PRAVILNIK
O LISTI ZABRANJENIH DOPING SREDSTAVA ZA KONJE

("Sl. glasnik RS", br. 117/2023)

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuje se Lista zabranjenih doping sredstava za konje, odnosno zabranjenih doping sredstava na konjičkim takmičenjima.

Član 2

Upravni odbor Antidoping agencije Republike Srbije utvrđuje Listu zabranjenih doping sredstava najmanje jedanput godišnje.

Lista zabranjenih doping sredstava utvrđuje se u skladu sa sportskim pravilima nadležnih međunarodnih sportskih saveza za sport u kome učestvuju životinje.

Lista zabranjenih doping sredstava utvrđuje se pre kraja tekuće godine i važi za narednu godinu, ako u Listi nije drugačije određeno.

Izmene i dopune Liste zabranjenih doping sredstava vrše se ukoliko nadležni međunarodni sportski savezi izvrše u toku godine izmene ili dopune u svojoj listi zabranjenih doping supstanci (sredstava).

Član 3

Lista zabranjenih doping sredstava odštampana je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Ukoliko Upravni odbor Antidoping agencije Republike Srbije ne utvrdi Listu zabranjenih doping sredstava za narednu godinu u skladu sa članom 2. stav 3. ovog pravilnika, važnost Liste zabranjenih doping sredstava iz tekuće godine produžava se i na narednu godinu.

Član 4

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o listi zabranjenih doping sredstava za konje ("Službeni glasnik RS", broj 23/21).

 

LISTA ZABRANJENIH DOPING SREDSTAVA ZA KONJE U 2024. GODINI

1. Lista zabranjenih doping sredstava na takmičenjima na kojima se primenjuju pravila Međunarodne konjičke federacije (Federation Equestre Internationale - FEI).

Zabranjena je upotreba svih doping supstanci (BANNED SUBSTANCES), kao i kontrolisanih medicinskih supstanci (CONTROLLED MEDICATION SUBSTANCES), kao i zabranjenih metoda (BANNED METHODS), koje zabranjuje Međunarodna konjička federacije prema važećoj listi zabranjenih supstanci u konjičkom sportu (FEI Equine Prohibited Substances List).

2. Lista zabranjenih doping sredstava na takmičenjima na kojima se primenjuju pravila Međunarodne federacije za konjičke trke - International Federation of Horseracing Authorities (IFHA), odnosno u galopskim trkama.

Navedene supstance su zabranjene:

a) Supstance sposobne da u bilo kom trenutku izazovu dejstvo ili efekat, ili i dejstvo i efekat, u jednom ili više od navedenih sistema sisara:

- nervni sistem,

- kardiovaskularni sistem,

- respiratorni sistem,

- digestivni sistem,

- urinarni sistem,

- reproduktivni sistem,

- mišićno-skeletni sistem,

- krvni sistem,

- imunski sistem, izuzev licenciranih vakcina protiv infektivnih bolesti,

- endokrini sistem,

b) Endokrini sekreti i njihovi sintetski analozi;

v) Maskirajuća sredstva;

g) Nosioci kiseonika;

d) Supstance koje su sposobne u bilo kom trenutku direktno ili indirektno, da uzrokuju aktivnost ili efekat i/ili koje manipulišu sa ekspresijom gena u telu sisara, uključujući, ali ne ograničavajući se na agense za uređivanje gena koji imaju sposobnost promene sekvence genoma i / ili transkripcione, posttranskripcione ili epigenetske regulacije ekspresije gena.

Lista zabranjenih supstanci kod kojih je ustanovljen dozvoljeni nivo (dozvoljene su samo koncentracije supstanci ispod dole navedenih nivoa):

Naziv supstance

Dozvoljen nivo

Arsenik

0,3 mikrograma ukupnog arsenika u mililitru urina
0,015 mikrograma ukupnog arsena u mililitru plazme

Boldenon

0,015 mikrograma slobodnog i konjugovanog boldenona u mililitru urina muških konja (osim kastrata)

Ugljen dioksid

36 milimola dostupnog ugljen dioksida u litru plazme

Kobalt

0,1 mikrogram ukupnog kobalta u mililitru urina
0,025 mikrograma totalnog kobalta (slobodnog i vezanog za proteine) u mililitru plazme

Dimetil sulfoksid

15 mikrograma dimetil sulfoksida u mililitru urina, ili 1 mikrogram dimetil sulfoksida u mililitru plazme

Estranediol kod konja muškog pola (osim kod kastrata)

0,045 mikrograma slobodnog i glukurokonjugovanog 5α-estran-3β, 17α-diola u mililitru urina, kada je tokom skrining faze koncentracije slobodnog i glukokonjugovanog 5α-estran-3ß,17α-diola veća od koncentracije slobodnog i glukokonjugovanog 5(10)-estren-3ß,17α-diola u urinu.

