PRAVILNIKO STAMBENOM ZBRINJAVANJU("Sl. list Grada Novog Sada", br. 54/2023) |
Ovim pravilnikom uređuju se bliži uslovi za utvrđivanje ispunjenosti uslova za stambeno zbrinjavanje, postupak stambenog zbrinjavanja, način korišćenja stambenih jedinica, rad Komisije za sprovođenje postupka stambenog zbrinjavanja (u daljem tekstu: Komisija), kao i druga pitanja od značaja za stambeno zbrinjavanje.
II USLOVI ZA OSTVARIVANJE STAMBENOG ZBRINJAVANJA I DOKAZI ZA UTVRĐIVANJE ISPUNJENOSTI USLOVA
Podnosilac zahteva za stambeno zbrinjavanje (u daljem tekstu: podnosilac zahteva), je lice koje je državljanin Republike Srbije i ima prijavljeno prebivalište na teritoriji Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Grad) i kumulativno ispunjava sledeće uslove:
1) Beskućnik, pod uslovima:
- da živi na ulici bez zaklona, odnosno u prostoru koji nije stambena jedinica;
- da nema u svojini stambenu jedinicu, odnosno nepokretnost u Republici Srbiji, uslovnu za stanovanje, kojom bi mogao rešiti svoju stambenu potrebu, niti je takvu nepokretnost otuđio u poslednjih pet godina;
- da ima prihode manje od nivoa iznosa novčane socijalne pomoći za jednočlanu porodicu, uvećanu za 50%;
- da je koristio usluge Prihvatilišta za beskućnike u Gradu, Dnevnog boravka za beskućnike u Gradu i Svratišta za beskućnike i beskućnice u Gradu ili usluge Prihvatilišta za beskućnike i osobe u riziku od beskućništva Gerontološkog centra "Novi Sad", u prethodnih pet godina.
2) Lice čija je stambena jedinica oštećena ili uništena usled elementarne ili druge nepogode, pod uslovima:
- da je vlasnik stambene jedinice koja je oštećena ili uništena usled elementarne ili druge nepogode;
- da ima prijavljeno prebivalište na adresi stambene jedinice koja je oštećena ili uništena usled elementarne ili druge nepogode;
- da nema u svojini drugu useljivu nepokretnost u Republici Srbiji uslovnu za stanovanje;
- da je njegova stambena jedinica koja je oštećena ili uništena usled elementarne ili druge nepogode u kojoj živi, oštećena toliko da se u istoj ne može boraviti.
3) Lice čijoj je stambenoj jedinici usled dotrajalosti ili većeg oštećenja ugrožena stabilnost tako da predstavlja neposrednu opasnost po život i zdravlje ljudi, za susedne objekte i za bezbednost saobraćaja i koje iz ovih razloga ostvaruje pravo na nužni smeštaj u skladu sa zakonom kojim se uređuje izgradnja objekata, pod uslovima:
- da je vlasnik stambene jedinice kojoj je usled dotrajalosti ili većeg oštećenja ugrožena stabilnost tako da predstavlja neposrednu opasnost po život i zdravlje ljudi, za susedne objekte i za bezbednost saobraćaja;
- da ima prijavljeno prebivalište na adresi stambene jedinice kojoj je usled dotrajalosti ili većeg oštećenja ugrožena stabilnost tako da predstavlja neposrednu opasnost po život i zdravlje ljudi, za susedne objekte i za bezbednost saobraćaja, u poslednjih pet godina;
- da nema u svojini drugu nepokretnost u Republici Srbiji uslovnu za stanovanje, niti je takvu nepokretnost otuđilo u poslednjih pet godina;
- da mu je po rešenju Građevinske inspekcije zabranjeno korišćenje stambene jedinice kojoj je usled dotrajalosti ili većeg oštećenja ugrožena stabilnost tako da predstavlja neposrednu opasnost po život i zdravlje ljudi, za susedne objekte i za bezbednost saobraćaja.
