PRAVILNIK
O ODOBRAVANJU I FINANSIRANJU PROGRAMA KOJIMA SE OSTVARUJU POTREBE I INTERESI GRAĐANA U OBLASTI SPORTA U AP VOJVODINI

("Sl. list AP Vojvodine", br. 35/2023)

 

I UVODNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se kriterijumi i način odobravanja programa, odnosno projekta kojima se ostvaruju potrebe i interesi građana u oblasti sporta u AP Vojvodini i dodele sredstava, izgled i sadržina predloga programa, odnosno projekta i dokumentacije koja se uz predlog podnosi, sadržina i izgled izveštaja o realizaciji programa i način i postupak kontrole realizacije odobrenih programa, odnosno projekta.

Član 2

Potrebe i interesi građana u oblasti sporta u autonomnoj pokrajini (u daljem tekstu: potrebe i interesi u oblasti sporta) iz člana 134. stav 1. Zakona o sportu (u daljem tekstu: Zakon) ostvaruje se kroz finansiranje ili sufinansiranje programa i projekata (u daljem tekstu: program) iz sredstava budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine i to:

1.) za programe navedene u tačkama 2), 4), 5), 7), 8), 11), 13) i 14) na godišnjem nivou (u daljem tekstu: godišnji program):

- promocija i podsticanje bavljenja građana sportom, posebno dece, omladine, žena i osoba sa invaliditetom, na teritoriji autonomne pokrajine;

- stvaranje uslova za razvoj vrhunskog sportskog stvaralaštva i unapređenje kvaliteta rada sa perspektivnim i talentovanim sportistima na teritoriji autonomne pokrajine;

- školska sportska takmičenja na nivou autonomne pokrajine;

- aktivnosti pokrajinskih sportskih saveza od značaja za autonomnu pokrajinu; -razvoj sportskih grana koje su od posebnog značaja za autonomnu pokrajinu;

- unapređivanje stručnog rada u organizacijama u oblasti sporta sa teritorije autonomne pokrajine;

- stipendije za sportsko usavršavanje kategorisanih sportista, posebno perspektivnih sportista;

- prikupljanje i distribucija podataka u oblasti sporta od značaja za autonomnu pokrajinu, uključujući periodična testiranja i praćenje, u anonimiziranom obliku, stanja fizičkih sposobnosti dece, omladine i odraslih na teritoriji autonomne pokrajine;

2.) za programe navedene u tačkama 1), 3), 9), 10), 12) i 15) po javnom konkursu (u daljem tekstu: posebni program):

- izgradnja, opremanje i održavanje sportskih objekata kojima se doprinosi razvoju sporta na teritoriji autonomne pokrajine, odnosno obezbeđuju uslovi za razvoj vrhunskog sporta na teritoriji autonomne pokrajine (sportski objekti od značaja za autonomnu pokrajinu);

- organizacija sportskih takmičenja od značaja za autonomnu pokrajinu;

- sprečavanje negativnih pojava u sportu (doping, nasilje i nedolično ponašanje, nameštanje sportskih rezultata i dr.) na nivou autonomne pokrajine i unapređenje zaštite zdravlja sportista;

- stručno-sportski skupovi, istraživačko-razvojni i naučno-istraživački projekti i izdavanje sportskih publikacija od značaja za autonomnu pokrajinu;

- nagrade i priznanja za postignute sportske rezultate i doprinos razvoju sporta u autonomnoj pokrajini;

- druge potrebe i interesi građana u oblasti sporta od značaja za autonomnu pokrajinu, koje utvrdi autonomna pokrajina preko svojih organa.

Potrebe i interesi u oblasti sporta iz člana 134. stav 1. tačka 6) Zakona (delatnost i programi Pokrajinskog zavoda i drugih organizacija u oblasti sporta čiji je osnivač autonomna pokrajina) ostvaruju se u skladu sa zakonom.

Nadležni pokrajinski sportski savezi za grane i oblasti sporta preko kojih se ostvaruju potrebe i interesi u oblasti sporta, uz predlog godišnjeg programa podnose i predlog programa, odnosno aktivnosti kojima se zadovoljavaju potrebe i interesi u oblasti sporta za koje se saglasno Zakonu podnosi posebni programi i ne mogu da konkurišu po javnom konkursu.

Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu (u daljem tekstu: Sekretarijat) može da utvrdi u javnom konkursu za dostavljanje predloga posebnih programa, projektne, odnosno programske zadatke za podnošenje programa.

II KRITERIJUMI ODOBRAVANJA PROGRAMA I DODELE SREDSTAVA

Član 3

Programi kojima se ostvaruju potrebe i interesi u oblasti sporta u oblasti sporta (u daljem tekstu: Programi) mogu biti odobreni ukoliko ispunjavaju kriterijume u pogledu:

1) predlagača programa;

2) nosioca programa;

3) sadržine i kvaliteta programa;

4) finansiranja programa.

Predlagač programa

Član 4

1) Predlog svog godišnjeg programa i godišnjih programa nadležnih pokrajinskih sportskih saveza za grane i oblasti sporta iz člana 2. stav 1. tačka 1) ovog pravilnika podnosi Sportski savez Vojvodine.

2) Predlog svog posebnog programa i posebnih programa nadležnih pokrajinskih sportskih saveza za grane i oblasti sporta iz člana 2. stav 1. tač. 2) ovog pravilnika podnosi Sportski savez Vojvodine, kao i druge organizacije u oblasti sporta sa sedištem na teritoriji autonomne pokrajine.

3) Vlasnik, odnosno korisnik zemljišta ili sportskog objekta - predlog svog posebnog programa (projekta) izgradnje, opremanja i održavanja sportskog objekta;

4) Akreditovane visokoškolske ustanove i naučnoistraživačke ustanove, vaspitno-obrazovne ustanove, kao i predškolske ustanove - predlog svog posebnog programa iz člana 2. stav 1. tač. 2), alineje 1, 3, 4 i 6 ovog pravilnika.

Predlozi godišnjih i posebnih programa iz stava 1. ovog člana mogu sadržati aktivnosti učesnika u sistemu sporta koji su članovi nosioca programa.

Predlozi godišnjih i posebnih programa sastoje se iz jedne samostalne programske celine ili više njih, uključujući i samostalnu programsku celinu koja se odnosi na aktivnosti u vezi sa sportom dece, a podnose se odvojeno za svaku od oblasti iz člana 134. stav 1. Zakona i za svaku posebnu granu, odnosno oblast sporta.

Predlagač programa kojim se obezbeđuje ostvarivanje potreba i interesa građana u oblasti sporta ne može predlogom programa da obuhvati aktivnosti koje se već finansiraju sredstvima budžeta Republike Srbije ili jedinice lokalne samouprave.

Nosilac programa

Član 5

Nosioci programa su direktno odgovorni za realizaciju programa.

Nosioci programa mogu biti: sportske organizacije, sportski savezi, predškolske ustanove, vaspitno-obrazovne ustanove, visokoškolske ustanove, sportski centri, jedinice lokalne samouprave sa teritorije AP Vojvodine, kao i druge ustanove koje je osnovala jedinica lokalne samouprave ili AP Vojvodina.

