POKRAJINSKA SKUPŠTINSKA ODLUKA

O PROGRAMU TERAPIJE POJEDINIH POREMEĆAJA MOKRENJA KOD DECE BOTOKSOM U AUTONOMNOJ POKRAJINI VOJVODINI ZA 2024. GODINU

("Sl. list AP Vojvodine", br. 45/2023)

Član 1

Ovom pokrajinskom skupštinskom odlukom utvrđuje se Program terapije pojedinih poremećaja mokrenja kod dece Botoksom u Autonomnoj pokrajini Vojvodini za 2024. godinu (u daljem tekstu: Program), kao i obim sredstava za njegovo sprovođenje i način njihovog raspoređivanja i korišćenja.

Član 2

Program čini sastavni deo ove pokrajinske skupštinske odluke.

Član 3

Ova pokrajinska skupštinska odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Autonomne pokrajine Vojvodine", a primenjivaće se od 1. januara 2024. godine.

PROGRAM
TERAPIJE POJEDINIH POREMEĆAJA MOKRENJA KOD DECE BOTOKSOM U AUTONOMNOJ POKRAJINI VOJVODINI ZA 2024. GODINU

I

Prikaz i analiza postojeće situacije

Poremećaji mokrenja kod dece su relativno učestao problem koji dovodi maloletne pacijente i njihove roditelje kod lekara. Poremećaji mokrenja obuhvataju čitav spektar različitih poremećaja koji se leče na najrazličitije načine od biofeedback tretmana (edukacije adekvatne relaksacije mišića karličnog dna, radi postizanja pravilnog akta mokrenja), potom različitim bihevioralnim promenama (promena tajminga mokrenja, adekvatan unos tečnosti, pravilan položaj pri mokrenju). Kod pojedinih pacijenata se sprovodi i medikamentozno lečenje, antiholenergicima, agonistima i dezmopresinom. I nakon svih gorepomenutih konzervativnih metoda lečenja, kod pojedinih pacijenata s neurogenom bešikom i s terapijski rezistentnom formom enureze ovo nije dovoljno. Po preporukama struke, ovim pacijentima je indikovana aplikacija Botoksa u detruzor. Kod pacijenata s neurogenom bešikom, Botoks omogućava postizanje socijalne kontinencije uz prevenciju razvoja bubrežne insuficijencije, dok kod pacijenata sa enurezom on omogućava postizanje suvih noći, takođe uz prevenciju razvoja bubrežne insuficijencije u kasnijem odraslom dobu.

Adekvatno lečenje pacijenata s neurogenom bešikom veoma je zahtevno jer podrazumeva multidisciplinarni pristup s velikim brojem lekara različitih specijalnosti koji moraju biti uključeni u njihovu negu kako bi se ovim pacijentima obezbedio adekvatan kvalitet života. Najveći rizik po njihovo zdravlje ipak predstavljaju komplikacije vezane za urinarni sistem. Lečenje ovih pacijenata, zahvaljujući razvoju novih i inovativnih lekova, doživelo je veliki napredak, ali još uvek ima dosta pacijenata kod kojih sama medikamentozna terapija nije dovoljna. Za ove pacijente najmanje invazivan vid lečenja koji preostaje jeste instilacija Botoksa u detruzor. Ova metoda se u svetu sprovodi više od deset godina dok se u našoj sredini jedino sprovodi na Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Novi Sad. Ovaj vid lečenja znatno odlaže eventualnu potrebu za mutilantnim hirurškim intervencijama kao što su augmentacija mokraćne bešike ili kreiranje kontinentnog rezervoara, a ima i znatan uticaj i na odlaganje razvoja bubrežne insuficijencije kod ovih pacijenata, koja je veoma česta komplikacija njihove osnovne bolesti.

Kada su u pitanju pacijenti s terapijski rezistentnom enurezom, to su uglavnom pacijenti koji se godinama leče zbog svoje osnovne bolesti, koji su godinama pod terapijom, ali i dalje imaju problem sa enurezom, koji ima veliki uticaj na njihov socijalni život i adekvatan psihološki razvoj. Ovi pacijenti i ukoliko postignu suvu noć, praktično ceo život žive s poremećajem mokrenja. Velika prednost tretmana Botoksom jeste da je jedan tretman kod većine pacijenata dovoljan za postizanje kompletnog terapijskog odgovora. Program terapije pojedinih poremećaja mokrenja kod dece Botoksom sprovodi se od 2021. godine.

Zakonom o zdravstvenoj zaštiti ("Službeni glasnik RS", broj 25/19), članom 12. stav 6. utvrđeno je da autonomna pokrajina može doneti posebne programe zdravstvene zaštite za pojedine kategorije stanovništva, odnosno vrste bolesti koje su specifične za autonomnu pokrajinu, a za koje nije donet poseban program zdravstvene zaštite na republičkom nivou, u skladu sa svojim mogućnostima, i utvrditi cene tih pojedinačnih usluga, odnosno programa.

Program terapije pojedinih poremećaja mokrenja kod dece Botoksom u Autonomnoj pokrajini Vojvodini za 2024. godinu (u daljem tekstu: Program) realizovaće Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine, Novi Sad.

II

Ciljevi, aktivnosti, metodologija realizacije i indikatori programa

Opšti cilj programa

Unapređivanje lečenja pacijenata s neurogenom bešikom i terapijski rezistentnom formom enureze.

Specifični cilj programa

Sprovedena selekcija, odnosno dijagnostika i indikovanje Botoksa u detruzor kod pacijenata s neurogenom bešikom i terapijski rezistentnom formom enureze kod kojih konzervativne metode lečenja nisu bile delotvorne.

