od strane ovlašćene poljoprivredne stručne službe.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Acidovorax citrulli obuhvata i laboratorijsko testiranje uzoraka iz uvoza uzetih od strane granične fitosanitarne inspekcije.

Laboratorijsko testiranje uzoraka bilja vrše ovlašćene laboratorije: Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad ovim štetnim organizmom uključujući i laboratorijsko testiranje do 20 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

10. Poseban nadzor nad štetnim organizmima u ukrasnom bilju i zatvorenom prostoru

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u ukrasnom bilju sprovodi se u cilju utvrđivanja prisustva/odsustva i provere statusa sledećih štetnih organizama:

a) gljiva: rod Phytophthora (Phytophthora ramorum, Phytophthora kernoviae, Phytophthora lateralis) i Sirococcustsugae;

b) virusa: Impatiens necrotic spot virus.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u ukrasnom bilju sprovodi ovlašćena laboratorija Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima obuhvata vizuelne preglede, uzimanje uzoraka za potrebe laboratorijskih analiza.

U slučaju laboratorijske potvrde pojave štetnog organizma ovlašćena laboratorija obaveštava hitno fitosanitarnog inspektora.

a) Gljive

Rod Phytophthora

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Phytophthora ramorum vrši se u ukrasnom bilju u okviru rodova: Rhododendron, Viburnum, Pieris, Syringa, Pseudotsugamenziesii, Kalmia, Camellia, Leucothoe i Taxus baccata.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Phytophthora kernoviae vrši se u ukrasnom bilju u okviru rodova: Fagus, Rhododendron, Drimys winteri (Winteraceae), Fagus sylvatica (Fagaceae), Gevuinaavellana (Proteaceae), Hedera helix (Araliaceae), Ilex aquifolium (Aquifoliaceae), Liriodendron tulipifera (Magnoliaceae), Magnolia spp. (Magnoliaceae), Michelia doltsopa (Magnoliaceae), Pieris formosa (Ericaceae), Quercus ilex (Fagaceae), Quercus robur (Fagaceae) i Vaccinium myrtillus (Ericaceae).

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Phytophthora lateralis vrši se u ukrasnom bilju u okviru sledećih rodova i vrsta: Chamaecyparis,Taxus brevifolia i

Poseban nadzor nad štetnim organizmima iz roda Phytophthora obuhvata vizuelni pregled materijala poreklom iz uvoza na prodajnim mestima i rasadnika na području Republike Srbije, uzimanje uzoraka i laboratorijsko testiranje od strane ovlašćene laboratorije Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima Phytophthora ramorum, Phytophthora kernoviae i Phytophthora lateralis organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja;

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad ovim štetnim organizmima, uključujući i laboratorijsko testiranje do ukupno 90 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

Sirococcus tsugae

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Sirococcus tsugae vrši se u ukrasnom bilju u okviru rodova: Cedrus, Tsuga, Picea i drugih. Rizičnim se smatraju sadni materijal i ukrasne biljke.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Sirococcus tsugae organizuje se tako da pruži podatke o statusu štetnog organizma, a naročito o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja, pregledanim površinama;

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Poseban nadzor nad ovim štetnim organizmom obuhvata vizuelni pregled materijala, uzimanje uzoraka i laboratorijsko testiranje biljnog materijala od strane ovlašćene laboratorije - Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Sirococcus tsugae, uključujući i laboratorijsko testiranje do 20 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

v) Virusi

Impatiens necrotic spot virus

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Impatiens necrotic spotvirus obuhvata vizuelni pregled materijala, uzimanje uzoraka i laboratorijsko testiranje od strane ovlašćene laboratorije Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Impatiens necrotic spot virus organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja, pregledanim površinama;

3) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

4) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Impatiens necrotic spotvirus, uključujući i laboratorijsko testiranje do 20 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

11. Poseban nadzor nad štetnim organizmima - insektima (Scaphoideus titanus, Frankliniella occidentalis, Halyomorpha halys, Ceratitis capitate, Bemisia tabaci)

Poseban nadzor nad ovim štetnim organizmima organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) metodi praćenja;

3) mestu i lokaciji, načinu praćenja i uzorkovanja;

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima Scaphoideus titanus i drugim alternativnim vektorima fitoplazme FD, Frankliniella occidentalis i Halyomorpha halys sprovode ovlašćene poljoprivredne stručne službe u okviru Programa prognozno-izveštajne službe.

Poseban nadzor nad Scaphoideus titanus i drugim alternativnim vektorima fitoplazme FD obuhvata postavljanje klopki, vizuelne preglede i praćenje razvojnog stadijuma i brojnosti u cilju obaveštavanja javnosti o vremenu tretmana na portalu www.pis.srbija, za svaki okrug.

Frankliniella occidentalis i Halyomorpha halys se prate vizuelnim pregledima.

