PRAVILNIKO IZVOZU I UVOZU ODREĐENIH OPASNIH HEMIKALIJA("Sl. glasnik RS", br. 93/2023) |
Ovim pravilnikom propisuju se procedura i rokovi u kojima se sprovodi postupak prethodnog obaveštenja, u kojim slučajevima nije potrebno dalje sprovoditi postupak prethodnog obaveštenja, sadržaj obaveštenja o izvozu, dokumenta koja se dostavljaju radi sprovođenja tog postupka, Spisak hemikalija za postupak prethodnog obaveštenja, procedura i rokovi u kojima se sprovodi postupak davanja saglasnosti na osnovu prethodnog obaveštenja, sadržaj zahteva za sprovođenje tog postupka, Spisak hemikalija za postupak davanja saglasnosti na osnovu prethodnog obaveštenja, Spisak zemalja članica Roterdamske konvencije o postupku davanja saglasnosti na osnovu prethodnog obaveštenja za određene opasne hemikalije i pesticide u međunarodnoj trgovini (u daljem tekstu: Roterdamska konvencija) koje zahtevaju informacije o tranzitu hemikalija, sadržaj tih informacija i Spisak opasnih hemikalija i proizvoda čiji je izvoz zabranjen.
2. Postupak prethodnog obaveštenja
Postupak prethodnog obaveštenja sprovodi se za:
- hemikalije sa Spiska hemikalija za postupak prethodnog obaveštenja;
- hemikalije koje sadrže supstancu sa Spiska hemikalija za postupak prethodnog obaveštenja u koncentraciji da se prema propisu kojim se uređuju klasifikacija, pakovanje, obeležavanje i oglašavanje hemikalija, klasifikuju i obeležavaju kao opasne;
- proizvode koji sadrže supstancu sa Spiska hemikalija za postupak davanja saglasnosti na osnovu prethodnog obaveštenja (u daljem tekstu: PIC postupak) u neizreagovanom obliku odnosno smešu koja sadrži tu supstancu u koncentraciji da se prema propisu kojim se uređuju klasifikacija, pakovanje, obeležavanje i oglašavanje hemikalija klasifikuju i obeležavaju kao opasni, bez obzira na prisustvo drugih supstanci.
Postupak prethodnog obaveštenja sprovodi se za hemikalije iz stava 1. ovog člana bez obzira na način korišćenja u zemlji u koju se izvozi.
Spisak hemikalija za postupak prethodnog obaveštenja sadrži redni broj hemikalije, naziv hemikalije, CAS broj, EINECS broj, tarifnu oznaku carinske tarife, podkategoriju hemikalije, ograničenje upotrebe hemikalije i dat je u Delu 1. Priloga 1. koji čini sastavni deo ovog pravilnika.
Spisak hemikalija za postupak prethodnog obaveštenja sadrži i pojedine hemikalije sa Spiska hemikalija za PIC postupak, a koje su posebno označene u tom spisku.
Za hemikalije iz stava 1. ovog člana sprovodi se postupak prethodnog obaveštenja iz člana 2. i PIC postupak iz člana 16. ovog pravilnika.
Pre prvog izvoza hemikalije ili proizvoda iz člana 2. ovog pravilnika izvoznik je dužan da ministarstvu nadležnom za zaštitu životne sredine (u daljem tekstu: Ministarstvo) podnese zahtev za sprovođenje postupka prethodnog obaveštenja najkasnije 35 dana pre nameravanog izvoza, a svake naredne kalendarske godine najkasnije 35 dana pre prvog izvoza u toj godini.
Postupak iz stava 1. ovog člana sprovodi se za svaku zemlju u koju se izvozi.
Uz zahtev za sprovođenje postupka prethodnog obaveštenja izvoznik hemikalije ili proizvoda iz člana 2. ovog pravilnika dostavlja Ministarstvu bezbednosni list, kao i informaciju sa podacima propisanim za pripremu obaveštenja o izvozu.