Evidentirani efekti (izlečenje) terapije Botoksom kod pacijenata s neurogenom bešikom i terapijski rezistentnom formom enureze.

Aktivnosti programa

1. Selekcija pacijenata, odnosno sprovođenje urodinamskih ispitivanja u cilju dijagnostike i indikovanja aplikacije Botox-a u detruzor kod pacijenata s neurogenom bešikom i terapijski rezistentnom formom enureze kod kojih konzervativne metode lečenja nisu bile delotvorne.

2. Tretman instilacijom Botox-a u detruzor mokraćne bešike odabranih pacijenata, koji bi sprovodili svi lekari Odeljenja dečje urologije, zajedno s anesteziolozima, medicinskim sestrama i administrativnim radnicima.

3. Praćenje stanja pacijenata nakon instilacije Botox-a.

Metodologija sprovođenja programa

Prilikom selekcije pacijenata, postoje dve odvojene grupe. Prvu grupu čine pacijenti sa neurogenom bešikom, koji zahtevaju redovno praćenje i urodinamsko ispitivanje svake godine, obzirom na krajnje nepredvidiv tok bolesti. Kod ovih pacijenata je uglavnom potrebno sprovoditi tretman Botox-om svake godine, kod pojedinih pacijenata sa izraženom trabekulacijom mokraćne detruzor bešike i dva puta godišnje, a nakon urodinamskog snimanja na kome se verifikuje postojanje neinhibiranih kontrakcija detruzora ili pak smanjena komplijansa mokraćne bešike. Pacijenti se primaju po tipu dnevne bolnice i tretman se sprovodi u opštoj anesteziji. Pod kontrolom cistiskopa aplikuje se Botox u detruzor mokraćne bešike. Nakon sprovedenog tretmana pacijenti se dalje ambulantno leče i kontrolišu. Kontrola podrazumeva evaluaciju dnevnika mokrenja, uz povremeno ponavljanje urodinamskog ispitivanja. Značajno poboljšanje podrazumeva postizanje socijalne kontinencije uz prevenciju razvoja bubrežne insuficijencije.

Drugu grupu pacijenata čine pacijenti sa terapijski rezistentnim tipom enureze tj. noćnog mokrenja. To su pacijenti kojima je u toku dužeg vremenskog perioda ordinirana multipla medikamentozna i bihevioralna terapija koja nije dala rezultate. Kao krajnju opciju, nakon urodinamski potvrđenog postojanja smanjene komplijanse mokraćne bešike, takođe se predlaže tretman Botox-om. Pacijenti se primaju po tipu dnevne bolnice i tretman se sprovodi u opštoj anesteziji. Pod kontrolom cistiskopa aplikuje se Botox u detruzor mokraćne bešike. Nakon sprovedenog tretmana dalje se ambulantno leče i kontrolišu. Kontrola podrazumeva evaluaciju dnevnika mokrenja, uz povremeno ponavljanje urodinamskog ispitivanja. Značajno poboljšanje podrazumeva postizanje "suvih noći".

Indikatori

- Broj pacijenata tretiranih Botox-om, razvrstani po polu,

- Broj pacijenata tretiranih Botox-om, kod kojeg je postignuto značajno poboljšanje u određenom periodu praćenja, razvrstani po polu.

Aktivnosti programa

Tretman instilacijom Botoksa u detruzor mokraćne bešike odabranih pacijenata (planirani obuhvat je 11 pacijenata), koji bi sprovodili svi lekari Odeljenja dečje urologije Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine, Novi Sad, zajedno sa anesteziolozima, medicinskim sestrama i administrativnim radnicima.

Metodologija sprovođenja programa

Pacijenti bi bili primljeni po tipu dnevne bolnice i tretman bi se sprovodio u opštoj anesteziji, a nakon sprovedenog tretmana bi se pacijenti dalje ambulantno lečili i kontrolisali.

Indikatori

- Broj pacijenata tretiran Botoksom

- Broj pacijenata izlečen Botoksom

III

Finansijska sredstva potrebna za realizaciju programa

TABELARNI PRIKAZ UKUPNIH TROŠKOVA ZA REALIZACIJU PROGRAMA U 2024. GODINI

Tabela 1 (Tabela 1.1.+Tabela 1.2.)

- u dinarima

Redni broj

NAZIV TROŠKOVA PROGRAMA

IZNOS UKUPNO POTREBNIH SREDSTAVA

1

2

3

1.

TROŠKOVI NABAVKE MATERIJALA I USLUGA

380.000,00

2.

TROŠKOVI USLUGA I NAKNADA

420.000,00

 

UKUPNO:

800.000,00

TABELARNI PRIKAZ TROŠKOVA NABAVKE MATERIJALA I USLUGA

Tabela 1.1.

- u dinarima

Redni broj

NAZIV MATERIJALA

Količina

Jedinična cena

Ukupan iznos sa PDV-om

1.1.

Lek Botoks

22

17.272,72

380.000,00

 

 

 

UKUPNO 1.1.:

380.000,00

TABELARNI PRIKAZ TROŠKOVA USLUGA I NAKNADA LICA ANGAŽOVANIH NA REALIZACIJI PROGRAMA

Tabela 1.2.

- u dinarima

Redni broj

Broj učesnika u programu

Bruto iznos

1.2.

Deset učesnika (pet doktora medicine specijalista dečje urologije, dečije hirurgije, anesteziologije, 2 dve medicinske sestre/tehničari, magistar farmacije, dipl. pravnik i dipl. ekonomista)

420.000,00

 

UKUPNO 1.2.:

420.000,00