Ovlašćena laboratorija za štetni organizam Scaphoideus titanus i druge alternativne vektore fitoplazme je Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd.

Ovlašćene laboratorije za Frankliniella occidentalis su: Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, Šumarski fakultet Beograd.

Ovlašćene laboratorije za štetni organizam Halyomorpha halys su: Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.

Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu sprovodi poseban nadzor nad štetnim organizmom Halyomorpha halys koji obuhvata postavljanje klopki, vizuelne preglede i praćenje razvojnog stadijuma i brojnosti u cilju predlaganja adekvatnih mera suzbijanja.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Ceratitis capitata sprovodi se u cilju provere statusa štetnog organizma. Ovlašćene laboratorije za identifikaciju Ceratitis capitata su: Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.

Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu sprovodi poseban nadzor nad štetnim organizmom Ceratitis capitata koji obuhvata postavljanje klopki i vizuelne preglede u cilju provere statusa navedenog štetnog organizma.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Bemisia tabaci sprovodi se u cilju provere statusa. Ovlašćene laboratorije za identifikaciju Bemisia tabaci su: Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd, Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, Poljoprivredni fakultet Univerziteta Novom Sadu, Šumarski fakultet Beograd.

Sredstva za sprovođenje laboratorijskog testiranja do 200 uzoraka (uključujući do 100 uzoraka uzetih u okviru Programa prognozno-izveštajne službe), obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

12. Poseban nadzor nad skladišnim štetočinama

Trogoderma granarium

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Trogoderma granarium sprovodi se u cilju provere statusa štetnog organizma, u skladištima kukuruza i pšenice. Poseban nadzor nad štetnim organizmom Trogoderma granarium sprovodi ovlašćena laboratorija - Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Zemun - Beograd i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu u saradnji sa ovlašćenim poljoprivrednim stručnim službama.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Trogoderma granarium, uključujući i laboratorijsko testiranje do 40 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije

13. Postkarantinski nadzor

Postkarantinski nadzor (vizuelni pregled i uzorkovanje) u proizvodnim zasadima poreklom od materijala iz uvoza vrše ovlašćene poljoprivredne stručne službe.

Sredstva za sprovođenje postkarantinskog nadzora iz stava 1. uključujući i laboratorijsko testiranje na prisustvo i drugih štetnih organizama koji nisu obuhvaćeni ovim programom, a nalaze se na Listama štetnih organizama propisanih zakonom kojim se uređuje zdravlje bilja, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

14. Poseban nadzor nad štetnim organizmima u šumskim rasadnicima, šumskim područjima i javnim površinama

Poseban nadzor nad štetnim organizmima u šumskim rasadnicima, šumskim područjima i javnim površinama sprovodi se u cilju utvrđivanja prisustva/odsustva i provere statusa sledećih štetnih organizama:

a) nematoda: Bursaphelenchus xylophilus i vektor Monochamus sp;

b) gljiva: Gibberella circinata;

v) insekata: Agrilus planipennis, Anoplophora chinensis (A.malasiaca) i Anoplophora glabripennis.

a) Nematoda

Bursaphelenchus xylophilus

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Bursaphelenchus xylophilus sprovodi se u cilju otkrivanja i sprečavanja širenja ovog štetnog organizma.

Radi otkrivanja štetnog organizma borove nematode - Bursaphelenchus xylophilus (Steiner et Buhrer) Nickle et al. sprovodi se vizuelni pregled i uzimanje uzoraka na prisustvo štetnog organizma osetljivog drveta, kore i bilja, i to:

1) osetljivog drveta i kore, koji obuhvataju drvo i izolovanu koru četinara (Coniferales), osim roda Thuja L;

2) osetljivog bilja, osim plodova i semena, sledećih rodova: AbiesMill, Cedrus Trew, Larix Mill, Picea A. Dietr, Pinus L, Pseudotsuga Carr. i Tsuga Carr.

Poseban nadzor nad ovim štetnim organizmom obuhvata vizuelni pregled materijala, uzimanje uzoraka i laboratorijsko testiranje uzoraka na prisustvo Bursaphelenchus xylophilus, kao i praćenje prisustva vrsta iz roda Monochamus i njihove brojnosti.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Bursaphelenchus xylophilus uključujući i laboratorijsko testiranje do 20 uzoraka vrši ovlašćena laboratorija IRI TAMIŠ d.o.o. Pančevo.

U slučaju potrebe potvrdnog ispitivanja pozitivnih uzoraka laboratorijsku analizu obavljaju ovlašćene laboratorije: Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd i Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu.

Praćenje prisustva i identifikaciju vrsta iz roda Monochamus vrši ovlašćena laboratorija Šumarskog fakulteta u Beogradu.

