UREDBAO UNIFORMI I OZNAKAMA POLICIJSKIH SLUŽBENIKA("Sl. glasnik RS", br. 63/2023) |
Ovom uredbom propisuje se izgled, delovi i nošenje uniforme policijskih službenika Ministarstva unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo) i oznake na uniformi.
Uniforma, u smislu ove uredbe, predstavlja deo vizuelnog identiteta Ministarstva i službeno je obeležje policijskih službenika prilikom obavljanja policijskih i drugih unutrašnjih poslova, a čine je jednobrazni delovi odeće, obuće i oznaka propisanih ovom uredbom.
Uniforma policijskih službenika je:
1) uniforma pripadnika policije,
2) uniforma pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice,
3) uniforma pripadnika posebnih jedinica policije,
4) uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica.
Uniformu iz člana 3. ove uredbe nose policijski službenici u statusu ovlašćenog službenog lica i pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica.
Pored policijskih službenika iz stava 1. ovog člana, određenu uniformu iz člana 3. stav 1. tač. 1) i 4) ove uredbe mogu da nose:
1) učenici srednje škole osnovane za potrebe unutrašnjih poslova,
2) polaznici osnovne policijske obuke,
3) polaznici osnovne obuke za pripadnike vatrogasno-spasilačkih jedinica,
4) studenti Kriminalističko-policijskog univerziteta,
5) pripravnici za policijske službenike u statusu ovlašćenog službenog lica koji policijske poslove obavljaju u uniformi,
6) pripravnici za policijske službenike koji obavljaju poslove u vatrogasno-spasilačkim jedinicama.
Pojedinačna radna mesta u Ministarstvu na kojima je predviđeno nošenje uniforme i vrsta uniforme policijskih službenika utvrđuju se aktom o materijalnoj formaciji Ministarstva.
Uniforma za policijske službenike ženskog pola je istog izgleda, karakteristika i vrste materijala kao i uniforma za policijske službenike muškog pola, osim delova uniforme propisanih ovom uredbom koji se izrađuju samo za policijske službenike ženskog pola.
Oznake na uniformi, u smislu ove uredbe, su vizuelna službena obeležja koja se nose na uniformi i kao takva čine njen sastavni deo.
Policijski službenici koji u policijskim upravama obavljaju upravne poslove, odnosno rade na rešavanju statusnih pitanja građana i izdavanju javnih isprava, kao i policijski službenici u statusu lica na posebnim dužnostima koji obavljaju poslove statusnih pitanja stranaca, nose jednoobrazne delove građanskog odela (u daljem tekstu: radno odelo).
Policijski službenici Orkestra policije nose svečano nastupno odelo.
II IZGLED, DELOVI I NOŠENJE UNIFORME POLICIJSKIH SLUŽBENIKA
1. Uniforma pripadnika policije
Uniforma pripadnika policije je: redovna, interventna i svečana uniforma.
Uniformu iz stava 1. ovog člana čine osnovni i dodatni delovi.
a) Redovna uniforma pripadnika policije
Izgled redovne uniforme pripadnika policije
Redovna uniforma pripadnika policije je tamno-plave boje. Crne boje su obuća, rukavice i pododelo. Bele boje je majica kratak rukav.
Redovna uniforma policijskih službenika saobraćajne policije je plave boje. Crne boje su obuća, rukavice i pododelo.
Dodatni delovi redovne uniforme za policijske službenike granične policije koji na graničnim prelazima obavljaju policijske poslove, odnosno vrše granične provere je tamno-plave boje. Crne boje su: obuća, rukavice, pododelo i kaiš. Svetlo-plave boje su košulja dug i kratak rukav. Bele boje je majica kratak rukav. Srebrno-bele boje je šnala za kravatu.
Radi lakše uočljivosti u uslovima smanjene vidljivosti, na pojedinim delovima redovne uniforme nalaze se vidljivi reflektujući materijali.
Delovi redovne uniforme pripadnika policije
Delovi redovne uniforme pripadnika policije su:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) jakna kraća sa podjaknom,
4) jakna duža (vetrovka),
5) majica kratak rukav,
6) polo majica kratak rukav,
7) košulja kratak rukav,
8) košulja dug rukav,
9) pantalone (letnje i zimske),
10) čarape (letnje i zimske),
11) cipele (letnje i zimske),
12) kišna kabanica,
13) šal,
14) rukavice,
15) pododelo i
16) oznake na uniformi.
Delovi redovne uniforme policijskih službenika saobraćajne policije su:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) jakna kraća,
4) jakna duža (vetrovka),
5) majica kratak rukav,
6) polo majica kratak rukav,
7) polo majica dug rukav,
8) košulja kratak rukav,
9) košulja dug rukav,
10) pantalone (letnje i zimske),
11) čarape (letnje i zimske),
12) cipele (letnje i zimske),
13) kišna kabanica,
14) šal,
15) rukavice,
16) pododelo i
17) oznake na uniformi.
Dodatni delovi redovne uniforme za policijske službenike granične policije koji na graničnim prelazima obavljaju policijske poslove, odnosno vrše granične provere su:
1) šapka,
2) šešir,
3) jakna kraća,
4) jakna duža (vetrovka) sa podjaknom,
5) majica kratak rukav,
6) košulja kratak rukav,
7) košulja dug rukav,
8) kravata,
9) šnala za kravatu,
10) džemper,
11) pantalone (letnje i zimske),
12) kaiš,
13) čarape (letnje i zimske),
14) cipele (letnje i zimske).
15) kišna kabanica,
16) šal,
17) rukavice,
18) pododelo i
19) oznake na uniformi.
Nošenje redovne uniforme pripadnika policije
Delovi redovne uniforme pripadnika policije i redovne uniforme policijskih službenika saobraćajne policije nose se na sledeći način: kačket se nosi tako da obod suncobrana bude na čeonom delu glave do visine obrva, a oznaka je vidljiva na centralnom delu iznad suncobrana; zimska kapa nosi se sa oznakom koja je na sredini čela; jakna kraća, jakna duža (vetrovka) ili podjakna nose se zakopčane do visine gornje ivice džepova, a izuzetno i potpuno zakopčane; majica kratak rukav se nosi samo ispod košulje dug ili kratak rukav, na način da rukavi majice nisu vidljivi ispod rukava košulje; polo majica kratak rukav i polo majica dug rukav se nose sa otkopčanim gornjim dugmetom, uvučene u pantalone; košulja kratak rukav i košulja dug rukav se nose zakopčane, uvučene u pantalone; pantalone se nose sa podopasačem uvučenim kroz gajke pantalona tako da donji prednji deo nogavica dodiruje središnji deo gornjišta cipele; čarape se nose navučene uz nogu tako da koža noge nije vidljiva; cipele se nose pritegnutih pertli; kišna kabanica nosi se prilikom obavljanja poslova i zadataka na otvorenom prostoru za vreme atmosferskih padavina, preko spoljnih delova uniforme; šal se nosi uz jaknu dužu (vetrovku); rukavice se nose navučene na šake, krajevima podvučenim ispod rukava; pododelo se nosi na način da nije vidljivo njegovo nošenje.
Dodatni delovi redovne uniforme za policijske službenike granične policije koji na graničnim prelazima obavljaju policijske poslove, odnosno vrše granične provere nose se na sledeći način: šapka i šešir se nose tako da donja ivica ide vodoravno do linije najvećeg obima glave, dok je šilt suncobrana na šapki spušten do visine obrva; majica kratak rukav se nosi samo ispod košulje kratak rukav na način da rukavi majice nisu vidljivi ispod rukava košulje; košulja kratak rukav se nosi bez kravate po toplom vremenu sa otkopčanim jednim gornjim dugmetom, uvučena u pantalone; košulja dug rukav se nosi sa kravatom zakopčana do poslednjeg dugmeta, uvučena u pantalone; džemper se nosi preko košulje dug rukav sa kravatom, a može se nositi kao spoljni deo uniforme; pantalone se nose sa kaišem na način da donji prednji deo nogavica dodiruje središnji deo gornjišta cipele; kaiš se nosi provučen kroz sve gajke na pantalonama i zakopčan; kravata se nosi na košulji dug rukav, pričvršćena šnalom za kravatu i provučena ispod kragne; šnala za kravatu se pomoću njenog patenta učvršćuje između četvrtog i petog dugmeta na košulji, računajući dugmad od kragne; jakna kraća, jakna duža (vetrovka) i podjakna, čarape, cipele, kišna kabanica, šal, rukavice i pododelo nose se na način propisan stavom 1. ovog člana.
Redovnu uniformu pripadnika policije nose policijski službenici u statusu ovlašćenog službenog lica prilikom obavljanja redovnih poslova i zadataka iz nadležnosti organizacione jedinice, kao i drugih zakonom utvrđenih poslova koje odredi rukovodilac.
Dodatne delove redovne uniforme za policijske službenike granične policije nose policijski službenici prilikom obavljanja policijskih poslova na graničnim prelazima, odnosno vršenja graničnih provera.
