PRAVILNIK
O STRUČNOM USAVRŠAVANJU, OBUCI, ISPITIMA I PROGRAMIMA KAO I NAČINU POLAGANJA STRUČNOG ISPITA ZA PRIPRAVNIČKU OBUKU I STRUČNI ISPIT U UPRAVI ZA IZVRŠENJE KRIVIČNIH SANKCIJA I SADRŽAJ I VOĐENJE EVIDENCIJA O STRUČNIM ISPITIMA I STRUČNOM USAVRŠAVANJU

("Sl. glasnik RS", br. 56/2023)

 

I UVODNA ODREDBA

Član 1

Ovim pravilnikom uređuje se stručno usavršavanje, obuka i ispiti u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, program i način polaganja stručnog ispita i stručnog osposobljavanja, program pripravničke obuke u službi za obezbeđenje, sadržaj i vođenje evidencija o položenim stručnim ispitima i obavljenom stručnom usavršavanju i izdatim uverenjima o položenim stručnim ispitima, koji se sprovode u Centru za obuku i stručno osposobljavanje Uprave za izvršenje krivičnih sankcija.

II OBUKA I STRUČNO OSPOSOBLJAVANJE I USAVRŠAVANJE

Obuka i stručno osposobljavanje i usavršavanje koje sprovodi Centar za obuku i stručno osposobljavanje

Član 2

Centar za obuku i stručno osposobljavanje Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (u daljem tekstu: Centar za obuku) sprovodi programe obuke, stručnog osposobljavanja i usavršavanja za:

1) pripravnike u službi za obezbeđenje;

2) zaposlene u službi za obezbeđenje;

3) ostale zaposlene u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija (u daljem tekstu: Uprava);

4) zaposlene u drugim državnim organima.

Svaki polaznik obuke biće upoznat sa: programom obuke i stručnog osposobljavanja i usavršavanja; kućnim redom Centra za obuku i bezbednosnim procedurama i merama zaštite na radu i obuci.

Vrste obuke

Član 3

Obuka i stručno osposobljavanje zaposlenih u Upravi sprovode se na osnovu odgovarajućeg plana i programa kroz:

1) osnovnu obuku;

2) stručnu obuku;

3) kontinuiranu obuku službe za obezbeđenje;

4) specijalističku obuku;

5) dopunsku obuku.

Osnovna obuka

Član 4

Osnovnu obuku pohađaju sva lica koji prvi put zasnivaju radni odnos u svim službama u Upravi, osim u službi za obezbeđenje.

Svrha osnovne obuke je osposobljavanje zaposlenih za samostalan rad i obavljanje poslova sistematizovanog radnog mesta.

Osnovna obuka realizuje se u roku od šest meseci od dana zasnivanja radnog odnosa.

Program osnovne obuke sastoji se iz dva dela.

Prvi deo realizuje se u Centru za obuku u trajanju od najmanje dva dana.

Drugi deo osnovne obuke obavlja se u zavodu za izvršenje krivičnih sankcija (u daljem tekstu: zavod). Polaznicima drugog dela osnovne obuke određuje se mentor u zavodu. Mentor je neposredni rukovodilac zaposlenog ili zaposleni koga odredi upravnik zavoda. Mentor usmerava zaposlenog dok traje proces prilagođavanja i osposobljavanja za rad.

Program Osnovne obuke koji se sprovodi u Centru sadrži osnove sistema za izvršenje krivičnih sankcija, međunarodna zatvorska pravila i standarde i rodnu ravnopravnost.

Stručna obuka zaposlenih u službi za obezbeđenje

Član 5

Stručnu obuku pohađaju zaposleni u službi za obezbeđenje radi sticanja zvanja komandir, nadzornik i mlađi zapovednik. Stručna obuka završava se polaganjem stručnog ispita.

Pripravnici u službi za obezbeđenje pohađaju stručnu obuku u toku pripravničkog staža.

Kontinuirana obuka zaposlenih u službi za obezbeđenje

Član 6

Kontinuiranu obuku pohađaju zaposleni u službi za obezbeđenje radi unapređenja znanja i veština neophodnih za obavljanje poslova u okviru svoje stručne spreme.

Kontinuirana obuka za zaposlene sa srednjom stručnom spremom organizuje se iz sledećih oblasti rada:

1) poznavanje i primena zakonskih propisa;

2) rodna ravnopravnost;

3) poslovi obezbeđivanja;

4) veštine komunikacije;

5) sticanje veština za lični i profesionalni razvoj;

6) način vođenja dokumentacije.

Osim obuke iz stava 2. ovog člana, za zaposlene sa višom i visokom stručnom spremom organizuje se i obuka i iz sledećih oblasti rada:

1) veštine rukovođenja;

2) operativni poslovi i postupci;

3) opšta i posebna znanja i dužnosti.

Zaposleni u službi za obezbeđenje pohađaju nastavu fizičke obuke, borilačkih veština i gađanja iz vatrenog oružja, koju organizuje zavod. Najmanje jednom godišnje, u okviru zavoda, obavljaju se provere fizičke sposobnosti. O rezultatima provere obaveštava se Centar za obuku.

Specijalistička obuka

Član 7

Specijalistička obuka organizuje se za zaposlene u Upravi i zaposlene u drugim državnim organima, radi sticanja posebnih ili specijalističkih znanja i veština koje su potrebne za obavljanje najsloženijih stručnih poslova.

Dopunska obuka

Član 8

Dopunska obuka za zaposlene u Upravi realizuje se kroz seminare, kurseve, konferencije, radionice, učenje na daljinu, takmičenja, grupne i druge vidove aktivnosti, radi održavanja dostignutog stepena obučenosti zaposlenih u Upravi i unapređenja opštih znanja i sposobnosti u okviru svoje stručne spreme, a u cilju uspešnog obavljanja poslova radnog mesta.

Plan sprovođenja programa obuke

Član 9

Plan sprovođenja programa osnovne, kontinuirane, specijalističke, dopunske i ostalih obuka, kao i stručnog osposobljavanja i usavršavanja donosi direktor Uprave na predlog upravnika Centra za obuku.

III PROGRAM PRIPRAVNIČKE OBUKE I POLAGANJE STRUČNOG ISPITA U SLUŽBI ZA OBEZBEĐENJE

Pripravnik u službi za obezbeđenje

Član 10

Lica sa odgovarajućom stručnom spremom i uslovima koji su predviđeni Zakonom o izvršenju krivičnih sankcija, koja prvi put zasnivaju radni odnos, primaju se u svojstvu pripravnika.

Pripravnik stiče odgovarajuće zvanje, ako po završenom pripravničkom stažu položi stručni ispit za zvanje u službi za obezbeđenje, u skladu sa Zakonom o izvršenju krivičnih sankcija.

Pripravnička obuka u službi za obezbeđenje

Član 11

Za vreme pripravničkog staža, pripravnik u službi za obezbeđenje pohađa pripravničku obuku. Pripravniku koji iz opravdanih razloga odsustvuje sa rada duže od jednog meseca produžava se pripravnički staž onoliko koliko je trajalo odsustvo.

Pripravnička obuka obavlja se u Centru za obuku i u zavodu, prema planovima i programima Centra za obuku.

Plan i program pripravničke obuke Centar za obuku dostavlja zavodu u kome je pripravnik primljen na rad.

Posle završene pripravničke obuke zavod dostavlja Centru za obuku spisak kandidata za polaganje stručnog ispita koji sadrži: ime i prezime kandidata; datum i mesto rođenja; jedinstveni matični broj građana; podatke o školskoj spremi i izveštaj zavoda o rezultatima pripravničke obuke kandidata.

Ispitna komisija donosi odluku kojom odobrava polaganje stručnog ispita ako utvrdi da kandidat ispunjava propisane uslove za polaganje ispita. Odluka se dostavlja kandidatu preko zavoda u kome je zaposlen.

Ispitna komisija određuje dan, vreme i mesto polaganja ispita, o čemu preko zavoda obaveštava kandidata.

IV NAČIN POLAGANJA ISPITA ZA ZVANJA U SLUŽBI ZA OBEZBEĐENJE

Obaveznost obuke i izostanak sa obuke

Član 12

Za sticanje zvanja zaposlenih u službi za obezbeđenje obavezna je obuka i polaganje stručnog ispita za zvanja: komandir, nadzornik i mlađi zapovednik.

Kandidat koji sa obuke izostane više od 1/4 ukupno predviđenog fonda nastavnih časova, ponoviće obuku.

Prijava za obuku i polaganje ispita i odluka o odobravanju polaganja ispita za zvanja nadzornik i mlađi zapovednik

Član 13

Zaposleni u službi za obezbeđenje podnosi upravniku zavoda inicijativu za pohađanje obuke i polaganje ispita za zvanja nadzornik i mlađi zapovednik.

Upravnik zavoda podnosi prijavu kandidata za pohađanje obuke i polaganja ispita za zvanje nadzornika i mlađeg zapovednika Centru za obuku.

Prijava iz stava 2. ovog člana se podnosi na osnovu rang liste kandidata.

Rang lista se sastavlja prema ocenama kandidata u poslednje dve godine u skladu sa brojem raspoloživih mesta za svaki zavod koji je određen planom i rasporedom za sprovođenje obuke i stručnog osposobljavanja Centra za obuku.

Plan i raspored za sprovođenje obuke donosi direktor Uprave.

Ako više kandidata sa rang liste ima iste ocene, upravnik zavoda, na obrazloženi predlog načelnika službe za obezbeđenje, određuje za koga od kandidata sa istim ocenama sa rang liste će podneti prijavu.

Ispitna komisija donosi odluku kojom odobrava polaganje ispita ako utvrdi da kandidat ispunjava propisane uslove za polaganje ispita. Odluka se dostavlja kandidatu preko zavoda u kome je zaposlen.

Ispitna komisija određuje dan, vreme i mesto polaganja ispita, o čemu preko zavoda obaveštava kandidata.

Sadržaj prijave za polaganje ispita

Član 14

Prijava za polaganje ispita sadrži: ime i prezime kandidata; datum i mesto rođenja; jedinstveni matični broj građana; podatke o školskoj spremi; podatke o vremenu provedenom na radu u službi za obezbeđenje i vremenu provedenom u ranijem zvanju; izveštaj zavoda o rezultatima rada kandidata.

Uz prijavu za polaganje ispita zavod dostavlja ispitnoj komisiji: izvod iz matične knjige rođenih; rešenje o raspoređivanju; overeni prepis uverenja o ranije položenom ispitu i overeni prepis diplome ili uverenja o završenoj školskoj spremi.

Uslovi za polaganje stručnog ispita za zvanja u službi za obezbeđenje

Član 15

Uslovi za polaganje stručnog ispita za zvanja u službi za obezbeđenje su:

1) za zvanje komandir: obrazovanje stečeno u srednjoj školi, radno iskustvo u službi za obezbeđenje, odnosno na istim ili odgovarajućim poslovima u skladu sa zakonom, od šest meseci i tokom pripravničkog staža, kao i veština da se stečena znanja primene.

2) za zvanje nadzornik: stečeno visoko obrazovanje na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 180 ESPB bodova, osnovnim strukovnim studijama, odnosno na studijama u trajanju do tri godine, radno iskustvo u službi za obezbeđenje od najmanje tri godine, odnosno na istim ili odgovarajućim poslovima u skladu sa zakonom i stečeno zvanje mlađeg nadzornika.

3) za zvanje mlađi zapovednik: stečeno visoko obrazovanje na osnovnim akademskim studijama u obimu od najmanje 240 ESPB bodova, master akademskim studijama, specijalističkim akademskim studijama, specijalističkim strukovnim studijama, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine ili specijalističkim studijama na fakultetu, radno iskustvo u službi za obezbeđenje od najmanje pet godina, odnosno na istim ili odgovarajućim poslovima u skladu sa zakonom i stečeno zvanje nadzornika ili pripravnički staž u trajanju od jedne godine.