4) Lice koje je kao žrtva porodičnog nasilja napustilo svoje porodično domaćinstvo i nema sredstava da samostalno reši svoju stambenu potrebu, pod uslovima:
- da je kao žrtva porodičnog nasilja napustilo svoje porodično domaćinstvo;
- da boravi u Prihvatilištu za žene i decu ugrožene porodičnim nasiljem "Sigurna ženska kuća" i da je izlazak iz iste planiran za najviše 30 dana od dana podnošenja zahteva;
- da nema u svojini useljivu nepokretnost u Republici Srbiji uslovnu za stanovanje, niti je takvu nepokretnost otuđilo u poslednjih pet godina.
Dokazi neophodni za utvrđivanje ispunjenosti uslova za stambeno zbrinjavanje koje, uz zahtev podnosilac dostavlja Centru za socijalni rad Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Centar):
- lična karta (očitana ukoliko je čipovana ili fotokopirana) za podnosioca zahteva i sve članove porodičnog domaćinstva sa 16 i više godina koji su navedeni u zahtevu za stambeno zbrinjavanje;
- dokaz o prihodima:
1) potvrda poslodavca o visini primanja za mesec koji prethodi mesecu u kojem se podnosi zahtev za stambeno zbrinjavanje - za zaposlenog podnosioca zahteva i članove porodičnog domaćinstva koji su navedeni u zahtevu za stambeno zbrinjavanje;
2) ček od penzije za mesec koji prethodi mesecu u kojem se podnosi zahtev za stambeno zbrinjavanje - za podnosioca zahteva i članove porodičnog domaćinstva koji su navedeni u zahtevu za stambeno zbrinjavanje a koji su korisnici penzije ili ukoliko lice ne ostvaruje primanja po osnovu penzije - potvrda nadležne službe ili izjava overena kod javnog beležnika da lice ne ostvaruje primanja po osnovu penzije u Republici Srbiji i/ili drugoj državi;
- izjave podnosioca zahteva i punoletnih članova porodičnog domaćinstva, kao i za maloletne članove porodičnog domaćinstva potpisane od strane roditelja/staratelja, na propisanom obrascu, u skladu sa članom 103. Zakona o opštem upravnom postupku (navedenu izjavu nije potrebno overavati kod javnog beležnika).
Uz dokaze iz stava 1. ovog člana, za lica iz člana 2. tač. 2), 3) i 4) ovog pravilnika, podnosilac zahteva dostavlja i sledeću dokumentaciju:
1) Lice iz člana 2. tačka 2) ovog pravilnika:
- izveštaj o uviđaju Policijske uprave kojim je konstatovano da je stambena jedinica oštećena ili uništena usled elementarne ili druge nepogode.
3) Lice iz člana 2. tačka 3) ovog pravilnika:
- rešenje Građevinske inspekcije o zabrani korišćenja stambene jedinice.
4) Lice iz člana 2. tačka 4) ovog pravilnika:
- dokaz o pokrenutom postupku za razvod braka (ukoliko je podnosilac zahteva u braku);
- odluku nadležnog suda o poveravanju dece iz bračne/vanbračne zajednice (ukoliko podnosilac zahteva traži stambeno zbrinjavanje i za decu kao članove porodičnog domaćinstva).
Uz zahtev sa dokazima i dokumentacijom iz člana 3. ovog pravilnika, Centar po službenoj dužnosti pribavlja i dostavlja Komisiji sledeću dokumentaciju:
1) Za sve podnosioce zahteva:
- uverenje o državljanstvu, za podnosioca zahteva i sve članove porodičnog domaćinstva koji su navedeni u zahtevu;
- izvod iz matične knjige rođenih za članove porodičnog domaćinstva do 16 godina koja su navedena u zahtevu;
- potvrda o nezaposlenosti iz Nacionalne službe za zapošljavanje za nezaposlenog podnosioca zahteva i nezaposlene članove porodičnog domaćinstva registrovane u Nacionalnoj službi za zapošljavanje;
- uverenje o imovnom stanju iz Republičkog geodetskog zavoda;
- Izjava data u Centru, da podnosilac zahteva ne može samostalno, odnosno sopstvenim sredstvima da reši stambenu potrebu.