Delovi redovne uniforme nose se i kombinuju u zavisnosti od vremenskih uslova.
Kačket, kapa, zimska kapa, šapka i šešir nose se na glavi van službenih prostorija ili vozila.
Kada se ne nose na glavi, kačket, kapa i zimska kapa drže se u džepu pantalona na način da ne ometaju korišćenje drugih sredstava i opreme, dok se šapka i šešir nose ispod pazuha leve ruke.
Zimska kapa nosi se po hladnom vremenu, po nalogu nadređenog policijskog službenika.
b) Interventna uniforma pripadnika policije
Izgled interventne uniforme pripadnika policije
Delovi interventne uniforme pripadnika policije su tamno-plave boje. Crne boje su potkapa sa prorezom za oči, obuća, zimske rukavice, interventne rukavice i pododelo.
Delovi interventne uniforme policijskih službenika kriminalističke policije su kamuflažno-maskirne boje i izrađuju se kombinovanjem crne, bele i sive boje.
Radi lakše uočljivosti u uslovima smanjene vidljivosti, na pojedinim delovima interventne uniforme pripadnika policije nalaze se vidljivi reflektujući materijali.
Delovi interventne uniforme pripadnika policije
Osnovni delovi interventne uniforme pripadnika policije su:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) potkapa sa prorezom za oči,
4) jakna sa podjaknom,
5) majica kratak rukav,
6) polo majica kratak rukav,
7) košulja dug rukav,
8) džemper sa rol-kragnom,
9) pantalone (letnje i zimske),
10) kombinezon,
11) čarape (letnje i zimske),
12) čizme,
13) duboke cipele,
14) kišna kabanica,
15) zimske rukavice,
16) taktičke rukavice,
17) pododelo i
18) oznake na uniformi.
Dodatni deo interventne uniforme pripadnika policije je beretka.
Delovi interventne uniforme policijskih službenika kriminalističke policije su:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) potkapa sa prorezom za oči,
4) jakna kraća,
5) jakna duža,
6) majica kratak rukav,
7) majica dug rukav,
8) polo majica kratak rukav,
9) košulja dug rukav,
10) duks sa rol kragnom,
11) taktička košulja,
12) pantalone (letnje i zimske),
13) kombinezon,
14) čarape (letnje i zimske),
15) čizme,
16) duboke cipele,
17) zimske rukavice,
18) taktičke rukavice,
19) pododelo i
20) oznake na uniformi.
Nošenje interventne uniforme pripadnika policije
Delovi interventne uniforme pripadnika policije i interventne uniforme policijskih službenika kriminalističke policije nose se na način propisan ovom uredbom za osnovne delove redovne uniforme pripadnika policije, dok se ostali delovi nose na sledeći način: potkapa sa prorezom za oči nosi se samo po nalogu nadređenog policijskog službenika, na način da u potpunosti prekriva lice; podjakna se u zatvorenom prostoru nosi spuštene kragne i zakopčana do gornje ivice džepova, a na otvorenom se može nositi i podignute kragne zakopčane do kraja; majica kratak rukav se nosi ispod košulje ili kombinezona, a može se nositi kao spoljni deo uniforme po toplom vremenu, uvučena u pantalone; polo majica kratak rukav se nosi kao spoljni deo uniforme po toplom vremenu, sa otkopčanim gornjim dugmetom, uvučena u pantalone; džemper sa rol-kragnom se nosi ispod jakne sa podjaknom ili ispod podjakne, sa spuštenom ili podignutom kragnom zakopčanom do kraja; pantalone se nose sa podopasačem uvučenim kroz gajke pantalona na način da je donji deo nogavice uvučen u čizmu ili pritegnut uz duboke cipele; kombinezon se nosi zakopčan sa uloškom ili bez uloška; čizme i duboke cipele nose se pritegnutih pertli, beretka se nosi nagnuta u desnu stranu tako da pokriva deo potiljka i pola čela, a oznaka se nalazi iznad levog oka.
Delovi interventne uniforme pripadnika policije nose se i kombinuju u zavisnosti od vremenskih uslova.
Interventna uniforma pripadnika policije nosi se po nalogu rukovodioca organizacione jedinice prilikom angažovanja u interventnim jedinicama policije, kao i prilikom izvršavanja posebnih bezbednosnih zadataka na nadzoru državne granice, vršenja pregleda lica, stvari i saobraćajnih sredstava na graničnim prelazima ili taktičkih vežbi, prema operativnim potrebama policije.
Uniforma iz stava 1. ovog člana nosi se i u organizacionim jedinicama nadležnim za dežurstvo, intervencije i obezbeđenje.
Interventna uniforma policijskih službenika kriminalističke policije nosi se u organizacionoj jedinici nadležnoj za poslove policijskog hapšenja.
v) Svečana uniforma pripadnika policije
Izgled svečane uniforme pripadnika policije
Svečana uniforma pripadnika policije je tamno-plave boje. Bele boje su svečana košulja i svečane rukavice. Crne boje su svečane cipele i kaiš. Zlatno-žute boje su akselbender, svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom) i šnala za kravatu, za generala policije i direktora policije. Srebrno-bele boje su akselbender, svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom) i šnala za kravatu za ostale policijske službenike. Svetlo-plave boje je košulja kratak rukav.
Svečana uniforma studenata Kriminalističko-policijskog univerziteta je krojem istovetna delovima svečane uniforme pripadnika policije i izrađuje se u plavoj boji sa srebrno-belim aplikacijama na rukavima.
Delovi svečane uniforme pripadnika policije
Osnovni delovi
Osnovni delovi svečane uniforme pripadnika policije su:
1) šapka,
2) šešir,
3) bluza (sako),
4) svečana košulja,
5) košulja kratak rukav,
6) pulover,
7) pantalone,
8) suknja,
9) kaiš,
10) mantil,
11) šinjel za generala policije,
12) čarape,
13) unihop čarape,
14) svečane cipele,
15) kravata,
16) šnala za kravatu i
17) oznake na uniformi.
Dodatni delovi
Dodatni delovi svečane uniforme pripadnika policije su:
1) akselbender,
2) svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom) i
3) svečane rukavice.
Nošenje svečane uniforme pripadnika policije
Delovi svečane uniforme pripadnika policije nose se na sledeći način: šapka, odnosno šešir se nosi tako da donja ivica ide vodoravno do linije najvećeg obima glave, dok je šilt-suncobran šapke spušten do visine obrva; bluza (sako) nosi se zakopčana kao spoljni deo uniforme, sa pantalonama ili suknjom; svečana košulja se nosi sa kravatom zakopčana do poslednjeg dugmeta i uvučena u pantalone ili suknju; košulja kratak rukav se nosi bez kravate po toplom vremenu, uvučena u pantalone ili suknju, sa otkopčanim jednim gornjim dugmetom; pantalone se nose sa kaišem na način da donji prednji deo nogavica dodiruje središnji deo gornjišta cipele; suknja se nosi u dužini koja ne sme biti iznad kolena; kaiš se nosi uvučen kroz sve gajke pantalona i zakopčan; mantil se nosi zakopčan sa otvorenim ili zatvorenim reverima i pritegnutim kaišem; šinjel za generala policije se nosi zakopčan sa otvorenim ili zatvorenim reverima; čarape se nose navučene uz nogu tako da koža noge nije vidljiva; svečane cipele se nose pritegnutih pertli; kravata se nosi na košulji dug rukav, pričvršćena šnalom za kravatu i provučena ispod kragne; šnala za kravatu se pomoću njenog patenta učvršćuje između četvrtog i petog dugmeta na košulji, računajući dugmad od kragne; akselbender se nosi sa desne strane bluze ili šinjela, postavljen ispod donje ivice naramenice, rukavom provučenim kroz pletenice i kopčom zakopčanom za dugme gornjeg desnog džepa bluze, odnosno gornje desno dugme šinjela, pri čemu pletenice ne prelaze preko pločice sa prezimenom; svečani pojas (ešarpa) se nosi preko bluze ili šinjela zakopčan metalnom kopčom (paftom), pritegnut između poslednja dva donja dugmeta bluze, odnosno pojasnog dela šinjela; svečane rukavice se nose navučene na šake, sa krajevima podvučenim ispod rukava.
Svečana uniforma pripadnika policije nosi se na svečanostima (prijemima, promocijama, paradama, akademijama, svečanim dočecima i ispraćajima), prilikom predaje raporta ministru, državnom sekretaru ili direktoru policije, kada dolaze u najavljenu posetu i obilazak organizacione jedinice, kao i u drugim prilikama po nalogu rukovodioca organizacione jedinice.
Svečana uniforma pripadnika policije sa njenim dodatnim delovima nosi se povodom proslave Dana državnosti, Dana Ministarstva unutrašnjih poslova, Slave Ministarstva unutrašnjih poslova i Dana policije, prilikom svečanog uručenja odlikovanja, kao i prilikom predaje raporta povodom obeležavanja dana organizacione jedinice i promocije klase.
