PRAVILNIKO KONTROLI PROIZVODNIH SPOSOBNOSTI I PROCENI PRIPLODNE VREDNOSTI DOMAĆIH ŽIVOTINJA("Sl. glasnik RS", br. 72/2023) |
Ovim pravilnikom propisuje se način vršenja kontrole proizvodnih sposobnosti domaćih životinja, metode za procenu priplodne vrednosti domaćih životinja, sadržina i način vođenja zbirke podataka o kontroli proizvodnih sposobnosti i drugih osobina domaćih životinja, kao i postupak i način ocenjivanja i razvrstavanja kvalitetnih priplodnih domaćih životinja u klase.
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) kontrola proizvodnih sposobnosti domaćih životinja jeste ispitivanje proizvodnih sposobnosti domaćih životinja, reproduktivne sposobnosti i drugih osobina domaćih životinja koja se u zavisnosti od vrste, odnosno rase domaće životinje određuje glavnim odgajivačkim programom;
2) priplodne domaće životinje jesu zdrave domaće životinje namenjene za dalju reprodukciju;
3) kvalitetne priplodne domaće životinje jesu domaće životinje koje ispunjavaju uslove u pogledu porekla, eksterijera, rasnih i proizvodnih osobina u skladu sa zakonom kojim se uređuje stočarstvo;
4) Međunarodni odbor za praćenje proizvodne sposobnosti životinja (International Committee for Animal Recording) jeste organizacija čiji je cilj promocija i unapređenje aktivnosti koje se odnose na identifikaciju, beleženje proizvodnih osobina i procenu domaćih životinja (u daljem tekstu: ICAR).
Kontrolu proizvodnih sposobnosti domaćih životinja obavljaju odgajivačke organizacije i organizacije sa posebnim ovlašćenjima, koje ispunjavaju uslove u skladu sa zakonom kojim se uređuje stočarstvo (u daljem tekstu: odgajivačke organizacije).
Procena priplodne vrednosti domaćih životinja vrši se metodama koje su naučno primenjive u oblasti zootehnike i koje obuhvataju pravila i standarde koji su međunarodno priznati.
Ako se prilikom procene priplodne vrednosti domaćih životinja ne mogu primeniti metode iz stava 2. ovog člana, primenjuju se metode koje je odredila ICAR.
Domaće životinje kod kojih se ispituju proizvodne sposobnosti treba da su:
1) obeležene u skladu sa propisima kojima se uređuje obeležavanje domaćih životinja i upisane u matičnu evidenciju domaćih životinja u skladu sa propisom kojim se uređuje upis u matičnu evidenciju domaćih životinja, i
2) izabrane na način kojim se omogućava njihovo nepristrasno ocenjivanje.
Kontrola proizvodnih sposobnosti domaćih životinja vrši se primenom plana ispitivanja proizvodnih sposobnosti (jednog ili više) u zavisnosti od vrste i rase domaće životinje, i to:
1) ispitivanjem pojedinačne proizvodne sposobnosti domaće životinje ili domaćih životinja na osnovu njihovih potomaka, srodnika ili pobočnih srodnika u testnim stanicama;
2) ispitivanjem pojedinačne proizvodne sposobnosti domaće životinje ili domaćih životinja na osnovu njihovih potomaka, srodnika, pobočnih srodnika i drugih srodnika na poljoprivrednim gazdinstvima;
3) ispitivanjem proizvodne sposobnosti na osnovu podataka iz istraživanja koje su prikupila gazdinstva, prodajna mesta, klanice ili drugi subjekti;
4) testiranjem proizvodne sposobnosti vršnjačkih grupa kvalitetnih priplodnih i priplodnih domaćih životinja (poređenje vršnjačkih grupa);
5) na osnovu drugih metoda testiranja određenih odgajivačkim programom.
Plan ispitivanja proizvodne sposobnosti kod domaćih životinja sprovodi se na način kojim se omogućava upoređivanje domaćih životinja koje se ispituju.
Potomci, srodnici ili pobočni srodnici koji se testiraju biraju se na nepristrasan način i ne tretiraju se selektivno.
Ako se testiranje vrši na gazdinstvu potomci, srodnici ili pobočni srodnici raspodeljuju se na način kojim se omogućava upoređivanje domaćih životinja koje se ispituju.
Odgajivačke organizacije u planovima za ispitivanje proizvodne sposobnosti domaćih životinja u testnim stanicama navode uslove prijema domaćih životinja, informacije o identitetu i relevantne rezultate prethodnih testova životinja učesnica, proizvodne osobine koje treba beležiti, metode testiranja i druge neophodne informacije o domaćim životinjama.
Odgajivačke organizacije u svojim odgajivačkim programima određuju i osobine koje treba beležiti u vezi sa ciljevima utvrđenim odgajivačkim programom.
Proizvodne osobine kod kontrole mlečnosti obuhvataju podatke o proizvodnji mleka, osobine sastava mleka i druge dodatne podatke koji se mogu beležiti u pogledu proizvodnje mleka ili kvaliteta mleka.
Proizvodne osobine kod kontrole mesa obuhvataju podatke o proizvodnji mesa i druge dodatne podatke koji se mogu beležiti u pogledu osobina, odnosno kvaliteta mesa.