Informacija, iz stava 1. ovog člana, kao dokument koji se dostavlja radi sprovođenja postupka prethodnog obaveštenja, a na osnovu koga se priprema obaveštenje o izvozu data je u Prilogu 2, koji čini sastavni deo ovog pravilnika.
Ako podaci iz zahteva za sprovođenje postupka prethodnog obaveštenja i dokumenata dostavljenih uz taj zahtev nisu dovoljni za pripremu obaveštenja o izvozu, Ministarstvo od izvoznika zahteva da u roku od osam dana dostavi informacije koje nedostaju.
Ako izvoznik u roku iz stava 1. ovog člana ne dostavi tražene informacije, Ministarstvo odbacuje zahtev kao nepotpun, u skladu sa propisom kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Ako zahtev i dokumenti dostavljeni uz taj zahtev sadrže sve propisane informacije za pripremu obaveštenja o izvozu Ministarstvo odmah, a najkasnije 15 dana pre prvog izvoza hemikalija i pre prvog izvoza u svakoj narednoj kalendarskoj godini, dostavlja obaveštenje o izvozu nadležnom organu zemlje u koju se izvozi hemikalija ili proizvod iz člana 2. ovog pravilnika, a izvozniku izdaje potvrdu da je postupak prethodnog obaveštenja sproveden.
Po dobijanju potvrde iz stava 1. ovog člana izvoznik može da izveze hemikaliju ili proizvod iz člana 2. ovog pravilnika.
Obaveštenje o izvozu hemikalije sadrži sledeće delove:
1) identitet hemikalije koja podleže postupku obaveštenja o izvozu,
2) identitet smeše, odnosno proizvoda koji se izvozi,
3) podaci u vezi sa izvozom,
4) podaci o opasnostima, odnosno rizicima od hemikalije i merama predostrožnosti,
5) podaci o fizičko hemijskim, toksikološkim i ekotoksikološkim svojstvima hemikalije,
6) sažete informacije o relevantnom pravnom aktu i
7) podaci o nadležnim organima.
Deo o identitetu hemikalije koja podleže postupku obaveštenja o izvozu sadrži: trgovački naziv hemikalije, hemijski naziv prema međunarodno priznatoj nomenklaturi (npr. IUPAC), CAS broj, tarifnu oznaku carinske tarife prema harmonizovanom sistemu i dr.
Deo o identitetu smeše, odnosno proizvoda koji se izvozi sadrži: trgovački naziv i naziv smeše, odnosno proizvoda, koncentraciju (%) za svaku supstancu sadržanu u smeši, odnosno proizvodu, a koja podleže obavezi obaveštenja o izvozu.
Deo sa podacima u vezi sa izvozom sadrži: očekivani datum izvoza (dan, mesec, godina), očekivanu količinu hemikalije koja se izvozi, predviđenu kategoriju korišćenja (kao industrijska hemikalija ili pesticid) i predviđen način korišćenja u zemlji u koju se izvozi; ime, adresu, telefon, faks i adresu elektronske pošte izvoznika, ime, adresu, telefon, faks i adresu elektronske pošte uvoznika.
Deo sa podacima o opasnostima, odnosno rizicima od hemikalije i o merama predostrožnosti sadrži: klasu opasnosti hemikalije, podatke o opasnostima, odnosno rizicima koje ta hemikalija predstavlja, podatke o merama predostrožnosti koje treba preduzeti radi smanjenja izloženosti hemikalijama i njihovoj emisiji, dodatne podatke koji mogu biti korisni za zemlju u koju se izvozi ili ih je ona zahtevala, ukoliko su dostupni, kao i podatke o izvorima tih podataka.
Deo o fizičko-hemijskim, toksikološkim i ekotoksikološkim svojstvima hemikalije sadrži sažete podatke o fizičko-hemijskim, toksikološkim i ekotoksikološkim svojstvima hemikalije, kao i izvore (reference) tih podataka.
