ODLUKA
O POSTAVLJANJU I UKLANJANJU BAŠTI UGOSTITELJSKIH OBJEKATA NA TERITORIJI GRADA POŽAREVCA

("Sl. glasnik grada Požarevca", br. 2/2023)

 

OPŠTE ODREDBE

Predmet uređivanja

Član 1

Ovom odlukom uređuje se postavljanje i uklanjanje bašti ugostiteljskih objekata na površini javne namene i drugim površinama na teritoriji Grada Požarevca.

Pojam bašte ugostiteljskog objekta

Član 2

Bašta ugostiteljskog objekata (u daljem tekstu: bašta), u smislu ove odluke je montažno-demontažni objekat privremenog karaktera u funkciji ugostiteljske delatnosti koja se obavlja u ugostiteljskom objektu i postavlja se na površini javne namene i drugim površinama.

Pod ugostiteljskim objektom u smislu ove Odluke smatra se objekat koji je registrovan za pružanje usluge služenja hrane i pića.

Bašta se koristi za pružanje usluga gostima ugostiteljskog objekta u čijoj je funkciji postavljena.

Bašta se ne može koristiti kao magacin ugostiteljskog objekta i za drugu namenu.

Bašta se može sastojati iz jednog ili više delova koji mogu biti otvorenog tipa.

Bašta otvorenog tipa može se postavljati tokom cele godine.

Ukoliko se bašta postavlja na određeni vremenski period, nakon isteka perioda za koji je podnet zahtev i izdato rešenje o odobrenju za postavljanje bašte, vlasnik je u obavezi da istu ukloni sa svim elementima.

Elementi bašte

Član 3

Baštu čine stolovi i stolice, a po potrebi senilo, podna platforma, ograda, žardinjere, zelenilo, rasveta, pano za izlaganje menija ili cenovnika, grejno ili rashladno telo.

Svi elementi bašte ugostiteljskog objekta moraju biti u funkcionalnom, ispravnom i urednom stanju.

Svi elementi bašte moraju biti deo celine bašte i ne smeju se postavljati na prostoru koji se nalazi ispred ugostiteljskog objekta i bašte odnosno na prostoru za nesmetano kretanje pešaka i drugim površinama pored bašte.

Odobrenje za postavljanje bašte

Član 4

Bašta se postavlja na osnovu odobrenja koje se izdaje u formi rešenja.

Rešenje iz stava 1. ovog člana donosi organ jedinice lokalne samouprave nadležan za imovinsko pravne poslove (u daljem tekstu: organ nadležan za imovinsko pravne poslove).

POSTAVLJANJE BAŠTE

Površine za postavljanje bašte

Član 5

Bašta se može postavljati na površinama javne namene i drugim površinama.

Površina javne namene jeste prostor određen planskim dokumentom za uređenje ili izgradnju objekata javne namene ili javnih površina za koje je predviđeno utvrđivanje javnog interesa u skladu sa posebnim zakonom.

Površine javne namene shodno odredbi stava 1. ovog člana su:

• javne saobraćajne površine (ulica, pešačka zona, trg, trotoar);

• javne zelene površine (park, park šuma i sl.);

• javne površine otvorenog bloka.

Druge površine su:

• građevinsko zemljište u javnoj svojini, ukoliko je takva promena stanja u prostoru u skladu sa planskim dokumentom;

• otvoreni delovi objekta namenjeni pešacima (kolonade, pasaži i sl.);

• neizgrađeno građevinsko zemljište do privođenja nameni u skladu sa planskim dokumentom.

Ovom odlukom uređuje se način postavljanja bašti na navedenim površinama.

Pojam pešačke zone

Član 6

Pešačka zona je zona u naselju namenjena isključivo ili prvenstveno pešacima, odnosno u kojoj je saobraćaj motornim vozilima zabranjen ili značajno ograničen.

Pešačkom zonom u naselju Požarevac u smislu stava 1. ovog člana, smatra se popločani deo ulice Stari korzo.

Privremena pešačka zona je zona koja je aktom Gradskog veća proglašena za privremenu pešačku zonu.

