PRAVILA POSLOVANJA
CENTRALNOG REGISTRA, DEPOA I KLIRINGA HARTIJA OD VREDNOSTI

- prečišćen tekst zaključno sa izmenama i dopunama koje se primenjuju od 29. februara 2024. godine -

 

I OSNOVNE ODREDBE

1. Centralni registar, depo i kliring hartija od vrednosti (u daljem tekstu: Centralni registar) je akcionarsko društvo koje obavlja poslove kliringa, saldiranja i registrovanja transakcija sa finansijskim instrumentima.

Centralni registar obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, zakonom kojim se uređuje javni dug, zakonom kojim se uređuje preuzimanje akcionarskih društava, zakonom kojim se uređuju privredna društva, zakonom kojim se uređuje poslovanje banaka, zakonima kojima se uređuje poslovanje otvorenih investicionih fondova sa javnom ponudom, alternativnih investicionih fondova, dobrovoljnih penzijskih fondova, zakonom kojim se uređuje privatizacija, zakonom kojim se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma, zakonom kojim se uređuje ograničavanje raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje (u daljem tekstu poslednja dva zakona: propisi iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma) i drugim zakonima.

2. U Centralnom registru se obavljaju sledeći poslovi:

- vođenje registra finansijskih instrumenata;

- otvaranje i vođenje računa finansijskih instrumenata;

- vođenje registra založnog prava na finansijskim instrumentima;

- vođenje i čuvanje elektronske evidencije o finansijskim instrumentima;

- vođenje obračunskih novčanih računa članova centralnog registra;

- upis, ispis i sve promene na finansijskim instrumentima;

- organizovanje i upravljanje sistemom za saldiranje, poslove kliringa i saldiranja na osnovu zaključenih transakcija sa finansijskim instrumentima i utvrđivanje stanja obaveza i potraživanja članova centralnog registra i njihovih klijenata;

- prenos finansijskih instrumenata i prava iz finansijskih instrumenata;

- utvrđivanje i dodela jednoobraznih identifikacionih oznaka finansijskih instrumenata;

- vođenje šifarnika vrsta finansijskih instrumenata;

- poslove u vezi sa korporativnim radnjama izdavalaca finansijskih instrumenata;

- deponovanje akcija u vezi sa preuzimanjem akcionarskih društava;

- obrazovanje i korišćenje garantnog fonda i poslovi u vezi sa drugim načinima smanjenja rizika u slučaju neizvršenja obaveza člana centralnog registra;

- učestvovanje u međunarodnim organizacijama koje se bave poslovima u vezi sa finansijskim instrumentima, kao i saradnja sa tim organizacijama;

- drugi poslovi u skladu sa zakonom, uključujući aktivnosti koje su neophodne za obavljanje poslova određenih zakonom.

2a Pravilima poslovanja Centralnog registra bliže se uređuje način obavljanja poslova iz tačke 2. ovih Pravila poslovanja, kao i druga pitanja od značaja za rad Centralnog registra.

Izuzetno od stava 1. ove tačke, Centralni registar posebnim aktom uređuje način obavljanja registracije, izdavanja, kliringa i saldiranja, prenosa, isplate, korporativnih radnji i ostalih poslova u vezi sa pojedinim finansijskim instrumentima čiji je izdavalac Republika Srbija, kada te poslove obavlja jedno ili više stranih pravnih lica, angažovanih u skladu sa zakonom kojim se uređuje javni dug i zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, a sa kojim Centralni registar uspostavi vezu koja omogućava obavljanje tih poslova.

Ciklus saldiranja i vremenski okvir u kojem su članovi Centralnog registra dužni da preduzmu određene radnje u vezi sa poslovima iz stava 2. ove tačke uređuju se Pravilnikom o terminskom planu rada centralnog registra.

3. Odluke Centralnog registra na osnovu ovih Pravila poslovanja donosi direktor Centralnog registra.

Direktor Centralnog registra može ovlastiti jedno ili više lica zaposlenih u Centralnom registru da donosi pojedine odluke, odnosno da privremeno donose sve odluke, u skladu sa ovim pravilima poslovanja.

U odluci koju donese lice iz stava 2. ove tačke, između ostalog, obavezno se navodi broj i datum akta na osnovu koga mu je preneto ovlašćenje.

Centralni registar prima i ekspeduje akte putem pošte i neposredno, u svojim poslovnim prostorijama, u toku radnog vremena pisarnice koje određuje direktor Centralnog registra, a izuzetno, kada je ovim pravilima poslovanja to izričito dozvoljeno, i elektronski (putem imejla).

3a Direktor Centralnog registra donosi tehnička uputstva radi detaljnijeg uređivanja načina postupanja člana i drugog lica u poslovima koje obavljaju sa Centralnim registrom.

Tehnička uputstva iz stava 1. ove tačke objavljuju se na internet stranici Centralnog registra ili preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra.

4. Centralni registar poslove iz svog delokruga obavlja na osnovu:

- zahteva člana, suda, javnog izvršitelja, javnog beležnika, drugog nadležnog državnog organa, izdavaoca ili drugog lica koje ima pravni interes;

- dokumentacije uz zahtev koja je propisana ovim pravilima poslovanja;

- javno dostupnih podataka iz javnih, odnosno službenih registara u Republici Srbiji.

Zahtev koji se podnosi Centralnom registru mora da bude na srpskom jeziku, razumljiv, izrađen mehanografski ili napisan rukom - čitljivim rukopisom, ukoliko ga podnosi fizičko lice, da sadrži sve podatke da bi Centralni registar mogao po njemu da postupi, da sadrži ime i prezime, matični broj, prebivalište, odnosno boravište fizičkog lica, poslovno ime i sedište pravnog lica, matični broj, adresu za prijem pošte, ukoliko se ista razlikuje od adrese sedišta, potpis podnosioca zahteva, odnosno ovlašćenog lica podnosioca zahteva, kao i pečat ukoliko podnosilac zahteva koristi pečat u svom poslovanju.

Dokumentacija uz zahtev se prilaže u originalu, overenom prepisu ili overenoj fotokopiji u smislu zakona koji uređuje overavanje potpisa, rukopisa i prepisa, a uz dokument na stranom jeziku se prilaže i prevod na srpski jezik izrađen od strane ovlašćenog sudskog tumača, ukoliko nije drugačije propisano ovim Pravilima.

U slučaju kada se podnosi zahtev za dostavu podataka, izvoda, izveštaja, potvrda i sl. potrebna dokumentacija se dostavlja u kopiji.

Zahtev i dokument u obliku elektronskog dokumenta će se smatrati originalom, odnosno digitalizovanom kopijom ukoliko ispunjavaju uslove iz zakona kojim se uređuju elektronski dokument, elektronska identifikacija i usluge poverenja u elektronskom prometu.

Izuzetno od st. 3. i 5. ove tačke, fotokopija ili digitalizovana kopija dokumenta može biti overena od strane člana Centralnog registra, potpisivanjem fotokopije dokumenta, odnosno kvalifikovanim elektronskim potpisivanjem digitalizovane kopije dokumenta od strane člana organa uprave ili lica zaposlenog na radnom mestu brokera, investicionog savetnika ili portfolio menadžera i otiskivanjem odgovarajućeg pečata Na fotokopiji dokumenta, ukoliko se pečat koristi u poslovanju, s tim što je član Centralnog registra dužan da dokument čiju je verodostojnost potvrdio čuva u skladu sa zakonom.

Odštampani primerak originalnog elektronskog dokumenta može biti upotrebljen ukoliko ispunjava uslove iz zakona iz stava 5. ove tačke.

Strana javna isprava mora biti legalizovana u skladu sa zakonom koji uređuje legalizaciju isprava u međunarodnom prometu ili snabdevena apostilom, kada je ista sačinjena u stranoj državi koja je ratifikovala Hašku konvenciju o ukidanju potrebe legalizacije stranih javnih isprava, osim ukoliko je između države u kojoj je isprava sačinjena i Republike Srbije zaključen sporazum o uzajamnom oslobađanju od legalizacije javnih isprava.

4a U svrhu obavljanja poslova iz svog delokruga Centralni registar je, zakonom koji uređuje tržište kapitala, određen za rukovaoca i obrađivača sledećih podataka o ličnosti:

- za domaće fizičko lice - lično ime (ime i prezime), pol, jedinstveni matični broj građana, adresa prebivališta, odnosno boravišta, adresa za prijem elektronske pošte;

- za stranca - lično ime (ime i prezime), pol, broj pasoša i država izdavanja, odnosno evidencijski broj za stranca, odnosno broj lične karte stranca i zemlja izdavanja, adresa za prijem elektronske pošte;

- za sva fizička lica - podataka o računu finansijskih instrumenata i novčanom računu, kao i podataka o stanju na tim računima.

Podatke o ličnosti svojih klijenata, članovi Centralnog registra unose u bazu podataka Centralnog registra prilikom otvaranja računa finansijskih instrumenata i obavljanja drugih poslova sa finansijskim instrumentima za svoje klijente.

Podaci o ličnosti klijenata Centralnog registra i članova Centralnog registra, koji se obrađuju u Centralnom registru, ograničeni su samo na one podatke koji su neophodni za jedinstvenu identifikaciju fizičkih lica kao vlasnika finansijskih instrumenata, poverilaca, zastupnika i drugih lica, kao i na kontakt podatke fizičkih lica neophodne za slanje informacija u vezi sa njihovim pravima i obavezama u vezi sa finansijskim instrumentima.

Članovi Centralnog registra su dužni da licima u čije ime otvaraju račune finansijskih instrumenata, prilikom prikupljanja njihovih ličnih podataka, pruže sve informacije u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti, odnosno da ih obaveste o načinu ostvarivanja prava na pristup, ispravku, brisanje podataka, ograničenje obrade, prigovor i prenosivost podataka.

Članovi Centralnog registra su dužni da preduzmu odgovarajuće tehničke, organizacione i kadrovske mere kako bi obezbedili da se obrada podataka o ličnosti koju oni sprovode, sprovodi u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti, a na osnovu procene rizika po bezbednost podataka o ličnosti.

Članovi Centralnog registra su dužni da, nakon saznanja o narušavanju bezbednosti, odnosno povredi integriteta, poverljivosti ili dostupnosti podataka o ličnosti koje Centralni registar obrađuje za njihove klijente, o tome obaveste Centralni registar u najkraćem mogućem roku.

U skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, Centralni registar trajno čuva dokumentaciju i podatke zabeležene na elektronskim medijima, tako da se i podaci o ličnosti fizičkih lica koji su upisani u elektronsku bazu podataka Centralnog registra čuvaju trajno.

Fizička lica na koje se podaci o ličnosti odnose, mogu se obratiti Centralnom registru, kao i članovima Centralnog registra u vezi sa ostvarivanjem njihovih prava koja su regulisana zakonom kojim se uređuje zaštita podataka o ličnosti.

Kada se fizičko lice pojavljuje u svojstvu zastupnika, prokuriste, punomoćnika, odnosno stvarnog vlasnika pravnog lica koje je stranka Centralnog registra, u smislu propisa iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, Centralni registar je, pored podataka iz stava 1. ove tačke, određen za rukovaoca i obrađivača i drugih podataka o ličnosti u skladu sa navedenim zakonom.

Centralni registar čuva podatke o ličnosti fizičkih lica iz stava 9. ove tačke deset godina od dana okončanja poslovnog odnosa sa strankom, odnosno od dana izvršenja poslednje transakcije u kojoj je ta stranka učesnik ili posrednik.

4b U svrhu obavljanja poslova iz svog delokruga Centralni registar evidentira sledeće podatke o pravnim licima:

- za domaće pravno lice - poslovno ime, adresu sedišta, adresu za prijem pošte - ako se razlikuje od adrese sedišta, adresu za prijem elektronske pošte, matični broj i PIB;

- za strano pravno lice - poslovno ime, adresu sedišta, adresu za prijem pošte - ako se razlikuje od adrese sedišta, broj pod kojim se to pravno lice vodi u matičnom registru, državu u kojoj je to pravno lice registrovano, adresu za prijem elektronske pošte i PIB, ako ih to pravno lice ima, odnosno ako ih dostavi radi evidentiranja.

Adresa sedišta domaćeg pravnog lica podrazumeva grad, opštinu, naseljeno mesto, ulicu ili trg, kućni broj, sprat i broj stana.

Podatke iz st. 1 - 2. ove tačke članovi Centralnog registra unose u bazu podataka Centralnog registra prilikom otvaranja računa finansijskih instrumenata i obavljanja drugih poslova sa finansijskim instrumentima za svoje klijente, a Centralni registar unosi te podatke u bazu podataka prilikom uspostavljanja i trajanja poslovnog odnosa sa strankom, u smislu propisa iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

4v U svrhu obavljanja poslova iz svog delokruga Centralni registar evidentira podatke o preduzetnicima koji su identični podacima iz tačke 4a stav 1. ovih Pravila poslovanja.

Podatke iz stava 1. ove tačke članovi Centralnog registra unose u bazu podataka Centralnog registra prilikom otvaranja računa finansijskih instrumenata i obavljanja drugih poslova sa finansijskim instrumentima za svoje klijente.

4g Pored podataka iz tač. 4a - 4v Centralni registar obrađuje, odnosno evidentira i sve promene i brisanje podataka.

II ČLANSTVO U CENTRALNOM REGISTRU

5. Članovi Centralnog registra mogu biti Republika Srbija, Narodna banka Srbije, investiciona društva, kreditne institucije, organizatori tržišta, regulisano tržište i društva za upravljanje fondovima sa sedištem u Republici Srbiji, inostrana pravna lica koja obavljaju poslove kliringa i saldiranja, odnosno registracije finansijskih instrumenata ili druga lica ako ispunjavaju uslove članstva propisane aktima Centralnog registra.

5a BRISANO sa Izmenama i dopunama 10 broj 2-9/51-2 od 22.01.2020. godine.

Zahtev i uslovi za prijem u članstvo

6. Centralnom registru se podnosi pisani zahtev za prijem u članstvo i dodelu šifre depozitara (jedne ili više).

Forma zahteva objavljena je na internet stranici Centralnog registra.

Uz zahtev iz stava 1. ove tačke podnosi se i sledeća dokumentacija:

1) Izvod iz Registra privrednih društava ne stariji od 6 meseci;

2) dozvola za obavljanje delatnosti;

3) statut društva i osnivački akt;

4) potvrda poreske uprave o poreskom identifikacionom broju;

5) podaci o namenskom novčanom računu za uplatu/isplatu dinarskih novčanih sredstava po osnovu kliringa i saldiranja transakcija sa finansijskim instrumentima i drugih poslova sa finansijskim instrumentima, a ako je banka podnosilac zahteva, broj obračunskog računa kod Narodne banke Srbije;

6) podaci o deviznoj dispoziciji od poslovne banke, u cilju obavljanja transakcija po osnovu kliringa i saldiranja transakcija sa finansijskim instrumentima u stranoj valuti;

7) izjava podnosioca zahteva o ispunjenosti tehničko-tehnoloških uslova za elektronsku komunikaciju (razmenu podataka) prema uputstvu koje je objavljeno na internet stranici Centralnog registra;

8) karton deponovanih potpisa za ovlašćeno lice člana;

9) dokaz o plaćenoj pristupnoj članarini;

10) svu dokumentaciju koja je Centralnom registru neophodna u cilju ispunjavanja obaveza u smislu propisa iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma (spisak osnovne dokumentacije objavljuje se na internet stranici Centralnog registra);

11) kontakt podatke lica koja će kod podnosioca zahteva obavljati poslove iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

Republika Srbija i Narodna banka Srbije ne dostavljaju dokumentaciju propisanu stavom 3. tač. 1) - 4) i 11) ove tačke.

Postupanje po zahtevu i odluka o prijemu u članstvo

6a Nakon izvršene provere dostavljene dokumentacije o ispunjenosti uslova za prijem u članstvo i nakon sprovedenih radnji i mera poznavanja i praćenja stranke i drugih radnji i mera iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, Komisija za prijem u članstvo, određena odlukom direktora Centralnog registra, sačinjava izveštaj o ispunjenosti uslova za prijem u članstvo i obaveštava podnosioca zahteva da:

1) izvrši uplatu deviznih sredstava u iznosu od 40.000 eura u garantni fond prema instrukcijama centralnog registra koje su objavljene na internet stranici centralnog registra i

2) dostavi pet blanko potpisanih sopstvenih menica sa meničnim ovlašćenjem, kao sredstvo obezbeđenja za blagovremeno saldiranje finansijskih instrumenata i novca za zaključene transakcije.

6b Centralni registar u roku od 30 dana od dana prijema zahteva odlukom odlučuje o sticanju statusa člana u Centralnom registru.

Centralni registar odbija prijem u članstvo ukoliko podnosilac zahteva ispunjava uslove za prijem u članstvo propisane zakonom kojim se uređuje tržište kapitala i ovim Pravilima poslovanja, ali Centralni registar nije u mogućnosti da primeni radnje i mere u skladu sa propisima iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

Ugovor sa članom

6v Nakon donošenja odluke o prijemu u članstvo, Centralni registar i član koji pristupa u članstvo zaključuju ugovor o članstvu, kojim se detaljnije regulišu međusobna prava i obaveze.

Član Centralnog registra je u obavezi da, po potpisivanju ugovora o članstvu, Centralnom registru dostavi blanko potpisane sopstvene menice, u broju koji je određen ugovorom o članstvu, sa meničnim ovlašćenjem da ih Centralni registar može popuniti i realizovati za iznos neplaćene naknade za korišćenje usluga Centralnog registra.

Centralni registar obaveštava Komisiju za hartije od vrednosti o prijemu novog člana, a organizatora tržišta ukoliko je novi član investiciono društvo.

Stručno osposobljavanje lica zaposlenog kod člana za korišćenje korisničke WEB aplikacije Centralnog registra

6g Član Centralnog registra podnosi zahtev Centralnom registru za stručno osposobljavanje lica zaposlenog kod člana za korišćenje korisničke WEB aplikacije Centralnog registra.

Nakon uspešno sprovedene obuke, licu zaposlenom kod člana Centralni registar izdaje potvrdu o stečenom osnovnom znanju za rad na korisničkoj WEB aplikaciji.

Pristup člana informacionom sistemu Centralnog registra

6d Pravo pristupa i korišćenja informacionog sistema Centralnog registra, član Centralnog registra ostvaruje u skladu sa tačkom 139. Pravila poslovanja.

Obaveze članova Centralnog registra

6đ Član je u obavezi da se pri obavljanju poslova sa Centralnim registrom pridržava prava i obaveza koje su mu zakonom određene, date dozvolom Komisije za hartije od vrednosti, odnosno Narodne banke Srbije i utvrđene ugovorom o članstvu.

Član u potpunosti i neopozivo prihvata odredbe Pravila poslovanja, Pravilnika o tarifi i drugih opštih akata kojima se uređuje poslovanje Centralnog registra.

Član je dužan da, bez odlaganja, obavesti Centralni registar o svim statusnim promenama, odnosno promenama okolnosti koje mogu uticati na njegov status člana, kao i na njegovu sposobnost ispunjavanja obaveza kao člana.

6e Član Centralnog registra je dužan da blagovremeno izmiruje svoje finansijske obaveze prema Centralnom registru.

Član Centralnog registra je dužan da obezbedi da na njegovom računu i računu finansijskih instrumenata njegovih klijenata koji se vode u Centralnom registru ima dovoljno finansijskih instrumenata, odnosno dovoljno novčanih sredstava za sprovođenje postupka kliringa i saldiranja.

Član je dužan da novčana sredstva po osnovu kliringa i saldiranja finansijskih instrumenata, kao i po osnovu korporativnih radnji, koja Centralni registar upućuje na račune članova Centralnog registra, odmah, a najkasnije narednog radnog dana, prenese na novčane račune zakonitih imalaca, s tim što obračunava, obustavlja i uplaćuje na propisani uplatni račun porez na prihod od kapitala na ostvarenu kamatu za period od dana sticanja do dana otuđenja ili otkupa dužničke hartije od vrednosti.

Član Centralnog registra je u obavezi da svaku menicu koja bude realizovana po bilo kom osnovu zameni novom blanko, overenom i potpisanom menicom sa meničnim ovlašćenjem.

6ž Član Centralnog registra je odgovoran za dokumentaciju i podatke koje dostavlja Centralnom registru.

Podaci koje član dostavi Centralnom registru smatraju se tačnim, istinitim i ispravnim.

Za fotokopiju ili digitalizovanu kopiju dokumenta koju član dostavi Centralnom registru smatra se da je načinjena pod kontrolom lica iz tačke 4. stav 6. ovih Pravila poslovanja i da predstavlja verodostojni prikaz originalnog dokumenta, odnosno overenog prepisa ili overene fotokopije dokumenta u smislu zakona koji uređuje overavanje potpisa, rukopisa i prepisa.

Centralni registar ne odgovara za štetu koju, usled neistinitosti dostavljenih podataka, odnosno neverodostojnosti dostavljenih dokumenata, član prouzrokuje drugim članovima Centralnog registra, izdavaocima, imaocima finansijskih instrumenata ili trećim licima.

Centralni registar i član Centralnog registra ne odgovaraju za štetu učinjenu drugim članovima Centralnog registra, izdavaocima, imaocima finansijskih instrumenata ili trećim licima, a koja je nastala usled više sile ili kao posledica donošenja akta drugog nadležnog organa.

Član Centralnog registra je dužan da čuva naloge koje su izdali klijenti, kao i drugu dokumentaciju u vezi sa poslovima koje obavlja sa Centralnim registrom, na način propisan zakonom.

6z Zahtev i dokumentaciju za postupanje Centralnog registra, član može da dostavlja lično ili putem pošte.

Zahtevi člana mogu se dostavljati i na registrovanu adresu za prijem elektronske pošte Centralnog registra (office@crhov.rs), uz odgovarajuću dokumentaciju propisanu ovim Pravilima poslovanja i izrađenu u skladu sa zakonom kojim se uređuje elektronski dokument i elektronska identifikacija.

Zahtevi člana za sledeće poslove:

1) objavljivanje poziva za sednicu skupštine akcionara;

2) izdavanje jedinstvene evidencije akcionara,

3) otvaranje depo i depozitnog računa,

4) promenu podataka u zaključnicama i porukama,

5) skraćivanje ciklusa saldiranja,

6) objavu obaveštenja na internet stranici Centralnog registra,

7) unos OTC naloga za kliring i saldiranje transakcija nakon utvrđenog vremenskog termina za kliring i saldiranje, a najkasnije do 16.30h,

dostavljaju se na elektronsku adresu Centralnog registra ezahtevi@crhov.rs, uz odgovarajuću dokumentaciju propisanu ovim Pravilima poslovanja i priložen dokaz o uplati naknade Centralnog registra.

Član je dužan da informacije dobijene od Centralnog registra koristi isključivo u skladu sa zakonom, drugim propisom i ugovorom sa klijentom, bez prava na ustupanje trećim licima.

Član je u obavezi da obaveštava Centralni registar o eventualnim problemima koji nastanu prilikom pristupa informaciono-komunikacionom sistemu Centralnog registra.

Član je dužan da vrši ažuriranje identifikacionih i drugih podataka o imaocima računa finansijskih instrumenata i njihovih zastupnika.

Član je dužan da vrši konfirmaciju elektronskih poruka za račune finansijskih instrumenata i novčane račune klijenata u skladu sa terminskim planom rada Centralnog registra.

Centralni registar donosi posebno uputstvo o formi i strukturi elektronskih poruka koje objavljuje preko svoje korisničke WEB aplikacije.

Obaveze Centralnog registra

6i Centralni registar:

1) vodi registar finansijskih instrumenata i stanje na računu finansijskih instrumenata člana Centralnog registra i njegovih klijenata;

2) omogućava članu otvaranje računa finansijskih instrumenata i računa njegovih klijenata i vodi stanje na tim računima;

3) otvara novčane obračunske račune na kojima Centralni registar vodi stanje novčanih sredstava člana;

4) otvara i vodi emisione račune izdavalaca finansijskih instrumenata;

5) izračunava ukupne novčane obaveze i potraživanja člana nastale na osnovu poslova sa finansijskim instrumentima;

6) vrši kliring i saldiranje obaveza i potraživanja u finansijskim instrumentima i novcu koji su nastali na osnovu zaključenih poslova sa finansijskim instrumentima;

7) izvršava obaveze prenosa finansijskih instrumenata po nalogu člana;

8) omogućava uvid u stanje finansijskih instrumenata na računima člana i računima njegovih klijenata, kao i uvid u stanje novčanih obračunskih računa člana;

9) pruža podršku članu u korišćenju informaciono-komunikacionog sistema Centralnog registra;

10) vrši izradu identifikacione (smart) kartice za člana, za pristupanje i rad u informacionom sistemu Centralnog registra, u skladu sa ovlašćenjem člana;

11) pruža i druge usluge u vezi sa finansijskim instrumentima u skladu sa zakonom i drugim propisom.

Prava i ovlašćenja člana prema vrsti članstva

6j Član Centralnog registra kreditna institucija može da obavlja sledeće poslove:

1) otvaranje računa finansijskih instrumenata za sopstvene potrebe u informacionom sistemu Centralnog registra;

2) vođenje računa finansijskih instrumenata za sopstvene potrebe (upiti u stanje finansijskih instrumenata, pregled računa, status računa i finansijskih instrumenata i dr.);

3) davanje naloga za prenos vlasništva na finansijskim instrumentima čiji je izdavalac Republika Srbija i Narodna banka Srbije, za sopstvene potrebe;

4) naplata novčanih sredstava za sopstvene potrebe po osnovu kupoprodajnih transakcija sa finansijskim instrumentima, dividende, prinudnog otkupa i slično;

5) naplata novčanih sredstava za sopstvene potrebe po osnovu dospeća kupona, anuiteta i glavnice dužničkih hartija od vrednosti;

6) druge poslove i aktivnosti u vezi sa finansijskim instrumentima, u skladu sa zakonom.

6k Član Centralnog registra investiciono društvo (kreditna institucija koja ima dozvolu Komisije za hartije od vrednosti za obavljanje delatnosti investicionog društva i brokersko-dilersko društvo), pored poslova iz tačke 6j ovih Pravila poslovanja, može da obavlja i sledeće poslove:

1) otvaranje računa finansijskih instrumenata u ime klijenta u informacionom sistemu centralnog registra;

2) vođenje računa finansijskih instrumenata u ime klijenta (podaci o klijentu, promena ličnih podataka o klijentu, upiti u stanje finansijskih instrumenata u ime klijenta; pregled računa, status računa i finansijskih instrumenata, obaveštavanje klijenta o stanju na njegovim računima i dr.);

3) davanje naloga za saldiranje kupoprodajnih transakcija i prenos vlasništva na svim finansijskim instrumentima na osnovu naloga koji je dobio od klijenta;

4) davanje naloga za otvaranje emisionih računa izdavalaca i pružanje usluga svojim klijentima (izdavaocima) u procesu emisije finansijskih instrumenata;

5) davanje naloga Centralnom registru, na osnovu naloga izdavaoca, za isplatu dividende, kupona i glavnice dužničkih hartija od vrednosti, kao i druge korporativne radnje;

6) naplata novčanih sredstava za klijenta po osnovu kupoprodajnih transakcija sa finansijskim instrumentima, dividende, prinudnog otkupa i slično;

7) naplata novčanih sredstava za klijenta po osnovu dospeća kupona, anuiteta i glavnice dužničkih hartija od vrednosti;

8) druge poslove i aktivnosti u vezi sa finansijskim instrumentima, u skladu sa zakonom.

6l Član Centralnog registra - kastodi banka koja obavlja poslove u skladu sa zakonom o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima (u daljem tekstu: kastodi banka) i banka sa dozvolom Komisije za hartije od vrednosti za obavljanje poslova depozitara u skladu sa zakonima koji regulišu investicione fondove (u daljem tekstu: banka depozitar), pored poslova iz tačke 6j ovih Pravila poslovanja, može da obavlja i sledeće poslove:

1) otvaranje i vođenje kastodi računa;

2) druge poslove i aktivnosti u vezi sa finansi29ajskim instrumentima, u skladu sa zakonom.

Agent

6lj Agentom u smislu ovih Pravila poslovanja smatra se korporativni agent, agent emisije i pokrovitelj.

Korporativni agent je investiciono društvo koje je član Centralnog registra, koje vodi emisioni račun izdavaoca i sa njim ima zaključen ugovor o vršenju korporativnih radnji.

Agent emisije je investiciono društvo koje je član Centralnog registra, koje vodi emisioni račun izdavaoca i sa njim ima zaključen ugovor o vršenju svih ili pojedinih aktivnosti u vezi sa određenom emisijom finansijskih instrumenata, bez obaveze otkupa.

Pokrovitelj je investiciono društvo koje je član Centralnog registra i koje vrši usluge pokroviteljstva u vezi sa ponudom i prodajom finansijskih instrumenata, uz obavezu otkupa.

Izdavalac akcija je dužan da ima zaključen ugovor iz stava 2. ove tačke samo sa jednim korporativnim agentom, a može da ima zaključen ugovor iz stava 3. ove tačke sa jednim ili više agenata emisije.

Izdavalac dužničkih hartija od vrednosti koji nije akcionarsko društvo je dužan da ima zaključen ugovor iz stava 3. ove tačke sa jednim ili više agenata emisije, sa obavezama zaključno sa ispisom predmetne emisije dužničkih hartija od vrednosti.

Agent je u obavezi da Centralnom registru ažurno dostavlja podatke o svim promenama u vezi sa emisijom koja je predmet ugovora sa izdavaocem.

Centralni registar vrši promenu agenta u roku od tri radna dana od dana prijema urednog zahteva, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev člana Centralnog registra - novog agenta,

2) zahtev izdavaoca, koji sadrži obaveštenje o raskidu ugovora,

3) ugovor sa novim agentom.

U slučaju raskida ugovora između agenta i izdavaoca, a ugovor sa novim agentom nije zaključen, Centralni registar, na zahtev prethodnog agenta ili izdavaoca, vrši prenos emisionog računa tog izdavaoca na privremeni račun kod Centralnog registra.

Prava i obaveze ostalih članova

6m Prava i obaveze Republike Srbije, Narodne banke Srbije, organizatora tržišta, odnosno regulisanog tržišta u Republici Srbiji, kao i društva za upravljanje fondovima sa sedištem u Republici Srbiji u vezi sa članstvom u Centralnom registru uređuju se posebnim ugovorom.

Prestanak članstva po zahtevu

6n Članu Centralnog registra prestaje članstvo u Centralnom registru na pisani zahtev tog člana, a nakon izmirenja svih njegovih obaveza po osnovu kliringa i saldiranja zaključenih transakcija sa finansijskim instrumentima, kao i obaveza prema Centralnom registru.

Član Centralnog registar obaveštava Centralni registar o nameri prestanka članstva istovremeno sa obaveštavanjem svojih klijenata.

Centralni registar objavljuje obaveštenje o nameri prestanka članstva na svojoj internet stranici.

U slučaju iz stava 1. ove tačke, član Centralnog registra dostavlja sledeću dokumentaciju:

1) odluku o prestanku članstva u Centralnom registru koja je doneta od strane nadležnog organa člana;

2) zahtev za prenos finansijskih instrumenata sa emisionih računa izdavaoca i računa finansijskih instrumenata klijenata, koji su se vodili kod člana kome prestaje članstvo, na emisione račune istih izdavalaca i račune finansijskih instrumenata klijenata kod drugog člana Centralnog registra;

3) ugovor o preuzimanju računa finansijskih instrumenata (emisionih računa i računa finansijskih instrumenata klijenata) koji je zaključen između člana kome prestaje članstvo i drugog člana Centralnog registra,

4) u slučaju prestanka članstva kastodi banke, banke depozitara ili člana koji vodi zbirne račune klijenata, izjava kojom se potvrđuje da se prenosom finansijskih instrumenata sa kastodi, odnosno zbirnih računa finansijskih instrumenata na kastodi, odnosno zbirne račune kod člana koji preuzima klijente, ne menja vlasništvo na finansijskim instrumentima i da je izvršena predaja analitike vlasništva;

5) naloge za prenos finansijskih instrumenata, koji se vode na kastodi, odnosno zbirnim računima finansijskih instrumenata, na kastodi, odnosno zbirne račune koje će Centralni registar otvoriti kod člana koji preuzima klijente, na elektronskom mediju (CD), koji je potpisan od strane ovlašćenog lica člana kome prestaje članstvo u Centralnom registru i u formi objavljenoj preko korisničke WEB aplikacije;

6) pregled klijenata koji su u postupku prestanka članstva izvršili prenos finansijskih instrumenata na odabranog depozitara, u slučaju gašenja računa, a u skladu sa tačkom 42. ovih Pravila;

7) izjava člana Centralnog registra o tačnosti svih podataka dostavljenih Centralnom registru;

8) ovlašćenje za predstavnika člana Centralnog registra za podnošenje zahteva;

9) smart kartice koje je član koristio za rad na korisničkoj WEB aplikaciji Centralnog registra;

9a) zahtev za ukidanje posebnih ovlašćenja za pristup aukcijskoj platformi svim licima ovlašćenim za trgovanje državnim hartijama od vrednosti kod člana koji prestaje sa radom;

10) zahtev za povraćaj sredstava iz Garantnog fonda i preostalih deviznih novčanih sredstava člana, sa instrukcijama o računu na koji se vrši povraćaj i instrukcijama za plaćanje negativne kamate ili za isplatu pozitivne kamate na deviznim sredstvima člana na računu Centralnog registra kod Narodne banke Srbije (ukoliko postoji negativna ili pozitivna kamata), kao i zahtev za povraćaj deponovanih menica;

11) zahtev za izdavanje potvrde da je član koji prestaje sa radom izmirio sve obaveze prema Centralnom registru.

6nj Primopredaja dokumentacije za prestanak članstva u Centralnom registru vrši se komisijski.

Komisija se sastoji od ovlašćenih predstavnika Centralnog registra koji su određeni odlukom direktora Centralnog registra.

Komisija sastavlja zapisnik o izvršenoj primopredaji podataka i dokumentacije, koji potpisuju svi članovi Komisije i jedan ovlašćeni predstavnik člana Centralnog registra.

6o U postupku prestanka članstva, Centralni registar je dužan da, bez odlaganja, utvrdi stanje svih neizvršenih obaveza u vezi sa finansijskim instrumentima tog člana i njegovih klijenata, kao i da sa članom usaglasi način okončanja ovih poslova.

Finansijske instrumente člana kome prestaje članstvo i finansijske instrumente njegovih klijenata (računi finansijskih instrumenata klijenata i emisionih računa izdavalaca), Centralni registar prenosi na račune finansijskih instrumenata istih klijenata kod drugog člana Centralnog registra, odnosno članova, a na osnovu ugovora člana kome prestaje članstvo sa drugim članom Centralnog registra.

6p Nakon ispunjenja svih obaveza člana i namirenja svih finansijskih dugovanja člana prema Centralnom registru, Centralni registar donosi odluku o prestanku članstva.

Po donošenju odluke Centralni registar vrši povraćaj dostavljenih menica, preostalih deviznih novčanih sredstava člana, kao i sredstava Garantnog fonda na novčani račun člana Centralnog registra, koji je naveden u instrukciji tog člana.

Centralni registar obaveštava Komisiju za hartije od vrednosti o prestanku članstva.

Centralni registar objavljuje obaveštenje o prestanku članstva na svojoj internet stranici.

