ODLUKA

O MERAMA ZAŠTITE POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA NA PODRUČJU GRADA UŽICA

("Sl. list grada Užica", br. 41/2023)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom o merama zaštite poljoprivrednog zemljišta na području grada Užica (u daljem tekstu: Odluka) propisuju se mere zaštite poljoprivrednog zemljišta koje se odnose na zaštitu useva i zasada na poljoprivrednom zemljištu od poljske štete, zaštitu poljoprivrednog zemljišta od elementarnih nepogoda (mraz, grad, požar i slično) na teritoriji grada Užica.

Član 2

Poljoprivredno zemljište jeste zemljište koje se koristi za poljoprivrednu proizvodnju (njive, vrtovi, voćnjaci, vinogradi, livade, pašnjaci, ribnjaci, trstici i močvare) i zemljište koje se može privesti nameni za poljoprivrednu proizvodnju.

Obradivo poljoprivredno zemljište jesu njive, vrtovi, voćnjaci, vinogradi i livade.

Zaštita poljoprivrednog zemljišta obuhvata mere i aktivnosti koje se preduzimaju sa ciljem trajnog obezbeđenja prirodnih funkcija zemljišta, korišćenja zemljišta u skladu sa njegovom namenom, očuvanja i unapređivanja namenskog korišćenja zemljišta.

II MERE ZA ZAŠTITU OD POLJSKE ŠTETE

Član 3

Zabranjeno je uništavanje i oštećenje useva, sadnica, stabala i poljoprivredne mehanizacije na imanjima, oštećenja koja dovode do smanjenja produktivnosti, strukture i slojeva poljoprivrednog zemljišta, kao i svako drugo oštećenje na poljoprivrednom zemljištu (u daljem tekstu: poljska šteta).

Radi zaštite od poljske štete na poljoprivrednom zemljištu, vlasnici, odnosno korisnici poljoprivrednog zemljišta dužni su da:

1. ne uništavaju ili oštećuju useve, sadnice, stabla, zasade i poljoprivrednu mehanizaciju na tuđem poljoprivrednom zemljištu;

2. bez odobrenja vlasnika, odnosno korisnika poljoprivrednog zemljišta ne ubiraju useve i plodove ili sakupljaju ostatke na tuđem posedu;

3. ne prave pešačke staze i ne prelaze zaprežnim ili motornim vozilima preko tuđeg poljoprivrednog zemljišta bez odobrenja vlasnika, odnosno korisnika tog zemljišta;

4. ne bacaju ili odlažu na svom ili tuđem poljoprivrednom zemljištu otpadni materijal, kamenje, zemlju, korov i ne bacaju ili pokopavaju životinjske leševe;

5. ne ruše, uništavaju ili oštećuju tuđe objekte, naprave i opremu (koliba, ograda, mašina, alat, pribor i sl.), koje su u funkciji korišćenja poljoprivrednog zemljišta;

6. ne prekopavaju i ne preoravaju poljske puteve, tuđe pašnjake i utrine, ne ostavljaju ili bacaju otpatke i drugo smeće na svojim i tuđim njivama;

7. ne uništavaju i neovlašćeno uklanjaju ili premeštaju oznake za neku zabranu, među, granicu ili druga slična katastarska obeležja;

8. ne ispuštaju ili odlažu otpadne vode, hemijska sredstva za tretiranje useva i druge opasne i štetne materije na poljoprivrednom zemljištu;

9. uklone korišćene biološki nerazgradive folije (PVC folije) posle skidanja useva, a ne da ih tanjiraju ili zaoravaju na poljoprivrednom zemljištu;

10. propisno sade voćne i šumske vrste, tj. ne blizu granične linije susednih parcela poljoprivrednog zemljišta;

11. redovno obrađuju poljoprivredno zemljište u smislu sprečavanja pojave ambrozije i drugih korovskih vrsta na njemu i zemljište uz puteve i kanale koji se sa njim graniče.

Mere zaštite poljoprivrednog zemljišta od poljske štete, koje su utvrđene ovom Odlukom odnose se i na skinuti rod dok se nalazi na poljoprivrednom zemljištu.

Član 4

Zabranjena je ispaša stoke na obradivom poljoprivrednom zemljištu, osim na sopstvenom.

Radi zaštite od poljske štete na poljoprivrednom zemljištu, vlasnici, odnosno korisnici poljoprivrednog zemljišta dužni su da:

1) ne ostavljaju stoku u polju bez čuvara i ne poveravaju je na čuvanje licu koje nije u stanju da njome vlada;

2) ne progone i ne napasaju stoku i živinu na tuđem poljoprivrednom zemljištu bez odobrenja korisnika tog zemljišta;

Član 5

Zabranjeno je spaljivanje organskih ostataka posle žetve useva na poljoprivrednom zemljištu.

U cilju zaštite od spaljivanja organskih ostataka na poljoprivrednom zemljištu vlasnici, odnosno korisnici poljoprivrednog zemljišta dužni su da:

1) održavaju i uređuju poljoprivredne površine, međe i poljske puteve;

2) blagovremeno uklanjaju suve biljne ostatke sa poljoprivrednog zemljišta;

3) sprečavaju zatravljivanje i obrastanje poljoprivrednog zemljišta višegodišnjim korovima i rastinjem.

Mere zaštite od spaljivanja organskih ostataka odnose se i na spaljivanje delova biljaka (lišće, grane, šiblje, seno i dr.) na poljoprivrednom zemljištu.