Uslovi za postavljanje bašte

Član 7

Bašta se može postavljati jednostrano odnosno isključivo neposredno uz ili ispred ugostiteljskog objekta u širini uličnog fronta ugostiteljskog objekta u čijoj je funkciji, što znači da se mobilijar ne može istovremeno postavljati uz i ispred ugostiteljskog objekta uz ostavljanje prostora za slobodno kretanje pešaka između mobilijara.

Izuzetno, ako postoji slobodna površina pored ugostiteljskog objekta ispred koga se formira bašta otvorenog tipa, ista se može proširiti i na tu površinu u širini od najviše 8 m, isključivo ukoliko se bašta formira sa manipulativnim prostorom za prolaz pešaka između fronta ugostiteljskog objekta i bašte, nakon dobijene saglasnosti Gradskog veća, u skladu sa uslovima za postavljanje bašte predviđene ovom odlukom.

U slučaju da se osnovna bašta formira uz front lokala neće se dozvoliti proširenje na susedne objekte.

U pešačkoj zoni širina bašti ograničena je sa desne strane klupama za sedenje i drvoredom, a sa leve strane kandelaberima, posmatrano iz pravca ulice Voje Dulića (desna strana). Širina bašta, posmatrano iz pravca Trga oslobođenja (desna strana) ograničena je sa leve strane zelenim površinama, a sa desne strane slobodnim prostorom širine od minimum 3,0 metra.

Ukoliko postoji slobodna površina između dva ugostiteljska objekta, rešenje o odobrenju za postavljanje bašte može se dobiti isključivo podužno, nakon pribavljene saglasnosti gradskog veća.

Prilikom proširenja na slobodnu površinu zainteresovani podnosioci zahteva za proširenje ne mogu biti stavljeni u neravnopravan položaj.

Postavljena bašta sa svim njenim elementima ne sme da ometa prilaz i korišćenje susednih objekata.

Položaj stolova i stolica na trotoarima mora biti takav da naslon stolice ne sme biti okrenut ka površini predviđenoj za nesmetan prolaz pešaka (kao takav mora biti prikazan na tehničkoj skici), kako se njihovim položajem ne bi umanjio slobodan prostor i onemogućio manipulativni prostor za kretanje.

Postavljena bašte ne sme da smanjuje vidljivost na raskrsnicama, uglovima ulica i ne sme da ugrožava bezbednost saobraćaja.

Na krajevima bašte duže od 6 m ili niza bašti dužeg od 6 m, koji se nalaze između pešačkih koridora u pešačkoj zoni obezbeđuje se prolaz za pešake i osobe sa posebnim potrebama u širini od najmanje 1,20 m.

Bašta ne može biti formirana za potrebe manjeg montažnog objekta privremenog karaktera-kioska veličine do 10,5 m2.

Bašta otvorenog tipa postavlja se tako da:

- Širina trotoara za prolaz pešaka mora biti najmanje 1,60 m računajući od ivice bašte do najisturenije tačke na objektu i drugih fiksiranih elemenata (bandera, drveta, elemenata fasade, stepenika, klupe i sl.).

- ivica bašte uz postavljanje zaštitne ograde mora da bude udaljena od ivice kolovoza najmanje 0,5 m ukoliko se uz baštu nalazi javno parkiralište, odnosno 0,3 m ukoliko nema javnog parkirališta, odnosno uz ivicu kolovoza u jednosmernoj ulici.

- ivica bašte bude udaljena od pešačkog prelaza najmanje 2 m.

- ivica bašte bude udaljena od stajališta javnog prevoza najmanje 2 m.

- ivica bašte bude udaljena od početka luka raskrsnice (najbliže ivice poprečnog kolovoza) najmanje 5 m.

- u slučaju da se postavlja platforma ivica bašte bude udaljena najmanje 1 m od otvora šahte podzemnog objekta.

- svi elementi bašte moraju biti postavljeni u okviru odobrene površine.

