ODLUKA
O NAČINU OBAVLJANJA KOMUNALNIH DELATNOSTI - SNABDEVANJA VODOM ZA PIĆE I PREČIŠĆAVANJE I ODVOĐENJE ATMOSFERSKIH I OTPADNIH VODA NA TERITORIJI GRADA BORA

("Sl. list grada Bora", br. 15/2023)

 

I - OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom odlukom uređuje se način obavljanja komunalnih delatnosti - snabdevanje vodom za piće i prečišćavanje i odvođenje atmosferskih i otpadnih voda na teritoriji grada Bora, i to: tehnički i drugi posebni uslovi za vršenje komunalnih delatnosti; način obezbeđivanja kontinuiteta u vršenju komunalnih delatnosti; prava i obaveze vršioca komunalnih delatnosti i korisnika komunalnih usluga; način obračuna i naplate naknade za komunalne usluge; obaveze vršioca komunalnih delatnosti i organa Grada Bora (u daljem tekstu: Grad) u slučaju poremećaja ili prekida u pružanju komunalnih usluga; slučajevi pod kojima se korisnicima može uskratiti pružanje komunalnih usluga; način vršenja nadzora nad obavljanjem komunalnih delatnosti, kao i druga pitanja od značaja za obavljanje komunalnih delatnosti, u skladu sa zakonom i drugim propisima kojima se uređuje obavljanje ovih komunalnih delatnosti.

Član 2

Poslovi snabdevanja vodom za piće, održavanje javnog vodovoda, prečišćavanja i odvođenja atmosferskih i otpadnih voda poveravaju se Javnom komunalnom preduzeću "Vodovod" Bor (u daljem tekstu: JKP).

II - SNABDEVANJE VODOM ZA PIĆE

Član 3

Snabdevanje vodom za piće je zahvatanje, prečišćavanje, prerada i isporuka vode vodovodnom mrežom do mernog instrumenta potrošača, obuhvatajući i merni instrument (u daljem tekstu: vodomer).

Član 4

Pod javnim vodovodom podrazumeva se sistem za snabdevanje vodom za piće koji ima uređena i zaštićena izvorišta, kaptažu, crpnu stanicu, rezervoar, uređaj za preradu, odnosno prečišćavanje vode i vodovodnu mrežu u gradu i naseljenim mestima na teritoriji grada do vodomera korisnika.

Pod kućnim vodovodom podrazumevaju se svi uređaji vodovoda od vodomera uključujući i vodomer, do točenih mesta u objektu ili dvorištu korisnika, koji služe za snabdevanje korisnika vodom iz javnog vodovoda.

Pod seoskim vodovodom podrazumeva se snabdevanje vodom za piće seoskog naselja koji ima uređeno i zaštićeno izvorište, kaptažu, uređaj za pripremu vode, rezervoar i razvodnu mrežu.

Član 5

JKP je dužno da korisnicima obezbedi dovoljne količine vode.

Obaveza iz stava 1. ovog člana prestaje u slučaju više sile ili većih tehničkih smetnji na javnom vodovodu.

Pod višom silom u smislu prethodnog stava podrazumevaju se: elementarne nepogode, prekid isporuke energenata za rad postrojenja, epidemije, smanjenje izdašnosti izvorišta, havarije na magistralnom cevovodu i sl.

Pod tehničkim smetnjama na javnom vodovodu podrazumevaju se: kvarovi na bunarima, kvarovi na cevovodu od izvorišta, pumpnim stanicama, rezervoarima, glavnim izvornim pravcima i sl, ako kvarovi nisu mogli biti sprečeni ili predviđeni.

Član 6

U slučaju više sile ili većih tehničkih smetnji na javnom vodovodu, JKP je obavezno da na drugi adekvatan način obezbedi snabdevanje korisnika vodom za piće.

Član 7

U slučaju prekida isporuke vode zbog rekonstrukcije vodovodnih objekata ili u slučaju većih popravki, kao i u slučaju planiranog prekida vode, JKP je obavezno da putem sredstava javnog informisanja obavesti korisnike najkasnije dva dana pre početka izvođenja radova.

Član 8

JKP je dužno da redovno prati i odgovorno je za kvalitet i zdravstvenu ispravnost isporučene vode.