Deo u kome se nalaze sažete informacije o konačnom regulatornom postupku sadrži pravni osnov za ograničenja i zabrane proizvodnje, stavljanja u promet i korišćenja hemikalija, podatke o stupanju na snagu propisa odnosno akata nadležnih organa, podatke o tome da li se konačni regulatorni postupak odnosi na pesticid ili industrijsku hemikaliju, informacije o zabranjenim načinima korišćenja, informacije o načinima korišćenja koji su i dalje dozvoljeni, informacije o procenjenoj količini hemikalije koja je proizvedena, uvezena, izvezena ili korišćena, ako je ta informacija dostupna, kao i podatke o izvorima tih informacija.
Deo o podacima o nadležnim organima sadrži ime, adresu, telefon, faks i adresu elektronske pošte Ministarstva i adresu, telefon, faks i adresu elektronske pošte nadležnog organa zemlje u koju se izvozi.
Obaveštenje o izvozu mora da sadrži datum slanja obaveštenja i potpis odgovornog lica.
Ako Ministarstvo u roku od 30 dana od dana dostavljanja obaveštenja ne primi odgovor o prijemu obaveštenja od strane nadležnog organa zemlje u koju se izvozi hemikalija ili proizvod iz člana 2. ovog pravilnika, dužno je da tom organu ponovo dostavi obaveštenje.
Ako se obeležavanje hemikalije iz člana 2. ovog pravilnika promeni bilo usled promene propisa kojima se uređuje klasifikacija, pakovanje, obeležavanje i oglašavanje hemikalija ili usled promene u sastavu hemikalije, izvoznik je dužan da ponovo podnese zahtev na način iz člana 4. ovog pravilnika.
Po dobijanju zahteva Ministarstvo sprovodi postupak iz člana 7. ovog pravilnika, a u obaveštenje o izvozu unosi napomenu: "Revidirano".
Na zahtev nadležnog organa zemlje u koju se izvozi hemikalija ili proizvod iz člana 2. ovog pravilnika, Ministarstvo dostavlja dodatne podatke o toj hemikaliji ili proizvodu, ako izvoznik njima raspolaže.
Izvoznik na zahtev Ministarstva odmah dostavlja dodatne podatke iz stava 1. ovog člana, ako sa njima raspolaže, odnosno obaveštava ga da sa tim podacima ne raspolaže.
Ako odlaganje izvoza hemikalije iz člana 2. ovog pravilnika može izazvati opasnost po zdravlje ljudi ili životnu sredinu u zemlji u koju se izvozi, Ministarstvo može da odustane od sprovođenja postupka prethodnog obaveštenja, odnosno da ovaj postupak ne sprovede do kraja.
Postupak prethodnog obaveštenja ne sprovodi se ako su ispunjeni sledeći uslovi:
- hemikalija se nalazi na spisku Roterdamske konvencije;
- nadležni organ zemlje u koju se hemikalija izvozi dostavio je Sekretarijatu Roterdamske konvencije odgovor u vezi sa uvozom te hemikalije i
- Sekretarijat Roterdamske konvencije dostavio je Ministarstvu informaciju o tome.
Izuzetno od stava 1. ovog člana postupak prethodnog obaveštenja sprovodi se ako to izričito zahteva nadležni organ zemlje u koju se izvozi.
Postupak prethodnog obaveštenja ne sprovodi se za hemikalije, odnosno proizvode iz člana 2. ovog pravilnika ako je nadležni organ zemlje u koju se hemikalija, odnosno proizvod izvozi obavestio Ministarstvo da za izvoz te hemikalije ne treba sprovoditi postupak prethodnog obaveštenja.
