ODLUKA

O VODOVODU

("Sl. list grada Sremska Mitrovica", br. 13/2023)

 

I OPŠTE ODREDBE

Predmet

Član 1

Odlukom o vodovodu (u daljem tekstu: odluka) propisuju se uslovi i način organizovanja poslova u vršenju komunalne delatnosti prečišćavanja i distribucije vode na teritoriji Grada Sremska Mitrovica, način obezbeđivanja kontinuiteta u snabdevanju vodom, prava i obaveze preduzeća koje obavlja ovu komunalnu delatnost, prava i obaveze korisnika, način utvrđivanja i naplate cene za isporučenu vodu, način postupanja ovlašćenog organa Grada u slučaju prekida isporuke vode zbog nepredviđenih okolnosti ili štrajka, posebni slučajevi u kojima se može uskratiti isporuka vode, korišćenje vode u javne svrhe, nadzor, kao i druga pitanja od značaja za ovu oblast.

Član 2

Značenje pojmova

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovoj odluci imaju sledeće značenje:

1. "javni vodovod" je sistem komunalnih objekata koji služi za obavljanje delatnosti zahvatanja, prečišćavanja i distribucije vode;

2. "vodovodna mreža" je deo javnog vodovoda koju čine cevovodi i objekti, uređaji i postrojenja koji su njihovi sastavni delovi i služe za distribuciju vode korisnicima;

3. "vodovodni priključak" je cevni spoj vodovodne mreže sa kućnom vodovodnom instalacijom preko mernog instrumenta uključujući merni instrument (u daljem tekstu: vodomer);

4. "kućna vodovodna instalacija" jesu vodovodne instalacije i uređaji korisnika vode koji počinju iza vodomera korisnika a završavaju se točećim mestom;

5. "korisnik vode" jeste svaki vlasnik objekta ili posebnog dela objekta, odnosno nosilac prava raspolaganja na objektu ili posebnom delu objekta čije su kućne vodovodne instalacije priključene na javnu vodovodnu mrežu.

Izuzetno, korisnik vode jeste nosilac prava korišćenja na objektu, odnosno delu objekta, a kada je objekat, odnosno poseban deo objekta dat u zakup - zakupac objekta odnosno dela objekta;

6. "objekat korisnika" je svaki objekat, zgrada, druga nepokretnost, javna površina, uređaji, postrojenja ili instalacije koje se nalaze na parceli korisnika;

7. "lokalni vodovod" je sistem komunalnih objekata izvan sistema gradskog vodovoda putem kog se vrši sakupljanje, prerada, odnosno prečišćavanje i distribucija vode u određenim seoskim ili drugim izdvojenim naseljima ili u više takvih naselja i služi isključivo potrebama stanovništva i drugih subjekata u tim naseljima;

8. "sklonište za vodomer" je mesto gde je smešten vodomer, a koji je deo kućne vodovodne instalacije;

9. "cena vode" je visina novčane naknade za 1 m3 isporučene vode koju utvrđuje javno komunalno preduzeće koje vrši sakupljanje, prečišćavanje i distribuciju vode uz saglasnost osnivača.

Snabdevanje

Član 3

Snabdevanje korisnika vodom za piće je zahvatanje, prečišćavanje, prerada i isporuka vode vodovodnom mrežom do mernog instrumenta potrošača, obuhvatajući i merni instrument-vodomer i vrši se iz javnog vodovoda i iz javnih česmi.

Javni vodovod i javne česme

Član 4

Pod javnim vodovodom podrazumevaju se sistemi za snabdevanje vodom za piće koji imaju uređena i zaštićena izvorišta, kaptažu, rezervoar i vodovodnu mrežu u gradu Sremska Mitrovica, gradskom naselju Mačvanska Mitrovica, prigradskom naselju Laćarak i naseljenim mestima na teritoriji Grada Sremska Mitrovica.

Područje na kome se nalazi izvorište mora biti zaštićeno na način utvrđen važećim propisima.

Pod javnim česmama podrazumevaju se posebni vodni objekti koji služe za snabdevanje vodom.

Poveravanje poslova

Član 5

Poslovi prečišćavanja i distribucije vode, kao i održavanje javnog vodovoda iz člana 4. stav 1. ove odluke, poveravaju se Javnom komunalnom preduzeću "Vodovod" Sremska Mitrovica (u daljem tekstu: JKP).

Poslovi održavanja javnih česmi u gradu Sremska Mitrovica poveravaju se JKP, a u ostalim naseljenim mestima na teritoriji Grada Sremska Mitrovica staraju se mesne zajednice, osim česmi koje su priključene na javni vodovod.

Korisnici

Član 6

Korisnicima, u smislu ove odluke, smatraju se fizička i pravna lica koja su vlasnici odnosno zakupci objekta priključenog na javni vodovod, na propisan način, kao i lica kojima je odobren privremeni vodovodni priključak (u daljem tekstu: korisnici).

