UPUTSTVOZA OSTVARIVANJE PRAVA NA UVID U IZBORNI MATERIJAL ZA IZBORE ZA NARODNE POSLANIKE I PREDSEDNIKA REPUBLIKE("Sl. glasnik RS", br. 30/2022 i 87/2023) |
Ovim uputstvom bliže se propisuje način ostvarivanja prava na uvid u izborni materijal u postupku sprovođenja izbora za narodne poslanike, odnosno izbora za predsednika Republike (u daljem tekstu: izbori).
II PRAVO NA UVID U IZBORNI MATERIJAL
Pravo na uvid u izborni materijal u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje izbor narodnih poslanika, odnosno predsednika Republike ima:
- podnosilac proglašene izborne liste kandidata za narodne poslanike (u daljem tekstu: podnosilac izborne liste);
- predlagač proglašenog kandidata za predsednika Republike;
- kandidat za narodnog poslanika;
- kandidat za predsednika Republike;
- član i zamenik člana Republičke izborne komisije;
- član i zamenik člana lokalne izborne komisije.
III UVID U IZBORNI MATERIJAL PRE GLASANJA
Izborni materijal u koji se može izvršiti uvid pre glasanja
Podnosilac izborne liste, odnosno predlagač proglašenog kandidata za predsednika Republike ima pravo da podnese zahtev da u roku od 48 časova od dana objavljivanja zbirne izborne liste, odnosno liste kandidata za izbor predsednika Republike izvrši uvid u sve podnete izborne liste, odnosno predloge kandidata za predsednika Republike i dokumentaciju podnetu uz njih (u daljem tekstu: izborni materijal pre glasanja).
Sadržina zahteva za uvid u izborni materijal pre glasanja
(1) Zahtev za uvid u izborni materijal pre glasanja mora da sadrži: naziv podnosioca izborne liste, odnosno predlagača proglašenog kandidata za predsednika Republike u čije ime se podnosi zahtev, podatke o licu koje se ovlašćuje da izvrši uvid (ime i prezime, jedinstveni matični broj građana, mesto i adresu prebivališta, kontakt telefon i adresu za prijem elektronske pošte) i potpis podnosioca zahteva.
(2) U zahtevu iz stava 1. ovog člana obavezno se navodi dokumentacija u koju podnosilac zahteva želi da se izvrši uvid.
(3) Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi lice koje je ovlašćeno da zastupa podnosioca izborne liste, odnosno predlagača proglašenog kandidata za predsednika Republike.
Način podnošenja zahteva za uvid u izborni materijal pre glasanja
Zahtev za uvid u izborni materijal pre glasanja podnosi se Republičkoj izbornoj komisiji (u daljem tekstu: Komisija) u pismenoj formi, neposrednom predajom Pisarnici Narodne skupštine u sedištu Komisije u Beogradu, Kralja Milana 14 ili elektronskom poštom.
Postupanje po zahtevu za uvid u izborni materijal pre glasanja
(1) O postupanju po podnetim zahtevima za uvid u izborni materijal pre glasanja stara se sekretar Komisije.
(2) Po urednim i blagovremenim zahtevima se postupa redom kojim su podneti.
(3) Ako prostorno-tehnički uslovi to dozvoljavaju, može se istovremeno postupati po više urednih i blagovremenih zahteva.
(4) Ukoliko blagovremeno podneti zahtev za uvid u izborni materijal pre glasanja sadrži sve podatke navedene u članu 4. ovog uputstva, sekretar Komisije, bez odlaganja, a najkasnije u roku od 24 časa od prijema zahteva, obaveštava podnosioca zahteva kada će moći da se izvrši uvid u izborni materijal.
(5) Ukoliko zahtev za uvid u izborni materijal pre glasanja ne sadrži sve podatke iz člana 4. ovog uputstva, sekretar Komisije bez odlaganja obaveštava podnosioca zahteva o tome da je potrebno da svoj zahtev uredi.
Mesto vršenja uvida i opšta pravila o uvidu u izborni materijal pre glasanja
(1) Uvid u izborni materijal pre glasanja vrši se u službenim prostorijama Komisije, u Beogradu, Kralja Milana 14.
(2) Uvid u izborni materijal pre glasanja vrši se isključivo u prisustvu lica zaposlenog u Službi Narodne skupštine koje odredi sekretar Komisije (u daljem tekstu: službeno lice).
(3) Lice koje vrši uvid u izborni materijal pre glasanja, dužno je da se prilikom vršenja uvida u potpunosti pridržava uputstava službenog lica.