2) Za podnosioce zahteva iz člana 2. tačka 1) ovog pravilnika:
- potvrda MUP-a o kretanju prebivališta u poslednjih pet godina od dana podnošenja zahteva;
- Izvod iz Republičkog geodetskog zavoda o posedovanju, odnosno neposedovanju nepokretnosti na teritoriji Republike Srbije;
- rešenje o ostvarenom pravu na novčanu socijalnu pomoć;
- potvrda Nacionalne službe za zapošljavanje ili druge nadležne organizacije da je podnosilac zahteva završio ili je u procesu dokvalifikacije ili prekvalifikacije u okviru mera aktivne politike zapošljavanja i ekonomskog osnaživanja teže zapošljivih kategorija;
- izveštaj da je podnosilac zahteva registrovan kao beskućnik, da je u Novom Sadu koristio usluge Prihvatilišta za beskućnike, Dnevnog boravka za beskućnike i Svratišta za beskućnike i beskućnice ili usluge Prihvatilišta za beskućnike i osobe u riziku od beskućništva, u prethodnih pet godina od dana podnošenja zahteva za stambeno zbrinjavanje i da je uključen u program resocijalizacije u društvenu zajednicu.
3) Za podnosioce zahteva iz člana 2. tačka 2) ovog pravilnika:
- list nepokretnosti za stambenu jedinicu koja je oštećena ili uništena usled elementarne ili druge nepogode.
4) Za podnosioce zahteva iz člana 2. tačka 3) ovog pravilnika:
- list nepokretnosti za stambenu jedinicu kojoj je usled dotrajalosti ili većeg oštećenja ugrožena stabilnost tako da predstavlja neposrednu opasnost po život i zdravlje ljudi, za susedne objekte i za bezbednost saobraćaja.
5) Za podnosioce zahteva iz člana 2. tačka 4) ovog pravilnika:
- izjava data u Centru, da je podnosilac zahteva napustio vanbračnu zajednicu (ukoliko je lice živelo u vanbračnoj zajednici);
- uverenje Centra da podnosilac zahteva neposredno brine o mlt. deci koja se zbrinjavaju sa podnosiocem zahteva (ukoliko podnosilac zahteva traži stambeno zbrinjavanje i za decu kao članove porodičnog domaćinstva);
- izveštaj o boravku podnosioca zahteva u sigurnoj ženskoj kući.
Centar može pribaviti i drugu dokumentaciju, koja nije predviđena ovim pravilnikom, a neophodna je za utvrđivanje tačnog i potpunog činjeničnog stanja i donošenje zakonite i pravilne odluke.
III OBRAZOVANJE KOMISIJE, SASTAV, NAČIN RADA I POSTUPAK STAMBENOG ZBRINJAVANJA
Postupak utvrđivanja uslova za stambeno zbrinjavanje sprovodi Komisija, koju obrazuje i imenuje Gradsko veće Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Gradsko veće), a koja se sastoji od predsednika i zamenika predsednika, četiri člana i njihovih zamenika i sekretara i njegovog zamenika.
Predsednik Komisije i zamenik predsednika, jedan član Komisije i njegov zamenik i sekretar i njegov zamenik su predstavnici Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Gradska uprava), jedan član Komisije i njegov zamenik su predstavnici Gradske uprave za imovinu i imovinsko-pravne poslove Grada Novog Sada, a dva člana i njihovi zamenici su predstavnici Centra.
Predsednik Komisije saziva i vodi sednice Komisije, a u njegovom odsustvu zamenik predsednika Komisije.