Prestanak članstva zbog jednostranog raskida ugovora od strane Centralnog registra

6r Centralni registar jednostrano raskida ugovor o članstvu u sledećim slučajevima:

1) ako članu bude trajno oduzeta dozvola za rad;

2) usled promene svojstva, odnosno okolnosti koji su takve prirode da član trajno više ne ispunjava uslove za članstvo (npr. član brisan iz registra privrednih subjekata);

3) ako tokom trajanja ugovora član, na poziv Centralnog registra i u razumnom roku, ne dostavi Centralnom registru svu neophodnu dokumentaciju u cilju ispunjavanja propisa iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma i ako se, prema oceni stručnih službi Centralnog registra, član ne pridržava propisa iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

Centralni registar može da raskine jednostrano ugovor o članstvu u sledećim slučajevima:

1) ako član prestane da ispunjava uslove za članstvo u Centralnom registru iz razloga otklonjive prirode, ali ih ne otkloni u roku koji je određen odlukom o suspenziji članstva;

2) ako kod člana nastupe finansijske ili neke druge teškoće u poslovanju koje su takve prirode da se može opravdano očekivati da će uticati na ispunjavanje finansijskih i drugih obaveza prema Centralnom registru ili da će znatnije štetiti poslovanju Centralnog registra ili ostalih članova (npr. član podleže prinudnoj naplati, otvoren prethodni stečajni postupak nad članom);

3) ako član ne izvršava finansijske i druge obaveze prema Centralnom registru, odnosno ne poštuje opšte akte Centralnog registra i ne izvršava obaveze iz ugovora o članstvu u Centralnom registru.

U slučajevima jednostranog raskida ugovora iz st. 1. i 2. ove tačke Centralni registar, po automatizmu, blokira poslovanje člana.

Član Centralnog registra je u obavezi da dostavi dokumentaciju propisanu tačkom 6n stav 4. podtač. 2) do 11) ovih Pravila poslovanja.

Nakon dostavljanja propisane dokumentacije i podataka od strane člana kome prestaje članstvo, Centralni registar postupa u skladu sa tač. 6nj - 6p ovih Pravila poslovanja.

Suspenzija članstva

6s Kod postojanja razloga iz tačke 6r stav 2. ovih Pravila poslovanja, ukoliko posledice koje su nastupile ili prete nisu takve prirode da bi mogle da ugroze poslovanje Centralnog registra, odnosno ostalih članova ili da bi mogle da onemoguće izvršavanje njihovih obaveza, Centralni registar može doneti odluku o suspenziji člana.

Suspenzija člana podrazumeva privremeni prestanak obavljanja određenih poslova sa Centralnim registrom koji su predviđeni zakonom, Pravilima poslovanja i drugim aktima Centralnog registra.

Odluku o suspenziji člana Centralni registar donosi uzimajući u obzir prirodu i obim razloga za suspenziju, težinu učinjene povrede i njen uticaj na poslovanje Centralnog registra, drugih članova i klijenata, kao i na tržište kapitala u celini.

Odluka o suspenziji obavezno sadrži poslove na koje se suspenzija odnosi, odredbe kojima se obezbeđuje da klijenti člana kome se izriče suspenzija ne trpe štetu i ne snose dodatne troškove usled suspenzije tog člana, odnosno da suspendovani član Centralnog registra nema pravo da naplaćuje troškove za obavljanje prenosa hartija od vrednosti sa računa finansijskih instrumenata koji se vode kod tog člana na račune finansijskih instrumenata kod drugog člana Centralnog registra, vremensko ograničenje na koje se suspenzija odnosi, pri čemu se prestanak suspenzije može usloviti i prestankom razloga koji su do iste doveli.

Obaveza plaćanja naknada Centralnom registru od strane člana ne prestaje za vreme trajanja suspenzije.

Centralni registar obaveštava Komisiju za hartije od vrednosti o suspenziji člana.

Centralni registar objavljuje obaveštenje o suspenziji člana na svojoj internet stranici.

Promena vrste članstva u Centralnom registru

6t U slučaju da kreditna institucija, član Centralnog registra, dobije dozvolu Komisije za hartije od vrednosti za obavljanje delatnosti investicionog društva i/ili banke depozitara, može podneti zahtev Centralnom registru za promenu vrste članstva.

Centralni registar na osnovu zahteva, a u skladu sa rešenjem Komisije za hartije od vrednosti, donosi odluku o promeni vrste članstva iz kreditne institucije u kreditnu instituciju koja ima dozvolu Komisije za hartije od vrednosti za obavljanje delatnosti investicionog društva, odnosno u banku depozitara.

Nakon donošenja odluke, Centralni registar i član potpisuju aneks ugovora.

Centralni registar u skladu sa odlukom o promeni vrste članstva omogućava članu obavljanje poslova u korisničkoj WEB aplikaciji saglasno tački 6k, odnosno 6l ovih Pravila poslovanja.

6ć U slučaju promene vrste članstva iz kreditne institucije koja ima dozvolu Komisije za hartije od vrednosti za obavljanje delatnosti investicionog društva u kreditnu instituciju ili banku depozitara, kao i u slučaju promene vrste članstva iz banke depozitara u kreditnu instituciju, član dostavlja:

1) zahtev za promenu vrste članstva;

2) odluku o prestanku obavljanja delatnosti investicionog društva i/ili banke depozitara, donetu od strane nadležnog organa;

3) dokumentaciju propisanu tačkom 6n stav 4. podtač. 2) do 8) ovih Pravila poslovanja.

U slučaju da član donese odluku o prestanku obavljanja određenih poslova u vezi sa članstvom i klijentima, dužan je da Centralnom registru podnese zahtev i dokumentaciju shodnom primenom odredaba člana 6n stav 2. i stav 4. podtač. 2) do 8) ovih Pravila poslovanja.

6u Primopredaja dokumentacije za promenu vrste članstva iz tačke 6ć ovih Pravila poslovanja vrši se komisijski.

Komisija se sastoji od ovlašćenih predstavnika Centralnog registra koji su određeni odlukom direktora Centralnog registra.

Komisija sastavlja zapisnik o izvršenoj primopredaji podataka i dokumentacije, koji potpisuju svi članovi komisije i jedan ovlašćeni predstavnik člana Centralnog registra.

U postupku promene vrste članstva, Centralni registar je dužan da, bez odlaganja, utvrdi stanje svih neizvršenih obaveza u vezi sa finansijskim instrumentima tog člana i njegovih klijenata, kao i način okončanja ovih poslova i da o tome odmah obavesti tog člana.

Finansijske instrumente klijenata (računi finansijskih instrumenata klijenata i emisioni računi izdavalaca), koji su kod člana koji vrši promenu vrste članstva iz kreditne institucije koja ima dozvolu Komisije za hartije od vrednosti za obavljanje delatnosti investicionog društva, odnosno banke depozitara u kreditnu instituciju, Centralni registar prenosi na račune finansijskih instrumenata istih klijenata kod drugog člana Centralnog registra koji ima dozvolu Komisije za hartije od vrednosti za obavljanje investicionih usluga, odnosno usluga banke depozitara, a na osnovu ugovora člana koji vrši promenu vrste članstva sa drugim članom Centralnog registra.

6f Nakon izvršenog prenosa finansijskih instrumenata iz tačke 6u ovih Pravila poslovanja, Centralni registar donosi odluku o promeni vrste članstva.

Nakon donošenja odluke, Centralni registar i član potpisuju aneks ugovora. Centralni registar u skladu sa odlukom o promeni vrste članstva omogućava članu obavljanje poslova u korisničkoj WEB aplikaciji saglasno tački 6j, odnosno 6l ovih Pravila poslovanja.

6h Centralni registar obaveštava Komisiju za hartije od vrednosti o svakoj promeni vrste članstva.

Centralni registar objavljuje obaveštenje o promeni vrste članstva na svojoj internet stranici.

Poslovi povereni članu

6c Centralni registar vrši kontrolu nad svojim članovima u delu poslova iz nadležnosti Centralnog registra koji su ovim pravilima poslovanja povereni članovima.

Na zahtev Centralnog registra član je u obavezi da, bez odlaganja, dostavi Centralnom registru:

1) dokumentacija iz tačke 4. ovih Pravila poslovanja u originalu, overenom prepisu ili overenoj fotokopiji;

2) u originalu, overenom prepisu ili overenoj fotokopiji, bilo koji dokument na osnovu koga je uneo određeni podatak u informacioni sistem Centralnog registra.

Centralni registar ima pravo neposrednog uvida u dokumentaciju na osnovu koje je član postupio u obavljanju poslova uređenim ovim Pravilima poslovanja.

Centralni registar bez odlaganja obaveštava Komisiju za hartije od vrednosti i organizatora tržišta o svakoj značajnoj povredi odredaba zakona ili akta Centralnog registra koju počini član Centralnog registra.

Međusobni odnosi Centralnog registra i člana kao obveznika u sistemu sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma

6č Prilikom sprovođenja poslova i izvršenja radnji za svoj račun, pored drugih obaveza u skladu sa ovim Pravilima poslovanja, član ima i obaveze da:

1) na poziv Centralnog registra, u ostavljenom roku nakon upućenog poziva, dostavi novu, odnosno ažurnu dokumentaciju koja je Centralnom registru neophodna u cilju ispunjavanja obaveze poznavanja i praćenja stranke, s tim da Centralni registar sam određuje učestalost i intenzitet ovih poziva;

2) sam i bez poziva Centralnog registra, u roku od tri dana, obavesti Centralni registar o:

- promeni bitnih podataka o članu kao što su promena zakonskog zastupnika, sedišta i stvarnog vlasnika člana,

- promeni lica koja obavljaju poslove iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, odnosno o promeni njihovih kontakt podataka;

3) na poziv Centralnog registra, bez odlaganja, dostavi odgovor na upit i svu dokumentaciju koji su Centralnom registru neophodni u cilju ispunjavanja obaveza iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

Prilikom sprovođenja poslova i izvršenja radnji od strane člana, ali za račun klijenta, pored drugih obaveza u skladu sa ovim Pravilima poslovanja, član ima i obaveze da na poziv Centralnog registra bez odlaganja dostavi:

1) odgovor na upit i svu dokumentaciju koji su Centralnom registru neophodni u cilju ispunjavanja obaveza iz smernica Komisije za hartije od vrednosti za procenu rizika od pranja novca i finansiranja terorizma i primenu zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma za Centralni registar, depo i kliring hartija od vrednosti;

2) odgovor na upit i svu dokumentaciju koji su Centralnom registru neophodni radi ispunjavanja obaveza iz zakona kojim se uređuje ograničavanje raspolaganja imovinom u cilju sprečavanja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje.

Podaci i dokumentacija koje Centralni registar pribavi na osnovu st. 1. i 2. ove tačke su poverljivi i mogu biti korišćeni samo u cilju izvršavanja obaveza Centralnog registra u smislu propisa iz oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, na osnovu kojih propisa ti podaci mogu biti prosleđeni Upravi za sprečavanje pranja novca i Komisiji za hartije od vrednosti.

Centralni registar posebnim aktom iz tačke 2a stav 2. ovih Pravila poslovanja i/ili posebnim ugovorom sa članom uređuje obaveze člana u oblastima sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma u vezi sa pojedinim finansijskim instrumentima čiji je izdavalac Republika Srbija, kada se kliring i saldiranje tih finansijskih instrumenata obavlja kod jednog ili više stranih pravnih lica, angažovanih u skladu sa zakonom kojim se uređuje javni dug i zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, a sa kojim Centralni registar uspostavi vezu koja omogućava obavljanje tih poslova.

III REGISTRACIJA EMISIJE FINANSIJSKIH INSTRUMENATA

Dodela identifikacionih oznaka finansijskim instrumentima

7. Agent, u ime i za račun izdavaoca, podnosi zahtev Centralnom registru za dodelu CFI koda i ISIN broja.

Agent dostavlja u pisanoj formi Centralnom registru zahtev za dodelu CFI koda i ISIN broja popunjen preko korisničke WEB aplikacije, kao i sledeću dokumentaciju:

1) ugovor zaključen između agenta i izdavaoca finansijskih instrumenata,

2) odluku o izdavanju finansijskih instrumenata;

3) osnivački akt i/ili statut izdavaoca koji su registrovani u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata;

4) dokaz o registraciji odluke o povećanju kapitala u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata, ukoliko se zahtev podnosi radi izdavanja akcija usled povećanja kapitala izdavaoca;

5) dokaz o saglasnosti Narodne banke Srbije, u slučaju izdavanja finansijskih instrumenata u stranoj valuti.

Osnivački akt i statut se dostavljaju kod prvog upisa u Centralni registar. Ukoliko je došlo do izmene osnivačkog akta i statuta, prilikom podnošenja narednog zahteva dostavljaju se i predmetne izmene, zajedno sa rešenjem o registrovanoj izmeni u Agenciji za privredne registre.

Ukoliko se zahtev za dodelu CFI koda i ISIN broja podnosi radi izdavanja akcija kod osnivanja akcionarskog društva, dostava odluke o izdavanju akcija nije obavezna.

U slučaju da je izdavalac finansijskih instrumenata Republika Srbija, Narodna banka Srbije ili jedinice lokalne samouprave, Centralni registar dodeljuje jedinstvenu identifikaciju finansijskih instrumenata na osnovu zahteva izdavaoca i odluke o emisiji finansijskih instrumenata.

Centralni registar na osnovu zahteva za dodelu CFI koda i ISIN broja dodeljuje jedinstvenu identifikaciju finansijskih instrumenata CFI kod u skladu sa šifarnikom vrsta hartija od vrednosti i drugih finansijskih instrumenata (u daljem tekstu: šifarnik), kao i ISIN broj i izdaje potvrdu o dodeli CFI koda i ISIN broja, u roku od tri radna dana od dana prijema urednog zahteva.

Za sve finansijske instrumente izdavaoca koje zakonitom imaocu daju ista prava i koje imaju iste karakteristike u skladu sa šifarnikom, Centralni registar dodeljuje jedinstveni ISIN broj.

Za akcije koje izdavalac izdaje, a koje daju ista prava i imaju iste karakteristike kao akcije koje su već upisane u Centralni registar, Centralni registar dodeljuje postojeći ISIN broj (asimilacija).

Izdavalac je dužan da, preko agenta, u roku od godinu dana od izdavanja potvrde o dodeli CFI koda i ISIN broja, podnese zahtev za registraciju i upis emisije finansijskih instrumenata na emisioni račun izdavaoca kod korporativnog agenta i račune finansijskih instrumenata zakonitih imalaca.

Ukoliko izdavalac u propisanom roku ne postupi na način iz stava 9. ove tačke, potvrda o dodeli CFI koda i ISIN broja prestaje da važi.

Upis finansijskih instrumenata na emisioni račun izdavaoca

7a Nakon dodele CFI koda i ISIN broja, agent unosi zahtev za upis emisije na emisioni račun izdavaoca preko korisničke WEB aplikacije i dostavlja ga Centralnom registru u pisanoj formi uz odgovarajuću dokumentaciju.

U zahtev iz stava 1. ove tačke, nominalna vrednost finansijskih instrumenata unosi se sa dva decimalna mesta, a računovodstvena vrednost akcija sa šest decimalnih mesta.

U slučaju izdavanja dužničkih finansijskih instrumenata, pored zahteva za upis emisije na emisioni račun izdavaoca, vrši se i unos plana dospeća i isplate kupona, odnosno anuiteta, preko korisničke WEB aplikacije i dostavlja Centralnom registru u pisanoj formi.

U slučaju izmene odluke o izdavanju finansijskih instrumenata u odnosu na onu koja je dostavljena prilikom podnošenja zahteva za dodelu CFI koda i ISIN broja, Centralnom registru se dostavlja izmena odluke kao sastavni deo dokumentacije.

Na osnovu uredno dostavljenog zahteva i odgovarajuće dokumentacije u skladu sa tač. 7b-19g ovih pravila, Centralni registar vrši otvaranje emisionog računa, upis emisije na emisioni račun izdavaoca i istovremeno dodeljuje finansijskim instrumentima jedinstveni skraćeni naziv - FISN kod, u roku od dva radna dana od dana prijema urednog zahteva.

7b Centralni registar vrši upis akcija na emisioni račun društva koje je osnovano, odnosno registrovano u Agenciji za privredne registre kao akcionarsko društvo, u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta;

2) rešenje Agencije za privredne registre o registraciji akcionarskog društva i osnovnog kapitala akcionarskog društva.

Ukoliko se akcionarsko društvo osniva i unosom nenovčanog uloga koji čine hartije od vrednosti i instrumenti tržišta novca, Centralni registar istovremeno vrši i prenos vlasništva na hartijama od vrednosti i instrumentima tržišta novca, sa osnivača na novoosnovano akcionarsko društvo.

8. Centralni registar vrši upis hartija od vrednosti koje se izdaju unosom novčanog uloga u celosti, putem javne ponude uz objavljivanje prospekta, u skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, na emisioni račun izdavaoca, a na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta;

2) rešenje Komisije za hartije od vrednosti o odobrenju objavljivanja prospekta;

3) izveštaj o ishodu javne ponude sa dokazom da je taj dokument objavljen i dostavljen Komisiji za hartije od vrednosti;

4) potvrda o upisanim i uplaćenim hartijama od vrednosti od članova Centralnog registra kod kojih je vršen upis i uplata za te hartije od vrednosti.

9. Centralni registar vrši upis hartija od vrednosti koje se izdaju unosom novčanog uloga u celosti, kada ne postoji obaveza objavljivanja prospekta, u skladu sa odredbama zakona koji uređuje tržište kapitala, kao i u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, na emisioni račun izdavaoca, a na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta;

2) potvrda o upisanim i uplaćenim hartijama od vrednosti od članova Centralnog registra kod kojih je vršen upis i uplata za te hartije od vrednosti;

3) pisana izjava zakonskog zastupnika izdavaoca o uspešnosti emisije;

4) pisana izjava zakonskog zastupnika izdavaoca o ispunjenosti uslova iz člana 298. stav 1. Zakona o privrednim društvima, u slučaju izdavanja akcija;

5) obaveštenje o korišćenju izuzetka od obaveze objavljivanja prospekta, propisanog odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala.

U slučaju da izdavalac, u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, donese odluku o ograničenju i isključenju prava prečeg upisa, izdavalac, uz zahtev za upis akcija, Centralnom registru dostavlja i odluku skupštine akcionara o ograničenju, odnosno isključenju prava prečeg upisa i rešenje o registraciji te odluke u skladu sa zakonom o registraciji.

Centralni registar vrši upis akcija nakon isteka roka od 30 dana od dana registracije.

10. Centralni registar vrši upis akcija koje se izdaju po osnovu povećanja kapitala unosom nenovčanog uloga u celosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, na emisioni račun izdavaoca, a na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta;

2) potvrda o upisanim hartijama od vrednosti od člana Centralnog registra kod kojeg je vršen upis hartija od vrednosti;

3) rešenje Agencije za privredne registre o registraciji procene vrednosti nenovčanog uloga;

4) pisana izjava zakonskog zastupnika izdavaoca o unetom nenovčanom ulogu;

5) pisana izjava zakonskog zastupnika izdavaoca o uspešnosti emisije;

6) nalog za prenos predmetnih hartija od vrednosti i instrumenata tržišta novca u slučaju da nenovčani ulog čine hartije od vrednosti i instrumenti tržišta novca.

U slučaju da, u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, odbor direktora, odnosno nadzorni odbor ako je upravljanje društvom dvodomno, donese odluku da se ne vrši procena vrednosti nenovčanog uloga, izdavalac, pored propisane dokumentacije i pomenute odluke, Centralnom registru dostavlja i:

1) potvrdu predsednika odbora direktora odnosno nadzornog odbora ako je upravljanje društvom dvodomno, koja obavezno sadrži elemente propisane članom 58. Zakona o privrednim društvima;

2) rešenje Agencije za privredne registre o registraciji potvrde predsednika odbora direktora, odnosno nadzornog odbora.

U slučaju da izdavalac donese odluku o ograničenju i isključenju prava prečeg upisa, primenjuju se odredbe tačke 9. st. 2. i 3. ovih Pravila poslovanja.

11. U slučaju povećanja kapitala akcionarskog društva iz neto imovine društva, Centralni registar vrši upis akcija na emisioni račun izdavaoca ili vrši promenu nominalne vrednosti akcija, odnosno računovodstvene vrednosti akcija u slučaju akcija bez nominalne vrednosti, u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuju privredna društva, kao i u skladu sa odredbama zakona koji uređuje tržište kapitala kada ne postoji obaveza objavljivanja prospekta, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta, u roku od pet radnih dana od dana registracije odluke o povećanju kapitala;

2) izjava zakonskog zastupnika izdavaoca o ispunjenosti uslova za povećanje kapitala iz neto imovine društva iz čl. 305. i 306. Zakona o privrednim društvima;

3) obaveštenje o korišćenju izuzetka od obaveze objavljivanja prospekta, propisanog odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala.

12. U slučaju povećanja kapitala konverzijom duga u osnovni kapital društva koje nije javno društvo, kao i u slučaju da se konverzijom duga izdaju hartije od vrednosti za Republiku Srbiju, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave, Centralni registar vrši upis akcija na emisioni račun izdavaoca, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta;

2) potvrda o upisanim akcijama od člana Centralnog registra kod koga je vršen upis predmetnih akcija, a koja se izdaje na osnovu upisnice i ugovora o konverziji.

U slučaju da izdavalac donese odluku o ograničenju i isključenju prava prečeg upisa, primenjuju se odredbe tačke 9. st. 2. i 3. ovih Pravila poslovanja.

13. U slučaju upisa neuplaćenih ili delimično uplaćenih akcija po osnovu kojih akcionar nije u celosti izvršio obavezu uplate, odnosno unosa uloga u društvo, Centralni registar vrši upis akcija na emisioni račun izdavaoca na osnovu potvrde o upisanim i neuplaćenim akcijama ili upisanim i delimično uplaćenim akcijama od članova Centralnog registra kod kojih je vršen upis i uplata.

Nakon uplate, odnosno unosa uloga za ranije izdate i upisane akcije, Centralni registar vrši izmenu CFI koda i dodelu postojećeg ISIN broja na način propisan tačkom 25a. ovih Pravila poslovanja, kao i na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca koji se dostavlja preko agenta;

2) potvrda o uplaćenim akcijama od člana Centralnog registra kod kojeg je vršena uplata za te akcije;

3) pisana izjava zakonskog zastupnika izdavaoca o unetom nenovčanom ulogu;

4) spisak lica dostavljen u skladu sa tačkom 22. ovih Pravila poslovanja.

14. Upis preferencijalnih akcija, zamenljivih obveznica i varanata u Centralnom registru vrši se shodnom primenom tač. 8. ili 9. ovih Pravila poslovanja.

15. U slučaju upisa akcija na osnovu odluke o uslovnom povećanju kapitala radi ostvarivanja prava imalaca zamenljivih obveznica na konverziju u akcije društva, Centralni registar vrši upis akcija na emisioni račun izdavaoca, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta;

2) pisana izjava izdavaoca da su imaoci zamenljivih obveznica podneli pisane izjave o pretvaranju zamenljivih obveznica u akcije, kao i da je postupljeno u skladu sa članom 303. stav 4. Zakona o privrednim društvima;

3) zahtev za poništaj zamenljivih obveznica.

16. U slučaju upisa akcija na osnovu odluke o uslovnom povećanju kapitala radi ostvarivanja prava imalaca varanata na kupovinu akcija društva, Centralni registar vrši upis akcija na emisioni račun izdavaoca, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta;

2) potvrda o upisanim i uplaćenim akcijama od članova Centralnog registra kod kojih je vršen upis i uplata za te akcije;

3) zahtev za poništaj varanata.

17. U slučaju upisa akcija na osnovu odluke o uslovnom povećanju kapitala radi ostvarivanja prava zaposlenih, direktora i članova nadzornog odbora društva, odnosno sa njim povezanog lica na kupovinu akcija, u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva i odredbama zakona koji uređuje tržište kapitala kada ne postoji obaveza objavljivanja prospekta, Centralni registar vrši upis akcija na emisioni račun izdavaoca, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta;

2) potvrda o upisanim i uplaćenim akcija od članova Centralnog registra kod kojih je vršen upis i uplata za te akcije;

3) obaveštenje o korišćenju izuzetka od obaveze objavljivanja prospekta, propisanog odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala.

18. Centralni registar vrši upis akcija koje se izdaju u zamenu za već izdate akcije, ukoliko izdavanje takvih novih akcija ne podrazumeva promenu osnovnog kapitala društva, u skladu sa odredbama zakona koji uređuje tržište kapitala kada ne postoji obaveza objavljivanja prospekta, na emisioni račun izdavaoca, a na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca za zamenu akcija dostavljenog preko agenta;

2) odluka o zameni akcija;

3) obaveštenje o korišćenju izuzetka od obaveze objavljivanja prospekta, propisanog odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala.

Zamena za već izdate akcije vrši se i u slučaju promene nominalne vrednosti u računovodstvenu vrednost akcija i obrnuto.

U slučaju podele akcija, kao i u slučaju spajanja akcija, tako da osnovni kapital društva ostane nepromenjen, u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, Centralni registar vrši upis na emisioni račun izdavaoca i promenu nominalne vrednosti akcija, odnosno računovodstvene vrednosti u slučaju akcija bez nominalne vrednosti, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta;

2) odluka skupštine akcionara o podeli akcija sa istovremenim smanjenjem nominalne, odnosno računovodstvene vrednosti akcija, odnosno odluka skupštine akcionara o spajanju akcija sa istovremenim povećanjem nominalne, odnosno računovodstvene vrednosti akcija;

3) obaveštenje o korišćenju izuzetka od obaveze objavljivanja prospekta, propisanog odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala.

Ukoliko usled podele, odnosno spajanja akcija dođe do povećanja, odnosno smanjenja osnovnog kapitala koje ne prelazi 1% osnovnog kapitala, Centralni registar vrši i upis akcija po osnovu povećanja kapitala, odnosno poništenje akcija po osnovu smanjenja kapitala, na osnovu odluke skupštine akcionara o podeli, odnosno spajanju akcija.

19. U slučaju upisa akcija po usvojenom planu reorganizacije u skladu sa zakonom kojim se uređuje postupak stečaja, Centralni registar vrši upis akcija na emisioni račun izdavaoca, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko agenta;

2) usvojeni plan reorganizacije;

3) pravosnažna odluka suda o usvajanju plana reorganizacije i obustavi stečaja;

4) dokaz o objavi plana reorganizacije u Agenciji za privredne registre;

5) ugovor o konverziji potraživanja ili zaključak Vlade Republike Srbije kojim se određuje konverzija potraživanja u kapital društva, u slučaju da se upisuju hartije od vrednosti za Republiku Srbiju, autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave.

19a U slučaju da je izdavalac finansijskih instrumenata Republika Srbija, Narodna banka Srbije ili jedinica lokalne samouprave, Centralni registar vrši upis finansijskih instrumenata na emisioni račun izdavaoca na osnovu zahteva izdavaoca.

19b Upis u Centralni registar akcija izdatih u skladu sa zakonom kojim se uređuje privatizacija i zakonom kojim se uređuju prava građana na besplatne akcije i novčane naknade u postupku privatizacije, vrši se upisom tih akcija na emisioni račun izdavaoca i njihovim prenosom na račune zakonitih imalaca hartija od vrednosti, u skladu sa tačkom 24. ovih Pravila poslovanja, a na osnovu rešenja Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva i spiska zakonitih imalaca koji dostavlja Agencija za privatizaciju, odnosno nadležno ministarstvo i na zahtev izdavaoca koji je dostavljen preko agenta.

19v U slučaju izdavanja akcija radi povećanja kapitala po osnovu ispunjenja obaveza iz ugovora o prodaji društvenog kapitala, Centralni registar vrši upis na emisioni račun izdavaoca na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca;

2) potvrda banke o izvršenoj uplati u slučaju da se plaćanje vrši u novcu;

3) rešenje Agencije za privredne registre o registraciji procene vrednosti nenovčanog uloga;

4) pisana izjava zakonskog zastupnika izdavaoca o unetom nenovčanom ulogu;

5) potvrda o upisanim akcijama od člana Centralnog registra kod kojeg je vršen upis;

6) akt Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva o prihvatanju izvršenja obaveze iz ugovora o prodaji društvenog, odnosno državnog kapitala u postupku privatizacije.

U slučaju povećanja kapitala akcionarskog društva po osnovu ispunjenja obaveza iz ugovora o prodaji društvenog kapitala, Centralni registar na osnovu rešenja Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva vrši upis sopstvenih akcija na račun hartija od vrednosti tog akcionarskog društva.

Po ispunjenju obaveza iz ugovora o prodaji društvenog kapitala, Centralni registar na osnovu rešenja Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva vrši prenos sopstvenih akcija sa računa hartija od vrednosti izdavaoca na račun hartija od vrednosti kupca kapitala.

19g Centralni registar vrši upis emisije akcija na emisioni račun izdavaoca koje su izdate u skladu sa Zakonom o sredstvima u svojini Republike Srbije, i to na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca;

2) odluka o izdavanju akcija;

3) izmena osnivačkog akta izdavaoca;

4) sporazum između Republike Srbije i izdavaoca;

5) zaključak Vlade Republike Srbije i

6) rešenje Agencije za privredne registre, odnosno nadležnog ministarstva o upisanom kapitalu.

Prenos finansijskih instrumenata sa emisionog računa na račune finansijskih instrumenata zakonitih imalaca

20. Izdavalac podnosi zahtev preko agenta za prenos finansijskih instrumenata na račune zakonitih imalaca u roku od pet radnih dana od dana okončanja javne ponude ili u roku od pet radnih dana od dana okončanja roka za upis i uplatu, odnosno od dodele finansijskih instrumenata.

Uz zahtev iz stava 1. ove tačke dostavlja se i spisak lica koja su upisala, odnosno upisala i uplatila ili kojima su dodeljeni finansijski instrumenti (u daljem tekstu: spisak lica).

Spisak lica se ne dostavlja kod upisa akcija kada ne dolazi do promene broja akcija u posedu zakonitih imalaca.

Centralni registar u roku od dva radna dana od dana prijema urednog zahteva vrši prenos finansijskih instrumenata na račune zakonitih imalaca.

21. Primopredaja spiska lica vrši se komisijski, pri čemu komisiju čine tri predstavnika Centralnog registra (u daljem tekstu: članovi komisije) i jedan predstavnik agenta koji vrši predaju spiska lica.

Izdavalac finansijskih instrumenata odgovara za tačnost podataka navedenih u spisku lica.

Predstavnici Centralnog registra u komisiji određeni su odlukom direktora Centralnog registra.

22. Uz zahtev za prenos finansijskih instrumenata na račune zakonitih imalaca agent dostavlja sledeću dokumentaciju za komisijsku primopredaju:

1) ovlašćenje za predstavnika člana komisije;

2) spisak lica koji je overen od strane ovlašćenog lica izdavaoca;

3) spisak lica na elektronskom mediju - kompakt disku (CD), u formatu koji je propisan od strane Centralnog registra, pri čemu CD mora biti overen od strane ovlašćenog lica agenta, na način overe dokumentacije iz tačke 4. ovih Pravila poslovanja;

4) izjava agenta o tačnosti podataka u spisku lica, datu pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću;

5) izjava izdavaoca o tačnosti podataka u spisku lica, datu pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću i overenu u skladu sa zakonom kojim se uređuje overa potpisa.

U slučaju upisa akcija u postupku promene pravne forme, statusne promene, zamene akcija i spajanja i podele akcija, pored navedene dokumentacije i podataka, izdavalac je dužan da dostavi i podatke za upis prava trećih lica na akcijama koje član društva stiče u zamenu (CFI kod i ISIN broj akcija, broj akcija, matični broj zalogodavca, matični broj zalogoprimca, pravni osnov založnog prava), na elektronskom mediju - kompakt disku (CD), u formatu koji je propisan od strane Centralnog registra, pri čemu CD mora biti overen od strane ovlašćenog lica člana Centralnog registra, na način overe dokumentacije iz tačke 4. ovih Pravila poslovanja.

23. Članovi komisije proveravaju podatke dostavljene u elektronskom obliku na kompakt disku (CD) i štampaju sadržaj sa tog CD-a.

Agent proverava štampani sadržaj i svaku stranu overava, čime se potvrđuje istovetnost sadržaja na kompakt disku (CD) i spisku lica.

Članovi komisije po izvršenoj primopredaji spiska lica sastavljaju zapisnik o primopredaji, kojim se konstatuje da su podaci u elektronskom i štampanom obliku istovetnog sadržaja. Zapisnik se štampa u dva istovetna primerka.

Potpisivanjem zapisnika od strane svih članova komisije smatra se da je primopredaja izvršena.

23a U slučaju da se prenos finansijskih instrumenata na račune zakonitih imalaca vrši istovremeno sa prenosom novca po DVP principu (delivery versus payment-DVP), Centralni registar formira elektronske poruke koje prosleđuje učesnicima u transakciji, članovima Centralnog registra koji vode račune finansijskih instrumenata i novčane račune zakonitih imalaca i izdavaoca.

Članovi Centralnog registra potvrđuju poruke, a Centralni registar vrši kliring i saldiranje po DVP principu, u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

U slučaju da se prenos finansijskih instrumenata na račune zakonitih imalaca vrši po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP), za upis finansijskih instrumenata na emisioni račun izdavaoca nije potrebna potvrda o uplaćenim hartijama od vrednosti od članova kod kojih je vršena uplata za te hartije od vrednosti.

24. Upis u Centralni registar akcija izdatih u postupku privatizacije vrši se upisom tih akcija na emisioni račun izdavaoca i njihovim prenosom na račune zakonitih imalaca na osnovu spiska zakonitih imalaca akcija koji dostavlja Agencija za privatizaciju, odnosno nadležno ministarstvo i agent.

Primopredaja spiska zakonitih imalaca akcija koje dostavlja agent vrši se komisijski na način propisan tač. 21. i 22. ovih Pravila poslovanja, s tim što izjava agenta i izdavaoca o tačnosti podataka ne mora biti overena.

Primopredaja spiska zakonitih imalaca akcija koje dostavlja Agencija za privatizaciju, odnosno nadležno ministarstvo vrši se komisijski u prisustvu članova komisije i predstavnika Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva. Agencija za privatizaciju, odnosno nadležno ministarstvo odgovara za tačnost podataka navedenih u spisku zakonitih imalaca akcija.

Spisak zakonitih imalaca akcija koji dostavlja Agencija za privatizaciju, odnosno nadležno ministarstvo dostavlja se na elektronskom mediju - kompakt disku (CD), u odgovarajućem formatu, pri čemu CD mora biti overen od strane ovlašćenog lica Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva na način overe dokumentacije iz tačke 4. ovih Pravila poslovanja. Uz spisak zakonitih imalaca akcija dostavlja se:

1) izjava ovlašćenog lica Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva o sprovedenom postupku privatizacije shodno odredbama zakona kojim se uređuje privatizacija;

2) overen dokument sa podacima iz spiska zakonitih imalaca akcija u pisanoj formi.

Upis akcija izdavaoca čiji su podaci o akcionarima evidentirani u bazi podataka koju je Agencija za privatizaciju dostavila Centralnom registru 12. januara 2004. godine sa stanjem na dan 31. decembra 2003. godine, vrši se na osnovu spiska zakonitih imalaca akcija izdavaoca dostavljenog preko agenta, pri čemu se ne vrši komisijska primopredaja iz tač. 21. i 22. ovih Pravila poslovanja.

25. Nakon izvršenog prenosa na račune zakonitih imalaca, Centralni registar, najkasnije narednog radnog dana, obaveštava Komisiju za hartije od vrednosti i agenta o izvršenom upisu finansijskih instrumenata, a regulisano tržište, odnosno MTP obaveštava ukoliko je izdavalac javno društvo.

Centralni registar na svojoj internet stranici objavljuje obaveštenje o izvršenom upisu finansijskih instrumenata.

IZMENA CFI KODA IZDATIH FINANSIJSKIH INSTRUMENATA

25a Član Centralnog registra-korporativni agent dostavlja u pisanoj formi Centralnom registru zahtev za izmenu CFI koda, popunjen preko korisničke WEB aplikacije, kao i sledeću dokumentaciju:

- zahtev izdavaoca,

- ugovor o vršenju korporativnih radnji,

- akt izdavaoca o promeni karakteristika izdatih finansijskih instrumenata.