(4) Kada se vrši uvid u izborni materijal pre glasanja, izričito je zabranjeno:
- snimanje ili fotografisanje izbornog materijala;
- kopiranje izbornog materijala;
- beleženje podataka o ličnosti sadržanih u izbornom materijalu;
- pisanje po izbornom materijalu;
- nepravilno rukovanje izbornim materijalom koje za posledicu može imati njegovo oštećenje ili uništenje.
(5) Ukoliko se lice koje vrši uvid u izborni materijal pre glasanja ne pridržava uputstava službenog lica ili postupa suprotno zabranama iz stava 4. ovog člana, službeno lice je dužno da bez odlaganja o tome obavesti sekretara Komisije.
(6) Sekretar Komisije je ovlašćen da licu koje vrši uvid i koje se ne pridržava uputstava službenog lica ili postupa suprotno zabranama iz stava 4. ovog člana uskrati pravo daljeg uvida u izborni materijal pre glasanja.
(7) O izvršenom uvidu u izborni materijal pre glasanja službeno lice sačinjava službenu belešku koju dostavlja sekretaru Komisije.
IV UVID U IZBORNI MATERIJAL NAKON GLASANJA
Pravo na uvid u izborni materijal nakon glasanja
(1) Podnosilac izborne liste, odnosno predlagač proglašenog kandidata za predsednika Republike, kao i kandidat za narodnog poslanika, odnosno kandidat za predsednika Republike imaju pravo da u roku od pet dana od dana glasanja izvrše uvid u izborni materijal, uključujući izvode iz biračkog spiska, zapisnike o radu biračkih odbora i glasačke listiće.
(2) Zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi ovlašćeno lice podnosioca izborne liste, odnosno predlagača proglašenog kandidata za predsednika Republike, ili lice koje on za to ovlasti.
(3) Osim ovlašćenih subjekata iz stava 1. ovog člana, pravo da u roku od 48 časova od završetka glasanja izvrši uvid u izborni materijal sa svakog biračkog mesta i da proveri da li je glasao birač koji mu dostavi svoju adresu, jedinstveni matični broj građana i pismenu saglasnost za tu proveru ima:
- član i zamenik člana Komisije;
- član i zamenik člana lokalne izborne komisije, za izborni materijal sa biračkih mesta koja se nalaze na teritoriji lokalne izborne komisije u koju je imenovan.
Sadržina zahteva za uvid u izborni materijal nakon glasanja
(1) Zahtev za uvid u izborni materijal nakon glasanja mora da sadrži: naziv podnosioca izborne liste, odnosno predlagača proglašenog kandidata za predsednika Republike u čije ime se podnosi zahtev, podatke o licu koje se ovlašćuje da izvrši uvid (ime i prezime, jedinstveni matični broj građana, mesto i adresu prebivališta, kontakt telefon i adresu za prijem elektronske pošte), naziv opštine/grada odnosno naziv strane države i broj biračkog mesta sa kojeg podnosilac zahteva želi da izvrši uvid u izborni materijal i potpis podnosioca zahteva.
(2) Ako zahtev za uvid u izborni materijal nakon glasanja podnosi kandidat za narodnog poslanika, odnosno kandidat za predsednika Republike, zahtev mora da sadrži: ime i prezime kandidata, kontakt telefon, adresu za prijem elektronske pošte i njegov potpis, kao i naziv opštine/grada odnosno naziv strane države i broj biračkog mesta sa kojeg podnosilac zahteva želi da izvrši uvid u izborni materijal.
(3) Ako zahtev za uvid u izborni materijal nakon glasanja podnose član i zamenik člana Komisije, odnosno lokalne izborne komisije, zahtev mora da sadrži: naznačenje funkcije podnosioca zahteva i njegov potpis, kao i naziv opštine/grada odnosno naziv strane države i broj biračkog mesta sa kojeg podnosilac zahteva želi da izvrši uvid u izborni materijal.
Način podnošenja zahteva za uvid u izborni materijal nakon glasanja
(1) Zahtev za uvid u izborni materijal nakon glasanja se podnosi u pismenoj formi, predajom na pisarnici lokalne izborne komisije.
(2) Zahtev za uvid u izborni materijal sa biračkih mesta u inostranstvu nakon glasanja podnosi se neposrednom predajom Komisiji na Pisarnici Narodne skupštine u sedištu Komisije u Beogradu, Ulica kralja Milana 14 ili elektronskom poštom.
(3) Ako je zahtev iz stava 1. ovog člana podnet Komisiji, ona ga bez odlaganja dostavlja nadležnoj lokalnoj izbornoj komisiji, elektronskom poštom.
Postupanje po zahtevu za uvid u izborni materijal nakon glasanja
(1) O postupanju po podnetim zahtevima za uvid u izborni materijal nakon glasanja stara se sekretar lokalne izborne komisije, odnosno sekretar Komisije, ukoliko se zahtev odnosi na biračka mesta u inostranstvu.
