PRAVILNIK
O NAČINU SPROVOĐENJA I MERAMA SPECIFIČNE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE U MINISTARSTVU UNUTRAŠNJIH POSLOVA

("Sl. glasnik RS", br. 73/2017 i 10/2024)

Član 1

Ovim pravilnikom uređuju se način sprovođenja i mere specifične zdravstvene zaštite u Ministarstvu unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo).

Član 2

Specifičnu zdravstvenu zaštitu zaposlenih sprovodi Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Ministarstva unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Zavod) u saradnji sa nadležnom organizacionom jedinicom Ministarstva za poslove ljudskih resursa, na osnovu utvrđenih mera specifične zdravstvene zaštite koje se odnose na pružanje zdravstvenih usluga pri obavljanju prethodnih lekarskih pregleda za upis na obrazovnu instituciju Ministarstva, zasnivanje radnog odnosa i premeštaj na drugo radno mesto u Ministarstvu, periodičnih, vanrednih, sistematskih i kontrolnih lekarskih pregleda radi utvrđivanja profesionalne i opšte radne sposobnosti.

Član 3

Specifična zdravstvena zaštita zasniva se na:

1) preventivnim medicinskim merama radi očuvanja i unapređenja zdravlja, ranom otkrivanju profesionalnih bolesti i bolesti vezanih za rad i prevenciji povređivanja na radu, radi blagovremenog lečenja i rehabilitacije;

2) zdravstveno vaspitnim merama radi formiranja svesti i odgovornosti za sopstveno i tuđe zdravlje;

3) kontinuiranoj oceni opšte i profesionalne radne sposobnosti na preventivnim lekarskim pregledima.

Član 4

Mere specifične zdravstvene zaštite sprovodi Zavod, u skladu sa zdravstvenom doktrinom i uz upotrebu zdravstvenih tehnologija.

Mere specifične zdravstvene zaštite obuhvataju:

1) obavljanje prethodnih lekarskih pregleda radi profesionalne selekcije kandidata za upis u obrazovnu instituciju Ministarstva, odnosno za prijem u radni odnos, kao i prilikom premeštaja, u koje spadaju:

(1) zdravstveno-psihološki postupak izbora među kandidatima zainteresovanim za školovanje u obrazovnoj instituciji Ministarstva, na bazi poklapanja psiho-fizičkih sposobnosti i ličnih osobina sa zahtevima policijskog školovanja;

(2) postupak prethodnog lekarskog pregleda za prijem kandidata za obavljanje policijskih poslova i poslova zaštite i spasavanja, ili za radna mesta sa povećanim rizikom za zdravlje koja obavljaju državni službenici;

(3) (brisana)

(4) postupak prethodnog lekarskog pregleda prilikom premeštaja policijskih službenika koji obavljaju policijske poslove i poslove zaštite i spasavanja, osim premeštaja na drugo radno mesto na kojem su potrebne iste ili manje posebne sposobnosti propisane članom 5. ovog pravilnika, u odnosu na prethodno radno mesto, uz obavezu da je obavljen periodični lekarski pregled na prethodnom radno mestu u poslednjih pet godina, i državnih službenika na drugo radno mesto sa povećanim rizikom za zdravlje.

2) obavljanje preventivnih lekarskih pregleda koji su obavezni za policijske službenike, koji obavljaju policijske poslove ili poslove zaštite i spasavanja i državne službenike na radnim mestima sa povećanim rizikom za zdravlje, radi sprečavanja, suzbijanja i ranog otkrivanja profesionalnih bolesti, povreda na radu, povreda van rada, bolesti vezane za rad i blagovremenog lečenja i rehabilitacije u koje spadaju:

(1) periodični lekarski pregledi za pripadnike specijalnih jedinica na godinu dana, pripadnike jedinica posebne namene na dve godine, pripadnike policije opšte nadležnosti na tri godine, a za državne službenike koji obavljaju poslove sa povećanim rizikom vremenski interval za obavljanje pregleda je određen Aktom o proceni rizika;

(2) vanredni lekarski pregledi koji se obavljaju između dva periodična lekarska pregleda u slučaju promene radne sposobnosti zaposlenih nastale posle bolesti ili povrede, a posebno kod razbolevanja iz grupe bolesti pod šifrom "F". Prema obimu pregleda vanredni lekarski pregledi spadaju u ciljane lekarske preglede;

(3) sistematski lekarski pregledi se obavljaju na period od tri godine za policijske službenike koji obavljaju druge unutrašnje poslove u neposrednoj vezi sa policijskim poslovima, državne službenike i nameštenike na radnim mestima bez povećanog rizika za zdravlje;

(4) kontrolni lekarski pregledi se obavljaju posle svih preventivnih lekarskih pregleda ako je predviđena kontrola u izveštaju sa preventivnih lekarskih pregleda;

3) izdavanje lekarskih izveštaja sa preciznom ocenom radne sposobnosti i predlogom mera koje se dostavljaju nadležnoj organizacionoj jedinici Ministarstva na način da se ne naruši princip poverljivosti ličnih podataka. Po dobijanju kovertiranog izveštaja sa obavljenog preventivnog lekarskog pregleda, zaposleni u Ministarstvu su dužni da se jave izabranom lekaru radi daljeg praćenja.