Troškove analize kvaliteta i zdravstvene ispravnosti vode snosi JKP.

Član 9

JKP vrši isporuku vode korisnicima i stara se o održavanju vodovoda koji su im predati na upravljanje, a naročito je dužno da:

- redovno održava sve vodovodne uređaje do vodomera korisnika i da obezbeđuje njihovu tehničku ispravnost;

- izvodi radove na povezivanju kućnog na javni vodovod o trošku vlasnika, odnosno korisnika kućnog vodovoda;

- održava i servisira vodomere o trošku vlasnika - korisnika istih;

- redovno očitava vodomere i o stanju obaveštava preduzeće koje obavlja delatnost objedinjene naplate komunalnih i drugih usluga;

- uredno snabdeva korisnike dovoljnim količinama higijenski-sanitarno i zdravstveno ispravne vode za piće;

- redovno kontroliše ispravnost vode za piće;

- naplaćuje naknade za priključak na javni vodovod i za izvedene radove na priključku kućnog na javni vodovod;

- naplaćuje naknadu za utrošenu vodu u skladu sa Odlukom o objedinjenoj naplati komunalnih i drugih usluga;

- vrši i druge poslove iz oblasti prečišćavanja i distribucije vode.

Član 10

Glavni vodomer za merenje potrošnje vode ugrađen na mestu priključenja instalacija korisnika na komunalnu infrastrukturu predstavlja sastavni deo komunalne infrastrukture.

Nabavka vodomera iz stava 1. ovog člana vrši se iz nadoknade za priključak, koju plaća investitor, odnosno vlasnik nepokretnosti.

Član 11

Individualni vodomeri ugrađeni na instalacijama korisnika, koji služe merenju potrošnje vode za pojedinačne stanove, odnosno pojedinačne poslovne prostorije, su u svojini vlasnika pojedinačnih stanova, odnosno vlasnika pojedinačnih poslovnih prostorija koji snose troškove nabavke, ugradnje, eksploatacije, održavanja i funkcionisanja individualnih vodomera.

Član 12

Svaki objekat, po pravilu, ima svoj priključak i vodomer.

Ako ne postoje ulične vodovodne mreže, može se izuzetno dozvoliti uzimanje vode sa susednog objekta, ukoliko to dozvoljavaju tehnički uslovi.

U stambenim zgradama za kolektivno stanovanje, ukoliko postoje tehnički uslovi, JKP može odobriti postavljanje vodomera u svakom stanu.

Prilikom pretvaranja stambenog i drugog prostora ili dela istog u poslovni prostor, obavezno je izdvajanje instalacije za poslovni prostor i postavljanje posebnog vodomera po prethodno pribavljenom odobrenju i izdatim uslovima od strane JKP.

Ukoliko korisnik ne izvrši razdvajanje stambenog i poslovnog dela objekta, utrošak vode obračunavaće se i naplaćivati po tarifi koja je povoljnija za JKP.

Član 13

JKP može izvršiti priključak na javni vodovod samo ako postoji odobrenje za izgradnju objekta izdato od strane nadležnog organa, tehničke mogućnosti na priključak, ako su radovi na priključku izvedeni po odobrenju JKP i ako je vlasnik kućnog vodovoda uplatio naknadu za priključak na javni vodovod.

Tehničke uslove za priključak na javni vodovod izdaje JKP.

Priključak na javni vodovod može izvršiti samo JKP.

Član 14

Privremeni priključak na javni vodovod odobrava se samo u posebnim slučajevima, i to:

- kada zbog tehničkih ili pravnih razloga nije moguće na novogradnji odmah izvesti stalni priključak (za potrebe gradilišta);

- za bespravno izgrađene objekte u toku procesa legalizacije (na osnovu potvrde nadležnog organa da je pokrenut postupak legalizacije).

Član 15

Za kvalitet radova na priključku na javni vodovod odgovara:

- za priključak do vodomera - JKP;

- za ostale radove - vlasnik, odnosno korisnik objekta.

Član 16

Zabranjeno je samovlasno priključenje na javni vodovod, odnosno priključenje na javni vodovod protivno odredbama Zakona i ove odluke.