Sticanje višeg zvanja u službi za obezbeđenje

Član 16

Zaposleni koji položi stručni ispit za zvanje komandir ili mlađi zapovednik, može steći više zvanje u službi za obezbeđenje propisima koji uređuju razvrstavanje radnih mesta državnih službenika.

Obrazovanje ispitne komisije

Član 17

Stručni ispit se polaže pred ispitnom komisijom koju rešenjem obrazuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.

Ministar nadležan za poslove pravosuđa obrazuje sledeće ispitne komisije:

1) za polaganje ispita za zvanje komandira;

2) za polaganje ispita za zvanje nadzornika;

3) za polaganje ispita za zvanje mlađeg zapovednika.

Sastav ispitnih komisija

Član 18

Ispitne komisije iz člana 17. stav 2. ovog pravilnika imenuju se na period od dve godine.

Ispitna komisija ima predsednika, sekretara i članove, koji su istovremeno i ispitivači za određene predmete.

Predsednik, članovi ispitne komisije i sekretar imaju zamenike.

U slučaju sprečenosti člana i zamenika člana komisije, za ispitivača se može imenovati lice van sastava ispitne komisije.

Administrativne poslove za ispitnu komisiju obavlja sekretar.

Naknada za rad ispitne komisije

Član 19

Predsedniku, članovima ispitne komisije i sekretaru, kao i njihovim zamenicima, pripada naknada za rad u ispitnoj komisiji.

Visinu naknade iz stava 1. ovog člana utvrđuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.

Isplatu naknade za rad u ispitnoj komisiji vrši Centar za obuku.

Troškovi polaganja ispita

Član 20

Troškove ispita za kandidata koji prvi put polaže, uključujući i polaganje popravnog ispita, snosi zavod u kome zaposleni radi.

Troškove ponovnog polaganja ispita snosi kandidat.

Kandidat je dužan da sekretaru ispitne komisije pre početka polaganja ispita priloži dokaz o izvršenoj uplati troškova za polaganje ispita.

Stručni ispit

Član 21

Stručni ispit se može sastojati od pismenog, usmenog i praktičnog dela ispita.

Stručni ispit za zvanje komandira i nadzornika, sastoji se iz praktičnog i usmenog dela ispita.

Stručni ispit za zvanje mlađeg zapovednika, sastoji se od pismenog, praktičnog i usmenog dela ispita.

Pismeni deo ispita

Član 22

Pismeni deo ispita je deo ispita iz delokruga poslova i zadataka koje zaposleni obavlja u zavodu.

Temu za polaganje pismenog dela ispita kandidat može obraditi pre pristupanja ispitu ili na dan ispita, o čemu odlučuje ispitna komisija.

Sa sadržajem teme kandidat mora biti upoznat najmanje 15 dana pre pristupanja ispitu.

Vreme za izradu pismenog dela ispita, koje se daje na dan ispita, ne može biti duže od četiri časa.

Izradi pismenog zadatka na dan ispita prisustvuju najmanje jedan član ispitne komisije i sekretar.

Pri izradi pismenog zadatka na dan ispita kandidat može koristiti odgovarajuće propise.

Praktični deo ispita

Član 23

Praktični deo ispita se sastoji iz provere rukovanjem oružjem, hemijskim sredstvima, vatrogasnom opremom, specijalnom opremom, sredstvima prinude i specijalne fizičke obuke.

Uspeh na pismenom i praktičnom delu ispita

Član 24

Pismeni zadatak ocenjuje član ispitne komisije koji je zadao zadatak.

Ako kandidat ne pokaže zadovoljavajući uspeh na pismenom delu ispita, odnosno praktičnom delu ispita, nije položio ispit u celosti i ne može da nastavi polaganje usmenog dela ispita.

Usmeni deo ispita

Član 25

Posle položenog pismenog dela ispita, odnosno praktičnog dela ispita, pristupa se polaganju usmenog dela ispita.

Kandidatu na usmenom delu ispita se iz ispitnog predmeta postavljaju najmanje tri pitanja koja su podobna da posle odgovora prikažu njegovo poznavanje celokupnog gradiva.

Na postavljeno pitanje kandidat može da odgovori neposredno ili posle sačinjenog koncepta.

Uspeh kandidata na usmenom delu ispita ocenjuje se posebno za svaki predmet.

Ocena na ispitu

Član 26

Uspeh kandidata na ispitu ocenjuje se ocenom "položio" ili "nije položio".

Konačan uspeh kandidata na ispitu

Član 27

Ako kandidat na ispitu pokaže zadovoljavajuće znanje iz svih predmeta obuhvaćenih programom, položio je stručni ispit.

Kandidat koji na ispitu nije pokazao zadovoljavajuće znanje iz jednog ili najviše dva predmeta, upućuje se na popravni ispit.

Ako kandidat na ispitu ne pokaže zadovoljavajuće znanje iz tri i više predmeta, nije položio stručni ispit.

Konačan uspeh kandidata utvrđuje ispitna komisija.

Popravni ispit

Član 28

Popravni ispit polaže se u roku koji ne može biti kraći od jednog, niti duži od tri meseca od dana polaganja ispita.

Dan polaganja popravnog ispita određuje ispitna komisija i o tome obaveštava kandidata preko zavoda.

Ako kandidat bez opravdanog razloga ne pristupi polaganju popravnog ispita, smatra se da stručni ispit nije položio u celosti.

Odustanak od polaganja ispita

Član 29

Ako kandidat odustane od polaganja započetog ispita, ili ne preda pismeni rad, smatraće se da nije položio ispit.

Odlaganje ispita

Član 30

Polaganje stručnog ispita odnosno započeto polaganje stručnog ispita može se odložiti ako je kandidat zbog bolesti ili drugih opravdanih razloga sprečen da dođe na ispit.

O odlaganju ispita odlučuje ispitna komisija.

Nastavak polaganja ispita

Član 31

Kandidat kome je odloženo polaganje ispita, može nastaviti polaganje ispita najkasnije u roku od tri meseca od dana donošenja odluke o njegovom odlaganju.

U izuzetno opravdanim slučajevima ispitna komisija može ovaj rok produžiti za još tri meseca.

U nastavku ispita kandidat ne polaže deo ispita koji je položio do odluke o odlaganju ispita.

Ako kandidat ne pristupi polaganju ispita u roku iz stava 1. ovog člana, smatraće se da ispit nije položio u celosti.

Prigovor ispitnoj komisiji

Član 32

Kandidat koji smatra da njegov uspeh iz nekog predmeta nije pravilno ocenjen, ima pravo prigovora ispitnoj komisiji, odmah posle saopštenja rezultata ispita.

Kandidat kome je usvojen prigovor, ponovo polaže ispit pred ispitnom komisijom iz predmeta na koji se prigovor odnosi.

Sekretar ispitne komisije obaveštava kandidata o vremenu ponovnog polaganja ispita.

Ograničenje ponovnog polaganja ispita

Član 33

Ako kandidat ni posle dva puta ne položi ispit u celosti, kandidat ne može više da se prijavi za polaganje ispita.

Zapisnik o toku ispita

Član 34

U toku ispita vodi se zapisnik koji sadrži:

1) prezime, ime jednog roditelja i ime kandidata;

2) sastav komisije i ispitivača;

3) dan, čas, vreme i mesto polaganja praktičnog, pismenog i usmenog dela ispita;

4) pitanja postavljena kandidatu na usmenom delu ispita;

5) zaključak ispitne komisije; da li je kandidat položio ili nije položio ispit, odnosno zaključak o upućivanju na popravni ispit iz određenih predmeta.

U zapisnik se unose i druga zapažanja od značaja za rezultat ispita.

Zapisnik potpisuju predsednik, članovi ispitne komisije i sekretar.

V EVIDENCIJE I ISPRAVE

Evidencija i isprave o kandidatima koji su položili stručni ispit

Član 35

Uprava i Centar za obuku vode evidenciju o kandidatima koji su položili stručni ispit za određeno zvanje, polaznicima osnovne, kontinuirane, specijalističke, dopunske i druge obuke.

Na osnovu podataka iz evidencije Centar za obuku izdaje odgovarajuće isprave.

Isprave koje izdaje Centar za obuku su potvrda i uverenje.

Potvrda

Član 36

Potvrda se izdaje polazniku obuke koji je sa uspehom završio osnovnu, kontinuiranu, specijalističku, dopunsku i druge obuke.

Sadržaj potvrde:

1) naziv organa koji izdaje potvrdu: Republika Srbija, Ministarstvo pravde, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, Centar za obuku i stručno osposobljavanje Uprave za izvršenje krivičnih sankcija;

2) naziv obuke;

3) ime i prezime polaznika obuke;

4) zavod iz koje je polaznik obuke upućen na obuku;

5) datum i mesto rođenja;

6) jedinstveni matični broj građana polaznika obuke;

7) naziv završene škole ili fakulteta koju je pohađao polaznik obuke;

8) vreme realizacije obuke;

9) potpis upravnika Centra za obuku i službeni pečat.

Uverenje

Član 37

Uverenje se izdaje polazniku obuke koji je sa uspehom završio obuku i položio stručni ispit za određeno zvanje.

Sadržaj uverenja:

1) naziv organa koji izdaje uverenje: Republika Srbija, Ministarstvo pravde, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, Centar za obuku i stručno osposobljavanje Uprave za izvršenje krivičnih sankcija;

2) ime i prezime zaposlenog;

3) datum i mesto rođenja;

4) jedinstveni matični broj građana polaznika obuke;

5) naziv završene škole ili fakulteta koju je pohađao polaznik obuke;

6) datum održavanja stručnog ispita;

7) zaključak ispitne komisije da je kandidat položio stručni ispit, odnosno ispit za određeno zvanje;

8) zvanje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija koje je zaposleni stekao;

9) potpis ministra nadležnog za poslove pravosuđa.

VI PROGRAM STRUČNIH ISPITA U UPRAVI

Član 38

Ovim programom propisuje se gradivo, preporučuje literatura i pravni izvori za polaganje stručnih ispita zaposlenih u službi za obezbeđenje u Upravi.

Programi za polaganje stručnih ispita za zvanja u službi za obezbeđenje su.

1) program za polaganje stručnog ispita za zvanje komandira;

2) program za polaganje stručnog ispita za zvanje nadzornika;

3) program za polaganje stručnog ispita za zvanje mlađeg zapovednika.

1) Program za polaganje stručnog ispita za zvanje komandira obuhvata sledeće predmete:

(1) praktična obuka u rukovanju oružjem, hemijskim sredstvima i vatrogasnom opremom;

(2) specijalna fizička obuka, borilačke veštine, mere prinude i specijalna oprema;

(3) osnovi sistema državne uprave sa radnim odnosima;

(4) ustavno uređenje i međunarodni standardi iz oblasti izvršenja krivičnih sankcija;

(5) propisi za vršenje poslova službe za obezbeđenje;

(6) sistem izvršenja krivičnih sankcija i primena propisa;

(7) penološka andragogija.

(1) Praktična obuka u rukovanju oružjem, hemijskim sredstvima i vatrogasnom opremom

Naoružanje (osnovno i posebno naoružanje) i oprema (osnovna, posebna i instalirana oprema u zavodu) zaposlenih u službi za obezbeđenje u Upravi; zaduživanje, razduživanje i privremeno razduživanje zaposlenih u službi za obezbeđenje oružjem i opremom; nošenje i rukovanje naoružanjem i opremom; upotreba naoružanja i opreme; način čuvanja i održavanja naoružanja i opreme; kontrola naoružanja i opreme.

