PRAVILNIK
O SAVETNIKU ZA HEMIKALIJE I USLOVIMA ZA OBUKU I PROVERU ZNANJA SAVETNIKA ZA HEMIKALIJE

("Sl. glasnik RS", br. 96/2023)

Uvodna odredba

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se vrsta, sektor i oblast delatnosti snabdevača opasnih hemikalija koji nisu dužni da obezbede savetnika za hemikalije, stručna sprema, program obuke i način provere znanja za savetnika za hemikalije, kao i uslovi koje mora da ispuni pravno lice ili preduzetnik koji vrši obuku i proveru znanja za savetnika za hemikalije.

Sektor i oblast delatnosti snabdevača opasnih hemikalija koji nisu dužni da obezbede savetnika za hemikalije

Član 2

Savetnika za hemikalije nije dužan da obezbedi snabdevač koji isključivo stavlja u promet sirovine za:

- sredstva za zaštitu bilja,

- lekove i medicinska sredstva koja se koriste u humanoj i veterinarskoj medicini,

- kozmetičke proizvode,

- hranu,

- prehrambene aditive i arome,

- hranu za životinje i aditive za tu hranu

i snabdevač koji stavlja u promet opasne hemikalije u ukupnoj količini manjoj od 100 kg godišnje, kao i distributer opasnih hemikalija koji se isključivo bavi maloprodajom.

Stručna sprema i program obuke za savetnika za hemikalije

Član 3

Savetnik za hemikalije (u daljem tekstu: savetnik) ima:

1) stečeno visoko obrazovanje na osnovnim akademskim studijama u okviru sledećih naučnih, odnosno stručnih oblasti:

(1) hemijske i fizičko-hemijske nauke koje pripadaju obrazovno-naučnom polju Prirodno-matematičkih nauka,

(2) tehnološko inženjerstvo i biotehničke nauke koje pripadaju obrazovno-naučnom polju Tehničko-tehnoloških nauka,

(3) farmaceutske nauke koje pripadaju obrazovno-naučnom polju Medicinskih nauka;

na kojima je u okviru studijskog programa ostvario iz obaveznih predmeta iz oblasti hemije najmanje 40 ESPB bodova utvrđenih u skladu sa zakonom kojim se uređuje visoko obrazovanje;

2) završenu obuku za savetnika u skladu sa programom obuke i

3) uspešno završenu proveru znanja (u daljem tekstu: "ispit").

Član 4

Program obuke sadrži tematske oblasti podeljene na tematske jedinice sa predviđenim brojem časova za svaku tematsku jedinicu.

Tematske oblasti su: upravljanje hemikalijama i upravljanje biocidnim proizvodima.

Tematske oblasti i tematske jedinice čine Program obuke iz stava 1. ovog člana i date su u Prilogu, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Način provere znanja

Član 5

Ispit se organizuje nakon završene obuke za savetnika ili nakon isteka roka važenja uverenja, radi dobijanja novog.

Ispit se polaže pred ispitnom komisijom (u daljem tekstu: Komisija) koju obrazuje pravno lice ili preduzetnik koji vrši obuku i proveru znanja za savetnika za hemikalije (u daljem tekstu: pravno lice ili preduzetnik).

Predstavnik ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine (u daljem tekstu: ministarstvo) može da prisustvuje obuci za savetnika, kao i polaganju ispita, uz saglasnost Komisije.

Ispit iz obe tematske oblasti traje 240 minuta.

Ukoliko kandidat polaže popravni ispit iz određene tematske oblasti ispit se održava u trajanju predviđenom za tu oblast, i to 150 minuta za tematsku oblast upravljanje hemikalijama i 90 minuta za tematsku oblast upravljanje biocidnim proizvodima.

Član 6

Komisijom rukovodi predsednik i stara se da se rad Komisije odvija u skladu sa ovim pravilnikom, a za vreme njegovog odsustva ili sprečenosti te poslove vrši zamenik predsednika Komisije.

Komisija ima najmanje tri, a najviše pet članova.

Članovi Komisije su predavači koji su u radnom odnosu kod pravnog lica ili preduzetnika ili su angažovani po osnovu zaključenog ugovora za period koji odgovara najmanje utvrđenom periodu obuke.