Policijski službenici prilikom obeležavanja dana svoje organizacione jedinice, nose svečanu uniformu pripadnika policije sa njenim dodatnim delovima, po nalogu rukovodioca organizacione jedinice.
Na svečanoj uniformi pripadnika policije policijski službenik može nositi dodeljeno odlikovanje Republike Srbije, odnosno njegove minijature i zamenice, u skladu sa zakonom kojim se uređuju odlikovanja i aktom kojim se bliže propisuju pravila o nošenju odlikovanja, kao i medalje dodeljene u znak priznanja.
Odlikovanja i medalje iz stava 1. ovog člana nose se na svečanoj uniformi pripadnika policije na desnoj strani u visini grudi.
Svečanu uniformu pripadnika policije u propisanim slučajevima nose rukovodioci strateškog i visokog nivoa rukovođenja u organizacionim jedinicama Ministarstva, kao i rukovodioci srednjeg nivoa rukovođenja u Centru za osnovnu policijsku obuku.
Svečanu uniformu pripadnika policije u propisanim slučajevima, u Direkciji policije nose direktor i zamenik direktora policije, pomoćnici direktora policije, šef Kabineta i zamenik šefa Kabineta direktora policije, rukovodioci visokog i srednjeg nivoa rukovođenja u organizacionim jedinicama u sedištu Direkcije policije, načelnik i zamenik načelnika Policijske uprave za grad Beograd, rukovodioci visokog nivoa rukovođenja i načelnici policijskih stanica u Policijskoj upravi za grad Beograd, načelnici i zamenici načelnika područnih policijskih uprava, kao i rukovodioci visokog i srednjeg nivoa rukovođenja u područnoj policijskoj upravi kojima je propisana obaveza nošenja redovne uniforme pripadnika policije.
Direktor policije, na predlog rukovodioca organizacione jedinice, može odobriti da svečanu uniformu pripadnika policije privremeno zaduže i u propisanim slučajevima nose i drugi policijski službenici Direkcije policije, odnosno Ministarstva koji su u statusu ovlašćenog službenog lica.
2. Uniforma pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice
Uniforma pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice (u daljem tekstu: SAJ) je: vežbovna, interventna i svečana uniforma.
Vežbovna i interventna uniforma izrađuju se na način da se nošenjem njenih osnovnih i dodatnih delova obezbeđuje obavljanje poslova i zadataka bez obzira na vremenske uslove.
a) Vežbovna uniforma pripadnika SAJ-a
Izgled vežbovne uniforme pripadnika SAJ-a
Vežbovna uniforma pripadnika SAJ-a je kamuflažno-maskirne boje. Tamno zelene boje su zimska kapa, duks, rukavice, obuća, pododelo i čarape. Kombinovane boje je taktička košulja na kojoj su rukavi i rameni deo kamuflažno-maskirne boje, a preostali deo je tamno zelene boje.
Delovi vežbovne uniforme pripadnika SAJ-a
Delovi vežbovne uniforme pripadnika SAJ-a su:
1) kačket,
2) beretka,
3) šešir sa kamuflažnom mrežom,
4) maskirna navlaka za šlem,
5) zimska kapa,
6) potkapa sa prorezom za oči,
7) jakna (letnja i zimska),
8) majica kratak rukav,
9) košulja kratak rukav,
10) taktička košulja,
11) duks,
12) pantalone,
13) kaiš,
14) kombinezon,
15) čarape (letnje i zimske),
16) čizme,
17) taktičke cipele,
18) pelerina za kišu,
19) zimske rukavice,
20) taktičke rukavice,
21) pododelo i
22) oznake na uniformi.
Nošenje vežbovne uniforme pripadnika SAJ-a
Delovi vežbovne uniforme pripadnika SAJ-a nose se na sledeći način: kačket se nosi van službenih prostorija ili vozila tako da suncobran bude na čeonom delu glave do visine obrva, a oznaka je na njegovom centralnom delu iznad suncobrana; beretka se nosi nagnuta u desnu stranu tako da pokriva deo potiljka i pola čela, a oznaka je iznad levog oka; šešir sa kamuflažnom mrežom se nosi bez oznake, na način da donja ivica šešira ide vodoravno do linije najvećeg obima glave, sa spuštenom ili fiksiranom kamuflažnom mrežom, maskirna navlaka za šlem se nosi na šlemu i upotpunjuje jednobrazan izgled vežovne uniforme; zimska kapa se nosi bez oznake, navučena do linije najvećeg obima glave ili preko ušiju; potkapa sa prorezom za oči nosi se samo po nalogu nadređenog policijskog službenika, na način da u potpunosti prekriva lice; jakna (letnja i zimska) se nosi zakopčana ili otkopčana neposredno ispod kragne; majica kratak rukav se nosi ispod kombinezona, a može se nositi po toplom vremenu kao spoljni deo vežbovne uniforme, uvučena u pantalone; košulja kratak rukav i taktička košulja nose se kao spoljni deo vežbovne uniforme zakopčane, uvučene u pantalone; duks se u zatvorenim prostorima nosi sa spuštenom kragnom zakopčan u visini kragne, a na otvorenom prostoru se može nositi spuštene ili podignute kragne, zakopčan do kraja; pantalone se nose sa kaišem na način da je donji deo nogavice zategnut preko čizme ili taktičke cipele; kaiš se nosi provučen kroz sve gajke na pantalonama i zakopčan; kombinezon se nosi zakopčan sa uloškom ili bez uloška; pelerina za kišu se nosi za vreme atmosferskih padavina preko spoljnih delova vežbovne uniforme; čizme i taktičke cipele nose se pritegnutih pertli; zimske rukavice i taktičke rukavice nose se navučene na šake, krajevima podvučenim pod rukav; pododelo se nosi na način da spolja nije vidljivo njegovo nošenje.
Vežbovnu uniformu pripadnika SAJ-a nose pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica prilikom izvršavanja svakodnevnih radnih aktivnosti i obuke, kao i u drugim slučajevima po nalogu komandanta.
Po nalogu komandanta pripadnici SAJ-a mogu uz vežbovnu uniformu nositi i delove interventne uniforme.
b) Interventna uniforma pripadnika SAJ-a
Izgled interventne uniforme pripadnika SAJ-a
Interventna uniforma pripadnika SAJ-a izrađuje se u crnoj i kamuflažno-maskirnoj boji.
Kod kamuflažno-maskirne uniforme, polo majica, duks, obuća i čarape izrađuju se u zelenoj boji, taktička košulja kombinovanjem kamuflažno-maskirne i zelene boje, a beretka je u crnoj boji.
Delovi interventne uniforme pripadnika SAJ-a
Delovi interventne uniforme pripadnika SAJ-a su:
1) kačket,
2) beretka,
3) šešir sa kamuflažnom mrežom,
4) maskirna navlaka za šlem,
5) zimska kapa,
6) potkapa sa prorezom za oči,
7) jakna (letnja i zimska),
8) majica kratak rukav,
9) polo majica kratak rukav,
10) taktička košulja,
11) duks,
12) pantalone,
13) kaiš,
14) kombinezon,
15) čarape (letnje i zimske),
16) čizme,
17) taktičke cipele,
18) pelerina za kišu,
19) zimske rukavice,
20) taktičke rukavice,
21) pododelo i
22) oznake na uniformi.
Nošenje interventne uniforme pripadnika SAJ-a
Delovi interventne uniforme pripadnika SAJ-a nose se na način propisan za nošenje delova vežbovne uniforme.
Polo majica kratak rukav može se nositi po toplom vremenu kao spoljni deo uniforme, otkopčanog gornjeg dugmeta i uvučena u pantalone.
Interventnu uniformu pripadnika SAJ-a nose pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica prilikom izvršavanja najsloženijih poslova i zadataka, pri čemu se interventna uniforma u crnoj boji nosi u urbanoj, a kamuflažno-maskirne boje u ruralnoj sredini.
v) Svečana uniforma pripadnika SAJ-a
Izgled svečane uniforme pripadnika SAJ-a
Svečana uniforma pripadnika SAJ-a je tamno-plave boje. Sive boje sa tamno-plavom štraftom su pantalone i suknja. Crne boje su beretka, cipele i kaiš. Bele boje su šapka, svečana košulja, košulja kratak rukav i svečane rukavice. Zlatno-žute boje je šnala za kravatu, akselbender i svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom) za komandanta SAJ-a. Srebrno-bele boje je šnala za kravatu, akselbender i svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom) za ostale pripadnike SAJ-a. Svetlo-drap boje su unihop čarape.
Delovi svečane uniforme pripadnika SAJ-a
Osnovni delovi
Osnovni delovi svečane uniforme pripadnika SAJ-a su:
1) šapka,
2) beretka,
3) bluza (sako),
4) svečana košulja,
5) košulja kratak rukav,
6) pantalone,
7) suknja,
8) kaiš,
9) kravata,
10) šnala za kravatu,
11) čarape,
12) unihop čarape,
13) svečane cipele,
14) mantil sa uloškom i
15) oznake na uniformi.