Naoružanje i municija: podela naoružanja po vrsti i nameni; uređaji za nišanjenje, čuvanje i održavanje; municija (podela, čuvanje, održavanje, postupci pri upotrebi); bezbednosna regulativa pri rukovanju vatrenim oružjem; uređaji za osmatranje i gađanje danju i noću; osnovi balistike; pojam i podela balistike; unutrašnja balistika, spoljna balistika, ciljna balistika; pištolji, revolveri, automati, puške, puškomitraljezi (vrste, namena, borbene osobine, prednosti i nedostaci, glavni delovi, rasklapanje i sklapanje); mere bezbednosti pri rukovanju; pribor i municija; zastoji i način otklanjanja; čuvanje i održavanje; stavovi za gađanje.

Hemijska sredstva: hemijski pištolji, hemijske puške; namena, taktičko-tehničke osobine i taktičko tehnički podaci; glavni delovi, čuvanje, održavanje i municija; stavovi za gađanje; ručne hemijske bombe, dimne bombe i sprejevi; namena i borbene osobine, način upotrebe i efikasna koncentracija; pružanje prve pomoći licima nad kojima su upotrebljena hemijska sredstva; zaštitna maska, osobine, namena i način upotrebe; stavljanje zaštitne maske u zaštitni položaj i podešavanje; opis delova zaštitne maske i funkcija delova.

Vatrogasna oprema za gašenje požara: namernim paljenjem, izazvanih od udara groma, izazvanih od neispravne instalacije, požari nastali na plinskim i drugim postrojenjima, postrojenjima za skladištenje nafte i naftnih derivata i dr; aparati za gašenje požara; procedura rukovanja aparatima za gašenje požara i postupak gašenje početnih požara.

Praktični deo: osnovni nivo - bezbedno i pravilno korišćenje vatrenog oružja; izvršenje bojevih gađanja na osnovu uputstva o načinu izvršenja bojevih gađanja; pripremna gađanja za pištolje i revolvere na rednom broju 1 i 2; pripremna gađanja za puške na rednom broju 1.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Pravilnik o uniformi, oznakama, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u Službi za obezbeđenje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

3) Pravilnik o merama za održavanje reda i bezbednosti u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

4) Uputstvo o načinu izvršenja bojevih gađanja;

5) Odgovarajuća literatura o načinu upotrebe i korišćenju hemijskih sredstava i oružja za njihovu primenu, zaštitne maske i druge specijalne opreme.

(2) Specijalna fizička obuka, borilačke veštine, mere prinude i specijalna oprema

Značaj opšte i specijalne fizičke obuke, principi, tehnika i taktika, zakonski okviri upotrebe mera prinude i specijalne opreme.

Opšta fizička obuka: vežbe zagrevanja organizma, vežbe snage, izdržljivosti, brzine i okretnosti, vežbe fleksibilnosti i opuštanja. Tehnike savladavanja aktivnog i pasivnog otpora: tehnike udaraca i odbrane od napada rukom i nogom; direkt udarac rukom; kružni udarac rukom; udarac rukom odozdo naviše; udarac nogom - direkt; udarac nogom - kružni; gornji blok - odbrana rukom; srednji blok - odbrana rukom; donji blok - odbrana rukom; donji blok - odbrana nogom. Tehnike padova: pad u napred; pad u nazad; pad u stranu. Tehnike bacanja: bacanje preko kuka; bacanje preko ramena; veliko spoljašnje košenje. Tehnike poluga i zahvata: poluga na laktu; poluga na zglobu šake; poluga na zglobu šake izvrtanjem; poluga na zglobu šake uvrtanjem poluga na laktu i ramenu. Tehnike pritisaka: pritisci na vitalnim tačkama.

Uvežbavanje: odbrana od nenaoružanog napadača; odbrana od naoružanog napadača; odbrana od hvatova; odbrana od dva i više napadača; osnovni elementi borbe u parteru; pretresanje i vezivanje lica lišenih slobode u raznim situacijama. Mere prinude: upotreba fizičke snage; vezivanje; izdvajanje; upotreba gumene palice; upotreba šmrkova sa vodom; upotreba hemijskih sredstava; upotreba vatrenog oružja. Sredstva za vezivanje. Specijalna oprema.

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Pravilnik o uniformi, oznakama, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u Službi za obezbeđenje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

3) Pravilnik o merama za održavanje reda i bezbednosti u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

4) Odgovarajuća literatura iz oblasti specijalne fizičke obuke i borilačkih veština.

(3) Osnovi sistema državne uprave sa radnim odnosima

Pojam državne uprave i vrste organa državne uprave; načela na kojima se zasniva rad organa državne uprave; poslovi državne uprave; propisi koje donose organi državne uprave; rukovođenje radom organa državne uprave i struktura rukovođenja; unutrašnje uređenje organa državne uprave. Odnos organa državne uprave sa drugim organima.

Izvori radnog prava; unutrašnji izvori radnog prava; međusobni odnos zakona, kolektivnog ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu. Osnovna pravila o državnim službenicima (pojam državnih službenika i pojam nameštenika; poslodavac; primena opštih propisa o radu i posebnog kolektivnog ugovora; načela delovanja državnih službenika). Prava i dužnosti državnih službenika. Ocenjivanje i napredovanje državnih službenika; premeštaj državnih službenika zbog potrebe rada; stručno osposobljavanje (stručno usavršavanje; dodatno obrazovanje; stručni ispit; stručno osposobljavanje - pripravništvo). Odgovornost državnih službenika (disciplinska odgovornost, disciplinske kazne, disciplinski postupak, udaljenje s rada, zastarelost, odgovornost za štetu). Prestanak radnog odnosa. Prava državnih službenika pri promeni uređenja državnih organa. Odlučivanje o pravima i dužnostima državnih službenika (odlučivanje u prvom stepenu; žalbene komisije). Nadležnost upravne inspekcije. Plate državnih službenika i nameštenika.

Opšti propisi o radu (Zakon o radu). Radno vreme (puno radno vreme; nepuno radno vreme; skraćeno radno vreme; prekovremeni rad; raspored radnog vremena; preraspodela radnog vremena; noćni rad i rad u smenama). Odmori i odsustva (odmor u toku dnevnog rada; dnevni odmor; nedeljni odmor; godišnji odmor; plaćeno i neplaćeno odsustvo; mirovanje radnog odnosa).

Socijalno osiguranje, penzijsko i invalidsko osiguranje, osiguranje za slučaj nezaposlenosti i zdravstveno osiguranje.

LITERATURA:

1) Zakon o državnoj upravi;

2) Odgovarajući udžbenik iz oblasti sistema državne uprave;

3) Zakon o radu;

4) Zakon o državnim službenicima;

5) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

6) Zakon o platama državnih službenika i nameštenika;

7) Zakon o zdravstvenom osiguranju;

8) Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju.

(4) Ustavno uređenje i međunarodni standardi iz oblasti izvršenja krivičnih sankcija

Pojam i materija Ustava. Ustavna načela (narodna, građanska suverenost, vladavina prava, podela vlasti, politički pluralizam, lokalna samouprava i teritorijalna autonomija, zabrana sukoba interesa, svetovnost države). Ljudska i manjinska prava i slobode (osnovna načela ljudskih i manjinskih prava i sloboda, vrste ljudskih i manjinskih prava). Uređenje državne vlasti. Narodna skupština - položaj, nadležnosti i sastav; način rada i odlučivanja u Narodnoj skupštini. Položaj i nadležnosti predsednika Republike. Položaj, nadležnosti i sastav Vlade. Ustavnost i zakonitost - hijerarhija pravnih akata.

Pojam i vrste međunarodnih standarda. Obavezna snaga međunarodnih standarda. Obaveza humanog postupanja prema licima lišenim slobode i opšta zabrana mučenja, nečovečnog postupanja ili kažnjavanja: član 5. Univerzalne deklaracija o ljudskim pravima, čl. 7. i 10. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima i član 3. Evropske konvencije o ljudskim pravima. Osnovi Standardnih minimalnih pravila Ujedinjenih nacija za postupanje sa zatvorenicima i Pravilnik Ujedinjenih nacija o postupanju sa zatvorenicama i nezatvorskim merama za osuđenice. Konvencija protiv mučenja i drugih svirepih, nečovečnih ponižavajućih kazni ili postupaka, Evropska konvencija o sprečavanju mučenja i nečovečnih ili ponižavajućih kazni ili postupaka i Evropska zatvorska pravila: osnovni principi; uslovi za zatvaranje; prijem; upućivanje u zatvor i smeštaj; higijena; odeća i posteljina; ishrana; kontakt sa spoljnim svetom; zatvorski režim; rad; fizička aktivnost i rekreacija; sloboda mišljenja, savesti i veroispovesti; informisanje; premeštaj zatvorenika. Red i bezbednost: opšti princip obezbeđenju reda; bezbednost; sigurnost; posebne mere visokog stepena bezbednosti ili sigurnosti; pretres i kontrola; krivična dela; disciplina i kazna; upotreba sile; sredstva vezivanja; oružje; zahtevi i pritužbe. Svrha režima za zatvorenike i sprovođenje režima za zatvorenike.

LITERATURA:

1) Ustav Republike Srbije;

2) Ustavni zakon za sprovođenje Ustava Republike Srbije;

3) Zakon o Vladi;

4) Zakon o predsedniku Republike;

5) Zakon o Narodnoj skupštini;

6) Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima;

7) Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima;

8) Standardna minimalna pravila Ujedinjenih nacija za postupanje sa zatvorenicima;

9) Pravilnik Ujedinjenih nacija o postupanju sa zatvorenicama i nezatvorskim merama za osuđenice;

10) Konvencija protiv mučenja i drugih svirepih, nečovečnih ponižavajućih kazni ili postupaka;

11) Evropska konvencija o ljudskim pravima;

12) Evropska konvencija o sprečavanju mučenja i nečovečnih ili ponižavajućih kazni ili postupaka;

13) Evropska zatvorska pravila.

