ODLUKA

O OBAVLJANJU KOMUNALNIH DELATNOSTI UPRAVLJANJA GROBLJIMA I SAHRANJIVANJA I POGREBNE DELATNOSTI

("Sl. list grada Niša", br. 40/2019 i 23/2023)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom uređuju se način i uslovi obavljanja komunalnih delatnosti upravljanja grobljima i sahranjivanja i pogrebne delatnosti na teritoriji grada Pirota, prava i obaveze javnog komunalnog preduzeća i drugih vršilaca komunalne delatnosti, s jedne, i korisnika komunalnih usluga s druge strane i vršenje nadzora nad obavljanjem komunalnih delatnosti upravljanja grobljima i sahranjivanja i pogrebne delatnosti.

Član 2

Upravljanje grobljima i sahranjivanje je komunalna delatnost koja, u smislu ove odluke, podrazumeva upravljanje i održavanje groblja, održavanje grobnog mesta i naplatu naknade za održavanje grobnog mesta, obezbeđivanje i davanje na korišćenje uređenih grobnih mesta, pokopavanje i eshumaciju posmrtnih ostataka, održavanje objekata koji se nalaze u sklopu groblja i održavanje pasivnih groblja i spomen obeležja.

Uređivanje i održavanje groblja, u smislu ove odluke, obuhvata izgradnju i održavanje grobnih polja i parcela unutar kojih se nalaze grobna mesta, izgradnju i održavanje saobraćajnih površina, instalacija, objekata i uređaja na groblju, podizanje i održavanje zelenila na grobljima, održavanje čistoće i održavanje reda na grobljima, kao i druge poslove koji su u vezi sa uređivanjem i održavanjem groblja.

Član 3

Pogrebna delatnost je komunalna delatnost koja, u smislu ove odluke, podrazumeva preuzimanje i prevoz posmrtnih ostataka od mesta smrti, odnosno od mesta na kome se nalazi umrla osoba (stan, zdravstvena ustanova, institut za sudsku medicinu i patologiju, ustanove socijalne zaštite i druga mesta) i prevoz do mesta određenog posebnim propisom (patologije, sudske medicine, groblja, poslovnog prostora pogrebnog preduzeća u kom postoje propisani uslovi za smeštaj i čuvanje pokojnika), organizaciju sahrane i ispraćaja sa pribavljanjem potrebne dokumentacije za organizaciju prevoza i sahranjivanja, čuvanje posmrtnih ostataka u rashladnom uređaju i pripremanje pokojnika za sahranjivanje.

Pod pogrebnim uslugama, u smislu ove odluke, podrazumeva se i obavljanje praktičnih radnji poput prvog zbrinjavanja pokojnika (kupanje, dezinfikovanje i dr.), skidanje, odevanje i kozmetičko ulepšavanje pokojnika, pripreme sanduka i obeležja sa izradom posmrtnica i sl.

Član 4

Poslove upravljanja grobljima i sahranjivanja iz člana 2. ove odluke i poslove pogrebne delatnosti iz člana 3. ove odluke, obavlja Javno preduzeće "Komunalac" Pirot (u daljem tekstu: Preduzeće), koje je osnovano za obavljanje komunalnih delatnosti upravljanja grobljima i sahranjivanja i pogrebne delatnosti.

Uređivanje i održavanje groblja u selima vrše mesne zajednice na čijem se području groblje nalazi, a sahranjivanje se vrši na do sada uobičajeni način.

Član 5

Poslove pogrebne delatnosti iz člana 3. ove odluke može da obavlja i privredno društvo, preduzetnik i drugi privredni subjekt, koji je registrovan za obavljanje ove delatnosti i ispunjava uslove u skladu sa zakonom i ovom odlukom.

Prostorije za obavljanje pogrebne delatnosti (prostorija za poslovno-izložbeni prostor, prostorija za smeštaj pokojnika- rashladna komora, prostorija za pripremanje pokojnika za pogreb) moraju ispunjavati uslove propisane važećim propisima i moraju se nalaziti na teritoriji lokalne samouprave gde je registrovano sedište vršioca pogrebne delatnosti.

Član 6

Groblje je zemljište koje je odgovarajućim planskim aktom ili odlukom Skupštine grada određeno za sahranjivanje umrlih.