Član 6

Sportska organizacija kao nosilac programa mora:

1) biti registrovana u skladu sa zakonom;

2) isključivo ili pretežno poslovati na nedobitnoj osnovi, ako zakonom nije drukčije određeno;

3) imati sedište u AP Vojvodini;

4) biti direktno odgovorna za pripremu i izvođenje programa;

5) prethodno obavljati delatnost najmanje godinu dana;

6) ispunjavati, u skladu sa Zakonom, propisane uslove za obavljanje sportskih aktivnosti i delatnosti;

7) ukoliko je bila nosilac programa ranijih godina, predočiti da je odobreni program bio uspešno realizovan;

8) raspolagati kapacitetima za realizaciju programa.

Nosilac programa ne može:

1) biti u postupku likvidacije, stečaja i pod privremenom zabranom obavljanja delatnosti;

2) imati blokadu namenskog računa koji se vodi kod Uprave za trezor u trenutku zaključenja ugovora o realizaciji programa i prebacivanja (uplate) budžetskih sredstava na taj račun, poreske dugove ili dugove prema organizacijama socijalnog osiguranja;

3) biti u poslednje dve godine pravnosnažnom odlukom kažnjen za prekršaj ili privredni prestup u vezi sa svojim finansijskim poslovanjem, korišćenjem imovine, radu s decom i sprečavanjem negativnih pojava u sportu.

Ako je u jednoj sportskoj grani, odnosno oblasti sporta registrovano više pokrajinskih granskih sportskih saveza, odnosno više pokrajinskih sportskih saveza za oblast sporta, finansiraju se programi samo jednog nadležnog pokrajinskog granskog sportskog saveza, odnosno nadležnog pokrajinskog sportskog saveza za oblast sporta.

Nosilac programa iz člana 134. stav 1. tačka 3. Zakona može da bude organizacija u oblasti sporta koju je namenski i privremeno osnovana za tehničku organizaciju međunarodnog sportskog takmičenja organizacija u oblasti sporta koja ima saglasnost za organizovanje međunarodnog sportskog takmičenja.

Izuzetno od stava 3. ovog člana u oblasti sportske rekreacije više pokrajinskih sportskih saveza mogu imati status nadležnog pokrajinskog sportskog saveza preko koga se ostvaruju potrebe i interesi u oblasti sporta u oblasti sportske rekreacije.

Član 7

Nosiocu programa neće se odobriti program u postupku dodele sredstava ako je namerno ili s krajnjom nepažnjom, lažno prikazao podatke tražene u obrascima za podnošenje programa, ili ako je propustio da dostavi sve potrebne informacije.

Nosilac programa ne može dobijati sredstva iz budžeta AP Vojvodine za realizaciju svojih programa dve godine od dana kada je utvrđeno da je u potpunosti nenamenski upotrebio odobrena sredstva za realizaciju programa ili svojim propustom nije postigao u bitnom delu planirane efekte programa.

Nosiocu godišnjeg programa ne mogu biti odobrena sredstva za realizaciju novog godišnjeg programa pre nego što podnese izveštaj o ostvarivanju i realizaciji prethodno odobrenog programa.

Član 8

Organizacije u oblasti sporta mogu da podnose predloge programa individualno ili udružene s drugim organizacijama u oblasti sporta.

Organizacije koje učestvuju u realizaciji programa kao partneri, kao i njihovi troškovi, prihvataju se ako ispunjavaju iste uslove koji se primenjuju za nosioca programa.

U slučaju partnerskih programa, samo jedna organizacija je odgovorna za upravljanje odobrenim finansijskim sredstvima svih partnerskih organizacija na programu, tako da mora imati unutrašnju organizaciju koja će omogućiti takvo finansijsko poslovanje.

Sadržina i kvalitet programa

Član 9

Predlog programa mora da ispunjava sledeće kriterijume:

1) da doprinosi ostvarivanju potreba i interesa građana u oblasti sporta u autonomnoj pokrajini utvrđenih Zakonom;

2) da je u skladu sa ciljevima i prioritetima sporta u AP Vojvodini;

3) da je u skladu s programom i sportskim pravilima nadležnog nacionalnog i pokrajinskog sportskog saveza;

4) da je u skladu sa uslovima, kriterijumima i ciljevima navedenim u javnom konkursu, kod posebnih programa;

5) da se realizuje u AP Vojvodini, osim programa priprema i učešća na međunarodnim sportskim takmičenjima;

6) da ima značajan i dugotrajan uticaj na razvoj sporta u AP Vojvodini;

7) da će se realizovati u tekućoj godini ako ovim pravilnikom nije drugačije određeno;

8) da predviđa angažovanje odgovarajućeg broja učesnika u programu i potrebne resurse za realizaciju programa i da ne postoji nikakva sumnja u mogućnost realizovanja programa.

Grana sporta u okviru koje se realizuje program treba da je od posebnog značaja za Republiku Srbiju.

Pri odobravanju programa izgradnje, opremanja i održavanja sportskih objekata, prioritet imaju programi koji se odnose na sportske objekte koji su od značaja za razvoj sporta u AP Vojvodini, naročito s obzirom na ravnomernu teritorijalnu pokrivenost, multifunkcionalnost, mogućnost organizovanja sportskih takmičenja, obim korišćenja i broj korisnika, kao i na razvijenost jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji se nalazi.

Član 10

Sadržina i kvalitet programa moraju biti takva da obezbede uspeh programa, imajući u vidu faktore koje nosilac programa može kontrolisati i faktore (npr. situacije, događaji, uslovi, odluke) koji su neophodni za uspeh programa, ali su prilično ili u potpunosti izvan kontrole nosioca programa.

Sportisti, sportski stručnjaci i druga lica angažovana na realizaciji programa moraju ispunjavati uslove za obavljanje sportskih aktivnosti i sportskih delatnosti utvrđene Zakonom, a njihovo angažovanje mora biti u skladu sa Zakonom.

Finansiranje programa

Član 11

Programi se finansiraju u celini ili delimično - u visini i pod uslovima koji obezbeđuju da se uz najmanji utrošak sredstava iz budžeta AP Vojvodine postignu nameravani rezultati.

Programi se finansiraju jednokratno ili u ratama, u zavisnosti od perioda predviđenog za realizaciju programa.

Član 12

Finansijski plan (budžet) programa, predviđen predlogom programa, treba da bude:

1) ostvariv i objektivan - da su planirani realni iznosi po svim izvorima sredstava i vrstama troškova;

2) obuhvatan - da sadrži sve troškove programa iz svih izvora finansiranja;

3) uravnotežen - kada su u pitanju planirani troškovi.

Član 13

Finansijski plan za realizaciju programa sastoji se iz neposrednih troškova realizacije programa koji podrazumevaju zarade i honorare lica angažovanih na neposrednoj realizaciji programa, te materijalnih i administrativnih troškova realizacije programa (opravdani direktni troškovi), kao i iz dodatnih opravdanih troškova nosioca programa (opravdani indirektni troškovi) koji ne mogu biti veći od 15% od opravdanih direktnih troškova.

Opravdani direktni troškovi moraju biti neophodni za realizaciju programa, stvarni, detaljni i lako proverljivi.

Opravdani indirektni troškovi su prihvatljivi ako ne obuhvataju troškove koji su finansijskim planom programa namenjeni neposrednoj realizaciji nekog dela programa.