Centralni registar na osnovu podnetog zahteva dodeljuje novi CFI kod, pri čemu ISIN broj ostaje nepromenjen, i izdaje potvrdu o dodeli CFI koda i ISIN broja.

Nakon dodele CFI koda i ISIN broja, član Centralnog registra unosi zahtev za registraciju emisije preko korisničke WEB aplikacije i dostavlja ga Centralnom registru u pisanoj formi.

Na osnovu uredno dostavljenog zahteva, Centralni registar vrši upis emisije sa izmenjenim CFI kodom i dodeljuje odgovarajući FISN kod.

IZMENA FISN KODA IZDATIH FINANSIJSKIH INSTRUMENATA ZBOG PROMENE NAZIVA IZDAVAOCA

25b Član Centralnog registra-korporativni agent dostavlja u pisanoj formi Centralnom registru zahtev za izmenu naziva izdavaoca i drugih podataka, kao i sledeću dokumentaciju:

- zahtev izdavaoca,

- ugovor o vršenju korporativnih radnji,

- rešenje registra privrednih subjekata, odnosno drugi odgovarajući dokument nadležnog organa.

Na osnovu uredno dostavljenog zahteva, Centralni registar vrši izmenu naziva izdavaoca i drugih podataka i dodeljuje novi FISN kod.

EVIDENTIRANJE JAVNOG AKCIONARSKOG DRUŠTVA I AKCIONARSKOG DRUŠTVA KOJE NIJE JAVNO

25v Centralni registar evidentira akcionarsko društvo kao javno u skladu sa Zakonom o tržištu kapitala.

Centralni registar postupa po rešenju ili drugom aktu Komisije za hartije od vrednosti o brisanju iz registra javnih društava i evidentira akcionarsko društvo kao akcionarsko društvo koje nije javno.

IV ISPIS FINANSIJSKIH INSTRUMENATA

26. Centralni registar vrši ispis izdatih finansijskih instrumenata u slučajevima:

1) o roku dospeća dužničkih finansijskih instrumenata;

2) otkupa dužničkih finansijskih instrumenata pre roka dospeća;

3) okončanja postupka likvidacije ili stečaja izdavaoca;

4) promene pravne forme akcionarskog društva;

5) statusne promene akcionarskog društva.

Ispis dužničkih finansijskih instrumenata o roku dospeća ili nakon otkupa pre roka dospeća vrši se nakon izmirenja obaveza po osnovu tih finansijskih instrumenata, a na zahtev izdavaoca.

26a Centralni registar vrši ispis finansijskih instrumenata, na osnovu pravosnažne odluke nadležnog suda kojom se okončava postupak stečaja ili na osnovu podataka Agencije za privredne registre o brisanju izdavaoca iz razloga zaključenja stečajnog postupka.

26b Ispis finansijskih instrumenata u slučaju likvidacije izdavaoca vrši se na osnovu rešenja Agencije za privredne registre o brisanju privrednog subjekta iz registra nakon sprovedenog postupka likvidacije.

Izdavalac je dužan da, nakon registracije odluke o likvidaciji i objavljivanja oglasa o pokretanju likvidacije u Agenciji za privredne registre, Centralnom registru, preko člana Centralnog registra-korporativnog agenta izdavaoca, podnese zahtev za ispis finansijskih instrumenata.

Na osnovu podnetog zahteva, Centralni registar evidentira i javno objavljuje podatak da je izdavalac u postupku ispisa finansijskih instrumenata usled likvidacije i izdaje potvrdu o podnetom zahtevu izdavaoca za ispis finansijskih instrumenata.

Centralni registar vrši ispis finansijskih instrumenata na osnovu rešenja Agencije za privredne registre iz stava 1. ove tačke, dostavljenog od strane izdavaoca, preko člana Centralnog registra-korporativnog agenta izdavaoca.

Ukoliko izdavalac ne dostavi rešenje Agencije za privredne registre iz stava 1. ove tačke preko člana Centralnog registra-korporativnog agenta izdavaoca, Centralni registar vrši ispis finansijskih instrumenata na osnovu podataka Agencije za privredne registre.

26v Ispis akcija usled promene pravne forme akcionarskog društva, vrši se na osnovu rešenja Agencije za privredne registre o promeni pravne forme akcionarskog društva.

Izdavalac je dužan da, nakon objave nacrta odluke o promeni pravne forme u Agenciji za privredne registre, Centralnom registru, preko člana Centralnog registra-korporativnog agenta izdavaoca, podnese zahtev za ispis akcija.

Na osnovu podnetog zahteva, Centralni registar evidentira i javno objavljuje podatak da je izdavalac u postupku ispisa akcija usled promene pravne forme i izdaje potvrdu o podnetom zahtevu izdavaoca za ispis akcija.

Centralni registar vrši ispis akcija na osnovu rešenja Agencije za privredne registre o promeni pravne forme, dostavljenog od strane izdavaoca, preko člana Centralnog registra-korporativnog agenta izdavaoca.

Ukoliko izdavalac ne dostavi rešenje Agencije za privredne registre preko člana Centralnog registra-korporativnog agenta izdavaoca, Centralni registar vrši ispis na osnovu podataka Agencije za privredne registre.

26g Ispis akcija usled statusne promene akcionarskog društva, vrši se na osnovu rešenja Agencije za privredne registre o brisanju akcionarskog društva iz registra.

Izdavalac je dužan da, nakon objave nacrta ugovora o statusnoj promeni, odnosno nacrta plana podele u Agenciji za privredne registre, Centralnom registru, preko člana Centralnog registra-korporativnog agenta izdavaoca, podnese zahtev za ispis akcija.

Na osnovu podnetog zahteva, Centralni registar evidentira i javno objavljuje podatak da je izdavalac u postupku ispisa akcija usled statusne promene i izdaje potvrdu o podnetom zahtevu izdavaoca za ispis akcija.

Centralni registar vrši ispis akcija na osnovu rešenja Agencije za privredne registre o brisanju privrednog subjekta iz registra usled statusne promene, dostavljenog od strane izdavaoca, preko člana Centralnog registra-korporativnog agenta izdavaoca.

Ukoliko izdavalac ne dostavi rešenje Agencije za privredne registre preko člana Centralnog registra, Centralni registar vrši ispis na osnovu podataka Agencije za privredne registre.

26d U slučaju prinudne likvidacije, a nakon isteka roka za otklanjanje razloga za prinudnu likvidaciju ili po drugom osnovu u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, Centralni registar vrši ispis akcija na osnovu rešenja Agencije za privredne registre o brisanju društva iz Registra privrednih subjekata, odnosno na osnovu podatka Agencije za privredne registre.

Centralni registar vrši poništenje ispisa, odnosno ponovni upis akcija u slučaju da Agencija za privredne registre poništi rešenje o brisanju društva iz Registra privrednih subjekata, odnosno na osnovu podataka Agencije za privredne registre.

Od dana objavljivanja oglasa o prinudnoj likvidaciji društvo ne može registrovati promene podataka u Centralnom registru.

27. U slučaju prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica, kada akcionarsko društvo nastavlja da posluje u istoj pravnoj formi, član Centralnog registra - korporativni agent izdavaoca dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) zahtev za ispis akcija društva koje su upisane u Centralni registar,

2) zahtev za upis novoizdatih akcija društva,

3) zahtev za dodelu CFI koda i ISIN broja,

4) pravosnažno rešenje o obustavljanju stečajnog postupka,

5) ugovor o kupoprodaji pravnog lica u stečaju,

6) BRISANO sa Izmenama i dopunama 10 broj 2-9/76-3 od 05.10.2022. godine,

7) rešenje Agencije za privredne registre o promeni poslovnog imena.

Centralni registar na osnovu podnete dokumentacije vrši ispis akcija društva i dodeljuje novi CFI kod i ISIN broj, vrši upis emisije na emisioni račun izdavaoca, dodeljuje FISN kod i vrši upis akcija na račune zakonitih imalaca u skladu sa tač. 21. i 22. ovih Pravila poslovanja.

Centralni registar vrši upis osnovnog kapitala akcionarskog društva u visini iznosa plaćene kupoprodajne cene iz ugovora o prodaji stečajnog dužnika.

U slučaju da je iznos plaćene kupoprodajne cene iz ugovora o prodaji stečajnog dužnika manji od vrednosti minimalnog osnovnog kapitala u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuju privredna društva, član Centralnog registra dostavlja zahtev i dokumentaciju u skladu sa tačkom 13. ovih Pravila poslovanja.

27a U slučaju prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica, kada akcionarsko društvo vrši promenu pravne forme, član Centralnog registra dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) zahtev za ispis akcija društva,

2) nacrt odluke o promeni pravne forme,

3) pravosnažno rešenje o obustavljanju stečajnog postupka,

4) ugovor o kupoprodaji pravnog lica u stečaju.

Na osnovu podnetog zahteva, Centralni registar evidentira i javno objavljuje podatak da je izdavalac u postupku ispisa akcija usled promene pravne forme i izdaje potvrdu o podnetom zahtevu izdavaoca za ispis akcija.

Centralni registar vrši ispis akcija na osnovu rešenja Agencije za privredne registre o promeni pravne forme, dostavljenog od strane izdavaoca, preko člana Centralnog registra.

Ukoliko izdavalac ne dostavi rešenje Agencije za privredne registre preko člana Centralnog registra, Centralni registar vrši ispis na osnovu podataka Agencije za privredne registre.

IVA PROMENA PRAVNE FORME U AKCIONARSKO DRUŠTVO

27b Korporativni agent dostavlja u pisanoj formi Centralnom registru zahtev za dodelu CFI koda i ISIN broja popunjen preko korisničke WEB aplikacije, kao i sledeću dokumentaciju:

1) ugovor zaključen između korporativnog agenta i izdavaoca;

2) odluku o promeni pravne forme;

3) pisana izjava predsednika odbora direktora, odnosno predsednika nadzornog odbora društva, ukoliko je upravljanje društvom dvodomno, da su sve obaveze društva u vezi sa otkupom udela nesaglasnih udeličara, u celosti izvršene, odnosno da nije bilo nesaglasnih udeličara;

4) statut i izmena osnivačkog akta izdavaoca.

Dostava odluke o izdavanju akcija radi konverzije udela u akcije nije obavezna, ukoliko su podaci o konverziji udela u akcije sadržani u odluci o promeni pravne forme.

Centralni registar otvara emisioni račun i vrši upis akcija na emisioni račun izdavaoca, u roku od dva radna dana od dana prijema urednog zahteva.

Na osnovu akta Centralnog registra o izvršenom upisu akcija na emisioni račun izdavaoca, izdavalac vrši registraciju promene pravne forme u Agenciji za privredne registre, u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata.

Nakon promene pravne forme u Agenciji za privredne registre, Centralni registar vrši upis akcija na račune zakonitih imalaca, a na osnovu rešenja Agencije za privredne registre o registraciji promene pravne forme izdavaoca i registraciji statuta izdavaoca i osnivačkog akta izdavaoca, kao i dokumentacije i podataka o zakonitim imaocima akcija propisanih tačkom 22. ovih Pravila poslovanja, u roku od dva radna dana od dana prijema urednog zahteva.

IVB STATUSNE PROMENE

27v U zavisnosti od vrste statusnih promena, Centralni registar sprovodi sledeće aktivnosti:

1) registracija emisije akcija društva koje je osnovano kao akcionarsko društvo (društvo sticalac) u postupku statusne promene;

2) registracija emisije akcija po osnovu povećanja kapitala akcionarskog društva (društva sticaoca);

3) ispis akcija akcionarskog društva (društva prenosioca) u skladu sa tačkom 26g ovih Pravila;

4) smanjenje kapitala akcionarskog društva (društva prenosioca) u skladu sa tačkom 93. ili 95. ovih Pravila;

5) prenos finansijskih instrumenata u vlasništvu društva prenosioca na društvo sticaoca, u skladu sa tačkom 55. ovih Pravila;

6) upis prava trećih lica na akcijama koje član društva prenosioca stiče u društvu sticaocu u zamenu za akcije, odnosno udele društva prenosioca.

27g Ukoliko se zahtev za dodelu CFI koda i ISIN broja podnosi radi izdavanja akcija usled statusne promene, korporativni agent dostavlja u pisanoj formi Centralnom registru zahtev za dodelu CFI koda i ISIN broja popunjen preko korisničke WEB aplikacije, kao i sledeću dokumentaciju:

1) ugovor zaključen između korporativnog agenta i izdavaoca;

2) statut izdavaoca i osnivački akt izdavaoca, koji su registrovani u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata;

3) rešenje Agencije za privredne registre o upisanom kapitalu novoosnovanog akcionarskog društva, u slučaju osnivanja akcionarskog društva;

4) odluka o povećanju kapitala akcionarskog društva (društva sticaoca), u slučaju da se statusnom promenom povećava kapital;

5) rešenje Agencije za privredne registre o registrovanoj odluci o povećanju kapitala, u slučaju da se statusnom promenom povećava kapital;

6) ugovor o statusnoj promeni, odnosno plan podele koji je usvojio odbor direktora, odnosno nadzorni odbor, ukoliko je upravljanje društvom dvodomno;

7) pisana izjava predsednika odbora direktora, odnosno predsednika nadzornog odbora društva, ukoliko je upravljanje društvom dvodomno, da su sve obaveze društva u vezi sa otkupom akcija, odnosno udela nesaglasnih akcionara, odnosno udeličara, u celosti izvršene, odnosno da nije bilo nesaglasnih akcionara, odnosno udeličara.

U slučaju pojednostavljenog postupka statusne promene pripajanja, kada je društvo sticalac kontrolno društvo sa 90% udela u kapitalu društva prenosioca, odnosno sa najmanje 90% akcija sa pravom glasa u društvu prenosiocu, statusna promena se sprovodi bez odluke o statusnoj promeni sticaoca, ukoliko su ispunjeni uslovi iz člana 501. Zakona o privrednim društvima.

Na osnovu dostavljene dokumentacije, Centralni registar izdaje potvrdu o dodeli CFI koda i ISIN broja, u roku od tri radna dana od dana prijema urednog zahteva, na način propisan tačkom 7. ovih Pravila poslovanja.

27d Centralni registar vrši upis akcija na emisioni račun društva koje je osnovano kao akcionarsko društvo u postupku statusne promene (spajanje, podela uz osnivanje, mešovita podela, izdvajanje uz osnivanje ili mešovito izdvajanje), na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev izdavaoca dostavljen preko korporativnog agenta;

2) odobrenje Narodne banke Srbije, ukoliko se radi o statusnoj promeni banke, društva za osiguranje, društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom, davaoca lizinga i platne institucije;

3) odobrenje Komisije za hartije od vrednosti ukoliko se radi o statusnoj promeni brokersko-dilerskog društva, organizatora tržišta.

Ukoliko se statusnom promenom vrši zamena akcija, odnosno udela u drugačijoj srazmeri, pored navedene dokumentacije, potrebno je dostaviti pisanu izjavu predsednika odbora direktora, odnosno predsednika nadzornog odbora društva prenosioca, ukoliko je upravljanje dvodomno, da se svaki član društva prenosioca saglasio da se statusnom promenom izvrši zamena akcija, odnosno udela, u drugačijoj srazmeri, osim onih članova društva prenosioca koji koriste pravo na isplatu umesto sticanja akcija.

Na osnovu uredno dostavljenog zahteva i odgovarajuće dokumentacije, Centralni registar vrši otvaranje emisionog računa, upis emisije na emisioni račun izdavaoca i istovremeno dodeljuje finansijskim instrumentima jedinstveni skraćeni naziv - FISN kod na način i u roku propisanim tačkom 7a ovih Pravila poslovanja.

Prenos akcija na račune zakonitih imalaca, Centralni registar vrši na način i u roku propisanim tač. 20-23. ovih Pravila poslovanja.

27đ U slučaju upisa akcija po osnovu povećanja kapitala akcionarskog društva (društva sticaoca) usled statusne promene (pripajanje, podela uz pripajanje, mešovita podela, izdvajanje uz pripajanje ili mešovito izdvajanje) u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuju privredna društva, kao i u skladu sa izuzecima od obaveze sačinjavanja, odobrenja i objavljivanja prospekta koji su propisani odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala, Centralni registar vrši upis akcija na emisioni račun akcionarskog društva (društva sticaoca), na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev akcionarskog društva (društva sticaoca) dostavljen preko korporativnog agenta;

2) obaveštenje o korišćenju izuzetka od obaveze objavljivanja prospekta, propisanog odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala;

3) odobrenje Narodne banke Srbije, ukoliko se radi o statusnoj promeni banke, društva za osiguranje, društva za upravljanje dobrovoljnim penzionim fondom, davaoca lizinga i platne institucije;

4) odobrenje Komisije za hartije od vrednosti ukoliko se radi o statusnoj promeni brokersko-dilerskog društva, organizatora tržišta.

Ukoliko se statusnom promenom vrši zamena akcija, odnosno udela u drugačijoj srazmeri, dostavlja se i pisana izjava u skladu sa tačkom 27d. stav 2.

Odredbe zakona kojim se uređuju privredna društva u vezi prava prečeg upisa i isključenja prava prečeg upisa se ne primenjuju kod upisa akcija po osnovu povećanja kapitala akcionarskog društva (društva sticaoca) usled statusne promene.

Na osnovu uredno dostavljenog zahteva i odgovarajuće dokumentacije, Centralni registar vrši otvaranje emisionog računa, upis emisije na emisioni račun izdavaoca i istovremeno dodeljuje finansijskim instrumentima jedinstveni skraćeni naziv - FISN kod na način i u roku propisanim tačkom 7a. ovih Pravila poslovanja.

Na osnovu akta Centralnog registra o izvršenom upisu akcija na emisioni račun izdavaoca, izdavalac vrši registraciju statusne promene u Agenciji za privredne registre, u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija privrednih subjekata.

Nakon izvršene registracije statusne promene, Centralni registar vrši prenos akcija na račune zakonitih imalaca, na osnovu rešenja Agencije za privredne registre o registraciji statusne promene, na način i u roku propisanim tač. 20-23. ovih Pravila poslovanja.

U slučaju statusne promene izdvajanja kod povećanja kapitala jednog akcionarskog društva uz istovremeno smanjenje kapitala drugog akcionarskog društva, Centralni registar vrši istovremeno smanjenje osnovnog kapitala na način propisan tačkom 93. ili 95. ovih Pravila i povećanje kapitala upisom akcija na emisioni račun i račune zakonitih imalaca.

IVB FINANSIJSKI INSTRUMENT - PRAVO NA STICANJE UDELA

27e Finansijski instrument - pravo na sticanje udela je neprenosivi finansijski instrument koji izdaje društvo s ograničenom odgovornošću (izdavalac), a koji saglasnom imaocu finansijskog instrumenta upisanom u Centralni registar daje pravo na sticanje udela izdavaoca određenog dana (dan dospeća), po određenoj ceni.

Iz jednog rezervisanog sopstvenog udela, koji se registruje u Agenciji za privredne registre u skladu sa zakonom o registraciji, Centralni registar može upisati, na zahtev izdavaoca, više emisija finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela, koje imaju isti dan dospeća i isti rok za plaćanje cene.

Finansijski instrument - pravo na sticanje udela ne može biti predmet zaloge, niti predmet nasleđivanja.

Registracija emisije finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela

27ž Izdavalac može podneti zahtev Centralnom registru za upis više emisija finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela iz jednog rezervisanog sopstvenog udela koji zbirno sadrže prava na sticanje najviše 100% udela u tom rezervisanom sopstvenom udelu.

Ukoliko izdavalac podnese zahtev za upis jedne ili više emisija finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela iz jednog rezervisanog sopstvenog udela koji zbirno sadrže prava na sticanje više od 100% udela u tom rezervisanom sopstvenom udelu, Centralni registar odbija zahtev za upis.

27z Zahtev za registraciju emisije finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela Centralnom registru dostavlja:

- izdavalac (ovlašćeno lice izdavaoca) u pisanoj formi ili

- član Centralnog registra, u ime izdavaoca, u elektronskoj formi putem WEB aplikacije Centralnog registra.

Uz zahtev iz stava 1. ove tačke dostavlja se i sledeća dokumentacija:

1) odluka izdavaoca o sticanju rezervisanog sopstvenog udela;

2) rešenje o registraciji rezervisanog sopstvenog udela;

3) odluka o emisiji finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela;

4) elektronski fajl sa podacima o imaocima finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela, sa brojem finansijskih instrumenata koje stiče imalac finansijskog instrumenta;

5) izjava ovlašćenog lica izdavaoca o tačnosti podataka u spisku imaoca finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela;

6) izjava ovlašćenog lica izdavaoca sa podatkom (procentom) prava na sticanje udela po svim emisijama iz predmetnog rezervisanog sopstvenog udela;

7) ugovor zaključen između člana Centralnog registra i izdavaoca finansijskih instrumenata, ukoliko se zahtev dostavlja preko člana.

Odluku o emisiji finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela donosi skupština izdavaoca, osim ako osnivačkim aktom nije drugačije određeno.

Izdavalac ili član Centralnog registra u ime izdavaoca dužni su da Centralnom registru dostave odluku o emisiji i odgovarajuću dokumentaciju u roku od pet radnih dana od dana donošenja.

Odluka o emisiji sadrži:

1) broj finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela koji se izdaju;

2) rezervisani sopstveni udeo iz koga se finansijski instrument - pravo na sticanje udela izdaje (broj rešenja o registraciji sopstvenog udela i procenat registrovanog sopstvenog udela u odnosu na osnovni kapital društva);

3) podaci o licima koja stiču finansijski instrument - pravo na sticanje udela (navedeni u tački 27j stav 3. ovih Pravila poslovanja);

4) procenat udela koji imalac finansijskog instrumenata - pravo na sticanje udela ima pravo da stekne u odnosu na rezervisani sopstveni udeo;

5) cena koju imalac finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela plaća izdavaocu za sticanje udela i rok za plaćanje cene koji ne može biti kraći od 15 dana niti duži od 30 dana od dana dospeća;

6) datum emisije finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela;

7) dan dospeća finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela;

8) uslove pod kojima se finansijski instrument - pravo na sticanje udela može poništiti pre dana dospeća.

27i Na osnovu zahteva za registraciju emisije i odgovarajuće dokumentacije navedene u tački 27z stav 2. ovih Pravila poslovanja Centralni registar dodeljuje jedinstvenu identifikaciju finansijskih instrumenata CFI kod u skladu sa šifarnikom, kao i ISIN broj i izdaje potvrdu o dodeli CFI koda i ISIN broja.

Svi finansijski instrumenti - pravo na sticanje udela izdati iz jedne emisije daju ista prava navedena u odluci o emisiji (procenat udela, cena i rok za plaćanje, datum emisije, datum dospeća i uslove za poništenje pre dana dospeća) i Centralni registar im dodeljuje jedinstveni ISIN broj.

27j Nakon dodele CFI koda i ISIN broja od strane Centralnog registra, a na osnovu dostavljenog zahteva i odgovarajuće dokumentacije navedene u tački 27z stav 2. ovih Pravila poslovanja, Centralni registar vrši otvaranje emisionog računa, upis emisije na emisioni račun izdavaoca i istovremeno dodeljuje finansijskim instrumentima jedinstveni skraćeni naziv - FISN kod.

Centralni registar u skladu sa elektronskim fajlom sa podacima o imaocima finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela sa brojem finansijskih instrumenata koje stiče imalac finansijskog instrumenta, vrši prenos finansijskih instrumenata sa emisionog računa izdavaoca na račun finansijskih instrumenata imaoca koji je stekao finansijski instrument - pravo na sticanje udela, a koji se vodi kod Centralnog registra.

Podaci o imaocima finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela u elektronskom fajlu su:

1) za domaće fizičko lice - lično ime i jedinstveni matični broj građana, adresa prebivališta (ulica i broj, poštanski broj i šifra opštine);

2) za stranca - lično ime, broj pasoša i država izdavanja, odnosno lični broj za stranca, odnosno broj lične karte stranca i zemlja izdavanja;

3) za domaće pravno lice - poslovno ime, adresa sedišta (ulica i broj, poštanski broj i šifra opštine) i matični broj;

4) za strano pravno lice - poslovno ime, adresa sedišta, broj pod kojim se to pravno lice vodi u matičnom registru i država u kojoj je to lice registrovano.

Pravo na sticanje udela i poništenje finansijskog instrumenta - ispis finansijskog instrumenta

27k Finansijski instrument - pravo na sticanje udela može se:

1) realizovati sticanjem udela ili

2) poništiti:

- kada imalac finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela ne izvrši svoju obavezu uplate cene u roku za plaćanje izdavaocu za sticanje udela, koja je određena odlukom o emisiji,

- pre roka dospeća, u skladu sa uslovima iz odluke o emisiji.

Izdavalac dostavlja Centralnom registru jedan zahtev za ispis finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela za sve emisije izdate iz jednog rezervisanog sopstvenog udela.

U slučaju iz stava 1. ove tačke Centralni registar vrši ispis finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela.

27l Ukoliko imalac finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela u roku iz odluke o emisiji izvrši uplatu cene, smatraće se da je dao saglasnost da stekne udeo.

Ukoliko imalac finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela, u skladu sa odlukom o emisiji ne izvrši svoju obavezu uplate cene u roku za plaćanje cene radi sticanja udela ili nastane uslov za poništenje pre roka dospeća, u skladu sa uslovima iz odluke o emisiji, izdavalac donosi odluku kojom se taj finansijski instrument poništava.

Izdavalac je dužan da u roku od 30 dana od dana isteka roka za plaćanje cene iz odluke o emisiji, za sve emisije koje su izdate iz istog rezervisanog sopstvenog udela podnese Centralnom registru zahtev za ispis finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela, radi sticanja udela, odnosno poništenja.

Uz zahtev za ispis finansijskog instrumenta radi sticanja udela, izdavalac dostavlja Centralnom registru podatke o imaocima iz tačke 27j stav 3. ovih Pravila poslovanja koji stiču pravo na udele iz istog rezervisanog sopstvenog udela, odnosno o imaocima finansijskog instrumenta koji su izvršili uplatu u skladu sa odlukom o emisiji.

Uz zahtev za ispis finansijskog instrumenta koji se poništava, izdavalac dostavlja Centralnom registru odluku o poništenju, kao i podatke o imaocu tog finansijskog instrumenta iz tačke 27j stav 3. ovih Pravila poslovanja.

27m Centralni registar, u skladu sa zahtevom za ispis finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela, vrši ispis svih emisija koje su izdate iz istog rezervisanog sopstvenog udela i izdaje potvrdu o ispisu finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela.

Potvrda o ispisu finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela, sadrži:

1) poslovno ime i matični broj izdavaoca;

2) broj izdatih finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela koji se realizuju;

3) broj izdatih finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela koji se poništavaju;

4) procenat udela koji imalac finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela ima pravo da stekne u odnosu na rezervisani sopstveni udeo;

5) podaci o imaocima finansijskog instrumenta - pravo na sticanje udela iz tačke 27j stav 3. ovih Pravila poslovanja.

27n U slučaju ispisa finansijskog instrumenta pre roka dospeća, kada je ispunjen uslov za poništenje svih emisija iz jednog rezervisanog sopstvenog udela naveden u odluci o emisiji, izdavalac Centralnom registru dostavlja zahtev za ispis i odluku kojom se taj finansijski instrument poništava pre roka dospeća, a Centralni registar vrši ispis svih emisija finansijskih instrumenata - pravo na sticanje udela iz jednog rezervisanog sopstvenog udela.

V PROMENA PODATAKA U JEDINSTVENOJ EVIDENCIJI ZAKONITIH IMALACA HARTIJA OD VREDNOSTI

28. Promena podataka koji se vode u jedinstvenoj evidenciji zakonitih imalaca hartija od vrednosti u Centralnom registru, radi ispravke grešaka u toj evidenciji, vrši se na osnovu:

1) pravosnažne sudske odluke;

2) pisanog zahteva nadležnog ministarstva, uz dostavljanje akta kojim se vrši ispravka greške u pogledu dostavljenih podataka;

3) pisanog zahteva izdavaoca, dostavljenog preko korporativnog agenta, kojim se vrši ispravka podataka u dostavljenom spisku zakonitih imalaca hartija od vrednosti, prilikom upisa;

4) pisanog zahteva člana Centralnog registra, korporativnog agenta izdavaoca koji je načinio grešku kod pripreme i dostave podataka o licima koja su kupila, odnosno kojima su dodeljene hartije od vrednosti.

Korporativni agent izdavaoca uz pisani zahtev iz podtačke 3. ovog stava dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) izjavu ovlašćenog lica izdavaoca o tačnosti podataka, datu pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću, sa brojem hartija od vrednosti koje poseduju lica na koja se zahtev odnosi;

2) kopije, overene od strane člana Centralnog registra na način propisan tačkom 4. ovih Pravila poslovanja:

- lične karte za domaća fizička lica,

- pasoša za strana fizička lica,

- izvoda iz matične knjige umrlih za umrlo domaće fizičko lice,

- odgovarajućeg dokumenta za umrlo strano fizičko lice,

- izvod iz odgovarajućeg registra za domaća pravna lica,

- izvod iz odgovarajućeg registra za strana pravna lica ne stariji od šest meseci,

3) nalog za prenos hartija od vrednosti potpisan od strane ovlašćenog lica izdavaoca.

Korporativni agent izdavaoca, uz pisani zahtev iz podtačke 4. ovog stava dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) izjavu lica ili zakonitog imaoca kome pripadaju hartije od vrednosti, datu pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću (broj hartija od vrednosti i podaci o imaocu);

2) nalog za prenos hartija od vrednosti, overen od strane korporativnog agenta izdavaoca na način propisan tačkom 4. ovih Pravila poslovanja.

Ispravka jedinstvenog matičnog broja imaoca finansijskih instrumenata

29. Promenu podataka radi ispravke grešaka u pogledu jedinstvenog matičnog broja zakonitog imaoca finansijskih instrumenata, Centralni registar vrši na osnovu zahteva člana Centralnog registra i sledeće dokumentacije:

1) za pravna lica:

- kopija rešenja Agencije za privredne registre, za domaća lica,

- kopija rešenja odgovarajućeg matičnog registra sa prevodom overenim od strane sudskog tumača, za strana lica,

- izjava ovlašćenog lica zakonitog imaoca, data pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću, da nije došlo do promene vlasništva na finansijskim instrumentima, za strana lica,

- drugi dokument kojim se dokazuje da se radi o istom licu.

2) za fizička lica:

- rešenje, odnosno uverenje MUP-a koje sadrži podatke o pogrešnom i ispravnom jedinstvenom matičnom broju ili

- pravosnažno rešenje suda o promeni matičnih podataka ili

- izjava izdavaoca data pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću o ispravnosti jedinstvenog matičnog broja, uz navođenje podataka o pogrešnom i ispravnom jedinstvenom matičnom broju,

- kopija važeće lične karte, za domaća lica,

- kopija važećeg i nevažećeg pasoša, za strana lica,

- izvod iz matične knjige umrlih, za umrlo lice,

- izjava zakonitog imaoca, data pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću, da nije došlo do promene vlasništva na finansijskim instrumentima, za strana lica ili

- drugi dokument kojim se dokazuje da se radi o istom licu.

VI RAČUNI FINANSIJSKIH INSTRUMENATA ČLANOVA CENTRALNOG REGISTRA

29a U Centralnom registru se otvaraju i vode računi finansijskih instrumenata članova Centralnog registra i njihovih klijenata sa sledećim oznakama:

1) emisioni račun (802 - račun emisije u toku, 902 - emisioni račun),

2) vlasnički račun (911 - kod Centralnog registra, 919 - kod člana Centralnog registra, 980 - račun besplatnih akcija),

3) vlasnički račun finansijskog obezbeđenja (933),

4) depo račun (920),

5) račun upravljanja (923),

6) zbirni račun (935),

7) kastodi račun (925)

8) založni račun (921),

9) založni račun finansijskog obezbeđenja (922),

10) račun suvlasništva (927),

11) depozitni račun (929)

11a) prelazni zbirni račun (966),

12) drugi računi finansijskih instrumenata.

Struktura računa finansijskih instrumenata formira se na sledeći način: ddddd - rrr - pppppppppp - kk, gde je

Ddddd - oznaka šifre depozitara,

Rrr - oznaka računa finansijskih instrumenata iz stava 1. ove tačke,

Pppppppppp - partija,

Kk - kontrolni broj.

29b Centralni registar otvara i vodi račune finansijskih instrumenata za sledeće tipove lica:

1) fizičko domaće lice (fd) - identifikacija se vrši na osnovu jedinstvenog matičnog broja građana;

2) pravno domaće lice (pd) - identifikacija se vrši na osnovu matičnog broja iz agencije za privredne registre;

3) fizičko strano lice (fs) - identifikacija se vrši na osnovu broja pasoša, ličnog broja za stranca, odnosno broja lične karte stranca;

4) pravno strano lice (ps) - identifikacija se vrši na osnovu broja pod kojim se vodi u matičnom registru i nazivu tog pravnog lica;

5) preduzetnik (st) - identifikacija se vrši na osnovu jedinstvenog matičnog broja građana;

6) konzorcijum iz procesa privatizacije - identifikacioni broj se formira na sledeći način: kxxxxxxxxxxxx, gde je k konstanta, xxxxxxxxxxxx je prvih 12 cifara jedinstvenog matičnog broja fizičkog lica, odnosno matični broj pravnog lica nosioca konzorcijuma;

7) investicioni fondovi i dobrovoljni penzijski fondovi koji se vode na kastodi računu (fo) - identifikacioni broj se formira na sledeći način: xxxxxkyyyyyyy, gde xxxxx označava šifru depozitara, k je konstatna, yyyyyyy je broj ugovora o otvaranju i vođenju kastodi računa;

8) lica koja se vode na zbirnom računu finansijskih instrumenata (zr) - identifikacioni broj se formira na sledeći način: xxxxxzyyyyyyy, gde xxxxx označava šifru depozitara, z je konstanta, yyyyyyy je broj ugovora o otvaranju i vođenju zbirnog računa;

9) stečajna masa (sm) - identifikacija se vrši na osnovu matičnog broja iz registra privrednih subjekata.

30. Ugovorom o otvaranju i vođenju računa finansijskih instrumenata klijent ovlašćuje člana Centralnog registra za davanje naloga Centralnom registru za otvaranje računa finansijskih instrumenata.

Centralni registar otvara račune finansijskih instrumenata članu Centralnog registra i njegovom klijentu na osnovu naloga za otvaranje tog računa.

Nalog za otvaranje računa finansijskih instrumenata član Centralnog registra daje preko korisničkih aplikacija Centralnog registra.

Ugovor o otvaranju i vođenju računa finansijskih instrumenata član Centralnog registra je dužan da čuva u svojoj dokumentaciji i da ga dâ na uvid Centralnom registru na njegov zahtev.

Član Centralnog registra na zahtev klijenta sa kojim ima zaključen ugovor o otvaranju i vođenju računa finansijskih instrumenata, izdaje stanje na tom računu.

Član Centralnog registra, preko korisničke WEB aplikacije, vrši promenu podataka o vlasnicima računa finansijskih instrumenata na osnovu zahteva vlasnika - klijenta člana Centralnog registra i sledeće dokumentacije:

- ako su promenjeni identifikacioni i drugi podaci fizičkog lica (ime, prezime, adresa i dr.) - podnosi se dokument kojim se dokazuje promena tih podataka,

- ako su promenjeni identifikacioni i drugi podaci pravnog lica (naziv, sedište i dr.) - podnosi se rešenje Agencije za privredne registre, odnosno dokument odgovarajućeg registra,

- ako je promenjen zastupnik vlasnika računa finansijskih instrumenata - podnosi se ovlašćenje za zastupanje.