Odluku o stavljanju groblja van upotrebe donosi Skupština grada.

Sahranjivanje u seoskim naseljima vrši se na postojećim grobljima ili na zemljištu koje za sahranjivanje umrlih svojom odlukom odredi Skupština grada, a u slučaju potrebe za proširenjem seoskog groblja sahranjivanje će se vršiti na susednim katastarskim parcelama.

Odluku o određivanju susednih katastarskih parcela na kojima će se vršiti sahranjivanje iz prethodnog stava, donosi Savet mesne zajednice.

Imovinskopravni odnosi sa vlasnicima katastarskih parcela na kojima je prošireno seosko groblje rešiće se nakon donošenja odgovarajućeg planskog akta kojim će biti promenjena namena zemljišta.

II NAČIN I USLOVI OBAVLJANJA KOMUNALNIH DELATNOSTI, PRAVA I OBAVEZE VRŠILACA KOMUNALNIH DELATNOSTI I KORISNIKA USLUGA

1. Uređivanje i održavanje groblja

Član 7

Uređivanje i održavanje groblja Preduzeće obavlja u skladu sa programom poslovanja i projektom groblja.

Prilikom uređivanja i održavanja groblja mora se voditi računa i o mesnim običajima i o pijetetu prema umrlima.

Groblja se uređuju izgradnjom neophodnih objekata na groblju (mrtvačnice, prodavnice i dr.), komunalnih uređaja i instalacija, spoljnih i unutrašnjih saobraćajnica, prostora za parkiranje, podizanjem zelenila i ograde groblja, određivanjem grobnih mesta, uređenjem parcela, podizanjem spomenika i izgradnjom grobnica i drugih spomen objekata.

Drugi objekti na grobljima grade se zavisno od potreba i mogućnosti.

Član 8

Saobraćajnice se uređuju tako da omoguće kolski i pešački ulaz u groblje i pešački prilaz grobnim mestima.

U okviru groblja uređuje se visoko zelenilo, ukrasno šiblje, travnjaci i cvećnjaci.

Član 9

Projektom groblja određuju se grobna polja i parcele unutar kojih se nalazi grobno mesto.

Grobno polje, parcela i grobno mesto obeležavaju se brojevima.

Pod grobnim mestom, u smislu ove odluke, podrazumeva se grob, grobnica i uređena parcela sa grobom.

Pod grobom se podrazumeva grobno mesto u koje se sahranjivanje vrši ukopom posmrtnih ostataka umrlog.

Pod grobnicom se podrazumeva ozidano grobno mesto u koje se sahranjivanje vrši ukopom posmrtnih ostataka umrlog.

Uređena parcela podrazumeva grobno mesto koje je građevinski i hortikulturno uređeno, opremljeno pristupnom stazom i armiranom betonskom gredom.

Član 10

Prostor za sahranjivanje umrlih se određuje kao samostalni grob, porodična parcela i porodična grobnica.

Dimenzije groba iznose 2,05 x 0,8 m., a ukoliko se radi o porodičnoj parceli, za svaki naredni grob širina iznosi 0,8 m.

Dimenzije grobnice su 2,4 x 2,8 m, sa maksimalno četiri groba.

Visina porodične grobnice i spomenka može biti do 1,5 m, a širina postolja spomenika je do 0,3 m.

Visina ograde grobnog mesta može biti do 0,5 m, a širina do 0,15 m.

Član 11

Grobno mesto nije u pravnom prometu.

Član 12

Radove na groblju vrši Preduzeće.

Član 13

Zanatske radove na grobnom mestu (radovi na grobnici, radovi u vezi sa podizanjem nadgrobnih spomenika, drugih spomen objekata i sl.) mogu vršiti pravna lica, preduzetnici i fizička lica uz prethodno prijavljivanje radova Preduzeću i uz nadzor Preduzeća, a u skladu sa ovom odlukom i projektom groblja.

Radovi iz prethodnog stava ovog člana izvode se u periodu od 07-15 časova, a uz saglasnost Preduzeća i posle ovog vremena.

Materijal za izvođenje zanatskih radova može se dovoziti putevima i stazama na groblju koje odredi Preduzeće i može se držati na groblju samo onoliko vremena koliko je potrebno za završetak radova, a u slučaju prekida ili završetka radova izvođač radova je dužan da gradilište vrati u prvobitno stanje.