Rad Komisije je javan.

Član 7

Termin održavanja ispita utvrđuje pravno lice ili preduzetnik, uz saglasnost ministarstva i dostavlja ga Komisiji. Pravno lice ili preduzetnik obaveštava ministarstvo o terminu održavanja ispita najkasnije trideset dana pre planiranog održavanja ispita, radi dobijanja saglasnosti.

Period između utvrđenih termina održavanja ispita ne može biti kraći od devedeset dana.

Član 8

Ispit se polaže isključivo pisanim putem, i na taj način se proverava znanje iz tematskih oblasti utvrđenih Programom obuke. Tokom održavanja ispita, kandidatima je dozvoljeno korišćenje propisa kojima se uređuje upravljanje hemikalijama i upravljanje biocidnim proizvodima, kao i stručne literature iz ovih oblasti. Korišćenje interneta od strane kandidata nije dozvoljeno tokom održavanja ispita.

Ministarstvo sačinjava ispitna pitanja, dodeljuje odgovarajući broj bodova svakom ispitnom pitanju i ispitnu kombinaciju elektronskim putem dostavlja pravnom licu ili preduzetniku najkasnije dva sata pre održavanja ispita. Odgovore na pitanja iz ispitne kombinacije ministarstvo dostavlja pravnom licu ili preduzetniku nakon završenog ispita.

Član 9

Pre početka održavanja ispita utvrđuje se identitet kandidata uvidom u ličnu kartu ili drugu ličnu ispravu i kandidati se upoznaju sa pravilima kojih se pridržavaju tokom ispita, u skladu sa ovim pravilnikom.

Član 10

Poznavanje gradiva utvrđenog Programom obuke vrednuje se kandidatu za svaku tematsku oblast posebno. Polaganjem ispita kandidat može ostvariti najviše 24 poena iz tematske oblasti upravljanje hemikalijama i 10 poena iz tematske oblasti upravljanje biocidnim proizvodima.

Uspeh kandidata na ispitu za svaku tematsku oblast ocenjuje se ocenom "položio" ili "nije položio". Ocenom "položio" ocenjuje se kandidat koji je ostvario najmanje 15 poena iz tematske oblasti upravljanje hemikalijama, od kojih je 10 poena ostvareno na pitanjima iz tematskih jedinica propisanih Programom obuke za savetnika za hemikalije redni broj 9-13, i najmanje 6 poena iz tematske oblasti upravljanje biocidnim proizvodima.

Konačan uspeh kandidata na ispitu utvrđuje Komisija.

Član 11

Nakon završene obuke kandidat pristupa polaganju ispita kod pravnog lica ili preduzetnika kod koga je završio obuku u roku koji nije duži od devedeset dana od dana završetka obuke.

Kandidat koji nije položio jednu tematsku oblast ponovo polaže ispit iz te tematske oblasti (popravni ispit) u roku koji nije duži od devedeset dana od dana prvog polaganja ispita, u terminu koji odredi Komisija, uz saglasnost ministarstva.

Smatra se da kandidat nije položio ispit ako je ocenjen ocenom "nije položio":

- iz obe tematske oblasti ili

- iz tematske oblasti koju je ponovno polagao.

U oba slučaja kandidat ponovo polaže obe tematske oblasti u roku koji nije duži od devedeset dana od dana prethodnog polaganja ispita.

Ako kandidat neopravdano odustane od započetog polaganja ispita, smatraće se da ispit nije položio.

Posle tri neuspela polaganja ispita, pri čemu se i polaganje popravnog ispita smatra izlaskom na ispit, kandidat ponovo pohađa obuku za savetnika.

Polaganje ispita ili popravnog ispita, nakon završene obuke, kao i svako naknadno izlaženje na ispit odlaže se, zbog bolesti kandidata ili iz drugih opravdanih razloga, za koji se dostavlja odgovarajući dokaz, najduže za šest meseci od dana nastupanja sprečenosti.

Ako je kandidat predavač iz člana 24. ovog pravilnika, ne polaže ispit, nakon završene obuke za savetnika, kod pravnog lica ili preduzetnika kod koga je u radnom odnosu ili je od strane istog angažovan po osnovu zaključenog ugovora za period koji odgovara najmanje utvrđenom periodu obuke.