(5) Propisi za vršenje poslova službe za obezbeđenje

Službe u zavodu; služba za obezbeđenje; organizacija rada i rukovođenje službom za obezbeđenje; način organizovanja službe za obezbeđenje i vrste obezbeđenja; planovi obezbeđenja i posebni zadaci na pojedinim mestima rada. Vršenje službe za obezbeđenje: osnov za vršenje službe obezbeđenja; opšte dužnosti zaposlenih u službi za obezbeđenje u vršenju poslova obezbeđenja; zabrane zaposlenima u službi za obezbeđenje u vršenju službe ili u vezi s vršenjem službe. Dežurna služba: pojam; dužnosti rukovodioca dežurne službe. Spoljašnje obezbeđenje: organizacija i način vršenja; posebne dužnosti i zabrane zaposlenih na spoljašnjem obezbeđenju. Unutrašnje obezbeđenje: organizacija i način vršenja; posebne dužnosti zaposlenih u stambenim paviljonima i delovima zavoda u kojima se obavlja obuka i radno angažovanje lica lišenih slobode. Pretres lica i prostorija: pojam i svrha pretresa; vrste pretresa; lični pretres lica lišenih slobode i drugih lica; detaljan pretres lica lišenih slobode; naredba za pretres; pretres po sopstvenoj inicijativi i procedure prilikom pretresa. Sprovodna služba: pojam; opšta načela o sprovođenju; sprovođenje bolesnih i iznemoglih lica; posebne dužnosti vođe sprovodničke grupe; dužnosti pripadnika službe za obezbeđenje pre otpočinjanja sprovoda u sprovodu i nakon izvršenog sprovoda; zabrane u sprovodu; postupak u slučaju bolesti ili ranjavanja lica koje se sprovodi; postupak u slučaju smrti lica koje se sprovodi; izveštaj nakon izvršenog sprovoda. Način vršenja kontrole; Pripravnost i uzbuna: pojam i vrste pripravnosti; ko i kako naređuje pripravnost; zadaci zaposlenih u službi za obezbeđenje za vreme pripravnosti; pojam uzbune; postupak uzbunjivanja i cilj; postupak i mere evakuacije i spasavanje. Pozdravljanje i obraćanje starešini na otvorenom prostoru i u kancelariji kao i oslovljavanje starijeg po zvanju ili funkciji; međusobni odnosi; ponašanje i urednost; raport i predaja raporta; smotra i cilj smotre; naređenje i izvršenje naređenja. Lična oprema zaposlenih u Službi za obezbeđenje; osnovna oprema; posebna oprema. Uniforma: pojam; vrste uniformi prema nameni; delovi uniforme prema nameni; dopunski delovi uniforme; zaduženje uniforme; razduženje uniforme; obaveza nošenja uniforme; vreme i način nošenja uniforme; zabrane u vezi s uniformom. Oznake službe; oznake zvanja; nošenje oznaka zvanja. Naoružanje pripadnika Službe za obezbeđenje; vatreno oružje; hemijska sredstva; nesmrtonosna sredstva; zaduženje naoružanjem; razduženje naoružanjem; privremeno razduženje naoružanjem; nošenje i rukovanje oružjem; posebni slučajevi nošenja oružja; mere bezbednosti prilikom nošenja oružja; čuvanje naoružanja i opreme; kontrola ispravnosti naoružanja i opreme. Službena legitimacija: pravo na nošenje; postupak izdavanja; zamena i evidencija službenih legitimacija; opis obrasca službene legitimacije; postupak u slučaju oštećenja ili gubitka službene legitimacije; razduženje službene legitimacije; zabrane u vezi sa službenom legitimacijom.

Mere za održavanje reda i bezbednosti u zavodu: mera prinude - opšta načela upotrebe mera prinude i primena načela srazmernosti u praksi; vrste; ograničenja prilikom upotreba mera prinude; zabrana upotrebe mera prinude - izuzeci; uslovi za primenu mera prinude; aktivan i pasivan otpor; primena mera prinude i lekarski pregled; upotreba fizičke snage; upotreba gumene palice - ograničenja kod upotrebe gumene palice; vezivanje; izdvajanje; upotreba šmrkova sa vodom i hemijskih sredstava - ograničenja; upotreba vatrenog oružja - uslovi; upotreba vatrenog oružja u sprovodu - procedure i ograničenja kod upotrebe; dužnost kod obaveštavanja o upotrebi vatrenog oružja; postupanje prilikom bekstva osuđenog; obaveštavanje policije; izrada izveštaja nakon upotrebe mere prinude.

Posebne mere - vrste; uslovi za primenu posebnih mera; oduzimanje i privremeno zadržavanje stvari čije je držanje inače dozvoljeno; smeštaj u posebno osiguranu prostoriju bez opasnih stvari; smeštaj pod pojačan nadzor; usamljenje; testiranje na zarazne bolesti ili psihoaktivne supstance.

Disciplinski prestupi osuđenih - pojam i vrste; vrste disciplinskih mera; sticaj disciplinskih prestupa; disciplinska prijava i kako se sačinjava; predlog za pokretanje disciplinskog postupka; nadležnost za pokretanje disciplinskog postupka; nadležnost za vođenje disciplinskog postupka; zastarelost; disciplinski postupak; dokazi u disciplinskom postupku; rešenje i žalba u disciplinskom postupku; izvršenje disciplinske mere upućivanja u samicu.

Određivanje i izvršenje mere pritvora, nadležnost za određivanje pritvora, trajanje pritvora, prijem pritvorenika, raspoređivanje, pritvorenika, raspoređivanje i tretman maloletnih pritvorenika, položaj pritvorenika, postupanje sa pritvorenicima, prava i dužnosti pritvorenika, disciplinski prestupi.

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Zakonik o krivičnom postupku;

3) Pravilnik o izvršenju mere pritvora;

4) Pravilnik o načinu obavljanja poslova u službi za obezbeđenje u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

5) Pravilnik o kućnom redu kazneno-popravnih zavoda i okružnih zatvora;

6) Pravilnik o uniformi, oznakama, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u službi za obezbeđenje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

7) Pravilnik o merama za održavanje reda i bezbednosti u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

8) Pravilnik o disciplinskom postupku prema osuđenim licima;

9) Pravilnik o službenoj legitimaciji i službenoj znački u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

10) Strojevo pravilo Vojske Srbije.

(6) Sistem izvršenja krivičnih sankcija i primena propisa

Sistem izvršenja krivičnih sankcija u Republici Srbiji; osnovne karakteristike sistema izvršenja krivičnih sankcija; osnovne odredbe o položaju lica prema kome se izvršava krivična sankcija; nadležnost Uprave; vrste i tipovi zavoda; unutrašnja organizacija zavoda za izvršenje krivičnih sankcija i delokrug rada službi; uloga pripadnika službe za obezbeđenje u procesu institucionalne resocijalizacije osuđenih lica; izvršenje kazne zatvora; svrha izvršenja kazne zatvora; principi izvršenja krivičnih sankcija; početak izdržavanja kazne (upućivanje i prijem osuđenih lica); donošenje programa postupanja, razvrstavanje i naknadno razvrstavanje osuđenih; položaj osuđenih lica u toku izdržavanja kazne; ophođenje prema licima lišenim slobode; prava osuđenih lica i uloga službe za obezbeđenje u ostvarivanju prava; specifičnosti u postupanju prema osuđenicama i ostvarivanju njihovih prava, odgovornosti osuđenih lica; zaštita prava osuđenih lica - podnesak, pritužba, žalba, zahtev za sudsku zaštitu; proširena prava i pogodnosti osuđenih lica; premeštaj osuđenog; prekid izvršenja kazne; uslovni otpust; prevremeni otpust; otpuštanje osuđenih lica; postpenalna zaštita. Izvršenje kazne zatvora izrečene u prekršajnom postupku; upućivanje na izdržavanje kazne; položaj prava i obaveze lica osuđenih u prekršajnom postupku. Postupanje sa pritvorenicima; prava i položaj pritvorenih lica, odnos suda i zatvora; specifičnosti u postupanju prema pritvorenicama i ostvarivanju njihovih prava i specifičnosti u postupanju prema maloletnim licima u pritvoru.

Izvršenje mere bezbednosti; položaj prava i obaveze lica kojima je izrečena mera bezbednosti izvršenja u zavodskim uslovima i osobenosti postupanja sa ovom kategorijom lica. Posebne odredbe o maloletničkom zatvoru; starosno doba do koje se osuđeni može zadržati u zatvoru za maloletnike; položaj maloletnika tokom izdržavanja kazne; prava, odgovornosti, pogodnosti lica osuđenih na kaznu maloletničkog zatvora, druge osobenosti postupanja sa ovom kategorijom osuđenih lica. Izvršavanje vaspitne mere upućivanja u vaspitno-popravni dom; upućivanje u vaspitno-popravni dom; položaj, prava i obaveze lica kojima je izrečena vaspitna mera; osobenosti postupanja sa maloletnim učiniocima krivičnih dela. Nadzor; ovlašćenja i funkcija nadzora.

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivično pravnoj zaštiti maloletnih lica;

3) Pravilnik o kućnom redu u kazneno-popravnim zavodima i okružnim zatvorima;

4) Pravilnik o odeći, obući, rublju i posteljini osuđenih lica;

5) Pravilnik o tretmanu, programu postupanja, razvrstavanju i naknadnom razvrstavanju osuđenih lica;

6) Pravilnik o izvršenju mere pritvora;

7) Odgovarajući udžbenik iz oblasti penologije.

(7) Penološka andragogija

Pojam i predmet penološke andragogije; društvena reakcija na kriminalitet (kaznena reakcija, preventivna reakcija, koncepcija pozitivne promene osuđenog); teorije nastanka kriminaliteta u društvu (antropološke i biološke, psihološke, sociološke); pojam resocijalizacije (različita tumačenja prevaspitanja, potreba prevaspitanja i realne mogućnosti, interakcija socijalne sredine i sistema izvršenja kazni u prevaspitanju); subjekti procesa resocijalizacije (formalni sistem, osuđena lica, neformalni sistem, vanzavodski subjekti); zavodi za izvršenje krivičnih sankcija (organizacija, funkcionisanje službi, timski rad, informisanje); cilj prevaspitanja osuđenih lica (uspešna reintegracija u društvenu zajednicu); oblici prevaspitnog rada sa osuđenim (individualni rad, grupni rad, obrazovanje osuđenih i stručno osposobljavanje, proizvodni rad, okupaciona terapija, samoinicijativno učešće osuđenih, slobodne aktivnosti); principi vaspitnog rada (princip upoznavanja ličnosti osuđenog, princip poverenja i poštovanja ličnosti osuđenog, princip svestranosti vaspitnog rada, princip jedinstva vaspitnih uticaja); metode prevaspitnog rada (eksplorativno dijagnostičke metode i vaspitno korektivne metode); deprivacije (deprivacije slobode, deprivacije materijalnih dobara, deprivacije autonomije, deprivacija emotivnih i seksualnih odnosa); reakcije na deprivacije (komformizam, kritizerstvo, manipulacije, bekstva, pobune, samopovređivanja). Samoubistvo: uzroci samoubistva; samoubistva u zatvorima; pokušaj samoubistva; tipologija samoubistva; prevencija samoubistva. Alkoholizam: uzroci alkoholizma; vrste alkoholizma, karakteristike ličnosti alkoholičara; lečenje alkoholizma. Narkomanija: uzroci narkomanije; vrste droga i opojnih sredstava; karakteristike ličnosti narkomana; narkomanija u zatvorima; odnos između narkomanije i psihopatije; lečenje narkomanije.

Neformalni sistem: razvoj i funkcionisanje neformalnog sistema, prepoznavanje karakteristika neformalnog sistema, metode suzbijanja negativnog uticaja neformalnog sistema. Nasilje između lica lišenih slobode: uzroci; sprečavanje konflikata; metode suzbijanja konflikata; reakcija nakon konflikta. Razvrstavanje, naknadno razvrstavanje osuđenih lica (upitnici za procenu rizika, značaj ravrstavanja i individualizacije kazne, pojedinačni program postupanja, određivanje individualnih ciljeva).

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

1) Odgovarajući udžbenik iz oblasti penološke andragogije;

2) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

3) Pravilnik o načinu izvršenja vanzavodskih sankcija i mera i organizaciji i radu Poverenika;

4) Pravilnik o tretmanu, programu postupanja, razvrstavanju i naknadnom razvrstavanju osuđenih lica.

2) Program za polaganje stručnog ispita za zvanje nadzornika obuhvata sledeće predmete:

(1) praktična obuka u rukovanju oružjem, hemijskim sredstvima i vatrogasnom opremom;

(2) specijalna fizička obuka, borilačke veštine, mere prinude i specijalna oprema;

(3) osnovi krivičnog prava i krivičnog postupka;

(4) propisi za vršenje poslova službe za obezbeđenje;

(5) osnovi psihologije ličnosti sa psihopatologijom;

(6) osnovi kriminalistike.

(1) Praktična obuka u rukovanju oružjem, hemijskim sredstvima i vatrogasnom opremom

Naoružanje (osnovno i posebno naoružanje) i oprema (osnovna, posebna i instalirana oprema u zavodu) zaposlenih u službi za obezbeđenja Uprave; zaduživanje, razduživanje i privremeno razduživanje zaposlenih u službi za obezbeđenje oružjem i opremom; nošenje i rukovanje naoružanjem i opremom; upotreba naoružanja i opreme; način čuvanja i održavanja naoružanja i opreme; kontrola naoružanja i opreme.