PIC postupak sprovodi se za:
- hemikalije sa Spiska hemikalija za PIC postupak;
- hemikalije koje sadrže supstancu sa ovog spiska u koncentraciji da se prema propisu kojim se uređuje klasifikacija, pakovanje, obeležavanje i oglašavanje hemikalija, klasifikuju i obeležavaju kao opasne.
Izuzetno od stava 1. ovog člana PIC postupak se ne sprovodi za hemikaliju sa spiska Roterdamske konvencije ako se ta hemikalija u zemlji u koju se izvozi koristi u kategoriji koja nije na spisku Roterdamske konvencije za tu hemikaliju.
Spisak hemikalija za PIC postupak sadrži redni broj hemikalije, naziv hemikalije, CAS broj, EINECS broj, tarifnu oznaku carinske tarife, podkategoriju hemikalije, ograničenje upotrebe hemikalije i HS tarifni podbroj carinske tarife za smeše koje sadrže tu supstancu i dat je u Delu 2. Priloga 1.
Spisak hemikalija za PIC postupak sastoji se iz Odeljka A - dodatne hemikalije za PIC postupak i Odeljka B - hemikalije sa spiska Roterdamske konvencije.
Zahtev za sprovođenje PIC postupka koji podnosi izvoznik sadrži podatke o izvozniku i uvozniku hemikalije i identitetu hemikalije.
Uz zahtev iz stava 1. ovog člana izvoznik dostavlja informaciju iz člana 5. stav 2. ovog pravilnika i bezbednosni list za tu hemikaliju.
Sadržaj zahteva za sprovođenje PIC postupka iz stava 1. ovog člana dat je u Prilogu 3, koji čini sastavni deo ovog pravilnika.
Ako u zahtevu iz člana 16. stav 1. ovog pravilnika nisu navedeni svi propisani podaci, Ministarstvo odmah od izvoznika zahteva da u roku od osam dana dostavi podatke koji nedostaju.
Ako izvoznik u roku iz stava 1. ovog člana ne dostavi tražene podatke, Ministarstvo odbacuje zahtev kao nepotpun, u skladu sa propisom kojim se uređuje opšti upravni postupak.
Ako zahtev koji podnosi izvoznik sadrži sve propisane podatke, Ministarstvo dostavlja obaveštenje o izvozu nadležnom organu zemlje u koju se izvozi hemikalija i od tog organa traži saglasnost za izvoz te hemikalije.
Ako se hemikalija izvozi u zemlju koja je članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) odnosno članica EU, Ministarstvo može u svakom pojedinačnom slučaju da odluči da ne traži saglasnost, ako je nadležan organ zemlje u koju se hemikalija izvozi doneo akt kojim se odobrava stavljanje u promet i korišćenje te hemikalije.
Ako Ministarstvo u roku od 30 dana od dana dostavljanja zahteva za saglasnost za izvoz te hemikalije ne primi odgovor od nadležnog organa zemlje u koju se hemikalija izvozi, obavestiće taj organ da nije primila odgovor.
Ako Ministarstvo ni u roku od 60 dana od dana dostavljanja zahteva za saglasnost za izvoz te hemikalije ne primi odgovor od nadležnog organa zemlje u koju se hemikalija izvozi, može ponovo da obavesti taj organ da nije primila odgovor.
Ako je dobilo odgovor od nadležnog organa zemlje u koju se hemikalija izvozi, Ministarstvo izvozniku izdaje potvrdu da je sproveden PIC postupak sa odgovorom nadležnog organa zemlje u koju se hemikalija izvozi.
Po dobijanju potvrde iz stava 1. ovog člana izvoznik postupa u skladu sa odgovorom nadležnog organa zemlje u koju se izvozi, tako da izvozi hemikaliju ili odustaje od izvoza.