U slučaju samovlasnog priključenja na javni vodovod, JKP je dužno da takav objekat isključi po nalogu Gradske uprave grada Bora - Odeljenja za inspekcijske poslove - komunalnog inspektora (u daljem tekstu: Komunalna inspekcija), a na teret vlasnika, odnosno korisnika objekta.

Komunalna inspekcija kontrolu priključenja na javni vodovod, shodno odredbama Zakona i ove odluke, može vršiti na osnovu prijave JKP, pravnih i fizičkih lica.

Kada u postupku kontrole Komunalna inspekcija utvrdi da je objekat priključen na javni vodovod protivno odredbama Zakona i ove odluke, naložiće rešenjem JKP da isti isključi.

Ukoliko JKP ne postupi po nalogu Komunalne inspekcije, isključenje objekta priključenog na javni vodovod protivno odredbama Zakona i ove odluke izvršiće se prinudnim putem preko trećeg lica, a na teret JKP.

Član 17

Sve kvarove na priključku vodovoda, vodomeru i ventilu ispred vodomera, korisnici su dužni da odmah prijave JKP-u.

Kvarove na javnom vodovodu iz stava 1. ovog člana, JKP je dužno da otkloni odmah, a najkasnije u roku od 24 časa.

Član 18

Za štetu koju pretrpe korisnici, a koja je nastala iz razloga navedenih u članu 5. stavovi 2.-4. ove odluke, JKP ne odgovara.

Član 19

Utrošak vode utvrđuje se očitavanjem vodomera potrošača.

Očitavanje vodomera vrše ovlašćeni radnici JKP.

Očitavanje vodomera se vrši:

- kod građana za individualne stambene objekte - jednom u dva meseca,

- kod stambenih objekata za kolektivni smeštaj, kao i kod preduzeća, ustanova, radnji i drugih pravnih subjekata - jednom mesečno,

- kod promene cena za utrošenu vodu.

Član 20

Vlasnik, odnosno korisnik kućnog vodovoda je dužan da JKP omogući očitavanje vodomera.

Ukoliko vlasnik, odnosno korisnik kućnog vodovoda nije prisutan ili postoje smetnje za slobodan prilaz vodomeru, vlasnik, odnosno korisnik će biti obavešten o vremenu naknadnog očitavanja.

Ukoliko ni u zakazanom vremenu nije moguće očitavanje vodomera, vlasnik, odnosno korisnik je obavezan da sam očita stanje na vodomeru, i isto dostavi JKP u roku od 3 dana od dana kada je očitavanje bilo zakazano.

Ukoliko u ostavljenom roku vlasnik, odnosno korisnik stanje na vodomeru ne dostavi JKP, JKP je ovlašćeno da utrošak vode utvrdi po potrošnji iz prethodnog perioda, a tačan obračun utrošene vode izvrši prilikom sledećeg redovnog očitavanja.

Član 21

Jedinična cena snabdevanja vodom za piće vode utvrđuje se u din/m3.

Cenu vode utvrđuje JKP uz saglasnost Skupštine grada Bora, a u skladu sa odredbama člana 25. i 26. Zakona o komunalnim delatnostima.

Član 22

Voda se plaća po podacima o potrošnji koje JKP dostavlja preduzeću koje obavlja delatnost objedinjene naplate komunalnih i drugih usluga.

Član 23

Količina isporučene vode za stambene zgrade sa zajedničkim vodomerom deli se na svakog vlasnika, odnosno zakupca stana, a prema broju članova porodičnog domaćinstva koji sa njim žive.

Zakupac, odnosno vlasnik stana u stambenoj zgradi sa zajedničkim vodomerom dužan je da sve promene broja članova porodičnog domaćinstva koji sa njim žive prijavi upravniku stambene zajednice, koji će promenu prijaviti JKP-u u roku od 5 dana.

Član 24

Vlasnik, odnosno korisnik vodomera je obavezan da neispravnost vodomera odmah prijavi JKP.

Utrošak vode kod neispravnih vodomera JKP utvrđuje prema prosečnoj potrošnji vode za poslednja dva meseca pre utvrđenja nastanka kvara.

Član 25

JKP svojim pravilnikom propisuje način smeštaja vodomera, tip šahte i druge tehničke uslove.