Naoružanje i municija: podela naoružanja po vrsti i nameni; uređaji za nišanjenje, čuvanje i održavanje; municija (podela, čuvanje, održavanje, postupci pri upotrebi); bezbednosna regulativa pri rukovanju vatrenim oružjem; uređaji za osmatranje i gađanje danju i noću; osnovi balistike; pojam i podela balistike; unutrašnja balistika, spoljna balistika, ciljna balistika; pištolji, revolveri, automati, puške, puškomitraljezi (vrste, namena, borbene osobine, prednosti i nedostaci, glavni delovi, rasklapanje i sklapanje); mere bezbednosti pri rukovanju; pribor i municija; zastoji i način otklanjanja; čuvanje i održavanje; stavovi za gađanje.

Hemijska sredstva: hemijski pištolji, hemijske puške; namena, borbene osobine i taktičko tehnički podaci; glavni delovi, čuvanje, održavanje i municija; stavovi za gađanje; ručne hemijske bombe, dimne bombe i sprejevi; namena i borbene osobine, način upotrebe i efikasna koncentracija; pružanje prve pomoći licima nad kojima su upotrebljena hemijska sredstva; zaštitna maska, osobine, namena i način upotrebe; stavljanje zaštitne maske u zaštitni položaj i podešavanje; opis delova zaštitne maske i funkcija delova.

Vatrogasna oprema za gašenje požara: namernim paljenjem, izazvanih od udara groma, izazvanih od neispravne instalacije, požari nastali na plinskim i drugim postrojenjima, postrojenjima za skladištenje nafte i naftnih derivata i dr.; aparati za gašenje požara; procedura rukovanja aparatima za gašenje požara i postupak gašenje požara.

Praktična obuka u rukovanju vatrenim oružjem - osposobljavanje za organizaciju i sprovođenje gađanja.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Pravilnik o uniformi, oznakama, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u Službi za obezbeđenje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

3) Pravilnik o merama za održavanje reda i bezbednosti u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

4) Uputstvo o načinu izvršenja bojevih gađanja;

5) Odgovarajuća literatura o načinu upotrebe i korišćenju hemijskih sredstava i oružja za njihovu primenu, zaštitne maske i druge specijalne opreme.

(2) specijalna fizička obuka, borilačke veštine, mere prinude i specijalna oprema

Značaj opšte i specijalne fizičke obuke, principi, tehnika i taktika, zakonski okviri upotrebe sredstava prinude i specijalne opreme.

Opšta fizička obuka: vežbe zagrevanja organizma, vežbe snage, izdržljivosti, brzine i okretnosti, vežbe fleksibilnosti i opuštanja. Tehnike savladavanja aktivnog i pasivnog otpora: tehnike udaraca i odbrane od napada rukom i nogom; direkt udarac rukom; kružni udarac rukom; udarac rukom odozdo naviše; udarac nogom - direkt; udarac nogom - kružni; gornji blok - odbrana rukom; srednji blok - odbrana rukom; donji blok - odbrana rukom; donji blok - odbrana nogom. Tehnike padova: pad u napred; pad u nazad; pad u stranu. Tehnike bacanja: bacanje preko kuka; bacanje preko ramena; veliko spoljašnje košenje. Tehnike poluga i zahvata: poluga na laktu; poluga na zglobu šake; poluga na zglobu šake izvrtanjem; poluga na zglobu šake uvrtanjem poluga na laktu i ramenu. Tehnike pritisaka: pritisci na vitalnim tačkama.

Uvežbavanje: odbrana od nenaoružanog napadača; odbrana od naoružanog napadača; odbrana od hvatova; odbrana od dva i više napadača; osnovni elementi borbe u parteru; pretresanje i vezivanje lica lišenih slobode u raznim situacijama. Mere prinude: upotreba fizičke snage; vezivanje; izdvajanje; upotreba gumene palice; upotreba šmrkova sa vodom; upotreba hemijskih sredstava; upotreba vatrenog oružja. Sredstva za vezivanje. Specijalna oprema.

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Pravilnik o uniformi, oznakama, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u Službi za obezbeđenje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

3) Pravilnik o merama za održavanje reda i bezbednosti u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

4) Odgovarajuća literatura iz oblasti specijalne fizičke obuke i borilačkih veština.

(3) Osnovi krivičnog prava i krivičnog postupka

Krivično delo; pojam krivičnog dela; biće i elementi krivičnog dela; radnja krivičnog dela; oblik krivičnog dela; subjekti krivičnog dela; posledica krivičnog dela; krivične sankcije; pojam i vrste krivičnih sankcija; povrat i višestruki povrat; kazna zatvora; odmeravanje kazne za krivična dela u sticaju; odmeravanje kazne osuđenom licu; uračunavanje pritvora i ranije kazne. Mere upozorenja; pojam; uslovna osuda; sudska opomena. Mere bezbednosti; pojam; obavezno psihijatrijsko lečenje i čuvanje u zdravstvenoj ustanovi; obavezno psihijatrijsko lečenje na slobodi; obavezno lečenje narkomana; obavezno lečenje alkoholičara; Zastarelost; pojam; zastarelost krivičnog gonjenja; zastarelost izvršenja krivičnih sankcija. Amnestija i pomilovanje;. Položaj maloletnika u krivičnom pravu; pojam maloletstva i njegov krivičnopravni značaj; sankcije za maloletnike; vaspitne mere, pojam i vrste; maloletnički zatvor.

Krivična dela protiv života i tela; krivična dela protiv sloboda i prava čoveka i građanina; krivična dela protiv izbornih prava; krivična dela protiv prava po osnovu rada; krivična dela protiv časti i ugleda; krivična dela protiv polne slobode; krivična dela protiv braka i porodice; krivična dela protiv intelektualne svojine; krivična dela protiv imovine; krivična dela protiv privrede; krivična dela protiv zdravlja ljudi; krivična dela protiv životne sredine; krivična dela protiv opšte sigurnosti ljudi i imovine; krivična dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja; krivična dela protiv bezbednosti računarskih podataka; krivična dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije; krivična dela protiv državnih organa; krivična dela protiv pravosuđa; krivična dela protiv javnog reda i mira; krivična dela protiv pravnog saobraćaja; krivična dela protiv službene dužnosti; krivična dela protiv čovečnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom; krivična dela protiv Vojske Srbije.

Osnovna načela krivičnog postupka; pretpostavka nevinosti; zakonitost krivičnog gonjenja; pokretanje krivičnog postupka; pouka o pravima; zabrana mučenja, nečovečnog postupanja i iznude; ograničenje sloboda i prava okrivljenog u postupku. Dokazivanje; ocena dokaza i utvrđivanja činjenica; dužnost pružanja pomoći učesniku u postupku. Sudska nadležnost; stvarna, mesna i funkcionalna nadležnost suda; izuzeće, razlozi i postupak izuzeća. Javni tužilac; oštećeni, oštećeni kao tužilac i privatni tužilac; okrivljeni i branilac. Dokazi (dokazivanje činjenica u postupku, predmet dokazivanja i nezakoniti dokazi). Mere za obezbeđenje prisustva okrivljenog i za nesmetano vođenje krivičnog postupka: poziv; dovođenje; zabrana prilaženja, sastajanja ili komuniciranja sa određenim licem i posećivanja određenih mesta; zabrana napuštanja boravišta; jemstvo; zabrana napuštanja stana; pritvor. Tok postupka: predistražni postupak; istraga; optuženje; glavni pretres i presuda; postupak po pravnim lekovima; vanredni pravni lekovi. Posebni postupci; postupci za preinačenje pravnosnažne presude; postupak za puštanje na uslovni otpust; postupak za izdavanje poternice ili objave.

LITERATURA:

1) Krivični zakonik;

2) Zakonik o krivičnom postupku;

3) Odgovarajući udžbenik iz oblasti krivičnog i krivično-procesnog prava.

(4) Propisi za vršenje poslova službe za obezbeđenje

Mere za održavanje reda i bezbednosti u zavodu: mera prinude - opšta načela upotrebe mera prinude i primena u praksi; vrste; ograničenja kod upotreba mera prinude; zabrana upotrebe mera prinude - izuzeci; uslovi za primenu mera prinude; aktivan i pasivan otpor; primena mera prinude i lekarski pregled; upotreba fizičke snage; upotreba gumene palice - ograničenja kod upotrebe gumene palice; vezivanje; izdvajanje; upotreba šmrkova sa vodom i hemijskih sredstava - ograničenja; upotreba vatrenog oružja - uslovi; upotreba vatrenog oružja u sprovodu - procedure i ograničenja u upotrebi; dužnost kod obaveštavanja o upotrebi vatrenog oružja; postupanje prilikom bekstva osuđenog; obaveštavanje policije; izrada izveštaja nakon upotrebe mere prinude. Procedure i redosled preduzimanja službenih radnji u postupku primene mera prinude. Postupak kontrole primene mera prinude - utvrđivanje činjeničnog stanja upoređivanjem izveštaja o primeni mera prinude sa izveštajem lekara i izjavama svedoka i učesnika; izrada izveštaja o primeni mera prinude sa obrazloženjem.

Posebne mere prinude - vrste; uslovi za primenu posebnih mera prinude; smeštaj u posebno osiguranu prostoriju; smeštaj pod pojačan nadzor; usamljenje; testiranje na zarazne bolesti ili psihoaktivne supstance. Disciplinski prestupi osuđenih - pojam i vrste; pretpostavke za primenu disciplinskih mera; vrste disciplinskih mera; sticaj disciplinskih prestupa; disciplinska prijava i kako se sačinjava; predlog za pokretanje disciplinskog postupka; nadležnost za pokretanje disciplinskog postupka; nadležnost za vođenje disciplinskog postupka; zastarelost; disciplinski postupak; dokazi u disciplinskom postupku; rešenje i žalba u disciplinskom postupku; izvršenje disciplinske mere upućivanja u samicu - uslovi; ograničenja; materijalna odgovornost osuđenih. Lična oprema zaposlenih u Službi za obezbeđenje; osnovna oprema; posebna oprema. Uniforma: pojam; vrste uniformi prema nameni; delovi uniforme prema nameni; dopunski delovi uniforme; zaduženje uniforme; razduženje uniforme; obaveza nošenja uniforme; vreme i način nošenja uniforme; zabrane u vezi s uniformom. Oznake službe; oznake zvanja; nošenje oznaka zvanja. Naoružanje pripadnika Službe za obezbeđenje; vatreno oružje; hemijska sredstva; nesmrtonosna sredstva; zaduženje naoružanjem; razduženje naoružanjem; privremeno razduženje naoružanjem; nošenje i rukovanje oružjem; posebni slučajevi nošenja oružja; mere bezbednosti prilikom nošenja oružja; čuvanje naoružanja i opreme; kontrola ispravnosti naoružanja i opreme. Službena legitimacija: pravo na nošenje; postupak izdavanja; zamena i evidencija službenih legitimacija; opis obrasca službene legitimacije; postupak u slučaju oštećenja ili gubitka službene legitimacije; razduženje službene legitimacije; zabrane u vezi sa službenom legitimacijom. Mera pritvora: ovlašćeni organi za određivanje pritvora; trajanje pritvora; identifikacija pritvorenih lica; smeštaj pritvorenika; postupanje sa pritvorenim licima; opšta prava pritvorenika; zdravstvena zaštita pritvorenika; posete pritvorenicima; dopisivanje pritvorenika; izvođenje; sprovođenje; privođenje i upućivanje pritvorenika; primena mera za održavanje reda i bezbednost prema pritvoreniku; disciplinska odgovornost; razmeštaj pritvorenika; premeštaj pritvorenika; smrt pritvorenika; nadzor nad primenom mere pritvora; otpuštanje pritvorenika.