U slučaju pronalaska sanduka, kostiju i sl. prilikom izvođenja zanatskih radova, izvođač radova je dužan da postupi sa njima na način kako odredi Preduzeće, a pronađene stvari od vrednosti se odmah predaju Preduzeću.

Preduzeće može da zabrani izvođenje zanatskih radova na groblju ili pojedinim delovima groblja u određene dane ili doba godine.

Izvođaču zanatskih radova koji se ne pridržava odredbi ove odluke Preduzeće može zabraniti rad na groblju.

Član 14

Zanatski radovi na rekonstrukciji grobnice, spomenika i drugog spomen objekta, prepravljanju i uklanjanje istih, vrši se u skladu sa projektom groblja i ovom odlukom, a uz saglasnost nadležnog organa gradske uprave za komunalne poslove.

Za dobijanje saglasnosti iz prethodnog stava ovog člana podnosi se skica radova i potvrda o korišćenju grobnog mesta.

Član 15

Spomenici, grobnice i drugi spomen objekti moraju odgovarati pijetetu prema umrlima, dostojanstvu mesta na kome se nalaze i mesnim običajima.

Član 16

U redovno održavanje groblja spadaju svi radovi koji de izvode na groblju radi zaštite od oštećenja i propadanja, a naročito:

- održavanje parcela, grobova, grobnica, spomenika i drugih spomen objekata,

- negovanje i obnavljanje zelenila,

- održavanje ograda, saobraćajnica, komunalnih i instalacija i drugih objekata na groblju.

Poslove održavanja groblja vrši Preduzeće, sem održavanja grobova, grobnica, spomenika i drugih spomen objekata.

O redovnom održavanju grobova, grobnica, spomenika i drugih spomen objekata staraju se korisnici grobnih mesta, koji ove poslove mogu poveriti Preduzeću uz odgovarajuću naknadu.

Poslove održavanja pasivnih groblja i spomen obeležja vrši Preduzeće.

Poslove održavanja iz ovog člana Preduzeće vrši u skladu sa planom i programom Preduzeća.

Član 17

Venci i cveće položeni na grobnom mestu mogu ostati na ovim mestima najduže dva meseca, a korisnici grobnih mesta su dužni da ih po isteku ovog perioda uklone.

O zaštiti od uništenja, oštećenja ili skrnavljenja grobova, odnosno groblja, stara se Preduzeće.

Član 18

Preduzeće vodi evidenciju o grobovima, grobnicama, spomenicima i drugim spomen objektima, o sahranjenim licima i o objektima, uređajima i instalacijama koji pripadaju groblju.

2. Sahranjivanje

Član 19

Pod sahranjivanjem se podrazumeva ukop posmrtnih ostataka umrlog i druge radnje koje se u tom cilju preduzimaju.

Sahranjivanje se vrši na groblju koje je u upotrebi, u skladu sa sanitarnim propisima i na način koji odgovara pijetetu prema umrlom, dostojanstvu mesta na kojem počiva i uz poštovanje osećanja srodnika i drugih umrlom bliskih lica.

Član 20

Sahranjivanje se može izvršiti nakon što se u skladu sa posebnim propisom izvrši utvrđivanje smrti.

Sahranjivanje se može izvršiti najmanje po isteku 24 časa od momenta nastupanja smrti.

Član 21

Pokopavanje posmrtnih ostataka umrlog vrši se na groblju naselja u kojem je u času smrti imao prebivalište, odnosno boravište.

Pokopavanje se može vršiti i na groblju koje je umrli odredio za života ili na groblju koje izaberu lica koja se staraju o njegovom sahranjivanju.

Preduzeće daje odobrenje za pokopavanje na određenom groblju i određuje grobno mesto.

Član 22

Zdravstvene ustanove i ustanove socijalne zaštite, radi preuzimanja i prevoza, o slučaju smrti u ustanovi obaveštavaju Preduzeće ili privredno društvo, preduzetnika ili drugog privrednog subjekta iz člana 5. ove odluke.