Voda iz javnog vodovoda i javnih česmi

Član 7

Voda iz javnog vodovoda i javnih česmi ne sme da sadrži materije škodljive za zdravlje iznad propisanih granica, a u pogledu fizičkih, hemijskih, biološko- bakterioloških, virusoloških i radioloških svojstava mora odgovarati uslovima propisanim zakonom i propisima donetim na osnovu zakona.

II SNABDEVANJE VODOM IZ JAVNOG VODOVODA

Vodovodni priključak

Član 8

Snabdevanje vodom iz javnog vodovoda vrši se priključkom objekta na javni vodovod (u daljem tekstu: vodovodni priključak), koji može biti trajni i privremeni.

Vodovodni priključak počinje od spoja sa vodovodnom mrežom, a završava se zaključno sa vodomerom.

Projekat vodovodnog priključka izrađuje JKP, koji sadrži:

- mesto i način priključenja i tehničke uslove;

- prečnik i kvalitet priključne cevi;

- tip i kapacitet mernog instrumenta;

- položaj, dimenzije i način izrade skloništa za vodomer;

- tip poklopca na skloništu za vodomer.

Građevinska parcela i vodovodni priključak

Član 9

Svaka građevinska parcela sa izgrađenim objektom mora imati zaseban vodovodni priključak.

Ukoliko se na jednoj građevinskoj parceli nalazi objekat koji ima upisane posebne delove objekta, odnosno ukoliko se nalaze dva ili više legalno izgrađenih objekata moguće je razdvajanje vodovodnog priključka (vodovodnih instalacija) i postavljanje zasebnih vodomera u skloništu za vodomer.

Zahtev za razdvajanje vodovodnog priključka podnosi se JKP u pismenoj formi, uz pribavljenu saglasnost korisnika svakog posebnog dela objekta, odnosno svakog objekta.

Razdvajanje vodovodnog priključka će se izvršiti nakon utvrđivanja stanja na vodomeru i izmirenja eventualnog duga.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, JKP može dozvoliti više vodovodnih priključaka na jednoj građevinskoj parceli, pod uslovom da to ne ugrožava ispravno funkcionisanje javnog vodovoda i pod uslovom da JKP utvrdi da su priključci neophodni, radi nesmetanog snabdevanja vodom korisnika ili urednog merenja potrošnje vode.

Odobrenja za priključenje

Član 10

Priključenje objekta na javni vodovod vrši se na osnovu odobrenja za priključenje, koje rešenjem izdaje Gradska uprava za urbanizam, prostorno planiranje i izgradnju objekata (u daljem tekstu: Gradska uprava).

Odobrenje za priključenje izdaje se na zahtev vlasnika objekta.

Zahtev za izdavanje odobrenja za priključenje

Član 11

Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja za priključenje na javni vodovod dužan je da uz zahtev podnese:

- za postojeći objekat:

1) list nepokretnosti sa upisanim objektom ili građevinsku dozvolu za objekat;

2) uslove za raskopavanje javne površine koje izdaje upravljač opštinskih puteva i ulica, Preduzeće za održavanje ulica i puteva "Sirmijum put" Doo (u daljem tekstu: "Sirmijum put") u skladu sa posebnom odlukom;

3) projekat vodovodnog priključka u tri primerka izrađen od strane JKP sa tehničkim uslovima za izvođenje radova;

- za objekat koji je u izgradnji:

1) odobrenje za izvođenje radova;

2) uslove za raskopavanje javne površine koje izdaje "Sirmijum put", u skladu sa posebnom odlukom;

3) projekat vodovodnog priključka u tri primerka izrađen od strane JKP sa tehničkim uslovima za izvođenje radova.

Rešenje

Član 12

Rešenje kojim se odobrava priključenje objekta na javni vodovod sadrži naročito:

- ime i prezime ili naziv investitora;

- bližu lokaciju vodovodnog priključka;

- obaveze investitora u pogledu načina i uslova za raskopavanje javne površine, roka za izvođenje radova na javnoj površini i vraćanja zemljišta u prvobitno stanje u skladu sa posebnom odlukom.

Žalba

Član 13

Na rešenje Gradske uprave može se uložiti žalba Gradskom veću Grada Sremska Mitrovica u roku od 15 dana od dana prijema istog.

Privremeni vodovodni priključak

Član 14

Privremeni vodovodni priključak se može odobriti u sledećim slučajevima:

- za vodosnabdevanje gradilišta stambenog ili poslovnog objekta (u daljem tekstu: gradilišni priključak);

- za manje montažne objekte postavljene na javnoj površini, u skladu sa odobrenjem nadležnog organa izdatim na osnovu posebne odluke;

- za izgradnju i održavanje javnih zelenih površina;

- za potrebe održavanja većih sportskih i kulturnih manifestacija;

- za vodosnabdevanje objekta koji se koristi za stanovanje (osim objekata koji se u skladu sa zakonom ne mogu legalizovati), za koji je podnet zahtev za legalizaciju, uz dokaz o podnetom zahtevu za legalizaciju objekta.