Član 12

Nakon završene obuke i položenog ispita za savetnika, pravno lice ili preduzetnik izdaje savetniku Uverenje o uspešno završenoj proveri znanja (u daljem tekstu: "uverenje"), koje važi šest godina.

Nakon isteka roka važnosti uverenja savetnik ponovo polaže ispit radi dobijanja novog uverenja. U tu svrhu, savetnik izlazi na ispit najranije devedeset dana pre isteka roka važnosti prethodno izdatog uverenja.

Ispit iz stava 2. ovog člana polaže se bez ponovne obuke za savetnika.

Prilikom prijave izlaska na ispit iz stava 2. ovog člana, kandidat dostavlja pravnom licu ili preduzetniku fotokopiju prethodno izdatog uverenja (original na uvid).

Odredbe iz člana 11. st. 2, 3, 4, 5, 6. i 8. primenjuju se na polaganje ispita iz stava 2. ovog člana.

Ako savetnik, u roku od šest meseci od isteka roka važnosti prethodno izdatog uverenja ne položi ispit ili ne izađe na ispit, ponovo pohađa obuku za savetnika.

Polaganje ispita ili popravnog ispita, kao i svako naknadno izlaženje na ispit, nakon isteka roka važnosti uverenja može se zbog bolesti kandidata ili iz drugih opravdanih razloga, za koji se dostavlja odgovarajući dokaz, odložiti najduže za šest meseci od dana nastupanja sprečenosti.

Član 13

Ako kandidat ne pristupi polaganju ispita ili pre početka polaganja izjavi da odustaje, smatraće se da nije ni polagao ispit.

Član 14

Komisija vodi zapisnik o obavljenom ispitu.

Zapisnik iz stava 1. ovog člana naročito sadrži: ime, ime jednog roditelja i prezime kandidata; jedinstveni matični broj (JMBG), stručnu spremu; naziv fakulteta koji je kandidat završio, sastav Komisije; datum i mesto održavanja ispita; broj ostvarenih poena iz svake tematske oblasti; konačan uspeh kandidata; zaključak o odlaganju ili odustajanju od ispita; odgovarajući dokaz o opravdanoj sprečenosti izlaska na ispit; zaključak o ispunjenosti uslova za izlazak na ispit; broj uverenja i ime pravnog lica odnosno preduzetnika koji je izdao potvrdu, ako kandidat izlazi na ispit radi dobijanja novog uverenja; potpise predsednika i članova Komisije.

Sastavni deo zapisnika su ispitna pitanja kandidata koji su polagali ispit.

Zapisnik se čuva do isteka roka važnosti uverenja.

Član 15

Na osnovu zapisnika, kandidatu koji je položio ispit, izdaje se uverenje.

Uverenje iz stava 1. ovog člana naročito sadrži:

1) naziv pravnog lica ili preduzetnika koji vrši obuku i proveru znanja za savetnika za hemikalije;

2) pravni osnov na osnovu koga se izdaje uverenje;

3) ime, ime jednog roditelja, prezime;

4) broj pod kojim je kandidat zaveden u evidenciji koju vodi pravno lice ili preduzetnik;

5) broj i datum prethodno izdatog uverenja, ako je savetnik polagao ispit radi dobijanja novog uverenja;

6) naziv pravnog lica ili preduzetnika koji je izdao prethodno uverenje, ako je savetnik polagao ispit radi dobijanja novog uverenja;

7) datum od kada uverenje počinje da važi, ako je savetnik polagao ispit radi dobijanja novog uverenja, kao i datum izdavanja uverenja;

8) potpis predsednika Komisije.

Uverenje počinje da važi od datuma izdavanja uverenja, izuzev ako je savetnik polagao ispit radi dobijanja novog uverenja, a na isti je izašao pre isteka prethodno izdatog uverenja, u skladu sa članom 12. stav 2. U tom slučaju, uverenje počinje da važi dan nakon isteka prethodno izdatog uverenja.