Po utvrđenoj smrti, a na zahtev porodice, srodnika umrlog ili drugih lica, posmrtne ostatke umrlog u ustanovama, kao i van ustanova, Preduzeće ili privredno društvo, preduzetnik ili drugi privredni subjekat iz člana 5 ove odluke, preuzima i prevozi do mrtvačnice na groblju, odnosno do rashladne komore u kojoj se posmrtni ostaci čuvaju do sahrane ili do drugog mesta gde se posmrtni ostaci u skladu sa ovom odlukom čuvaju do sahrane.

Prevoz se vrši atestiranim vozilom za prevoz pokojnika.

Član 23

Pre sahrane, posmrtni ostaci se smeštaju u prostoriju određenu za ispraćaj na groblju, a u naseljenim mestima gde na grobljima nema takve prostorije, na mestu koje odredi porodica, srodnici umrlog i druga lica koja se staraju o sahrani.

Uz odobrenje verske zajednice, posmrtni ostaci se mogu čuvati i u crkvenim prostorijama.

Član 24

Verski obredi i posebne posmrtne počasti i svečanosti, koje mogu organizovati i Preduzeće i privredno društvo, preduzetnik ili drugi privredni subjekat iz člana 5. ove odluke, mogu se obavljati na mestima iz člana 23. ove odluke ili na samom grobnom mestu.

Član 25

Sahranjivanje umrlog obezbeđuju porodica, srodnici, odnosno lica koja bi prema važećim propisima bila obavezna da ga izdržavaju, odnosno da se o njemu staraju ili druga pravna i fizička lica koja preuzmu obavezu sahranjivanja.

Sahranjivanje umrlih se vrši i u vreme koje sporazumno odrede lica iz stava 1. ovog člana i Preduzeće.

Preduzeće je dužno da za sahranjivanje umrlih obezbedi službu svakog dana, uključujući i nedelju i državne praznike i to:

- od 1. maja do 30. septembra od 11 do 17 časova i

- od 1. oktobra do 30. aprila od 11 do 16 časova.

Član 26

Sahranjivanje posmrtnih ostataka neidentifikovanog umrlog obavlja Preduzeće, na osnovu akta nadležnog organa kojim se utvrđuje činjenica da je umrli neidentifikovan.

Član 27

Zakopavanje delova ljudskog tela vrši se na određenom mestu koje, na groblju koje je u upotrebi, odredi Preduzeće.

Preduzeće i zdravstvena ustanova ugovorom regulišu sva pitanja koja se odnose na zakopavanje iz stava 1. ovog člana.

Član 28

Sahranjivanje mrtvorođenih beba vrši se na određenom mestu koje, na groblju koje je u upotrebi, odredi Preduzeće.

Roditelji mrtvorođene bebe preuzimaju telo i prijavljuju sahranjivanje Preduzeću.

Ukoliko roditelji u roku od 5 dana ne preuzmu telo mrtvorođene bebe, zdravstvena ustanova će o tome obavestiti Preduzeće i dostaviti prateću dokumentaciju radi preuzimanja i sahranjivanja tela.

Sahranjivanje mrtvorođenih beba se vrši uz prisustvo Komisije koju formira Preduzeće.

O izvršenom sahranjivanju Komisija sačinjava zapisnik, a Preduzeće je dužno da vodi evidenciju o grobnim mestima sahranjenih mrtvorođenih beba.

Troškove sahrane mrtvorođene bebe snose roditelji, a ukoliko roditelji ne plate iste, snosiće ih Grad.

Član 29

Eshumaciju i prenos posmrtnih ostataka umrlog mogu da zahtevaju porodica, srodnici umrlog i druga lica koja za to imaju interes.

Eshumacija i prenos posmrtnih ostataka umrlog vrše se po prethodno dobijenom odobrenju organa uprave nadležnog za komunalne poslove i nadležne sanitarne inspekcije.

Uz zahtev za dobijanje odobrenja organa uprave nadležnog za komunalne poslove podnosi se potvrda o obezbeđenom grobnom mestu i saglasnost ostalih lica iz stava 1. ovog člana koja su mogla pre ili istovremeno sa podnosiocem zahteva, prema redosledu kojim bi bili pozivani na nasleđivanje umrlog, podneti zahtev.

Eshumacija i prenos posmrtnih ostataka vrši se u skladu sa zakonom.

Troškove eshumacije i prenosa posmrtnih ostataka snosi podnosilac zahteva.

