PRAVILNIK

O NADOKNADI ŠTETE NASTALE OD STROGO ZAŠTIĆENIH DIVLJIH VRSTA ŽIVOTINJA

("Sl. glasnik RS", br. 118/2023)

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuju se radnje i aktivnosti, način rada i postupanja veštaka u postupku utvrđivanja štete, iznosi naknade štete i kriterijumi za izračunavanje štete nastale od strogo zaštićenih divljih vrsta životinja.

Član 2

Pravno lice, preduzetnik ili fizičko lice kome bi strogo zaštićene divlje vrste životinja mogle prouzrokovati imovinsku ili drugu štetu (u daljem tekstu: oštećeno lice) preduzima radnje i aktivnosti iz člana 1 ovog pravilnika na primeren način i o svom trošku.

Strogo zaštićene divlje vrste proglašene su Pravilnikom o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva ("Službeni glasnik RS", br. 5/10, 47/11, 32/16 i 98/16).

Član 3

Dozvoljene radnje i aktivnosti su:

1) čuvanje ili organizovanje čuvanja ugrožene imovine korišćenjem pasa, raznih plašila, svetlosnih i zvučnih uređaja, koji odbijaju strogo zaštićene divlje životinje i drugim prikladnim sredstvima;

2) korišćenje mehaničkih sredstava za pojedinačnu zaštitu stabala voćaka i drugih sadnica (alufolija, metalne trake, plastične trake, plastična folija, plastični ili papirni džakovi, šiblje, kukuruzovina i drugi materijali) i dozvoljenih hemijskih sredstava;

3) ograđivanje odgovarajućim ogradama useva, zasada (povrtnjaci, rasadnici, voćnjaci, plantaže, vinogradi) i pčelinjaka, u zavisnosti od vrste strogo zaštićene divlje životinje koja ugrožava imovinu, korišćenjem priručnog materijala, drveta, vučene i pletene žice, farmerskog pletiva, elektoograda (električnih pastira);

4) čuvanje sitnijih domaćih životinja (pernatih) u ograđenom delu dvorišta, a ako se nalaze izvan dvorišta moraju biti čuvane;

5) zatvaranje domaćih životinja tokom noći u staji ili odgovarajućem zaštićenom toru, odnosno ograđene odgovarajućom električnom ogradom minimalne visine 1,8 m, a tokom dana da budu u zaštićenom prostoru, na ispaši mora stalno da budu pod nadzorom čuvara (pastira) i pastirskog psa na područjima gde se mogu očekivati ili se učestalo pojavljuje strogo zaštićena vrsta (naročito medved).

Član 4

Oštećeno lice prijavljuje štetu, ako smatra da je štetu prouzrokovala strogo zaštićena divlja vrsta životinje.

Šteta se prijavljuje ministarstvu nadležnom za poslove zaštite životne sredine (u daljem tekstu: Ministarstvo), odnosno nadležnom organu autonomne pokrajine, odnosno upravljaču zaštićenog područja, bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od dana nastanka štete, u skladu sa zakonom.

Oštećeno lice koje prijavi štetu nakon isteka roka iz stava 2. ovog člana, nema pravo na sporazumno utvrđivanje nadoknade štete.

Član 5

Uz prijavu štete na poljoprivrednim kulturama prilaže se dokaz o pravu korišćenja zemljišta na kojem je nastala šteta.

Pravo korišćenja dokazuje se izvodom iz zemljišne knjige, ugovorom o zakupu ili overenom izjavom o davanju zemljišta na korišćenje.

Član 6

Oštećeno lice ne preduzima radnje koje bi mogle da dovedu do uništenja tragova na mestu nastanka štete.

Član 7

Utvrđivanje i procenu štete obavlja veštak.

Veštak može biti fizičko i pravno lice (sudski veštak, komisija jedinice lokalne samouprave i komisija udruženja pčelara).

Član 8

Veštak koji obavlja uviđaj na mestu štetnog događaja, sastavlja zapisnik najkasnije u roku od osam dana od dana prijave štete.

Član 9

Zapisnik veštaka sadrži podatke o oštećenom licu, nalaz i mišljenje veštaka i obrazloženi predlog o visini nadoknade štete.

Mišljenje veštaka sadrži podatke o strogo zaštićenoj divljoj vrsti životinje, koja je prouzrokovala štetu i preduzetim dozvoljenim radnjama u cilju sprečavanja štete.

Član 10

Za izračunavanje visine štete primenjuju se sledeći kriterijumi:

1) površina oštećene, odnosno uništene parcele;

2) broj uništenih, odnosno oštećenih košnica, izgubljenih rojeva, prosečan prinos meda po košnici odgovarajuće starosti za tekuću godinu u trenutku nastanka štete;

3) broj nastradalih, odnosno povređenih domaćih životinja, uključujući i bremenitost životinje;

4) broj uništenih, odnosno oštećenih stabala voća i prosečan prinos ploda po drvetu odgovarajuće starosti u trenutku nastanka štete i dr.

Član 11

U postupku utvrđivanja i procene štete koju nanesu strogo zaštićene divlje životinje na domaćim životinjama, veštak uz zapisnik organima iz člana 3. stav 2. ovog pravilnika dostavlja i fotodokumentaciju okoline, stradalih domaćih životinja i detaljan opis mesta ugriza, kao i skicu terena sa naznakom položaja stradalih životinja i njihove međusobne udaljenosti.

U postupku utvrđivanja i procene štete koju nanesu strogo zaštićene vrste ptica na poljoprivrednim kulturama, veštak uz zapisnik organima iz člana 3. stav 2. ovog pravilnika dostavlja i fotodokumentaciju i skicu parcele sa ucrtanim mestima štete, kao i drugim dokazima o strogo zaštićenoj vrsti ptice koja je prouzrokovala štetu.

Član 12

Ako je utvrđeno da je štetu nanela strogo zaštićena divlja životinja, pod uslovom da je oštećeno lice preduzelo sve mere i aktivnosti zaštite u cilju sprečavanja štete, isplaćuje se stvarna šteta koja se utvrdi sporazumom između Ministarstva, odnosno nadležnog organa autonomne pokrajine i oštećenog lica.

Nadoknada štete za bremenitost domaće životinje se ne priznaje, ako bremenitost nije utvrđena obdukcijskim nalazom, odnosno potvrdom veterinara.

Član 13

Sporazum izrađuje Ministarstvo, odnosno organ autonomne pokrajine.

Sporazum potpisuju Ministarstvo, odnosno nadležni organ autonomne pokrajine i oštećeni.

Naknada štete se isplaćuje na tekući račun oštećenog.

Član 14

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".