Vodosnabdevanje putem privremenog vodovodnog priključka može trajati najduže do isteka roka za privođenje zemljišta nameni, do pravnosnažnog okončanja postupka legalizacije, do isteka roka na koji je odobreno postavljanje manjeg montažnog objekta odnosno do završetka trajanja manifestacije.

Odobrenje za privremeni vodovodni priključak daje JKP na osnovu zahteva koji, uz rešenje o odobravanju za raskopavanje javne površine, podnosi investitor objekta. Međusobni odnosi za korišćenje privremenog vodovodnog priključka uređuju se ugovorom.

Gradilišni priključak

Član 15

Privremeni vodovodni priključak, koji je odobren kao gradilišni priključak, može postati trajni vodovodni priključak pošto investitor pribavi odobrenje za priključenje, na način utvrđen ovom odlukom i pod uslovom da JKP utvrdi tehničku ispravnost instalacije.

Priključenje na javni vodovod

Član 16

Priključenje na javni vodovod vrši isključivo JKP.

Troškove izgradnje vodovodnog priključka snosi korisnik.

Bespravno priključenje

Član 17

U slučaju bespravnog priključenja na javni vodovod JKP će, po nalogu komunalnog inspektora, isključiti bespravni vodovodni priključak.

Ponovno priključenje izvršiće se pošto korisnik ishoduje valjan pravni osnov za priključenje na javni vodovod, izvrši otkopavanje mesta priključenja i dobije pozitivno mišljenje JKP.

Troškove isključenja i druge troškove koji nastanu kao rezultat bespravnog priključenja na vodovodnu mrežu, kao i ponovnog priključenja, snosi korisnik bespravnog priključka.

Vodomer

Član 18

Svaki vodovodni priključak mora da ima vodomer koji se postavlja u zasebno sklonište za vodomer locirano na regulacionoj liniji u građevinskoj parceli korisnika, odnosno vlasnika, po projektu vodovodnog priključka JKP.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, zbog nemogućnosti postavljanja na parceli korisnika, sklonište za vodomer može se, po posebnom odobrenju nadležnog organa postaviti i na javnoj površini, ispred regulacione linije.

Sklonište za vodomer mora da se održava tako da je uvek čisto, suvo i da je vodomer zaštićen od mraza, oštećenja i krađe.

O održavanju skloništa za vodomer stara se korisnik, odnosno stambena zajednica.

Vodomer u zajedničkim prostorijama

Član 19

Izuzetno od odredbe člana 18. stav 1. ove odluke, kada se građevinska i regulaciona linija poklapaju, sklonište za vodomer se može postaviti i u zajedničkim prostorijama ili na javnoj površini, prema uslovima koje utvrđuje JKP.

Vodomer za poslovni prostor i stambene zgrade

Član 20

Korisnik poslovnog prostora dužan je da o svom trošku obezbedi postavljanje individualnog vodomera za poslovni prostor.

Kod izgradnje stambenih zgrada potrebno je obezbediti da svaka stambena i poslovna jedinica ima individualni vodomer, koji mora biti u zajedničkim prostorijama a koji ugrađuje isključivo JKP o trošku korisnika.

Individualni vodomeri ugrađeni na instalacijama korisnika u stambenim zgradama, koji služe merenju potrošnje vode za pojedinačne stanove, odnosno pojedinačne poslovne prostore iz stava 1. i 2. ovog člana, su u svojini vlasnika pojedinačnih stanova, odnosno vlasnika pojedinačnih poslovnih prostora koji snose troškove nabavke, ugradnje, eksploatacije, održavanja i funkcionisanja individualnih vodomera. O održavanju vodomera, baždarenju vodomera i uređaja za daljinsko očitavanje stara se isključivo JKP o trošku korisnika.

Kumulativna potrošnja vode stambene zgrade meriće se preko zajedničkog vodomera, postavljenog u skloništu za vodomer.

Kod dogradnje i rekonstrukcije stambenih zgrada vodosnabdevanje novih stambenih jedinica vrši se preko zajedničkog postojećeg vodomera.

Plombiranje

Član 21

Položaj vodomera na vodovodnom priključku obezbeđuje JKP njegovim plombiranjem radi zaštite od zloupotreba.

Vodomer - zasebna merna jedinica

Član 22

Svaki vodomer čini zasebnu mernu jedinicu.

Ukoliko korisnik ne izvrši razdvajanje stambenog i poslovnog dela objekta, utrošak vode obračunavaće se i naplaćivati po tarifi koja je povoljnija za JKP.

Baždarenje

Član 23

Vodomer se baždari na način propisan zakonom.

Radi baždarenja vodomera, JKP vrši zamenu postojećeg sa odgovarajućim baždarenim vodomerom.