3. Davanje na korišćenje grobnog mesta i produženje počivanja posmrtnih ostataka

Član 30

Grobno mesto na korišćenje daje Preduzeće.

Grobno mesto se daje na korišćenje licu koje je bilo dužno, odnosno licu koje je obezbedilo sahranjivanje.

Međusobna prava i obaveze korisnika grobnog mesta i Preduzeća uređuju se ugovorom u skladu sa odredbama ove odluke.

Za korišćenje grobnog mesta, vršenje usluga u vezi sa sahranjivanjem, za eshumaciju i vršenje drugih usluga na groblju, odnosno korišćenje objekata na groblju, plaća se nadoknada koju određuje Preduzeće svojim cenovnikom, na koji saglasnost daje nadležni organ osnivača.

Član 31

Korisnik grobnog mesta nama pravo da korišćenje grobnog mesta prenese na drugo lice, a u slučaju njegove smrti pravo korišćenja grobnog mesta pripada svim njegovim zakonskim naslednicima.

Ukoliko korisnik grobnog mesta ima više zakonskih naslednika, ova lica su dužna da jednog od njih odrede za zajedničkog punomoćnika koji će zastupati njihove interese prema Preduzeću.

Korisnik grobnog mesta se može odreći prava korišćenja grobnog mesta davanjem pisane izjave Preduzeću kojom preuzima i obavezu da ukloni nadgrobna i druga obeležja sa grobnog mesta ukoliko nema drugih korisnika grobnog mesta.

U slučaju iz prethodnog stava ovog člana, kada usled odricanja grobno mesto ostane bez korisnika, korišćenje grobnog mesta mogu preuzeti lica koja u skladu sa odredbama ove odluke mogu produžiti počivanje posmrtnih ostataka umrlog, a prema redosledu po kome bi bili pozivani na nasleđivanje umrlog.

Član 32

Posmrtni ostaci sahranjenog moraju da počivaju na grobnom mestu najmanje 10 godina od dana sahranjivanja.

Porodica, srodnici i druga lica koja za to imaju interes, imaju pravo da po isteku roka iz stava 1. ovog člana, produžuju počivanje posmrtnih ostataka pod uslovom da je plaćena nadoknada za proteklo vreme počivanja i da se grobno mesto uredno održava.

Preduzeće je dužno da najmanje 30 dana pre isteka roka obaveznog počivanja, odnosno roka na koji je produženo počivanje posmrtnih ostataka, pozove korisnike grobnog mesta preko poslednje prijavljene ili poznate adrese, da produže vreme počivanja posmrtnih ostataka uz upozorenje da će, ukoliko to ne učine, nadgrobni spomenici i drugi predmeti sa grobnog mesta biti uklonjeni, a grobno mesto će biti dato drugome na korišćenje.

Posmrtne ostatke čije počivanje nije produženo Preduzeće prenosi u posebno zajedničko grobno mesto na kome se nalazi ploča sa podacima o licima koja su tu sahranjena. Troškove uklanjanja spomenika i drugih predmeta i prenosa posmrtnih ostataka snose korisnici grobnog mesta, koji uklonjene predmete mogu preuzeti u roku od 30 dana od dana njihovog uklanjanja.

Po isteku roka za preuzimanje, uklonjeni predmeti mogu se prodati putem javnog nadmetanja, a iz dobijenih sredstava mogu se namiriti troškovi.

Preostala sredstva, nakon namirenja troškova, deponuju se kod suda.

4. Održavanje reda na groblju

Član 33

Preduzeće je dužno da obezbedi red, mir i čistoću na grobljima.

Posetioci groblja, zaposleni na groblju, izvođači zanatskih radova i ostala lica koja se zateknu na groblju moraju se ponašati na način kojim se održava red, mir i čistoća i na način koji odgovara pijetetu prema umrlima i dostojanstvu mesta na kome se nalaze.

Član 34

Preduzeće određuje vreme u toku dana u kome je dozvoljen pristup na groblje i o tome objavu ističe na ulazu u groblje.