Vlasnički računi finansijskih instrumenata

31. Centralni registar vodi vlasničke račune finansijskih instrumenata i stanje na tim računima za člana Centralnog registra i njegove klijente sa kojim član Centralnog registra ima zaključen ugovor o otvaranju i vođenju tih računa.

Prenos sa vlasničkog računa finansijskih instrumenata koji se vodi kod jednog člana Centralnog registra na vlasnički račun koji se vodi kod drugog člana Centralnog registra vrši se na osnovu naloga za prenos finansijskih instrumenata koji klijent podnosi članu Centralnog registra kod kog se vodi vlasnički račun finansijskih instrumenata.

Vlasnički račun finansijskog obezbeđenja

31a Vlasnički račun finansijskog obezbeđenja otvara se primaocu obezbeđenja i na njemu se vode finansijski instrumenti koje je davalac obezbeđenja preneo kao sredstvo obezbeđenja primaocu obezbeđenja, u skladu sa ugovorom o finansijskom obezbeđenju i zakonom kojim se uređuje finansijsko obezbeđenje.

Račun suvlasništva

32. Račun suvlasništva je račun finansijskih instrumenata na kome se vode akcije više vlasnika (suvlasnici akcija) koji poseduju manje od jedne akcije.

Račun suvlasništva otvara i vodi član Centralnog registra na osnovu zahteva i ugovora o otvaranju i vođenju računa finansijskih instrumenata zaključenog između člana Centralnog registra i zajedničkog punomoćnika koji je određen sporazumom svih suvlasnika. Potpisi suvlasnika na sporazumu overavaju se u skladu sa zakonom kojim se uređuje overa potpisa.

U slučaju da zajednički punomoćnik nije određen, član Centralnog registra otvara račun suvlasništva na osnovu zahteva i ugovora o otvaranju i vođenju računa finansijskih instrumenata zaključenog sa jednim od suvlasnika akcije ili sa ovlašćenim licem izdavaoca predmetnih akcija.

Član Centralnog registra, dostavlja Centralnom registru evidenciju o suvlasnicima akcija u pisanoj i elektronskoj formi, koja se dostavlja u skladu sa procedurom za komisijsku primopredaju, kao i podatke o zajedničkom punomoćniku ukoliko je određen sporazumom svih suvlasnika.

Do upisa zajedničkog punomoćnika u Centralni registar, akcije koje su u vlasništvu suvlasnika Centralni registar evidentira u jedinstvenoj evidenciji akcionara kao akcije koje ne daju pravo glasa.

Nakon određivanja zajedničkog punomoćnika od strane svih suvlasnika, član Centralnog registra, koji vodi račun suvlasništva, obaveštava Centralni registar o zajedničkom punomoćniku (matični broj i ime i prezime) kako bi se upisao kao nosilac suvlasničkog računa i prava glasa.

Akcijama na suvlasničkom računu raspolaže zajednički punomoćnik ukoliko je sporazumom svih suvlasnika tako određeno.

Promenom upisanih suvlasnika, osim u slučaju smanjenja broja suvlasnika kada ni jedan novi suvlasnik ne ulazi u evidenciju, suvlasnici određuju punomoćnika novim sporazumom svih suvlasnika. Član Centralnog registra koji vodi račun suvlasništva obaveštava Centralni registar o ovoj promeni, kao i o novom punomoćniku radi upisa u Centralni registar.

U slučaju da suvlasnik akcije dođe u posed jedne cele akcije, član Centralnog registra dostavlja Centralnom registru nalog za prenos sa računa suvlasništva na vlasnički račun finansijskih instrumenata zakonitog imaoca. U tom slučaju, član Centralnog registra koji vodi suvlasnički račun, je u obavezi da dostavi Centralnom registru elektronski fajl na kompakt disku (CD) sa podacima o zakonitom imaocu i broju akcija koje se prenose sa suvlasničkog računa na njegov vlasnički račun finansijskih instrumenata, kao i elektronski fajl na kompakt disku (CD) sa podacima o novim suvlasnicima akcija.

Privremeni račun

32a Privremeni račun finansijskih instrumenata je račun otvoren kod Centralnog registra, kao depozitara (šifra depozitara 40000), na kome se vode finansijski instrumenti zakonitog imaoca i izdavaoca za koje nije otvoren vlasnički, odnosno emisioni račun finansijskih instrumenata kod člana Centralnog registra.

Centralni registar vrši upise, ispise i prenose za finansijske instrumente koji se nalaze na privremenom računu uz odgovarajuću dokumentaciju propisanu ovim Pravilima poslovanja.

Založni račun finansijskih instrumenata

33. Založni račun je račun na kome se vode finansijski instrumenti zakonitog imaoca, a na kojima je upisano založno pravo u korist trećeg lica, osim na osnovu ugovora o finansijskom obezbeđenju.

Založni račun finansijskog obezbeđenja

33a Založni račun finansijskog obezbeđenja otvara se davaocu obezbeđenja i na njemu se vode finansijski instrumenti koje je davalac obezbeđenja založio kao sredstvo obezbeđenja u korist primaoca obezbeđenja, u skladu sa ugovorom o finansijskom obezbeđenju i zakonom kojim se uređuje finansijsko obezbeđenje.

Račun upravljanja

34. Član Centralnog registra koji ima dozvolu za obavljanje poslova portfolio menadžera ili dozvolu društva za upravljanje fondom, otvara račun upravljanja svom klijentu.

Prenošenjem finansijskih instrumenata na račun upravljanja, klijent daje generalno ovlašćenje tom članu Centralnog registra da može upravljati njegovim finansijskim instrumentima u skladu i na način definisan pravilima poslovanja tog člana Centralnog registra i ugovorom o upravljanju finansijskim instrumentima.

Zbirni, odnosno kastodi račun

35. Zbirni, odnosno kastodi račun je račun na kojem član Centralnog registra vodi finansijske instrumente jednog ili više klijenata.

Član Centralnog registra, investiciono društvo (brokersko-dilersko društvo ili kreditna institucija koja ima dozvolu Komisije za hartije od vrednosti za obavljanje delatnosti investicionog društva), zaključuje ugovor o otvaranju i vođenju zbirnog računa finansijskih instrumenata sa klijentima koji nisu investicioni fondovi i dobrovoljni penzijski fondovi.

Član Centralnog registra, kastodi banka ili banka depozitar zaključuje ugovor o otvaranju i vođenju kastodi računa finansijskih instrumenata za investicione fondove i dobrovoljne penzijske fondove.

Ugovor o otvaranju i vođenju zbirnog, odnosno kastodi računa finansijskih instrumenata član Centralnog registra je dužan da čuva u svojoj dokumentaciji i da ga dâ na uvid Centralnom registru na njegov zahtev.

Član Centralnog registra je odgovoran za vođenje stanja vlasništva na finansijskim instrumentima, kao i za usklađenost stanja finansijskih instrumenata na zbirnom, odnosno kastodi računu u Centralnom registru i u svojoj analitičkoj evidenciji i dužan je da čuva odgovarajuću dokumentaciju o promenama na zbirnom, odnosno kastodi računu.

36. Prenos finansijskih instrumenata sa kastodi računa na druge kastodi račune finansijskih instrumenata, u slučaju kada ne dolazi do promene zakonitog imaoca finansijskih instrumenata, kastodi banka ili banka depozitar vrši na osnovu naloga za prenos finansijskih instrumenata klijenta i izjave klijenta da tim prenosom ne dolazi do promene zakonitog imaoca finansijskih instrumenata.

Klijent kastodi banke ili banke depozitara dostavlja izjavu, kojom potvrđuje da se tim prenosom ne menja vlasnik finansijskih instrumenata i da se prenos vrši na osnovu ugovora o vođenju računa finansijskih instrumenata zaključenog sa istim ili novim članom Centralnog registra, pri čemu klijent u izjavi navodi broj i datum zaključenog ugovora.

Prenos iz stava 1. ove tačke vrši se unosom naloga za prenos u informacioni sistem Centralnog registra.

Kastodi banka i banka depozitar je dužna da čuva dokumentaciju na osnovu koje je izvršen prenos finansijskih instrumenata bez promene vlasništva i Centralnom registru na njegov zahtev istu dâ na uvid.

37. BRISANO sa Izmenama i dopunama 10 broj 2-8/21-2 od 25.07.2014. godine.

38. Prenos sa vlasničkog računa finansijskih instrumenata na zbirni račun i obrnuto, vrši član Centralnog registra, koji vodi vlasnički i zbirni račun klijenta unosom naloga u informacioni sistem Centralnog registra, a na osnovu naloga i izjave klijenta da tim prenosom ne dolazi do promene zakonitog imaoca finansijskih instrumenata.

39. Prenos sa zbirnog računa finansijskih instrumenata na zbirni račun kod istog ili drugog člana Centralnog registra, vrši član Centralnog registra na osnovu naloga za prenos finansijskih instrumenata klijenta i izjave klijenta da tim prenosom ne dolazi do promene zakonitog imaoca finansijskih instrumenata i da se prenos vrši na osnovu ugovora o vođenju zbirnog računa finansijskih instrumenata zaključenog sa novim članom Centralnog registra, odnosno istim članom Centralnog registra, pri čemu klijent u izjavi navodi broj i datum zaključenog ugovora.

Računi deponovanih hartija od vrednosti

40. Lice koje stiče akcije ciljnog društva u postupku ponude za preuzimanje akcija, dužno je da zaključi ugovor sa članom Centralnog registra o otvaranju i vođenju računa deponovanih hartija od vrednosti.

Član Centralnog registra podnosi pisani zahtev Centralnom registru za otvaranje računa deponovanih hartija od vrednosti za kupca-ponuđača. Uz zahtev član Centralnog registra dostavlja ugovor o otvaranju i vođenju računa deponovanih hartija od vrednosti.

U slučaju sticanja sopstvenih akcija, član Centralnog registra podnosi Centralnom registru zahtev za otvaranje računa deponovanih hartija od vrednosti na način kako je propisano u stavu 2. ove tačke.

Centralni registar u skladu sa podnetim zahtevom i dokumentacijom otvara račun deponovanih hartija od vrednosti.

Depozitni račun hartija od vrednosti

41. Centralni registar otvara i vodi depozitni račun hartija od vrednosti na zahtev člana Centralnog registra, na kojem se vode hartije od vrednosti koje su položene u depozit u slučajevima kada se plaćanje vrši u hartijama od vrednosti.

U slučaju da se u postupku ponude za preuzimanje akcija plaćanje vrši u hartijama od vrednosti, član Centralnog registra koji ima zaključen ugovor sa ponuđačem, dostavlja Centralnom registru pisani zahtev za otvaranje depozitnog računa hartija od vrednosti za ponuđača. Hartije od vrednosti kojima se vrši plaćanje prenose se sa vlasničkog računa hartija od vrednosti ponuđača kao sredstvo obezbeđenja plaćanja, a na osnovu naloga za prenos vrednosti ponuđača na depozitni račun hartija od vrednosti overenog od strane ovlašćenog lica ponuđača i člana Centralnog registra.

PRELAZNI ZBIRNI RAČUN FINANSIJSKIH INSTRUMENATA

41a Prelazni zbirni račun finansijskih instrumenata je račun koji otvara član Centralnog registra i na koji prenosi i vodi finansijske instrumente zakonitog imaoca sa kojim je taj član, postupajući po odredbama zakona koji uređuje sprečavanje pranja novca, raskinuo ugovor o otvaranju i vođenju računa finansijskih instrumenata.

Član je dužan da pisanim putem obavesti zakonitog imaoca o neophodnosti i pravnom osnovu za gašenje računa, kao i da mu zatraži instrukcije za prenos finansijskih instrumenata na drugog člana, sa tačno određenim rokom za dostavu instrukcija, koji ne može biti kraći od 30 dana pre dana prenosa iz stava 1. ove tačke.

Ukoliko zakoniti imalac ne dostavi instrukcije o prenosu finansijskih instrumenata na drugog člana u ostavljenom roku, član koji vodi račun finansijskih instrumenata zakonitog imaoca može da izvrši prenos iz stava 1. ove tačke.

Član je dužan da vodi analitiku po svakom pojedinačnom zakonitom imaocu čiji se finansijski instrumenti vode na prelaznom zbirnom računu.

Eventualne dividende i druge prihode po finansijskim instrumentima na prelaznom zbirnom računu član prenosi na odgovarajući zbirni novčani račun.

Član je dužan da postupa po instrukcijama zakonitog imaoca za prenos finansijskih instrumenata sa prelaznog zbirnog računa na račun finansijskih instrumenata kod tog ili drugog člana.

Gašenje računa finansijskih instrumenata

42. Centralni registar vrši gašenje računa finansijskih instrumenata na zahtev zakonitog imaoca, koji se dostavlja preko člana Centralnog registra koji vodi njegov račun finansijskih instrumenata. Centralni registar gasi račun finansijskih instrumenata u slučaju da na tom računu nema finansijskih instrumenata.

Centralni registar vrši gašenje računa finansijskih instrumenata klijenta i na zahtev člana Centralnog registra koji vodi njegov račun, a u slučaju raskida ugovora o vođenju računa finansijskih instrumenata koji je zaključen između člana i tog klijenta i ukoliko na tom računu nema finansijskih instrumenata.

U slučaju da je klijent pravno lice obrisano iz Registra privrednih subjekata, a pravni sledbenik nije određen, član Centralnog registra vrši prenos finansijskih instrumenata na privremeni račun Centralnog registra, nakon čega Centralni registar vrši gašenje računa tog klijenta kod člana Centralnog registra.

Izuzetno, Centralni registar vrši gašenje računa finansijskih instrumenata na osnovu pregleda klijenata koji su u postupku prestanka članstva izvršili prenos finansijskih instrumenata na odabranog depozitara, a koji dostavlja član kome prestaje članstvo.

Pregled klijenata sadrži sledeće podatke: ime i prezime/naziv, matični broj, podatke o finansijskim instrumentima (broj finansijskih instrumenata, CFI kod i ISIN broj), šifra i naziv odabranog depozitara.

Sadržina naloga za prenos finansijskih instrumenata i upis prava trećih lica

43. Nalog za prenos finansijskih instrumenata obavezno sadrži sledeće podatke:

- Naziv nalogodavca - vlasnika finansijskog instrumenta (zaduženja);

- JMB nalogodavca;

- Račun finansijskih instrumenata zaduženja;

- ISIN broj finansijskog instrumenta koji se prenosi;

- Broj (količina) finansijskih instrumenata koji se prenose;

- Naziv korisnika (odobrenje);

- JMB korisnika;

- Račun finansijskih instrumenata odobrenja;

- Pravni osnov prenosa finansijskih instrumenata.

U slučaju da se prenos finansijskih instrumenata vrši istovremeno sa plaćanjem, nalog za prenos finansijskih instrumenata obavezno sadrži i sledeće podatke: šifra člana Centralnog registra kod koga se vodi novčani račun nalogodavca, odnosno novčani račun korisnika, cena po jediničnoj vrednosti finansijskog instrumenta, šifra valute i datum saldiranja.

44. Nalog za upis založnog prava obavezno sadrži sledeće podatke:

- naziv zalogodavca (vlasnika finansijskih instrumenata);

- JMB zalogodavca;

- račun finansijskih instrumenata zalogodavca na kome se nalaze finansijski instrumenti;

- naziv zalogoprimca;

- JMB zalogoprimca;

- ISIN broj finansijskog instrumenta koji se zalaže;

- broj (količina) finansijskih instrumenata koji se zalažu;

- iznos obezbeđenog potraživanja;

- broj i datum ugovora o zalozi.

Ukoliko je predviđeno ugovorom, nalog sadrži i sledeće podatke:

- zabrana raspolaganja založenim finansijskim instrumentima,

- pravo poverioca na prijem dividende, anuiteta, kupona,

- pravo poverioca na namirenje prisvajanjem finansijskih instrumenata.

Pristup podacima u Centralnom registru

45. Centralni registar preko korisničkih aplikacija omogućava uvid u deo baze podataka Centralnog registra koji se odnosi na tog člana i njegove klijente.

Član Centralnog registra za svoje klijente izdaje izvod stanja i promena na računima finansijskih instrumenata iz baze podataka Centralnog registra.

Zakoniti imalac finansijskih instrumenata ili lice koje dokaže svoj zakonski interes u vezi sa finansijskim instrumentima može da podnese Centralnom registru, direktno ili preko člana Centralnog registra, zahtev za dostavu podataka u vezi sa finansijskim instrumentima.

VII OTVARANJE I VOĐENJE NOVČANIH RAČUNA

46. Novčane račune Centralnog registra otvara i vodi Narodna banka Srbije.

Centralni registar ima otvoren jedan dinarski račun za saldiranje transakcija sa finansijskim instrumentima članova Centralnog registra i dva devizna računa - račun garantnog fonda članova Centralnog registra i račun za saldiranje transakcija sa finansijskim instrumentima.

Članovi Centralnog registra otvaraju dinarske namenske novčane račune u poslovnim bankama, na koje Centralni registar vrši isplatu dinarskih novčanih sredstava po osnovu kliringa i saldiranja i korporativnih radnji, a sredstva na ovim računima ne mogu biti predmet prinudne naplate.

Podatke o dinarskom namenskom novčanom računu člana u poslovnoj banci, član dostavlja Centralnom registru pisanim putem prilikom prijema u članstvo, kao i u slučaju promene računa. U sistemu Centralnog registra evidentira se po jedan takav račun na nivou šifre depozitara člana.

46a Obračunski novčani računi članova su odgovarajući računi otvoreni za člana u sistemu Centralnog registra, na kojima se vode novčane obaveze i potraživanja članova po osnovu kliringa i saldiranja transakcija sa finansijskim instrumentima.

Centralni registar otvara dinarske i devizne obračunske račune članova Centralnog registra nakon zaključenja ugovora o članstvu.

Uplata na obračunske novčane račune člana Centralnog registra vrši se na osnovu naloga člana Centralnog registra svojoj poslovnoj banci da novčana sredstva sa njegovog računa, neophodna za saldiranje finansijskih instrumenata i novca, prenese na račun Centralnog registra koji se vodi kod Narodne banke Srbije prema instrukcijama za plaćanje koje su objavljene na internet stranici Centralnog registra.

U okviru obračunskog novčanog računa Republike Srbije kod Centralnog registra otvoren je podračun Akcionarskog fonda, PIO fonda, Uprave za trezor, Fonda za razvoj i dr, koji služe za prenos novčanih sredstava od prodatih finansijskih instrumenata koje su u vlasništvu tih lica.

46b Članovi Centralnog registra dužni su da vode računa da na novčanom računu klijenata ima dovoljno sredstava za saldiranje transakcija sa finansijskim instrumentima i da uplatu sredstava izvrše na račun Centralnog registra u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada.

Za dinarske finansijske instrumente član Centralnog registra uplaćuje novčana sredstva na dan saldiranja u skladu sa pravilnikom o terminskim planu rada Centralnog registra.

Član Centralnog registra je dužan da po dobijanju elektronskih poruka od strane Centralnog registra o novčanim obavezama po osnovu trgovanja sa deviznim finansijskim instrumentima izvrši potrebnu doplatu na svoj novčani račun, a ako ima višak novčanih sredstava - može da dâ nalog za povraćaj tog viška.

Član Centralnog registra obavezan je da, preko WEB aplikacije Centralnog registra, unese najavu da će izvršiti uplatu / isplatu deviznih sredstava (povraćaj sredstava) na/sa deviznog računa Centralnog registra kod Narodne banke Srbije, a u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

VIII KLIRING I SALDIRANJE FINANSIJSKIH INSTRUMENATA I NOVCA

47. Kliring i saldiranje finansijskih instrumenata i novčanih sredstava se vrši u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

Saldiranje transakcija zaključenih na regulisanom tržištu/MTP i OTC tržištu, Centralni registar vrši po DVP principu (delivery versus payment), tako što se:

1) primenjuje model 2 saldiranja, prema preporukama banke za međunarodni sistem saldiranja (bis), odnosno saldiranje finansijskih instrumenata se vrši na nivou klijenta, a saldiranje novčanih sredstava na nivou člana Centralnog registra;

2) prenos finansijskih instrumenata sa računa prodavca na račun kupca vrši istovremeno sa prenosom novčanih sredstava sa računa kupca na račun prodavca;

3) izvršava višestruko saldiranje (multiple settlement);

4) saldiranje obavlja u okviru propisanog roka za saldiranje "kotrljajućeg" ciklusa saldiranja, u odnosu na dan kada je transakcija zaključena do t+2 (settlement cycle).

Saldiranje transakcija isplate novčanih sredstava po osnovu korporativnih radnji (isplata dividende, glavnice, anuiteta, kupona dužničkih hartija od vrednosti i dr.) vrši se kada je uplaćen ukupan iznos novčanih obaveza po osnovu predmetne isplate i kada su ispunjeni drugi propisani uslovi.

Centralni registar vrši prenos finansijskih instrumenata i po osnovu plaćanja drugim finansijskim instrumentima (delivery versus delivery - DVD), kao i prenos finansijskih instrumenata bez plaćanja (free of payment - FOP), u skladu sa zakonom.

Kliring i saldiranje finansijskih instrumenata i novca obavlja se posebno za dinarske i posebno za devizne transakcije.

47a Regulisano tržište/MTP dostavlja Centralnom registru elektronski fajl sa podacima o zaključenim transakcijama sa finansijskim instrumentima (zaključnice).

47b Pored transakcija sa regulisanog tržišta/MTP-a, u sistem Centralnog registra se unose DVP transakcije preko aukcijske platforme ministarstva finansija Republike Srbije, aukcijske platforme Narodne banke Srbije, korisničke WEB aplikacije Centralnog registra i drugih platformi i aplikacija.

Na osnovu unetih podataka iz stava 1. ove tačke formiraju se zaključnice.

47v Nakon provere ispravnosti podataka iz zaključnica iz tač. 47a i 47b ovih Pravila poslovanja, Centralni registar formira elektronske poruke MT295, koje sadrže sve relevantne podatke iz zaključnica u skladu sa uputstvom postavljenom na WEB aplikaciji, i dostavlja ih na konfirmaciju članu Centralnog registra, koji je naznačen u zaključnici kao depozitar finansijskih instrumenata ili depozitar novca.

Centralni registar dostavlja četiri elektronske poruke za DVP transakcije (depozitari hartija kupca i prodavca i depozitari novca kupca i prodavca).

Član Centralnog registra odgovara na svaku primljenu elektronsku poruku MT295 elektronskom porukom MT296 i MT202, u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

Poruku MT296 formira član Centralnog registra koji vodi račune finansijskih instrumenata prodavca i kupca, kao i član Centralnog registra kod koga se nalaze novčani računi prodavca finansijskih instrumenata.

Poruku MT202 formira član Centralnog registra kod koga se nalazi novčani račun kupca finansijskih instrumenata.

Porukama MT296 i MT202 član Centralnog registra prihvata ili odbija obavezu poravnanja sa navođenjem razloga odbijanja.

U slučaju da član Centralnog registra odbije poravnanje zbog greške koja je nastala pri unosu naloga na regulisanom tržištu/MTP - posrednik u transakciji, koji je napravio grešku, dužan je da dostavi pisano obaveštenje Centralnom registru radi otklanjanja iste.

Centralni registar vrši korekciju u skladu sa ovim Pravilima, vrši opoziv prethodno poslate poruke MT295 porukom MT292 i kreira poruku MT295 sa statusom "dupl" članu koji je naveden kao ispravan učesnik u transakciji.

47g U sistemu Centralnog registra se izračunavaju neto novčane pozicije članova Centralnog registra - postupak netinga novca, što podrazumeva utvrđivanje multilateralnih neto novčanih dugovanja i potraživanja članova učesnika u saldiranju.

Kada je iznos neto novčanog dugovanja (obaveza) člana za određeni datum i valutu saldiranja veći od neto novčanih potraživanja (potražna strana), neto pozicija je negativna (jedna neto obaveza).

Kada je iznos neto novčanog potraživanja člana za određeni datum i valutu saldiranja veći od neto novčanog dugovanja (obaveza) člana, neto pozicija je pozitivna (jedno neto potraživanje).

Na kraju svakog radnog dana, nakon vremena izvršenih propisanih i mogućih ispravki podataka, centralni registar izračunava potencijalne projektovane obaveze i potraživanja za naredna dva radna dana, koje članovi mogu preuzeti preko web aplikacije Centralnog registra.

Pre početka prvog ciklusa saldiranja i u toku dana pre svakog ciklusa saldiranja, vrše ce provere stanja novčanih sredstava na obračunskim računima članova kod Centralnog registra i stanje finansijskih instrumenata na računima klijenata kod članova koji imaju račune u sistemu Centralnog registra.

Posle izvršenog obračuna i utvrđenog neto stanja obračunskih računa članova Centralnog registra, vrši se označavanje transakcija koje imaju odgovarajuće stanje na obračunskim novčanim računima i transakcija kojima nedostaju novčana sredstva za saldiranje.

47d Kad se steknu svi uslovi za saldiranje, odnosno kada je izvršena konfirmacija svih poruka MT295 u transakcijama, kada na računu prodavaca postoji dovoljna količina finansijskih instrumenata i na računima kupaca postoji dovoljno novčanih sredstava za saldiranje, u skladu sa Terminskim planom rada Centralni registar:

1) izvršava knjiženja i ažuriranja obračunskih novčanih računa i naloga;

2) izvršava prenos finansijskih instrumenata u skladu sa instrukcijama u zaključnicama;

3) vrši povraćaj viška dinarskih sredstava sa svog računa u rtgs platnom sistemu Narodne banke Srbije na namenske dinarske račune članova u bankama (porukom MT103);

4) formira i dostavlja članovima elektronske poruke MT900/MT910 o zaduženju/ odobrenju novčanih sredstava;

5) obaveštava člana, slanjem dinarskog izvoda, elektronskom porukom MT950 o promenama na novčanim računima, koji se mogu preuzeti putem korisničke web aplikacije i putem FTP servera Centralnog registra;

6) kreira izvode finansijskih instrumenata, koji se mogu preuzeti putem korisničke WEB aplikacije i putem FTP servera Centralnog registra.

47đ Sva sredstva primljena na dinarski novčani račun Centralnog registra u RTGS platnom sistemu Narodne banke Srbije moraju biti odmah nakon saldiranja, a najkasnije do kraja radnog dana, preneta članovima Centralnog registra, tako da saldo ovog računa na kraju dana bude nula.

Naloge za prenos, odnosno povraćaj deviznih sredstava sa računa člana u Centralnom registru na njegov račun kod inokorespondentne banke, unosi član Centralnog registra preko WEB aplikacije.

Centralni registar rezerviše novčana sredstva u naznačenom iznosu i formira i prosleđuje članu centralnog registra elektronsku poruku MT295, na koju je član dužan da odgovori sa elektronskom porukom MT202.

Nakon potvrde poruke, Centralni registar dostavlja nalog za prenos deviznih sredstava Narodnoj banci Srbije u skladu sa unetim instrukcijama člana. Narodna banka Srbije obaveštava Centralni registar o promenama na računu putem elektronskog fajla.

Učitavanjem elektronskog fajla u sistemu Centralnog registra vrši se ažuriranje stanja obračunskog računa člana i brisanje rezervacije sredstava.

Centralni registar obaveštava člana o promenama na računu preko deviznog izvoda (elektronska poruka MT950).

47e Centralni registar neće sprovesti prenos finansijskih instrumenata i novčanih sredstava, odnosno transakcija dobija status neizvršene transakcije, u slučaju da:

1) na računu prodavca ne postoji dovoljna količina finansijskih instrumenata; odnosno na računu kupca ne postoji dovoljno novčanih sredstava;

2) postoje založnog prava na finansijskim instrumentima, osim u slučaju aktiviranja zaloge i prinudnog otkupa akcija;

3) postoji sudska ili druga blokada finansijskih instrumenata;

4) u drugim slučajevima u skladu sa zakonom.

Član Centralnog registra je dužan da dokumentaciju koju mu je dostavio klijent i na osnovu koje on daje naloge za prenos i plaćanje, dâ na uvid Centralnom registru, na njegov zahtev.

Prenos finansijskih instrumenata bez plaćanja

48. Centralni registar vrši prenos finansijskih instrumenata sa jednog računa na drugi bez plaćanja FOP (free of payment - FOP) na osnovu naloga za prenos primljenog preko člana Centralnog registra sa odgovarajućim dokazom o pravnom osnovu za prenos finansijskih instrumenata, u roku od tri radna dana od dana prijema urednog zahteva.

49. Prenos finansijskih instrumenata sa računa prethodnog na račun novog vlasnika vrši se na osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju, raspodeli imovine za života, pravosnažnog rešenja o nasleđivanju, pravosnažnog sudskog poravnanja i druge pravosnažne sudske odluke, odnosno odluke nadležnog organa.

Član Centralnog registra, kod koga lice koje prenosi finansijske instrumente ima otvoren račun, vrši unos naloga za prenos finansijskih instrumenata preko WEB korisničke aplikacije Centralnog registra.

50. Centralni registar vrši prenos finansijskih instrumenata na osnovu zaključenih likvidacionih ili stečajnih postupaka privrednih društava ili po drugom osnovu u skladu sa zakonom.

Centralni registar vrši prenos finansijskih instrumenata na osnovu pravosnažnog rešenja o zaključenom stečajnom postupku ili druge sudske odluke, kojom se nalaže Centralnom registru odgovarajući prenos finansijskih instrumenata.

U slučaju da likvidacijom privrednog društva finansijski instrumenti koji su bili u posedu tog društva dolaze u posed drugih lica koji postaju zakoniti imaoci tih finansijskih instrumenata, član Centralnog registra dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) odluku skupštine ili drugog organa o okončanju postupka likvidacije;

2) rešenje Agencije za privredne registre o sprovedenom postupku likvidacije;

3) odluka o podeli likvidacionog ostatka;

4) naloge za prenos finansijskih instrumenata overene od strane nalogodavca i člana Centralnog registra.

Prenos finansijskih instrumenata koji su bili u imovini privrednog subjekta brisanog iz Registra privrednih subjekata na osnovu prinudne likvidacije društva ili po drugom osnovu u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, Centralni registar vrši na osnovu sledeće dokumentacije dostavljene preko člana Centralnog registra:

1) zahtev vlasnika društva za prenos finansijskih instrumenata;

2) nalog za prenos finansijskih instrumenata overen od strane vlasnika društva i člana Centralnog registra;

3) rešenje Agencije za privredne registre o brisanju usled prinudne likvidacije;

4) BRISANO sa Izmenama i dopunama 10 broj 2-9/76-3 od 05.10.2022. godine.

51. Prenos finansijskih instrumenata sa računa prethodnog na račun finansijskih instrumenata novog vlasnika vrši se na osnovu pisanog ugovora o poklonu, odnosno ugovora o ustupanju finansijskih instrumenata bez naknade overenog u skladu sa zakonom kojim se uređuje overa potpisa i naloga za prenos finansijskih instrumenata koji daje poklonodavac, poklonoprimac ili drugo lice koje je na to ovlašćeno. Član Centralnog registra koji ima zaključen ugovor o otvaranju i vođenju računa finansijskih instrumenata sa poklonodavcem odnosno ustupiocem, vrši unos naloga za prenos finansijskih instrumenata preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra. U slučaju ugovora o poklonu, odnosno ugovora o ustupanju bez naknade kada je jedna od ugovornih strana Republika Srbija, prenos finansijskih instrumenata vrši se na osnovu ugovora, zaključka Vlade i naloga za prenos, pri čemu overa ugovora od strane nadležnog organa nije neophodna.

52. BRISANO sa Izmenama i dopunama 10 broj 2-9/33-2 od 18.01.2018. godine.

53. Centralni registar vrši prenos finansijskih instrumenata sa vlasničkog računa finansijskih instrumenata osnivača odnosno ulagača na vlasnički račun finansijskih instrumenata privrednog subjekta u slučaju osnivanja, odnosno povećanja kapitala privrednog subjekta koji nije akcionarsko društvo ulogom u pravima - finansijskim instrumentima.

Uz zahtev, član Centralnog registra dostavlja osnivački akt i/ili odluku o osnivanju privrednog subjekta, odnosno o povećanju kapitala privrednog subjekta iz stava 1. ove tačke, rešenje Agencije za privredne registre o upisu kapitala odnosno povećanja kapitala privrednog subjekta, dokaz o objavi procene vrednosti u Agenciji za privredne registre i nalog za prenos overen od strane nalogodavca.

U slučaju da, u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, odbor direktora, odnosno nadzorni odbor ako je upravljanje društvom dvodomno, donese odluku da se ne vrši procena vrednosti nenovčanog uloga, izdavalac, pored propisane dokumentacije i pomenute odluke, Centralnom registru dostavlja i:

1) potvrdu predsednika odbora direktora, odnosno nadzornog odbora ako je upravljanje društvom dvodomno, koja obavezno sadrži elemente propisane članom 58. zakona o privrednim društvima;

2) rešenje Agencije za privredne registre o registraciji potvrde predsednika odbora direktora, odnosno nadzornog odbora.

Ukoliko ima više osnivača odnosno ulagača, nalozi za prenos se dostavljaju na elektronskom mediju (CD), i primopredaja se vrši komisijski na način propisan ovim Pravilima poslovanja. Pored propisane dokumentacije, član Centralnog registra dostavlja izjavu pod krivičnom i materijalnom odgovornošću da se nalozi za prenos osnivača odnosno ulagača nalaze kod tog člana.

Shodna primena navedene tačke i u slučaju uloga u pravima u strana pravna lica.

54. Prenos finansijskih instrumenata sa računa zajmodavca na račun finansijskih instrumenata zajmoprimca vrši se na osnovu overenog ugovora o pozajmljivanju i naloga za prenos finansijskih instrumenata koji je overen od strane lica koje prenosi finansijske instrumente - zajmodavac. Član Centralnog registra koji vodi račun finansijskih instrumenata zajmodavca, vrši unos naloga za prenos finansijskih instrumenata preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra.

55. Centralni registar vrši prenos hartija od vrednosti po osnovu statusne promene u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, a na osnovu zahteva i sledeće dokumentacije:

1) ugovor o statusnoj promeni ili plan podele koji je usvojio odbor direktora, odnosno nadzorni odbor ukoliko je upravljanje društvom dvodomno;

2) rešenje Agencije za privredne registre o registraciji osnivanja, odnosno povećanja kapitala društva sticaoca, u skladu sa zakonom o registraciji;

3) rešenje Agencije za privredne registre o registraciji brisanja, odnosno smanjenja kapitala društva prenosioca;

4) odobrenje Narodne banke Srbije, ukoliko se radi o statusnoj promeni banke, društva za osiguranje i društva za upravljanje dobrovoljnim penzionim fondom, davaoca lizinga i platne institucije;

5) odobrenje Komisije za hartije od vrednosti ukoliko se radi o statusnoj promeni brokersko-dilerskog društva, organizatora tržišta;

6) nalog za prenos finansijskih instrumenata.

56. Centralni registar vrši prenos akcija na račun finansijskih instrumenata Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva na osnovu odluke Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva o prenosu kapitala u slučaju neispunjavanja ugovora o prodaji društvenog kapitala.

57. Centralni registar vrši prenos akcija u slučaju ustupanja ugovora o prodaji društvenog kapitala na osnovu dokumentacije koju dostavlja član Centralnog registra:

1) pisani zahtev;

2) aneks ugovora o prodaji društvenog kapitala, ili ugovor o prodaji društvenog kapitala;

3) ugovor o ustupanju;

4) rešenje Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva za ustupanje ugovora o kupoprodaji društvenog kapitala;

5) nalog za prenos akcija.

