ODLUKA
O OBRAZOVANJU JEDINICE CIVILNE ZAŠTITE OPŠTE NAMENE I SPECIJALIZOVANE JEDINICE CIVILNE ZAŠTITE ZA UZBUNJIVANJE NA TERITORIJI GRADA NIŠA

("Sl. list grada Niša", br. 66/2023)

 

I UVODNE ODREDBE

Član 1

Odlukom o obrazovanju jedinica opšte namene i specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje, definiše se način formiranja, organizacija, opremanje, osposobljavanje i funkcionisanje jedinica opšte namene i specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje na teritoriji Grada Niša, posebno u delu koji se odnosi na vrstu, broj i veličinu jedinice civilne zaštite, način njihove popune ljudstvom, angažovanje, zadatke, obaveze, opremanje, obučavanje, način finansiranja i druga pitanja.

Član 2

Za potrebe izvršenja mera civilne zaštite na teritoriji Grada formiraju se:

1) jedinica civilne zaštite opšte namene i

2) specijalizovana jedinica civilne zaštite za uzbunjivanje.

Član 3

Evidenciju o pripadnicima, opremi i materijalno-tehničkim sredstvima jedinica civilne zaštite vodi Gradska uprava u čijoj su nadležnosti poslovi civilne zaštite.

II JEDINICA CIVILNE ZAŠTITE OPŠTE NAMENE

2.1. Popuna jedinica civilne zaštite

Član 4

Jedinica civilne zaštite opšte namene se formiraju kao formacija 5 vodova, koje broji minimumm 20 pripadnika.

Član 5

Popuna jedinica civilne zaštite opšte namene vrši se:

1) vojnim obveznicima,

2) građanima koji nisu vojni obveznici i

3) dobrovoljcima koji nemaju ratni raspored po vojnoj i radnoj obavezi.

Popuna jedinica civilne zaštite se vrši iz reda zdravstveno sposobnih žena i muškaraca - starosti 18-60 godina za muškarce i 18-55 godina za žene.

Raspoređivanje vojnih obveznika vrši nadležni teritorijalni organ Ministarstva odbrane prema Planu popune Grada.

Raspoređivanje građana koji nisu vojni obveznici i dobrovoljaca koji nemaju ratni raspored po vojnoj i radnoj obavezi vrši nadležna služba Ministarstva unutrašnjih poslova i Grad.

Građani koji su se dobrovoljno prijavili odnosno dobrovoljci u obavezi su da potpišu pisanu izjavu o dobrovoljnom prihvatanju prava i obaveza pripadnika jedinica civilne zaštite na period angažovanja od pet godina.

U postupku prijavljivanja dobrovoljci prilažu potvrdu o zdravstvenoj osposobljenosti i druge podatke i isprave od značaja za raspoređivanje.

Član 6

Jedinice civilne zaštite opšte namene na teritoriji Grada Niša mogu biti formirane shodno članu 80. tačka 3. Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 87/18).

2.2. Zadaci jedinica civilne zaštite

Član 7

Jedinice opšte namene obrazuju se kao operativne snage za izvršavanje jednostavnijih zadataka i mera civilne zaštite, kao što su:

1) lokalizacija i gašenje početnih i manjih požara, kao i požara na otvorenom;

2) izgradnja i ojačavanje zaštitnih nasipa i crpljenje vode;

3) raščišćavanje ruševina i spasavanje zatrpanih iz ruševina nižih spratova oštećenih zgrada i drugih opasnih mesta;

4) pružanje prve medicinske pomoći;

5) preduzimanje aktivnosti pri evakuaciji, zbrinjavanju i zaštiti života i zdravlja ugroženih ljudi, životinja, materijalnih i kulturnih dobara i životne sredine;

6) preduzimanje preventivnih mera i aktivnosti u cilju smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama u skladu sa zakonskim propisima koji regulišu ovu oblast kao i

7) drugih aktivnosti po proceni Gradskog štaba za vanredne situacije na teritoriji Grada Niša.

III SPECIJALIZOVANA JEDINICA CIVILNE ZAŠTITE ZA UZBUNJIVANJE

3.1. Popuna jedinica civilne zaštite

Član 8

Jedinica za uzbunjivanje je jačine voda, sa 5 (pet) odeljenja i 35 (tridesetpet) timova.

Popuna jedinice za uzbunjivanje vršiće se preko Centra Ministarstva odbrane Niš, obveznicima civilne zaštite licima koja nisu na rasporedu u ratnim jedinicama Vojske Srbije a imaju znanja i zanimanja od značaja za zaštitu i spasavanje starosti od 18 do 60. godina.

3.2. Zadaci jedinica civilne zaštite

Član 9

Jedinica za uzbunjivanje se formira za uključivanje Javnih sirena, kada ne postoji ili nije ispravan sistem za daljinsko upravljanje sirenama, u slučaju elementarnih nepogoda i drugih nesreća, po dobijanju signala iz nadležnog operativnog centra, kao i za osnovno održavanje, popravke uređaja i sredstava sistema za Javno uzbunjivanje.

IV OBUKA PRIPADNIKA JEDINICA CIVILNE ZAŠTITE

Član 10

Pripadnici jedinica civilne zaštite obučavaju se i osposobljavaju za izvršavanje jednostavnih zadataka i mera civilne zaštite iz člana 7. ove odluke.