Zahtev za ispitivanje ispravnosti

Član 24

Korisnik može da podnese zahtev ovlašćenom telu (direkcija za mere i dragocene metale) za vanredni pregled vodomera u upotrebi ili pismeni zahtev JKP za ispitivanje ispravnosti vodomera na vodovodnom priključku.

JKP je dužno da u roku od 10 dana, od dana prijema zahteva vodomer dostavi na ispitivanje ovlašćenoj ustanovi.

Ako se ustanovi da je vodomer neispravan, JKP je dužno da ispravi račun za vodu, a količinu isporučene vode obračuna po prosečnoj potrošnji za isti period u prethodnoj godini ili za period po izvršenoj zameni vodomera.

Troškove ispitivanja vodomera snosi JKP, osim u slučaju ako se ustanovi da je vodomer ispravan, kada je ove troškove dužan da snosi podnosilac zahteva.

Zatvaranje ventila

Član 25

Zatvaranje ventila za dovod vode na priključku ispred vodomera može izvršiti samo JKP.

Izuzetno, u slučaju kvara na vodomeru ili ventila iza vodomera zatvaranje ventila može izvršiti korisnik, o čemu je dužan da pismeno obavesti JKP.

JKP je dužno da, po prijemu obaveštenja, preduzme mere za otklanjanje kvara.

Zabranjene radnje

Član 26

Zabranjeno je:

1) samovoljno postavljanje vodovodnog priključka od strane neovlašćenog lica, ili bez odgovarajuće tehničke dokumentacije;

2) povezivanje vodovodnih instalacija objekta priključenog na javni vodovod sa vodovodnim instalacijama i uređajima, koji dobijaju vodu iz individualnih izvorišta;

3) ugrađivanje odvodne cevi na vodovodnom priključku ispred vodomera;

4) priključivanje vodovodne instalacije objekta na javni vodovod preko vodovodnih instalacija susednog ili drugog objekta, kao i omogućavanje takvog priključka;

5) na bilo koji način oštećivati instalacije i objekte javnog vodovoda;

6) direktno povezivanje vodovodnih instalacija sa vodovodnom mrežom bez vodovodnog priključka;

7) povezivanje vodovodnih instalacija sa vodovodnom mrežom bez mernog instrumenta u vodovodnom priključku;

8) okretanje vodomera u suprotnom smeru od projektovanog;

9) oštećenje i skidanje plombe postavljene od strane JKP ili žiga na vodomeru.

Prava i obaveze JKP

Član 27

Obaveze JKP su da:

1) neprekidno, svih 24 časa dnevno, obezbedi korisnicima dovoljnu količinu vode;

2) neprekidno obezbeđuje higijenski ispravnu vodu u smislu člana 7. ove odluke, kontrolom putem sopstvene laboratorije i putem drugih ovlašćenih organizacija;

3) neprekidno održava u ispravnom stanju uređaje i postrojenja javnog vodovoda;

4) vrši priključenje na javni vodovod ako su ispunjeni svi uslovi u skladu sa ovom odlukom i posebnim propisima;

5) obezbeđuje isporuku vode u javne namene;

6) o planiranim radovima na održavanju javnog vodovoda obavesti korisnike;

7) očitava vodomere u skladu sa ovom odlukom.

Investiciona izgradnja, rekonstrukcija i održavanje

Član 28

Poslove investicione izgradnje, rekonstrukcije i održavanja ulične vodovodne mreže isključivo vrši JKP.

Troškove održavanja vodovodnog priključka zaključno sa vodomerom snosi JKP.

Radi održavanja i rekonstrukcije vodovodne mreže, JKP je ovlašćen da privremeno isključi korisnike sa vodovodne mreže, o čemu korisnici moraju biti obavešteni putem sredstava javnog informisanja, najmanje 24 časa pre početka izvođenja radova.

Prava i obaveze korisnika

Član 29

Korisnik je dužan da:

1) izgradi o svom trošku sklonište za vodomer prema tipu koji odredi JKP i održava ga čistim, suvim i urednim;

2) obezbedi nesmetan pristup skloništu za vodomer;

3) vodovodne instalacije i vodomer u svom objektu održava u ispravnom stanju;

4) u roku od 24 časa prijavi JKP kvar na vodovodnom priključku, vodomeru i ventilu ispred vodomera;

5) izmiri obaveze za utrošenu vodu u utvrđenom roku;

6) se u slučaju otežanog vodosnabdevanja u svemu pridržava mera ograničenja potrošnje;

7) omogući JKP pregled i kontrolu unutrašnjih instalacija, kada se oceni da neispravnost unutrašnjih instalacija utiče na uredno vodosnabdevanje.

Korisnik je odgovoran za nestanak i oštećenje vodomera.

Nestanak, oštećenje i druge smetnje na vodomeru, korisnik je dužan da prijavi JKP u roku od 3 dana od dana utvrđenih smetnji, nestanka ili oštećenja. JKP je dužno da odmah po prijemu obaveštenja, a najkasnije u roku od 7 dana dovede u ispravno stanje ili ugradi novi, o trošku korisnika.