58. Centralni registar vrši prenos akcija na račune zakonitih imalaca, na osnovu rešenja o verifikaciji kapitala nadležnog ministarstva. Uz rešenje, nadležno ministarstvo dostavlja Centralnom registru overen spisak akcionara na elektronskom mediju - kompakt disku (CD) i u papirnoj formi.

Član Centralnog registra - korporativni agent izdavaoca dostavlja Centralnom registru zahtev za upis akcija i rešenje nadležnog ministarstva, kao i elektronski medij - kompakt disk (CD) sa spiskom akcionara koji su izvršili uplate, na način propisan za primopredaju spiska zakonitih imalaca.

59. Centralni registar vrši prenos akcija sa računa konzorcijuma na račune zakonitih imalaca po osnovu ispunjenja obaveza iz ugovora o prodaji društvenog kapitala.

Član Centralnog registra dostavlja Centralnom registru zahtev za prenos na račune hartija od vrednosti zakonitih imalaca članova konzorcijuma i sledeću dokumentaciju:

1) ugovor o prodaji društvenog kapitala zaključen između Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva i kupca kapitala;

2) ugovor o konzorcijumu i aneks ugovora o konzorcijumu (broj akcija iskazan kao ceo broj);

3) rešenje Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva kojim je evidentirano brisanje založnog prava na akcijama navedenog izdavaoca u slučaju plaćanja u ratama;

4) potvrda Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva kojom se potvrđuje da je konzorcijum izvršio uplatu u skladu sa ugovorom u kupoprodaji u slučaju plaćanja ugovorene cene odmah;

5) nalog za prenos hartija od vrednosti, odnosno elektronski fajl koji se predaje na način propisan za komisijsku primopredaju podataka.

60. Centralni registar vrši prenos akcija na osnovu rešenja Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva kojim se akcije sa vlasničkog računa finansijskih instrumenata davaoca izjave prenose na vlasnički račun finansijskih instrumenata Akcionarskog fonda, u smislu zakona kojim se reguliše pravo na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije.

Prenos obveznica Republike Srbije izdatih po osnovu devizne štednje građana, vrši se na osnovu ugovora o prenosu tih obveznica i naloga za prenos potpisanog od strane prethodnog vlasnika.

Storno izvršenog naloga za prenos finansijskih instrumenata

60a Storniranje izvršenog naloga za prenos finansijskih instrumenata sa ili bez plaćanja, kao i naloga za upis i brisanje prava trećih lica, može se vršiti zbog greške prilikom unosa i realizacije naloga. Centralni registar može da vrši storniranje, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev člana Centralnog registra koji zastupa inicijatora storniranja naloga;

2) dokumentacija kojom se dokazuje učinjena greška.

KOMISIJSKA PRIMOPREDAJA NALOGA ZA PRENOS FINANSIJSKIH INSTRUMENATA BEZ PLAĆANJA

60b U slučaju da se nalozi za prenos finansijskih instrumenata dostavljaju putem elektronskog fajla (e-nalog) na kompakt disku - CD, primopredaja spiska lica iz naloga se vrši komisijski, pri čemu komisiju čine tri predstavnika Centralnog registra (u daljem tekstu: članovi komisije) i jedan predstavnik člana Centralnog registra koji vrši primopredaju e-naloga.

Član Centralnog registra uz kompakt disk (CD) dostavlja i sledeću dokumentaciju:

1) zahtev za prenos finansijskih instrumenata potpisan i overen od strane odgovornog lica člana Centralnog registra;

2) ovlašćenje za predstavnika člana Centralnog registra za komisijsku primopredaju;

3) spisak lica na CD-u, u formatu koji je propisan od strane Centralnog registra (e-nalog), pri čemu CD mora biti overen od strane ovlašćenog lica člana Centralnog registra;

4) izjavu člana Centralnog registra o tačnosti podataka u spisku lica, data pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću;

5) izjavu člana Centralnog registra da se nalozi za prenos finansijskih instrumenata nalaze kod njega, data pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću. Ova izjava se ne dostavlja u slučaju smanjenja kapitala u posedu akcionara;

6) izjavu izdavaoca o tačnosti podataka u spisku lica, data pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću, u slučaju da se vrši poništenje akcija u posedu akcionara i otuđenje sopstvenih akcija radi dodele;

7) spisak lica u štampanom obliku overen od strane izdavaoca, osim u slučaju smanjenja kapitala poništavanjem sopstvenih akcija.

Komisijska primopredaja podataka vrši se na način propisan tačkom 23. ovih Pravila.

Primarna prodaja finansijskih instrumenata na regulisanom tržištu/MTP

60v U slučaju primarne prodaje finansijskih instrumenata na regulisanom tržištu/MTP, član Centralnog registra, korporativni agent izdavaoca odnosno agent emisije, podnosi dokumentaciju koja se odnosi na upis finansijskih instrumenata na emisioni račun izdavaoca.

Nakon izvršene prodaje finansijskih instrumenata na regulisanom tržištu/MTP, regulisano tržište/MTP dostavlja Centralnom registru zaključnice sa podacima o kupcima prodatih finansijskih instrumenata.

Član Centralnog registra, korporativni agent izdavaoca, odnosno agent emisije, je dužan da, nakon izvršene prodaje, Centralnom registru dostavi izveštaj o ishodu javne ponude sa dokazom da je taj dokument dostavljen Komisiji za hartije od vrednosti.

Centralni registar vrši kliring i saldiranje finansijskih instrumenata i novca po DVP principu u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

Prenos finansijskih instrumenata sa plaćanjem

61. Centralni registar vrši prenos finansijskih instrumenata sa jednog računa na drugi istovremeno sa plaćanjem - DVP principu (Delivery versus Payment-DvP) na osnovu naloga za prenos finansijskih instrumenata i naloga za novčano plaćanje, primljenih preko članova Centralnog registra (depozitara finansijskih instrumenata i novca ugovornih strana u transakciji) i to u roku naznačenom u nalozima, a u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

Regulisano tržište/MTP dostavlja Centralnom registru elektronski fajl sa podacima o sklopljenim transakcijama sa finansijskim instrumentima (zaključnice). Na osnovu dobijenih zaključnica, Centralni registar prosleđuje elektronske poruke članovima Centralnog registra koji vode račune finansijskih instrumenata i novčane račune prodavaca i kupaca. Članovi Centralnog registra potvrđuju poruke slanjem elektronskih poruka Centralnom registru.

62. Centralni registar može u zaključnici koju mu je prosledilo regulisano tržište/MTP, na obrazloženi pisani zahtev člana Centralnog registra koji je učesnik u transakciji, menjati podatke o:

1) visini provizije investicionog društva, člana Centralnog registra,

2) broju računa finansijskih instrumenata (pogrešno uneta šifra člana Centralnog registra koji vodi račun finansijskih instrumenata ili vrsta računa finansijskih instrumenata klijenta), osim zbirnih i kastodi računa,

3) novčanom računu (pogrešno uneta šifra člana Centralnog registra koji vodi novčani račun klijenta).

Promena podataka u zaključnici iz stava 1. ove tačke bliže se uređuje Terminskim planom rada Centralnog registra.

Ukoliko prodavac na svom računu nema dovoljno finansijskih instrumenata, koji su predmet prodaje (na primer prodat pogrešan finansijski instrument ili uneti pogrešni podaci o prodavcu), ili u slučaju da kupac nema dovoljno novčanih sredstava za realizaciju kupovine finansijskih instrumenata, član Centralnog registra, posrednik u predmetnoj transakciji, upućuje Centralnom registru zahtev za promenu matičnih podataka klijenata. Promena matičnih podataka klijenata vrši se isključivo na način da se matični broj klijenta (brokerski posao) zameni matičnim brojem, člana Centralnog registra, posrednika u transakciji (dilerski posao).

63. U zaključnicama koje je regulisano tržište/MTP prosledilo Centralnom registru, nisu dozvoljene izmene:

1) matičnog broja klijenta kupca i prodavca, osim u slučaju iz tačke 62. stava 2.;

2) ISIN broja finansijskih instrumenata;

3) količine i cene finansijskih instrumenata.

Ako prodavac finansijskih instrumenata koji su bili predmet prodaje nema iste na svom računu finansijskih instrumenata (prodat pogrešan finansijski instrument ili uneti pogrešni podaci o prodavcu), ili ako kupac nema novčanih sredstava za kupljene finansijske instrumente, a član Centralnog registra ne preuzme obavezu u skladu sa tačkom 62. stav 2., Centralni registar aktivira druge vanredne procedure.

Za transakcije zaključene na regulisanom tržištu/MTP, Centralni registar vrši kliring i saldiranje finansijskih instrumenata i novca na datum iniciran od strane učesnika u transakciji, u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra. Prenos finansijskih instrumenata sa prodavca na kupca vrši se istovremeno sa prenosom novčanih sredstava sa kupca na prodavca po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP).

Ukoliko lice kupovinom akcija banke i drugih učesnika u skladu sa zakonom stekne 5% i više učešća u kapitalu banke i drugih učesnika u skladu sa zakonom, to lice je u obavezi da članu Centralnog registra, koji vodi njegov račun finansijskih instrumenata, dostavi potvrdu Narodne banke Srbije kojom se odobrava to sticanje učešća u kapitalu banke.

Ukoliko lice kupovinom akcija investicionog društva, odnosno organizatora tržišta i društva za upravljanje investicionim fondovima stiče kvalifikovano učešće u kapitalu tih pravnih subjekata, to lice je u obavezi da članu Centralnog registra, koji vodi njegov račun finansijskih instrumenata dostavi saglasnost Komisije za hartije od vrednosti kojom se odobrava to sticanje učešća u kapitalu.

64. Za transakcije zaključene na regulisanom tržištu/MTP omogućeno je da (budući) imalac finansijskih instrumenata proda iste pre saldiranja u Centralnom registru, odnosno pre nego što se one prenesu na njegov vlasnički račun finansijskih instrumenata kod istog depozitara - člana Centralnog registra.

Centralni registar vrši proveru stanja finansijskih instrumenata u zaključnicama dobijenim od regulisanog tržišta/MTP. Ukoliko je potencijalno stanje veće ili jednako prodatim finansijskim instrumentima, zaključnica je ispravna, a ukoliko je potencijalno stanje manje od prodatih finansijskih instrumenata, onda se evidentira greška i obaveštava se investiciono društvo radi sprovođenja vanredne procedure ili pozajmljivanja.

Nalozi za prenos finansijskih instrumenata po osnovu trgovanja van regulisanog tržišta/MTP ne mogu da se unesu preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra ukoliko prodavac nema dovoljnu količinu finansijskih instrumenata na svom vlasničkom računu, koja je umanjena za količinu finansijskih instrumenata za već unete naloge prodaje, čije saldiranje nije završeno.

Član Centralnog registra može za svoje klijente da prati potencijalno i stvarno stanje (dugovanje ili potraživanje) u periodu od T+0 do T+2.

Trgovanje finansijskim instrumentima van regulisanog tržišta/MTP

65. Van regulisanog tržišta/MTP može se trgovati dužničkim finansijskim instrumentima.

66. Van regulisanog tržišta/MTP može se trgovati finansijskim instrumentima koje je izdala Republika Srbija i Narodna banka Srbije.

67. Van regulisanog tržišta/MTP može se trgovati akcijama u skladu sa zakonom kojim se uređuje preuzimanje akcionarskih društava i zakonom kojim se uređuju privredna društva u sledećim slučajevima:

1) u postupku ponude za preuzimanje akcija;

2) u postupku prinudnog otkupa akcija;

3) u postupku ostvarivanja prava na prodaju akcija;

4) radi ostvarivanja posebnih prava nesaglasnih akcionara;

5) u postupku sticanja/otuđenja sopstvenih akcija.

68. Van regulisanog tržišta/MTP može se trgovati akcijama koje su izdale banke u sledećim slučajevima:

1) kada je zakoniti imalac tih akcija Republika Srbija;

2) kada je zakoniti imalac tih akcija Agencija za osiguranje depozita;

3) kada zakoniti imaoci tih akcija pisanim ugovorom ovlaste Agenciju za osiguranje depozita, da za njihovo ime i za njihov račun izvrši prodaju akcija trećem licu;

4) u postupku unovčenja imovine banaka u stečaju, odnosno likvidaciji, kada postupak stečaja odnosno likvidacije sprovodi Agencija za osiguranje depozita.

69. Van regulisanog tržišta/MTP može se trgovati akcijama koje su izdala društva za osiguranje, kada zakoniti imaoci tih akcija pisanim ugovorom ovlaste Agenciju za osiguranje depozita, da u njihovo ime i za njihov račun izvrši prodaju tih akcija.

70. Van regulisanog tržišta/MTP može se trgovati akcijama koje su izdali Centralni registar, berza i druga lica u finansijskom sektoru, kada je zakoniti imalac tih akcija Republika Srbija ili kada zakoniti imaoci tih akcija pisanim ugovorom ovlaste Republiku Srbiju, da u njihovo ime i za njihov račun izvrši prodaju tih akcija.

71. Van regulisanog tržišta/MTP može se trgovati akcijama akcionarskog društva:

1) akcijama koje su prenete Akcionarskom fondu, ili Agenciji za privatizaciju, odnosno nadležnom ministarstvu kao i akcijama pojedinačnih akcionara koji su pridružili svoje akcije Akcionarskom fondu, ili Agenciji za privatizaciju, odnosno nadležnom ministarstvu i nude ih na prodaju istovremeno sa Akcionarskim fondom ili Agencijom za privatizaciju, odnosno nadležnim ministarstvom;

2) akcijama čiji je zakoniti imalac Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje;

3) akcijama čiji je zakoniti imalac Republički fond za razvoj;

4) akcijama čiji je zakoniti imalac Republika Srbija.

72. Van regulisanog tržišta/MTP može da se trguje akcijama akcionarskog društva (nejavna društva, javna društva koja su u likvidaciji i stečaju i akcionarska društva čijim akcijama može da se trguje van regulisanog tržišta/MTP u skladu sa zakonom).

Investiciono društvo unosi nalog za prenos finansijskih instrumenata kojima se trguje na OTC tržištu preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra na osnovu sledeće dokumentacije:

1) kupoprodajni ugovor overen u skladu sa zakonom kojim se uređuje overa potpisa;

2) nalog za prenos overen od strane nalogodavca;

3) potvrda člana Centralnog registra, o obezbeđenim novčanim sredstvima od strane kupca finansijskih instrumenata;

4) potvrda nadležnog organa akcionarskog društva da je ispoštovana procedura propisana osnivačkim aktom tog društva (pravo preče kupovine) ili da je osnivačkim aktom propisan slobodan prenos akcija.

73. Van regulisanog tržišta/MTP može da se trguje akcijama koje zakoniti imalac (ponuđač) nudi na osnovu odobrenog prospekta za javnu ponudu.

Član Centralnog registra koji vodi račun hartija od vrednosti zakonitog imaoca- ponuđača dostavlja Centralnom registru zahtev za prenos hartija od vrednosti na račune zakonitih imalaca-kupaca kao i izveštaj o ishodu javne ponude sa dokazom da je taj dokument dostavljen Komisiji za hartije od vrednosti. Član Centralnog registra vrši unos naloga za prenos hartija od vrednosti i novca preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra.

74. Ako kupovinu, odnosno prodaju dužničkih hartija od vrednosti vrši Republika Srbija, odnosno Narodna banka Srbije, oni dostavljaju Centralnom registru elektronski fajl sa zaključenim transakcijama.

74a Centralni registar na osnovu elektronskih fajlova ili elektronskih naloga o zaključenim transakcijama van regulisanog tržišta/MTP formira elektronske poruke koje prosleđuje članovima Centralnog registra učesnicima u transakciji, koji su u obavezi da ih potvrde u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

Centralni registar vrši kliring i saldiranje po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP), na dan unet u nalogu.

Repo transakcije

75. Pod repo transakcijama podrazumeva se kupovina i prodaja finansijskih instrumenata na osnovu repo ugovora, u kojoj je jedna ugovorna strana (repo- prodavac) saglasna da proda finansijske instrumente drugoj ugovornoj strani (repo-kupac) koji je saglasan da plati repo-prodavcu kupovnu cenu, uz istovremenu obavezu da na dan reotkupa repo-kupac proda repo-prodavcu finansijske instrumente koje su predmet repo ugovora. Repo-prodavac izvršiće novčano plaćanje na dan reotkupa po unapred ugovorenoj reotkupnoj ceni.

Prenos finansijskih instrumenata po osnovu repo ugovora sa računa finansijskih instrumenata repo-prodavca na račun finansijskih instrumenata repo-kupca vrši se na osnovu overenog ugovora i naloga za prenos finansijskih instrumenata koji je overen od strane lica koje prenosi finansijske instrumente - repo-prodavac. Član Centralnog registra koji vodi račun finansijskih instrumenata repo-prodavca, vrši unos naloga za prenos finansijskih instrumenata preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra. Centralni registar na osnovu unetog naloga, prosleđuje elektronske poruke učesnicima u transakciji, koji su u obavezi da potvrde dobijene poruke.

76. Republika Srbija i Narodna banka Srbije sprovode repo transakcije sa finansijskim instrumentima u skladu sa propisima.

Po završenom repo trgovanju Republika Srbija i Narodna banka Srbije Centralnom registru dostavljaju elektronski fajl sa zaključenim repo transakcijama. Centralni registar prosleđuje elektronske poruke učesnicima u transakciji, koji su u obavezi da potvrde dobijene poruke.

77. Za repo transakcije Centralni registar vrši kliring i saldiranje finansijskih instrumenata i novca na datum iniciran od strane učesnika u transakciji, u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra. Prenos finansijskih instrumenata sa repo-prodavca na repo-kupca vrši se istovremeno sa prenosom novčanih sredstava sa repo-kupca na repo-prodavca po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP).

78. Na dan reotkupa, repo-kupac treba da ima na svom računu finansijske instrumente koji su bili predmet repo trgovanja, a repo-prodavac treba da obezbedi novčana sredstva za plaćanje istih.

Na dan reotkupa, po izvršenoj uplati novčanih sredstava od strane repo-prodavca, Centralni registar prosleđuje elektronske poruke učesnicima u transakciji, koji ih potvrđuju. Nakon potvrđenih poruka i uplate novčanih sredstava, Centralni registar vrši kliring i saldiranje po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP).

Centralni registar ne odgovara repo-prodavcu i repo-kupcu za bilo kakvu štetu koja može nastati zbog neizvršenja obaveza po osnovu repo ugovora ili zbog propusta člana Centralnog registra, koji zastupa učesnike u repo transakciji.

IX PONUDA ZA PREUZIMANJE AKCIJA

79. Ponuda za preuzimanje akcija je javna ponuda upućena svim akcionarima ciljnog društva za kupovinu svih akcija koje su izdate s pravom glasa, uz uslove i na način određen u skladu sa Zakonom o preuzimanju akcionarskih društava.

Ponuđač je u obavezi da zaključi ugovor sa članom Centralnog registra o vođenju depo računa ponuđača i sprovođenju postupka ponude za preuzimanje akcija.

Član Centralnog registra - koji deluje u ime i za račun ponuđača (agent ponuđača) dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) zahtev za objavljivanje ponude za preuzimanje akcija,

2) rešenje Komisije za hartije od vrednosti o odobrenju ponude za preuzimanje akcija,

3) tekst ponude za preuzimanje akcija u elektronskom i pisanom obliku (overen od strane ovlašćenih lica ponuđača i agenta - člana Centralnog registra),

4) skraćeni tekst ponude za preuzimanje akcija u elektronskom i pisanom obliku (overen od strane ovlašćenih lica ponuđača i agenta - člana Centralnog registra);

5) obaveštenje o korišćenju izuzetka od obaveze objavljivanja prospekta, propisanog odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala, u slučaju plaćanja drugim hartijama od vrednosti.

Centralni registar objavljuje preko svoje internet stranice obaveštenje i tekst ponude o preuzimanju akcija, a po zahtevu člana Centralnog registra - agenta ponuđača.

U slučaju konkurentske ponude ili izmene ponude za preuzimanje akcija shodno se primenjuju odredbe stava 2. ove tačke.

Svaku izmenu ponude, član Centralnog registra - agent ponuđača je obavezan da odmah dostavi Centralnom registru.

U slučaju konkurentske ponude rok prvobitne ponude se produžava do isteka važenja konkurentskih ponuda. U slučaju objavljivanja izmene ponude za preuzimanje akcija, rok važenja prvobitne ponude se produžava za sedam dana, s tim da ukupan rok važenja ponude bude u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje preuzimanje akcionarskih društava.

80. Centralni registar na zahtev člana Centralnog registra - agenta ponuđača, izdaje jedinstvenu evidenciju akcionara sa podacima o matičnom broju, nazivu i adresi akcionara, a za potrebe obaveštavanja akcionara o ponudi za preuzimanje akcija.

81. Zakoniti imaoci hartija od vrednosti daju nalog za deponovanje akcija članu Centralnog registra koji vodi njihov vlasnički račun, u slučaju da se odluče da prihvate javni poziv za preuzimanje akcija.

Akcionari koji su preneli svoje akcije na račun deponovanih hartija od vrednosti mogu dati nalog za povlačenje istih sa računa deponovanih hartija od vrednosti svakog radnog dana dok traje ponuda za preuzimanje akcija.

Članovi Centralnog registra, prosleđuju elektronske poruke Centralnom registru sa nalozima za deponovanje akcija ili za povlačenje deponovanih akcija, kontinuirano u vremenu trajanja ponude za preuzimanje akcija.

Na osnovu dobijenih naloga za prenos, Centralni registar vrši prenos sa vlasničkog računa hartija od vrednosti akcionara na račun deponovanih hartija od vrednosti ponuđača, ili obrnuto ako je u pitanju odustajanje od deponovanja akcija.

82. U skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje preuzimanje akcionarskih društava, ponuda za preuzimanje akcija je uspešno završena ako se na dan zatvaranja ponude na računu deponovanih hartija od vrednosti nalazi najmanje ona količina akcija koja je u ponudi za preuzimanje akcija navedena kao minimalan broj akcija koji ponuđač ima nameru da stekne. U slučaju da je deponovan veći broj akcija od minimalnog broja akcija iz ponude za preuzimanje, ponuđač je u obavezi da kupi sve deponovane akcije.

U skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje preuzimanje akcionarskih društava, ponuda za preuzimanje akcija nije uspela ako je na dan zatvaranja ponude deponovan manji broj akcija od minimalnog broja akcija iz ponude za preuzimanje akcija. U tom slučaju, Centralni registar deponovane akcije prenosi sa računa deponovanih hartija od vrednosti na vlasničke račune finansijskih instrumenata akcionara koji su te akcije deponovali.

Stavovi 1. i 2. ove tačke odnose se na uslovnu ponudu za preuzimanje akcija kojom je ponuđač naznačio minimalni broj akcija sa pravom glasa koji želi da stekne ponudom za preuzimanje akcija.

U slučaju bezuslovne ponude za preuzimanje akcija ponuđač stiče sve ponuđene akcije u ponudi za preuzimanje akcija.

Centralni registar na internet stranici prikazuje podatke o uspelim ponudama za preuzimanje akcionarskih društava i neuspelim uslovnim ponudama za preuzimanje akcija.

83. Kod povlačenja ponude za preuzimanje akcija, član Centralnog registra - agent ponuđača, dostavlja Centralnom registru obaveštenje o povlačenju ponude za preuzimanje akcija u pisanom i elektronskom obliku. Po zahtevu agenta ponuđača Centralni registar objavljuje preko svoje internet stranice obaveštenje o povlačenju ponude za preuzimanje akcija.

Član Centralnog registra preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra unosi podatke o povlačenju ponude za preuzimanje akcija. Centralni registar deponovane akcije prenosi sa računa deponovanih hartija od vrednosti na vlasničke račune finansijskih instrumenata akcionara koji su te akcije deponovali.

84. U slučaju obustave ponude za preuzimanje akcija na osnovu Rešenja Komisije za hartije od vrednosti, Centralni registar postupa po rešenju i deponovane akcije prenosi sa računa deponovanih hartija od vrednosti na vlasničke račune akcionara koji su deponovali akcije.

Ukoliko se ponuda za preuzimanje akcija obustavlja na osnovu Rešenja Komisije za hartije od vrednosti u periodu od T+0 do T+2, Centralni registar će opozvati elektronske poruke i izvršiti prenos deponovanih hartija od vrednosti na vlasničke račune akcionara koji su deponovali akcije.

85. Na dan zatvaranja ponude za preuzimanje akcija, član Centralnog registra koji vodi račun deponovanih hartija od vrednosti ponuđača, prosleđuje Centralnom registru elektronski fajl za zatvaranje ponude za preuzimanje akcija koji sadrži podatke o kupcu-ponuđaču, broju akcija za preuzimanje i ceni po akciji.

Ukoliko je ponuda za preuzimanje akcija uspešno završena, Centralni registar dostavlja elektronske poruke sa podacima o realizovanom deponovanju akcija članovima Centralnog registra koji vode vlasničke račune finansijskih instrumenata i novčane račune prodavaca i kupca-ponuđača.

Ukoliko je dan zatvaranja ponude za preuzimanje akcija neradni dan (subota, nedelja, državni ili verski praznik propisan zakonom kao neradni dan), dan zatvaranja ponude za preuzimanje akcija pomera se na prvi radni dan.

Plaćanje po osnovu uspešno završene ponude za preuzimanje akcija može se vršiti u novcu i u finansijskim instrumentima.

Nakon izvršenog saldiranja hartija od vrednosti i novca, kao i u slučaju neuspele ponude, Centralni registar vrši gašenje depo, odnosno depozitnog računa.

86. Ako se plaćanje vrši u finansijskim instrumentima (u celosti, ili delimično), Centralni registar otvara i vodi ponuđaču depozitni račun finansijskih instrumenata na kojem su položeni finansijski instrumenti kojima se vrši plaćanje po osnovu ponude za preuzimanje akcija. Polaganje finansijskih instrumenata na depozitni račun vrši se na osnovu naloga za prenos overenog od strane ovlašćenog lica ponuđača i člana Centralnog registra - agenta ponuđača. U toku trajanja ponude za preuzimanje akcija, ponuđač ne može raspolagati tim finansijskim instrumentima.

87. Na dan zatvaranja ponude za preuzimanje akcija, Centralni registar dostavlja elektronske poruke učesnicima u postupku ponude za preuzimanje akcija. Članovi Centralnog registra su u obavezi da odgovore na te poruke. Centralni registar vrši kliring i saldiranje po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP) u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu Centralnog registra.

U slučaju da se plaćanje vrši finansijskim instrumentima, član Centralnog registra -agent ponuđača dostavlja Centralnom registru elektronskim putem naloge za prenos finansijskih instrumenata sa depozitnog računa ponuđača na vlasničke račune finansijskih instrumenata akcionara - prodavaca.

X STICANJE SOPSTVENIH AKCIJA

88. Akcionarsko društvo koje, u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuju privredna društva, namerava da stiče sopstvene akcije putem ponude svim akcionarima dužno je da Centralnom registru, preko člana Centralnog registra dostavi:

1) odluku akcionarskog društva o sticanju sopstvenih akcija;

2) tekst ponude za sticanje sopstvenih akcija u pisanom i elektronskom obliku;

3) odobrenje Narodne banke Srbije, ukoliko banka stiče sopstvene akcije;

4) BRISANO sa Izmenama i dopunama 10 broj 2-9/76-3 od 05.10.2022. godine;

5) dokaz o otvorenom računu deponovanih hartija od vrednosti na kojem će biti deponovane akcije na koje se ta ponuda odnosi;

6) dokaz o obezbeđenim novčanim sredstvima ili garancije banke.

U slučaju da akcionarsko društvo stiče sopstvene akcije radi raspodele zaposlenima u društvu ili povezanom društvu ili za nagrađivanje članova odbora direktora, odnosno izvršnog i nadzornog odbora, ali najviše do 5% bilo koje klase akcija u toku poslovne godine, odluka skupštine akcionarskog društva/odbora direktora, odnosno nadzornog odbora (pod uslovom da je statutom predviđeno da odbor direktora, odnosno nadzorni odbor može da donese takvu odluku) obavezno sadrži, između ostalog, i spisak lica kojima se dodeljuju sopstvene akcije. uz ovu odluku akcionarsko društvo dostavlja izjavu da su izdvojene rezerve za ove namene.

Tekst ponude za sticanje sopstvenih akcija sadrži sledeće podatke:

1) vrsta, klasa i broj akcija koje akcionarsko društvo želi da stekne,

2) cena po jednoj akciji,

3) način i rok isplate cene i

4) rok trajanja ponude koji ne može biti kraći od 15 dana.

Po zahtevu člana Centralnog registra, Centralni registar objavljuje preko svoje internet stranice obaveštenje i tekst ponude za sticanje sopstvenih akcija.

Zakoniti imaoci akcija, na koje se ponuda za sticanje sopstvenih akcija odnosi, mogu deponovati akcije u roku utvrđenom u toj ponudi, davanjem naloga za prenos na račun deponovanih akcija, ali ih i povući nalogom za prenos sa računa deponovanih hartija od vrednosti u toku trajanja ponude za sticanje sopstvenih akcija.

89. Ako je po isteku roka za sticanje sopstvenih akcija deponovan veći broj akcija od broja navedenog u ponudi i ukoliko akcionarsko društvo-ponuđač prihvata višak deponovanih akcija, to društvo je dužno da uz pisano obaveštenje dostavi Centralnom registru, preko člana Centralnog registra, dokaz o postojanju dodatnih sredstava ili garancije banke, potrebnih radi plaćanja tog viška deponovanih akcija.

Ako akcionarsko društvo ne prihvata višak deponovanih akcija, Centralni registar vrši prenos viška deponovanih akcija sa računa deponovanih hartija od vrednosti akcionarskog društva proporcionalno svakom akcionaru koji je deponovao akcije. Pri obračunu broja akcija uzima se celi broj akcija srazmerno od svakog akcionara koji je deponovao akcije. U slučaju srazmernog proporcionalnog vraćanja viška akcija u odnosu na deponovane akcije, Centralni registar može formirati korektivne naloge radi realizacije tačnog broja akcija, koje društvo želi da preuzme.

U slučaju izmene ponude za sticanje sopstvenih akcija (izmene cene, roka trajanja sticanja) potrebno je dostaviti dokumentaciju u skladu sa tačkom 88. ovih Pravila poslovanja.

90. Na dan zatvaranja ponude za sticanje sopstvenih akcija, Centralni registar prosleđuje elektronske poruke članovima Centralnog registra koji vode račune finansijskih instrumenata i novčane račune klijenata. Članovi Centralnog registra potvrđuju poruke slanjem elektronskih poruka Centralnom registru.

Centralni registar vrši kliring i saldiranje po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP) u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

90a Nakon izvršenog saldiranja hartija od vrednosti i novca po osnovu ponude za sticanje sopstvenih akcija, Centralni registar vrši gašenje depo računa.

Gašenje depo računa vrši se i u slučaju neuspele ponude za sticanje sopstvenih akcija.

90b Centralni registar objavljuje na svojoj internet stranici podatke o uspešno realizovanim ponudama za sticanje sopstvenih akcija.

90v U slučaju sticanja sopstvenih akcija javnog akcionarskog društva, ukupna nominalna vrednost, odnosno računovodstvena vrednost kod akcija bez nominalne vrednosti tako stečenih akcija, uključujući i ranije stečene sopstvene akcije, u skladu sa zakonskim odredbama kojim se uređuju privredna društva, ne sme da prelazi 10% osnovnog kapitala društva.

XI OTKUP AKCIJA OD NESAGLASNIH AKCIONARA

91. U cilju otkupa akcija od nesaglasnih akcionara korporativni agent izdavaoca unosi nalog za prenos akcija preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra, a na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev akcionarskog društva za isplatu nesaglasnih akcionara;

2) zahtev za ostvarivanje prava na otkup akcija nesaglasnog akcionara;

3) potvrda člana Centralnog registra koji vodi novčani račun akcionarskog društva o obezbeđenim novčanim sredstvima za plaćanje akcija nesaglasnim akcionarima.

Centralni registar vrši kliring i saldiranje hartija od vrednosti i novca u skladu sa zahtevom i dostavljenim podacima po DVP principu.

Novčana sredstva se prenose članovima Centralnog registra, koji vode račune finansijskih instrumenata nesaglasnih akcionara, na kojima su evidentirane akcije koje se otkupljuju.

91a U cilju prenosa akcija sa nesaglasnog akcionara na izdavaoca na osnovu sudske odluke, a u slučaju da je prenos novčanih sredstava na nesaglasnog akcionara već izvršen, nesaglasni akcionar ili izdavalac, preko člana Centralnog registra dostavlja:

1) zahtev za prenos akcija sa nesaglasnog akcionara na izdavaoca;

2) nalog za prenos sa vlasničkog računa finansijskih instrumenata nesaglasnog akcionara na vlasnički račun finansijskih instrumenata izdavaoca, overen od strane nesaglasnog akcionara;

3) predmetnu sudsku odluku;

4) dokaz o uplati novčanih sredstava od strane izdavaoca na račun nesaglasnog akcionara.

XII SMANJENJE OSNOVNOG KAPITALA AKCIONARSKOG DRUŠTVA

92. Akcionarsko društvo podnosi Centralnom registru zahtev za smanjenje osnovnog kapitala preko korporativnog agenta, u slučajevima:

1) povlačenja i poništenja akcija u posedu akcionara;

2) poništenja sopstvenih akcija društva;

3) smanjenja nominalne vrednosti akcija ili računovodstvene vrednosti kod akcija bez nominalne vrednosti.

Zahtev se dostavlja Centralnom registru u roku od pet radnih dana od dana registracije odluke o smanjenju kapitala u skladu sa zakonom o registraciji.

93. U slučaju smanjenja broja akcija po osnovu povlačenja i poništenja akcija u posedu akcionara, akcionarsko društvo preko korporativnog agenta dostavlja:

1) zahtev akcionarskog društva za smanjenje kapitala povlačenjem i poništenjem akcija u posedu akcionara;

2) odluku o smanjenju osnovnog kapitala povlačenjem i poništenjem akcija, koju donosi skupština akcionara tog društva;

3) rešenje Agencije za privredne registre o registraciji odluke o smanjenju kapitala;

4) naloge za prenos akcija sa računa finansijskih instrumenata akcionara, koji se dostavljaju na elektronskom mediju (CD), a primopredaja se vrši komisijski na način propisan tačkom 60b ovih Pravila poslovanja;

5) izjava o ispunjenosti zakonom propisanih uslova za smanjenje kapitala, koju daje:

- direktor ili predsednik odbora direktora ukoliko je upravljanje društvom jednodomno,

- direktor, odnosno predsednik izvršnog odbora, kao i predsednik nadzornog odbora, ukoliko je upravljanje društvom dvodomno,

6) evidencija o suvlasnicima akcija u skladu sa tačkom 32. ovih Pravila, u slučaju da neki od akcionara postaju vlasnici manje od jedne akcije ili da se deo akcija koje su predmet povlačenja i poništenja vode na računu suvlasništva.

U slučaju smanjenja kapitala koje je društvo bilo dužno da sprovede poštujući odredbe zakona kojim se uređuju privredna društva u vezi sa zaštitom poverilaca, nakon isteka perioda objave odluke o smanjenju kapitala u Agenciji za privredne registre, u neprekidnom trajanju od tri meseca, uz napred propisanu dokumentaciju iz stava 1. ove tačke, akcionarsko društvo Centralnom registru dostavlja i sledeću dokumentaciju:

1) dokaz o objavljivanju odluke o smanjenju osnovnog kapitala;

2) izjava o ispunjenosti zakonom propisanih uslova za smanjenje kapitala u vezi sa zaštitom poverilaca iz člana 322. Zakona o privrednim društvima.