Indirektni troškovi nisu prihvatljivi ako je nosilac programa dobio iz budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine za svoj rad odgovarajuća sredstva po drugom osnovu.

Troškovi iz stava 1. ovog člana priznaju se:

1) za zaradu zaposlenih lica na realizaciji programa - do visine dve prosečne bruto zarade u Republici Srbiji za prethodnu godinu, prema podacima organa nadležnog za poslove statistike (obračunato na mesečnom nivou);

2) za honorare lica koja učestvuju u realizaciji određene programske celine programa do visine dve prosečne bruto zarade u Republici Srbiji za prethodnu godinu, prema podacima organa nadležnog za poslove statistike (obračunato na mesečnom nivou za jednu programsku celinu);

3) za troškove putovanja u zemlji (smeštaj, ishrana, prevoz, dnevnice i ostali troškovi u vezi s putovanjima) i inostranstvu (smeštaj, ishrana, prevoz, dnevnice, pribavljanje putnih isprava, vakcinacije i lekarski pregledi, kao i ostali troškovi u vezi s putovanjima) radi obavljanja programskih aktivnosti lica koja učestvuju u realizaciji programa do visine troškova priznatih u skladu s propisima koji važe za državne službenike i nameštenike i pod uslovom da su ugovoreni u skladu sa zakonom, s tim što se, izuzetno, mogu priznati i troškovi usluge obezbeđenja ishrane sportista van ugovorenih usluga, pod uslovom da se ishrana na pripremama ili takmičenjima usled objektivnih okolnosti ne može realizovati u celosti ili delimično u okviru ugovorenih usluga (npr. bonovi na regatnim stazama, strelištima);

4) za troškove kupovine opreme i plaćanja drugih usluga - pod uslovom da su neophodni za realizaciju programa i da su u skladu s tržišnim cenama, odnosno da su ugovoreni u skladu sa zakonom kojim se uređuju javne nabavke.

Lica koja su zaposlena kod nosioca programa i angažovana kao učesnici u programu ne mogu pored zarade dobijati i honorar za učešće u programu.

Troškovi programa kojima se zadovoljavaju potrebe i interesi u oblasti sporta na teritoriji autonomne pokrajine, moraju se odnositi, po pravilu, najmanje 30% na aktivnosti u vezi sa sportom dece i mladih (mlađe uzrasne kategorije), osim kada je to suprotno prirodi predloženog programa, s tim što se aktivnosti u vezi sa sportom dece i mladih u programu obavezno definišu kao samostalna programska celina.

Jednoj organizaciji u oblasti sporta ne može se odobriti više od 20% sredstava od ukupne sume sredstava budžeta Autonomne pokrajine Vojvodine, predviđenih za finansiranje programa iz oblasti sporta.

Član 14

Neopravdani troškovi naročito jesu: dugovi i pokrivanje gubitaka ili zaduženja; kamatna zaduženja; stavke koje se već finansiraju iz nekog drugog programa; troškovi kupovine zemljišta i zgrada i kapitalna ulaganja, osim kada je to neophodno za realizaciju programa; troškovi gubitaka zbog promena kursa valuta na finansijskom tržištu; troškovi otplate rata po osnovu ranije zaključenih ugovora (npr. lizing, kredit); kupovina alkoholnih pića, brze hrane i duvana; parking u zemlji; životno osiguranje; kazne; "razno", "eventualno", "ostalo" (svi troškovi moraju biti detaljno opisani u budžetu programa).

Sredstva koja organizacija ili njeni partneri ulažu u aktivnosti na realizaciji programa moraju biti posebno navedena.

Opravdani troškovi moraju biti bazirani na realnim troškovima prema vrsti i podvrsti troškova (navedene jedinice mere, broj jedinica i cena po jedinici), a ne na ukupnoj sumi, osim za troškove putovanja, dnevnica i indirektne troškove.

Član 15

Nosioci programa dužni su da promet budžetskih sredstava vrše preko posebnog računa, koji će se koristiti isključivo za budžetska sredstva, u skladu s propisima kojima se uređuje ova oblast.

III PREDLOG PROGRAMA I DOKUMENTACIJA KOJA SE UZ PREDLOG PODNOSI

Podnošenje godišnjih i posebnih programa pokrajinskih sportskih saveza

Član 16

Kada predloge godišnjih i posebnih programa podnosi Sportski savez Vojvodine, objedinjeno za svoj program i programe pokrajinskih sportskih saveza, predlozi programa podnose se na posebnom aplikativnom obrascu u elektronskoj formi, koji se nalazi na internet adresi: https://esavezi.rs i to za svaki pokrajinski sportski savez pojedinačno.

Predloge programa iz prvog stava Sportski savez Vojvodine dostavlja i u pisanom obliku.

Član 17

Predlog godišnjih programa i posebnih programa sadrži sledeće detaljne podatke:

1) o nosiocu programa;

2) o oblasti potreba i interesa građana autonomne pokrajine u kojoj se ostvaruje program iz člana 134. stav 1. Zakona;

3) o učesnicima u realizaciji programa i svojstvu u kome se angažuju;

4) o ciljevima i očekivanim rezultatima, uključujući u to i podatke o tome koje će probleme program rešiti i kojim grupama populacije, kao i to na koji način će program koristiti;

5) o vrsti i sadržini aktivnosti i vremenu i mestu realizacije programa, odnosno obavljanja aktivnosti;

6) o tome kako će se ocenjivati uspešnost programa (vrednovanje rezultata programa);

7) o budžetu (finansijskom planu) programa, odnosno potrebnim novčanim sredstvima, iskazanim prema vrstama troškova i utvrđenim obračunom ili u paušalnom iznosu;

8) dinamički plan upotrebe sredstava (period u kom su sredstva potrebna, kao i rokovi u kojima su potrebna);

9) o prethodnom finansiranju nosioca programa.

Član 18

Godišnji programi nadležnih pokrajinskih granskih sportskih saveza sastoje se od četiri programske aktivnosti:

1. Sport dece i mladih (mlađe uzrasne kategorije) - takmičenja, kampovi, pripreme i nabavka opreme i rekvizita;

2. Edukativni program - organizacija stručnih tribina, izrada stručnih publikacija, stručno osposobljavanje i sl.;

3. Takmičarski program (seniori) - organizacija pokrajinskih prvenstava;

4. Tehničko funkcionisanje saveza.

Nadležnim pokrajinskim granskim sportskim savezima koji u svom godišnjem programu ne predvide realizaciju programskih aktivnosti iz tačaka 1, 2. i 3, neće biti odobreno finansiranje godišnjeg programa.

Nadležni pokrajinski granski sportski savezi moraju najmanje 30% sredstava dobijenih od sekretarijata za realizaciju godišnjeg programa, usmeriti za realizaciju programske aktivnosti iz stava 1. tačka 1.

Nadležni pokrajinski granski sportski savezi moraju najmanje 5% sredstava dobijenih od sekretarijata za realizaciju godišnjeg programa, usmeriti za realizaciju aktivnosti iz stava 1. tačka 2., za sprovođenje najmanje dve različite aktivnosti. Stručno osposobljavanje jednog, ili više lica, smatra se jednom aktivnošću.