Obaveza dostavljanja podataka o korisnicima

Član 30

U stambenoj zgradi sa više korisnika na istom vodovodnom priključku, svaki novi korisnik je dužan da pored pismene prijave korišćenja vode, dostavi JKP podatke o broju članova domaćinstva.

Korisnik trajnog i privremenog vodovodnog priključka dužan je da JKP odjavi korišćenje vode po isteku roka na koji je odobren privremeni priključak, po prestanku potrebe za korišćenjem vode ili usled promene vlasnika odnosno korisnika. Kada korisnik usluga vodosnabdevanja u stambenim zgradama ne izvrši prijavu korišćenja usluga vodosnabdevanja i ne dostavi podatke o broju članova domaćinstva, obračun naknade za utrošenu vodu izvršiće se prema poznatim podacima, a ukoliko ne odjavi potrošnju vode usled prestanka potrebe, snosi sve troškove koji nastanu kao posledica takvog nečinjenja. Nakon pismene prijave odnosno odjave korišćenja usluga vodosnabdevanja, JKP je dužno da skine vodomer, s tim da prethodno izvrši njegovo očitavanje i evidentiranje stanja brojila u prisustvu korisnika, kao i da svojim znakom osigura ventil ispred vodomera.

Ostvarivanje prava na štrajk

Član 31

Zaposleni u JKP nemaju pravo učešća u štrajku ako ne obezbede minimum procesa rada, kojim se obezbeđuje sigurnost u snabdevanju korisnika vodom.

Minimum procesa rada u smislu stava 1. ovog člana podrazumeva:

- neprekidno obezbeđivanje dovoljne količine higijenski ispravne vode i

- neprekidno održavanje uređaja i postrojenja javnog vodovoda u ispravnom stanju.

Postupanje u slučaju otežanog snabdevanja ili prekida u snabdevanju korisnika

Član 32

Ako u sistemu funkcionisanja javnog vodovoda nastupi otežano snabdevanje ili delimični, odnosno potpuni prekid u snabdevanju korisnika vodom, koji je izazvan većim kvarom na objektima, uređajima i postrojenjima javnog vodovoda, vremenskim prilikama ili u slučaju više sile, JKP je dužno da preduzme mere na otklanjanju uzroka poremećaja. O preduzetim merama JKP je dužno da odmah izvesti gradsku upravu nadležnu za komunalne poslove.

Gradska uprava može, u slučaju iz prethodnog stava, doneti naredbu kojom određuje mere ograničenja potrošnje vode, kao i mere za otklanjanje nastale situacije.

Otežano snabdevanje, delimični odnosno potpuni prekid u snabdevanju

Član 33

U slučaju otežanog snabdevanja ili delimičnog, odnosno potpunog prekida u snabdevanju vodom, koje nije moguće otkloniti u roku od 24 časa, nužne potrebe pojedinih korisnika zadovoljiće se iz javnih česmi i dostavom vode cisternama, po sledećem redosledu:

- gašenje požara,

- potrebe odbrane,

- zdravstvene ustanove,

- vaspitno-obrazovne ustanove,

- preduzeća koja se bave proizvodnjom prehrambenih proizvoda,

- preduzeća koja se bave stočarstvom,

- ugostiteljska preduzeća i

- ostali korisnici.

O načinu, uslovima i mogućnostima za zadovoljenje potrebe za vodom, u smislu prethodnog stava, staraće se JKP.

Obaveza obaveštavanja o prekidu u snabdevanju

Član 34

Ako bi do otežanog snabdevanja odnosno prekida u snabdevanju vodom došlo zbog većih radova koji su planirani da se izvedu na održavanju i rekonstrukciji javnog vodovoda, JKP je dužno da o planiranim radovima, kao i o dužini njihovog trajanja, obavesti korisnike putem sredstava javnog informisanja, najkasnije 3 dana pre početka izvođenja radova.

Posebni slučajevi u kojima se može uskratiti isporuka vode

Član 35

Snabdevanje vodom privremeno će se uskratiti korisniku (u daljem tekstu: privremeno isključenje) u sledećim slučajevima:

1) ukoliko izvrši priključenje kućnih vodovodnih instalacija na javni vodovod suprotno tehničkim uslovima i drugim posebnim propisima i odredbama ove odluke;

2) ukoliko ne održava kućne vodovodne instalacije i sklonište za vodomer ne učini pristupačnim za JKP;

3) ukoliko u datom roku ne dovede u tehnički ispravno stanje bespravno izvedeni priključak po nalazu i tehničkim uslovima JKP;

4) ako je stanje kućnih vodovodnih instalacija i sklonište za vodomer takvo da ugrožava higijensku i zdravstvenu ispravnost u javnom vodovodu i sigurnost susednih objekata;