Služba za obezbeđenje kao organizacioni sistem i sistem rukovođenja u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija; pojam i specifična obeležja službe za obezbeđenje kao sistema; delokrug i nadležnosti; organizaciona struktura - horinzontalna i vertikalna diferencijacija strukture; delokrug; nadležnost i organizacija službe za obezbeđenje; pravo na upotrebu sile i vatrenog oružja; sistem rukovođenja u službi za obezbeđenje; rad rukovodioca službe za obezbeđenje u izvršenju posebnih bezbednosnih zadataka; rad rukovodioca do prijema naređenja; proučavanje i shvatanje zadatka; preduzimanje hitnih mera; proračun vremena; procena situacije; donošenje odluke; izrada dokumenata; prenošenje odluke na potčinjene; organizovanje sadejstva i saradnje; organizovanje logističkog obezbeđenja; rad rukovodioca u toku izvršenja zadatka; rad rukovodioca po izvršenju zadatka.

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Zakonik o krivičnom postupku;

3) Pravilnik o načinu obavljanja poslova u službi za obezbeđenje u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

4) Pravilnik o kućnom redu kazneno-popravnih zavoda i okružnih zatvora;

5) Pravilnik o uniformi, oznakama, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u Službi za obezbeđenje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

6) Pravilnik o merama za održavanje reda i bezbednosti u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

7) Pravilnik o disciplinskom postupku prema osuđenim licima;

8) Pravilnik o izvršenju mere pritvora;

9) Pravilnik o službenoj legitimaciji i službenoj znački u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

10) Strojevo pravilo Vojske Srbije.

(5) Osnovi psihologije ličnosti sa psihopatologijom

Psihologija kao nauka; osnovni psihički procesi: opažanje i biološka osnova psihičkog života, opažanje osoba; pamćenje, zaboravljanje i sećanje; definicija, karakteristike, nastajanje i upravljanje emocijama; afektivni ton emocija i uticaj na svest i ponašanje; strah; bes; tuga; dosada; komunikacija i konflikti - osnovni pojmovi komunikacije; verbalna komunikacija; paraverbalna komunikacija; neverbalna komunikacija; glasine; interpersonalni (međuljudski) konflikti - osnovni pojmovi; konflikti između osuđenih; konflikti između osoblja i osuđenih; problematična ponašanja osuđenih; nasilje - definicija i oblici nasilja; motivi nasilnog ponašanja; ponašanje nasilne osobe; psiohološka manipulacija; osnovne karakteristike manipulacije; načini psihološke manipulacije osobljem; primenjena socijalna psihologija; neformalni osuđenički sistem; ljudi u masi; kulturni uticaji; zatvor kao socijalna sredina; osnovi psihologije ličnosti, šta je ličnost; pitanje strukture ličnosti; razvoj ličnosti i faktori razvoja ličnosti; pojam socijalizacije i resocijalizacije; psihopatologija; nivoi organizacije ličnosti; depresija i postupanje u slučaju pojave depresije ili sumnje na depresiju; psihoze; postupanje prema osuđenom u psihotičnoj epizodi ili sumnji na psihotičnu epizodu; postupanje posle psihotične epizode; samoubistvo (suicid), rizične grupe; postupanje u slučaju povećanog rizika za samoubistvo; pokušaj samoubistva ili manipulacija; samopovređivanje; zavisnost od droga, narkomanija; adolescenti i specifičnosti rada sa adolescentima i preporuke; stara lica i specifičnosti rada sa starima i preporuke; mentalna higijena i psihologija: stres, kriza, umor, sindrom izgaranja.

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

Odgovarajući udžbenik iz oblasti psihologije i psihopatologije.

(6) Osnovi kriminalistike

Pojam kriminalistike; osnovna načela kriminalistike; zlatna pitanja kriminalistike, načini saznanja za krivično delo; kriminalističke radnje - pojam i vrste; uviđaj; rekonstrukcija i kriminalistički eksperiment; vođenje informativnih razgovora; praćenje i prismotra; pojam i vrste tragova u kriminalistici; otkrivanje krivičnih dela maloletnika; kriminalističke postavke; saslušanje maloletnika kao osumnjičenog i saslušanje dece i maloletnika kao svedoka; otkrivanje, razjašnjavanje i dokazivanje iznude; otkrivanje, razjašnjavanje i dokazivanje silovanja; načini saznanja za izvršeno silovanje i mere koje se preduzimaju; tragovi kod silovanja i razgovor sa žrtvom silovanja - saslušanje žrtve kao svedoka; saslušavanje osumnjičenog za krivično delo silovanja; veštačenja u vezi sa silovanjem i prevencija silovanja; obezbeđivanje lica mesta.

LITERATURA:

Odgovarajući udžbenik iz oblasti kriminalistike

3) Program za polaganje stručnog ispita za zvanje mlađeg zapovednika obuhvata sledeće predmete:

(1) praktična obuka u rukovanju oružjem, hemijskim sredstvima, vatrogasnom opremom;

(2) specijalna fizička obuka, borilačke veštine, mere prinude i specijalna oprema;

(3) propisi za vršenje poslova službe za obezbeđenje;

(4) socijalna psihologija;

(5) kriminologija;

(6) rukovođenje u službi za obezbeđenje.

(1) Praktična obuka u rukovanju oružjem, hemijskim sredstvima, vatrogasnom opremom

Naoružanje (osnovno i posebno) i oprema (osnovna, posebna i instalirana u zavodu) zaposlenih u službi za obezbeđenje Uprave; zaduživanje, razduživanje i privremeno razduživanje zaposlenih u službi za obezbeđenje oružjem i opremom; nošenje i rukovanje naoružanjem i opremom; upotreba naoružanja i opreme; način čuvanja i održavanja naoružanja i opreme; kontrola naoružanja i opreme.

Naoružanje i municija: podela naoružanja po vrsti i nameni; uređaji za nišanjenje, čuvanje i održavanje; municija (podela, čuvanje, održavanje, postupci pri upotrebi); bezbednosna regulativa pri rukovanju vatrenim oružjem; uređaji za osmatranje i gađanje danju i noću; osnovi balistike; pojam i podela balistike; unutrašnja balistika, spoljna balistika, ciljna balistika; pištolji, revolveri, automati, puške, puškomitraljezi (vrste, namena, borbene osobine, prednosti i nedostaci, glavni delovi, rasklapanje i sklapanje); mere bezbednosti pri rukovanju; pribor i municija; zastoji i način otklanjanja; čuvanje i održavanje; stavovi za gađanje.

Hemijska sredstva: hemijski pištolji, hemijske puške; namena, borbene osobine i taktičko-tehnički podaci; glavni delovi, čuvanje, održavanje i municija; stavovi za gađanje; ručne hemijske bombe, dimne bombe i sprejevi; namena i borbene osobine, način upotrebe i efikasna koncentracija; pružanje prve pomoći licima nad kojima su upotrebljena hemijska sredstva; zaštitna maska, osobine, namena i način upotrebe; stavljanje zaštitne maske u zaštitni položaj i podešavanje; opis delova zaštitne maske i funkcija delova.

Vatrogasna oprema za gašenje požara: namernim paljenjem, izazvanih od udara groma, izazvanih od neispravne instalacije, požari nastali na plinskim i drugim postrojenjima, postrojenjima za skladištenje nafte i naftnih derivata i dr; aparati za gašenje požara; procedura rukovanja aparatima za gašenje požara i postupak gašenje požara.

Praktična obuka u rukovanju vatrenim oružjem - osposobljavanje za organizaciju i sprovođenje gađanja.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Pravilnik o uniformi, oznakama, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u Službi za obezbeđenje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

3) Pravilnik o merama za održavanje reda i bezbednosti u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

4) Uputstvo o načinu izvršenja bojevih gađanja;

5) Odgovarajuća literatura o načinu upotrebe i korišćenju hemijskih sredstava i oružja za njihovu primenu, zaštitne maske i druge specijalne opreme.

(2) specijalna fizička obuka, borilačke veštine, mere prinude i specijalna oprema

Značaj opšte i specijalne fizičke obuke, principi, tehnika i taktika, zakonski okviri upotrebe sredstava prinude i specijalne opreme.

Opšta fizička obuka: vežbe zagrevanja organizma, vežbe snage, izdržljivosti, brzine i okretnosti, vežbe fleksibilnosti i opuštanja. Tehnike savladavanja aktivnog i pasivnog otpora: tehnike udaraca i odbrane od napada rukom i nogom; direkt udarac rukom; kružni udarac rukom; udarac rukom odozdo naviše; udarac nogom - direkt; udarac nogom - kružni; gornji blok - odbrana rukom; srednji blok - odbrana rukom; donji blok - odbrana rukom; donji blok - odbrana nogom. Tehnike padova: pad u napred; pad u nazad; pad u stranu. Tehnike bacanja: bacanje preko kuka; bacanje preko ramena; veliko spoljašnje košenje. Tehnike poluga i zahvata: poluga na laktu; poluga na zglobu šake; poluga na zglobu šake izvrtanjem; poluga na zglobu šake uvrtanjem poluga na laktu i ramenu. Tehnike pritisaka: pritisci na vitalnim tačkama.

Uvežbavanje: odbrana od nenaoružanog napadača; odbrana od naoružanog napadača; odbrana od hvatova; odbrana od dva i više napadača; osnovni elementi borbe u parteru; pretresanje i vezivanje lica lišenih slobode u raznim situacijama. Mere prinude: upotreba fizičke snage; vezivanje; izdvajanje; upotreba gumene palice; upotreba šmrkova sa vodom; upotreba hemijskih sredstava; upotreba vatrenog oružja. Sredstva za vezivanje. Specijalna oprema.

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Pravilnik o uniformi, oznakama, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u Službi za obezbeđenje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

3) Pravilnik o merama za održavanje reda i bezbednosti u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

4) Odgovarajuća literatura iz oblasti specijalne fizičke obuke i borilačkih veština.

(3) Propisi za vršenje poslova službe za obezbeđenje

Koordinacija rada organizacionih jedinica službe za obezbeđenje. Dežurna služba: pojam; dužnosti rukovodioca dežurne službe. Spoljašnje obezbeđenje: organizacija i način vršenja; posebne dužnosti i zabrane zaposlenima na spoljašnjem obezbeđenju. Unutrašnje obezbeđenje: organizacija i način vršenja; posebne dužnosti zaposlenih u stambenim paviljonima i privrednim jedinicama. Sprovodna služba: pojam; opšta načela o sprovođenju; sprovođenje bolesnih i iznemoglih lica; posebne dužnosti vođe sprovodničke grupe; dužnosti pripadnika službe za obezbeđenje pre otpočinjanja sprovoda u sprovodu i nakon izvršenog sprovoda; zabrane u sprovodu; postupak u slučaju bolesti ili ranjavanja lica koje se sprovodi; postupak u slučaju smrti lica koje se sprovodi; izveštaj nakon izvršenog sprovoda. Kontrola izvršavanja poslova: način vršenja kontrole; ko može vršiti kontrolu izvršavanja poslova i zadataka službe za obezbeđenje.

