PRAVILNIK
O POMOĆI GRAĐANIMA ZA SANIRANJE ŠTETE NASTALE USLED ELEMENTARNIH I DRUGIH NEPOGODA

("Sl. list grada Bora", br. 20/2023 i 24/2023)

Član 1

Ovim Pravilnikom uređuje se način i postupak dodele pomoći građanima grada Bora za saniranje šteta nastalih usled elementarnih i drugih nepogoda i druga pitanja u vezi sa pružanjem pomoći građanima koje je zadesila elementarna ili druga nepogoda. Pomoć iz stava 1. ovog člana nije naknada nastale štete.

Član 2

Novčana pomoć dodeljuje se iz sredstava budžeta Republike Srbije koje Republika Srbija dodeli kao pomoć gradu Boru u sanaciji šteta nastalih elementarnim nepogodama i iz sredstava budžeta grada Bora.

Sredstva za saniranje posledica poplave ili drugih nezgoda dobijena od viših nivoa vlasti po nameni se raspodeljuju procentualno srazmernom iznosu dobijenih sredstava za namene utvrđene aktom o dodeli ili prema vrstama štete utvrđene izveštajem o proceni štete, a u okviru namene određenih sredstava srazmerno visini procenjene štete kod oštećenog.

Član 3

Sredstva pomoći su namenskog karaktera i daju se bespovratno. Sredstva pomoći su u novčanom obliku.

Član 4

Novčana sredstva pomoći dodeljuju se isključivo za finansiranje troškova učešća u sprovođenju interventnih mera zaštite i spasavanja i za ublažavanje posledica prirodnih nepogoda - poplave, radi normalizacije života stanovništva i obavljanja određene delatnosti.

Član 5

Novčana pomoć za saniranje šteta nastalih usled elementarnih i drugih nepogoda dodeljuje se na osnovu procene od strane Komisije za procenu štete, a na osnovu podnetog zahteva. Zahtev za novčanu pomoć podnosi vlasnik, odnosno korisnik nepokretnih stvari koji je pretrpeo štetu. Gradsko veće po službenoj dužnosti može pokrenuti postupak dodele pomoći u slučaju štete većeg obima ili u slučaju kada je prirodna ili druga nezgoda zahvatila veću teritoriju ili veći broj stanovnika.

Član 6

Podnosiocu zahteva će se odobriti pomoć pod uslovom:

- da je šteta nastala u slučaju elementarne ili druge nepogode koja se nije mogla predvideti niti sprečiti,

- da šteta nije skrivljena od podnosioca zahteva ili drugog lica,

- da je šteta nastala na teritoriji grada Bora i to na nepokretnoj imovini (stambeni, poslovni, pomoćni objekti i drugo),

- da podnosilac zahteva ima prebivalište ili boravište na teritoriji grada Bora.

Član 7

U postupku rešavanja po zahtevu učestvuju:

1. Komisija za procenu štete nastale usled elementarne ili druge nepogode,

2. Centar za socijalni rad "Bor".

Član 8

Komisija za procenu štete nastale usled elementarne ili druge nepogode (u daljem tekstu: Komisija):

- utvrđuje činjenično stanje, obim, vrstu i stepen oštećenja,

- po potrebi predlaže mere u vezi sa nastalom štetom (mere zaštite, mere koje se odnose na otklanjanje uzroka, sprečavanje ponovne pojave štete, mere za sanaciju i druge potrebne mere),

- sačinjava zapisnik i obrazuje foto-dokumentaciju na mestu nastanka štete odnosno procenu štete.

Član 9

Komisija ima predsednika i 3 ili više člana i čine je stručna lica iz oblasti značajnih za utvrđivanje štete. Komisiju obrazuje Gradonačelnik. U slučaju većeg obima štete ili nastanka specifičnih oblika štete, broj članova Komisije se može povećati, odnosno može se obrazovati više komisija.

Član 10

Zahtev za dodelu pomoći sadrži:

- ime i prezime, JMBG, adresu, broj telefona podnosioca zahteva,

- podatke o nezgodi ili događaju (datum, vreme, mesto događaja, šta je oštećeno),

- podatke o oštećenom dobru (da li je vlasnik ili korisnik oštećenog dobra, značaj oštećenog dobra za podnosioca zahteva, opis oštećenja),

- podatke o socijalnom statusu domaćinstva (ukupan broj članova, podaci o zaposlenju ili drugim izvorima prihoda),

- namene za čije se finansiranje pomoć traži,

- predračun ili račun o vrednosti dobara, radova ili usluge koja se nabavlja,

- broj tekućeg računa za uplatu pomoći.

Član 11

Zahtev se predaje na pisarnici Gradske uprave grada Bora. Zahtev se može dostaviti i poštom. Taksa na zahtev se ne plaća. Rok za podnošenje zahteva, najkasnije u roku od 30 dana od dana nastanka štete. Gradsko veće može odobriti prijem zahteva i nakon navedenog roka ako podnosilac zahteva iz opravdanih razloga nije mogao da blagovremeno podnese zahtev.

Član 12

Komisija uvidom u dokumentaciju, neposrednim opažanjem na licu mesta i na drugi način konstatuje okolnosti pod kojim je došlo do nastanka štete, stepen oštećenja, sagledava potrebne radove koje treba izvršiti ili potrebu za drugom vrstom pomoći i druge okolnosti ili činjenice od značaja za nalaz u pogledu nastale štete ili materijalnog stanja podnosioca zahteva. O utvrđenim činjenicama Komisija sačinjava zapisnik. Zapisnik o izvršenom uviđaju potpisuje podnosilac zahteva ili član domaćinstva lica čija je imovina oštećena, odnosno procenu štete.

Član 13

Procenu Komisija dostavlja Centru za socijalni rad u Boru (u daljem tekstu: Centar). Postupak kojim se utvrđuje pravo na novčanu pomoć, Centar vodi u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje opšti upravni postupak, Zakona o socijalnoj zaštiti i Odluci o socijalnoj zaštiti.

Prvostepeno rešenje o pravu na pomoć, po sprovedenom postupku, donosi Centar i dostavlja ga podnosiocu zahteva. Protiv prvostepenog rešenja može se izjaviti žalba Gradskom veću grada Bora u roku od 15 dana od prijema istog.

Član 14

Prilikom odlučivanja o pravu na pomoć građanima, Centar će uzeti u obzir uslove koji moraju biti kumulativno ispunjeni i to:

- da je šteta nastala u slučaju elementarne nepogode ili druge nezgode koja se nije mogla predvideti niti sprečiti,

- da šteta nije skrivljena od podnosioca zahteva ili drugog lica,

- da je šteta većeg obima,

- da je šteta nastala na teritoriji grada Bora i to na nepokretnoj imovini,

- da podnosilac zahteva ima prebivalište ili boravište na teritoriji grada Bora.

Član 15

Ovaj Pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Bora".