Dodatni delovi
Dodatni delovi svečane uniforme pripadnika SAJ-a su:
1) akselbender,
2) svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom) i
3) svečane rukavice.
Za komandanta SAJ-a, pored delova iz stava 1. ovog člana, dodatni delovi su:
1) sablja,
2) paradni policijski nož.
Nošenje svečane uniforme pripadnika SAJ-a
Osnovni i dodatni delovi svečane uniforme pripadnika SAJ-a, odlikovanja i medalje, nose se na način propisan za nošenje osnovnih i dodatnih delova svečane uniforme, odnosno odlikovanja i medalja, pripadnika policije.
Svečana uniforma pripadnika SAJ-a nosi se u slučajevima propisanim članom 22. ove uredbe.
Beretka se nosi po nalogu komandanta SAJ-a.
3. Uniforma pripadnika posebnih jedinica policije
Uniforme pripadnika posebnih jedinica policije su:
1) uniforma pripadnika Žandarmerije,
2) uniforma pripadnika Helikopterske jedinice,
3) uniforma pripadnika Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata,
4) uniforma pripadnika Jedinice za zaštitu,
5) uniforma pripadnika Policijske brigade,
6) uniforma pripadnika Interventne jedinice 92.
a) Uniforma pripadnika Žandarmerije
Uniforma pripadnika Žandarmerije je: interventna i svečana uniforma.
Interventna uniforma pripadnika Žandarmerije
Izgled interventne uniforme pripadnika Žandarmerije
Interventna uniforma pripadnika Žandarmerije izrađuje se kao letnja i zimska, u zelenoj, maskirno-zelenoj i crnoj boji.
Delovi interventne uniforme pripadnika Žandarmerije
Delovi letnje interventne uniforme pripadnika Žandarmerije su:
1) kačket,
2) jakna kraća,
3) majica kratak rukav,
4) polo majica,
5) taktička košulja,
6) košulja,
7) pantalone,
8) kombinezon,
9) čarape,
10) čizme,
11) taktičke cipele.
Osnovni delovi zimske interventne uniforme pripadnika Žandarmerije su:
1) kačket,
2) kapa,
3) jakna duga sa uloškom,
4) majica dug rukav,
5) taktička košulja,
6) košulja,
7) džemper sa rol kragnom,
8) pantalone,
9) kombinezon sa uloškom,
10) čarape,
11) čizme,
12) taktičke cipele,
13) zimske rukavice,
14) pododelo.
Zajednički delovi letnje i zimske interventne uniforme pripadnika Žandarmerije su:
1) beretka,
2) šešir,
3) marama,
4) potkapa sa otvorom za oči,
5) pelerina za kišu,
6) taktičke rukavice i
7) oznake na uniformi.
Nošenje interventne uniforme pripadnika Žandarmerija
Osnovni delovi interventne uniforme pripadnika Žandarmerije nose se na sledeći način: kačket se nosi tako da obod suncobrana bude na čeonom delu glave do visine obrva, a oznaka je vidljiva na centralnom delu iznad suncobrana; jakna kraća nosi se zakopčana do visine oznaka, a izuzetno i potpuno zakopčana; majica kratak rukav se nosi ispod košulje ili kombinezona, na način da rukavi majice nisu vidljivi, a može se nositi po toplom vremenu kao spoljni deo interventne uniforme, uvučena u pantalone; polo majica nosi se otkopčanog gornjeg dugmeta, uvučena u pantalone; taktička košulja nosi se zakopčana u visini vrata, a po potrebi i potpuno zakopčana, kao spoljni deo uniforme u bazi angažovanja ili kada se preko nje nosi oprema; košulja se nosi uvučena u pantalone ili puštena preko pantalona, zakopčana; pantalone se nose sa nogavicom uvučenom u čizmu ili pritegnute preko čizme i taktičkih cipela; kombinezon se nosi zakopčan sa ili bez uloška, sa donjim delom nogavice uvučenom u čizmu ili pritegnutom uz taktičku cipelu; čizme i taktičke cipele se nose pritegnutih pertli; kapa se nosi sa oznakom koja je na sredini čela, po nalogu nadređenog policijskog službenika; jakna duga sa uloškom nosi se zakopčana do visine gornje ivice džepova, a izuzetno i potpuno zakopčana, majica dug rukav nosi se ispod košulje, taktičke košulje i kombinezona, na način da nisu vidljivi rukavi majice; džemper sa rol kragnom se nosi polu zakopčan, ispod košulje i kombinezona; zimske rukavice nose se navučene na šake, krajevima podvučenim ispod rukava; pododelo se nosi na način da spolja nije vidljivo njegovo nošenje.
Zajednički delovi interventne uniforme pripadnika Žandarmerije nose se na sledeći način: beretka se nosi nagnuta na levu stranu, a oznaka na beretki postavljena je iznad desne slepoočnice; šešir se nosi bez oznake, na način da donja ivica šešira ide vodoravno do linije najvećeg obima glave; marama se nosi ispod šlema radi zaštite glave od trenja i znojenja, kao i ispod okovratnika košulje ili majice; potkapa sa prorezom za oči se nosi na način da u potpunosti prekriva lice, prilikom izvršavanja posebnih akcija; pelerina za kišu nosi se za vreme atmosferskih padavina preko spoljnih delova uniforme; taktičke rukavice nose se navučene na šake prilikom obuke i izvršavanja zadataka.
Interventnu uniformu pripadnika Žandarmerije u zelenoj boji nose pripadnici Žandarmerije u statusu ovlašćenog službenog lica prilikom obavljanja redovnih poslova i zadataka.
Interventna uniforma pripadnika Žandarmerije u maskirno-zelenoj boji nose pripadnici Žandarmerije u statusu ovlašćenog službenog lica prilikom obavljanja poslova i zadataka u specifičnim terenskim uslovima.
Interventnu uniformu pripadnika Žandarmerije u crnoj boji nose pripadnici specijalističkih četa, ronilačkog i nautičkog voda Žandarmerije.
Pojedine delove interventne uniforme pripadnika Žandarmerije nose i polaznici selekcione i osnovne obuke za Žandarmeriju.
Letnja interventna uniforma pripadnika Žandarmerije nosi se, po pravilu, od 15. aprila do 15. oktobra, a zimska interventna uniforma pripadnika Žandarmerije u preostalom periodu, osim ako komandant Žandarmerije ne odredi drugačije.
Svečana uniforma pripadnika Žandarmerije
Izgled svečane uniforme pripadnika Žandarmerije
Svečana uniforma pripadnika Žandarmerije je tamno-plave boje. Bele boje su košulja kratak i dug rukav i svečane rukavice. Crne boje su kaiš, svečane cipele i svečane čizme. Zlatno-žute boje su šnala za kravatu, akselbender i svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom) za komandanta Žandarmerije. Srebrno-bele boje su šnala za kravatu i svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom). Crvene boje je akselbender. Beretka je svetlo plave boje. Svetlo-drap boje su unihop čarape.
Delovi svečane uniforme pripadnika Žandarmerije
Osnovni delovi
Osnovni delovi svečane uniforme pripadnika Žandarmerije su:
1) šapka,
2) kapa za policijske službenike ženskog pola,
3) bluza (sako),
4) jakna,
5) košulja kratak rukav,
6) košulja dug rukav,
7) kravata,
8) šnala za kravatu,
9) džemper,
10) pulover,
11) pantalone,
12) kaiš,
13) suknja,
14) čarape,
15) unihop čarape,
16) svečane cipele (muške i ženske),
17) šal,
18) mantil sa uloškom,
19) šinjel i
20) oznake na uniformi.
Dodatni delovi
Dodatni delovi svečane uniforme pripadnika Žandarmerije su:
1) beretka,
2) akselbender,
3) svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom) i
4) svečane rukavice.
Za pripadnike egzercira Žandarmerije, pored delova iz stava 1. ovog člana, dodatni delovi su:
1) mundir,
2) pantalone,
3) svečane čizme,
4) paradni nož.
Pored delova iz stava 2. ovog člana, za komandira egzercira Žandarmerije dodatni deo je sablja.
Nošenje svečane uniforme pripadnika Žandarmerije
Osnovni i dodatni delovi svečane uniforme pripadnika Žandarmerije, odlikovanja i medalje, nose se na način propisan za nošenje osnovnih i dodatnih delova svečane uniforme, odnosno odlikovanja i medalja, pripadnika policije, osim akselbendera koji pripadnici egzercira Žandarmerije mogu, po nalogu komandata, nositi preko levog ramena.
Dodatni delovi svečane uniforme pripadnika egzercira Žandarmerije nose se na sledeći način: mundir se nosi kao bluza, pantalone se nose na način da je nogavica uvučena u svečanu čizmu, svečane čizme se nose podignute do kolena, paradni nož i sablja nose se sa leve strane svečanog pojasa (ešarpe).
Svečana uniforma pripadnika Žandarmerije nosi se u slučajevima propisanim članom 22. ove uredbe.
Beretka se nosi po nalogu komandanta Žandarmerije.