JKP ne može dozvoliti korisniku priključenje na javni vodovod ili će mu uskratiti dalju isporuku vode kada utvrdi da vodomer nije smešten ili obezbeđen po odredbama pravilnika iz prethodnog stava ovog člana, ako šahta nije izgrađena prema datim uslovima iz pravilnika, kao i kada pristup do vodomera duže vreme nije moguć.

Član 26

Zabranjeno je neovlašćeno rukovanje javnim vodovodom.

Zabranjeno je spajanje kućnog sa javnim vodovodom ispred vodomera.

Zabranjeno je samovlasno fizičko spajanje individualnog vodovoda sa kućnim instalacijama priključenim na javni vodovod, kao i neovlašćeno spajanje seoskog na javni vodovod.

Član 27

Korisnik vode iz javnog vodovoda dužan je da:

- za svoj objekat, dvorište i zgradu ili drugi objekat obezbedi najmanje jedan vodomer,

- kvar na vodomeru ili javnom vodovodu odmah prijavi JKP,

- vodomer smesti u propisano izgrađenoj šahti, tako da isti bude dostupan za očitavanje,

- utrošenu vodu plati prema stanju koje se očitava na vodomeru,

- ako je u upotrebi neispravan vodomer, da plati potrošnju vode u skladu sa članom 24. stav 2. ove odluke,

- podnese zahtev za oslobađanje od plaćanja upotrebljene vode za gašenje požara,

- izvrši priključenje na javni vodovod u skladu sa zakonskim propisima i ovom odlukom.

Član 28

Redovnu i povremenu kontrolu ispravnosti vodomera vrši JKP, uz obavezno prisustvo vlasnika, odnosno korisnika.

Redovna kontrola vrši se na pet godina, a povremena kontrola prilikom svakog očitavanja.

Ukoliko se ustanovi neispravnost vodomera, JKP je dužno da o svom trošku izvrši zamenu istog, ukoliko do neispravnosti vodomera nije došlo usled mehaničkog i nestručnog rada na vodomeru od strane vlasnika, odnosno korisnika i drugih lica, a u suprotnom troškovi padaju na teret vlasnika, odnosno korisnika.

Vlasnik, odnosno korisnik vodomera kada posumnja u neispravnost istog pre vremena određenog za redovnu zamenu vodomera, može da zatraži da se izvrši provera vodomera od strane ovlašćenog pravnog subjekta i JKP je obavezno da takvu kontrolu omogući. Ukoliko nalaz ovlašćenog pravnog subjekta bude da je vodomer neispravan, troškove snosi JKP, a ako nalaz bude da je vodomer ispravan, troškove snosi vlasnik, odnosno korisnik vodomera.

Član 29

U slučaju veće nestašice vode i u drugim izuzetnim okolnostima duže od 24 sata, JKP je dužno da obezbedi snabdevanje i isporuku vode putem cisterni ili na drugi adekvatan način. Izuzetno, ukoliko postoje tehničke mogućnosti vodovodne mreže i ako se time ne ugrožava zdravlje ljudi, JKP će uz saglasnost Gradonačelnika grada Bora, vršiti povremeno isključenje sa snabdevanja vodom pojedinih delova grada, kako bi se svim korisnicima stvorili približno isti uslovi za snabdevanje vodom.

Član 30

Gradonačelnik grada Bora, može na predlog JKP, donosi naredbu za štednju vode. Ovom naredbom propisuje se način trošenja vode, ograničenje ili zabrana trošenja vode za pojedine namene (polivanje bašta sa povrtarskim i drugim kulturama, pranje i polivanje ulica, parkova, polivanje cveća i travnjaka, punjenje bazena i sl.), kao i način kontrole propisanih mera ograničenja i njihovih sprovođenja.

Član 31

JKP je dužno da korisnicima obezbedi dovoljne količine vode i za vreme štrajka.

Član 32

Svaku promenu korisnika, u smislu ove odluke, novi korisnik je dužan da prijavi JKP-u, u roku od 8 (osam) dana od dana nastanka promene, uz podnošenje dokaza o pravnom osnovu korišćenja objekta.

Ukoliko se promena korisnika ne prijavi na način predviđen u prethodnom stavu ovog člana, dotadašnji korisnik je dužan da plati utrošenu vodu sve do redovnog očitavanja vodomera i do prijave novog korisnika.