Oznake službe; oznake zvanja; nošenje oznaka zvanja. Naoružanje pripadnika Službe za obezbeđenje; vatreno oružje; hemijska sredstva; nesmrtonosna sredstva; zaduženje naoružanjem; razduženje naoružanjem; privremeno razduženje naoružanjem; nošenje i rukovanje oružjem; posebni slučajevi nošenja oružja; mere bezbednosti prilikom nošenja oružja; čuvanje naoružanja i opreme; kontrola ispravnosti naoružanja i opreme. Službena legitimacija: pravo na nošenje; postupak izdavanja; zamena i evidencija službenih legitimacija; opis obrasca službene legitimacije; postupak u slučaju oštećenja ili gubitka službene legitimacije; razduženje službene legitimacije; zabrane u vezi sa službenom legitimacijom. Pozdravljanje i obraćanje starešini na otvorenom prostoru i u kancelariji kao i oslovljavanje starijeg po zvanju ili funkciji; međusobni odnosi; ponašanje i urednost; raport i predaja raporta; smotra i cilj smotre; naređenje i izvršenje naređenja.

Pretres lica i prostorija: pojam i svrha pretresa; vrste pretresa; lični pretres lica lišenih slobode i drugih lica; detaljan pretres lica lišenih slobode; naredba za pretres; pretres po sopstvenoj inicijativi i procedure za vreme pretresa. Pripravnost i uzbuna: pojam i vrste pripravnosti; ko i kako naređuje pripravnost; zadaci zaposlenih u službi za obezbeđenje za vreme pripravnosti; pojam uzbune; postupak uzbunjivanja i cilj; postupak i mere evakuacije i spasavanje.

Mera pritvora: ovlašćeni organi za određivanje pritvora; trajanje pritvora; identifikacija pritvorenih lica; smeštaj pritvorenika; postupanje sa pritvorenim licima; opšta prava pritvorenika; zdravstvena zaštita pritvorenika; posete pritvorenicima; dopisivanje pritvorenika; izvođenje; sprovođenje; privođenje i upućivanje pritvorenika; primena mera za održavanje reda i bezbednost prema pritvoreniku; disciplinska odgovornost; razmeštaj pritvorenika; premeštaj pritvorenika; smrt pritvorenika; nadzor nad primenom mere pritvora; otpuštanje pritvorenika.

Procedure i redosled preduzimanja službenih radnji u postupku primene mera prinude. Postupak kontrole primene mera prinude - utvrđivanje činjeničnog stanja upoređivanjem izveštaja o primeni mera prinude sa izveštajem lekara i izjavama svedoka i učesnika, službenim beleškama službenih lica; izrada izveštaja o primeni mera prinude sa obrazloženjem.

Posebne mere - ispitivanje uslova za primenu; utvrđivanje činjeničnog stanja; sastavljanje izveštaja; saradnja sa drugim službama u zavodu; sastavljanje predloga za određivanje posebne mere smeštaja pod pojačan nadzor.

Disciplinski prestupi osuđenih - pojam i vrste; pretpostavke za primenu disciplinskih mera; utvrđivanje činjeničnog stanja; sastavljanje predloga za pokretanje disciplinskog postupka; saradnja sa drugim službama u zavodu; dokazi u disciplinskom postupku; rešenje i žalba u disciplinskom postupku;

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Zakonik o krivičnom postupku;

3) Pravilnik o načinu obavljanja poslova u službi za obezbeđenje u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

4) Pravilnik o kućnom redu kazneno-popravnih zavoda i okružnih zatvora;

5) Pravilnik o uniformi, oznakama, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u službi za obezbeđenje u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

6) Pravilnik o merama za održavanje reda i bezbednosti u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

7) Pravilnik o disciplinskom postupku prema osuđenim licima;

8) Pravilnik o izvršenju mere pritvora;

9) Pravilnik o službenoj legitimaciji i službenoj znački u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

10) Strojevo pravilo Vojske Srbije.

(4) Socijalna psihologija

Predmet socijalne psihologije; položaj socijalne psihologije u sistemu društvenih nauka; metode istraživanja u socijalnoj psihologiji: posmatranje, korelaciona istraživanja, eksperiment. Tehnike istraživanja u socijalnoj psihologiji: anketa, skale procene, skala socijalne distance. Pojam i značaj socijalizacije u razvoju ličnosti, izvori i agensi socijalizacije: porodica, škola, vršnjaci, radno mesto. Osnovni oblici socijalnog učenja: učenje uslovljavanjem, uviđanjem, učenje po modelu. Odvijanje socijalizacije i uloge koje određuju ponašanje pojedinca; efekat socijalizacije na kognitivne procese i ponašanje: uticaj na opažanje, učenje i pamćenje; uticaj socijalnih faktora na mišljenje i suđenje pojedinca: sugestija i tehnike navođenja; konformizam i vrste konformizma; poslušnost. Uticaj socijalnih faktora na ponašanje pojedinca: prosocijalno ponašanje, antisocijalno ponašanje, proindividualno ponašanje. Stavovi i njihova uloga; vrste stavova; pojam i složenost stava; komponente stava; formiranje i menjanje stavova; predrasude i stereotipi; vrednosti, kako nastaju i kako se menjaju, funkcije stereotipa; faze u razvoju moralnog suđenja; vrste grupa i njihove karakteristike; strukturirane i nestrukturirane grupe; uslovi nastanka i razvoja grupa; uslovi održavanja i funkcionisanja grupa; položaji i uloge u grupama; moć i tipovi moći; sociometrijska struktura grupe; kooperacija i kompeticija u grupi; konstruktivni i destruktivni konflikti u grupama. Glavne funkcije komunikacije u grupi; verbalne i neverbalne tehnike u komunikaciji; kako učiniti komunikaciju uspešnom. Zadaci i psihosocijalne osobine vođe; stilovi rukovođenja grupom; proces donošenja odluka u grupi; suština demokratskog i autokratskog tipa rukovođenja; karakteristike procesa grupnog rukovođenja; odnos vođe i drugih članova grupe; masovna ponašanja, masa; odlike i vrste ponašanja u masi; masovna ponašanja i društveni pokreti.

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

Odgovarajući udžbenik iz oblasti socijalne psihologije.

(5) Kriminologija

Pojam kriminologije; predmet izučavanja kriminologije; pojam kriminaliteta; krivičnopravno definisanje kriminaliteta; sociološko definisanje kriminaliteta; pojam i oblasti izučavanja kriminalne fenomenologije; pojam i oblasti izučavanja kriminalne etiologije; regionalne karakteristike kriminaliteta unutar pojedinih država; raspored kriminaliteta na relaciji selo-grad; ekologija kriminaliteta u gradskim naseljima; sezonske i vremenske varijacije kriminaliteta; kriminalitet nasilja; krvni delikti - ubistvo; krvni delikti - telesne povrede; krvni delikti - razbojnička krađa i razbojništvo; nasilje u porodici - definicija, oblici ispoljavanja, rasprostranjenost, posledice; nasilje u braku - pojam, rasprostranjenost i karakteristike; seksualna delinkvencija - opšte karakteristike; seksualna delinkvencija - silovanje; nasilje u sportu; mobing - pojam, karakteristike, vrste; terorizam; imovinski kriminalitet; saobraćajna delinkvencija; profesionalni kriminalitet; organizovani kriminalitet - pojam i značaj izučavanja; organizovani kriminalitet - istorijat, geografska rasprostranjenost; organizovani kriminalitet u Srbiji; trgovina ljudima - pojam, razgraničenje od krijumčarenja ljudi, faze izvršenja; društveni kontekst i faktori koji doprinose javljanju trgovine ljudima; trgovina ženama; trgovina decom; pojam i značaj izučavanja maloletničke delinkvencije; obim, struktura i ostale fenomenološke karakteristike maloletničke delinkvencije; specifične etiološke karakteristike maloletničke delinkvencije; recidivizam - pojam i vrste; kriminološke klasifikacije recidivista; uzroci recidivizma i karakteristike ličnosti recidivista; kriminalitet žena; objašnjenje uzročnosti u kriminologiji; antropološka teorija Čezare Lombroza; endokrinološka teorija; teorija inteligencije; porodične prilike i odnosi (deficijentna i degradirana porodica); škola i obrazovanje; sredstva masovnih komunikacija i kriminalitet; alkoholizam i kriminalitet; narkomanija (zavisnost od droge) i kriminalitet; prostitucija i kriminalitet; kockanje i kriminalitet; skitnja, besposličenje i prosjačenje i kriminalitet; inteligencija i kriminalitet; temperament i osobine temperamenta kao endogeni faktori kriminaliteta.

LITERATURA:

Odgovarajući udžbenik iz oblasti kriminologije.

(6) Rukovođenje u službi za obezbeđenje

Ciljevi, zadaci i značaj izučavanja rukovođenja; rukovođenje kao menadžment; menadžment, upravljanje i rukovođenje; menadžment i komandovanje; menadžment; rukovođenje i administiranje; menadžerske uloge i sposobnosti; organizacioni elementi; okruženje i uslovi izvršavanja bezbednosnih zadataka; planiranje u bezbednosnom menadžmentu; pojam, značaj i aspekti odlučivanja; pojedinačno i grupno odlučivanje; uslovi odlučivanja; proces planiranja i karakteristike dobrih odluka i planova; vrste planiranja prema organizacinom nivou, prema predmetu planiranja, prema prirodi zadatka, prema vremenskom i prostornom kriterijumu; forme, struktura i sadržaj planova; podela rada i specijalizacija; departmentalizacija; autoritet i delegiranje autoriteta; odgovornost, centralizacija i decentralizacija odlučivanja; rukovođenje; komandovanje; naređivanje i menadžment; služba za obezbeđenje kao organizacioni sistem i sistem rukovođenja u zavodima; pojam i specifična obeležja službe za obezbeđenje kao sistema; delokrug i nadležnosti; organizaciona struktura; horinzontalna i vertikalna diferencijacija strukture; delokrug; nadležnost i organizacija službe za obezbeđenje; pravo na upotrebu sile i vatrenog oružja; sistem rukovođenja u službi za obezbeđenje; nosioci i nivoi rukovođenja; koordinacija potreba za koordinacijom i mehanizmi; primenjivost linijsko-kooperativnog tipa rukovođenja; materijalno-tehnička sredstva u rukovođenju; faktori; metode; principi i problemi rukovođenja u službi za obezbeđenje. Faktori rukovođenja; autoritet; odgovornost; poverenje; disciplina; moral i etika; vreme; prostor; principi rukovođenja; princip jednostarešinstva i subordinacije; princip zakonitosti i pravičnosti; princip jedinstva i neprekidnosti; princip efikasnosti; princip elastičnosti; inicijativnosti i kreativnosti; princip pravovremenosti i operativnosti; princip sigurnosti i konspirativnosti; kontrola pojam, cilj i tehnologija kontrole; vrste i forme kontrole; planiranje i pripreme kontrole; specifičnosti kontrole službe za obezbeđenje; analiza, ocenjivanje rada i nagrađivanje uspeha; rukovođenje u vanrednim situacijama; rad rukovodioca službe za obezbeđenje u izvršenju posebnih bezbednosnih zadataka; rad rukovodioca do prijema naređenja; proučavanje i shvatanje zadatka; preduzimanje hitnih mera; proračun vremena; procena situacije; donošenje odluke; izrada dokumenata; prenošenje odluke na potčinjene; organizovanje sadejstva i saradnje; organizovanje logističkog obezbeđenja; rad rukovodioca u toku izvršenja zadatka; rad rukovodioca po izvršenju zadatka; karakteristike nereda u zavodima; planiranje intervencije; organizaciona struktura za suzbijanje nereda u zavodima; upravljanje karijerom, degradacija i otpuštanje zaposlenih; moralna odgovornost javnih službenika; spoljašnje kontrole rada uprave; kontakti sa medijima.

Organizovanje praktičnih vežbi i vežbi simulacija, prema tematskim jedinicama.