Ako u roku od 60 dana od dana dostavljanja zahteva za saglasnost za izvoz te hemikalije ne primi odgovor od nadležnog organa zemlje u koju se hemikalija izvozi i ako ne postoji službena informacija o konačnom regulatornom postupku kojim se zabranjuje ili strogo ograničava upotreba te hemikalije, Ministarstvo može izdati potvrdu da je sproveden PIC postupak sa upisanom saglasnošću Ministarstva da se izvrši izvoz pod uslovom da:
1) postoji službeni dokaz zemlje u koju se hemikalija izvozi da je za tu hemikaliju izdat akt kojim se dozvoljava stavljanje u promet ili
2) da je u obaveštenju o izvozu navedeno i potvrđeno od strane uvoznika da nameravani način korišćenja te hemikalije nije u kategoriji koja je za tu hemikaliju navedena u Spisku hemikalija za PIC postupak, kao i da postoje službeni dokazi da je ta hemikalija u poslednjih pet godina korišćena ili uvezena u zemlju u koju se izvozi.
Izuzetno od stava 1. tačka 2) ovog člana, za hemikalije sa Spiska Roterdamske konvencije Ministarstvo može odlučiti da ne izda potvrdu iz stava 1. ovog člana, ako je ta hemikalija klasifikovana kao karcinogena, kategorija 1A ili 1B ili mutagena, kategorija 1A ili 1B ili toksična po reprodukciju, kategorija 1A ili 1B ili hemikalija ispunjava kriterijum da je perzistentna - bioakumulativna - toksična ili veoma perzistentna - veoma bioakumulativna.
Za hemikalije sa spiska Roterdamske konvencije Ministarstvo može pri odlučivanju iz stava 1. ovog člana razmotriti mogući uticaj hemikalije na zdravlje ljudi i životnu sredinu zemlje u koju se izvozi.
Zahtev za dobijanje saglasnosti ponovo se podnosi pre isteka tri godine od kalendarske godine kada je saglasnost dobijena, osim ako je u saglasnosti određen rok važenja te saglasnosti.
Izvoz hemikalije za koju je ponovo podnet zahtev iz stava 1. ovog člana, može da se nastavi dok se čeka dobijanje saglasnosti, ali najduže 12 meseci od dana ponovnog podnošenja zahteva.
Zahtev za dobijanje saglasnosti ponovo se podnosi u roku ne dužem od 12 meseci od datuma podnošenja prvog zahteva, ako saglasnost nije dobijena, a hemikalija je izvezena u skladu sa članom 22. ovog pravilnika.
Ako je saglasnost dobijena posle izvoza hemikalije u skladu sa članom 22. ovog pravilnika primenjuju se rokovi za ponovo podnošenje zahteva iz stava 1. ovog člana.
Spisak zemalja članica Roterdamske konvencije koje zahtevaju informacije o tranzitu hemikalija sa spiska Roterdamske konvencije sadrži naziv zemlje koja zahteva te informacije i informacije o hemikaliji koje ta zemlja zahteva.
Spisak iz stava 1. ovog člana dat je u Prilogu 4. koji je sastavni deo ovog pravilnika.
Izvoznik određenih opasnih hemikalija popunjava polje 44. u deklaraciji za izvoz jedinstvene carinske isprave.
5. Opasne hemikalije i proizvodi čiji je izvoz zabranjen
Spisak opasnih hemikalija i proizvoda čiji je izvoz zabranjen dat je u Prilogu 5. koji je sastavni deo ovog pravilnika.
Prilog 5. sastoji se od Tabele 1. i Tabele 2.
Tabela 1. sadrži spisak dugotrajnih organskih zagađujućih supstanci sa listi iz Aneksa A i B Stokholmske konvencije o dugotrajnim organskim zagađujućim supstancama, a Tabela 2. ostale hemikalije čiji je izvoz zabranjen.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o uvozu i izvozu određenih opasnih hemikalija ("Službeni glasnik RS", br. 89/10, 15/13 i 114/14).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Priloge koji su sastavni deo ovog pravilnika, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 93/2023, možete pogledati OVDE