Član 33

Korisnik vode može otkazati korišćenje iste pismenim zahtevom JKP-u.

Otkaz može biti privremen ili trajan.

U slučaju otkaza korišćenja vode isključenje sa javnog vodovoda vrši JKP.

Član 34

JKP će privremeno uskratiti isporuku vode korisnicima u sledećim slučajevima:

- kod otkaza korišćenja vode,

- ako je šahta vodomera zagađena, zatrpana ili na drugi način nepristupačna a korisnik ne otkloni te nedostatke ni posle opomene JKP,

- ako je u upotrebi neispravan vodomer, a korisnik odbije plaćanje potrošene vode u skladu sa članom 24. stav 2. ove odluke,

- ako na kućnom vodovodu korisnika nema vodomera,

- ako je priključak izvršen ispred vodomera,

- ako nastane kvar, oštećenje ili smetnje na vodovodnoj instalaciji korisnika,

- ako se korisnik ne pridržava naredbe ili uputstva o štednji vode,

- ako duže od tri meseca ne plaća utrošenu vodu,

- ako vodu ispušta na ulicu ili na drugu javnu površinu ili na drugi način šteti javne objekte ili ugrožava zdravlje ljudi,

- kada priključeni objekat nema trajnu niti privremenu građevinsku dozvolu,

- ako vodu koristi preko dozvoljenog obima ili drugog propisanog uslova,

- ako je izvršio samovlasno priključenje.

U slučajevima privremenog isključenja, JKP je dužno da po prestanku razloga za privremeno isključenje nastavi pružanje komunalne usluge u roku od 2 dana od dana podnošenja zahteva korisnika, uz izmirenje svih troškova JKP-a od strane korisnika.

Član 35

Isključenje korisnika sa javnog vodovoda može biti trajno samo u slučaju trajnog otkaza korisnika.

Član 36

Odredbe ove Odluke kojima se reguliše snabdevanje vodom za piće primenjuju se i na seoske vodovode koji su povereni JKP.

III - PREČIŠĆAVANJE I ODVOĐENJE ATMOSFERSKIH I OTPADNIH VODA

Član 37

Prečišćavanje i odvođenje atmosferskih i otpadnih voda je sakupljanje, odvođenje, prečišćavanje i ispuštanje otpadnih, atmosferskih i površinskih voda sa površina javne namene, odnosno od priključka korisnika na uličnu kanalizacionu mrežu, tretman otpadnih voda u postrojenju za prečišćavanje, crpljenje, odvoz i tretiranje fekalija iz septičkih jama.

Član 38

Pod javnom kanalizacijom podrazumeva se celokupna ulična mreža kanalizacije, kanalizacioni priključci (od glavnog kolektora do prve revizione šahte), objekti za prihvatanje i odvođenje voda do postrojenja za njihovo prečišćavanje, objekti postrojenja za prečišćavanje i oprema u njima, kao i kanal - cevovod za odvođenje prečišćenih voda.

Pod kućnom kanalizacijom podrazumevaju se objekti i uređaji za ispuštanje otpadnih voda iz građevinskih objekata, odnosno stambenih zgrada do prve revizione šahte, uključujući i šahtu, računajući od uličnog cevovoda kanalizacione mreže. Reviziona šahta je vlasništvo JKP i isto je u obavezi da vrši održavanje revizione šahte.

Atmosferska kanalizacija obuhvata: otvorenu kanalizacionu mrežu za sabiranje i odvođenje atmosferskih voda i površinskih voda sa javnih površina putem cevovoda, tunela, kanala, akumulacija i sl. i sve objekte za njihovo prečišćavanje i ispuštanje iz mreže.