LITERATURA:

1) Zakon o izvršenju krivičnih sankcija;

2) Zakonik o krivičnom postupku;

3) Pravilnik o načinu obavljanja poslova u službi za obezbeđenje u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

4) Pravilnik o kućnom redu kazneno-popravnih zavoda i okružnih zatvora;

5) Pravilnik o uniformi, oznakama, naoružanju, specijalnim vozilima i drugoj opremi u Službi za obezbeđenju Upravi za izvršenje krivičnih sankcija;

6) Pravilnik o merama za održavanje reda i bezbednosti u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija;

7) Pravilnik o izvršenju mere pritvora;

8) Pravilnik o nadzoru nad radom zavoda za izvršenje krivičnih sankcija;

9) Odgovarajući udžbenik iz oblasti organizacije, rukovođenja i menadžmenta.

VII DODATNI PREDMETI ZA POLAGANJE STRUČNIH ISPITA

Obaveza polaganja dodatnog predmeta

Član 39

Zaposleni u službi za obezbeđenje koji je raspoređen na rad u Specijalnoj zatvorskoj bolnici, kazneno-popravnom zavodu za maloletnike ili vaspitno-popravnom domu polagaće u okviru stručnog ispita za sticanje zvanja komandira dodatni predmet.

Ako se zaposleni u službi za obezbeđenje iz nekog drugog zavoda upućuje, odnosno raspoređuje u Specijalnu zatvorsku bolnicu, kazneno-popravni zavod za maloletnike ili vaspitno-popravni dom polagaće dodatni predmet neophodan za rad u ovim zavodima.

Dodatni predmet koji se polaže

Član 40

Zaposleni u službi za obezbeđenje iz člana 39. ovog pravilnika koji je upućen, odnosno raspoređen na rad u Specijalnoj zatvorskoj bolnici polagaće dodatni predmet Posebni propisi za rad u Specijalnoj zatvorskoj bolnici.

Zaposleni u službi za obezbeđenje iz člana 39. ovog pravilnika koji je upućen, odnosno raspoređen na rad u kazneno-popravni zavod za maloletnike polagaće dodatni predmet Posebni propisi i standardi za rad u kazneno-popravnom zavodu za maloletnike.

Zaposleni u službi za obezbeđenje iz člana 39. ovog pravilnika koji je upućen, odnosno raspoređen na rad u vaspitno-popravni dom polagaće dodatni predmet Posebni propisi i standardi za rad u vaspitno-popravnom domu.

Posebni propisi za rad u Specijalnoj zatvorskoj bolnici

Član 41

Izvršenje mere bezbednosti; položaj prava i obaveze lica kojima je izrečena mera bezbednosti izvršenja u zavodskim uslovima i osobenosti postupanja sa ovom kategorijom lica. Prijem: prijem lica, prijem i identifikacija, lični pretres i pregled tela, postupanje sa ličnim stvarima, potvrda o privremeno oduzetim predmetima, privremeno oduzimanje stvari koje su u vezi sa krivičnim delom, čuvanje privremeno oduzetih stvari, vraćanje privremeno oduzetih stvari, javljanje po prijemu, lekarski pregled, higijenske mere, lični list. Izvršenje mera bezbednosti: izvršenje mere bezbednosti obaveznog psihijatrijskog lečenja i čuvanja u zdravstvenoj ustanovi, sprovođenje aktivnosti, upoznavanje sa razlozima smeštaja, izvršenje mere bezbednosti obaveznog lečenja alkoholičara ili mere bezbednosti obaveznog lečenja narkomana. Lečenje osuđenih i pritvorenih lica: prijemno odeljenje, lečenje osuđenih i pritvorenih lica od akutnih psihijatrijskih i neuroloških bolesti, lečenje osuđenih i pritvorenih lica obolelih od somatskih bolesti. Položaj lica prema kojima se izvršavaju mere bezbednosti, osuđenih i pritvorenih lica: smeštaj, prostorije u kojima lica borave, zdravstveni pregled i medicinska dokumentacija, odbijanje lečenja ili hrane, dopisivanje, telefoniranje, obaveštavanje, okupaciona i radna terapija, boravak van zatvorenih prostorija, program aktivnosti, sportske aktivnosti, verska prava, posete, posete branioca, pretres posetioca, prijem paketa, prijem novčanih pošiljki, proširena prava i pogodnosti, proširena prava i pogodnosti koja podrazumevaju izlazak i odsustvo iz bolnice, vanredni izlazak i odsustvo, podnesak i pritužba, žalba, predaja podneska, poverljiv razgovor sa upravnikom bolnice, neposredna pritužba direktoru Uprave, prituživanje nadzoru, pritužba na lečenje, sudska zaštita, podnošenje pritužbe Zaštitniku građana, zaštita u slučaju podnošenja podneska, inicijative i mišljenja, pravna pomoć, obraćanje i međusobno oslovljavanje, raspored dnevnih aktivnosti. Obustava mere i otpuštanje lica: izvršenje odluke o obustavi mere, priprema za otpuštanje, otpuštanje.

LITERATURA:

Pravilnik o kućnom redu Specijalne zatvorske bolnice.

Posebni propisi za rad u kazneno-popravnom zavodu za maloletnike

Član 42

Posebne odredbe o maloletničkom zatvoru; starosno doba do koje se osuđeni može zadržati u zatvoru za maloletnike; položaj maloletnika tokom izdržavanja kazne; prava; odgovornosti; pogodnosti lica osuđenih na kaznu maloletničkog zatvora; druge osobenosti postupanja sa ovom kategorijom osuđenih lica. Prijem maloletnika: identifikacija maloletnika, pretres maloletnika i pregled tela, postupanje sa ličnim stvarima maloletnika, čuvanje privremeno oduzetih stvari, vraćanje privremeno oduzetih stvari, obaveštenje o prijemu maloletnika, lekarski pregled i higijenske mere. Upoznavanje ličnosti maloletnika; pojedinačni program postupanja i razvrstavanje; prijemno odeljenje; program postupanja; razvrstavanje maloletnika; posebno odeljenje za punoletna lica. Položaj maloletnika; prava i dužnosti; smeštaj maloletnika; rublje; odeća i obuća; stvari za ličnu upotrebu; održavanje lične i opšte higijene; zdravstvena zaštita; ishrana; dopisivanje; telefoniranje; obaveštavanje; obrazovanje; stručno osposobljavanje; rad i prava po osnovu rada i prava na dela iz oblasti intelektualne svojine; slobodno vreme; verska prava maloletnika; posete; prijem paketa; prijem novčanih pošiljki; predlozi od strane predstavnika maloletnika; interni podnesci; pritužba i žalba maloletnika; podnošenje pritužbe Zaštitniku građana; evidencija podnesaka; pritužbi i žalbi, prituživanje nadzoru; dnevne aktivnosti maloletnika; obraćanje i međusobno oslovljavanje; pristojno ponašanje maloletnika. Disciplinski prestupi, mere i postupak prema maloletniku; primena mera prinude. Pogodnosti maloletnika; pogodnosti u zavodu i izvan zavoda; razvrstavanje u odeljenja i kategorije; vanredni izlazak i odsustvo; pravna pomoć; podnošenje molbe za uslovni otpust; prevremeno otpuštanje; podnošenje molbe za prekid izvršenja kazne i premeštaj.

Standardna minimalna pravila Ujedinjenih nacija za maloletničko pravosuđe; opšti principi; osnovne postavke; polje primene i definicije; proširenje domašaja Pravila; prava maloletnika; zaštita privatnosti; zaštitna klauzula. Peti deo Pravila: ciljevi smeštaja u institucije; često i rano pribegavanje uslovnom oslobađanju. Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta: čl. 3, 9, 12, 13, 14, 16, 19, 20, 26, 27, 30. i 37.

LITERATURA:

1) Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivično pravnoj zaštiti maloletnih lica;

2) Pravilnik o kućnom redu kazneno-popravnog zavoda za maloletnike;

3) Standardna minimalna pravila Ujedinjenih nacija za maloletničko pravosuđe;

4) Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta.

Posebni propisi za rad u vaspitno-popravnom domu

Član 43

Izvršavanje vaspitne mere upućivanja u vaspitno-popravni dom; upućivanje u vaspitno-popravni dom; položaj, prava i obaveze lica kojima je izrečena vaspitna mera; osobenosti postupanja sa maloletnim učiniocima krivičnih dela. Prijem maloletnika; boravak maloletnika u prijemnom odeljenju; određivanje programa postupanja, raspoređivanje maloletnika, prava i obaveze maloletnika: smeštaj maloletnika, odeća i obuća; ishrana i snabdevanje, dopisivanje, telefoniranje, posete, prijem paketa, prijem novčanih pošiljki, rad maloletnika i prava po osnovu rada, naknada za rad i druga novčana davanja, pravo na odmor, zdravstvena zaštita, informisanje maloletnika, obrazovanje i stručno osposobljavanje, društvene, kulturne i sportske aktivnosti, vanredno odsustvo maloletnika, osnovne dužnosti maloletnika, zaštita prava maloletnika, dodeljivanje pogodnosti maloletnika, pregled maloletnika, prostorija i ličnih stvari maloletnika; raspored dnevnih aktivnosti; disciplinska i materijalna odgovornost maloletnika: pretpostavke za disciplinsko kažnjavanje, disciplinski prestupi, disciplinske mere, disciplinski postupak, materijalna odgovornost maloletnika, shodna primena odredaba o disciplinskim prestupima, merama i postupku prema osuđenim licima, sredstva prinude; prekid izvršenja vaspitne mere; obustavljanje izvršenja vaspitne mere; uslovni otpust maloletnika.

Standardna minimalna pravila Ujedinjenih nacija za maloletničko pravosuđe; opšti principi; osnovne postavke; polje primene i definicije; proširenje domašaja Pravila; prava maloletnika; zaštita privatnosti; zaštitna klauzula; Peti deo Pravila: ciljevi smeštaja u institucije; često i rano pribegavanje uslovnom oslobađanju. Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta: čl. 3, 9, 12, 13, 14, 16, 19, 20, 26, 27, 30. i 37.

LITERATURA:

1) Zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivično pravnoj zaštiti maloletnih lica;

2) Pravilnik o kućnom redu vaspitno-popravnog doma;

3) Standardna minimalna pravila Ujedinjenih nacija za maloletničko pravosuđe;

4) Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta.

Posebni slučajevi polaganja dodatnih ispita

Član 44

Ako lice zasniva radni odnos u službi za obezbeđenje putem konkursa ili preuzimanjem u skladu sa članom 253. stav 5. Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, polagaće stručni ispit za odgovarajuće zvanje i dodatne predmete.

Ispit za zvanje nadzornik obuhvata sledeće dodatne predmete:

1) Ustavno uređenje i međunarodni standardi iz oblasti izvršenja krivičnih sankcija;

2) Sistem izvršenja krivičnih sankcija i primena propisa;

3) Penološka andragogija.

Ispit za zvanje mlađi zapovednik obuhvata sledeće dodatne predmete:

1) Ustavno uređenje i međunarodni standardi iz oblasti izvršenja krivičnih sankcija;

2) Sistem izvršenja krivičnih sankcija i primena propisa;

3) Penološka andragogija;

4) Osnovi psihologije ličnosti sa psihopatologijom.

VIII ZAVRŠNE ODREDBE

Obaveza praćenja izmene pravnih izvora

Član 45

Kandidati su dužni da prate i koriste izmene pravnih izvora koje nastanu posle stupanja na snagu ovog pravilnika (izmene i dopune, ukidanje i donošenje novih propisa).

Prestanak važenja ranijeg propisa

Član 46

Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o programu i načinu polaganja stručnih ispita radnika službe obezbeđenja kazneno-popravnih i vaspitno-popravnih ustanova ("Službeni glasnik SRS", broj 44/85).

Stupanje na snagu

Član 47

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".