Nadležni pokrajinski granski sportski savezi ne mogu utrošiti više od 1/3 sredstava dobijenih od Sekretarijata za realizaciju godišnjeg programa iz stava 1. tačke 1. i 3., za troškove službenih lica na takmičenjima.

Član 19

Godišnji programi nadležnih pokrajinskih sportskih saveza za oblasti sporta, sastoje se od četiri programske aktivnosti:

1. Sport dece i mladih - realizacija programa i projekata namenjenih deci i mladima;

2. Edukativni program - organizacija stručnih tribina, izrada stručnih publikacija, stručno osposobljavanje i sl.;

3. Realizacija programa koji imaju za cilj povećanje obuhvata učešća bavljenja građana sportom, posebno žena, starih i osoba sa invaliditetom;

4. Tehničko funkcionisanje saveza.

Nadležnim pokrajinskim sportskim savezima iz oblasti sporta koji u svom godišnjem programu ne predvide realizaciju programskih aktivnosti iz tačaka 1, 2. i 3, neće biti odobreno finansiranje godišnjeg programa.

Nadležni pokrajinski sportski savezi za oblasti sporta moraju najmanje 50% sredstava dobijenih od sekretarijata za realizaciju godišnjeg programa, ukupno usmeriti za realizaciju programskih aktivnosti iz stava 1. pod tačkama 1. i 3.

Nadležni pokrajinski granski sportski savezi moraju najmanje 5% sredstava dobijenih od sekretarijata za realizaciju godišnjeg programa, usmeriti za realizaciju aktivnosti iz stava 1. tačka 2., za sprovođenje najmanje dve različite aktivnosti. Stručno osposobljavanje jednog ili više lica, smatra se jednom aktivnošću.

Član 20

Predlozi godišnjih programa dostavljaju se prema dinamici utvrđenoj Programskim kalendarom iz člana 117. stav 1. Zakona o sportu i to:

1. jun - predlagači, odnosno nosioci programa dostavljaju svoje predloge godišnjih programa Sekretarijatu;

1. jul - pokrajinski sekretar obrazuje stručnu komisiju za izbor programa i projekata koja analizira i ocenjuje podnete predloge godišnjih programa;

15. jul - Sekretarijat donosi preliminarnu odluku, na predlog stručne komisije o dodeli sredstava za narednu budžetsku godinu za realizaciju godišnjih programa kojima se ostvaruju potrebe i interesi u oblasti sporta u AP Vojvodini;

15. decembar - Sekretarijat revidira predloge godišnjih programa i usklađuje ih sa sredstvima utvrđenim u budžetu Autonomne pokrajine Vojvodine za narednu godinu;

30. decembar - Sekretarijat donosi odluku i obaveštava nosioce programa o visini odobrenih sredstava po programima i projektima.

Član 21

Sportski savez Vojvodine utvrđuje rok do kada mu nadležni pokrajinski sportski savezi - njihovi članovi, dostavljaju svoje predloge godišnjih i posebnih programa, čiji je on ovlašćeni predlagač, u skladu sa Zakonom i o tome ih obaveštava. Ukoliko nadležni pokrajinski sportski savez ne dostavi svoj predlog u utvrđenom roku, ostaviće mu se naknadni rok do deset dana (u opravdanim slučajevima), a ako ni tada predlog ne bude dostavljen, smatraće se da je taj savez odustao od predlaganja svojih programa za finansiranje u godini za koju se programi podnose.

Sportski savez Vojvodine može od predlagača programa, za predloge programa u pogledu kojih postoji potreba za dodatnim informacijama, pojašnjenjima ili korigovanjima, pre dostavljanja predloga Sekretarijatu, da traži dodatno objašnjenje ili korigovanje programa.

Član 22

Saglasno Zakonu, Sekretarijat može izuzetno odobriti određeni program kojim se realizuju potrebe i interesi u oblasti sporta iz člana 134. stav 1. Zakona i na osnovu podnetog predloga programa u toku godine, bez javnog konkursa, kada je u pitanju program od posebnog značaja za ostvarivanje potreba i interesa u oblasti sportu ili kada je reč o programu koji - zbog objektivnih razloga - nije mogao biti podnet u skladu s Programskim kalendarom, a predmet i sadržaj programa su takvi da ga uspešno može realizovati samo određeni nosilac programa.

Član 23

Predlog programa može se izuzetno odnositi i na aktivnosti koje se realizuju u dužem periodu - do četiri godine, pod uslovom da je to nužno s obzirom na prirodu i ciljeve aktivnosti, da su predlogom programa za svaku godinu predviđena potrebna sredstva i da su merljivi godišnji rezultati realizacije programa.

Nastavak realizacije programa iz stava 1. ovog člana odobrava se svake godine.

Realizacija, odnosno nastavak programa iz st. 1. i 2. ovog člana može se odobriti samo ako je podnet godišnji izveštaj za prethodnu budžetsku godinu u skladu sa ugovorom o realizovanju programa i ako su ostvareni očekivani rezultati.

Podnošenje posebnih programa po javnim konkursima

Član 24

Javni konkursi i javna obaveštenja u smislu ovog pravilnika objavljuju se u dnevnim novinama koje izlaze na čitavoj teritoriji AP Vojvodine, Službenom listu AP Vojvodine i na internet sajtu Sekretarijata.

U javnom konkursu za dostavljanje predloga posebnih programa navode se bitni uslovi i kriterijumi koje treba da ispune predloženi programi, a posebno: predmet javnog konkursa; visina sredstava koja su na raspolaganju za predmet javnog konkursa; rok do kada moraju biti podneti predlozi programa; uslovi u pogledu podnosilaca programa; potrebna dokumentacija uz predlog programa.

Broj predloga posebnih programa koji mogu biti podneti po javnom konkursu i koji mogu biti odobreni može biti određen na sledeći način:

1) dozvoljava se da jedan nosilac programa može da podnese samo jedan predlog programa;

2) dozvoljava se dostava više predloga programa istog nosioca programa, ali se odobrava samo jedan predlog programa;

3) dozvoljava se dostavljanje više predloga programa istog nosioca programa i više njih može biti odobreno, ali se ovo uslovljava time da ista lica ne mogu biti angažovana na tim programima (različiti programski timovi);

4) dozvoljava se da organizacija može biti partner u većem broju programa.

Ukoliko u tekstu Javnog konkursa nije posebno određen jedan od načina iz prethodnog stava, dozvoljeno je da dostavljanje predloga programa bude po bilo kom opisanom načinu.

Odlukom Sekretarijata mogu biti određeni i maksimalno dozvoljeni iznosi po pojedinom programu. Ukoliko je takva odluka doneta, maksimalno dozvoljeni iznos se navodi u javnom konkursu i javnom obaveštenju.

Član 25

Predlozi programa razmatraju se ako su ispunjeni sledeći formalni kriterijumi:

1) predlog programa mora biti podnet u pisanom obliku, na utvrđenom obrascu (aplikacionom formularu), koji se nalazi na internet sajtu Sekretarijata;

2) aplikativni formular se ispisuje na jeziku i pismu u službenoj upotrebi;

3) predlog programa mora biti potpun, jasan, precizan i sadržati verodostojne podatke;

4) predlog programa mora biti podnet u propisanom roku.