Član 35

Na groblju je zabranjeno:

1. Gaziti, prljati i skrnaviti grobna mesta,

2. nanositi štetu grobnicama, spomenicima i drugim objektima na grobu,

3. narušavati mir na groblju,

4. preskakati i lomiti ogradu na groblju, gaziti zelene površine, lomiti drveće i kidati cveće i druge zasade,

5. uvoditi životinje,

6. ostavljati hranu na grobnom mestu i drugim mestima na groblju,

7. stvarati nečistoću na stazama i zelenim površinama,

8. prodavati robu i vršiti usluge bez odobrenja Preduzeća,

9. ulaziti u mrtvačnicu van određenog vremena,

10. upotrebljavati kao posude za sveće kutije od konzervi, lonce i sl.,

11. paliti sveće na grobu van kućišta za sveće i

12. prosjačiti.

Član 36

Preduzeće može uz prethodnu saglasnost nadležnog organa osnivača bliže propisati red na groblju.

Odredbe ove odluke o redu na groblju i odredbe propisa o redu na groblju iz stava 1. ove odluke, Preduzeće je dužno da istakne na vidnom mestu na ulazu u groblje.

III NADZOR

Član 37

Nadzor nad primenom odredbi ove odluke vrši organ gradske uprave nadležan za komunalne poslove.

Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ove odluke vrši komunalni inspektor.

Komunalni inspektor u vršenju inspekcijskog nadzora, u skladu sa zakonom, nalaže mere i određuje zabrane radi usklađivanja postupanja sa odredbama ove odluke.

Komunalni inspektor je ovlašćen da izdaje prekršajne naloge za prekršaje propisane ovom odlukom.

IV KAZNENE ODREDBE

Član 38

Novčanom kaznom u iznosu od 100 000 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće ili drugo pravno lice ako odbije da izvrši prevoz posmrtnih ostataka u skladu sa članom 22. ove odluke ili prevoz ne vrši atestiranim vozilom za prevoz pokojnika.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u Preduzeću, odnosno drugom pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 20 000 dinara, a preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 50 000 dinara.

Član 39

Novčanom kaznom u iznosu od 100 000 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće ako ne obezbedi službu za sahranjivanje svakog dana u vreme određeno članom 25. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u Preduzeću novčanom kaznom u iznosu od 20 000 dinara.

Član 40

Novčanom kaznom u iznosu od 70 000 dinara kazniće se za prekršaj Preduzeće ako:

- uredno ne vodi evidenciju o grobovima, grobnicama, spomenicima, sahranjenim licima, kao i evidenciju o objektima, uređajima i instalacijama na groblju iz člana 18,

- neopravdano odbije da izda grobno mesto za pokopavanje posmrtnih ostataka umrlog (član 21. stav 3),

- izda grobno mesto za sahranjivanje pre isteka roka obaveznog počivanja iz člana 32. stav 1. ili ne pozove, radi produženja počivanja posmrtnih ostataka, korisnika grobnog mesta, pre isteka vremena obaveznog ili produženog počivanja u skladu sa članom 32. stav 3.

Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u Preduzeću novčanom kaznom u iznosu od 10 000 dinara.

Član 41

Novčanom kaznom u iznosu od 70 000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice koje izvodi zanatske radove protivno odredbama člana 13. ili člana 14. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 50 000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 20 000 dinara, a fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 15 000 dinara.

Član 42

Novčanom kaznom u iznosu od 20 000 dinara kazniće se za prekršaj pojedinac kao fizičko lice ako:

- gradi grobnicu ili postavlja spomenik ili drugi spomen objekat, odnosno vrši njihovu rekonstrukciju, prepravke ili uklanjanje suprotno odredbama člana 10. ili odredbama člana 15. ili za radove iz člana 14. nema saglasnost,

- vrši sahranjivanje na groblju i grobnom mestu bez odobrenja iz člana 21. stav 3,

- prenosi posmrtne ostatke suprotno članu 22,

- iskopa i prenese posmrtne ostatke na drugo mesto suprotno odredbama člana 29. ove odluke.

Član 43

Novčanom kaznom u iznosu od 10 000 dinara kazniće se za prekršaj pojedinac kao fizičko lice ako:

- se ponaša na groblju na način suprotan članu 33,

- postupa protivno zabranama iz člana 35. ove odluke.

Član 44

Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Niša".

Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o sahranjivanju i grobljima ("Međuopštinski sl. list Niš", br. 8/79 i "Sl. list grada Niša", br. 83/11i 21/12).