Član 16

Pravno lice ili preduzetnik dostavlja ministarstvu spisak lica kojima su izdata uverenja iz člana 15. ovog pravilnika, sa podacima o kandidatu kome je izdato uverenje i to:

1) ime, ime jednog roditelja, prezime;

2) email adresa;

3) mesto prebivališta;

4) podatak o stečenom visokom obrazovanju na akademskim studijama;

5) broj pod kojim je kandidat zaveden u evidenciji koju vodi pravno lice ili preduzetnik;

6) broj i datum prethodno izdatog uverenja, ako je savetnik polagao ispit radi dobijanja novog uverenja;

7) naziv pravnog lica ili preduzetnika koji je izdao prethodno uverenje, ako je savetnik polagao ispit radi dobijanja novog uverenja;

8) datum od kada uverenje počinje da važi, ako je savetnik polagao ispit radi dobijanja novog uverenja, kao i datum izdavanja uverenja;

9) saglasnost savetnika da njegovi kontakt podaci budu dostupni na internet prezentaciji ministarstva.

Uslovi koje mora da ispuni pravno lice ili preduzetnik koji vrši obuku i proveru znanja savetnika za hemikalije

Član 17

Obuku i proveru znanja za savetnika za hemikalije mogu vršiti pravna lica ili preduzetnici koji ispunjavaju uslove utvrđene ovim pravilnikom.

Član 18

Pravno lice ili preduzetnik:

1) sačinjava nastavni plan koji je usaglašen sa Programom obuke iz člana 4. ovog pravilnika;

2) obezbeđuje prostorije za izvođenje nastave (učionice), kao i prostorije za predavače i prijem kandidata, smeštaj literature, dokumentacije, arhive i sl. (kancelarijski prostor) - u vlasništvu ili u zakupu, odnosno u trajnom korišćenju;

3) obezbeđuje odgovarajuća nastavna učila i sredstva za održavanje nastave;

4) obezbeđuje potreban broj predavača kvalifikovanih za određene tematske jedinice.

Član 19

Pravno lice ili preduzetnik, pre početka obuke pribavlja od kandidata:

1) fotokopiju diplome o stečenom visokom obrazovanju (original na uvid);

2) nastavni plan sa spiskom obaveznih predmeta iz oblasti hemije i odgovarajućom bodovnom vrednošću svakog od navedenih predmeta, odnosno potvrdu o ekvivalentnosti, ukoliko je diploma o visokom obrazovanju stečena pre pune primene zakona kojim se uređuje visoko obrazovanje kojim se uvode bodovne vrednosti za predmete iz studijskog programa.

Član 20

Nastavni plan sadrži nastavne jedinice razrađene na osnovu tematskih jedinica sa predviđenim brojem časova, kratak sažetak svake nastavne jedinice, kao i spisak stručne literature koja se koristi u postupku izvođenja nastave za određenu tematsku jedinicu. U okviru nastavnog plana, za svaku tematsku jedinicu potrebno je navesti spisak relevantnih nacionalnih i EU propisa, kao i međunarodnih ugovora.

Član 21

Svaki predavač vodi evidenciju o održanoj obuci.

Evidencija naročito sadrži: datum obuke, tematsku jedinicu, broj časa, lica koja su bila prisutna, kao i potpis predavača.

Član 22

Učionica je takve površine da svaki kandidat ima najmanje 1,5 m2 radnog prostora, kao i da ima dnevno i večernje osvetljenje i internet konekciju.

Član 23

Nastavna učila i sredstva su:

1) propisi kojima se uređuje upravljanje hemikalijama i upravljanje biocidnim proizvodima;

2) međunarodne konvencije kojima se uređuje upravljanje hemikalijama;

3) propisi Evropske unije kojima se uređuje upravljanje hemikalijama i upravljanje biocidnim proizvodima;

4) stručna literatura za sprovođenje nastavnog plana;

5) odgovarajući broj računara.

Član 24

Pravno lice ili preduzetnik angažuje predavače, najmanje dva za tematsku oblast upravljanje hemikalijama i najmanje jednog za tematsku oblast upravljanje biocidnim proizvodima, a po osnovu zaključenog ugovora za period koji odgovara najmanje utvrđenom periodu obuke, ukoliko predavač nije u radnom odnosu kod pravnog lica ili preduzetnika.