Komisija sprovodi postupak utvrđivanja ispunjenosti uslova za stambeno zbrinjavanje i donosi predlog odluke većinom glasova od ukupnog broja članova Komisije.
O održanoj sednici sekretar Komisije vodi zapisnik, koji potpisuje predsednik Komisije.
Svi članovi Komisije prisutni na sednici potpisuju listu prisutnosti.
Zahtev se podnosi Komisiji, putem Centra u Novom Sadu, Zmaj Ognjena Vuka br. 13-17, lično ili putem pošte.
Zahtev mora biti uredno popunjen i potpisan na propisanom obrascu koji je dostupan u Centru i na sajtu Centra.
Uz zahtev podnosilac prilaže i dokumente iz člana 3. ovog pravilnika.
Centar o svakom podnetom zahtevu iz stava 1. ovog člana sačinjava izveštaj koji sadrži: podatke o podnosiocu zahteva, broju članova njegovog porodičnog domaćinstva, razlozima za stambeno zbrinjavanje, dokaze podnete uz zahtev i pribavljene po službenoj dužnosti, kojima se dokazuje ispunjenost uslova iz člana 2. ovog pravilnika i druge podatke od značaja za odlučivanje o stambenom zbrinjavanju, kao i dokaze koji su od značaja za odlučivanje o stambenom zbrinjavanju, a nisu navedeni u članu 2. ovog pravilnika.
Zahtev sa izveštajem, podacima i dokazima iz stava 3. ovog člana Centar dostavlja Komisiji, koja sprovodi postupak i utvrđuje ispunjenost uslova za stambeno zbrinjavanje, u skladu sa Odlukom i ovim pravilnikom.
Nakon sprovedenog postupka, Komisija utvrđuje predlog o stambenom zbrinjavanju korisnika, koji dostavlja Gradskoj upravi.
Predlog Komisije iz stava 1. ovog člana po zahtevu podnosioca koji ispunjava uslove za stambeno zbrinjavanje sadrži sledeće podatke:
- lične podatke o podnosiocu zahteva i članovima njegovog porodičnog domaćinstva koji se stambeno zbrinjavaju,
- grupi kojoj pripada podnosilac zahteva u skladu sa članom 2. ovog pravilnika,
- dokumentaciji na osnovu koje je utvrđeno da su ispunjeni uslovi za stambeno zbrinjavanje,
- stambenoj jedinici koja se daje na korišćenje (adresa, površina, oznaka i dr.),
- periodu stambenog zbrinjavanja, koji ne može biti duži od šest meseci,
- učešću korisnika stambenog zbrinjavanja u troškovima korišćenja stambene jedinice, načinu i rokovima plaćanja tih troškova,
- obavezama korisnika prilikom iseljenja nakon isteka perioda stambenog zbrinjavanja,
- mogućnosti iseljenja, obavezama korisnika i načinu iseljenja korisnika pre isteka perioda stambenog zbrinjavanja,
- drugim činjenicama od značaja za stambeno zbrinjavanje za svaki pojedinačni slučaj.
Predlog Komisije iz stava 1. ovog člana po zahtevu podnosioca koji ne ispunjava uslove za stambeno zbrinjavanje sadrži sledeće podatke:
- o podnosiocu zahteva i članovima njegovog porodičnog domaćinstva,
- podnetoj dokumentaciji,
- razlozima zbog kojih nisu ispunjeni uslovi za stambeno zbrinjavanje.
U slučaju kada podnosilac zahteva ispunjava uslove za stambeno zbrinjavanje a Grad nema na raspolaganju stambenu jedinicu namenjenu aktom Gradskog veća za stambeno zbrinjavanje, Komisija utvrđuje predlog iz stava 1. ovog člana, kojim se podnosilac zahteva upućuje na podnošenje zahteva Gradskoj upravi da mu se obezbedi druga vrsta pomoći za period stambenog zbrinjavanja u skladu sa propisima kojima se uređuje socijalna zaštita.