5) ako korisnik ne plati naknadu za utrošenu vodu dva meseca uzastopno;

6) ako su kućne vodovodne instalacije priključene na javni vodovod bez vodomera odnosno drugom vrstom direktnog priključka na javni vodovod bez vodomera;

7) ako su kućne vodovodne instalacije koje su spojene na javni vodovod povezane sa instalacijama i uređajima koji dobijaju vodu iz individualnog izvorišta;

8) ako su kućne vodovodne instalacije priključene na javni vodovod preko kućnih vodovodnih instalacija susednog ili drugog objekta;

9) kod nedozvoljenih radnji kao što su okretanje vodomera u suprotnom smeru, oštećenja i skidanja plombe postavljene od strane JKP ili žiga na vodomeru;

10) prestanka korisnika - neprijavljivanja novog korisnika nastalog prometovanjem nepokretnosti priključene na vodovodnu mrežu, smrti fizičkog lica ili prestanka pravnog lica do legitimisanja novog korisnika i izmirenja obaveza po osnovu potrošnje nastale pre prestanka.

Privremeno isključenje vrši JKP, na način na koji je to tehnički izvodljivo, uključujući isključenje na vodovodnoj mreži.

JKP je dužno da pre privremenog isključenja korisniku dostavi opomenu i ostavi mu rok u kojem je dužan da ispuni svoje obaveze odnosno otkloni nedostatke.

Troškove isključenja i priključenja snosi korisnik, prema cenovniku JKP.

Isključenja sa vodovodne mreže traju dok korisnik ne otkloni razloge zbog kojih je isključenje izvršeno.

Privremeno isključenje korisnika

Član 36

O privremenom isključenju korisnika obavezno se sačinjava zapisnik.

Postupak privremenog isključenja korisnika sa vodovodne mreže bliže se uređuje opštim aktom JKP, u skladu sa ovom odlukom.

Ponovno priključenje korisnika

Član 37

JKP je dužno da izvrši ponovno priključenje korisnika u roku od dva dana od izmirenja duga, kao i uplate troškova ponovnog priključenja.

III KORIŠĆENJE VODE U JAVNE SVRHE

Korišćenje vode

Član 38

Pod korišćenjem vode u javne svrhe smatra se korišćenje vode za gašenje požara, za javne česme i fontane, pranje i polivanje ulica, zalivanje zelenih površina, kao i za javne manifestacije od značaja za Grad.

Uslovi korišćenja vode i način plaćanja utvrđuju se ugovorom zaključenim između JKP i Grada Sremska Mitrovica (u daljem tekstu: Grad).

Vatrogasne jedinice

Član 39

Vatrogasne jedinice imaju pravo da se snabdevaju vodom iz svih uličnih hidranata, ako vodu koriste za gašenje požara.

Troškove korišćenja vode u svrhu iz stava 1. ovog člana, snosi Grad.

IV CENA ZA UTROŠENU VODU I NAČIN PLAĆANJA

Plaćanje i cena za utrošenu vodu

Član 40

Korisnik vode je dužan da JKP plaća utrošenu vodu.

Cena za utrošenu vodu se utvrđuje na osnovu cene za 1 m3 utrošene vode i količine utrošene vode u kubnom metru, na način propisan zakonom i ovom odlukom.

Cenu vode utvrđuje JKP uz saglasnost Gradskog veća.

Elementi za obrazovanje cene vode

Član 41

Elementi za određivanje cena vode su:

1) poslovni rashodi iskazani u poslovnim knjigama i finansijskim izveštajima;

2) rashodi za izgradnju i rekonstrukciju objekata komunalne infrastrukture i nabavku opreme, prema usvojenim programima i planovima vršioca komunalne delatnosti na koje je jedinica lokalne samouprave dala saglasnost;

3) dobit vršioca komunalne delatnosti.

Očitavanje vodomera

Član 42

Očitavanje vodomera vrše ovlašćeni radnici JKP po pravilu u jednakim vremenskim intervalima, a najmanje dva puta godišnje uz prisustvo korisnika.

Vanredno očitavanje vodomera obavezno se vrši kod promene cene vode i na pismeni zahtev korisnika.

Obaveza korisnika

Član 43

Obaveza korisnika je da omogući ovlašćenom radniku JKP očitavanje vodomera, odnosno učini pristupačnim sklonište vodomera i vodomer.

Ako zbog propusta korisnika ne može da se izvrši očitavanje vodomera, ovlašćeni radnik JKP će ostaviti pismeno obaveštenje sa naznačenjem dana i časa očitavanja vodomera.

Ukoliko u naknadnom roku ne bude stvorena mogućnost za očitavanje brojača vodomera, utrošak će se odrediti shodno odredbi člana 44. ove odluke.

Utvrđivanje količine utrošene vode

Član 44

U slučaju kada se putem vodomera ne može utvrditi količina utrošene vode, potrošnja će se utvrditi na osnovu prosečne potrošnje u periodu od 6 meseci koji prethode poslednjem očitavanju.