Član 39

JKP se stara o kanalizacionoj mreži kao javnom komunalnom dobru i obavezno je da:

- kanalizacione objekte i uređaje redovno održava u ispravnom stanju i obezbedi njihovu tehničku ispravnost i u vreme štrajka,

- izvodi radove na povezivanju kućne na javnu kanalizaciju o trošku vlasnika, odnosno korisnika kućne kanalizacije,

- redovno kontroliše sastav atmosferskih i otpadnih voda u cilju zaštite kanalizacionih objekata i uređaja i životne sredine,

- naplaćuje naknadu za priključak na javnu kanalizaciju i izvedene radove na priključenju;

- naplaćuje naknadu za ispuštanje otpadnih voda u skladu sa Odlukom o objedinjenoj naplati komunalnih i drugih usluga;

- vrši intervencije prilikom izlivanja otpadnih i atmosferskih voda,

- posle intervencije na produvavanju instalacija očisti i dezinfikuje mesto izliva otpadnih i atmosferskih voda, i

- vrši druge poslove iz oblasti odvođenja i prečišćavanja otpadnih i atmosferskih voda.

Član 40

Vlasnik, odnosno korisnik kućne kanalizacije obavezan je da istu održava u ispravnom stanju.

Član 41

Troškove izgradnje kućne kanalizacije i kanalizacionog priključka snosi vlasnik, odnosno korisnik iste.

Radove na izgradnji kućne kanalizacije vlasnik, odnosno korisnik može poveriti izvođaču radova po svom izboru, a priključenje kućne na javnu kanalizaciju može izvršiti isključivo JKP uz prethodni tehnički pregled izvedenih radova kućne kanalizacije.

Član 42

Kućna kanalizacija spaja se sa javnom kanalizacijom preko kanalizacionog priključka.

Kanalizacioni priključak je cevni spoj od glavnog kolektora javne kanalizacije do prve revizione šahte.

Kućna kanalizacija kod postojećih objekata koji se nalaze u ulici u kojoj se izgrađuje ulična kanalizacija, moraju se priključiti na kanalizaciju uporedo sa njenom izgradnjom, odnosno pre dovođenja ulice u prvobitno stanje.

Investitor je dužan da obavesti sve vlasnike objekata pre početka radova o izgradnji ulične kanalizacije u ulici u kojoj se ti objekti nalaze i o njihovoj obavezi iz stava 3. ovog člana.

Član 43

Kanalizacioni priključak izvodi se na osnovu urbanističkih planova.

Uslove za povezivanje kućne na javnu kanalizaciju i uslove postavljanja kanalizacionog priključka određuje JKP.

Ukoliko investitor, odnosno vlasnik kućne kanalizacije ne postupi po datim uslovima, JKP ne može dozvoliti priključak, odnosno izvršiće isključenje istog sa javne kanalizacije.

Za kanalizacioni priključak se plaća naknada.

Član 44

JKP ne može dozvoliti priključenje na javnu kanalizaciju ako nisu ispunjeni uslovi iz ove odluke, a naročito:

- ako je objekat izgrađen bez odobrenja (građevinske dozvole) nadležnog organa,

- ako bi priključak ugrozio funkcionisanje kanalizacionih uređaja i objekata,

- ako bi sastav otpadnih voda ugrozio sigurnost kanalizacionih objekata i uređaja,

- ako nije izgrađen poseban skupljač masti;

- ako ne postoji uređaj predtretmana kod opasnih, otrovnih i agresivnih materija,

- i u drugim opravdanim slučajevima.

Član 45

Ukoliko ne postoje uslovi za priključenje na javnu kanalizaciju, vlasnik, odnosno korisnik objekta je dužan da izgradi septičku jamu na zemljištu koje se koristi za redovnu upotrebu objekta, u skladu sa higijensko-tehničkim propisima i ubanističko-tehničkim uslovima za izgradnju ovih jama.

Član 46

Pražnjenje septičkih jama vrši se specijalnom cisternom na zahtev i o trošku korisnika.

Ispuštanje fekalija iz cisterni u javnu kanalizaciju vrši se na mestu koje odredi JKP po prethodno pribavljenoj saglasnosti sanitarne inspekcije.

Član 47

Saglasnost za priključenje na javnu kanalizaciju, kao i uslove za priključenje daje JKP.

Član 48

Priključenje na javnu kanalizaciju može se izvršiti:

- kada su objekti koji se priključuju na javnu kanalizaciju izgrađeni u skladu sa Zakonom i datim uslovima,

- kada je data saglasnost na priključenje,

- kada je uplaćena naknada za priključenje.