U slučaju laboratorijske potvrde Bursaphelenchusxylophilus ovlašćena laboratorija obaveštava hitno fitosanitarnog inspektora.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Bursaphelenchus xylophilus i vektorima iz roda Monochamus, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

b) Gljiva

Gibberella circinata

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Gibberella circinata sprovodi se radi otkrivanja i sprečavanja širenja ovog štetnog organizma.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Gibberella circinata sprovodi se vizuelnim pregledom bilja namenjenog sadnji roda Pinus L. i vrste Pseudotsuga menziesii i semena.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom obuhvata vizuelni pregled materijala i uzimanje uzoraka u slučaju sumnje, kao i laboratorijsko testiranje.

Vizuelni pregled osetljivog bilja i semena i uzimanje uzoraka vrše imaoci javnih ovlašćenja iz oblasti šumarstva.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Gibberella circinata organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja;

3) pregledanim površinama;

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Ovlašćena laboratorija - Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu vrši laboratorijsko testiranje uzoraka.

Sredstva za sprovođenje laboratorijskog testiranja do 20 uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

v) Insekti

Anoplophora chinensis (A. malasiaca), Anoplophora glabripennis, Agrilus planipennis

Poseban nadzor nad štetnim organizmima Agrilus planipennis, Anoplophora chinensis (A.malasiaca) i Anoplophora glabripennis sprovodi se radi otkrivanja i sprečavanja širenja ovih štetnih organizama u Republici Srbiji.

Poseban nadzor nad ovim štetnim organizmima u šumskim rasadnicima i šumskim područjima sprovode imaoci javnih ovlašćenja iz oblasti šumarstva.

Poseban nadzor nad javnim površinama sprovodi ovlašćena laboratorija Šumarskog fakulteta Beograd.

Poseban nadzor nad štetnim organizmima Agrilus planipennis, Anoplophora chinensis (A.malasiaca) i Anoplophora glabripennis organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja;

3) pregledanim površinama;

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmima na javnim površinama (parkovi, urbane površine) obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

15. Poseban nadzor nad štetnim organizmom Xyllela fastidiosa

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Xyllela fastidiosa i vektorima sprovodi se radi otkrivanja i sprečavanja širenja ovog štetnog organizma.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Xyllela fastidiosa obuhvata vizuelni pregled osetljivog bilja i uzimanje uzoraka za laboratorijsko testiranje, od strane ovlašćenih poljoprivrednih stručnih službi i imaoca javnih ovlašćenja iz oblasti šumarstva. Uzeće se do 200 uzoraka.

Fitosanitarna inspekcija uzima uzorke ukrasnog bilja iz garden centara i uzorke sadnog materijala namenjenog izvozu i dostavlja ih DNRL koja vrši laboratorijsko testiranje na prisustvo Xyllelafastidiosa. Uzeće se do 200 uzoraka.

Poseban nadzor nad štetnim organizmom Xyllela fastidiosa organizuje se tako da pruži podatke o:

1) vrsti bilja na kojima se vrši nadzor;

2) mestu i lokaciji pregleda i uzorkovanja;

3) pregledanim površinama;

4) vremenu, načinu i obimu uzorkovanja;

5) rezultatima i metodama analiza uzetih uzoraka.

Laboratorijsko testiranje uzoraka sprovode ovlašćene laboratorije: Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu, Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu i Institut za pesticide i zaštitu životne sredine, Beograd-Zemun.

Sredstva za sprovođenje posebnog nadzora nad štetnim organizmom Xyllela fastidiosa i laboratorijsko testiranje uzoraka, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

16. Obuka i stručno usavršavanje

Sredstva za pripremu uputstava za preglede i uzorkovanje, treninge i obuke u cilju stručnog usavršavanja, obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

17. Edukacija vlasnika i držaoca bilja

U cilju podizanja svesti o značaju sprovođenja mera za sprečavanje pojave, rano otkrivanje, praćenje, suzbijanje i iskorenjivanje štetnih organizama ovlašćene poljoprivredne stručne službe i imaoci javnih ovlašćenja u šumarstvu vrše edukaciju vlasnika i držaoca bilja o štetnim organizmima propisanim ovim programom.

18. Kontrola sprovođenja Programa mera zaštite zdravlja bilja

Sve ovlašćene organizacije dostavljaju ministarstvu nadležnom za poslove zdravlja bilja do kraja tekuće godine izveštaj o sprovedenim aktivnostima po ovom programu mera.

Fitosanitarna inspekcija vrši kontrolu sprovođenja ovog programa mera.

U slučaju utvrđivanja nepravilnosti u sprovođenju ovog programa mera, fitosanitarni inspektor bez odlaganja nalaže propisane mere i o tome obaveštava ministarstvo nadležno za poslove zdravlja bilja.

Napomene

Redakcija je zadržala numeraciju delova teksta kako je objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 27/2023.