Ako ne postoje pouzdani podaci o prosečnoj potrošnji, količina vode za mesečni obračun utvrđuje se u visini od 5 m3 po članu domaćinstva.

Merenje potrošnje

Član 45

Vodomer služi za merenje potrošnje vode jednog korisnika.

Korisnici individualnih vodomera u objektima u kojima su za sve stambene i poslovne jedinice ugrađeni individualni vodomeri dužni su da plaćaju i deo potrošene vode sa zajedničkog vodomera tj. razliku između zbira potrošene količine vode preko svih individualnih vodomera i pročitanog stanja sa zajedničkog vodomera, na jednake delove.

Izračunavanje količine utrošene vode

Član 46

Količina utrošene vode izračunava se prema razlici u stanju brojača vodomera na kraju i na početku obračunskog perioda. Kod obračuna utrošene vode obračunavaju se samo celi m3.

Vodomer sa kog se vrši očitavanje mora imati dokaz o izvršenoj kontroli (žig).

Kontrola očitavanja vodomera

Član 47

JKP je dužno da, na pismeni zahtev korisnika, izvrši kontrolu očitavanja vodomera.

Plaćanje

Član 48

Korisnik je dužan da plati račun za isporučenu vodu do 20. u mesecu za prethodni mesec.

Za obaveze zakupca objekta, po osnovu računa za utrošenu vodu, solidarno odgovara zakupodavac.

Prijava promene korisnika

Član 49

Svaku promenu korisnika, u smislu ove odluke, novi korisnik je dužan da prijavi JKP, uz prikazivanje dokaza o pravnom osnovu korišćenja objekta.

U slučaju ne postupanja po odredbi iz stava 1. ovog člana, kao korisnik se smatra lice koje je u vreme postupka naplate vlasnik objekta koji je priključen na vodovodnu mrežu.

Korisnici u stambenim zgradama

Član 50

Korisnici u stambenim zgradama, po pravilu, utrošenu vodu plaćaju putem ovlašćenog lica, o čemu pismeno obaveštavaju JKP.

Korisnici usluga u stambenim zgradama, mogu putem ovlašćenog lica da zahtevaju od JKP da račun za utrošenu vodu pojedinačno dostavi svakom korisniku u stambenoj zgradi, pod uslovom da JKP prethodno dostave spisak korisnika stanova u stambenoj zgradi sa brojem članova domaćinstva za svakog korisnika, kao i podatke o ovlašćenom licu.

Svaku promenu korisnika stambene jedinice i broja članova u stambenoj jedinici, korisnik je dužan da prijavi ovlašćenom licu, odmah nakon nastanka promene, a ovlašćeno lice je dužno da najkasnije do 20. u mesecu promenu prijavi JKP.

Ukoliko se krivicom korisnika stambene jedinice, odnosno ovlašćenog lica, podaci u smislu stava 2. ovog člana, ne dostave ili se ne dostave blagovremeno, te se iz tog razloga korekcija ne može izvršiti za tekući mesec, korekcija će biti izvršena počev od narednog meseca.

Član 51

Potrošnja vode korisnika u stambenoj zgradi obračunava se tako što se ukupna potrošnja podeli na korisnike stanova u zavisnosti od broja članova njihovog domaćinstva.

Ukoliko ovlašćeno lice ne dostavi tačne podatke o korisnicima stambenih jedinica, ukupna potrošnja u stambenoj zgradi podeliće se brojem korisnika za koje su dostavljeni podaci.

Član 52

Korisnik je dužan da izmiri obaveze za utrošenu vodu i u slučaju povećane potrošnje do koje je došlo oticanjem vode usled kvara iza vodomera ili nemarnosti korisnika.

Samovlasno priključenje, priključak bez vodomera i neispravni vodomer

Član 53

JKP će izvršiti naplatu vode po tekućim cenama, u slučaju korišćenja vode samovlasnim priključenjem vodovodnih objekata i instalacija na vodovodnu mrežu, bez odobrenja nadležnog organa.

Kod priključka bez vodomera ili preko neispravnog vodomera, JKP će izvršiti obračun i naplatu vode prema prosečnoj potrošnji za iste ili slične korisnike za godinu dana uz primenu cene vode za korisnike poslovnih objekata.

V IZJAŠNJAVANJE O KVALITETU PRUŽANJA KOMUNALNE USLUGE SNABDEVANJE VODOM ZA PIĆE

Član 54

Nadležna gradska uprava jednom godišnje organizuje izjašnjavanje korisnika usluge snabdevanje vodom za piće o kvalitetu pružanja navedene usluge na teritoriji Grada Sremska Mitrovica objavljivanjem upitnika na zvaničnom internet portalu Grada Sremska Mitrovica.