Svečanu uniformu pripadnika Žandarmerije nose komandant Žandarmerije, njegov zamenik i pomoćnici, kao i rukovodioci do nivoa komandira čete i šefa odseka.
Direktor policije, na predlog komandanta Žandarmerije, može odobriti da svečanu uniformu pripadnika Žandarmerije privremeno zadužuju i u propisanim slučajevima nose i drugi pripadnici Žandarmerije u statusu ovlašćenog službenog lica.
b) Uniforma pripadnika Helikopterske jedinice
Uniforma pripadnika Helikopterske jedinice je: letačka, interventna i svečana uniforma.
Letačka i interventna uniforma iz stava 1. ovog člana izrađuju se na način da se nošenjem njihovih delova obezbeđuje obavljanje poslova i zadataka bez obzira na vremenske uslove.
Letačka uniforma pripadnika Helikopterske jedinice
Izgled letačke uniforme Helikopterske jedinice
Letačka uniforma pripadnika Helikopterske jedinice je zelene boje. Crne boje su zimska kapa, letačke čizme, letačke patike, letačke rukavice i pododelo. Braon boje je letačka kožna jakna.
Delovi letačke uniforme pripadnika Helikopterske jedinice
Delovi letačke uniforme pripadnika Helikopterske jedinice su:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) letački kombinezon,
4) letačka kožna jakna,
5) letačka jakna,
6) letački prsluk,
7) letačke čizme,
8) letačke patike,
9) letačke rukavice,
10) pododelo i
11) oznake na uniformi.
Nošenje letačke uniforme pripadnika Helikopterske jedinice
Delovi letačke uniforme pripadnika Helikopterske jedinice nose se na sledeći način: kačket se nosi na otvorenom prostoru, osim na stajanci kada su helikopteri u operativnom stanju, tako da obod suncobrana bude na čeonom delu glave do visine obrva, a oznaka vidljiva na centralnom delu iznad suncobrana; zimska kapa nosi se po nalogu komandanta, u uslovima niskih spoljnih temperatura vazduha, tako da je oznaka na sredini čela; letački kombinezon nosi se zakopčan, preko majice kratak ili dug rukav i džempera sa rol kragnom; letačka kožna jakna nosi se zakopčana, uz spoljne delove uniforme u nepovoljnim vremenskim uslovima, letački prsluk se nosi zakopčan, preko spoljnih delova uniforme; letačke čizme i letačke patike se nose pritegnutih pertli; letačke rukavice se nose u uslovima niskih spoljnih temeperatura vazduha; pododelo se nosi na način da nije vidljivo njegovo nošenje.
Letačku uniformu pripadnika Helikopterske jedinice nose pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica koji su članovi posade prilikom obavljanja redovnih letačkih zadataka.
Interventna uniforma pripadnika Helikopterske jedinice
Izgled interventne uniforme pripadnika Helikopterske jedinice
Interventna uniforma pripadnika Helikopterske jedinice izrađuje se u svetlo-braon i crnoj boji.
Kod interventne uniforme u svetlo-braon boji, zimska kapa, jakna i polo majica kratak rukav su crne boje. Duboke cipele se izrađuju u svetlo-braon i u crnoj boji.
Delovi interventne uniforme pripadnika Helikopterske jedinice
Delovi interventne uniforme pripadnika Helikopterske jedinice su:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) jakna,
4) majica kratak rukav,
5) polo majica kratak rukav,
6) košulja dug rukav,
7) džemper sa rol kragnom,
8) pantalone,
9) kaiš,
10) duboke cipele,
11) čarape,
12) rukavice,
13) pododelo i
14) oznake na uniformi.
Nošenje interventne uniforme pripadnika Helikopterske jedinice
Delovi interventne uniforme pripadnika Helikopterske jedinice nose se na način kojim se ovom uredbom propisuju pravila o nošenju delova interventne uniforme pripadnika policije.
Interventnu uniformu pripadnika Helikopterske jedinice u svetlo-braon boji nose pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica koji su članovi posade i vazduhoplovne tehnike.
Interventnu uniformu pripadnika Helikopterske jedinice u crnoj boji nose pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica koji su članovi vazduhoplovne tehnike.
Svečana uniforma pripadnika Helikopterske jedinice
Izgled svečane uniforme pripadnika Helikopterske jedinice
Svečana uniforma pripadnika Helikopterske jedinice je svetlo-plave boje. Srebrno-bele boje su šnala za kravatu, akselbender i svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom). Bele boje su svečana košulja, košulja kratak rukav i svečane rukavice. Crne boje su svečane cipele i kaiš. Svetlo-drap boje su unihop čarape.
Delovi svečane uniforme Helikopterske jedinice
Osnovni delovi
Osnovni delovi svečane uniforme pripadnika Helikopterske jedinice su:
1) šapka,
2) šešir,
3) bluza (sako),
4) košulja kratak rukav,
5) svečana košulja,
6) kravata,
7) šnala za kravatu,
8) pantalone,
9) suknja,
10) kaiš,
11) čarape,
12) unihop čarape,
13) svečane cipele (muške i ženske),
14) mantil sa uloškom i
15) oznake na uniformi.
Dodatni delovi
Dodatni delovi svečane uniforme pripadnika Helikopterske jedinice su:
1) akselbender,
2) svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom) i
3) svečane rukavice.
Nošenje svečane uniforme pripadnika Helikopterske jedinice
Osnovni i dodatni delovi svečane uniforme pripadnika Helikopterske jedinice, odlikovanja i medalje, nose se na način propisan za nošenje osnovnih i dodatnih delova svečane uniforme, odnosno odlikovanja i medalja, pripadnika policije.
Svečana uniforma pripadnika Helikopterske jedinice nosi se u slučajevima propisanim članom 22. ove uredbe.
Svečanu uniformu pripadnika Helikopterske jedinice nose komandant Helikopterske jedinice, njegov zamenik i pomoćnici.
Direktor policije, na predlog komandanta Helikopterske jedinice, može odobriti da svečanu uniformu pripadnika Helikopterske jedinice privremeno zadužuju i u propisanim slučajevima nose i drugi policijski službenici Helikopterske jedinice u statusu ovlašćenog službenog lica.
v) Uniforma pripadnika Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata
Uniforma pripadnika Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata (u daljem tekstu: JZO) je: redovna, interventna i svečana uniforma.
Redovna uniforma pripadnika JZO
Izgled, delovi i nošenje redovne uniforme pripadnika JZO
Odredbe ove uredbe kojima se propisuje izgled, delovi i način nošenja redovne uniforme pripadnika policije odnose se i na redovnu uniformu pripadnika JZO.
Redovnu uniformu pripadnika JZO nose pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica prilikom obavljanja poslova bezbednosne zaštite i obezbeđenja objekata, kontrole, čuvanja i nabavke oružja i municije i poslova stalnog dežurstva.
Interventna uniforma pripadnika JZO
Izgled interventne uniforme pripadnika JZO
Interventna uniforma pripadnika JZO je crne boje. Košulja kratak rukav i pantalone, za letnji period, izrađuju se i u bež boji.
Pripadnici JZO mogu, u zavisnosti od prirode poslova i zadataka, po nalogu komandanta JZO, nositi određene delove interventne uniforme bez oznaka, kao taktičko odelo.
Delovi interventne uniforme pripadnika JZO
Osnovni delovi
Osnovni delovi interventne uniforme pripadnika JZO su:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) jakna,
4) polo majica kratak rukav,
5) majica kratak rukav,
6) košulja kratak rukav,
7) košulja dug rukav,
8) prsluk,
9) pantalone,
10) čarape (letnje i zimske),
11) duboke cipele,
12) pelerina za kišu,
13) pododelo i
14) oznake na uniformi.
Dodatni delovi
Dodatni delovi interventne uniforme pripadnika JZO su:
1) beretka,
2) potkapa sa prorezom za oči,
3) duks,
4) taktičke rukavice i
5) čizme.
Nošenje interventne uniforme pripadnika JZO
Osnovni i dodatni delovi interventne uniforme pripadnika JZO nose se na način propisan ovom uredbom za osnovne i dodatne delove redovne i interventne uniforme pripadnika policije.
Interventnu uniformu pripadnika JZO nose pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica prilikom obavljanja poslova bezbednosne zaštite i obezbeđenja određenih ličnosti.
Delovi interventne uniforme pripadnika JZO kombinuju se i nose u zavisnosti od vremenskih uslova, prilagođeno policijskim poslovima, zadacima i delatnostima koje se obavljaju, na način koji odredi komandant JZO.
Svečana uniforma pripadnika JZO
Odredbe ove uredbe kojima se propisuje izgled, delovi i nošenje svečane uniforme i nošenja odlikovanja i medalja pripadnika policije odnose se i na svečanu uniformu pripadnika JZO.
Svečana uniforma pripadnika JZO nosi se u slučajevima iz člana 22. ove uredbe.
g) Uniforma pripadnika Jedinice za zaštitu
Uniforma pripadnika Jedinice za zaštitu je: interventna i svečana uniforma.