III MERE ZA ZAŠTITU OD ELEMENTARNIH NEPOGODA

Zaštita od požara

Član 6

U cilju zaštite od požara:

1) zabranjeno je loženje otvorene vatre na udaljenosti manjoj od 50 metara od objekata u kojima borave ljudi i stoka, objekata za smeštaj stočne hrane i drugih objekata koji su podložni paljenju;

2) zabranjeno je spaljivanje ostataka posle žetve i prilaz otvorenom vatrom u blizini zasejanih parcela u vremenu sazrevanja useva do završetka žetve i uklanjanja požnjevenih useva sa njiva i mesta na kojima se obavlja vršidba i mašina kojima se obavlja vršidba.

Mere za zaštitu poljoprivrednog zemljišta od požara sprovode se u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti od požara i podzakonskih akata.

Član 7

Lica koja upravljaju mašinama za obavljanje žetve i vršidbe moraju biti upoznata sa merama za sprečavanje izbijanja požara i osposobljena za rukovanje sredstvima i opremom za gašenje požara.

Mašine kojima se obavlja žetva i vršidba moraju u opremi imati propisane aparate za gašenje požara.

Zaštita od grada

Član 8

Zaštitu poljoprivrednih useva od dejstva grada sprovodi Republički hidrometeorološki zavod Srbije preko protivgradnih stanica raspoređenih na teritoriji grada Užica u skladu sa Zakonom o odbrani od grada.

Organi grada Užica u okviru svojih utvrđenih nadležnosti neposredno sarađuju sa RHMZ Srbije kao nadležnim organom za odbranu od grada, obezbeđuju podršku za funkcionisanje sistema odbrane od grada i podršku u angažovanju izvršilaca za delovanje na gradonosne oblake - strelaca na lansirnim stanicama.

U skladu sa zakonom i metodologijom, koju propisuje ministarstvo nadležno za poljoprivredu, u saradnji sa RHMZ Srbije, preko gradske uprave nadležne za poljoprivredu i gradske uprave nadležne za vanredne situacije vrši se preliminarna procena oštećenja od grada na poljoprivrednim kulturama u roku od sedam dana od dana kada je šteta nastala, a po nalogu Gradskog veća konačna procena u roku od 45 dana od dana kada je šteta nastala.

Gradsko veće donosi pravilnik o postupku utvrđivanja štete od grada i imenuje komisiju za procenu štete na poljoprivredi.

Zaštita od mraza

Član 9

Zaštitu poljoprivrednih useva od mraza sprovode vlasnici, odnosno korisnici poljoprivrednog zemljišta, primenom fizičkih metoda (zamagljivanjem, mešanjem vazduha, orošavanjem, zagrevanjem vazduha i drugo) i hemijskih metoda (primenom hemijskih preparata) na način kojim se ne ugrožava poljoprivredno zemljište.

IV PRAĆENJE SPROVOĐENJA MERA

Član 10

Mesna zajednica u granicama svoje teritorije, može odrediti lice ovlašćeno za praćenje sprovođenja mera za zaštitu poljoprivrednog zemljišta propisanih ovom Odlukom.

Lice iz stava 1. ovog člana određuje se odlukom saveta mesne zajednice koja mora biti javno objavljena na oglasnoj tabli mesne zajednice i na drugi pogodan način.

Lice iz stava 1. mora imati pisano ovlašćenje u kome je označeno njegovo svojstvo, kao i granice područja na kome prati sprovođenje mera za zaštitu poljoprivrednog zemljišta.

O nesprovođenju mera za zaštitu poljoprivrednog zemljišta lice iz stava 1. sačinjava belešku i obaveštava organ grada Užica nadležan za nadzor nad sprovođenjem ove Odluke.

V NADZOR

Član 11

Nadzor nad sprovođenjem ove Odluke vrši gradska uprava nadležna za poljoprivredu.

Inspekcijski nadzor vrši komunalna inspekcija i komunalna milicija grada Užica.

U vršenju inspekcijskog nadzora komunalni inspektor, odnosno komunalni milicionar je ovlašćen da u skladu sa zakonom i ovom Odlukom naredi izvršenje obaveza i preduzimanje mera i radnji u određenom roku.

Komunalni inspektor, odnosno komunalni milicionar nije ovlašćen da utvrđuje obim i vrstu pričinjene štete.

Komunalni inspektor, odnosno komunalni milicionar je ovlašćen da preko gradske uprave nadležne za poljoprivredu zatraži mišljenje službe za poljoprivredu kada je to potrebno radi utvrđivanja rizika od preduzete radnje.

Komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac ovlašćen je da izda prekršajni nalog kada je za prekršaj predviđena novčana kazna u fiksnom iznosu.

Protiv rešenja komunalnog inspektora, odnosno komunalnog milicionara može se uložiti žalba Gradskom veću u roku od 8. dana od dana uručenja.

Žalba iz stava 6. na zadržava izvršenje rešenja.

Komunalni inspektor, odnosno komunalni milicionar o utvrđenom stanju na terenu po potrebi informiše Gradsko veće grada Užica, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i druge nadležne državne organe.

VI KAZNENE ODREDBE

Član 12

Novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 50.000,00 dinara kazniće se za prekršaj privredno društvo, odnosno preduzeće ili drugo pravno lice, ako:

1) pričini poljsku štetu (član 3.)

2) vrši ispašu stoke na obradivom poljoprivrednom zemljištu osim na sopstvenom (član 4.)

3) spaljuje organske ostatke posle žetve, odnosno delove biljaka (lišće, grane, šiblje, seno i dr.) na poljoprivrednom zemljištu (član 5.)

4) ne sprovodi mere za zaštitu poljoprivrednog zemljišta od požara (član 6.)

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se odgovorno lice u pravnom licu.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 20.000,00 dinara kazniće se preduzetnik.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 10.000,00 dinara kazniće se kao i vlasnik, odnosno korisnik poljoprivrednog zemljišta-fizičko lice.

VII ZAVRŠNE ODREDBE

Član 19

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Užica", a primenjuje se počev od 1. januara 2024. godine.