Član 8

U okviru površina iz člana 5. ove odluke bašta se može postaviti na površinama:

- pešačke zone

- trga

- trotoara

- staze i platoa u okviru javne zelene površine

- staze i platoa javne površine bloka

- staze i platoa građevinskog zemljišta u javnoj svojini

U okviru površina iz člana 5. ove odluke bašta se ne može postaviti na površinama:

- kolovozu i delu kolovoza obeleženom za parkiranje, osim kada je odlukom gradskog veća proglašena privremena pešačka zona

- na parking površini izvan ulice

- u zoni raskrsnica

- na stajalištu javnog prevoza

- u širini pešačkog prelaza

- na uređenoj zelenoj površini sa cvećnjacima i ostalim dekorativnim biljem

Pravila postavljanja bašte u privremenim pešačkim zonama

Član 9

U privremenim pešačkim zonama isključivo se postavlja bašta otvorenog tipa.

Pravo na postavljanje bašte otvorenog tipa u privremenim pešačkim zonama isključivo imaju vlasnici ugostiteljskih objekata, koji već imaju formiranu baštu otvorenog tipa na površini javne namene i drugoj površini, radi njenog proširenja.

Bašta otvorenog tipa u privremenim pešačkim zonama postavlja se na kolovozu ulica, koje čine privremenu pešačku zonu odlukom gradskog veća.

Bašta otvorenog tipa u privremenim pešačkim zonama postavlja se isključivo za vreme trajanja privremene pešačke zone u roku koji je određen odlukom gradskog veća.

Postavljanje bašte u privremenoj pešačkoj zoni vrši se u širini osnovne bašte ugostiteljskog objekta i dužini najviše 3 m uz uslov da se na taj način formira jedinstvena celina i da su ispunjeni ostali uslovi u pogledu udaljenosti.

Baštu otvorenog tipa u privremenim pešačkim zonama čine samo stolovi i stolice.

Zabranjeno je postavljanje senila, podne platforme, ograda, žardinjera, rasvete i panoa za izlaganje menija ili cenovnika.

Obeležavanje bašte

Član 10

Ivica površine osnove bašte mora biti obeležena na tlu linijama bele boje, tako da nakon postavljanja bašte, linija mora biti vidljiva.

Svi elementi bašte moraju biti postavljeni unutar odobrene osnove.

Obeležavanje ivice površine bašte vrši izvršna služba na osnovu rešenja o odobrenju za postavljanje bašte Odeljenja nadležnog za imovinsko pravne poslove.

Ograđivanje bašte

Član 11

Na delovima bašte kod kojih postoji potreba zaštite od kolskog saobraćaja obavezno je postavljanje ograde visine do 1 m u odnosu na pod bašte.

Ograda se postavlja na ivici površine osnove bašte.

Kod bašte sa podnom platformom ograda se postavlja po obodu platforme.

Ogradu mogu činiti žardinjere, transparentna rešetkasta konstrukcija i paneli od čvrstih, potpuno prozirnih, bezbojnih i bezbednih materijale (bezbednosno staklo ili klirit).

Na spoljni ili unutrašnji deo ograde mogu se postaviti ukrasne saksije sa cvećem.

Podne platforme

Član 12

Podna platforma je montažno-demontažni objekat, koji se postavlja na površini na kojoj je potrebno nivelisanje terena u nagibu ili radi estetskog izgleda i dobijanja ambijentalne celine.

Podna platforma ne može biti visine veće od 15 cm, osim u slučaju postojanja većih denivelacija.

Zabranjeno je podnu platformu fiksirati za tlo.

Podna platforma se postavlja sa sopstvenim senilom ili da samostojećim suncobranima koji ne smeju da prelaze gabarite platforme.

Senilo

Član 13

Zaštita bašte od sunca i atmosferskih padavina može se ostvariti postavljanjem senila lake konstrukcije.

Senilo se, po pravilu, postavlja kao slobodno stojeće ili pričvršćeno za podnu platformu.

Senilo ne može biti niže od 2 m računajući od tla odnosno podne platforme.

Senilo je, po pravilu, tipa suncobran ili rasklopivo senilo na slobodno stojećem nosaču sa dva stuba na jednu ili dve vode.