Hidrokortizon

1 mikrogram hidrokortizona u mililitru urina

Metoksitiramin

4 mikrograma slobodnog i konjugovanog 3-metoksitiramina u mililitru urina

Salicilna kiselina

750 mikrograma salicilne kiseline u mililitru urina, 6,5 mikrograma salicilne kiseline u mililitru plazme

Testosteron

0,02 mikrograma slobodnog i konjugovanog testosterona u mililitru urina kastrata, kada tokom faze skrininga novo slobodnog i konjugovanog testosteron premašuje pet puta slobodni i konjugovani epi-testosteron ili 100 pikograma slobodnog testosterona u mililitru plazme kastrata, ždrebica i kobila (osim kod ždrebadi) ili 0,055 mikrograma slobodnog i konjugovanog testosterona u mililitru urina kod ždrebica i kobila (osim kod ždrebadi)

Prednizolon

0,01 mikrogram slobodnog prednizolona u mililitru urina

U slučaju nesaglasnosti pravila Međunarodne federacije za konjičke trke - International Federation of Horseracing Authorities (IFHA) i ovog pravilnika primenjuju se odredbe pravila Međunarodne federacije za konjičke trke - International Federation of Horseracing Authorities (IFHA).

3. Lista zabranjenih doping sredstava na takmičenjima na kojima se primenjuju pravila Evropske unije kasača - Union Europeenne du Trot (UET), odnosno u kasačkim trkama.

Navedene supstance su zabranjene:

Supstance kategorije I

- Supstance sposobne da u bilo kom trenutku izazovu dejstvo ili efekat, ili i dejstvo i efekat, u jednom ili više od navedenih sistema sisara:

- nervni sistem,

- kardiovaskularni sistem,

- respiratorni sistem,

- digestivni sistem,

- urinarni sistem,

- reproduktivni sistem,

- mišićno-skeletni sistem,

- krvni sistem,

- imunski sistem, izuzev licenciranih vakcina protiv infektivnih agenasa,

- endokrini sistem,

- Endokrini sekreti i njihovi sintetski analozi,

- Maskirajuća sredstva,

- Agensi koji direktno ili indirektno manipulišu ili utiču na ekspresiju gena.

Supstance kategorije II

Sledeće zabranjene supstance, uključujući druge supstance slične hemijske strukture ili sličnih bioloških efekata, ne smeju se davati trkačkim konjima ni u jednom trenutku tokom njihove trkačke karijere:

Neodobrene supstance

Bilo koja supstanca na koju se ne odnosi nijedna od sledećih klasa supstanci i koja trenutno nema odobrenje nijednog državnog regulatornog tela za upotrebu u veterinarskoj medicini, ili bilo koja supstanca koja nije univerzalno priznata od strane veterinarskih regulatornih tela kao važeći terapijski tretman.

1. Anabolički agensi

(a) anabolički androgeni steroidi,

(b) drugi anabolički agensi, uključujući, ali ne ograničavajući se na selektivne modulatore androgenih receptora (SARMs),

(c) beta-2 agonisti, osim ako supstancu nije prepisao veterinar kao bronhodilatator u odgovarajućoj dozi,

2. Peptidni hormoni, faktori rasta i srodne supstance

(a) supstance za stimulisanje eritropoeze, uključujući, ali ne ograničavajući se na eritropoetin (EPO), epoetinalfa, epoetin beta, darbepoetinalfa i metoksi polietilen glikol-epoetin beta, peginesatid, hipoksija inducibilni faktor (HIF) -1 stabilizatori,

(b) hormoni rasta i faktori oslobađanja hormona rasta, faktor rasta sličan insulinu (IGF-1) i drugi faktori rasta,

(c) sintetički proteini i peptidi i sintetički analozi endogenih proteina i peptida koji nisu registrovani za upotrebu u medicini ili veterini,

3. Hormoni i metabolički modulatori

(a) inhibitori aromataze,

(b) selektivni modulatori estrogenih receptora (SERMS) i druge anti-estrogene supstance,

(c) agensi koji modifikuju funkciju miostatina, uključujući, ali ne ograničavajući se na inhibitore miostatina,

(d) insulini,

(e) agonisti δ receptora aktiviranog proliferatora peroksizoma (PPARδ), uključujući, ali ne ograničavajući se na GW 1516,

(f) AMPK aktivatori, uključujući, ali ne ograničavajući se na AICAR (5-aminoimidazol-4-karboksamid-1-β-D-ribofuranozid).

4. Sintetički nosači kiseonika

Uključujući ali ne ograničavajući se na perfluorougljenike (PFC) i hemoglobin umrežen dijaspirinom.

5. Sintetički alosterični hemoglobinski efektori

Uključujući, ali ne ograničavajući se na ITPP.

6. Supstance koje mogu izazvati koncentraciju dostupnog ugljen-dioksida iznad međunarodno definisanog nivoa

7. Blokatori nikotinskih acetilholinskih receptora

Uključujući ali ne ograničavajući se na kobratoksin.

8. Terapeutska upotreba supstanci navedenih u kategoriji II, može se izvršiti samo izuzetno u sledećim okolnostima:

- Kada je nadležni savez odlučio da dozvoli takvu izuzetnu upotrebu u terapeutske svrhe i kada ne postoji druga razumna terapijska alternativa.