Interventna uniforma pripadnika Jedinice za zaštitu
Izgled interventne uniforme pripadnika Jedinice za zaštitu
Interventna uniforma pripadnika Jedinice za zaštitu je sive boje. Crne boje su zimska kapa, rukavice, pododelo, čarape, potkapa sa prorezima za oči, taktičke rukavice, duboke cipele, čizme i kaiš.
Pripadnici Jedinice za zaštitu mogu, u zavisnosti od prirode poslova i zadataka, po nalogu komandanta Jedinice za zaštitu, nositi određene delove interventne uniforme bez oznaka, kao taktičko odelo.
Delovi interventne uniforme pripadnika Jedinice za zaštitu
Delovi interventne uniforme pripadnika Jedinice za zaštitu su:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) potkapa za prorezima za oči,
4) taktička jakna sa podjaknom,
5) duks,
6) majica kratak rukav,
7) polo majica kratak rukav,
8) polo majica dug rukav,
9) košulja (letnja i zimska),
10) taktička košulja,
11) džemper sa rol kragnom,
12) pantalone (letnje i zimske),
13) kaiš,
14) duboke cipele,
15) čizme,
16) čarape (letnje i zimske),
17) zimske rukavice,
18) taktičke rukavice,
19) pododelo i
20) oznake na uniformi.
Nošenje interventne uniforme pripadnika Jedinice za zaštitu
Delovi interventne uniforme pripadnika Jedinice za zaštitu nose se na način propisan ovom uredbom za delove interventne uniforme pripadnika policije.
Interventnu uniformu pripadnika Jedinice za zaštitu nose pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica koji obavljaju poslove sprovođenja Programa zaštite učesnika u krivičnom postupku i primene hitnih mera predviđenih zakonom.
Delovi interventne uniforme pripadnika Jedinice za zaštitu kombinuju se i nose u zavisnosti od vremenskih uslova, prilagođeno policijskim poslovima, zadacima i delatnostima koji se obavljaju, na način koji odredi komandant Jedinice za zaštitu.
Svečana uniforma pripadnika Jedinice za zaštitu
Odredbe ove uredbe kojima se propisuje izgled, delovi i nošenje svečane uniforme i nošenja odlikovanja i medalja pripadnika policije odnose se i na svečanu uniformu pripadnika Jedinice za zaštitu.
Svečana uniforma pripadnika Jedinice za zaštitu nosi se u slučajevima propisanim članom 22. ove uredbe.
d) Uniforma pripadnika Policijske brigade
Uniforma Policijske brigade je: interventna i svečana uniforma.
Interventna uniforma pripadnika Policijske brigade
Izgled interventne uniforme pripadnika Policijske brigade
Interventna uniforma pripadnika Policijske brigade se izrađuje u tamno-plavoj i zelenoj boji sa kamuflažnom šarom.
Kod interventne uniforme tamno-plave boje, beretka, potkapa sa prorezom za oči, bandana marama, rukavice, čizme, duboke cipele i pododelo su crne boje. Kombinovano, tamno-plave i crne boje su taktička majica kratak i dug rukav i taktički duks.
Kod interventne uniforme u zelenoj boji sa kamuflažnom šarom, osnovni i dodatni delovi su zelene boje ili u dezenu prilagođenom operativnim potrebama i prirodi poslova, zadataka i delatnosti koje se obavljaju.
Delovi interventne uniforme pripadnika Policijske brigade
Osnovni delovi
Osnovni delovi interventne uniforme pripadnika Policijske brigade u tamno-plavoj boji i zelenoj boji sa kamuflažnom šarom su:
1) kačket,
2) beretka,
3) šešir,
4) zimska kapa,
5) potkapa sa prorezom za oči,
6) bandana,
7) marama u zelenoj boji sa kamuflažnom šarom
8) jakna sa podjaknom,
9) vetronepropusna jakna,
10) majica kratak rukav,
11) taktička majica kratak rukav,
12) taktička majica dug rukav,
13) taktički duks,
14) džemper sa rol kragnom,
15) košulja dug rukav,
16) pantalone,
17) taktičke rukavice,
18) zimske rukavice,
19) kombinezon,
20) čarape,
21) čizme,
22) duboke cipele,
23) pelerina za kišu,
24) pododelo,
25) oznake na uniformi.
Nošenje interventne uniforme pripadnika Policijske brigade
Delovi interventne uniforme pripadnika Policijske brigade nose se na način propisan ovom uredbom za nošenje delova interventne uniforme pripadnika policije, osim sledećih delova: šešir se nosi bez oznake, na način da donja ivica šešira ide vodoravno do linije najvećeg obima glave; taktička majica kratak rukav nosi se uvučena u pantalone, a može se nositi i kao spoljni deo uniforme; taktička majica dug rukav nosi se uvučena u pantalone i nosi se ispod jakne i podjakne, a može se nositi i kao spoljni deo uniforme; taktički duks nosi se preko majice, a može se nositi kao spoljni deo uniforme, dok se po izuzetno hladnom vremenu može nositi ispod jakne sa podjaknom i vetronepropusne jakne; košulja dug rukav nosi se kao spoljni deo uniforme, uvučena u pantalone, zakopčana, dok se van pantalona može nositi bez taktičkog opasača; pantalone se nose sa podopasačem uvučenim kroz gajke i na način da je donji deo nogavice uvučen ili pričvršćen do ruba obuće; kombinezon se nosi zakopčan na način da je donji deo nogavice uvučen ili pričvršćen do ruba obuće.
Delovi interventne uniforme pripadnika Policijske brigade kombinuju se i nose u zavisnosti od vremenskih uslova, prilagođeno policijskim poslovima, zadacima i delatnostima koji se obavljaju, na način koji odredi komandant Policijske brigade.
Interventnu uniformu pripadnika Policijske brigade u tamno-plavoj i interventnu uniformu u zelenoj boji sa kamuflažnom šarom nose pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica prilikom obavljanja poslova i zadataka iz nadležnosti organizacione jedinice.
Svečana uniforma pripadnika Policijske brigade
Odredbe ove uredbe kojima se propisuje izgled, delovi i nošenje svečane uniforme i nošenja odlikovanja i medalja pripadnika policije odnose se i na svečanu uniformu pripadnika Policijske brigade.
Pripadnici Policijske brigade, umesto šapke ili šešira, nose beretku crne boje.
Dodatni delovi svečane uniforme pripadnika Policijske brigade za policijskog službenika - konjanika su:
1) kaciga za jahanje,
2) jahačke pantalone,
3) sako (bluza) sa elastinom,
4) cipele za jahanje,
5) čepsovi za jahanje.
Pored delova iz stava 3. ovog člana, dodatni deo svečane uniforme pripadnika Policijske brigade za prvog konjanika vođu ešalona i komandira počasnog voda je:
1) sablja.
Svečana uniforma pripadnika Policijske brigade nosi se u slučajevima propisanim članom 22. ove uredbe.
Svečanu uniformu pripadnika Policijske brigade nose komandant Policijske brigade, njegov zamenik i pomoćnici i rukovodioci do nivoa komandira čete i šefa odseka.
Direktor policije, na predlog komandanta Policijske brigade i prethodnu saglasnost načelnika Policijske uprave za grad Beograd, može odobriti da svečanu uniformu pripadnika Policijske brigade privremeno zadužuju i u propisanim slučajevima nose i drugi pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica.
đ) Uniforma pripadnika Interventne jedinice 92
Uniforma pripadnika Interentne jedinice 92 je: interventna i svečana uniforma.
Interventna uniforma pripadnika Interventne jedinice 92
Izgled interventne uniforme pripadnika Interventne jedinice 92
Interventna uniforma pripadnika Interventne jedinice 92 je tamno sive boje. Crne boje su zimska kapa, potkapa sa prorezom za oči, obuća, rukavice i pododelo.
Delovi interventne uniforme pripadnika Interventne jedinice 92
Delovi interventne uniforme pripadnika Interventne jedinice 92 su:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) potkapa sa prorezom za oči,
4) bandana,
5) zimska jakna sa podjaknom,
6) jakna kraća,
7) majica kratak rukav sa oznakama,
8) majica kratak rukav,
9) polo majica kratak rukav,
10) džemper sa rol kragnom,
11) taktička košulja,
12) košulja dug rukav,
13) pantalone,
14) kombinezon,
15) zimske rukavice,
16) taktičke rukavice,
17) čarape (letnje i zimske),
18) taktičke cipele,
19) čizme,
20) pelerina za kišu,
21) pododelo,
22) oznake na uniformi.
Nošenje interventne uniforme pripadnika Interventne jedinice 92
Delovi interventne uniforme pripadnika Interventne jedinice 92 nose se na način propisan ovom uredbom za nošenje delova interventne uniforme pripadnika policije.
Delovi interventne uniforme pripadnika Interventne jedinice 92 nose se i kombinuju u zavisnosti od vremenskih uslova, prilagođeno policijskim poslovima, zadacima i delatnostima koje se obavljaju, na način koji odredi komandant Interventne jedinice 92.