Senilo može biti konzolno pričvršćeno na fasadu zgrade isključivo ukoliko je bašta postavljena uz sami front ugostiteljskog objekta u dužini odobrenog prostora za baštu u visini od najmanje tri metra iznad trotoara, odnosno najniža tačka ne sme biti manja od 2 m.

Za postavljanje senila koje je pričvršćeno za fasadu zgrade, neophodna je saglasnost vlasnika odnosno korisnika te zgrade.

Senilo se ne može postaviti kada je to u suprotnosti sa uslovima zaštite nadležnog zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Član 14

U sklopu bašte nije dozvoljeno:

- zidanje bilo kakvih zidova, parapetnih ograda, betoniranje podnih platoa i zastakljivanje istih, postavljanje cerada, plastičnih, limenih ili bilo kojih vrsta montažno demontažnih elemenata sa ciljem dobijanja zatvorenog prostora na bilo koji način;

- izgradnja krovnih konstrukcija;

- postavljanje podnih platformi i ograda, koje ometaju pristup komunalnim instalacijama, šahtama, protiv požarnim hidrantima i prilaz interventnim vozilima;

- postavljanje elemenata van celine bašte na prostoru koji se nalazi ispred ugostiteljskog objekta i bašte odnosno na prostoru za nesmetano kretanje pešaka i drugim površinama pored bašte;

- postavljanje baštenskog roštilja i ražnja;

- postavljanje šankova osim u vreme održavanja gradskih manifestacija;

- postavljanje fiksiranih slobodno stojećih nosača rasklopivog senila za tlo;

- postavljanje uređaja za reprodukciju zvuka na površini javne namene i drugim površinama, osim postavljanja istih na ulaznim vratima i portalima ugostiteljskog objekta koji se ne nalazi u stambenoj zgradi u periodu do 01h (petkom i subotom), a u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini i Odluci o načinu kontrole nivoa buke iz ugostiteljskih objekata na teritoriji Grada Požarevca;

- postavljanje stolica, stolova, žardinjera i ostalog mobilijara dvostrano odnosno neposredno uz front objekta uz istovremeno postavljanje i naspram objekta;

- postavljanje rashladnih vitrina i frižidera za sladoled.

POSTUPAK ZA DOBIJANJE ODOBRENJA

Zahtev

Član 15

Zahtev za izdavanje odobrenja za postavljanje bašte može podneti pravno lice ili preduzetnik koji obavlja ugostiteljsku delatnost u objektu u čijoj je funkciji bašta (u daljem tekstu: podnosilac zahteva).

Zahtev se podnosi najkasnije 30 dana pre dana određenog za postavljanje bašte.

Sadržina zahteva i dokumentacije i postupak za izdavanje odobrenja za postavljanje bašte

Član 16

Zahtev za izdavanje odobrenja sadrži:

- ime i prezime i adresu, odnosno naziv i sedište podnosioca zahteva

- naziv i adresu ugostiteljskog objekta

- opis lokacije na kojoj treba da se postavi bašta sa preciziranjem dimenzija osnovne bašte i eventualnog proširenja

- vreme korišćenja

- popis priloga

Uz zahtev se obavezno prilaže:

1. Rešenje o registraciji za obavljanje ugostiteljske delatnosti

2. Dokaz o osnovu korišćenja ugostiteljskog objekta

3. Tehnička dokumentacija

4. Uslovi, odnosno mišljenja ili saglasnost nadležnih organa ili preduzeća (ukoliko postoji potreba)

5. Potvrda da su izmirene obaveze na ime lokalnih javnih prihoda

6. Dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi

Član 17

Tehničku dokumentaciju čine:

- Projekat bašte izrađen od strane diplomiranog inženjera arhitekture koji kao prilog dostavlja kopiju stečene diplome

- Grafički i fotografski prikaz površine na kojoj će bašta biti postavljena, dimenzija bašte i položaj u odnosu na: elemente javne površine (kolovoz, parking, pešački prelaz, stajalište javnog prevoza, stub javne rasvete, šaht, stepenik, drvo ili drvored i sl.); opremu javne površine (klupa, žardinjera, đubrijera i sl.); privremene i stalne objekte u neposrednoj blizini (kiosk, telefonska govornica, reklamni objekat, spomenik, česma i fontana, zgrada sa ulazom, kolski ulaz i sl.)