Predavači iz stava 1. ovog člana kvalifikovani su za određenu tematsku jedinicu ako iz oblasti hemije, fizičke hemije, tehnološkog inženjerstva, medicine ili farmacije najmanje imaju stečeno visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije - master, master akademske studije, master strukovne studije, specijalističke akademske studije i (specijalističke strukovne studije po propisima koji su važili pre stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju iz 2017. godine)) i radno iskustvo u oblasti obrazovanja i edukacije u trajanju od najmanje tri godine.

Pored uslova iz stava 2. ovog člana predavač mora imati i položen ispit iz tematske jedinice koju će da predaje. Ispit sprovodi ministarstvo, a polaže se pisanim putem. Ocenom "položio" ocenjuje se predavač koji je tačno odgovorio na najmanje 80% postavljenih pitanja iz tematske jedinice.

Predavaču koji je položio ispit iz odgovarajuće tematske jedinice, ministarstvo izdaje Uverenje o položenom ispitu za predavače.

Član 25

Pravno lice ili preduzetnik koji ispunjava uslove za vršenje obuke i provere znanja za savetnika za hemikalije podnosi ministarstvu zahtev za dobijanje odobrenja.

Uz zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se:

1) nastavni plan;

2) podaci o prostoru i tehničkoj opremljenosti za sprovođenje Programa obuke;

3) spisak nastavnih učila i sredstava za održavanje nastave;

4) spisak predavača po tematskim jedinicama sa dokazima o ispunjenosti uslova iz člana 24. st. 1. i 2. ovog pravilnika i biografijama (curriculum vitae).

Član 26

Ministarstvo izdaje odobrenje za vršenje obuke i provere znanja za savetnika pravnom licu ili preduzetniku koji ispunjava uslove predviđene ovim pravilnikom.

Rok važenja odobrenja je tri godine.

Nakon isteka odobrenja, pravno lice ili preduzetnik podnosi dokumentaciju iz člana 25. radi dobijanja novog odobrenja. U tu svrhu, pravno lice ili preduzetnik može podneti dokumentaciju najranije 60 dana pre isteka roka važnosti prethodno izdatog odobrenja.

Član 27

Pravno lice ili preduzetnik prijavljuje ministarstvu svaku promenu u vezi sa uslovima za vršenje obuke i provere znanja za savetnika.

Ako pravno lice ili preduzetnik koji vrši obuku i proveru znanja za savetnika više ne ispunjava neki od uslova iz člana 17. ovog pravilnika, ministarstvo donosi rešenje o oduzimanju odobrenja iz člana 25. ovog pravilnika.

Prelazne i završne odredbe

Član 28

Danom početka primene ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o savetniku za hemikalije i uslovima koje mora da ispuni pravno lice ili preduzetnik koji vrše obuku i proveru znanja savetnika za hemikalije ("Službeni glasnik RS", br. 13/11, 28/11 i 47/12).

Član 29

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a počinje da se primenjuje po isteku 90 dana od dana stupanja na snagu, osim odredbe člana 24. stav 1. koja počinje da se primenjuje po isteku 120 dana od dana stupanja na snagu.

 

Prilog

PROGRAM OBUKE ZA SAVETNIKA ZA HEMIKALIJE

Ukupan broj časova: 41

Tematska oblast

Redni broj tematske jedinice

Tematska jedinica

Broj časova

Upravljanje hemikalijama

1.

Opšte napomene o Zakonu o hemikalijama ("Službeni glasnik RS", br. 36/09, 88/10, 92/11, 93/12 i 25/15), veza sa relevantnim zakonima iz oblasti zaštite životne sredine i uloga savetnika za hemikalije

2

2.

Uredba (EZ) br. 1907/2006 Evropskog parlamenta i Saveta od 18. decembra 2006. godine koja se odnosi na registraciju, evaluaciju, autorizaciju i ograničenja hemikalija (Uredba REACH) kojom se ustanovljuje Evropska agencija za hemikalije (ECHA)

5

3.