4) vršenje zdravstvenih pregleda (komisijski pregledi) učenika, studenata, polaznika kurseva i policijskih i državnih službenika radi procene zdravstvene sposobnosti i izdavanja lekarskog uverenja za vozače motornih vozila u drumskom i rečnom saobraćaju, za bavljenje sportom i učestvovanje u sportskim takmičenjima kao i za studijski boravak u inostranstvu u skladu sa standardima zemlje u koje se lice upućuje.

Kandidat koji zasniva radni odnos u Ministarstvu unutrašnjih poslova na određeno vreme nije dužan da obavi pregled iz stava 2. tačka 1) podtačka (2) ovog člana, ukoliko je prethodni pregled obavio pre manje od godinu dana.

Član 5

Radna mesta policijskih službenika koji obavljaju policijske poslove i poslove zaštite i spasavanja za koje su potrebne posebne psihofizičke sposobnosti (u daljem tekstu: posebne sposobnosti) razlikuju se po tome da li za obavljanje poslova na tim radnim mestima neophodna jedna ili više vidova posebne sposobnosti, i to:

1) posebna sposobnost (fizička i funkcionalna) za preduzimanje pretežno fizičkih profesionalnih aktivnosti;

2) posebna sposobnost za preduzimanje profesionalnih aktivnosti za koje su preduslov vidne funkcije;

3) posebna sposobnost za preduzimanje profesionalnih aktivnosti za koje su preduslov funkcije sluha;

4) posebna sposobnost za preduzimanje profesionalnih aktivnosti za koje je preduslov otpornost na štetno delovanje radne sredine i klimatskih uslova;

5) posebna sposobnost za preduzimanje profesionalnih aktivnosti u noćnoj smeni, u pripravnosti, pri povećanoj opasnosti za život i zdravlje, u uslovima neredovnosti u radu i pri drugim otežanim uslovima.

U Pravilniku o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u Ministarstvu unutrašnjih poslova posebni vidovi sposobnosti iz stava 1. tačka 1) - 5) ovog člana za svako radno mesto policijskog službenika koji obavljaju policijske poslove i poslove zaštite i spasavanja označavaju se arapskim brojevima od 1 do 5.

Za radna mesta policijskih službenika koji obavljaju policijske poslove i poslove zaštite i spasavanja za koje su potrebni svi vidovi sposobnosti iz stava 1. ovog člana, ne unose se sve navedene oznake.

Prilikom upućivanja policijskih službenika, koji obavljaju policijske poslove i poslove zaštite i spasavanja na prethodne i preventivne lekarske preglede, koji su obuhvaćeni merama specifične zaštite, u uputu za pregled potrebno je navesti naziv radnog mesta, status i podatke o posebnim sposobnostima u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u Ministarstvu unutrašnjih poslova.

Prilikom upućivanja državnih službenika koji rade na radnim mestima sa povećanim rizikom za zdravlje, u uputu za pregled potrebno je dostaviti tačan naziv radnog mesta i izvod iz Akta o proceni rizika za odgovarajuće radno mesto.

Član 6

Kriterijumi i merila za ocenjivanje psihofizičke sposobnosti za policijsko školovanje i obuku kao i obavljanje poslova policijskih službenika, koji obavljaju policijske poslove i poslove zaštite i spasavanja, utvrđeni su od strane predstavnika nadležne organizacione jedinice Ministarstva i Zavoda na osnovu propisa kojim se uređuje bezbednost i zdravlje na radu, potrebnih posebnih psihofizičkih sposobnosti, a prema zahtevima i uslovima rada u okviru grupa pojedinih policijskih poslova.

Kriterijumi i merila iz stava 1. ovog člana, izraženi su u Listi morboznih stanja, koja se primenjuje na policijske službenike, koji obavljaju policijske poslove i poslove zaštite i spasavanja.

Član 7

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o načinu obezbeđivanja zdravstvene zaštite i o merilima i načinu utvrđivanja psihofizičke sposobnosti potrebne za obavljanje poslova određenih radnih mesta policijskih službenika ("Službeni glasnik RS", broj 110/06) i Pravilnik o specifičnoj zdravstvenoj zaštiti zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova ("Službeni glasnik RS", broj 33/06).

Član 8

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".