Član 26

Predlozi posebnih programa koji se dostavljaju po objavljivanju javnog konkursa, dostavljaju se u roku utvrđenom u tom konkursu.

Uz predlog programa navedenom na propisanom obrascu, podnosi se dokumentacija utvrđena u javnom konkursu, a kojom se dokazuje ispunjenost Zakonom i ovim pravilnikom propisanih bližih kriterijuma za ostvarivanje potreba i interesa u oblasti sporta, kao i pisana izjava lica ovlašćenog za zastupanje predlagača, odnosno nosioca programa o tome da ne postoje prepreke iz člana 6. ovog pravilnika.

Obrazac predloga programa i dokumentacija koja se dostavlja uz predlog programa moraju biti u celosti popunjeni.

Sva obavezna i prateća dokumentacija, moraju biti dostavljeni Sekretarijatu u jednoj koverti (ili paketu), preporučenom poštom, na adresu Sekretarijata, ili lično predati u Pisarnici pokrajinskih organa. Svi dokumenti se istovremeno podnose i u elektronskom obliku na CD-u ili drugom nosaču elektronskih podataka (USB, SD, itd.)

Predlog programa koji je poslat u više koverata, tj. paketa, neće biti uzet u obzir.

Obrasci za prijavljivanje predloga posebnih programa po javnim konkursima, dostupni su na internet sajtu Sekretarijata na adresi: www.sio.vojvodina.gov.rs.

IV NAČIN ODOBRAVANJA SREDSTAVA ZA GODIŠNJE I POSEBNE PROGRAME POKRAJINSKIH SPORTSKIH SAVEZA

Član 27

Za ocenu godišnjih i posebnih programa nadležnih pokrajinskih sportskih saveza, pokrajinski sekretar nadležan za sport i omladinu (u daljem tekstu: pokrajinski sekretar) obrazuje stručnu komisiju u kojoj - pored predstavnika Sekretarijata - učestvuje i po jedan predstavnik Sportskog saveza Vojvodine i Pokrajinskog zavoda za sport i medicinu sporta (u daljem tekstu: Komisija).

Komisija ima predsednika i šest članova.

Komisija iz stava 1. ovog člana sastoji se od lica koja imaju iskustvo u upravljanju sistemom u oblasti sporta i programima u oblasti sporta.

Komisija može, za predloge programa u pogledu kojih postoji potreba za dodatnim informacijama ili pojašnjenjima ili korigovanjima, pre dostavljanja predloga pokrajinskom sekretaru, da traži dodatno objašnjenje ili korigovanje od podnosioca, odnosno nosioca programa.

Komisija može o određenom pitanju da zatraži i pribavi pisano stručno mišljenje istaknutih stručnjaka ili odgovarajućih organizacija, ustanova ili institucija.

Član 28

Predlog programa Komisija ocenjuje prema sledećim kriterijumima:

1) ispunjenost formalnih (administrativnih) uslova koje treba da ispuni predlog programa;

2) ispunjenje uslova koji su u vezi s podnosiocem, odnosno nosiocem programa, utvrđenih Zakonom i ovim pravilnikom;

3) usklađenost ciljeva programa s potrebama i interesima u oblasti sporta, prioritetima i ciljevima sporta u AP Vojvodini, kao i s ciljevima programa nadležnog pokrajinskog sportskog saveza;

4) vrednovanje kvaliteta predloga programa.

Prioritet pri davanju predloga Komisije imaju programi koji su bolje ocenjeni prema kriterijumima iz stava 1. tač. 3) i 4) ovog člana, ako Zakonom ili ovim pravilnikom nije drugačije određeno, te koji obezbeđuju da se - uz najmanji utrošak sredstava iz budžeta AP Vojvodine - postignu nameravani rezultati.

Pri davanju predloga za odobravanje programa kojim se ostvaruju potrebe i interesi u oblasti sporta, Komisija mora voditi računa o tome da prioritet imaju programi koji su strukturne i razvojne prirode, a između programa organizovanja, odnosno učešća na sportskim priredbama, prioritet imaju programi koji su u vezi sa sportskim priredbama višeg ranga, u skladu sa Zakonom.

Član 29

Procena kvaliteta godišnjih i posebnih programa, uključujući i finansijski plan programa, sprovodi se u skladu s kriterijumima utvrđenim ovim pravilnikom.

Procena kvaliteta programa obuhvata dva tipa kriterijuma za evaluaciju: kriterijume za selekciju i kriterijume za dodelu sredstava.

Kriterijumi za selekciju programa obuhvataju elemente kojima se ocenjuju finansijske i operativne sposobnosti podnosioca programa, kako bi se obezbedilo da ima potrebna sredstva za sopstveni rad tokom celokupnog perioda realizacije programa i da poseduje profesionalne sposobnosti, stručnost i iskustvo, koji su potrebni za uspešnu realizaciju kompletnog programa, uključujući i partnere u realizaciji programa.

Kriterijumi za selekciju godišnjih programa obuhvataju i vrednovanje kapaciteta nadležnog pokrajinskog sportskog saveza nosioca programa za dugoročno ostvarivanje potreba i interesa u oblasti sporta i realizovanje predloženog programa.

Kriterijumi za odobravanje sredstava obuhvataju one elemente utvrđene ovim pravilnikom koji omogućavaju da se kvalitet podnetih programa proceni na osnovu postavljenih programskih ciljeva i prioriteta, a sama sredstva odobre po osnovu aktivnosti koje maksimiraju opšte efekte realizacije programa.

Član 30

Kvalitet godišnjih programa Sportskog saveza Vojvodine i nadležnih pokrajinskih sportskih saveza za oblasti sporta, kao i posebnih programa nadležnih pokrajinskih sportskih saveza za grane i oblasti sporta, procenjuje se prema kriterijumima koji su podeljeni na sekcije.

Kriterijumi vrednovanja (evaluacije, ocene) kvaliteta posebnog programa obuhvataju:

Sekcija 1 - Finansijski i operativni kapacitet nosioca programa (da li nosilac programa i partneri imaju dovoljno iskustva u vođenju sličnih programa; da li nosilac programa i partneri imaju dovoljno stručnosti i tehničkog znanja za vođenje predloženog programa - imajući u vidu tip aktivnosti koje su predviđene programom; da li nosilac programa i partneri imaju dovoljne upravljačke kapacitete - uključujući angažovana lica, opremu i sposobnost za upravljanje predloženim budžetom programa; da li nosioci programa imaju dovoljno stabilne i dovoljne izvore finansiranje) -maksimalni broj bodova: 20.

Sekcija 2 - Značaj programa (koliko program doprinosi promociji i podsticanju bavljenja građana sportom, posebno dece, omladine, žena i osoba sa invaliditetom na teritoriji AP Vojvodine; koliko je program usaglašen s Programom razvoja sporta u AP Vojvodini; konzistentnost programa - koliko program zadovoljava potrebe i ima u vidu ograničenja koja postoje u oblasti sporta u AP Vojvodini; koliko su jasno definisani i strateški odabrani oni koji su u vezi s programom; da li su potrebe ciljne grupe i krajnjih korisnika jasno definisane i dobro odmerene; da li program poseduje dodatne kvalitete) -maksimalni broj bodova: 30.