Međunarodne konvencije kojima se uređuje upravljanje hemikalijama (Stokholmska konvencija o dugotrajnim organskim zagađujućim supstancama, Roterdamska konvencija o postupku davanja saglasnosti na osnovu prethodnog obaveštenja za određene opasne hemikalije i pesticide u međunarodnoj trgovini i Konvencija o zabrani razvoja, proizvodnje, skladištenja i upotrebe hemijskog oružja i njegovom uništavanju)

1

4.

Integralni registar hemikalija - Dosije o
hemikaliji i supstance koje izazivaju zabrinutost

3

5.

Naročito opasne hemikalije

1

6.

Ograničenja i zabrane proizvodnje, stavljanja u promet i korišćenja hemikalija koje predstavljaju neprihvatljiv rizik po zdravlje ljudi i životnu sredinu

2

7.

Uvoz i izvoz hemikalija

1

8.

Detergenti

2

9.

Propisi kojima se uređuje klasifikacija, pakovanje, obeležavanje i oglašavanje hemikalija i biocidnih proizvoda

2

10.

Klasifikacija hemikalija i biocidnih proizvoda na osnovu fizičkih i
hemijskih svojstava

4

11.

Klasifikacija hemikalija i biocidnih proizvoda na osnovu svojstava
koja utiču na zdravlje ljudi

4

12.

Klasifikacija hemikalija i biocidnih proizvoda na osnovu svojstava
koja utiču na životnu sredinu

2

13.

Bezbednosni list za hemikalije i biocidne proizvode

2

Upravljanje biocidnim proizvodima

1.

Opšte informacije o Zakonu o biocidnim
proizvodima ("Službeni glasnik RS", broj 109/21) i novine koje on uvodi; odredbe propisa kojima se uređuju hemikalije koje se primenjuju na biocidne proizvode; opšte informacije o EU propisima kojima se uređuje činjenje dostupnim na tržištu i korišćenje biocidnih proizvoda i smernice EU o biocidnim proizvodima

2

2.

Biocidni proizvod - značenje izraza i primeri u praksi; pojedinačni biocidni proizvod; grupa biocidnih proizvoda; vrste biocidnih proizvoda i razgraničavanje biocidnih proizvoda od sličnih proizvoda

1

3.

Aktivne supstance u biocidnom proizvodu; Liste aktivnih supstanci: Lista I, Lista Ia, Lista II, Lista za uključivanje u Program; Program za upis; aktivna supstanca koja je kandidat za zamenu; uslovi pod kojima može biti donet akt na osnovu kog se biocidni proizvod čini dostupnim na tržištu i koristi

1

4.

Postupci donošenja akata na osnovu kojih se biocidni proizvod čini dostupnim na tržištu i koristi; obaveze nosioca akata; produženje, prestanak važenja i izmena akata; dostupnost podataka

1

5.

Upis biocidnog proizvoda u Privremenu listu: Osnovne informacije o biocidnom proizvodu i o aktivnoj supstanci u tom biocidnom proizvodu sa posebnim osvrtom na smernice EU za ispitivanje efikasnosti biocidnog proizvoda

1

6.

Priznavanje odobrenja za činjenje dostupnim na tržištu i korišćenje biocidnog proizvoda donetog u skladu sa propisom EU od strane nadležnog organa države članice EU ili od strane Evropske komisije; izveštaj o proceni biocidnog proizvoda i sažetak karakteristika biocidnog proizvoda

1

7.

Odobrenje za činjenje dostupnim na tržištu i korišćenje biocidnog proizvoda; dosije za biocidni proizvod, smernice za procenu biocidnog proizvoda; odobravanja biocidnog proizvoda u pojednostavljenom postupku

1

8.

Klasifikacija, pakovanje, obeležavanje, oglašavanje i bezbednosni list biocidnog proizvoda; specifični zahtevi za pakovanje, obeležavanje i oglašavanje biocidnog proizvoda; činjenje dostupnim na tržištu biocidnog proizvoda radi korišćenja za opštu upotrebu

1

9.

Tretirani proizvod - značenje izraza i primeri u praksi; stavljanje na tržište tretiranog proizvoda; Liste aktivnih supstanci: uslovi za korišćenje aktivne supstance u tretiranom proizvodu; smernice EU o tretiranim proizvodima

1