Član 49

JKP je obavezno da objekte i uređaje javne kanalizacije i atmosferske kanalizacije neprekidno održava u ispravnom stanju i da stalno kontroliše sastav ispuštenih voda.

Član 50

JKP je obavezno da putem sredstava javnog informisanja blagovremeno obaveštava građene o prekidima u funkcionisanju javne kanalizacije.

Član 51

Vlasnici, odnosno korisnici kućnih kanalizacija koji imaju otpadne vode sa mehaničkim, zapaljivim ili eksplozivnim sastojcima, štetnim hemijskim sastojcima iznad dozvoljene koncentracije, kao i druge štetne materije, obavezni su da izgrade uređaj za prečišćavanje.

Uslove za izgradnju uređaja za prečišćavanje daje ovlašćena stručna organizacija.

Član 52

Korisnici javne kanalizacije naknadu za korišćenje javne kanalizacije plaćaju prema m3 utrošene vode iz javnog vodovoda, u skladu sa Odlukom o objedinjenoj naplati komunalnih i drugih usluga.

Ako objekat iz kog se ispušta otpadna voda nije priključen na javni vodovod, količina ispuštene vode utvrđuje se prema tehničkim normativima za obavljanje određene vrste delatnosti.

Član 53

Radove na održavanju atmosferske kanalizacije vrši JKP u skladu sa ovom odlukom i ugovorom o poveravanju.

Član 54

Vlasnik, odnosno korisnik kućne kanalizacije dužan je da omogući pristup licu ispred pravnog lica ovlašćenog za kontrolu kvaliteta otpadnih voda i ispravnosti kućne kanalizacije.

Pravno lice koje vrši analizu kvaliteta otpadnih voda, svoj nalaz i mišljenja dostavlja vlasniku, odnosno korisniku objekta, JKP-u, vodoprivrednoj i komunalnoj inspekciji.

Član 55

Zabranjeno je:

1. samovoljno spajanje kućne sa javnom kanalizacijom;

2. odvođenje u javnu kanalizaciju otpadnih materija koje mogu oštetiti kanalizacione objekte i uređaje, a naročito:

- kiselina, soli, alkalija, benzina, masti, ulja i drugih razarajućih i zapaljivih otrovnih materija koje mogu ugroziti sigurnost kanalizacije preko određene koncentracije,

- materija koje razvijaju otrovne ili eksplozivne pojave koje mogu otežati ili oštetiti funkcionisanje kanalizacionih objekata i uređaja,

- uzročnika zaraznih i parazitarnih bolesti i materija zaraženih takvim uzročnicima,

- čvrstih otpadaka i materija (đubre, pepeo, pesak, šut i sl.) koji mogu oštetiti ili ugroziti funkcionisanje kanalizacionih objekata i uređaja.

Član 56

Vlasnik, odnosno korisnik objekta priključenog na javnu kanalizaciju koji nepravilnom upotrebom kućne kanalizacije prouzrokuje kvar ili štetu na javnoj kanalizaciji, snosi troškove otklanjanja kvara, odnosno troškove saniranja nastale štete.

Član 57

JKP privremeno će uskratiti korisniku ispuštanje otpadnih voda u javnu kanalizaciju u sledećim slučajevima:

1. kada vlasnik, odnosno korisnik izvrši samovoljno priključenje na javnu kanalizaciju;

2. kada kućna kanalizacija nije izgrađena prema datim uslovima;

3. kada je kućna kanalizacija izgrađena tako da negativno utiče na funkcionisanje javne kanalizacije;

4. kada se iz kućne kanalizacije izlivaju otpadne vode koje se ne mere, a vlasnik, odnosno korisnik odbije da plati paušalno utvrđeni iznos naknade;

5. kada se iz kućne kanalizacije izlivaju otpadne vode sa većom koncentracijom štetnih materija i supstanci, a vlasnik, odnosno korisnik odbije da ugradi uređaj za prečišćavanje, taložnik masti ili odbije da plati uvećane troškove održavanja javne kanalizacije;

6. kada se vlasnik, odnosno korisnik objekta priključenog na javnu kanalizaciju ne pridržava uputstava JKP;

7. kada naknadu za ispuštanje otpadnih voda ne plati duže od 3 meseca;

8. kada se utvrdi da je kućna kanalizacija priključena na atmosfersku kanalizaciju; i

9. u drugim opravdanim slučajevima.