Grafički prikaz položaja bašte sastoji se od šireg prikaza u razmeri 1:500.

- grafički prikaz bašte (osnova i presek) sa razmeštajem svih elemenata koji je čine u razmeri 1:50-1:100 sa ucrtanim brojem stolova, načinom postavljanja, rasporedom, kao i svim elementima - ograde (vrsta materijala i dimenzije), saksije sa cvećem i drugim zelenilom, frižiderima, panoima i ostalim pratećim sadržajima, kao i ucrtanim svim fiksiranim elementima koji se nalaze na traženom prostoru, a u odnosu na koje svaki element bašte mora biti udaljen 1,6 m

- prikaz elemenata bašte (crtež, fotografija)

- tehnički opis elemenata bašte i način montaže

Izuzetno, za proširenje bašte otvorenog tipa u privremenoj pešačkoj zoni, od tehničke dokumentacije podnosi se grafički prikaz bašte sa razmeštajem svih elemenata koji je čine u razmeri 1:50-1:100.

Član 18

Zahtev za dobijanje odobrenja za postavljanje bašte podnosi se organu nadležnom za imovinsko pravne poslove.

Član 19

Po prijemu urednog zahteva, organ nadležan za imovinsko pravne poslove, dužan je da u roku od pet dana uputi urednu tehničku dokumentaciju na saglasnost i overu organu jedinice lokalne samouprave nadležnom za poslove urbanizma (u daljem tekstu: organ nadležan za urbanizam - Odeljenje za građevinske poslove i urbanizam).

Organ nadležan za poslove urbanizma (Odeljenje za građevinske poslove i urbanizam), dužan je da se u roku sedam dana od dana prijema uredne tehničke dokumentacije, izjasni o istoj u pismenoj formi. Ukoliko se daje saglasnost na tehničku dokumentaciju, potrebno je da se ista i overi. Ukoliko tehnička dokumentacija ne ispunjava uslove za dobijanje saglasnosti, organ nadležan za poslove urbanizma ima obavezu da u pisanom obliku obavesti podnosioca zahteva o potrebi da se tehnička dokumentacija uskladi sa odredbama ove odluke. Podnosilac zahteva je dužan da dostavi izmenu ili dopunu tražene dokumentacije u roku od 5 dana.

Ukoliko podnosilac ne dostavi izmenu ili dopunu tehničke dokumentacije, u ostavljenom roku, organ nadležan za imovinsko pravne poslove doneće rešenje kojim se odbacuje zahtev za postavljanje bašte kao neuredan.

Na rešenje iz stava 3. ovog člana, može se izjaviti žalba Gradskom veću, u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.

Član 20

Nakon dobijanja potrebne saglasnosti i overe tehničke dokumentacije, organ nadležan za imovinsko pravne poslove, u roku od sedam dana izdaje rešenje o odobrenju za postavljanje bašte na površini javne namene ili drugoj površini (u daljem tekstu: rešenje o odobrenju).

Rešenje se izdaje za traženi period u toku godine i isto se produžava naredne godine za isti period u toku godine bez podnošenja novog zahteva.

Novo podnošenje zahteva je potrebno ukoliko se menjaju bitni elementi iz rešenja (kvadratura, izgled bašte, promena vlasnika, period zakupa i sl.), odnosno ukoliko je rešenje prethodno ukinuto.

Lokalna poreska administracija je u obavezi da do 01. februara podnese izveštaj Odeljenju za imovinsko pravne poslove o stanju duga za sve korisnika bašta radi daljeg zaduženja odnosno ukidanja rešenja.

Rešenje se dostavlja podnosiocu zahteva, organu nadležnom za inspekcijske poslove, organu nadležnom za poslove lokalne poreske administracije i JKP "Komunalne službe" Požarevac.

Na rešenje iz stava 1. ovog člana, može se izjaviti žalba Gradskom veću, u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.