Dokumentacija iz stava 1. tač. 2) i 3) ove tačke ne dostavlja se u slučaju smanjenja kapitala usled statusne promene izdvajanja (izdvajanje uz osnivanje, izdvajanje uz pripajanje i mešovito izdvajanje).

Centralni registar na osnovu podnetog zahteva i dostavljene dokumentacije vrši poništaj akcija u posedu akcionara, u roku od tri radna dana od dana prijema urednog zahteva.

94. U slučaju smanjenja broja akcija po osnovu poništenja sopstvenih akcija, akcionarsko društvo, preko korporativnog agenta, dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) zahtev akcionarskog društva za smanjenje kapitala poništenjem sopstvenih akcija;

2) odluka tog društva o smanjenju osnovnog kapitala poništenjem sopstvenih akcija;

3) rešenje Agencije za privredne registre o registraciji odluke o smanjenju kapitala;

4) izjava o ispunjenosti zakonom propisanih uslova za smanjenje kapitala iz tačke 93. stav 1. tačka 5) ovih Pravila poslovanja;

5) nalog za prenos sopstvenih akcija akcionarskog društva na račun okončanja emisije.

U slučaju smanjenja kapitala koje je društvo bilo dužno da sprovede poštujući odredbe zakona kojim se uređuju privredna društva u vezi sa zaštitom poverilaca, primenjuju se odredbe tačke 93. stav 2. ovih Pravila poslovanja.

Centralni registar na osnovu podnete dokumentacije vrši poništaj sopstvenih akcija akcionarskog društva, u roku od tri radna dana od dana prijema urednog zahteva.

95. U slučaju smanjenja nominalne ili računovodstvene vrednosti, kod akcija bez nominalne vrednosti, akcionarsko društvo, preko korporativnog agenta, dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) zahtev akcionarskog društva za smanjenje kapitala smanjenjem nominalne, odnosno računovodstvene vrednosti akcija kod akcija bez nominalne vrednosti;

2) zahtev za dodelu CFI koda i ISIN broja;

3) zahtev za upis emisije na emisioni račun izdavaoca;

4) odluka skupštine akcionara tog društva;

5) rešenje agencije za privredne registre o registraciji odluke o smanjenju kapitala;

6) izjava o ispunjenosti zakonom propisanih uslova za smanjenje kapitala iz tačke 93. stav 1. tačka 5) ovih Pravila poslovanja.

U slučaju smanjenja kapitala koje je društvo bilo dužno da sprovede poštujući odredbe zakona kojim se uređuju privredna društva u vezi sa zaštitom poverilaca, primenjuju se odredbe tačke 93. stav 2. ovih Pravila poslovanja.

Spisak lica se ne dostavlja s obzirom da ne dolazi do promene broja akcija u posedu zakonitih imalaca.

Dokumentacija iz stava 1. tač. 4) i 5) ove tačke ne dostavlja se u slučaju smanjenja kapitala usled statusne promene izdvajanja (izdvajanje uz osnivanje, izdvajanje uz pripajanje i mešovito izdvajanje).

Centralni registar na osnovu dostavljene dokumentacije vrši smanjenje kapitala smanjenjem nominalne odnosno računovodstvene vrednosti akcija, u roku od tri radna dana od dana prijema urednog zahteva.

95a U slučaju da se smanjenje kapitala akcionarskog društva sprovodi uz istovremeno povećanje, korporativni agent dostavlja dokumentaciju na način propisan ovim Pravilima, a zavisno od načina smanjenja i povećanja kapitala.

96. U slučaju povlačenja i poništaja akcija zbog neuplate, odnosno neunošenja uloga, akcionarsko društvo, preko korporativnog agenta, dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) zahtev za povlačenje i poništaj akcija;

2) odluku o povlačenju i poništaju akcija;

3) rešenje Agencije za privredne registre o registraciji odluke o povlačenju i poništaju akcija;

4) spisak lica čije se akcije povlače i poništavaju.

Centralni registar na osnovu dostavljene dokumentacije vrši poništaj akcija koje nisu uplaćene u celosti, odnosno za koje nenovčani ulog nije unet u društvo, u roku od tri radna dana od dana prijema urednog zahteva.

XIII PRINUDNI OTKUP AKCIJA I PRAVO NA PRODAJU AKCIJA

Prinudni otkup akcija

97. Kada na predlog akcionara koji ima najmanje 90% osnovnog kapitala akcionarskog društva i koji ima najmanje 90% glasova svih akcionara koji poseduju obične akcije (otkupilac), skupština akcionara donese odluku o prinudnom otkupu svih akcija preostalih akcionara, bez obzira na terete, zabrane raspolaganja, ograničenja i prava trećih lica na tim akcijama, potrebno je da izdavalac preko korporativnog agenta dostavi Centralnom registru:

1) zahtev za sprovođenje postupka prinudnog otkupa akcija;

2) odluku skupštine akcionara o prinudnom otkupu akcija, u roku od pet radnih dana od dana registracije;

3) rešenje Agencije za privredne registre o registrovanoj odluci;

4) izjavu otkupioca o povezanim licima sa otkupiocem u periodu od najmanje godinu dana pre donošenja odluke o prinudnom otkupu;

5) potvrdu člana Centralnog registra, o obezbeđenim novčanim sredstvima otkupioca za kupovinu akcija od preostalih akcionara, u roku od tri radna dana od dana dostavljanja odluke skupštine;

6) obaveštenje izdavaoca o prinudnom otkupu akcija u elektronskom i pisanom obliku, koje Centralni registar objavljuje na internet stranici Centralnog registra.

98. Ako je otkupilac ispunio uslov za prinudni otkup akcija putem ponude za preuzimanje akcija, izdavalac u ime otkupioca ima pravo da u roku od tri meseca od dana isteka ponude za preuzimanje akcija podnese Centralnom registru zahtev za prinudni otkup akcija po uslovima iz ponude za preuzimanje.

99. Narednog radnog dana od dana prijema urednog zahteva za sprovođenje prinudnog otkupa Centralni registar na svojoj internet stranici objavljuje obaveštenje o započetom postupku prinudnog otkupa akcija.

Narednog radnog dana od dana objavljivanja obaveštenja korporativni agent izdavaoca unosi elektronski nalog preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra i potvrđuje sprovođenje postupka prinudnog otkupa. Centralni registar formira elektronske poruke koje prosleđuje:

1) članovima Centralnog registra koji vode račune finansijskih instrumenata akcionara čije su akcije predmet prinudnog otkupa;

2) članu Centralnog registra koji vodi novčani račun otkupioca i

3) članu Centralnog registra koji vodi račun finansijskih instrumenata otkupioca.

99a Centralni registar vrši kliring i saldiranje po DVP principu (delivery versus payment-DVP) u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

Novčana sredstva se prenose članovima Centralnog registra, koji vode račune finansijskih instrumenata akcionara na kojima su evidentirane akcije koje su predmet prinudnog otkupa.

Za akcionare čije se akcije vode na privremenom računu kod Centralnog registra, Centralni registar prenosi novčana sredstva članu Centralnog registra - korporativnom agentu izdavaoca.

Centralni registar vrši prenos akcija na otkupioca bez tereta, zabrane raspolaganja, ograničenja i prava trećih lica na akcijama.

99b U slučaju prinudnog otkupa akcija na kojima je upisano založno pravo, a zalogoprimac je pokrenuo postupak prodaje, Centralni registar vrši isplatu novčanih sredstava po osnovu prinudnog otkupa tih založenih akcija na račun člana koji je pokrenuo postupak prodaje na zahtev zalogoprimca.

U slučaju prinudnog otkupa akcija na kojima je upisano založno pravo, a zalogoprimac nije pokrenuo postupak prodaje, Centralni registar vrši isplatu novčanih sredstava po osnovu prinudnog otkupa tih založenih akcija na račun člana koji vodi račun hartija od vrednosti zalogodavca.

U slučaju prinudnog otkupa akcija akcionara sa nepotpunim ili pogrešnim matičnim podacima, Centralni registar vrši isplatu novčanih sredstava u zbirnom iznosu na račun korporativnog agenta izdavaoca.

U slučaju prinudnog otkupa akcija kod kojih je upisano založno pravo i zabrana raspolaganja ili privremena mera u skladu sa odlukom nadležnog organa, Centralni registar prenosi novčana sredstva korporativnom agentu izdavaoca.

99v Centralni registar obaveštava korporativnog agenta izdavaoca o nadležnom organu na čiji zahtev je upisano založno pravo i zabrana raspolaganja ili privremena mera na akcijama koje su predmet prinudnog otkupa, a u cilju daljeg prenosa sredstava tom organu.

Istovremeno Centralni registar obaveštava nadležni organ, na čiji zahtev je upisano založno pravo i zabrana raspolaganja ili privremena mera na akcijama koje su predmet prinudnog otkupa, o izvršenom prenosu akcija po osnovu prinudnog otkupa, kao i o korporativnom agentu izdavaoca na čiji račun su preneta sredstva po izvršenom prinudnom otkupu.

99g U slučaju da član Centralnog registra kome su preneta novčana sredstva po osnovu prinudnog otkupa akcija, ne može da utvrdi podatke o akcionarima, dužan je da, u roku od 10 radnih dana od dana saldiranja prinudnog otkupa, odgovarajuća novčana sredstva po osnovu prinudnog otkupa vrati korporativnom agentu izdavaoca, uz dostavu specifikacije kome sredstva od prinudnog otkupa nisu isplaćena i u kom iznosu.

U slučaju da ni korporativni agent izdavaoca nije u mogućnosti da sredstva dalje rasporedi akcionarima kojima sredstva pripadaju, dužan je da, u roku od 15 radnih dana od dana saldiranja prinudnog otkupa, odgovarajuća novčana sredstva po osnovu prinudnog otkupa vrati otkupiocu, uz dostavu specifikacije kome sredstva od prinudnog otkupa nisu isplaćena i u kom iznosu.

U slučaju da korporativni agent izdavaoca nije u mogućnosti da novčana sredstva po osnovu prinudnog otkupa akcija kod kojih je upisano založno pravo i zabrana raspolaganja ili privremena mera, u skladu sa odlukom nadležnog organa, prenese nadležnom organu, dužan je da, u roku od 30 radnih dana od dana saldiranja prinudnog otkupa, odgovarajuća novčana sredstva po osnovu prinudnog otkupa vrati otkupiocu, uz dostavu specifikacije kome sredstva od prinudnog otkupa nisu isplaćena i u kom iznosu i o tome istovremeno obavesti nadležni organ.

Pravo na prodaju akcija

100. Kontrolni akcionar koji stekne akcije koje predstavljaju najmanje 90% osnovnog kapitala društva i koji ima najmanje 90% glasova svih akcionara koji poseduju obične akcije obavezan je da kupi akcije svakog od preostalih akcionara na njihov pisani zahtev.

Član Centralnog registra, koji vodi račun finansijskih instrumenata akcionara, sprovodi postupak prava na prodaju akcija na osnovu zahteva i sledeće dokumentacije:

1) zahtev za prodaju akcija upućen akcionarskom društvu;

2) nalog za prenos sa vlasničkog računa finansijskih instrumenata akcionara na vlasnički račun finansijskih instrumenata kontrolnog akcionara, overen od strane akcionara na način propisan tačkom 4. ovih Pravila poslovanja;

3) potvrda akcionarskog društva o iznosu utvrđene cene akcija društva u skladu sa zakonom, odnosno odluka suda, u slučaju da društvo nije utvrdilo tu vrednost;

4) potvrda banke, člana Centralnog registra o obezbeđenim novčanim sredstvima kontrolnog akcionara za kupovinu akcija od preostalih akcionara.

101. Ako je kontrolni akcionar, putem ponude za preuzimanje akcija, stekao najmanje 90% osnovnog kapitala akcionarskog društva, i ima najmanje 90% glasova svih akcionara koji poseduju obične akcije, onda preostali akcionari imaju pravo na prodaju svojih akcija po uslovima iz ponude za preuzimanje akcija, u roku od tri meseca od dana isteka ponude za preuzimanje akcija.

102. Centralni registar na osnovu unetih naloga formira i prosleđuje elektronske poruke učesnicima u transakciji. Centralni registar vrši kliring i saldiranje po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP) na dan unet u nalogu.

XIIIA ISPLATA RAZLIKE U CENI AKCIJA

102a Centralni registar vrši isplatu razlike u ceni akcija ako sud pravosnažnom odlukom obaveže kupca akcija da isplati razliku do pune vrednosti akcija ili ako ponuđač ima obavezu isplate razlike u ceni u skladu sa zakonom. Član Centralnog registra dostavlja sledeću dokumentaciju:

1) zahtev isplatioca za sprovođenje isplate razlike u ceni akcija;

2) dokument o iznosu utvrđene razlike u ceni akcija društva u skladu sa zakonom (pravosnažna odluka suda, izjava izdavaoca data pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću ili drugi dokument o razlici u ceni kojim se nedvosmisleno utvrđuje iznos i osnov isplate);

3) potvrda člana Centralnog registra o obezbeđenim novčanim sredstvima za isplatu;

4) podaci o članovima (depozitari novca) kod kojih se vode novčani računi klijenata, kojima se vrši isplata razlike u ceni;

5) spisak lica kojima će se izvršiti isplata razlike u ceni na elektronskom mediju - kompakt disku (CD), pri čemu CD, kao i spisak u pisanoj formi mora biti overen od strane ovlašćenog lica člana Centralnog registra i isplatioca.

XIV OTUĐENJE SOPSTVENIH AKCIJA

103. Kada se prodaja (otuđenje) sopstvenih akcija vrši putem ponude svim akcionarima koji ostvaruju svoje pravo prečeg upisa u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuju privredna društva, izdavalac tih akcija je dužan da Centralnom registru, preko člana Centralnog registra dostavi:

1) pisani zahtev;

2) odluku akcionarskog društva o prodaji (otuđenju) sopstvenih akcija;

3) tekst ponude o prodaji (otuđenju) sopstvenih akcija (u pisanom i elektronskom obliku).

Tekst ponude za prodaju (otuđenje) sopstvenih akcija Centralni registar objavljuje preko svoje internet stranice.

Zakoniti imaoci akcija, na koje se ponuda za prodaju (otuđenje) sopstvenih akcija odnosi, mogu izvršiti upis i uplatu akcija u roku utvrđenom u ponudi, davanjem naloga za kupovinu akcija. Član Centralnog registra kod kojeg je vršen upis prosleđuje Centralnom registru elektronski fajl sa nalozima kupovine akcija.

Kliring i saldiranje po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP), sprovodi se u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

104. Kada se otuđenje sopstvenih akcija vrši radi raspodele zaposlenima u društvu ili povezanom društvu, ili za nagrađivanje članova odbora direktora, odnosno izvršnog i nadzornog odbora u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuju privredna društva, izdavalac tih akcija je dužan da Centralnom registru, preko člana Centralnog registra dostavi:

1) zahtev člana Centralnog registra za (otuđenje) sopstvenih akcija;

2) odluku o otuđenju sopstvenih akcija u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuju privredna društva;

3) izjavu akcionarskog društva da se otuđenje sopstvenih akcija vrši licima prema spisku iz odluke o sticanju tih akcija;

4) nalog za prenos sopstvenih akcija akcionarskog društva; u slučaju da se nalog dostavlja na elektronskom mediju (CD) primopredaja se vrši komisijski na način propisan tačkom 60b ovih Pravila poslovanja.

XIVA PRENOS VLASNIŠTVA NA AKCIJAMA NA OSNOVU UGOVORA O PRODAJI KAPITALA U SKLADU SA ZAKONOM O PRIVATIZACIJI

104a Centralni registar vrši prenos vlasništva na akcijama na osnovu ugovora o prodaji kapitala u skladu sa Zakonom o privatizaciji. Član Centralnog registra, u ime i za račun prodavca akcija u postupku prodaje kapitala subjekta privatizacije, dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) zahtev za saldiranje finansijskih instrumenata i novca;

2) ugovor o prodaji kapitala subjekta privatizacije;

3) potvrdu člana Centralnog registra, koji zastupa kupca kapitala, o obezbeđenim novčanim sredstvima za realizaciju transakcije;

4) potpisan i overen nalog za prenos finansijskih instrumenata sa plaćanjem;

5) ovlašćenje za lice koje je potpisalo nalog za prenos finansijskih instrumenata.

Centralni registar vrši kliring i saldiranje po DVP principu (delivery versus payment-DVP) u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada.

Centralni registar po službenoj dužnosti, u skladu sa Zakonom o privatizaciji, vrši upis založnog prava u korist Agencije za privatizaciju, odmah nakon prenosa kapitala subjekta privatizacije u korist kupca kapitala.

XV PRIDRUŽIVANJE AKCIJA AKCIONARA PAKETU AKCIJA AKCIONARSKOG FONDA ILI AGENCIJE ZA PRIVATIZACIJU, ODNOSNO NADLEŽNOG MINISTARSTVA

105. Član Centralnog registra u ime i za račun svog klijenta (Akcionarskog fonda, ili Agencije za privatizaciju, odnosno nadležnog ministarstva) dostavlja zahtev Centralnom registru i dokumentaciju za pridruživanje (deponovanje) akcija akcionara Akcionarskom fondu ili Agenciji za privatizaciju, odnosno nadležnom ministarstvu:

1) ugovor o pružanju usluga u pripremi i realizaciji ponude za pridruživanje akcija koji Akcionarski fond, ili Agencija za privatizaciju, odnosno nadležno ministarstvo zaključuje sa članom Centralnog registra;

2) zahtev člana Centralnog registra za otvaranje računa za pridruživanje (račun deponovanja);

3) javni poziv za pridruživanje akcija u pisanoj formi overen od strane ovlašćenih lica;

4) tekst ponude za pridruživanje u pisanom i elektronskom obliku.

Tekst ponude za pridruživanje (deponovanje) akcija Centralni registar objavljuje preko svoje internet stranice. Članovi Centralnog registra obaveštavaju o ponudi za pridruživanje akcionare na koje se to pridruživanje odnosi, a sa kojima imaju sklopljen ugovor o otvaranju i vođenju računa hartija od vrednosti.

106. Zakoniti imaoci akcija na koje se ponuda za pridruživanje (deponovanje) akcija odnosi mogu deponovati akcije u roku utvrđenom u toj ponudi, davanjem naloga za prenos akcija kod člana Centralnog registra, odnosno davanjem naloga za povlačenje u slučaju odustajanja od pridruživanja akcija. Istekom roka za deponovanje zakoniti imalac akcija ne može dati nalog za povlačenje istih.

107. Nakon zaključenog kupoprodajnog ugovora između Akcionarskog fonda, odnosno nadležnog ministarstva i kupca, član Centralnog registra dostavlja taj ugovor Centralnom registru. Pored ugovora, član Centralnog registra dostavlja zahtev u kome je naveden datum saldiranja transakcija.

108. Centralni registar formira elektronske poruke koje prosleđuje članovima Centralnog registra koji su učesnici u prodaji akcija putem pridruživanja. Članovi Centralnog registra su u obavezi da potvrde poruke. Na dan saldiranja Centralni registar vrši prenos hartija od vrednosti i novca po DVP principu u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

108a Centralni registar objavljuje na svojoj internet stranici podatke o uspešno realizovanim ponudama za pridruživanje akcija.

108b Nakon izvršenog saldiranja hartija od vrednosti i novca po osnovu uspele ponude za pridruživanje akcija ili prenosa akcija sa računa deponovanih hartija od vrednosti na vlasničke račune akcionara, Centralni registar vrši gašenje depo računa.

108v Ukoliko se ne zaključi kupoprodajni ugovor između akcionarskog fonda ili nadležnog ministarstva i kupca i utvrdi se neuspešnost postupka pridruživanja akcija, član Centralnog registra prosleđuje pisani zahtev akcionarskog fonda ili nadležnog ministarstva za povraćaj akcija sa računa deponovanih hartija od vrednosti na vlasničke račune akcionara koji su dali nalog za deponovanje akcija.

XVI ZALOŽNO PRAVO NA FINANSIJSKIM INSTRUMENTIMA

Opšte odredbe

109. Centralni registar vodi Registar založnog prava na finansijskim instrumentima i vrši upis, promenu, brisanje i aktiviranje upisanog založnog prava.

Na jednom finansijskom instrumentu može se zasnovati više založnih prava.

Pravni osnov za upis založnog prava na finansijskim instrumentima može biti odluka suda, javnog izvršitelja ili drugog nadležnog organa, ugovor o zalozi, osim ugovora o finansijskom obezbeđenju, kao i drugi pravni osnov u skladu sa zakonom.

Založno pravo na finansijskim instrumentima nastaje trenutkom upisa tog prava u Registar založnog prava.

Sa sticanjem založnog prava na finansijskom instrumentu, zalogoprimac (založni poverilac), odnosno izvršni poverilac stiče i pravo na namirenje na tim finansijskim instrumentima.

Kad je založno pravo na istim finansijskim instrumentima upisano u korist više zalogoprimaca, odnosno izvršnih poverilaca, redosled sticanja prava na namirenje određuje se prema vremenu prijema (dan, čas i minut) zahteva za upis u registar založnog prava.

Centralni registar vodi evidenciju o vremenu (dan, čas i minut) prijema zahteva za upis u Registar založnog prava.

Založno pravo na finansijskim instrumentima ima dejstvo prema trećim licima od dana upisa u registar založnog prava.

Registar založnog prava

110. U Registar založnog prava Centralni registar upisuje, pored založnog prava nastalog na osnovu ugovora, i založno pravo izvršnog poverioca na finansijskim instrumentima koji su predmet izvršenja, sa zabranom raspolaganja.

Registar založnog prava sadrži:

1) podatke o zalogodavcu i dužniku, kada to nije isto lice, kao i podatke o založnom poveriocu ili ovlašćenom licu založnog poverioca;

2) podatke kojima se bliže određuju finansijski instrumenti koji su predmet založnog prava;

3) podatke o iznosu obezbeđenog potraživanja, odnosno podatke o najvišem iznosu budućih ili uslovnih potraživanja;

4) podatke o postojanju spora o založnom pravu ili u vezi sa predmetom zaloge.

Centralni registar u registar založnog prava upisuje sledeće podatke:

1) naziv organa koji je doneo odluku o izvršenju, ukoliko je to slučaj;

2) poslovni broj odluke o izvršenju ili broj ugovora;

3) datum donošenja odluke o izvršenju ili ugovora;

4) matični broj i naziv izdavaoca finansijskog instrumenta;

5) CFI kod i ISIN broj finansijskog instrumenta;

6) brojnost finansijskih instrumenata;

7) matični broj, poslovno ime ili ime i prezime, adresu prebivališta, odnosno sedišta dužnika i zalogodavca, kada to nije isto lice;

8) matični broj, poslovno ime ili ime i prezime, adresu prebivališta, odnosno sedišta zalogoprimca;

9) visinu potraživanja;

10) matični broj, poslovno ime ili ime i prezime, adresu prebivališta, odnosno sedišta ovlašćenog lica zalogoprimca, ukoliko ga ima;

11) zabeležbu sporova o založnom pravu ili u vezi sa predmetom zaloge.

Podaci za domaće fizičko lice su ime, prezime, jedinstveni matični broj građana i mesto u kome to lice ima prebivalište, odnosno boravište, a za strano fizičko lice su ime, prezime, broj pasoša i zemlju izdavanja pasoša.

Podaci za domaće pravno lice su poslovno ime, matični broj i sedište, a za strano pravno lice su poslovno ime, sedište, oznaku pod kojom se to pravno lice vodi u stranom registru privrednih subjekata i naziv države u kojoj se nalazi njegovo sedište.

U Registar založnog prava Centralni registar upisuje i sve promene podataka koji su upisani.

Podaci iz Registra založnog prava koji se objavljuju

111. Centralni registar na svojoj internet stranici objavljuje sledeće podatke iz Registra založnog prava:

1) ime i prezime dužnika, odnosno zalogodavca;

2) vrstu i broj finansijskih instrumenata koji su predmet založnog prava;

3) visinu obezbeđenog potraživanja;

4) zabeležbu sporova o založnom pravu ili u vezi sa predmetom zaloge.

Upis založnog prava na finansijskim instrumentima na osnovu ugovora

112. Zalogoprimac, dužnik ili zalogodavac, ukoliko to nije isto lice, podnosi Centralnom registru zahtev za upis založnog prava u Registar založnog prava, sa sledećom dokumentacijom:

1) ugovor o zalozi, koji može biti poseban ugovor ili sastavni deo drugog ugovora između zalogoprimca i zalogodavca, overen u skladu sa zakonom kojim se uređuje overa potpisa;

2) drugi ugovor iz koga proizilazi ugovor o zalozi;

3) ugovor o jemstvu ili drugi ugovor ukoliko zalogodavac i dužnik nisu isto lice;

4) popunjen original naloga za prenos finansijskih instrumenata sa vlasničkog na založni račun zalogodavca, odnosno original naloga za upis na založni račun zalogodavca, u slučaju da već postoji upisano založno pravo, potpisan od strane zalogodavca.

Centralni registar upisom založnog prava upisuje zabranu raspolaganja ili ograničenje pojedinih prava iz založenih finansijskih instrumenata, ukoliko ugovor o zalozi sadrži sve pojedinosti o pravu čije se raspolaganje ograničava u skladu sa zakonom.

Centralni registar upisuje pravo na isplatu dividende, kupona i anuiteta u korist zalogoprimca, ukoliko je to ugovorom o zalozi predviđeno.

Forma naloga iz stava 1. tačka 4) ove tačke objavljuje se na internet stranici centralnog registra i prilikom podnošenja mora da sadrži sve propisane elemente za upis, uključujući i eventualna ograničavanja prava zalogodavca.

Upis u Registar založnog prava se obavlja tako što se finansijski instrumenti prenose sa vlasničkog računa finansijskih instrumenata zalogodavca na njegov založni račun finansijskih instrumenata, na osnovu odgovarajućeg pravnog osnova.

Ukoliko na predmetnim finansijskim instrumentima već postoji upisano založno pravo po osnovu ugovora, upis novog založnog prava se obavlja na predmetnom založnom računu finansijskih instrumenata zalogodavca/izvršnog dužnika.

Ugovor o zalozi

112a Ugovor o zalozi naročito sadrži:

1) datum zaključenja;

2) podatke o založnom poveriocu, dužniku i zalogodavcu, ako dužnik i zalogodavac nisu isto lice, i to: ime i prezime/poslovno ime ili naziv tih lica, adresu prebivališta/sedišta, matični broj i poreski identifikacioni broj, ako postoji;

3) vrstu i količinu finansijskih instrumenata koji su predmet založnog prava;

4) iznos i druge podatke o potraživanju koje se obezbeđuje.

Ugovor o zalozi koji je predmet upisa u Registar založnog prava odnosi se na jednog zalogodavca i jednog zalogoprimca.

Prestanak založnog prava na osnovu ugovora

112b Založno pravo prestaje i briše se iz Registra založnog prava na zahtev zalogoprimca, zalogodavca ili dužnika:

1) isplatom duga ili na drugi način;

2) kada poverilac i dužnik postanu isto lice.

Založno pravo prestaje i briše se iz Registra založnog prava bez zahteva, u skladu sa zakonom:

1) ako izdavalac ili finansijski instrument prestane da postoji;

2) ukoliko se izvrši aktiviranje zaloge prodajom založenih finansijskih instrumenata radi namirenja poverioca ili namirenjem poverioca prisvajanjem založenih finansijskih instrumenata;

3) otkupom akcija u postupku prinudnog otkupa;

4) prodajom u stečajnom postupku;

5) u drugim slučajevima predviđenim zakonom.

Zalogoprimac, dužnik ili zalogodavac, ukoliko to nije isto lice, dostavlja Registru založnog prava zahtev za brisanje založnog prava, sa dokumentacijom:

1) izjava zalogoprimca, overenu u skladu sa zakonom kojim se uređuje overa potpisa, kojom dozvoljava brisanje založnog prava, a koja sadrži podatke o predmetnom založnom pravu, odnosno podatke o finansijskim instrumentima za koje je potrebno izvršiti brisanje, pravosnažna sudska odluka ili drugi odgovarajući dokument iz kojeg proističe da je založno pravo prestalo;

2) popunjen original naloga za prenos finansijskih instrumenata sa založnog na vlasnički račun finansijskih instrumenata, odnosno original naloga za brisanje založnog prava u slučaju da već postoji upisano založno pravo drugog poverioca, potpisan od strane zalogodavca;

3) posebno ovlašćenje, ukoliko zahtev za brisanje založnog prava podnosi ovlašćeno lice u ime zalogoprimca.

Forma naloga iz stava 3. tačka 2) ove tačke objavljuje se na internet stranici Centralnog registra i prilikom podnošenja mora da sadrži sve propisane elemente za upis.

Namirenje na osnovu ugovora

112v Ukoliko potraživanje zalogoprimca ne bude namireno o dospelosti, zalogoprimac pokreće postupak namirenja slanjem obaveštenja dužniku/zalogodavcu (u daljem tekstu: obaveštenje zalogodavcu) o nameri da svoje potraživanje namiri u skladu sa ugovorom, iz vrednosti prodatih založenih finansijskih instrumenata ili prisvajanjem založenih finansijskih instrumenata.

Namirenje počinje najranije istekom roka od osam dana od dana slanja obaveštenja zalogodavcu, preporučenom pošiljkom na adresu dužnika, odnosno zalogodavca iz ugovora.

Lice koje stekne finansijske instrumente u postupku namirenja (kupovinom finansijskih instrumenata ili prisvajanjem založenih finansijskih instrumenata) stiče pravo svojine na tim finansijskim instrumentima bez tereta.

Namirenje prisvajanjem finansijskih instrumenata založenih na osnovu ugovora

112g Namirenje prisvajanjem finansijskih instrumenata (sticanje prava svojine na finansijskim instrumentima) je moguće samo ako su zalogodavac i zalogoprimac izričito ugovorili to prisvajanje u ugovoru koji je bio osnov za upis založnog prava, kao i način utvrđivanja vrednosti sredstava obezbeđenja u tom slučaju.

U slučaju iz stava 1. ove tačke, zalogoprimac dostavlja Centralnom registru zahtev za prisvajanje i sledeću dokumentaciju:

1) popunjen original naloga za prenos finansijskih instrumenata sa založnog računa zalogodavca na vlasnički račun zalogoprimca;

2) obaveštenje o načinu utvrđivanja vrednosti finansijskih instrumenata;

3) obaveštenje zalogodavcu sa dokazom da je poslato preporučenom pošiljkom određenog datuma,

4) izjava zalogoprimca sa ranijim redom prvenstva namirenja kojom dozvoljava brisanje svog založnog prava ili njegova saglasnost da se zalogoprimac koji je pokrenuo postupak namirenja može namiriti prisvajanjem finansijskih instrumenata, overene u skladu sa zakonom koji uređuje overu potpisivanja (u slučaju da su finansijski instrumenti založeni većem broju zalogoprimaca, a jedan ili više njih su evidentirani po redu prvenstva namirenja u registru založnog prava pre zalogoprimca koji je pokrenuo postupak namirenja prisvajanjem).

Forma naloga iz stava 2. tačka 1) ove tačke objavljuje se na internet stranici Centralnog registra i prilikom podnošenja mora da sadrži sve propisane elemente.

Nakon prijema zahteva i propisane dokumentacije i nakon isteka roka od najmanje osam dana od dana slanja obaveštenja zalogodavcu, Centralni registar vrši prenos založenih finansijskih instrumenata sa založnog računa finansijskih instrumenata zalogodavca na vlasnički račun finansijskih instrumenata zalogoprimca.

Predmet prisvajanja ne mogu biti sopstvene akcije zalogodavca.

Po završenom prenosu iz stava 4. ove tačke, Centralni registar ažurira registar zaloge i objavljuje na svojoj internet stranici obaveštenje o izvršenom namirenju na određenim finansijskim instrumentima.

Namirenje prodajom finansijskih instrumenata založenih na osnovu ugovora

112d Namirenje prodajom založenih finansijskih instrumenata je moguće ako su se zalogodavac i zalogoprimac o tome sporazumeli ugovorom koji je bio osnov za upis založnog prava.

U slučaju iz stava 1. ove tačke, zalogoprimac ili član koji je određen za prodaju od strane zalogoprimca dostavlja Centralnom registru zahtev za prenos radi prodaje predmetnih finansijskih instrumenata na založni račun zalogodavca kod tog člana i obaveštenje zalogodavcu sa dokazom da je poslato preporučenom pošiljkom određenog datuma.

Nakon provere ispunjenosti uslova iz stava 2. ove tačke, Centralni registar vrši prenos založenih finansijskih instrumenata na založni račun zalogodavca otvoren kod člana Centralnog registra koji je određen za prodaju od strane zalogoprimca, sa podacima o svim poveriocima koji su upisani na predmetnim finansijskim instrumentima u Registru založnog prava.

Postupak prodaje finansijskih instrumenata založenih na osnovu ugovora radi namirenja

112đ Postupak prodaje založenih finansijskih instrumenata kojima se trguje na regulisanom tržištu/mtp-u pokreće član Centralnog registra koji je određen za prodaju unošenjem naloga za prodaju u informacioni sistem regulisanog tržišta/mtp, a u skladu sa nalogom za prodaju zalogoprimca.

Zalogoprimac organizuje procenu vrednosti založenih finansijskih instrumenata, kojima se trguje van regulisanog tržišta/mtp, u skladu sa zakonom kojim se uređuju privredna društva, ukoliko ugovorom o zalozi nije određena vrednost tog finansijskog instrumenta, odnosno način utvrđivanja vrednosti.

Prodaju založenih finansijskih instrumenata kojima se trguje van regulisanog tržišta/mtp organizuje zalogoprimac preko člana Centralnog registra, ukoliko drugačije nije predviđeno ugovorom o zalozi.

Zalogoprimac zaključuje sa kupcem ugovor o prodaji finansijskih instrumenata, koji se overava u skladu sa zakonom kojim se uređuje overa potpisa.

Član Centralnog registra koji je određen za prodaju od strane zalogoprimca, u skladu sa dokumentacijom propisanom tač. 65, 66. i 72. ovih Pravila poslovanja, unosi nalog za prenos finansijskih instrumenata kojima se trguje van regulisanog tržišta/mtp-a preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra.

Saldiranje prodatih založenih finansijskih instrumenata vrši se po DVP principu (delivery versus payment-DVP), s tim što se novčana sredstva prenose na novčani račun člana Centralnog registra koji je sproveo postupak prodaje finansijskih instrumenata.

Član Centralnog registra je u obavezi da novčana sredstva od prodatih finansijskih instrumenata odmah prenese na novčani račun zalogoprimca, s tim što je dužan da vodi računa o naplati svih poverilaca po redosledu sticanja založnog prava u Registru založnog prava.

Ukoliko je prodajom založenih finansijskih instrumenata dobijeni novčani iznos veći od iznosa duga (glavno potraživanje, kamata i troškovi oko ostvarenja naplate potraživanja), zalogoprimac je dužan da tu razliku isplati zalogodavcu narednog radnog dana od dana prijema novčanih sredstava, u suprotnom plaća zalogodavcu propisanu zateznu kamatu za period od dana namirenja do dana isplate razlike.

Član Centralnog registra, koji je određen za prodaju od strane zalogoprimca, dužan je da, po izvršenoj prodaji, preko korisničke WEB aplikacije ažurira podatke o količini prodatih finansijskih instrumenata, zalogoprimcu, pravnom osnovu, kao i da Centralnom registru dostavi obaveštenje o izvršenom namirenju.

Po prijemu obaveštenja iz stava 9. ove tačke, Centralni registar ažurira Registar zaloge i objavljuje na svojoj internet stranici predmetno obaveštenje.

Izmene i dopune podataka o upisanom ugovornom založnom pravu

112e Zalogoprimac, zalogodavac ili dužnik podnosi Centralnom registru zahtev za izmenu postojećih ili brisanje nekih od evidentiranih podataka o upisanom založnom pravu u Registru založnog prava sa aneksom ugovora o zalozi ili drugim dokumentom koji se odnosi na zahtevanu izmenu, dopunu ili brisanje, overen u skladu sa zakonom kojim se uređuje overa potpisa.