Sekcija 3 - Metodologija (da li su planirane aktivnosti odgovarajuće, praktične i dosledne ciljevima i očekivanim rezultatima; koliko je kompaktan celokupan plan programa; da li su učešće partnera i njegovo angažovanje u realizaciji programa dobro odmereni; da li su učešće ciljne grupe i krajnjih korisnika i njihovo angažovanje u realizaciji programa dobro odmereni; da li je plan realizacije programa dobro razrađen i izvodljiv; da li predlog programa sadrži indikatore uspešnosti programa koji se mogu objektivno verifikovati) - maksimalni broj bodova: 30.

Sekcija 4 - Održivost programa (da li će aktivnosti predviđene programom imati konkretan uticaj na ciljne grupe, da li će program imati višestruki uticaj; da li su očekivani rezultati programa održivi)- maksimalni broj bodova: 10.

Sekcija 5 - Budžet i racionalnost troškova (da li je odnos između procenjenih troškova i očekivanih rezultata zadovoljavajući; da li je predloženi trošak neophodan za implementaciju programa) - maksimalni broj bodova: 10.

Ako je ukupan zbir u sekciji 1 niži od 12 poena, predlog programa se isključuje iz evaluacionog procesa.

Ako je ukupan zbir u sekciji 2 niži od 20 poena, program se isključuje iz evaluacionog procesa.

Prilikom dodele sredstava, razmatraće se samo predlozi programa koji budu imali više od 50 bodova.

Smatra se da Sportski savez Vojvodine u potpunosti ispunjava kriterijume u vezi s finansijskim i operativnim kapacitetom iz stava 2. tačka 1) ovog člana.

Na pokrajinske sportske saveze za oblasti sporta koji se rangiraju prema Pravilniku o kategorizaciji sportskih saveza, neće se primenjivati vrednovanje po sekcijama 1 i 2 ovog člana, jer su ti kriterijumi obuhvaćeni navedenim Pravilnikom, nego će se vrednovanje vršiti na sledeći način: savezi iz prve kategorije - od 41 do 50 bodova; savezi iz druge kategorije - od 31 do 40 bodova; savezi iz treće kategorije - od 21 do 30 bodova; savezi iz četvrte kategorije - od 11 do 20 bodova; savezi iz pete kategorije - do 10 bodova.

Član 31

Kvalitet godišnjih programa nadležnih pokrajinskih granskih sportskih saveza procenjuje se prema kategorizaciji iz sekcije 1 i kriterijumima sekcija od 2 do 4.

Kriterijumi vrednovanja (evaluacije, ocene) kvaliteta godišnjeg programa obuhvataju:

Sekcija 1 - Kategorizacija pokrajinskog granskog sportskog saveza (savezi iz prve kategorije - od 51 do 60 bodova; savezi iz druge kategorije - od 41 do 50 bodova; savezi iz treće kategorije - od 31 do 40 bodova; savezi iz četvrte kategorije - od 21 do 30 bodova; savezi iz pete kategorije - 10 do 20 bodova; za pokrajinske granske sportske saveze posebno značajne za AP Vojvodinu dodatnih 10 bodova)- maksimalni broj bodova: 70.

Sekcija 2 - Značaj programa (koliko je program usaglašen s Programom razvoja sporta u AP Vojvodini; da li realizacija programa omogućava postizanje vrhunskih sportskih rezultata i povećanje obuhvata bavljenja građana određenom granom sporta) - maksimalni broj bodova: 10.

Sekcija 3 - Metodologija (da li su planirane aktivnosti odgovarajuće, praktične i dosledne ciljevima i očekivanim rezultatima; da li je plan realizacije programa dobro razrađen i izvodljiv i da li predlog programa sadrži indikatore uspešnosti programa koji se mogu objektivno verifikovati) - maksimalni broj bodova: 10.

Sekcija 4 - Budžet i racionalnost troškova (da li je odnos između finansijskog plana programa, odnosno procenjenih troškova i očekivanih rezultata zadovoljavajući; da li je predloženi trošak neophodan za implementaciju programa) -maksimalni broj bodova: 10.

Prilikom dodele sredstava, razmatraće se samo predlozi programa koji budu imali više od 30 bodova.

Član 32

Postupak odobravanja programa koji su primljeni u predviđenom roku vrši se u tri faze.

Prva faza - vrši se administrativna (formalna) provera i ocena ispunjenosti uslova i kriterijuma u pogledu nosioca programa, forme predloga programa i adekvatnosti predloženog programa, utvrđenih Zakonom, ovim pravilnikom i javnim konkursom. Prvu fazu sprovodi Sekretarijat.

Druga faza - vrednuje se kvalitet programa prema kriterijumima iz čl. 30. i 31. ovog pravilnika, te se utvrđuje predlog pokrajinskom sekretaru za odobrenje programa. Drugu fazu sprovodi Komisija.

O radu Komisije vodi se zapisnik koji potpisuju predsednik i članovi Komisije. Komisija dostavlja predlog za odobravanje programa pokrajinskom sekretaru.

Ako je predloženi program prošao prethodne dve faze, u trećoj fazi donosi se konačna odluka o odobravanju programa i određenju visine sredstava za njegovu realizaciju.

Treća faza - pokrajinski sekretar odlučuje, na osnovu predloga Komisije.

Nepotpuni predlozi programa ne vraćaju se podnosiocu predloga.

Član 33

Kvalitet programa vrednuje se tako što Komisija na svojoj sednici ocenjuje dostavljene programe prema tabelama vrednovanja, a ukupan broj bodova utvrđuje se na osnovu prosečnih ocena u okviru pojedinih sekcija, ako ovim pravilnikom nije drugačije određeno.

Član 34

Nakon donošenja konačne odluke o odobrenju sredstava za godišnje programe, pokrajinski sportski savezi su u obavezi da usklade svoje finansijske planove sa odobrenim sredstvima do 15. januara tekuće godine, vodeći računa o strukturi programskih aktivnosti iz čl. 18. i 19. ovog pravilnika.

V NAČIN ODOBRAVANJA SREDSTAVA ZA POSEBNE PROGRAME PO JAVNIM KONKURSIMA

Član 35

Za posebne programe iz člana 2. stav 1. tačka 2) ovog pravilnika, koji se dostavljaju po javnim konkursima - konkursima, pokrajinski sekretar, za svaki raspisan Javni konkurs, obrazuje Komisiju od tri člana iz reda zaposlenih u Sekretarijatu koji vrednuju pristigle predloge posebnih programa.

Komisija stručno pregleda i ocenjuje podnete predloge, na osnovu Zakona i ovog pravilnika, vrednuje ih u skladu sa kriterijumima sadržanim u članu 30. pravilnika, ocenjujući po sekcijama svaki predlog projekta, te nakon toga dostavlja pokrajinskom sekretaru predlog za odobravanje programa.

Kada je konkurs otvoren na vremenski period duži od jednog meseca, komisija će pristigle predloge programa razmatrati periodično i dostavljati pokrajinskom sekretaru periodične predloge za finansiranje.

Član 36

Postupak odobravanja programa pristiglog na javni konkurs, sprovodi se u tri faze, shodno postupku opisanom u članu 32. ovog pravilnika.