Interventnu uniformu pripadnika Interventne jedinice 92 nose pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica prilikom obavljanja poslova i zadataka i realizacije obuke.
Svečana uniforma pripadnika Interventne jedinice 92
Odredbe ove uredbe kojima se propisuje izgled, delovi i nošenja svečane uniforme i nošenja odlikovanja i medalja pripadnika policije odnose se i na svečanu uniformu pripadnika Interventne jedinice 92.
Svečana uniforma pripadnika Interventne jedinice 92 nosi se u slučajevima propisanim članom 22. ove uredbe.
Svečanu uniformu pripadnika Interventne jedinice 92 nose komandant Interventne jedinice 92, njegov zamenik i pomoćnici.
Direktor policije, na predlog komandanta Interventne jedinice 92 i uz prethodnu saglasnost načelnika Policijske uprave za grad Beograd, može odobriti da svečanu uniformu pripadnika Interventne jedinice 92 privremeno zadužuju i u propisanim slučajevima nose i drugi pripadnici u statusu ovlašćenog službenog lica.
4. Uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica je: radna, interventna i svečana uniforma.
a) Radna uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Izgled radne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Radna uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica je tamno-plave boje, a na pojedinim delovima uniforme nalaze se i aplikacije crvene boje. Crne boje su obuća, kaiš, rukavice i pododelo.
Radna uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica izrađuje se na način da se odevanjem njenih osnovnih i dodatnih delova obezbeđuje vatrogascu-spasiocu obavljanje poslova i izvršavanje zadataka u svim vremenskim uslovima.
Radi lakše uočljivosti u uslovima smanjene vidljivosti, na pojedinim delovima radne uniforme nalaze se vidljivi reflektujući materijali.
Delovi radne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Osnovni delovi
Osnovni delovi radne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica su:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) jakna kraća,
4) jakna duža,
5) majica kratak rukav,
6) polo majica kratak rukav,
7) polo majica dug rukav,
8) duks sa rol kragnom,
9) pantalone,
10) kaiš,
11) čarape (letnje, zimske),
12) cipele,
13) duboke cipele,
14) rukavice,
15) pododelo i
16) oznake na uniformi.
Dodatni delovi
Dodatni delovi radne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica su:
1) košulja kratak rukav,
2) košulja dug rukav.
Nošenje radne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Osnovni i dodatni delovi radne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica nose se na način propisan ovom uredbom za nošenje delova redovne uniforme pripadnika policije.
Radnu uniformu pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica nose vatrogasci-spasioci i policijski službenici koji obavljaju poslove zaštite i spasavanja prilikom obavljanja redovnih poslova i zadataka i realizacije obuke, kao i u drugim slučajevima po nalogu rukovodioca organizacione jedinice.
b) Interventna uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Izgled interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Interventna uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica je tamno-plave boje, a na pojedinim delovima uniforme nalaze se reflektujuće trake žuto-sive boje. Vatrogasni šlem je crvene ili žute boje. Crne boje su vatrogasne čizme i vatrogasni opasač.
Dodatni delovi interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica za policijske službenike koji obavljaju poslove zaštite i spasavanja su tamno-plave boje. Crne boje su obuća, rukavice i kaiš. Crvene boje je reflektujući prsluk.
Ostali dodatni delovi interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica izrađuju se u boji i dezenu koji je prilagođen prirodi poslova, zadataka i delatnosti koje se obavljaju.
Delovi interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Osnovni delovi
Osnovni delovi interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica su:
1) vatrogasni šlem sa lampom i maramom za zaštitu vrata od plamena i toplote,
2) vatrogasna zaštitna potkapa,
3) vatrogasna zaštitna jakna,
4) vatrogasne zaštitne pantalone,
5) vatrogasne čizme,
6) vatrogasne rukavice,
7) vatrogasni opasač sa dodacima (sekirica sa futrolom, karabiner, desender-osmica, kratko uže).
Dodatni delovi
Dodatni delovi interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica prilikom obavljanja poslova zaštite i spasavanja:
1) kačket,
2) zimska kapa,
3) jakna kraća,
4) jakna duža (vetrovka),
5) majica kratak rukav,
6) polo majica kratak rukav,
7) polo majica dug rukav,
8) košulja dug rukav,
9) džemper,
10) duks sa rol kragnom,
11) taktička bluza,
12) pantalone,
13) kaiš,
14) čarape (letnje, zimske),
15) plitka cipela,
16) duboke cipele,
17) rukavice,
18) radni prsluk,
19) reflektujući prsluk,
20) kamašne,
21) pododelo i
22) oznake na uniformi.
Nošenje interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Osnovni delovi interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica nose se na sledeći način: vatrogasni šlem se nosi sa zakopčanom podbradnom trakom, a marama za zaštitu od plamena i toplote nosi se preko kragne od vatrogasne zaštitne jakne, zakopčana čičak trakom tako da u potpunosti pokriva vratni deo; vatrogasna zaštitna potkapa nosi se ispod šlema tako da pokriva glavu i vratni deo; vatrogasna zaštitna jakna nosi se zakopčana, kragna se zakopčava čičak trakom, a zglob šake je zategnut čičak trakom i palac je provučen kroz otvor na renderu rukava; vatrogasne zaštitne pantalone se nose sa podignutim tregerima preko ramena, i navlače se preko vatrogasnih čizmi tako da donji deo nogavica dodiruje središnji deo gornjišta vatrogasne čizme; vatrogasna čizma nosi se pritenutih pertli i sa zakopčanim patent zatvaračem; vatrogasne rukavice nose se tako što se navlače preko rukava zaštitne jakne sa zategnutim trakama; vatrogasni opasač sa dodacima nosi se zakopčan preko zaštitne jakne na struku.
Dodatni delovi interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica prilikom obavljanja poslova zaštite i spasavanja nose se na način propisan ovom uredbom o načinu nošenja osnovnih i dodatnih delova interventne uniforme pripadnika policije.
Delovi čije nošenje nije propisano ovom uredbom, nose se prilagođeno specifičnostima i prirodi poslova, zadataka i delatnosti koje se obavljaju, na način koji bliže odredi rukovodilac organizacione jedinice.
Osnovne delove interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica nose vatrogasci-spasioci prilikom intervenisanja na vanrednim događajima, obavljanja poslova zaštite i spasavanja, izvođenja stručne obuke i taktičkih vežbi i u drugim slučajevima, po nalogu rukovodioca organizacione jedinice.
Dodatne delove interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica policijski službenici koji obavljaju poslove zaštite i spasavanja nose prilikom rukovođenja i koordinacije vatrogasno-spasilačkim jedinicama na vanrednim događajima i vanrednim situacijama, kontrole rada vatrogasno-spasilačkih jedinica, dobrovoljnih vatrogasnih jedinica i vatrogasnih jedinica pravnih lica, tokom angažovanja na vanrednim događajima i vanrednim situacijama, prilikom obavljanja poslova pronalaženja, uklanjanja i uništavanja neeksplodiranih ubojnih sredstava, prilikom vršenja uviđaja požara, havarija i akcidenata sa opasnim materijama, prilikom angažovanja specijalizovanih jedinica civilne zaštite, u objektima organizacionih jedinica Ministarstva, komandno-operativnim centrima, sastancima, posetama i obilascima javnih i privrednih subjekata i institucija, učešću u radu štabova za vanredne situacije, dežurstvima, stručnim obukama, taktičkim vežbama, predavanjima na obukama, učestvovanjima na stručnim skupovima u zemlji i inostranstvu, obraćanju medijima, prilikom predstavljanja u službenim odnosima sa građanima i drugim poslovima po naređenju rukovodioca organizacione jedinice.
Policijskim službenicima koji obavljaju poslove zaštite i spasavanja mogu se, prilikom obavljanja poslova i zadataka, dodeliti na korišćenje osnovni i dodatni delovi interventne uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica.
v) Svečana uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Izgled svečane uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Svečana uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica je tamno-plave boje, a na pojedinim delovima nalaze se aplikacije crvene boje. Bele boje su svečana košulja i svečane rukavice. Crne boje su svečane cipele i kaiš. Crvene boje su akselbender i svečan pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom). Svetlo plave boje je košulja kratak rukav. Srebrno-bele boje je šnala za kravatu. Svetlo-drap boje su unihop čarape.
Delovi svečane uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Osnovni delovi
Osnovni delovi svečane uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica su:
1) šapka,
2) šešir,
3) bluza (sako),
4) svečana košulja,
5) košulja kratak rukav,
6) kravata,
7) šnala za kravatu,
8) pulover,
9) pantalone,
10) suknja,
11) kaiš,
12) čarape,
13) unihop čarape,
14) svečane cipele (muške i ženske),
15) mantil sa uloškom i
16) oznake na uniformi.
Dodatni delovi
Dodatni delovi svečane uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica su:
1) akselbender,
2) svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (paftom) i
3) svečane rukavice.