OBAVEZE KORISNIKA I NAČIN KORIŠĆENJA BAŠTE

Član 21

Korisnik bašte dužan je da:

1. baštu postavi nakon dobijenog rešenja o odobrenju organa nadležnog za imovinsko pravne poslove

2. baštu koristi u skladu sa rešenjem o odobrenju organa nadležnog za imovinsko pravne poslove

3. baštu održava u urednom stanju

4. ukoliko vlasnik bašte želi da izvrši promene koje su od uticaja na korišćenje bašte, dužan je da podnese zahtev za izmenu rešenja

5. ukloni baštu po prestanku važenja rešenja o odobrenju

6. na osnovu rešenja nadležnog organa privremeno ukloni baštu kada je to neophodno zbog izvođenja radova ili privremene izmene režima saobraćaja, odnosno održavanja gradskih manifestacija.

Član 22

Postavljenu baštu ili njen deo korisnik ne može izdati u podzakup, odnosno preneti na korišćenje drugom licu bilo kojim ugovorom.

UKLANJANJE BAŠTE

Član 23

Bašta se uklanja:

1. kada je postavljena ili se koristi bez rešenja o odobrenju

2. kada nije postavljena u skladu sa izdatim rešenjem o odobrenju

3. kada korisnik izvrši promenu uslova korišćenja utvrđenih rešenjem o odobrenju pre dobijanja izmenjenog rešenja

4. kada je koristi neovlašćeno lice

5. kada je to neophodno zbog izmene uslova i načina korišćenja površine

6. kada je to neophodno zbog preduzimanja tehničkih mera kojima se menja režim saobraćaja

7. kada je to neophodno zbog uređenja prostora po odgovarajućem planskom aktu

O uklanjanju bašte komunalni inspektor obaveštava organ nadležan za izdavanje rešenja o odobrenju za postavljanje bašte.

Po prijemu obaveštenja iz stava 2. ovog člana, organ nadležan za imovinsko pravne poslove, donosi rešenje o prestanku važenja izdatog rešenja o odobrenju.

Na rešenje iz stava 3. ovog člana, korisnik bašte može izjaviti žalbu u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja, Gradskom veću.

Član 24

Komunalni inspektor, na osnovu zahteva organa nadležnog za komunalne poslove, rešenjem može naložiti da se bašta privremeno ukloni neophodno zbog izvođenja radova ili privremene izmene režima saobraćaja.

Na osnovu rešenja izvršiće se umanjenje naknade proporcionalno danima i površini koja se ne koristi za potrebe postavljanja bašte.

NADZOR

Član 25

Nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši organ nadležan za imovinsko pravne poslove.

Inspekcijski nadzor nad sprovođenjem ove odluke vrši komunalna inspekcija.

Kontrolu nad primenom ove odluke u skladu sa zakonom i drugim propisima, vrši i komunalna milicija.

Član 26

Komunalni inspektor je ovlašćen da u vršenju inspekcijskog nadzora rešenjem naloži uklanjanje bašte u slučajevima iz članova 23. i 24. ove odluke.

Korisniku koji je bez rešenja o odobrenju nadležnog organa postavio baštu, komunalni inspektor naložiće da ukloni baštu odmah, a najkasnije u roku od 3 (tri) od dana sačinjavanja zapisnika o inspekcijskom nadzoru.

Korisnik kome je prestalo da važi rešenje o odobrenju nadležnog organa, dužan je da u roku od 3 (tri) dana od dana prestanka važenja rešenja o odobrenju baštu ukloni.

Ukoliko korisnik ne postupi u roku iz stava 2. ovog člana, komunalni inspektor sprovešće postupak inspekcijskog nadzora.

Kada je bašta postavljena ili se koristi suprotno rešenju o odobrenju, odnosno suprotno odredbama ove odluke, komunalni inspektor je ovlašćen da naloži da se bašta upodobi uslovima iz rešenja o odobrenju, odnosno odredbama ove odluke, u roku od 3 dana.