Član 58

U slučaju privremenog isključenja, JKP je obavezno da po prestanku razloga isključenja, a najkasnije u roku od 2 dana od dana podnošenja zahteva korisnika, nastavi sa pružanjem usluge.

IV - POREMEĆAJI U OBAVLJANJU KOMUNALNIH DELATNOSTI

Član 59

U slučaju nastupanja neplaniranih ili neočekivanih poremećaja ili prekida u obavljanju delatnosti snabdevanja vodom za piće i prečišćavanja i odvođenja atmosferskih i otpadnih voda, JKP je dužno da odmah o tome obavesti Gradsko veće grada Bora i da istovremeno preduzme mere za otklanjanje poremećaja.

Po prijemu obaveštenja o neplaniranom prekidu obavljanja delatnosti snabdevanja vodom za piće i prečišćavanja i odvođenja atmosferskih i otpadnih voda, odnosno po utvrđivanju poremećaja ili prekida u obavljanju ove delatnosti, Gradsko veće grada Bora je dužno da preduzme sledeće mere:

1. odredi red prvenstva i način pružanja usluga onim korisnicima kod kojih bi usled prekida nastala opasnost po život i rad građana ili rad pravnih i fizičkih lica, ili bi nastala značajna, odnosno nenadoknadiva šteta,

2. preduzme mere za hitnu zaštitu komunalnih objekata i druge imovine koja je ugrožena,

3. utvrdi razloge i eventualnu odgovornost za poremećaj, odnosno prekid vršenja delatnosti i učinjenu štetu.

Član 60

U slučaju nastupanja neplaniranih, odnosno neočekivanih poremećaja ili prekida u obavljanju delatnosti snabdevanja vodom za piće i prečišćavanja i odvođenja atmosferskih i otpadnih voda (zemljotres, poplava, požar, epidemija i dr.), JKP je dužno da obezbedi pružanje usluga korisnicima po sledećem redu prvenstva:

1. zdravstvene ustanove,

2. ustanove predškolskog vaspitanja i obrazovanja,

3. ustanove osnovnog vaspitanja i obrazovanja,

4. ustanove za vaspitanje i obrazovanje srednjeg, višeg i visokog stepena,

5. ostali korisnici prema zahtevima situacije, koju procenjuje Gradsko veće grada Bora ili organi koje imenuje Skupština grada Bora u vanrednim situacijama.

Nadzor nad sprovođenjem ove odluke vrši Komunalna inspekcija i Komunalna milicija.

V - KAZNENE ODREDBE

Član 61

Novčanom kaznom od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj JKP, ako:

- postupi suprotno odredbama člana 5. stav 1. ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 6. i 7. ove odluke, 6 ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 13. stav 1. ove odluke,

- ne postupi po nalogu inspektora iz člana 16. stav 4. ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 17. stav 2. ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 29. ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 31. ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 34. stav 2. ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 39. stav 1. alineja 1, 2, 3, 6 i 7 ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 43. stav 3. i

- postupi suprotno odredbama člana 44. ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 49. ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 50. ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 58. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u javnom komunalnom preduzeću novčanom kaznom u iznosu od 25.000 dinara.

Član 62

Novčanom kaznom od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice, ako:

- postupi suprotno odredbama člana 12. člana 16. stav 1, člana 20, člana 26, člana 27. alineja 1. i 3. ove odluke,

- postupi suprotno odredbama člana 42, 44. stav 4, člana 47, 51, 54. i 55. ove odluke.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 25.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 50.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 20.000 dinara.

VI - PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 63

JKP je u obavezi da donese, odnosno da uskladi sa odredbama ove odluke doneta opšta akta o tehničkim uslovima za priključenje na sistem javnog vodovoda i javne kanalizacije, najkasnije u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.

Član 64

Na pitanja koja nisu uređena ovom odlukom neposredno se primenjuje Zakon i drugi propisi koji se odnose na obavljanje ovih komunalnih delatnosti, propisi kojima se uređuje oblast planiranja i izgradnje i postupak sprovođenja objedinjene procedure elektronskim putem, kao i propisi koji se odnose na zaštitu potrošača.

Član 65

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Bora".