Nošenje svečane uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica
Odredbe ove uredbe kojima se propisuje način nošenja delova svečane uniforme i nošenja odlikovanja i medalja pripadnika policije odnose se i na svečanu uniformu pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica.
Svečana uniforma pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica nosi se u slučajevima propisanim članom 22. ove uredbe.
Svečanu uniformu pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica nose rukovodioci visokog i srednjeg nivoa rukovođenja u vatrogasno-spasilačkim jedinicama i rukovodioci srednjeg nivoa rukovođenja u Nacionalnom trening centru za vanredne situacije.
Načelnik Sektora za vanredne situacije, na predlog rukovodioca organizacione jedinice, može odobriti da svečanu uniforme pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica privremeno zadužuju i u propisanim slučajevima nose i drugi pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica.
Oznake na uniformi su opšte, posebne i oznake čina.
Opšte oznake su značka i zastava Republike Srbije.
Posebne oznake su oznaka na šapki, kapi, šeširu, beretki ili kačketu, oznake na reveru, oznaka pripadnosti (amblem organizacione jedinice, linije rada ili ustanove), pločica sa prezimenom, traka sa prezimenom, traka sa prezimenom i brojem službene značke, oznake specijalnosti i oznake krvne grupe.
Učenici srednje škole osnovane za potrebe unutrašnjih poslova i studenti Kriminalističko-policijskog univerziteta nose amblem ustanove i, umesto oznake čina, nose oznaku razreda, odnosno godine studija.
Boja oznaka na uniformi prilagođava se boji uniforme.
Natpisi na oznakama su, po pravilu, na ćiriličkom pismu, a samo izuzetno, zbog potreba organizacionih jedinica i latiničnim pismom na engleskom jeziku.
Oznake mogu biti vezene/tkane, metalne, fluorescentne i silikonske oznake.
Na oznakama čina, na redovnoj i svečanoj uniformi, rozeta srebrno-bele ili zlatno-žute boje, može biti vezena/tkana ili od metala.
Oznake na uniformi nose se postavljene na spoljnim delovima uniforme i kačketa, kape, šapke, beretke, odnosno šešira.
Opšte oznake nose se tako da je značka na levoj strani u visini grudi, a zastava Republike Srbije na rukavu leve ruke.
Posebne oznake nose se tako da se amblem organizacione jedinice ili linije rada nosi na rukavu desne ruke; pločica i čičak traka - oznaka prezimena sa ili bez broja službene značke nosi se, po pravilu, na desnoj strani grudi u visini značke; oznake na reveru nose se na sakou (bluzi); oznake specijalnosti i oznake krvne grupe nose se na uniformi SAJ-a i uniformi posebnih jedinica policije.
Oznake činova nose se na ramenom delu uniforme ili na čičak traci u visini grudi.
Pored oznaka iz stava 111. ove uredbe, na pojedinim delovima uniforme može biti istaknut naziv organizacione jedinice ili linije rada.
Izgled oznaka na uniformi dat je u prilogu ove uredbe i čini njen sastavni deo (Prilog 1).
IV RADNO I SVEČANO NASTUPNO ODELO
Radno odelo policijskih službenika iz člana 8. stav 1. ove uredbe ima sledeće delove:
1) košulja dug rukav,
2) košulja kratak rukav (u beloj boji),
3) pantalone (u teget plavoj boji),
4) suknja (u teget plavoj boji),
5) džemper (u teget plavoj boji),
6) sako (u teget plavoj boji),
7) ešarpa (marama) u indigo plavoj boji sa srebrnom oznakom značke Ministarstva,
8) majica kratak rukav bele boje.
Radno odelo iz stava 1. ovog člana nosi se u radno vreme.
Svečano nastupno odelo policijskih službenika iz člana 8. stav 2. ove uredbe izrađuje se u tamno-plavoj i beloj boji.
Svečano nastupno odelo u tamno-plavoj boji čine:
1) šapka,
2) šešir,
3) bluza,
4) bela košulja dug rukav,
5) bela košulja kratak rukav,
6) kravata,
7) pantalone,
8) suknja,
9) kaiš crne boje,
10) mantil sa uloškom,
11) pulover,
12) čarape crne boje,
13) svečane cipele crne boje,
14) svečane rukavice bele boje,
15) akselbender srebrno-bele boje,
16) svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (pafta) srebrno-bele boje,
17) oznake.
Svečano nastupno odelo u beloj boji čine:
1) šapka,
2) bluza (sako),
3) majica,
4) košulja dug rukav,
5) košulja kratak rukav,
6) kravata tamno-plave boje,
7) šnala za kravatu,
8) pantalone,
9) čarape bele boje,
10) svečane cipele bele boje,
11) akselbender,
12) svečani pojas (ešarpa) sa metalnom kopčom (pafta),
13) oznake.
Svečano nastupno odelo iz stava 2. ovog člana nosi se na svečanostima koje nisu zabavnog karaktera, prilikom svečanih defilea u zimskom periodu i na sahranama uz počasti.
Svečano nastupno odelo iz stava 3. ovog člana nosi se na koncertima, svečanim paradama, prilikom intoniranja himne na svečanostima, priredbama, svečanim smotrama, akademijama, letnjim karnevalima i drugim službenim nastupima.
Svečano nastupno odelo je krojem istovetno delovima svečane uniforme pripadnika policije, osim bluze (sakoa) i mantila, koji su dvorednog kopčanja i epoleta na kojima se nalazi stilizovani znak harfe.
Na način nošenja pojedinačnih delova svečanog nastupnog odela primenjuju se odredbe ove uredbe kojom se propisuje način nošenja delova svečane uniforme pripadnika policije.
V ZAJEDNIČKE ODREDBE O DELOVIMA, IZGLEDU I NOŠENJU UNIFORME ZA POLICIJSKE SLUŽBENIKE
Policijski službenik dužan je da uniformu održava urednom i čistom, prema uputstvima proizvođača, i nosi je na način propisan ovom uredbom.
Zabranjeno je prekrajanje i menjanje oblika delova uniforme, kombinovano nošenje uniforme i civilne odeće, nošenje drugih oznaka osim propisanih, kao i ustupanje delova uniforme neovlašćenom licu.
Kada se zadaci izvršavaju u patroli, grupi ili jedinici, policijski službenici po pravilu nose jednoobrazne delove uniforme, o čemu se stara nadređeni policijski službenik.
Policijskom službeniiku nije dozvoljeno nošenje uniforme ili delova uniforme kada je učesnik javnog okupljanja, osim onih koja se organizuju u skladu sa odredbama propisa o štrajku, za vreme privremenog udaljenja sa rada, korišćenja godišnjeg odmora, privremene sprečenosti za rad ili drugog odsustva sa rada.
Policijski službenik koji se upućuje na rad u inostranstvo, nosi uniformu u slučajevima kada je to predviđeno međunarodnim sporazumom ili na osnovu prethodne pisane saglasnosti nadležnih organa zemlje domaćina.
Kada je policijski službenik angažovan za rad u inostranstvu u skladu sa međunarodnim sporazumom, na uniformi, pored oznaka propisanih ovom uredbom, nosi i oznake utvrđene međunarodnim propisima.
Policijski službenik iz stava 1. ovog člana nosi uniformu koju sačinjavaju delovi redovne uniforme pripadnika policije ili druge uniforme propisane ovom uredbom, izrađene od materijala čije tehničke karakteristike odgovaraju klimatskim i meteorološkim uslovima zemlje u koju se upućuje.
Prilikom prisustva na prijemima u diplomatsko-konzularnim predstavništvima policijski službenik iz stava 1. ovog člana nosi svečanu uniformu.
Odredbe o nošenju uniforme shodno se primenjuju i na učenike srednje škole osnovane za potrebe unutrašnjih poslova, polaznike osnovne policijske obuke, polaznike osnovne obuke za pripadnike vatrogasno-spasilačkih jedinica i studente Kriminalističko-policijskog univerziteta.
Prilikom raspoređivanja, odnosno premeštaja na drugo radno mesto, policijski službenik razdužuje delove uniforme koji nisu propisani aktom iz člana 5.. ove uredbe za radno mesto na koje se raspoređuje, odnosno premešta.
Policijski službenik kome prestane radni odnos u Ministarstvu razdužuje osnovne i dodatne delove uniforme kojom je zadužen, osim svečane uniforme.
Tehničke karakteristike, vrste, količine zaduženja i rokove upotrebe delova uniforme propisanih ovom uredbom utvrđuje ministar posebnim aktima.
Nabavka delova uniforme, radnog odela, svečanog nastupnog odela i oznaka propisanih ovom uredbom sprovodi se u skladu sa kadrovskim planom i raspoloživim finansijskim sredstvima.
Do sprovođenja nabavki iz stava 1. ovog člana policijski službenici nose uniformu i oznake saglasno propisima koji su važili do dana stupanja na snagu ove uredbe.
Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o uniformi, oznakama i opremi policijskih službenika ("Službeni glasnik RS", br. 34/19 i 120/20).
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Prilog 1, koji je sastavni deo ovog pravilnika, možete pogledati OVDE