Ukoliko korisnik ne postupi po rešenju iz stava 2. ovog člana, ili postupi po tom rešenju i nakon toga za vreme važenja rešenja o odobrenju ponovo postavi ili koristi baštu suprotno rešenju o odobrenju, odnosno suprotno odredbama ove odluke, komunalni inspektor će naložiti uklanjanje bašte.

U slučaju iz stava 3. ovog člana, komunalni inspektor odnosno organ nadležan za komunalne poslove postupa u skladu sa članom 23. ove Odluke.

Ukoliko lice kome je naloženo uklanjanje bašte ne postupi po rešenju komunalnog inspektora iz stava 1. i 3. ovog člana, komunalni inspektor će dostaviti izvršno rešenje organu jedinice lokalne samouprave nadležnom za poslove izvršenja (u daljem postupku: organ nadležan za poslove izvršenja).

Nakon prijema izvršnog rešenja, organ nadležan za poslove izvršenja, donosi rešenje o izvršenju u roku od 3 dana. JKP "Komunalne službe" Požarevac su dužne da u roku od 8 dana od prijema rešenja o izvršenju postupe po rešenju.

Na rešenje iz stava 6. ovog člana, lice na koje se odnosi ovo rešenje može izjaviti žalbu u roku od 8 dana od dana dostavljanja rešenja, gradskom veću.

Član 27

Prinudno uklanjanje vrši Javno komunalno preduzeće "Komunalne službe" Požarevac, na osnovu rešenja o izvršenju organa nadležnog za poslove izvršenja, a o trošku lica koje je postavilo baštu.

Član 28

Ako korisnik bašte, ne preuzme uklonjene elemente bašte u roku od 30 dana od dana prinudnog uklanjanja, isti se mogu prodati na javnoj licitaciji.

Sredstva ostvarena od prodaje koriste se za izmirivanje troškova uklanjanja i čuvanja.

Ako sredstva nisu dovoljna, nedostajuća sredstva naplaćuju se od korisnika po cenovniku javnog preduzeća koje je izvršilo prinudno uklanjanje.

KAZNENE ODREDBE

Član 29

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 150.000 dinara kazniće se pravno lice, ako baštu postavi i koristi bez rešenja o odobrenju.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 25.000 dinara odgovorno lice u pravnom licu.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 75.000 dinara preduzetnik.

Član 30

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 100.000 dinara kazniće se pravno lice, za prekršaj iz člana 23. stav 1. tačke 2), 3), 4), 5), 6), 7).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 10.000 dinara odgovorno lice u pravnom licu.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 50.000 dinara preduzetnik.

Član 31

Za prekršaje iz člana 29. i 30. ove odluke, komunalni inspektor, odnosno komunalni milicajac izdaje prekršajni nalog u skladu sa zakonom.

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 32

Ukoliko je zahtev za postavljanje bašte podnet do dana stupanja na snagu ove Odluke, isti će biti rešen na osnovu odredbi članova koji su regulisali materiju postavljanja bašti iz Odluke o postavljanju i uklanjanju manjih montažnih objekata privremenog karaktera na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca.

Ukoliko je zahtev za postavljanje bašte podnet nakon stupanja na snagu ove Odluke, na isti će se primenjivati njene odredbe.

Ukoliko je zahtev za postavljanje bašte podnet do dana stupanja na snagu ove Odluke, po odredbama članova iz Odluke o postavljanju i uklanjanju manjih montažnih objekata privremenog karaktera na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca, i ukoliko podnosilac zahteva smatra da su odredbe novodonete odluke povoljnije po njega, ima pravo na povlačenje istog sve do dana donošenja rešenja.

Član 33

Danom stupanja na snagu ove odluke, prestaju da važe odredbe člana 7. i 8. Odluke o postavljanju i uklanjanju manjih montažnih objekata privremenog karaktera na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca ("Službeni glasnik Grada Požarevca", br. 4/19, 7/19 i 13/19) i Pravilnik o tehničkim uslovima za postavljanje letnjih bašti na površinama javne namene na teritoriji Grada Požarevca ("Službeni glasnik Grada Požarevca", br. 5/20).

Član 34

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Grada Požarevca".