(2) Po urednim i blagovremenim zahtevima se postupa redom kojim su podneti.
(3) Ako prostorno-tehnički uslovi to dozvoljavaju, može se istovremeno postupati po više urednih i blagovremenih zahteva.
(4) Ukoliko blagovremeno podneti zahtev za uvid u izborni materijal nakon glasanja sadrži sve podatke navedene u članu 9. ovog uputstva, sekretar lokalne izborne komisije odnosno sekretar Komisije, bez odlaganja, a najkasnije u roku od 24 časa od prijema zahteva, obaveštava podnosioca zahteva kada će moći da se izvrši uvid u izborni materijal.
(5) Ukoliko zahtev za uvid u izborni materijal nakon glasanja ne sadrži sve podatke iz člana 9. ovog uputstva, sekretar lokalne izborne komisije, odnosno sekretar Komisije bez odlaganja obaveštava podnosioca zahteva o tome da je potrebno da svoj zahtev uredi.
Mesto vršenja uvida u izborni materijal nakon glasanja
(1) Uvid u izborni materijal nakon glasanja vrši se u službenim prostorijama lokalne izborne komisije na čijoj teritoriji se nalazi biračko mesto sa kojeg se traži uvid u izborni materijal.
(2) Uvid u izborni materijal nakon glasanja sa biračkih mesta u inostranstvu vrši se u službenim prostorijama Komisije.
Opšta pravila o uvidu u izborni materijal nakon glasanja
(1) Uvid u izborni materijal nakon glasanja vrši se isključivo u prisustvu lica zaposlenog u opštinskoj/gradskoj upravi koje odredi sekretar lokalne izborne komisije, odnosno lica zaposlenog u Službi Narodne skupštine kojeg odredi sekretar Komisije (u daljem tekstu: službeno lice).
(2) Lice koje vrši uvid u izborni materijal nakon glasanja dužno je da se prilikom uvida u potpunosti pridržava uputstava službenog lica.
(3) Prilikom uvida u izborni materijal nakon glasanja, shodno se primenjuju odredbe člana 7. stav 4. ovog uputstva.
(4) Ukoliko se lice koje vrši uvid u izborni materijal nakon glasanja ne pridržava uputstava službenog lica ili postupa suprotno zabranama iz člana 7. stav 4. ovog uputstva, službeno lice je dužno da bez odlaganja o tome obavesti predsednika lokalne izborne komisije, odnosno sekretara Komisije.
(5) Predsednik lokalne izborne komisije, odnosno sekretar Komisije je ovlašćen da licu koje vrši uvid i koje se ne pridržava uputstava službenog lica ili postupa suprotno zabranama iz člana 7. stav 4. ovog uputstva uskrati pravo daljeg uvida u izborni materijal nakon glasanja.
(6) O izvršenom uvidu u izborni materijal nakon glasanja službeno lice sačinjava službenu belešku koju dostavlja predsedniku lokalne izborne komisije, odnosno sekretaru Komisije.
V ISTOVREMENO SPROVOĐENJE IZBORA ZA NARODNE POSLANIKE I IZBORA ZA PREDSEDNIKA REPUBLIKE
Ako se istovremeno održavaju izbori za narodne poslanike i izbori za predsednika Republike podnosilac izborne liste odnosno predlagač proglašenog kandidata za predsednika Republike ima pravo uvida u izborni materijal samo za one izbore na kojima učestvuje.
Objavljivanje i stupanje na snagu uputstva
(1) Ovo uputstvo se objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije" i na veb-prezentaciji Komisije.
(2) Ovo uputstvo stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Samostalni članovi Odluke o izmenama i dopunama
Uputstva o ostvarivanje prava na uvid u izborni materijal za izbore za narodne poslanike i predsednika Republike
("Sl. glasnik RS", br. 87/2023)
Utvrđivanje i objavljivanje prečišćenog teksta Uputstva
Član 7
(1) Ovlašćuje se sekretar Republičke izborne komisije da utvrdi prečišćen tekst Uputstva za ostvarivanje prava na uvid u izborni materijal za izbore za narodne poslanike i predsednika Republike.
(2) Prečišćen tekst Uputstva za ostvarivanje prava na uvid u izborni materijal za izbore za narodne poslanike i predsednika Republike biće objavljen u "Službenom glasniku Republike Srbije" i na veb-prezentaciji Republičke izborne komisije.
Objavljivanje i stupanje na snagu odluke
Član 8
(1) Ova odluka se objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije" i na veb-prezentaciji Republičke izborne komisije.
(2) Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".