Član 37

Vodeći računa o ukupno raspoloživim budžetskim sredstvima za finansiranje programa kojima se ostvaruju potrebe i interesi u oblasti sporta, predlog da se program ne prihvati i da se ne odobre sredstva Komisija daje u sledećim slučajevima:

1) ako program nije dovoljno relevantan sa stanovišta ostvarivanja ciljeva utvrđenih u članu 9. ovog pravilnika;

2) ako su drugi programi prioritetniji za finansiranje;

3) ako finansijske i operativne mogućnosti podnosioca programa nisu dovoljne;

4) ako je program slabijeg kvaliteta u poređenju sa odabranim predlozima programa.

Član 38

O odobrenju godišnjih i posebnih programa pokrajinski sekretar odlučuje pojedinačnim rešenjem.

Rešenja o odobrenju godišnjeg i posebnog programa jesu konačna i protiv njih se može voditi upravni spor. Predmet upravnog spora ne može biti, u skladu sa Zakonom, iznos dobijenih sredstava po osnovu godišnjih i posebnih programa.

U skladu sa Zakonom, s nosiocem odobrenog programa Sekretarijat zaključuje ugovor o realizovanju programa.

Ako se nosilac odobrenog programa ne odazove pozivu za zaključenje ugovora u roku od osam dana od poziva, smatraće se da je odustao od predloga programa, u skladu sa Zakonom.

VI IZVEŠTAJ O REALIZACIJI PROGRAMA

Izveštaji o namenskom korišćenju sredstava nosilaca godišnjih programa

Član 39

Nosioci odobrenih godišnjih programa - savezi i Sportski savez Vojvodine, obavezni su da Sekretarijatu, do 15. jula, dostave informaciju o finansijskom poslovanju za prvo polugodište tekuće godine. Naredna avansna uplata budžetskih sredstava neće se uplaćivati onim nosiocima godišnjih programa koji ne dostave ovu informaciju.

Konačni (godišnji) finansijski izveštaj savezi i Sportski savez Vojvodine dostavljaju do 31. januara za prethodnu godinu, uz prilog overenih kopija računa i uz drugu prateću dokumentaciju, kao i izvode iz banke za sve nastale rashode u protekloj godini.

Podnosioci odobrenog godišnjeg programa u izveštaju o realizaciji programa procenjuju postignute rezultate, sa stanovišta postavljenih ciljeva (samoevaluacija).

Podnošenjem izveštaja smatra se da je nosilac godišnjeg programa opravdao sredstva koja su mu odobrena za realizaciju godišnjeg programa i planirane rezultate programa.

Pretpostavka iz prethodnog stava ovog člana ne isključuje postupak kontrole realizacije programa u skladu sa ovim pravilnikom.

Izveštaj o namenskom korišćenju sredstava iz prethodnog stava podnosi se na obrascu koji se nalazi na internet sajtu Sekretarijata.

Nosilac programa obavezan je da po podnošenju izveštaja izvrši povraćaj neutrošenih sredstava dobijenih za godišnji program koji je realizovan u prethodnoj godini.

Sekretarijat razmatra samo one izveštaje o realizaciji programa koji su podneti na propisanim obrascima.

Član 40

Odobreno, odnosno započeto finansiranje realizacije programa može se obustaviti ako podnosilac odobrenog programa, u rokovima utvrđenim ugovorom o realizovanju programa, nije dostavio izveštaj s potrebnom kompletnom dokumentacijom o ostvarivanju programa, ili delova programa i korišćenju sredstava budžeta AP Vojvodine.

Sportski savez Vojvodine kao ovlašćeni predlagač godišnjih programa pokrajinskih sportskih saveza ima obavezu da prati realizaciju odobrenih godišnjih programa i da podnese izveštaj Sekretarijatu o ostvarivanju ciljeva i efekata programa na kraju realizacije programa (ako se uoče ozbiljni problemi i nedostaci u realizaciji programa, i pre toga).

Savezi su obavezni da Sportskom savezu Vojvodine pruže sve potrebne informacije i da omoguće uvid u sva dokumenta i sve aktivnosti u vezi s realizacijom programa, kao i da dostave primerak izveštaja o realizaciji programa. Sportski savez Vojvodine potom objedinjene finansijske izveštaje godišnjih programa dostavlja Sekretarijatu.

Izveštaji o namenskom korišćenju sredstava nosilaca posebnih programa

Član 41

Nosilac odobrenog posebnog programa kome su preneta sredstva dužan je da namenski koristi sredstva dobijena iz budžeta AP Vojvodine.

Nosilac odobrenog posebnog programa obavezan je da nabavku dobara, usluga ili radova u okviru odobrenih sredstava sprovodi u skladu sa zakonom kojim se uređuju javne nabavke.

Nosilac realizacije posebnog programa dužan je da blagovremeno, bez odlaganja, obavesti Sekretarijat o svim okolnostima koje ugrožavaju ili onemogućavaju realizovanje projekta, a koje zahtevaju izmenu utvrđene dinamike aktivnosti predviđene ugovorom (produžetak roka realizacije).

Član 42

Nosilac realizacije posebnog programa u obavezi je da u roku od 15 dana od završetka realizacije projekta dostavi Sekretarijatu izveštaj o njegovoj realizaciji. Uz izveštaj, koji se dostavlja na obrascu koji se objavljuje na internet sajtu Sekretarijata, nosilac projekta dostavlja i fotokopije kompletne dokumentacije o utrošku sredstava, overene sopstvenim pečatom, kao i izvod iz banke s promenama stanja na računu.

Nosilac je u obavezi da dostavi i evaluacioni list koji je sastavni deo navedenog obrasca za podnošenje izveštaja.

Sekretarijat razmatra samo one izveštaje o realizaciji programa koji su podneti na propisanom obrascu koji se nalazi na internet sajtu Sekretarijata.

Član 43

U slučaju da nosilac posebnog programa ne podnese izveštaj u ugovorenom roku, odnosno da dostavi nepotpun izveštaj, zaposleni u Sekretarijatu koji obrađuje taj predmet dostaviće nosiocu opomenu za dostavljanje izveštaja, u kojoj će ga poučiti o načinu podnošenja i o posledicama propuštanja naknadno ostavljenog roka koji ne može biti duži od deset dana. Opomena se dostavlja preporučenom poštom, s dostavnicom.

Ukoliko podnosilac ne postupi ni po opomeni iz prethodnog stava, predmet će se uputiti nadležnom organu (pravobranilaštvo) radi pokretanja postupka povraćaja sredstava.

VII KONTROLA REALIZACIJE ODOBRENIH PROGRAMA

Član 44

Nosilac programa vodi sve potrebne evidencije koje omogućavaju Sekretarijatu sprovođenje kontrole realizovanja programa i utroška sredstava.

Nosilac odobrenog programa dužan je da čuva evidenciju, odnosno dokumentaciju u vezi s realizovanjem tog programa deset godina od dana kada je taj program završen, ako zakonom nije drukčije određeno.

Nosilac programa je u obavezi da ovlašćenim licima Sekretarijata omogući uvid u celokupnu dokumentaciju i sva mesta u vezi s realizacijom ugovorenog programa, i da im u postupku kontrole pruži sva potrebna obaveštenja.

Nosilac programa je u obavezi da omogući Sekretarijatu uvid u podatke koje vode treća lica, a u vezi su s korišćenjem odobrenih sredstava i realizacijom programa.