- Navedenu zabranjenu supstancu koja se izuzetno koristi u terapiji mora propisati veterinar isključivo u svrhu lečenja postojeće bolesti ili povrede, a detalje o dijagnozi, supstanci i protokolu administracije mora da evidentira i dostavi trener nadležnom savezu. Ako konj nije pod direktnom kontrolom trenera u bilo kom trenutku u svojoj karijeri od početka treninga do konačnog povlačenja iz trka, vlasnik je odgovoran za ovo obaveštenje nadležnom savezu. Ovo lečenje mora nadgledati veterinar i nadležni savez.

- Konj neće biti kvalifikovan za trku dok ne prođe najmanje šest (6) meseci nakon primene bilo koje od supstanci navedenih kao supstance kategorije II, a nadležni savez mora da zahteva od Antidoping agencije da testira konja da bi se potvrdilo da konj tretiran bilo kojim od ovih supstanci, ne sadrži više u organizmu takve supstance pre trke.

- Nadležni savez mora da vodi odgovarajuću evidenciju koja sadrži detaljne podatke o davanju supstanci kategorije II konju. Ove informacije moraju biti uključene kada se dostavljaju detalji o konju nadležnim telima u bilo kojoj zemlji u koju konj putuje (u okviru druge prateće dokumentacije), uključujući tu i slučaj trajnog izvoza konja.

- Broj izuzetnih upotreba u terapijske svrhe i pojedinosti o uključenim supstancama nadležni savez mora da dostavi UET-u jednom godišnje.

Lista zabranjenih supstanci kod kojih kod kojih je ustanovljen dozvoljeni nivo (dozvoljene su samo koncentracije supstanci ispod dole navedenih nivoa):

Naziv supstance

Dozvoljen nivo

Arsenik

0,3 mikrograma ukupnog arsenika u mililitru urina
0,015 mikrograma ukupnog arsena u mililitru plazme

Boldenon

0,015 mikrograma slobodnog i konjugovanog boldenona u mililitru urina muških konja (osim kastrata)

Ugljen dioksid

36 milimola dostupnog ugljen dioksida u litru plazme

Kobalt

0,1 mikrogram ukupnog kobalta u mililitru urina, ili 0,025 mikrograma ukupnog kobalta (slobodnog ili vezanog za protein) u mililitru plazme

Estranediol kod konja muškog pola (osim kod kastrata)

0,045 mikrograma slobodnog i glukurokonjugovanog 5α-estran-3ß,17α-diola u mililitru urina, kada je tokom skrining faze nivo slobodnog i glukurokonjugovanog 5α-estran-3ß,17α-diola veći od nivoa slobodnog i glukurokonjugovanog 5(10)-estren-3ß,17α-diola u urinu

Hidrokortizon

1 mikrogram hidrokortizona u mililitru urina

Metoksitiramin

4 mikrograma slobodnog i konjugovanog 3-metoksitiramina u mililitru urina

Prednizolon

0,01 mikrogram slobodnog prednizolona u mililitru urina

Salicilna kiselina

750 mikrograma salicilne kiseline u mililitru urina, ili 6,5 mikrograma salicilne kiseline u mililitru plazme

Testosteron

0,02 mikrograma slobodnog i konjugovanog testosterona u mililitru urina kastrata kada tokom faze skrininga novo slobodnog i konjugovanog testosteron premašuje pet puta slobodni i konjugovani epi-testosteron, ili 100 pikograma slobodnog testosterona po mililitru plazme kastrata, ždrebica i kobila (osim kod ždrebadi) ili 0,055 mikrograma slobodnog i konjugovanog testosterona u mililitru urina kod ždrebica i kobila (osim kod ždrebadi)

Sledeće manipulacije su zabranjene:

1. Davanje ili ponovno uvođenje bilo koje količine autolognih, homolognih ili heterolognih krvnih produkata ili krvnih zrnaca u cirkulatorni sistem; osim onih koje se sprovode u svrhu spasavanja života ili upotrebu veterinarskih regenerativnih terapija za lečenje mišićno-skeletnih povreda ili bolesti.

2. Veštačko povećanje uzimanja, transporta ili isporuke kiseonika, uključujući, ali ne ograničavajući se na, modifikovane proizvode hemoglobina (npr. krvne zamene na bazi hemoglobina, mikrokapsulirani proizvodi hemoglobina), isključujući dodatni kiseonik.

3. Bilo koji oblik intravaskularne manipulacije krvlju ili krvnim komponentama fizičkim sredstvima.

Zabranjeni su i metodi koji su propisani pravilima Evropske unije kasača - Union Europeenne du Trot (UET), kao takvi (na primer korišćenje neodobrenih predmeta, uređaja, postupaka koji utiču na ponašanje ili hemijskih sredstava tokom treninga ili trke, manipulacije krvlju i drugi metodi).

U slučaju nesaglasnosti pravila Evropske unije kasača - Union Europeenne du Trot (UET) i ovog pravilnika primenjuju se odredbe pravila Evropske unije kasača - Union Europeenne du Trot (UET).