Na osnovu predloga iz člana 8. ovog pravilnika Gradska uprava priprema predlog odluke o stambenom zbrinjavanju, koji dostavlja Gradskom veću, radi donošenja.
Odluka Gradskog veća je konačna.
Na osnovu Odluke o stambenom zbrinjavanju Gradskog veća, kojom se daje stambena jedinica na korišćenje, zaključuje se ugovor o stambenom zbrinjavanju između Gradske uprave za imovinu i imovinsko - pravne poslove, Centra i korisnika, kojim se regulišu međusobna prava, obaveze i odgovornosti ugovornih strana u postupku stambenog zbrinjavanja.
Centar vrši stambeno zbrinjavanje podnosioca zahteva kojem je stambena jedinica data na korišćenje (u daljem tekstu: korisnik), uz prisustvo predstavnika Gradske uprave za imovinu i imovinsko - pravne poslove.
Prilikom započinjanja korišćenja stambene jedinice, sačinjava se zapisnik, koji sačinjava Centar, a potpisuju ga korisnik, predstavnik Centra i predstavnik Gradske uprave za imovinu i imovinsko - pravne poslove.
U izuzetnim slučajevima stambeno zbrinjavanje se može produžiti najviše za period koji je određen Odlukom o stambenom zbrinjavanju.
Predlog za produženje perioda stambenog zbrinjavanja sa obrazloženjem, na zahtev korisnika, Centar podnosi Komisiji.
Nakon razmatranja predloga iz stava 2. ovog člana Komisija utvrđuje ispunjenost uslova za produženje perioda stambenog zbrinjavanja i donosi predlog odluke koji upućuje Gradskom veću, preko Gradske uprave.
S obzirom da je postupak stambenog zbrinjavanja hitan, sve radnje u postupku, kao i donošenje Odluke o stambenom zbrinjavanju, od dana podnošenja zahteva za stambeno zbrinjavanje, vrše se u što kraćem roku.
IV NAČIN KORIŠĆENJA STAMBENIH JEDINICA
Korisnik može da koristi stambenu jedinicu isključivo sa članovima porodičnog domaćinstva koji su navedeni u Odluci o stambenom zbrinjavanju.
Korisnik i članovi njegovog porodičnog domaćinstva su u obavezi da koriste stambenu jedinicu koja se daje na privremeno korišćenje u okviru stambenog zbrinjavanja sa pažnjom dobrog domaćina.
Troškove korišćenja stambene jedinice snosi korisnik zajedno sa članovima porodičnog domaćinstva, u skladu sa Odlukom o stambenom zbrinjavanju i Odlukom.
Korisnik je u obavezi da zajedno sa članovima porodičnog domaćinstva napusti stambenu jedinicu koja mu je data na privremeno korišćenje, u istom stanju u kom je bila prilikom ulaska, najkasnije poslednjeg dana perioda određenog u Odluci o stambenom zbrinjavanju, u skladu sa Odlukom.
Korisnik ima obavezu da prijavi Centru svako oštećenje ili drugu promenu u stambenoj jedinici za vreme njegovog korišćenja.
Korisnik sa članovima porodičnog domaćinstva koji su navedeni u Odluci o stambenom zbrinjavanju, po pisanom nalogu Centra, može biti iseljen pre isteka perioda za stambeno zbrinjavanje utvrđenog Odlukom o stambenom zbrinjavanju, iz stambene jedinice koju koristi suprotno st. 1, 2 i 3. ovog pravilnika i pri tome je dužan da postupi u skladu sa Odlukom o stambenom zbrinjavanju.
U slučaju iz stava 6. ovog člana, Centar odmah obaveštava Komisiju, a Komisija Gradsku upravu za imovinu i imovinsko pravne poslove, radi daljeg postupanja.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Novog Sada", a primenjivaće od 1. januara 2024. godine.