Izmene i dopune koje se odnose na promenu pravnog osnova ili predmeta založnog prava imaju karakter novog upisa.

Zabeležba spora u vezi sa založnim pravom

112ž U Registar založnog prava Centralni registar upisuje zabeležbu spora po tužbi za brisanje založnog prava ili drugog spora u vezi sa založnim pravom, a na zahtev lica koje dokaže svoj zakonski interes.

Za brisanje zabeležbe spora lice koje dokaže svoj zakonski interes prilaže pravosnažnu odluku suda ili poravnanje kojim je predmetni spor okončan.

Isplate po osnovu finansijskih instrumenata na kojima je upisano založno pravo

112z Centralni registar vrši isplatu (prenos novčanih sredstava) po osnovu finansijskih instrumenata na kojima je upisano založno pravo (glavnica, dividenda, kuponi/anuiteti) na račun člana koji vodi račun zalogodavca.

Ukoliko je ugovorom o zalozi predviđeno da zalogoprimac ima pravo na novčana sredstva po osnovu dividende, kupona/anuiteta, zalogodavac je dužan da, po prijemu isplate iz stava 1. ove tačke, prenese novčana sredstva zalogoprimcu.

U slučaju namirenja, kada je pokrenut postupak prodaje finansijskih instrumenata na kojima je upisano založno pravo, a prodaja još nije izvršena, Centralni registar na zahtev zalogoprimca vrši isplatu novčanih sredstava po osnovu dividende, kupona/anuiteta i glavnice na račun člana koji je pokrenuo postupak prodaje založenih finansijskih instrumenata, ukoliko drugačije nije dogovoreno ugovorom o zalozi.

Upis založnog prava i zabrane raspolaganja na finansijskim instrumentima na osnovu odluke suda / javnog izvršitelja

112i Centralni registar vrši upis založnog prava i zabrane raspolaganja na finansijskim instrumentima u Registar založnog prava u skladu sa odlukom suda, odnosno javnog izvršitelja.

U slučaju da se odluka suda, odnosno javnog izvršitelja odnosi na više poverilaca, potrebno je da ta odluka sadrži tačan broj finansijskih instrumenata koji su predmet izvršenja po svakom poveriocu pojedinačno.

Zahtev za upis založnog prava i zabranu raspolaganja na osnovu odluke suda/javnog izvršitelja Centralnom registru može da dostavi taj nadležni organ, poverilac ili dužnik u originalu ili overenoj kopiji.

Centralni registar upisuje založno pravo i zabranu raspolaganja prenosom predmetnih finansijskih instrumenata sa vlasničkog računa finansijskih instrumenata izvršnog dužnika na založni račun izvršnog dužnika, odnosno vrši upis na založnom računu izvršnog dužnika u slučaju da postoji već upisano založno pravo po drugom pravnom osnovu.

Ukoliko podnosi zahtev za upis založnog prava i zabrane raspolaganja za više od deset izvršnih dužnika, javni izvršitelj dostavlja podatke Centralnom registru o izvršnim dužnicima, poveriocima, predmetnim finansijskim instrumentima i pravnom osnovu na CD-u, u formi propisanoj od strane Centralnog registra.

Brisanje upisa založnog prava i zabrane raspolaganja u skladu sa odlukom suda, odnosno javnog izvršitelja

112j Centralni registar vrši brisanje upisanog založnog prava i zabrane raspolaganja na finansijskim instrumentima na osnovu zahteva i pravosnažnog rešenja ili zaključka suda, odnosno javnog izvršitelja.

Zahtev za brisanje založnog prava i zabranu raspolaganja može da dostavi taj nadležni organ, poverilac ili dužnik, sa pravosnažnim rešenjem ili zaključkom suda, odnosno javnog izvršitelja, u originalu ili overenoj kopiji.

Ukoliko podnosi zahtev za brisanje založnog prava i zabrane raspolaganja za više od deset izvršnih dužnika, javni izvršitelj dostavlja podatke Centralnom registru o izvršnim dužnicima, poveriocima, predmetnim finansijskim instrumentima i pravnom osnovu na CD-u, u formi propisanoj od strane Centralnog registra.

Prodaja založenih finansijskih instrumenata i namirenje izvršnih poverilaca

112k Centralni registar omogućava prodaju založenih finansijskih instrumenata članu Centralnog registra koji je u skladu sa odlukom suda, odnosno javnog izvršitelja određen za prodaju predmetnih finansijskih instrumenata, a na osnovu zahteva koji taj član upućuje Centralnom registru.

Centralni registar vrši prenos založenih finansijskih instrumenata na založni račun izvršnog dužnika kod člana Centralnog registra, sa podacima o svim poveriocima koji su upisani na predmetnim finansijskim instrumentima u Registru založnog prava.

Ukoliko član podnosi zahtev za prodaju založenih finansijskih instrumenata za više od deset izvršnih dužnika, član dostavlja podatke Centralnom registru o izvršnim dužnicima, poveriocima, predmetnim finansijskim instrumentima i pravnom osnovu na CD-u, u formi propisanoj od strane Centralnog registra.

Postupak prodaje založenih finansijskih instrumenata kojima se trguje na regulisanom tržištu/MTP-u, pokreće se unošenjem naloga za prodaju u informacioni sistem regulisanog tržišta/MTP koji unosi član Centralnog registra određen za prodaju, u skladu sa odlukom suda/javnog izvršitelja.

Prodaju založenih finansijskih instrumenata, kojima se trguje van regulisanog tržišta/mtp, organizuje javni izvršitelj u skladu sa zakonom kojim se reguliše izvršenje i obezbeđenje.

Član Centralnog registra koji je određen za prodaju dužan je da vodi računa o naplati svih poverilaca po redosledu sticanja založnog prava u Registru založnog prava, i da obavesti sud/javnog izvršitelja, pre unosa naloga za prenos, o svim upisanim zabranama raspolaganja i založnom pravu na predmetnim finansijskim instrumentima.

Saldiranje prodatih založenih finansijskih instrumenata vrši se po DVP principu (delivery versus payment-DVP), s tim što je član Centralnog registra u obavezi da novčana sredstva od prodatih finansijskih instrumenata odmah prenese na novčani račun koji je odredio sud, odnosno javni izvršitelj.

Nakon izvršene prodaje finansijskih instrumenata, na kupca se prenose finansijski instrumenti bez tereta.

Član Centralnog registra, koji je određen za prodaju, dužan je da, po izvršenoj prodaji, preko korisničke WEB aplikacije ažurira podatke o količini prodatih finansijskih instrumenata, zalogoprimcu, pravnom osnovu, kao i da Centralnom registru dostavi obaveštenje o izvršenom namirenju.

Izmene i dopune podataka o upisanom založnom pravu i zabrani raspolaganja na osnovu odluke suda/ javnog izvršitelja

112l Centralni registar vrši izmenu postojećih ili brisanje nekih od evidentiranih podataka o upisanom založnom pravu i zabrani raspolaganja na osnovu odluke suda, odnosno javnog izvršitelja, kojom se vrši izmena odluke koja je bila osnov za upis založnog prava i zabrane raspolaganja.

Zahtev za izmenu i dopunu podataka iz stava 1. ove tačke može da dostavi taj nadležni organ, poverilac ili dužnik, sa predmetnom odlukom suda, odnosno javnog izvršitelja u originalu ili overenoj kopiji.

Upis, izmena i brisanje založnog prava na osnovu posebnog propisa

112lj Centralni registar vrši upis, izmenu i brisanje založnog prava nastalog u skladu sa posebnim propisom na osnovu zahteva i odgovarajuće dokumentacije predviđene tim propisom, koje dostavlja nadležni organ.

Prodaja založenih finansijskih instrumenata u vlasništvu stečajnog dužnika

112m Stečajni upravnik podnosi zahtev Centralnom registru da omogući prodaju založenih finansijskih instrumenata u vlasništvu stečajnog dužnika.

U zahtevu iz stava 1. ove tačke stečajni upravnik određuje člana Centralnog registra koji će izvršiti prodaju predmetnih finansijskih instrumenata i dostavlja kopiju rešenja o imenovanju za stečajnog upravnika.

Prodaja iz stava 1. ove tačke vrši se shodnom primenom odredaba o prodaji založenih finansijskih instrumenata u postupku namirenja.

Član Centralnog registra je u obavezi da novčana sredstva od prodatih finansijskih instrumenata odmah prenese na novčani račun u skladu sa instrukcijom stečajnog upravnika.

Ostale zabeležbe spora

112n Pored zabeležbe spora u vezi sa založnim pravom iz tačke 112ž ovih Pravila poslovanja, Centralni registar upisuje, menja i briše obaveštenje o postojanju zabeležbe spora u vezi sa određenim akcionarom na zahtev bilo kog lica, koji se dostavlja lično, redovnom ili elektronskom poštom.

Uz zahtev se dostavlja kopija pravosnažne odluke suda ili poravnanje koje se odnosi na predmet zabeležbe.

Predmetna zabeležba se objavljuje na internet stranici Centralnog registra u statistici vlasništva kod određenog akcionara.

Po izvršenom upisu, promeni ili brisanju zabeležbe podnosiocu zahteva centralni registar dostavlja obaveštenje o izvršenom upisu, promeni ili brisanju redovnom ili elektronskom poštom.

XVII OGRANIČENJE PRAVA IZ FINANSIJSKIH INSTRUMENATA

113. Raspolaganje pravima iz finansijskih instrumenata može biti ograničeno u slučaju:

1) da nadležni organ donese odluku o zabrani raspolaganja određenim ili svim pravima iz finansijskih instrumenata;

2) da Komisija za hartije od vrednosti donese rešenje o oduzimanju prava glasa zakonitom imaocu akcija.

Centralni registar upisuje ograničenja raspolaganja određenim ili svim pravima koja proističu iz finansijskih instrumenata na osnovu odluke nadležnog organa, dostavljene od strane nadležnog organa, člana Centralnog registra ili drugog lica.

Centralni registar vrši oduzimanje prava glasa zakonitom imaocu akcija na osnovu rešenja Komisije za hartije od vrednosti ili drugog nadležnog organa.

Centralni registar briše ograničenje raspolaganja određenim ili svim pravima iz finansijskih instrumenata na osnovu pravosnažne, odnosno konačne odluke nadležnog organa, koju dostavlja nadležni organ, član Centralnog registra ili drugo lice.

Centralni registar vraća pravo glasa zakonitom imaocu akcija na osnovu rešenja Komisije za hartije od vrednosti.

114. BRISANO sa Izmenama i dopunama 10 broj 2-9/33-2 od 18.01.2018. godine.

115. Centralni registar objavljuje na svojoj internet stranici i prikazuje u jedinstvenoj evidenciji akcionara podatke o upisanom ograničenju raspolaganja pravima iz finansijskih instrumenata.

XVIIA ODUZIMANJE IMOVINE PROISTEKLE IZ KRIVIČNOG DELA

115a Centralni registar vrši upis zabrane raspolaganja finansijskim instrumentima na osnovu naredbe javnog tužioca ili rešenja suda o privremenom oduzimanju imovine, koji su doneti na osnovu zakona kojim se uređuje oduzimanje imovine proistekle iz krivičnog dela.

Uz upis zabrane raspolaganja iz stava 1. ove tačke Centralni registar vrši i upis zabeležbe o poveravanju predmetnih finansijskih instrumenata na upravljanje Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom.

Centralni registar objavljuje na svojoj internet stranici i prikazuje u jedinstvenoj evidenciji akcionara podatke o upisu:

1) zabrane raspolaganja finansijskim instrumentima;

2) zabeležbe o poveravanju predmetnih finansijskih instrumenata na upravljanje direkciji za upravljanje oduzetom imovinom.

Na osnovu odluke suda o usvajanju zahteva javnog tužioca za privremeno oduzimanje imovine Centralni registar vrši izmenu pravnog osnova, odnosno umesto naredbe kao pravni osnov se upisuje odluka suda.

Na osnovu pravosnažne odluke suda o odbijanju zahteva javnog tužioca za privremeno oduzimanje imovine, Centralni registar briše zabeležbu i zabranu raspolaganja finansijskim instrumentima.

Na osnovu odluke suda o usvajanju zahteva javnog tužioca za trajno oduzimanje imovine Centralni registar vrši izmenu pravnog osnova, odnosno umesto odluke suda o privremenom oduzimanju imovine kao pravni osnov se upisuje nepravosnažna odluka suda o trajnom oduzimanju imovine.

Na osnovu pravosnažne odluke suda o odbijanju zahteva javnog tužioca za trajno oduzimanje imovine, Centralni registar briše zabeležbu i zabranu raspolaganja finansijskim instrumentima.

Na osnovu pravosnažne odluke suda o trajnom oduzimanju imovine Centralni registar vrši prenos finansijskih instrumenata u skladu sa tom odlukom.

XVIIB FINANSIJSKO OBEZBEĐENJE

115b Ugovorom o finansijskom obezbeđenju, a u skladu sa zakonom kojim se uređuje finansijsko obezbeđenje, obavezuje se davalac obezbeđenja da, radi obezbeđenja izvršenja svoje ili tuđe finansijske obaveze, prenese sredstvo obezbeđenja primaocu obezbeđenja ili da na tom sredstvu ustanovi založno pravo u korist primaoca obezbeđenja, a primalac obezbeđenja obavezuje se da, u skladu s tim ugovorom, primljena ili ekvivalentna sredstva obezbeđenja vrati davaocu obezbeđenja po izvršenju finansijske obaveze, odnosno istovremeno s tim izvršenjem.

Na založno pravo nastalo na osnovu ugovora o finansijskom obezbeđenju, kao i na isplatu novčanih sredstava po osnovu prihoda i priliva koji proističu iz sredstava obezbeđenja (isplata dividende, kupona, anuiteta i dr.) primenjuju se isključivo odredbe ovog poglavlja.

Centralni registar donosi posebno tehničko uputstvo o postupanju članova Centralnog registra u sprovođenju finansijskog obezbeđenja i objavljuje ga preko korisničke WEB aplikacije.

Davanje sredstava obezbeđenja

115v Član Centralnog registra koji vodi vlasnički račun finansijskih instrumenata davaoca obezbeđenja, preko korisničke WEB aplikacije, u skladu sa ugovorom o finansijskom obezbeđenju i zahtevom davaoca obezbeđenja, vrši:

1) prenos prava svojine na finansijskim instrumentima koji su sredstvo obezbeđenja, sa vlasničkog računa finansijskih instrumenata davaoca obezbeđenja na vlasnički račun finansijskog obezbeđenja primaoca obezbeđenja, ili

2) upis založnog prava na finansijskim instrumentima koji se, kao sredstvo obezbeđenja, prenose na založni račun finansijskog obezbeđenja davaoca obezbeđenja u korist primaoca obezbeđenja.

Dalje raspolaganje sredstvima obezbeđenja iz stava 1. ove tačke, u smislu zakona kojim se uređuje finansijsko obezbeđenje, primalac obezbeđenja vrši preko člana Centralnog registra koji vodi njegov vlasnički ili založni račun finansijskog obezbeđenja, ukoliko je to utvrđeno ugovorom o finansijskom obezbeđenju.

Član Centralnog registra iz stava 1. ove tačke vodi računa o tome da li primalac i davalac sredstva obezbeđenja pripadaju kategorijama subjekata koji mogu zaključivati ugovore o finansijskom obezbeđenju u smislu zakona kojim se uređuje finansijsko obezbeđenje.

Primalac obezbeđenja stiče sredstvo obezbeđenja u trenutku prenosa finansijskih instrumenata, od strane člana Centralnog registra, na vlasnički račun finansijskog obezbeđenja primaoca obezbeđenja, odnosno stiče založno pravo upisom tog prava na založni račun finansijskog obezbeđenja davaoca obezbeđenja u korist primaoca obezbeđenja.

Ukoliko je na osnovu ugovora o finansijskom obezbeđenju primalac obezbeđenja stekao založno pravo na sredstvu obezbeđenja, davalac obezbeđenja zadržava pravo svojine na tom sredstvu.

Centralni registar vrši isplatu novčanih sredstava po osnovu prihoda i priliva koji proističu iz sredstava obezbeđenja (isplata dividende, kupona, anuiteta i dr.) članu Centralnog registra koji vodi vlasnički račun finansijskog obezbeđenja primaoca obezbeđenja, odnosno založni račun finansijskog obezbeđenja davaoca obezbeđenja.

Član Centralnog registra iz stava 6. ove tačke je dužan da novčana sredstava iz istog stava isplati primaocu obezbeđenja, ako ugovorom o finansijskom obezbeđenju nije drukčije utvrđeno.

Ukoliko je ugovorom o finansijskom obezbeđenju predviđeno da davalac obezbeđenja ima pravo na prihode i prilive koji proističu iz sredstava obezbeđenja, član Centralnog registra registra iz stava 6. ove tačke je dužan da novčana sredstava iz istog stava isplati davaocu obezbeđenja.

Ukoliko je ugovorom o finansijskom obezbeđenju predviđeno da primalac obezbeđenja ima pravo korišćenja prava glasa iz akcija koje se nalaze na založnom računu finansijskog obezbeđenja, član Centralnog registra iz stava 6. ove tačke podnosi zahtev Centralnom registru radi upisa zabeležbe o nosiocu tog prava u jedinstvenu evidenciju akcionara.

Pravo korišćenja i raspolaganja založenim sredstvima obezbeđenja

115g Primalac obezbeđenja ima pravo korišćenja i/ili raspolaganja finansijskim instrumentima, koja se nalaze na založnom računu finansijskog obezbeđenja davaoca obezbeđenja, ukoliko je to utvrđeno ugovorom o finansijskom obezbeđenju.

Pravo korišćenja i raspolaganja predmetnim finansijskim instrumentima, iz stava 1. ove tačke, koja su određena ugovorom o finansijskom obezbeđenju, mogu biti jednaka pravima koja bi primalac obezbeđenja imao da je vlasnik tih finansijskih instrumenata.

Postupanje sa stečenim sredstvima obezbeđenja

115d Član Centralnog registra koji vodi vlasnički račun finansijskog obezbeđenja, na osnovu ugovora o finansijskom obezbeđenju i zahteva primaoca obezbeđenja, vrši realizaciju tog zahteva i:

1) prodaju finansijskih instrumenata. Zahtev za prodaju finansijskih instrumenata sadrži podatke o vlasničkom računu finansijskog obezbeđenja i količini finansijskih instrumenata; ili

2) prenos finansijskih instrumenata sa vlasničkog računa finansijskog obezbeđenja na vlasnički račun finansijskih instrumenata. Zahtev za prenos finansijskih instrumenata sadrži podatke o vlasničkom računu finansijskog obezbeđenja primaoca obezbeđenja, podatke o vlasničkom računu finansijskih instrumenata primaoca obezbeđenja i količini finansijskih instrumenata.

Promena sredstava obezbeđenja

115đ Promena sredstava obezbeđenja može se utvrditi ugovorom o finansijskom obezbeđenju, u skladu sa zakonom kojim se uređuje finansijsko obezbeđenje, i to:

1) obaveza davaoca obezbeđenja da pruži, odnosno da dâ dodatna sredstva obezbeđenja ako se smanji vrednost sredstava obezbeđenja u odnosu na finansijsku obavezu;

2) pravo davaoca obezbeđenja da povuče deo sredstva obezbeđenja ako se poveća vrednost sredstava obezbeđenja u odnosu na finansijsku obavezu;

3) pravo davaoca obezbeđenja da zameni dato sredstvo obezbeđenja drugim sredstvom obezbeđenja najmanje iste vrednosti.

Realizacija sredstava obezbeđenja

115e Na realizaciju sredstava obezbeđenja ne utiče pokretanje/otvaranje postupka stečaja, likvidacije ili primena mere reorganizacije nad davaocem ili primaocem obezbeđenja, niti bilo koja odluka ili saglasnost nadležnog organa u tom postupku može biti prethodni ili naknadni uslov za realizaciju sredstva obezbeđenja, pod uslovima propisanim zakonom kojim se uređuje finansijsko obezbeđenje.

Finansijski instrumenti na kojima je ustanovljeno založno pravo finansijskog obezbeđenja izuzeta su od izvršenja u smislu zakona kojim se uređuje izvršenje i obezbeđenje.

Namirenje potraživanja iz založenih sredstava obezbeđenja

115ž Po nastupanju uslova za realizaciju sredstava obezbeđenja, član Centralnog registra koji zastupa primaoca obezbeđenja, na osnovu ugovora o finansijskom obezbeđenju i zahteva primaoca obezbeđenja, vrši realizaciju tog zahteva i:

1) prodaju finansijskih instrumenata i namirenje primaoca obezbeđenja. Zahtev za prodaju finansijskog instrumenta sadrži podatke o založnom računu finansijskog obezbeđenja davaoca obezbeđenja i količini finansijskih instrumenata, ili

2) prisvajanje finansijskih instrumenata, odnosno sticanje prava svojine primaoca obezbeđenja na predmetnim instrumentima. Zahtev za prisvajanje finansijskog obezbeđenja sadrži podatke o založnom računu finansijskog obezbeđenja davaoca obezbeđenja, podatke o vlasničkom računu finansijskih instrumenata primaoca obezbeđenja i količinu finansijskih instrumenata.

Prisvajanje finansijskih instrumenata moguće je samo ako su primalac i davalac obezbeđenja izričito ugovorili to prisvajanje, kao i način utvrđivanja vrednosti sredstava obezbeđenja u tom slučaju.

U slučaju iz stava 1. ove tačke, primalac obezbeđenja je dužan da eventualni višak vrednosti prodatih, odnosno prisvojenih sredstava obezbeđenja preostao nakon namirenja bez odlaganja vrati davaocu obezbeđenja.

Namirenje potraživanja iz stečenih sredstava obezbeđenja

115z Na način i pod uslovima propisanim ugovorom o finansijskom obezbeđenju, primalac obezbeđenja je dužan da eventualni višak vrednosti prodatih, odnosno prenetih sredstava obezbeđenja, bez odlaganja vrati davaocu obezbeđenja.

Netiranje po osnovu prevremenog dospeća ili prestanka obaveze

115i Međusobne obaveze po osnovu jednog ili više ugovora o finansijskom obezbeđenju smatraju se dospelim i prestaju automatski ili na zahtev ugovorne strane, a po nastupanju uslova za realizaciju sredstava obezbeđenja, ukoliko je tako predviđeno ugovorom o finansijskom obezbeđenju.

Vraćanje sredstava obezbeđenja

115j Po izvršenju finansijske obaveze, odnosno istovremeno s tim izvršenjem, član Centralnog registra koji vodi vlasnički ili založni račun finansijskog obezbeđenja primaoca obezbeđenja, odnosno član Centralnog registra koji vodi vlasnički račun finansijskih instrumenata primaoca obezbeđenja na njegov zahtev vrši prenos, odnosno vraćanje primljenih ili ekvivalentnih finansijskih instrumenata na vlasnički račun finansijskih instrumenata davaoca obezbeđenja, u skladu sa ugovorom o finansijskom obezbeđenju.

Po izvršenju finansijske obaveze, odnosno istovremeno s tim izvršenjem član Centralnog registra koji vodi založni račun finansijskog obezbeđenja, na zahtev davaoca obezbeđenja, a uz saglasnost primaoca obezbeđenja, vrši brisanje upisanog založnog prava na finansijskim instrumentima, u skladu sa ugovorom o finansijskom obezbeđenju.

XVIII NAČIN VRŠENJA KORPORATIVNIH RADNJI

116. Centralni registar po zahtevu izdavaoca ili drugog ovlašćenog lica, preko člana Centralnog registra, vrši korporativne radnje.

Zahtev iz stava 1. ove tačke dostavlja se preko člana Centralnog registra u pisanoj ili elektronskoj formi.

Kada primi zahtev iz stava 1. ove tačke, Centralni registar će postupiti u skladu, na način i u roku naznačenim u zahtevu, u skladu sa ovim pravilima poslovanja i drugim aktima Centralnog registra.

Korporativne radnje obuhvataju:

1) isplatu dividende u akcijama i novcu,

2) isplatu kupona, odnosno anuiteta dužničkih finansijskih instrumenata,

3) isplatu i ispis dužničkih finansijskih instrumenata pre roka, o roku i nakon roka dospeća,

4) obaveštenje o izvršenoj isplati dužničkih finansijskih instrumenata, odnosno kupona ili anuiteta,

5) obaveštenje o neizvršenoj isplati dužničkih finansijskih instrumenata, odnosno kupona ili anuiteta,

5a) obaveštenje o prevremenom otkupu dužničkih finansijskih instrumenata,

6) obaveštenje o isplati dividende,

7) objavljivanje poziva za sednicu skupštine akcionara,

8) obaveštavanje zakonitih imalaca akcija o ponudi za preuzimanje akcija,

9) obaveštavanje zakonitih imalaca akcija o ponudi za sticanje sopstvenih akcija,

10) obaveštavanje zakonitih imalaca akcija o ponudi za otuđenje sopstvenih akcija,

11) obaveštenje o sticanju sopstvenih akcija od nesaglasnih akcionara,

12) obaveštenje o prinudnom otkupu akcija,

13) obaveštenje o pravu na prodaju akcija,

14) obaveštenje o pridruživanju akcija državnom paketu radi prodaje tenderskim putem,

15) dostavljanje jedinstvene evidencije akcionara za potrebe održavanja skupštine akcionara, i u drugim slučajevima predviđenim zakonom,

16) druga obaveštenja na zahtev člana.

Isplata dividende

117. Član Centralnog registra - korporativni agent izdavaoca dostavlja obaveštenje izdavaoca o nameri isplate dividende preko centralnog registra, najkasnije sedam radnih dana pre dana kada se vrši obračun za isplatu dividende i šalju elektronske poruke (dan obračuna).

Član Centralnog registra - korporativni agent izdavaoca, preko korisničke WEB aplikacije, unosi obaveštenje izdavaoca o nameri isplate dividende iz stava 1. ove tačke i elektronski nalog za isplatu dividende sa podacima o neto iznosu dividende (dividenda umanjena za porez) po akciji po tipu lica.

Obaveštenje izdavaoca o nameri isplate dividende preko Centralnog registra obavezno sadrži:

1) dan dividende (dan na koji se utvrđuje spisak akcionara koji imaju pravo na dividendu, a određen je statutom ili odlukom izdavaoca);

2) dan obračuna;

3) dan isplate (datum saldiranja);

4) poziv akcionarima koji nemaju aktivan račun finansijskih instrumenata (ugašen račun u periodu od dana dividende do dana obaveštenja o nameri isplate) da do dana koji prethodi danu obračuna dostave korporativnom agentu instrukcije za prijem sredstava po osnovu isplate dividende.

Centralni registar istog dana na svojoj internet stranici objavljuje obaveštenje izdavaoca o nameri isplate dividende preko Centralnog registra.

Centralni registar omogućava korporativnom agentu izdavaoca, preko WEB aplikacije, preuzimanje spiska akcionara koji na dan objavljivanja obaveštenja izdavaoca o nameri isplate dividende nemaju aktivne račune, a radi dostave instrukcija za isplatu primljenih od strane akcionara.

117a Najkasnije na dan koji prethodi danu obračuna dividende, korporativni agent izdavaoca dostavlja Centralnom registru sledeću dokumentaciju:

1) zahtev člana Centralnog registra za isplatu dividende,

2) zahtev izdavaoca za isplatu dividende,

3) odluka nadležnog organa izdavaoca o isplati dividende,

4) obaveštenje o isplati dividende u pisanom i elektronskom obliku.

Centralni registar vrši proveru unetih podataka o isplati po tipovima lica u sistemu Centralnog registra.

Ako je akcionar promenio tip lica od dana dividende do radnog dana koji prethodi danu obračuna dividende, korporativni agent izdavaoca vrši odgovarajuće izmene u obračunu dividende za to lice u sistemu Centralnog registra.

117b Najkasnije jedan radni dan pre dana obračuna dividende, akcionar koji ima pravo na isplatu dividende može preko člana da dostavi instrukcije za prenos novčanih sredstava po osnovu isplate dividende kod odabranog depozitara hartija od vrednosti, odnosno podatke o članu Centralnog registra koji će izvršiti isplatu dividende.

Član Centralnog registra - korporativni agent izdavaoca, na dan koji prethodi danu obračuna dividende, vrši potvrdu isplate dividende preko WEB aplikacije Centralnog registra.

117v Na dan obračuna dividende, Centralni registar preko svoje internet stranice objavljuje obaveštenje izdavaoca o isplati dividende.

Obaveštenje izdavaoca o isplati dividende obavezno sadrži:

1) dan dividende;

2) dan obračuna;

3) dan isplate;

4) ukupan neto iznos dividende po tipovima lica.

Centralni registar prosleđuje elektronske poruke:

1) korporativnom agentu izdavaoca za svakog akcionara kome se isplaćuje dividenda;

2) odabranom depozitaru, odnosno članu Centralnog registra koji će izvršiti isplatu dividende.

Ukoliko nije odabran depozitar, Centralni registar prosleđuje elektronske poruke:

1) članu kod koga su se vodile akcije na dan dividende, a račun hartija od vrednosti je i dalje aktivan,

2) u slučaju neaktivnog računa, članu sa kojim je zaključen nov ugovor o vođenju računa hartija od vrednosti, na osnovu pregleda klijenta iz tačke 42. st. 4. i 5. ovih Pravila,

3) u slučaju neaktivnog računa i prestanka članstva člana koji je vodio račun hartija od vrednosti akcionara na dan dividende, a akcionar nije zaključio nov ugovor o vođenju računa hartija od vrednosti, članu sa kojim je zaključen ugovor o preuzimanju klijenata.

Ukoliko nije ispunjen nijedan od uslova iz st. 3-4. ove tačke, Centralni registar prosleđuje elektronske poruke korporativnom agentu izdavaoca.

U slučaju da akcionar na dan dividende poseduje akcije kod više depozitara, obračun i isplata dividende preko Centralnog registra vrši se na nivou pojedinačnih depozitara.

Izuzetno, u slučaju isplate dividende za akcije izdate u skladu sa važećim zakonom o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije, za akcije koje su bile evidentirane na dan dividende na računu kod izabranog brokera, Centralni registar prosleđuje elektronske poruke izabranom brokeru po računu hartija od vrednosti.

117g Članovi Centralnog registra su dužni da odgovore na dobijene elektronske poruke, u skladu sa terminskim planom rada Centralnog registra.

U slučaju da član Centralnog registra nema zaključen ugovor o otvaranju i vođenju računa hartija od vrednosti sa akcionarom koji je ostvario pravo na dividendu, dužan je da odbije elektronsku poruku.

U slučaju da član Centralnog registra odbije elektronsku poruku i dostavi instrukciju za preusmeravanje poruke na drugog člana Centralnog registra, Centralni registar će izvršiti izmenu u skladu sa instrukcijom.

U slučaju da član Centralnog registra odbije elektronsku poruku, a ne dostavi instrukciju za preusmeravanje poruke na drugog člana Centralnog registra, Centralni registar će izvršiti izmenu i poruku poslati korporativnom agentu izdavaoca.

U slučaju da član ne odgovori na elektronske poruke, Centralni registar će smatrati da je član saglasan i formiraće odgovarajuće poruke sa statusom DUPL.

117d Na dan isplate dividende, izdavalac uplaćuje novčana sredstva za isplatu dividende na novčani račun Centralnog registra kod Narodne banke Srbije, a u korist novčanog računa člana Centralnog registra - korporativnog agenta izdavaoca u Centralnom registru.

Na dan isplate Centralni registar novčana sredstva za isplatu dividende prosleđuje članovima Centralnog registra koji su potvrdili elektronske poruke i kojima su kreirane poruke sa statusom DUPL, a koji vrše prenos sredstava na novčane račune lica koja imaju pravo na isplatu dividende.

Za akcionare čije se akcije vode na privremenom računu hartija od vrednosti kod Centralnog registra, novčana sredstava za dividendu se uplaćuju članu Centralnog registra - korporativnom agentu izdavaoca.

Nakon izvršene isplate dividende, Centralni registar preko svoje internet stranice objavljuje obaveštenje o izvršenoj isplati dividende.

117đ U slučaju da član Centralnog registra kome su preneta novčana sredstva po osnovu isplate dividende, ne može da utvrdi podatke o licima koja imaju pravo na isplatu dividende na osnovu kojih bi isplatio dividendu, dužan je da, u roku od 10 radnih dana od dana isplate dividende, odgovarajuća novčana sredstva za isplatu dividende vrati korporativnom agentu izdavaoca, uz dostavu specifikacije kome sredstva od dividende nisu isplaćena i u kom iznosu.

U slučaju da ni korporativni agent izdavaoca nije u mogućnosti da sredstva dalje rasporedi akcionarima kojima sredstva pripadaju, dužan je da, u roku od 15 radnih dana od dana isplate dividende, odgovarajuća novčana sredstva za isplatu dividende vrati izdavaocu, uz dostavu specifikacije kome sredstva od dividende nisu isplaćena i u kom iznosu, osim ukoliko je izdavalac akcionarsko društvo određeno zakonom kojim se uređuje pravo na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije, u kom slučaju sredstva za isplatu dividende ostaju na računu korporativnog agenta izdavaoca do konačne isplate akcionarima.

Isplata likvidacionog ostatka

117e Član Centralnog registra dostavlja obaveštenje akcionarskog društva u likvidaciji o nameri isplate likvidacionog ostatka preko Centralnog registra, najkasnije sedam radnih dana pre dana kada se vrši obračun za isplatu likvidacionog ostatka i šalju elektronske poruke (dan obračuna).

Član Centralnog registra, preko korisničke WEB aplikacije, unosi obaveštenje akcionarskog društva u likvidaciji o nameri isplate likvidacionog ostatka iz stava 1. ove tačke i elektronski nalog za isplatu likvidacionog ostatka sa podacima o neto iznosu likvidacionog ostatka (likvidacioni ostatak umanjen za porez) po akciji po tipu lica.

Obaveštenje akcionarskog društva u likvidaciji o nameri isplate likvidacionog ostatka preko Centralnog registra obavezno sadrži:

1) dan dividende (dan na koji se utvrđuje spisak akcionara koji imaju pravo na likvidacioni ostatak, a određen je statutom ili odlukom akcionarskog društva u likvidaciji);

2) dan obračuna;

3) dan isplate (datum saldiranja);

4) poziv akcionarima koji nemaju aktivan račun finansijskih instrumenata (ugašen račun u periodu od dana dividende do dana obaveštenja o nameri isplate) da do dana koji prethodi danu obračuna dostave članu Centralnog registra iz stava 1. ove tačke instrukcije za prijem sredstava po osnovu isplate likvidacionog ostatka.

Centralni registar istog dana na svojoj internet stranici objavljuje obaveštenje akcionarskog društva u likvidaciji o nameri isplate iz stava 1. ove tačke preko Centralnog registra.

Centralni registar upućuje članu Centralnog registra iz stava 1. ove tačke spisak akcionara koji na dan objavljivanja obaveštenja akcionarskog društva u likvidaciji o nameri isplate likvidacionog ostatka nemaju aktivne račune, a radi dostave instrukcija za isplatu primljenih od strane akcionara.

Način i postupak isplate likvidacionog ostatka Centralni registar vrši shodnom primenom odredaba tač. 117a - 117đ ovih Pravila poslovanja.

Isplata dužničkih finansijskih instrumenata, kamatnih kupona, anuiteta i prevremeni otkup

117ž Isplata kupona, anuiteta i glavnice vrši se o roku dospeća ili pre roka dospeća, ukoliko je to predviđeno odlukom izdavaoca, zakonitim imaocima dužničkih hartija od vrednosti, koji su evidentirani kao takvi na radni dan pre dana isplate (record date).