Ukoliko rezultati izjašnjavanja korisnika usluge snabdevanja vodom za piće pokažu da većina nije zadovoljna pruženom uslugom, nadležna gradska uprava pokrenuće postupak preispitivanja obavljanja delatnosti od strane JKP, odnosno vršioca komunalne delatnosti i naložiti mu da otkloni nedostatke koji su navedeni u izjašnjavanju korisnika usluge snabdevanje vodom za piće.

VI NADZOR

Član 55

Nadzor nad sprovođenjem odredaba ove odluke vrši Gradska uprava za saobraćaj, komunalne i inspekcijske poslove.

Inspekcijski nadzor nad primenom odredaba ove odluke vrši komunalna inspekcija.

U vršenju inspekcijskog nadzora komunalni inspektor je ovlašćen da kontroliše da li se isporuka vode vrši na način propisan zakonom i ovom odlukom.

Na rešenje komunalnog inspektora može se uložiti žalba Gradskom veću u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.

Žalba ne odlaže izvršenje rešenja.

Član 56

Kontrolu i održavanje komunalnog reda u ovoj oblasti obavlja komunalna milicija.

Komunalni milicionar je ovlašćen da u vršenju komunalno milicijskih poslova, prisustvom na licu mesta:

- sprečava narušavanje komunalnog reda propisanog ovom Odlukom;

- uspostavlja narušeni red primenom svojih ovlašćenja utvrđenih zakonom;

- izdaje prekršajni nalog za prekršaje za koje je predviđena novčana kazna u fiksnom iznosu, u skladu sa odredbama ove odluke i zakona o prekršajima;

- preduzima druge mere u skladu sa svojim ovlašćenjima propisanim zakonom.

VII KAZNENE ODREDBE

Član 57

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 150.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako se priključi na javni vodovod suprotno odredbama ove odluke ili skine plombu, ili žig sa vodomera.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se za prekršaj preduzetnik novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 75.000 dinara.

Za prekršaj iz prethodnog stava kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 25.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 25.000 dinara.

Član 58

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 150.000 dinara kazniće se za prekršaj JKP odnosno mesna zajednica ako ne održava javne česme (član 5. stav 2. ove odluke).

Za prekršaje iz prethodnog stava kazniće se i odgovorno lice u JKP, odnosno mesnoj zajednici novčanom kaznom u iznosu od 25.000 dinara.

Član 59

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 100.000 kazniće se za prekršaj JKP ako:

1) po pismenom obaveštenju korisnika ne preduzme mere na otklanjanju oštećenja na vodomeru ili na ventilu ispred vodomera (čl. 25. ove odluke),

2) se ne pridržava obaveza utvrđenih u članu 27. ove odluke,

3) u slučaju štrajka zaposlenih ne obezbedi minimum procesa rada utvrđen u članu 31. ove odluke,

4) u slučaju otežanog snabdevanja ili delimičnog, odnosno potpunog prekida u snabdevanju, ne postupi na način utvrđen u članu 32. i 33. ove odluke,

5) na vreme ne obavesti korisnike o planiranom prekidu u snabdevanju vodom u smislu člana 34. ove odluke,

6) privremeno isključi korisnika suprotno odredbama člana 35. i 36. ove odluke,

7) ponovo ne priključi korisnika na način utvrđen u članu 37. ove odluke.

Za prekršaje iz prethodnog stava kazniće se i odgovorno lice u JKP novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 25.000 dinara.

Član 60

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 100.000 dinara kazniće se za prekršaj korisnik - pravno lice ako:

1) učini neku od zabranjenih radnji iz člana 26. ove odluke;

2) ne izgradi sklonište za vodomer prema tipu koji odredi JKP (član 29. stav 1. tačka 1) ove odluke),

3) ne omogući JKP očitavanje vodomera, odnosno ne učini pristupačnim sklonište vodomera i vodomer (član 43. ove odluke)

Za prekršaje iz prethodnog stava kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 25.000 dinara.

Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 75.000 dinara.

Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 25.000 dinara.

Član 61

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 80.000 dinara kazniće se za prekršaj korisnik - pravno lice ako:

1) vrši zatvaranje vodovodne instalacija suprotno članu 25. ove odluke, usled čega drugi korisnici ostaju bez mogućnosti korišćenja vode;

2) se u slučaju otežanog vodosnabdevanja ne pridržava naređenih mera (član 32. stav 2. ove odluke);

Za prekršaje iz prethodnog stava kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 20.000 dinara.

Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se i preduzetnik novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 40.000 dinara.

Za prekršaje iz stava 1. ovog člana kazniće se i fizičko lice novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 20.000 dinara.

VIII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 62

Opšti akt iz člana 36. stav 2. ove odluke, JKP će uskladiti sa ovom odlukom u roku od 15 dana od dana njenog stupanja na snagu.

Član 63

Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o vodovodu ("Službeni list grada Sremska Mitrovica", br. 13/2009, 4/2010 - dr. odluka, 9/2011, 4/2014 i 6/2017).

Član 64

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Sremska Mitrovica".