Druge proizvodne i neproizvodne osobine domaćih životinja, koje su specifične za vrstu i rasu domaće životinje mogu se beležiti, i to: konformacija trupa, plodnost, lakoća rađanja, osobine povezane sa zdravljem, sposobnost preživljavanja potomstva, dugovečnost, kvalitet tkiva, efikasnost iskorišćavanja hrane za životinje, temperament, osobine održivosti, fenotipske karakteristike i druge relevantne osobine u vezi sa ciljevima odgajivačkog programa.
Priplodne vrednosti domaćih životinja procenjuju se na osnovu:
1) podataka prikupljenih o domaćim životinjama koristeći testiranje proizvodne sposobnosti, u skladu sa članom 5. ovog pravilnika;
2) genomskih informacija prikupljenih o domaćim životinjama;
3) podataka dobijenih drugim metodama koje su u skladu sa metodama iz člana 3. ovog pravilnika;
4) kombinovanjem informacija i podataka iz tač. 1)-3) ovog stava.
Prikupljanjem podataka i informacija o domaćim životinjama iz stava 1. ovog člana, vrši se procena genetske vrednosti domaćih životinja, na koju nemaju uticaja glavni efekti iz životne sredine i struktura prikupljenih podataka.
Rezultati procenjenih priplodnih vrednosti za domaće životinje sadrže pouzdanost dobijenih podataka o priplodnoj vrednosti i datum procene.
Muška kvalitetna priplodna grla - vrste goveda (u daljem tekstu: bikovi), čije je seme namenjeno za upotrebu za veštačko osemenjavanje podvrgavaju se proceni priplodne vrednosti.
Procena priplodne vrednosti bikova sprovodi se u pogledu glavnih proizvodnih osobina i drugih relevantnih proizvodnih i neproizvodnih osobina propisanih članom 5. ovog pravilnika.
Za bikove čije je seme namenjeno za upotrebu za veštačko osemenjavanje, minimalna pouzdanost priplodnih vrednosti je:
1) 0,5 za glavne osobine proizvodnje mleka ili za glavne kompozitne indekse koji objedinjuju priplodne vrednosti procenjene za nekoliko pojedinačnih osobina, i to u slučaju bikova koji pripadaju rasama za proizvodnju mleka (uključujući rase dvostruke namene);
2) 0,3 za glavne osobine proizvodnje mesa ili za glavne kompozitne indekse koji objedinjuju priplodne vrednosti procenjene za nekoliko pojedinačnih osobina, i to u slučaju bikova koji pripadaju rasama za proizvodnju goveđeg mesa (uključujući rase dvostruke namene).
Minimalna pouzdanost priplodne vrednosti iz stava 3. ovog člana ne primenjuje se na bikove koji se:
1) koriste u svrhu testiranja u okviru ograničenih količina koje su neophodne da bi odgajivačka organizacija sprovela testove za netestirane bikove, ili
2) koriste za testiranje proizvodne sposobnosti i procenu genetske vrednosti u cilju očuvanja rase ili očuvanja genetske raznolikosti u okviru rase.
Genomski procenjeni bikovi smatraju se odgovarajućim za veštačko osemenjavanje ako je njihova genomska procena:
1) potvrđena za svaku genomski procenjenu osobinu;
2) ponovo potvrđena za svaku od osobina u redovnim vremenskim intervalima, kao i kada dođe do velikih promena u genomskoj proceni ili u proceni genetske vrednosti ili u referentnoj populaciji.
O kontroli proizvodnih sposobnosti i drugih osobina domaćih životinja odgajivačke organizacije vode zbirku podataka.
Zbirka podataka o kontroli proizvodnih sposobnosti i drugih osobina domaćih životinja sadrži podatke o poreklu grla, priplodnoj vrednosti grla, proizvodnim sposobnostima grla, ocenjivanju i razvrstavanju grla u klase.
Zbirka podataka se vodi zasebno za svaku vrstu, rasu i proizvodni genotip domaćih životinja, u elektronskoj formi.
Rezultati procenjene priplodne vrednosti domaćih životinja koriste se za razvrstavanje kvalitetnih priplodnih domaćih životinja u klase.
Ocenjivanje i razvrstavanje kvalitetnih priplodnih domaćih životinja u klase vrši odgajivačka organizacija.
U klase se razvrstavaju i ocenjuju: goveda, svinje, ovce, koze i kopitari.
Ocenjivanju i razvrstavanju u klase podležu muška i ženska kvalitetna priplodna grla, kao i njihov podmladak.
Ocenjivanje telesne razvijenosti i tipa kvalitetnih priplodnih domaćih životinja vrši se na osnovu kriterijuma za pojedine vrste, rase i proizvodne genotipove kvalitetnih priplodnih domaćih životinja u skladu sa odgajivačkim programom.
Ocenjivanje i razvrstavanje u klase kvalitetnih priplodnih domaćih životinja vrši se pojedinačno na selekcijskim smotrama, neposrednim uvidom u izgled i stanje kvalitetnih priplodnih domaćih životinja, na osnovu njihovih proizvodnih osobina i osobina o poreklu (roditeljima i srodnicima), koje su određene odgajivačkim programom.
Posle izvršenog ocenjivanja i razvrstavanja kvalitetnih priplodnih domaćih životinja u klase odgajivačka organizacija sastavlja zapisnik.
Danom početka primene ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o načinu ispitivanja svojstava priplodne stoke i o uslovima proizvodnje i transporta živine ("Službeni glasnik RS", br. 21/96, 94/09 - dr. pravilnik i 103/09 - dr. pravilnik).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 1. oktobra 2023. godine.