ODLUKAO NAČINU OBRAZOVANJA, ZADACIMA I NAČINU RADA SAVETA ZA RODNU RAVNOPRAVNOST GRADA KIKINDE ("Sl. list grada Kikinde", br. 20/2023) |
Ovom odlukom uređuju se način obrazovanja, broj i sastav članova, zadaci i način rada i odlučivanja Saveta za rodnu ravnopravnost grada Kikinde.
Savet za rodnu ravnopravnost grada Kikinde (u daljem tekstu: Savet) je savetodavno telo koje se obrazuje u Gradskoj upravi radi obavljanja zadataka utvrđenih zakonom kojim se uređuje rodna ravnopravnost (u daljem tekstu: Zakon) i ovom odlukom.
Termini koji se koriste u ovoj odluci a koji imaju rodno značenje, izraženi u gramatičkom muškom rodu, podrazumevaju prirodni ženski i muški pol lica na koje se odnose.
Zadatak Saveta je da:
- prati stanje u oblasti rodne ravnopravnosti u gradu,
- učestvuje u primeni, praćenju primene i izveštavanju o primeni Nacionalne strategije za rodnu ravnopravnost i Akcionog plana za njeno sprovođenje,
- učestvuje u primeni, praćenju primene i izveštavanju o primeni Nacionalne strategije za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici i Akcionog plana za njeno sprovođenje,
- priprema Akcioni plan za rodnu ravnopravnost u gradu, prati realizaciju ovog plana na godišnjem nivou i o tome izveštava Skupštinu grada,
- priprema predloge za integrisanje rodne ravnopravnosti u predloge programa, odluka i drugih opštih akata u svim oblastima društvenog života, a posebno u oblastima u kojima se, u skladu sa politikom jednakih mogućnosti, usvajaju posebne mere za postizanje rodne ravnopravnosti,
- prati primenu i predlaže mere za postizanje uravnotežene zastupljenosti polova na mestima odlučivanja u gradu i u organima upravljanja i nadzora u ustanovama, javnim preduzećima i drugim organizacijama i licima kojima je povereno vršenje javnih ovlašćenja čiji je osnivač grad ili koja u celini ili u pretežnom delu finansira grad,
- učestvuje u postupku pripreme budžeta i predlaže integrisanje rodne komponente u budžet,
- prati da li se sprovode mere predviđene Planom upravljanja rizicima od povrede principa rodne ravnopravnosti,
- prati i procenjuje efekte sprovedenih mera za unapređenje rodne ravnopravnosti,
- inicira i predlaže mere za unapređenje rodne ravnopravnosti,
- sarađuje sa Komisijom za rodnu ravnopravnost i drugim radnim telima Skupštine grada na pitanjima iz njihove nadležnosti koja se odnose na ravnopravnost polova,
- sarađuje sa radnim telima za rodnu ravnopravnost drugih jedinica lokalne samouprave, autonomne pokrajine i Republike,
- sarađuje sa organizacijama civilnog društva čija je aktivnost usmerena na ostvarivanje rodne ravnopravnosti i na prevenciju i zaštitu od rodno zasnovanog nasilja, nasilja prema ženama i nasilja u porodici,
- donosi poslovnik Saveta i
- preduzima i druge aktivnosti u cilju ostvarivanja rodne ravnopravnosti utvrđene zakonom i opštim aktima grada.
- Savet je dužan da na propisanim obrascima evidentira podatke o ostvarivanju rodne ravnopravnosti utvrđene Zakonom i podzakonskim aktima, kao i sve promene tih podataka u roku od osam dana od dana nastanka promene.
- Savet je dužan da sastavi i načelniku Gradske uprave dostavi na propisanom obrascu godišnji izveštaj o ostvarivanju rodne ravnopravnosti, koji obavezno sadrži ocenu Saveta o stanju rodne ravnopravnosti u gradu.
- Godišnji izveštaj iz stava 3. ovog člana dostavlja se najkasnije do kraja godine na koju se izveštaj odnosi i postaje sastavni deo godišnjeg izveštaja Gradske uprave koji se dostavlja nadležnom ministarstvu u skladu sa Zakonom.
Načelnik gradske uprave obrazuje Savet i imenuje njegove članove posebnim rešenjem, vodeći računa da najmanje 40% članova budu pripadnici manje zastupljenog pola.
Savet ima 8 članova, od kojih je jedan predsednik.
Predsednika Saveta biraju članovi Saveta na prvoj, konstitutivnoj sednici Saveta.
Savet čine imenovana ili postavljena lica, predstavnici ustanova, organa i organizacija u oblastima značajnim za rodnu ravnopravnost i sprečavanje i suzbijanje rodno zasnovanog nasilja.
Članove Saveta predlažu ustanove, organi i organizacije iz člana 5. ove odluke.
Predlog se podnosi u pisanoj formi i mora biti obrazložen.
Savet radi u sednicama kojima prisustvuje većina članova, a odlučuje većinom od ukupnog broja članova.
U radu Saveta obavezno učestvuje lice zaduženo za rodnu ravnopravnost u Gradskoj upravi koje obezbeđuje stručnu i administrativno-tehničku potporu u radu Saveta.
U radu Saveta mogu, po pozivu, učestvovati stručnjaci i predstavnici drugih organa, ustanova ili organizacija koji nemaju svoje predstavnike u Savetu, ako je to potrebno radi informisanja članova Saveta o određenom pitanju (npr. lokalni ombudsman, predstavnici policije, predstavnici organizacija civilnog društva, medija i sl.).
Sednicu saziva i priprema predsednik Saveta u saradnji sa licem zaduženim za rodnu ravnopravnost.
Poslovnikom Saveta bliže se uređuju način rada i odlučivanja, prava i obaveze predsednika i članova Saveta i druga pitanja od značaja za rad Saveta.
Mandat Saveta traje četiri godine.
Član Saveta može biti razrešen i pre isteka vremena na koje je imenovan:
- na svoj zahtev,
- ako mu prestane radni odnos u ustanovi, organu ili organizaciji čiji je predstavnik,
- na obrazloženi pisani predlog predsednika Saveta, odnosno ustanove, organa ili organizacije čiji je predstavnik.
Ukoliko članu Saveta prestane mandat pre isteka vremena na koje je imenovan, predlagač iz člana 6. ove odluke, dužan je da u roku od osam dana od dana prestanka mandata dostavi načelniku uprave predlog kandidata za novog člana Saveta.
Naknada za članove Saveta uređuje se posebnim aktom.
Prostorne, materijalne i tehničke uslove za rad Saveta, kao i obavljanje stručnih i administrativno-tehničkih poslova za potrebe Saveta, obezbeđuje Gradska uprava.
Načelnik Gradske uprave doneće akt o obrazovanju Saveta i imenovanju njegovih članova u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove odluke.
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kikinde".