Plan obuke, obuku i osposobljavanje organizuje i sprovodi Gradska uprava nadležna za poslove organizacije i funkcionisanje sistema zaštite i spasavanja, na predlog Gradskog štaba za vanredne situacije na teritoriji Grada Niša.

V ANGAŽOVANJE JEDINICA CIVILNE ZAŠTITE

Član 11

Jedinice civilne zaštite angažuju se samostalno ili u sadejstvu sa drugim snagama zaštite i spasavanja.

Jedinice civilne zaštite angažuju se:

1) kada se proglasi vanredna situacija;

2) u slučaju vanrednog događaja;

3) kada postoji neposredna opasnost od nastanka elementarne nepogode i tehničko-tehnološke nesreće;

4) u slučaju proglašenja vanrednog ili ratnog stanja;

5) u cilju obuke i uvežbavanja za sprovođenje mobilizacije.

Jedinica opšte namene može se angažovati radi preduzimanja preventivnih mera i aktivnosti u cilju smanjenja rizika od katastrofa i pretnji po život i zdravlje ljudi, životinja i materijalnih dobara.

Jedinica opšte namene angažuje se u svim naseljenim mestima na teritoriji Grada Niša na osnovu naredbe Gradskog štaba za vanredne situacije na teritoriji Grada Niša.

Jedinicama civilne zaštite opšte namene i specijalizovanim za uzbunjivanje rukovodi neposredno gradonačelnik - komandant Gradskog štaba za vanredne situacije na teritoriji Grada Niša.

Jedinicom opšte namene u toku angažovanja u naselju koordiniraju poverenici i zamenici poverenika civilne zaštite u tom naselju.

VI MOBILIZACIJA JEDINICA CIVILNE ZAŠTITE

Član 12

Mobilizaciju jedinice opšte namene i jedinice za uzbunjivanje sprovodi Grad Niš a prema postojećem Planu mobilizacije.

U uslovima vanrednog i ratnog stanja, pozivanje pripadnika jedinice civilne zaštite vrši nadležni Centar Ministarstva odbrane Niš.

Jedinice civilne zaštite, u skladu sa propisima u slučaju vanredne situacije, angažuju se na osnovu naredbe Gradskog štaba za vanredne situacije na teritoriji Grada Niša. Gradonačelnik ili ovlašćeno lice obaveštava nadležno ministarstvo o donetoj naredbi.

Mobilizacijsko mesto je Grad Niš a mobilizacijsko zborište na teritoriji Grada Niša, biće konačno utvrđeno po dobijanju saglasnosti od strane Ministarstva odbrane Republike Srbije.

Vreme mobilizacije je 24 časa.

VII PRAVA I DUŽNOSTI PRIPADNIKA JEDINICA CIVILNE ZAŠTITE

Član 13

Pripadnik jedinice civilne zaštite dužan je da se odazove na poziv za obuku.

Pripadnik jedinice civilne zaštite dužan je da se odazove na poziv za učešće u akcijama zaštite i spasavanja i da se javi na određeno mesto i u određeno vreme.

Član 14

Pripadnik jedinice civilne zaštite ima pravo na nadoknadu za angažovanje na zadacima civilne zaštite.

Prilikom angažovanja, pripadnici jedinica civilne zaštite imaju pravo na zdravstveno osiguranje u skladu sa propisima kojima se uređuje zdravstveno osiguranje.

U izvršavanju mera civilne zaštite na pripadnike jedinica civilne zaštite odnose se propisi o bezbednosti i zdravlja na radu.

VIII FINANSIRANJE JEDINICA CIVILNE ZAŠTITE

Član 15

Za potrebe funkcionisanja jedinica civilne zaštite, iz budžeta Grada Niša, finansiraju se sledeće aktivnosti:

1) organizovanje i obučavanje jedinice opšte namene i jedinice za uzbunjivanje;

2) opremanje jedinica civilne zaštite odgovarajućom opremom i materijalno-tehničkim sredstvima neophodnih za ličnu zaštitu i sprovođenje i izvršavanje zadataka civilne zaštite.

Način zaduženja, upotrebe, zamene i razduženja uniforme jedinice civilne zaštite, uređen je Pravilnikom o uniformi i oznakama civilne zaštite, oznakama funkcije i specijalnosti i ličnoj karti pripadnika civilne zaštite ("Sl. glasnik RS", broj 32/2020 i 83/2020);

3) nadoknada pripadnicima jedinica civilne zaštite za angažovanje;

4) prevoz, smeštaj i ishranu pripadnicima jedinica civilne zaštite tokom angažovanja;

5) i druge poslove u skladu sa zakonom i drugim propisima.

Smeštaj i ishrana iz stava 1. tačka 4. ovog člana obezbeđuju se kada angažovanje traje duže od osam sati.

Aktivnosti iz stava 1. ovog člana se, pored sredstava iz budžeta Grada, mogu realizovati i putem donacija, poklona i drugih vidova pomoći, u skladu sa zakonom, kao i namenski prenetim sredstvima iz budžeta Republike Srbije.

IX ZAVRŠNE ODREDBE

Član 16

Odluku o obrazovanju jedinica civilne zaštite opšte namene i specijalizovane jedinice civilne zaštite za uzbunjivanje na teritoriji Grada Niša objaviti u "Službenom listu Grada Niša".

Član 17

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Niša".