Član 45

Izmene finansijskog plana raspodele odobrenih sredstava za realizaciju godišnjeg programa, nosilac programa može da izvrši tako što će mu se u periodu od 1. do 15. oktobra, omogućiti da u aplikaciji e-savezi, u elektronskoj bazi za finansiranje godišnjeg programa, uskladi finansijske stavke u svom godišnjem programu u slučaju ako je u toku kalendarske godine došlo do nepredviđenih rashoda pri realizaciji planiranog programa, ili je došlo do nemogućnosti da se planirani program uopšte realizuje i slično, a što se nije moglo predvideti na početku kalendarske godine.

Član 46

Finansiranje realizacije programa može se obustaviti ako nosilac programa:

1) na zahtev Sekretarijata, kao i u rokovima utvrđenim ugovorom o realizovanju programa, nije dostavio izveštaj s potrebnom kompletnom dokumentacijom o ostvarivanju programa ili delova programa i korišćenju sredstava budžeta AP Vojvodine;

2) upotrebljava sredstva nenamenski, u potpunosti ili delimično;

3) ne poštuje dinamiku realizovanja programa ili se ne pridržava propisanih ili ugovorenih mera koje su utvrđene radi obezbeđenja realizacije programa;

4) prestane da ispunjava uslove koji su na osnovu Zakona i ovog pravilnika potrebni za odobrenje programa;

5) spreči ili onemogući sprovođenje propisanih, odnosno ugovorenih kontrolnih mera;

6) u drugim slučajevima očigledno ne može da realizuje program u bitnom delu kako je planirano.

Nosilac neće odgovarati za kašnjenja ili neizvršavanje obaveza predviđeni h u govorom o realizaciji programa kada do neizvršenja dođe usled više sile (npr. elementarnih nepogoda), naloga državnih organa, i drugih okolnosti koje su izvan realne kontrole i nisu posledica greške ili nemara nosioca programa.

VIII KRITERIJUMI ODOBRAVANJA I KONTROLE PROGRAMA IZGRADNJE, ODRŽAVANJA I OPREMANJA SPORTSKIH OBJEKATA

Član 47

U postupku odobravanja programa, odnosno projekata izgradnje, opremanja i održavanja sportskih objekata, pored kriterijuma utvrđenih u članu 9. tačke 1, 2, 4, 6. i 8. ovog pravilnika, ceni se ispunjenost sledećih kriterijuma:

1) da za planirane aktivnosti postoji potrebna dokumentacija u skladu sa zakonom kojim se uređuje planiranje i izgradnja objekata;

2) da je obezbeđena lokacija za izgradnju sportskog objekta;

3) da je u pitanju sportski objekat koji je od značaja za razvoj sporta u AP Vojvodini, naročito s obzirom na ravnomernu teritorijalnu pokrivenost, multifunkcionalnost, mogućnost organizovanja sportskih takmičenja, obim korišćenja i broj korisnika, kao i na razvijenost jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji se nalazi;

4) da je u pitanju održavanje sportskog objekta koje može biti kapitalno (rekonstrukcija, dogradnja, adaptacija i sanacija), investiciono ili tekuće održavanje sportskog objekta;

5) da su radovi na izgradnji i održavanju sportskih objekata predviđeni odgovarajućom planskom dokumentacijom;

6) da je predmer i predračun radova na izgradnji, odnosno održavanju sportskog objekta urađen i da ga je overilo stručno lice;

7) da je zemljište na kojem se planira izgradnja novog sportskog objekta u javnoj svojini;

8) da je sportski objekat u javnoj svojini (u celini ili delimično);

9) da nosilac programa iz sopstvenih sredstava snosi troškove pripremnih radova, angažovanja stručnog nadzora, tehničkog prijema, uknjižbe;

10) da se izgradnja, održavanje i opremanje sportskog objekta u okvirima javnoprivatnog partnerstva vrši pod uslovima i na način utvrđen zakonom kojim je uređeno javnoprivatno partnerstvo.

Član 48

Predlog projekta izgradnje, opremanja i održavanja sportskog objekta podnosi njegov vlasnik, odnosno korisnik zemljišta ili sportskog objekta, uz saglasnost vlasnika zemljišta, odnosno sportskog objekta.

Predlog projekta izgradnje i kapitalnog održavanja sportskog objekta mogu zajednički da podnesu više ovlašćenih podnosilaca, u slučaju susvojine na zemljištu ili objektu.

Opremanje sportskog objekta podrazumeva opremu koja se ugrađuje u sportski objekat, ili predstavlja opremu koja služi obavljanju sportskih aktivnosti u tom sportskom objektu.

Održavanje sportskog objekta podrazumeva kapitalno održavanje u pogledu izvođenja radova na rekonstrukciji, dogradnji, adaptaciji i sanaciji sportskih objekata, investiciono, kao i tekuće održavanje sportskog objekta.

Predlog programa izgradnje, održavanja i opremanja sportskog objekta čine pojedinačni projekti, koji se u skladu sa sadržajem grupišu u posebne programe:

1) izgradnja ili održavanje školskih sportskih objekata;

2) opremanje školskih sportskih objekata;

3) izgradnja ili održavanje sportskih centara i drugih sportskih objekata;

4) opremanje sportskih centara i drugih sportskih objekata.

Član 49

Uz projekat izgradnje i održavanja sportskog objekta, mora biti priložena dokumentacija kojom se dokazuje ispunjenost propisanih uslova i kriterijuma prema zakonu kojim se uređuje oblast planiranja i izgradnje, kao i dokumentacija o sprovođenju programa (predmer i predračun radova; vlasnički list za zemljište i objekat; lokacijski uslovi, građevinska dozvola ili rešenje kojim se odobrava izvođenje radova na izgradnji, rekonstrukciji, adaptaciji, sanaciji ili investicionom održavanju sportskog objekta ili potvrda organa da za predmetne radove nije potrebno pribavljanje odobrenja za njihovo izvođenje; projektna dokumentacija prema zakonu kojim se uređuje oblast planiranja i izgradnje; okončana situacija, ili poslednja privremena situacija za izvršene radove i izveštaj nadzornog organa kod fazne izgradnje; drugi dokazi).

Obrazac zahteva, kao i dokumentacija iz prethodnog stava, dostavlja se u pisanom i u elektronskom obliku.

Član 50

Nosilac projekta, po izvršenom tehničkom pregledu, izvršenoj zapisničkoj primopredaji i konačnom obračunu izvedenih radova, treba da obezbedi upotrebnu dozvolu, odnosno potvrdu stručne komisije da izvedeni radovi čine sportski objekat u tom delu bezbednim i sigurnim za korišćenje.

IX PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 51

Postupak odobrenja programa kojim se ostvaruju potrebe i interesi u oblasti sporta, koji je započet, a nije okončan do dana stupanja na snagu ovog pravilnika, okončaće se po odredbama pravilnika koji je bio na snazi do dana stupanja na snagu ovog pravilnika.

Član 52

Ovaj pravilnik stupa na snagu danom objavljivanja u "Službenom listu AP Vojvodine".

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o odobravanju i finansiranju programa kojima se ostvaruju potrebe i interesi građana u oblasti sporta u AP Vojvodini ("Službeni list APV", br. 6/19).