118. Uplata novčanih sredstava po osnovu isplate o roku dospeća dužničkih finansijskih instrumenata, odnosno kamatnih kupona ili anuiteta vrši se na novčani račun korporativnog agenta/agenta emisije izdavaoca u Centralnom registru, u skladu sa Pravilnikom o terminskim planu rada Centralnog registra. Član Centralnog registra-korporativni agent/agent emisije izdavaoca je u obavezi da, u skladu sa odlukom i zahtevom izdavaoca, preko korisničke aplikacije Centralnog registra inicira isplatu dužničkih finansijskih instrumenata, odnosno kamatnih kupona ili anuiteta i verifikuje podatke za isplatu.

Na osnovu unete potvrde isplate i izvršene uplate novčanih sredstava, Centralni registar formira elektronske poruke koje prosleđuje članovima Centralnog registra koji vode račune finansijskih instrumenata zakonitih imalaca, odnosno članovima koji vode novčane račune zakonitih imalaca finansijskih instrumenata, u skladu sa zahtevom za isplatu finansijskih instrumenata i kamatnih kupona. Članovi Centralnog registra su u obavezi da potvrde dobijene elektronske poruke.

Isplata kamatnih kupona ili anuiteta vrši se prenosom novčanih sredstava na račune članova Centralnog registra kod kojih se vode računi finansijskih instrumenata zakonitih imalaca, koji vrše prenos na novčane račune zakonitih imalaca. Na zahtev člana Centralnog registra novčana sredstva za kamatne kupone se mogu preusmeriti na člana Centralnog registra kod kog se vodi novčani račun imaoca finansijskih instrumenata.

Isplata o roku dospeća dužničkih finansijskih instrumenata vrši se prenosom novčanih sredstava na račune članova Centralnog registra kod kojih se vode računi finansijskih instrumenata zakonitih imalaca, koji vrše prenos na novčane račune zakonitih imalaca. Na zahtev člana Centralnog registra, novčana sredstva za isplatu finansijskih instrumenata mogu se preusmeriti na člana Centralnog registra kod kog se vodi novčani račun imaoca finansijskih instrumenata. Na osnovu izvršenih obaveza po osnovu dužničkih finansijskih instrumenata, Centralni registar vrši ispis finansijskih instrumenata na račun okončanja emisije dužničkih finansijskih instrumenata.

Centralni registar na svojoj internet stranici javno objavljuje obaveštenje izdavaoca da na dan dospeća vrši isplatu dospelih finansijskih instrumenata odnosno kupona ili anuiteta. Zahtev za obaveštenje izdavaoca dostavlja korporativni agent/agent emisije, član Centralnog registra.

Ukoliko se na dan dospeća ne izvrši uplata potrebnog iznosa novčanih sredstava za isplatu ili se uplata izvrši delimično, Centralni registar neće izvršiti predmetnu isplatu. Član Centralnog registra, korporativni agent/agent emisije je dužan da obavesti Centralni registar da izdavalac neće izvršiti obaveze o roku dospeća putem korisničke aplikacije Centralnog registra i zakonite imaoce dospelih finansijskih instrumenata putem javnog obaveštenja na internet stranici Centralnog registra. Kada izdavalac izvrši uplatu celokupnog iznosa novčanih sredstava po osnovu obaveza propisanih odlukom o izdavanju za dospele finansijske instrumente, odnosno kamatne kupone ili anuitete i član Centralnog registra potvrdi isplatu i podnese zahtev za isplatu, Centralni registar vrši prenos novčanih sredstava na račune članova Centralnog registra kod kojih se vode računi finansijskih instrumenata zakonitih imalaca, koji vrše prenos na novčane račune zakonitih imalaca i ispis dospelih dužničkih finansijskih instrumenata, odnosno prenos novčanih sredstava po osnovu kamatnih kupona ili anuiteta.

Centralni registar vrši isplatu i ispis finansijskih instrumenata pre roka dospeća, na zahtev izdavaoca, koji se dostavlja preko člana Centralnog registra, a u skladu sa odlukom o izdavanju finansijskih instrumenata.

Centralni registar vrši isplatu i ispis finansijskih instrumenata nakon roka dospeća, na zahtev izdavaoca, koji se dostavlja preko člana Centralnog registra na način iz stava 4. ove tačke.

Centralni registar vrši ispis finansijskih instrumenata nakon roka dospeća u slučaju kada su obaveze iz tih finansijskih instrumenata izmirene van Centralnog registra u skladu sa zahtevom izdavaoca i na osnovu sledeće dokumentacije koju dostavlja član Centralnog registra, agent:

1) izjava izdavaoca da su obaveze po osnovu dospelih dužničkih hartija od vrednosti izmirene nakon roka dospeća, overena u skladu sa zakonom koji uređuje overu potpisivanja,

2) izjava zakonitog imaoca da su obaveze po osnovu dospelih dužničkih hartija od vrednosti izmirene nakon roka dospeća, overena u skladu sa zakonom koji uređuje overu potpisivanja.

Centralni registar ne odgovara izdavaocima i zakonitim imaocima za bilo kakvu štetu koja može nastati zbog kašnjenja u isplati iz bilo kog razloga, kao i zbog neispravnosti ili zakašnjenja koja su uslovljena propustom agenta.

Poništenje dužničkih finansijskih instrumenata

118a Na osnovu zahteva izdavaoca Centralni registar vrši poništenje celokupne emisije ili dela emisije finansijskih instrumenata u skladu sa odlukom tog izdavaoca o poništenju stečenih sopstvenih dužničkih finansijskih instrumenata.

Zahtev za poništenje dostavlja se preko člana Centralnog registra sa odlukom izdavaoca o poništenju sopstvenih dužničkih finansijskih instrumenata.

Objavljivanje poziva za sednicu skupštine akcionara

119. Po zahtevu akcionarskog društva član Centralnog registra dostavlja Centralnom registru zahtev za objavljivanje poziva za održavanje skupštine akcionara. Uz zahtev, član Centralnog registra dostavlja i poziv za skupštinu akcionara u elektronskom obliku.

Centralni registar objavljuje poziv o održavanju skupštine akcionara preko svoje internet stranice.

Jedinstvena evidencija akcionara

120. Zahtev za izdavanje jedinstvene evidencije akcionara podnosi se Centralnom registru preko člana Centralnog registra - korporativnog agenta izdavaoca.

Jedinstvena evidencija akcionara se dostavlja sa stanjem na dan koji je naznačen u zahtevu i taj dan ne može biti dan izdavanja jedinstvene evidencije akcionara.

Jedinstvena evidencija akcionara sadrži matični broj akcionara, ime i prezime, odnosno poslovno ime, adresu akcionara, broj akcija koje poseduje i broj glasova iz tih akcija, upisana prava trećih lica na akcijama (zaloga) sa podacima o zalogoprimcima kao i ograničenja prava raspolaganja iz akcija.

Ako se akcije zakonitog imaoca vode na zbirnom, odnosno kastodi računu, umesto imena, prezimena i matičnog broja akcionara, jedinstvena evidencija akcionara sadrži naziv člana Centralnog registra kod koga je otvoren zbirni, odnosno kastodi račun i broj tog računa, a za kastodi račun i oznaku tipa lica.

Centralni registar izdaje jedinstvenu evidenciju akcionara u pisanom i u elektronskom obliku.

Centralni registar izdaje jedinstvenu evidenciju akcionara u roku od tri radna dana od dana prijema urednog zahteva.

Svaki akcionar ima pravo uvida u jedinstvenu evidenciju akcionara akcionarskog društva u kom je to lice akcionar, s tim što ova jedinstvena evidencija akcionara sadrži naziv i matični broj izdavaoca, ISIN broj, ukupan broj akcionara, ukupan broj izdatih akcija, ime i prezime, odnosno poslovno ime akcionara, broj akcija i procenat od ukupne emisije u vlasništvu pojedinačnog akcionara.

Pravo iz stava 7. ove tačke se ostvaruje uvidom u jedinstvenu evidenciju akcionara koja se vodi u elektronskoj formi, u službenim prostorijama Centralnog registra, na zahtev zainteresovanog lica ili njegovog punomoćnika. Zahtev se podnosi preko člana Centralnog registra, a uvid se vrši u prisustvu predstavnika tog člana Centralnog registra.

Lice koje podnosi zahtev za izdavanje jedinstvene evidencije akcionara, ili zahtev za uvid u jedinstvenu evidenciju akcionara Centralnom registru, mora da podnese i ovlašćenje za podnošenje zahteva i preuzimanje jedinstvene evidencije akcionara, odnosno uvid u jedinstvenu evidenciju akcionara.

121. Centralni registar dostavlja jedinstvenu evidenciju akcionara za skupštinu akcionara na zahtev akcionarskog društva i u svim slučajevima kada korporativni agent izdavaoca podnese zahtev u ime tog izdavaoca.

122. Centralni registar dostavlja jedinstvenu evidenciju akcionara na osnovu sudskog rešenja o održavanju skupštine akcionarskog društva, na zahtev lica ovlašćenog od strane suda za zakazivanje skupštine.

123. Centralni registar dostavlja jedinstvenu evidenciju akcionara na osnovu zahteva registrovanog udruženja akcionara tog izdavaoca. Udruženje akcionara podnosi Centralnom registru zahtev za jedinstvenu evidenciju akcionara preko člana Centralnog registra.

124. Centralni registar dostavlja jedinstvenu evidenciju akcionara na osnovu rešenja o odobrenju ponude za preuzimanje akcija akcionarskog društva, na zahtev člana Centralnog registra - korporativnog agenta ponuđača. U ovom slučaju, jedinstvena evidencija akcionara sadrži matični broj akcionara, ime i prezime, odnosno poslovno ime i adresu akcionara.

125. Centralni registar dostavlja jedinstvenu evidenciju akcionara na zahtev člana Centralnog registra - korporativnog agenta izdavaoca, po osnovu isplate dividende preko Centralnog registra, a na osnovu Odluke o isplati dividende. U ovom slučaju, jedinstvena evidencija akcionara sadrži matični broj akcionara, ime i prezime, odnosno naziv i adresu akcionara, broj akcija, tip lica, oznaku zemlje i šifru člana Centralnog registra.

125a Centralni registar dostavlja jedinstvenu evidenciju akcionara na zahtev člana Centralnog registra - korporativnog agenta izdavaoca, u slučaju zamene akcija. U ovom slučaju, jedinstvena evidencija akcionara sadrži matični broj akcionara, ime i prezime, odnosno naziv, adresu akcionara, broj akcija koje poseduje, upisana prava trećih lica na akcijama (zaloga) sa podacima o zalogoprimcima, ograničenja prava raspolaganja iz akcija, račun finansijskih instrumenata, kao i šifru člana Centralnog registra koji vodi račun finansijskih instrumenata.

126. Centralni registar javno objavljuje podatke iz jedinstvene evidencije akcionara izdavalaca na svojoj internet stranici.

Jedinstvena evidencija akcionara javno objavljena na internet stranici Centralnog registra sadrži sledeće podatke:

1) ime i prezime, odnosno poslovno ime akcionara;

2) broj akcija koje poseduje akcionar.

Ako se akcije zakonitog imaoca vode na zbirnom, odnosno kastodi računu, umesto imena i prezimena akcionara, javno objavljena jedinstvena evidencija akcionara sadrži naziv člana Centralnog registra kod koga je otvoren zbirni, odnosno kastodi račun i broj tog računa, a za kastodi račun i oznaku tipa lica.

U slučaju da je upisano ograničenje prava iz hartija od vrednosti za akcionara, odnosno upisano založno pravo, Centralni registar u jedinstvenoj evidenciji akcionara na internet stranici pored podataka iz stava 2. daje obaveštenje o upisanom založnom pravu, odnosno ograničenju raspolaganja.

127. U slučaju akcionarskog društva koje je izdalo akcije u skladu sa Zakonom o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije, Centralni registar na svojoj internet stranici objavljuje podatke iz jedinstvene evidencije akcionara tog društva za prvih deset akcionara sa najvećim brojem akcija.

XVIIIA KONAČNOST PORAVNANJA

127a Saglasno odredbama Zakona o tržištu kapitala Centralni registar je sistem za saldiranje hartija od vrednosti i organizator tog sistema.

127b Nalogom za prenos, u smislu zakona kojim se uređuje tržište kapitala i u smislu ovih Pravila, smatra se:

1) ispravan fajl sa instrukcijama za saldiranje koji Centralnom registru dostavlja regulisano tržište/MTP, Uprava za javni dug, Narodna banka Srbije i član Centralnog registra;

2) ispravan nalog sa instrukcijama za saldiranje koji unosi član Centralnog registra preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra;

3) ispravan i uredan zahtev sa instrukcijama za saldiranje koji Centralnom registru dostavlja član Centralnog registra.

127v Trenutak prihvatanja naloga za prenos je trenutak:

1) učitavanja fajla iz tačke 127b podtačka 1) ovih Pravila poslovanja u sistem za saldiranje Centralnog registra;

2) unosa naloga iz tačke 127b podtačka 2) ovih Pravila poslovanja preko korisničke WEB aplikacije Centralnog registra;

3) prijema zahteva sa instrukcijama za saldiranje iz tačke 127b podtačka 3) ovih Pravila poslovanja u Centralnom registru.

127g Trenutak neopozivosti naloga za prenos je:

1) trenutak prihvatanja - za transakcije iz tačke 127b podtačka 1) ovih Pravila poslovanja;

2) trenutak potvrde poruke MT295 - za naloge za prenos finansijskih instrumenata i novčanih sredstava po DVP principu (delivery versus payment - DVP) iz tačke 127b podtač. 2) i 3) ovih Pravila poslovanja;

3) trenutak prihvatanja - za naloge za prenos finansijskih instrumenata po FOP principu (free of payment - FOP) i po DVD principu (delivery versus delivery - DVD) iz tačke 127b podtač. 2) i 3) ovih Pravila poslovanja;

4) trenutak izvršenja naloga za plaćanje u RTGS platnom sistemu Narodne banke Srbije (MT103) u korist računa Centralnog registra otvorenog kod Narodne banke Srbije - za naloge za prenos dinarskih novčanih sredstava bez prenosa finansijskih instrumenata (payment free of delivery - PFOD);

5) trenutak prijema odgovarajućeg fajla Narodne banke Srbije o izvršenom nalogu za plaćanje u korist računa Centralnog registra otvorenog kod Narodne banke Srbije - za naloge za prenos deviznih novčanih sredstava bez prenosa finansijskih instrumenata (payment free of delivery - PFOD).

Član može jednostrano da otkaže nalog za prenos do trenutka neopozivosti, osim naloga za prenos iz tačke 127b tačka 1) ovih Pravila poslovanja.

Posle trenutka neopozivosti do trenutka saldiranja, nalog za prenos je moguće otkazati ukoliko su saglasni svi učesnici u transakciji, osim naloga za prenos iz tačke 127b tačka 1) ovih Pravila poslovanja.

127d Nalog za prenos je konačan u trenutku njegovog saldiranja u Centralnom registru.

127đ Po saznanju da je nastupila nesposobnost izmirivanja obaveza člana Centralnog registra koji je jedna od strana u transakciji ili posrednik u transakciji, Centralni registar blokira prihvatanje naloga za prenos tog člana koji su dostavljeni posle trenutka nastupanja te nesposobnosti.

Ako su nalozi za prenos prihvaćeni u sistem za saldiranje pre blokiranja, a još nisu postali neopozivi, takvi nalozi biće otkazani, bez obzira da li je nalog za prenos prihvaćen u sistem saldiranja pre ili nakon nastupanja nesposobnosti.

Ako su nalozi za prenos prihvaćeni u sistem za saldiranje pre trenutka nastupanja nesposobnosti izmirivanja obaveza člana Centralnog registra, a postali su neopozivi pre blokiranja, takvi nalozi se saldiraju u skladu sa ovim Pravilima poslovanja.

Ako su nalozi za prenos prihvaćeni u sistem za saldiranje posle saznanja Centralnog registra da je nastupila nesposobnost izmirivanja obaveza člana Centralnog registra, a postali su neopozivi pre blokiranja, takvi nalozi će biti uklonjeni iz sistema za saldiranje.

Ako su nalozi za prenos prihvaćeni u sistem za saldiranje posle trenutka nastupanja nesposobnosti izmirivanja obaveza člana Centralnog registra, a pre saznanja Centralnog registra da je ta nesposobnost nastupila, a postali su neopozivi pre blokiranja, takvi nalozi se saldiraju ukoliko postoje uslovi za saldiranje do kraja dana kada je nastupila nesposobnost izmirivanja obaveza člana Centralnog registra. Ukoliko ne postoje uslovi za saldiranje do kraja tog dana, nalozi za prenos se uklanjaju iz sistema za saldiranje.

Ako su nalozi za prenos prihvaćeni u sistem za saldiranje posle saznanja Centralnog registra da je nastupila nesposobnost izmirivanja obaveza člana Centralnog registra, takvi nalozi će biti saldirani na zahtev stečajnog upravnika tog člana ili na zahtev drugog nadležnog organa.

U slučaju da su nalozi za prenos uklonjeni/otkazani u skladu sa odredbama ove tačke, Centralni registar vrši povraćaj novčanih sredstava u skladu sa instrukcijama nadležnog organa i obaveštava sve strane u transakciji, Narodnu banku Srbije, Komisiju za hartije od vrednosti i regulisano tržište/mtp ukoliko se radi o transakciji zaključenoj na tom tržištu.

XIX NAČIN OTKLANJANJA RIZIKA I FORMIRANJE I KORIŠĆENJE GARANTNOG FONDA

128. Na dan saldiranja članovi Centralnog registra, učesnici u zaključenim transakcijama sa finansijskim instrumentima, moraju obezbediti finansijske instrumente i novac, kako bi Centralni registar mogao da saldira finansijske instrumente i novac po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP) u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

129. Svi članovi Centralnog registra, osim Republike Srbije i Narodne banke Srbije, uplaćuju sredstava u Garantni fond Centralnog registra kako bi se obezbedila potrebna sredstva za ispunjenje obaveza u slučaju da član Centralnog registra blagovremeno ne obezbedi finansijske instrumente ili novac za zaključene transakcije sa finansijskim instrumentima na regulisanom tržištu/MTP.

Sredstva koja se uplaćuju u Garantni fond Centralnog registra iznose 40.000 evra i uplaćuju se na račun Centralnog registra kod Narodne banke Srbije prema instrukcijama za plaćanje Centralnog registra koje su objavljene na internet stranici Centralnog registra.

Devizna sredstva članova Centralnog registra sastoje se od sredstava Garantnog fonda i sredstava koje članovi Centralnog registra uplaćuju po osnovu zaključenih transakcija sa finansijskim instrumentima.

Na sredstva uplaćena u Garantni fond Centralnog registra i na devizna sredstva uplaćena po osnovu poslova sa finansijskim instrumentima, Centralni registar obračunava, naplaćuje i plaća kamatu u skladu sa odlukom Narodne banke Srbije kojom se uređuje obračun, naplata i plaćanje kamate na devizna sredstva Centralnog registra kod Narodne banke Srbije. Devizna sredstva članova Centralni registar ne može investirati ili oročavati, već ih može držati samo kao depozit po viđenju kod Narodne banke Srbije.

Devizna sredstva članova Centralni registar drži u valuti u kojoj je član izvršio uplatu.

Pored sredstava Garantnog fonda, član Centralnog registra daje menice kao sredstvo obezbeđenja za blagovremeno saldiranje finansijskih instrumenata i novca za zaključene transakcije sa finansijskim instrumentima.

130. U slučaju da član Centralnog registra nema dovoljno finansijskih instrumenata ili novčanih sredstava na svom računu na dan saldiranja za transakcije sa finansijskim instrumentima zaključenim na regulisanom/MTP tržištu, Centralni registar može da pokrene proceduru aktiviranja sredstava Garantnog fonda u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

U slučaju aktiviranja sredstava sa računa Garantnog fonda, Centralni registar obračunava naknadu za korišćenje tih novčanih sredstava, dok član Centralnog registra ne uplati/vrati aktivirana sredstva na račun Garantnog fonda kod Centralnog registra u skladu sa Pravilnikom o tarifi Centralnog registra.

Član Centralnog registra je dužan da aktivirana sredstva nadoknadi u što kraćem roku, a najkasnije do početka sledećeg radnog dana.

131. Ako sredstva Garantnog fonda nisu dovoljna za pokriće obaveze člana Centralnog registra, Centralni registar će aktivirati menice na teret računa tog člana u visini nedostajućih sredstava.

Ukoliko aktiviranjem garantnog fonda i menica nije moguće obezbediti neophodna sredstva za saldiranje transakcija na regulisanom/MTP tržištu i ne steknu se uslovi za saldiranje obaveza i potraživanja u finansijskim instrumentima i novcu u skladu sa termiskim planom rada, Centralni registar stornira spornu transakciju, uz saglasnost svih učesnika u transakciji, i o tome obaveštava Komisiju za hartije od vrednosti i organizatora tržišta.

Vanredne procedure prinudne prodaje i prinudne kupovine finansijskih instrumenata

132. U slučaju da se aktiviranjem Garantnog fonda ne mogu obezbediti novčana sredstva odnosno finansijski instrumenti, Centralni registar pokreće vanredne procedure za prinudnu prodaju, odnosno za prinudnu kupovinu finansijskih instrumenata.

Prinudna prodaja, odnosno kupovina finansijskih instrumenata otpočinje unošenjem naloga za prodaju, odnosno kupovinu tog finansijskog instrumenta u informacioni sistem organizatora tržišta na kojem se tim finansijskim instrumentom trguje od strane Centralnog registra, a ako to nije moguće (finansijskim instrumentom se ne trguje kod organizatora tržišta, nema zakazanog trgovanja tom hartijom od vrednosti), prinudna prodaja, odnosno kupovina otpočinje pozivom svim članovima Centralnog registra da dostave ponude za prodaju, odnosno kupovinu navedenog finansijskog instrumenta.

Pristigle ponude Centralni registar rangira po ceni, a ponude sa istom cenom po vremenu pristizanja, pri čemu se kod prinudne prodaje prihvataju ponude sa višom cenom a kod prinudne kupovine ponude sa nižom cenom.

Centralni registar obaveštava sve učesnike u procesu prinudne prodaje, odnosno kupovine o tome da li su njihove ponude prihvaćene ili ne, a za prihvaćene ponude Centralni registar vrši kliring i saldiranje po DVP principu (Delivery versus Payment-DvP).

Prinudna prodaja i prinudna kupovina finansijskih instrumenata odvijaju se na način propisan ovim pravilima, a u skladu sa Pravilnikom o terminskom planu rada Centralnog registra.

132a BRISANO sa Izmenama i dopunama 10 broj 2-9/51-2 od 22.01.2020. godine.

XX ČUVANJE ELEKTRONSKE EVIDENCIJE O FINANSIJSKIM INSTRUMENTIMA I ČUVANJE MATERIJALIZOVANIH HARTIJA OD VREDNOSTI

133. Centralni registar trajno čuva dematerijalizovane finansijske instrumente u elektronskom obliku, od neovlašćenog pristupa, izmene i gubitaka u slučaju otkaza sistema i elementarnih nepogoda, pravljenjem rezervnih kopija podataka i formiranjem sekundarne baze podataka.

Centralni registar čuva originalnu dokumentaciju na osnovu koje je izvršen upis u periodu od najmanje pet godina, dok elektronsku dokumentaciju čuva trajno.

Centralni registar dematerijalizuje hartije od vrednosti registrovanjem hartija od vrednosti kao elektronski zapis u Centralnom registru, na osnovu zahteva izdavaoca dostavljenog preko člana Centralnog registra - korporativnog agenta izdavaoca.

XXI OSTALI POSLOVI CENTRALNOG REGISTRA

134 - 136. BRISANO sa Izmenama i dopunama 10 broj 2-9/51-2 od 22.01.2020. godine.

137. Centralni registar javno objavljuje podatke o svim finansijskim instrumentima upisanim u Centralni registar na svojoj internet stranici u skladu sa Zakonom.

138. Centralni registar, samostalno ili angažovanjem trećih lica, izrađuje informaciona rešenja za potrebe obavljanja poslova i za internet stranicu Centralnog registra.

139. Centralni registar, samostalno ili angažovanjem trećih lica, izrađuje i primenjuje aplikativna i druga informaciona rešenja za zaštitu informacionog sistema Centralnog registra i podataka kojima raspolaže.

Korisnici informacionog sistema Centralnog registra su članovi Centralnog registra i državni organi.

Članovi Centralnog registra imaju pristup podacima kojima raspolaže Centralni registar, a koji se odnose na tog člana i njegove klijente. Državni organi imaju pristup podacima kojima raspolaže Centralni registar u skladu sa zakonom.

Za pristup podacima Centralnog registra, Centralni registar izrađuje i korisnicima izdaje smart kartice, kojima se obezbeđuje sigurnost pristupa i ograničavaju i kontrolišu prava pristupa podacima u skladu sa zakonom.

Korisnici informacionog sistema Centralnog registra podnose zahtev Centralnom registru za izradu, obnovu i opoziv smart kartice, odnosno izmenu ovlašćenja, u skladu sa uputstvom koje je objavljeno na korisničkoj WEB aplikaciji Centralnog registra.

Sertifikat na smart kartici je validan godinu dana, nakon čega je korisnik dužan da smart karticu dostavi Centralnom registru radi obnavljanja ili poništenja sertifikata.

Korisnik informacionog sistema Centralnog registra je u obavezi da u pisanoj formi odredi zaposlene koji u obavljanju poslova koriste aplikaciju Centralnog registra i da o tome obavesti Centralni registar.

U slučaju prestanka zaposlenja kod korisnika ili prelaska na radnu poziciju koja ne zahteva pristup aplikacijama Centralnog registra zaposlenog kome je dodeljena smart kartica, korisnik je u obavezi da smart karticu vrati Centralnom registru i zatraži poništenje sertifikata na smart kartici.

Korisnik informacionog sistema Centralnog registra je dužan da o svakoj promeni lica koja u obavljanju poslova koriste informacioni sistem Centralnog registra postupi bez odlaganja na način uređen stavom 6. ove tačke.

Korisnik informacionog sistema Centralnog registra je u obavezi da za svakog zaposlenog koji u obavljanju posla koristi aplikacije Centralnog registra, podnese zahtev Centralnom registru za izdavanje jedinstvene personalizovane smart kartice sa kredencijalima za pristup, koji mogu biti poznati samo licu na čije ime je smart kartica izdata.

Smart kartica se izdaje u prostorijama Centralnog registra, isključivo licu na čije ime je personalizovana ili osobi koju ovlasti korisnik informacionog sistema.

Ukoliko smart karticu preuzima ovlašćeno lice, Centralni registar je dužan da predaju kartice izvrši na način koji garantuje nepovredivost podataka. Ukoliko lice na čije ime je izdata personalizovana kartica posumnja da je do trenutka prijema smart kartice narušena tajnost kredencijala za pristup, dužno je da o tome odmah obavesti Centralni registar, radi blokiranja pristupa informacionom sistemu Centralnog registra za tu smart karticu.

Za sve radnje sprovedene korišćenjem smart kartice, odgovorno je lice na čije ime je kartica izdata, kao i korisnik informacionog sistema.

Korišćenje smart kartice od strane nekog drugog lica, osim onog na čije ime je smart kartica izdata, strogo je zabranjeno i smatra se odgovornošću lica na čije ime je kartica izdata, kao i korisnika informacionog sistema.

U slučaju gubitka, krađe smart kartice ili sumnje da je došlo do povrede tajnosti kredencijala za pristup, lice na čije ime je izdata smart kartica i korisnik informacionog sistema dužni su da odmah o tome obaveste Centralni registar radi blokiranja pristupa informacionom sistemu Centralnog registra za tu smart karticu.

Korisnik informacionog sistema dužan je da propiše procedure kojima će se urediti postupanje zaposlenih u cilju sprečavanja neovlašćenog korišćenja smart kartica za pristup informacionom sistemu Centralnog registra.

139a U skladu sa uredbom kojom se uređuju opšti uslovi za emisiju i prodaju državnih hartija od vrednosti na primarnom tržištu (u daljem tekstu: Uredba), Ministarstvo finansija -Uprava za javni dug, u ime i za račun Republike Srbije, organizuje i realizuje aukcije za primarnu prodaju i otkup državnih hartija od vrednosti pre roka dospeća, preko aukcijske platforme koja je deo informacionog sistema Centralnog registra (u daljem tekstu: aukcijska platforma).

Pristup aukcijskoj platformi ima samo član Centralnog registra koji ima status ovlašćenog učesnika u skladu sa Uredbom.

Lice ovlašćeno za trgovanje državnim hartijama od vrednosti kod člana Centralnog registra je lice koje ima status ovlašćenog lica u skladu sa Uredbom, kome je Centralni registar izdao jedinstvenu personalizovanu smart karticu i kome je Centralni registar dodelio posebno ovlašćenje za pristup aukcijskoj platformi.

Centralni registar dodeljuje posebno ovlašćenje za pristup aukcijskoj platformi licu ovlašćenom za trgovanje državnim hartijama od vrednosti na period od godinu dana, počev od dana dodele, na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev člana Centralnog registra kod koga je lice ovlašćeno za trgovanje državnim hartijama od vrednosti zaposleno za dodelu posebnog ovlašćenja za pristup aukcijskoj platformi;

2) potvrda Uprave za javni dug da član - podnosilac zahteva ima status ovlašćenog učesnika u skladu sa Uredbom;

3) potvrda Uprave za javni dug da lice za koje se traži posebno ovlašćenje za pristup aukcijskoj platformi ima status ovlašćenog lica u skladu sa Uredbom.

Centralni registar obnavlja posebno ovlašćenje za pristup aukcijskoj platformi koje je ranije dodeljeno licu ovlašćenom za trgovanje državnim hartijama od vrednosti po automatizmu, na period od novih godinu dana, uz naplatu naknade u skladu sa Pravilnikom o tarifi Centralnog registra.

Centralni registar ukida posebno ovlašćenje za pristup aukcijskoj platformi koje je ranije dodeljeno licu ovlašćenom za trgovanje državnim hartijama od vrednosti na osnovu sledeće dokumentacije:

1) zahtev člana Centralnog registra kod koga je lice ovlašćeno za trgovanje državnim hartijama od vrednosti zaposleno, odnosno bilo zaposleno, za ukidanje posebnog ovlašćenja za pristup aukcijskoj platformi;

2) potvrda Uprave za javni dug da je licu ovlašćenom za trgovanje državnim hartijama od vrednosti za koje se zahteva ukidanje posebnog ovlašćenja za pristup aukcijskoj platformi prestao status ovlašćenog lica u smislu Uredbe odnosno da je članu Centralnog registra koji je podneo zahtev prestao status ovlašćenog učesnika u smislu Uredbe.

U slučaju da licu ovlašćenom za trgovanje državnim hartijama od vrednosti prestane radni odnos kod jednog člana Centralnog registra, a zasnuje radni odnos kod drugog člana Centralnog registra, raniji poslodavac tog lica je dužan da postupi u skladu sa stavom 6. ove tačke dok je novi poslodavac, ukoliko ima nameru da za to lice zahteva dodelu posebnog ovlašćenja za pristup aukcijskoj platformi, dužan da postupi u skladu sa stavom 4. ove tačke.

U slučaju da Uprava za javni dug, na osnovu Uredbe, suspenduje lice ovlašćeno za trgovanje državnim hartijama od vrednosti, Centralni registar će ograničiti tom licu posebno ovlašćenje za pristup aukcijskoj platformi odmah po dobijanju akta Uprave za javni dug, a u skladu sa ograničenjima koja proizilaze iz tog akta.

U slučaju da Centralni registar, na osnovu tačke 6s ovih Pravila poslovanja, suspenduje člana Centralnog registra koji ima status ovlašćenog učesnika u skladu sa Uredbom, a priroda i obim suspenzije su takvi da se ista odnosi i na obavljanje poslova koji su u vezi sa sprovođenjem aktivnosti na aukcijskoj platformi, Centralni registar će, bez odlaganja, dostaviti Upravi za javni dug odluku o suspenziji.

140. Centralni registar obavlja poslove u skladu sa članstvom Centralnog registra u međunarodnim organizacijama.

141. Centralni registar obračunava i naplaćuje naknade za korišćenje usluga u skladu sa Pravilnikom o tarifi Centralnog registra.

142. Centralni registar obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom.

XXII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Pravila poslovanja 10 broj 2/12-3 od 27.04.2012. godine, sa izmenama i dopunama 10 broj 2/12-2 od 26.12.2012. godine i 10 broj 2/6-3/1 od 09.10.2013. godine.

143. Ova Pravila poslovanja Centralnog registra, depoa i kliringa hartija od vrednosti stupaju na snagu po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti.

144. Ova Pravila poslovanja Centralnog registra, depoa i kliringa hartija od vrednosti se objavljuju na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti.

145. Danom stupanja na snagu ovih Pravila poslovanja prestaju da važe Pravila poslovanja Centralnog registra, depoa i kliringa hartija od vrednosti ("Službeni glasnik RS", br. 113/2006, 24/2008, 38/2008, 70/2008, 17/2009, 55/2010 i 102/2010) i 10 br. 2/8-5 od 26.12.2011. godine.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-8/21-2 od 25.07.2014. godine

Član 18.

Akcionarsko društvo, koje je registrovalo povećanje kapitala u Agenciji za privredne registre po osnovu ispunjenja obaveza iz ugovora o prodaji društvenog kapitala, dužno je da, u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovih Izmena i dopuna Pravila poslovanja, izvrši upis akcija po navedenom osnovu u Centralni registar i da preko člana Centralnog registra dostavi zahtev sa sledećom dokumentacijom:

- odluka o povećanju kapitala izdavaoca,

- rešenje ili izvod Agencije za privredne registre o upisu povećanja kapitala,

- akt Agencije za privatizaciju o prihvatanju izvršenja obaveze iz ugovora o prodaji društvenog, odnosno državnog kapitala u postupku privatizacije ili rešenje Agencije za privatizaciju o sticanju sopstvenih akcija subjekta privatizacije.

Danom stupanja na snagu ovih Izmena i dopuna Pravila poslovanja klijenti investicioni fondovi i dobrovoljni penzijski fondovi koji se vode na kastodi računu, vodiće se po tipu lica FO. Klijenti ostala pravna i fizička lica koja se vode na kastodi računu, vodiće se na istom računu po tipu lica KS.

Otvaranje novih računa vrši se u skladu sa tačkom 35. Pravila poslovanja.

Član 20.

Korisnici informacionog sistema Centralnog registra dužni su da usvoje procedure propisane članom 17. ovih Izmena i dopuna Pravila poslovanja u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu istih.

Član 21.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti, a objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti.

SAMOSTALNI ČLAN IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-8/23-4-1 od 29.12.2014. godine

Član 11.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti, a objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/12-2 od 11.12.2015. godine

Član 12.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti.

Član 13.

Rešenja o dodeli CFI koda i ISIN broja, koja su izdata pre stupanja na snagu ovih Izmena i dopuna Pravila poslovanja, a po kojima izdavalac nije preko člana Centralnog registra, u roku od godinu dana od dana izdavanja rešenja, podneo zahtev za otvaranje emisionog računa i upis finansijskih instrumenata na račun izdavaoca kod člana Centralnog registra i račune finansijskih instrumenata zakonitih imalaca, prestaju da važe.

Izdavaocima kojima je izdato rešenje o dodeli CFI koda i ISIN broja najmanje godinu dana pre stupanja na snagu ovih Izmena i dopuna Pravila poslovanja, ostavlja se rok 30 dana, od dana stupanja na snagu ovih Izmena i dopuna Pravila poslovanja, za podnošenje zahteva iz stava 1. ovog člana, nakon čega rešenja prestaju da važe.

Član 14.

Akcionarska društva koja su, do dana stupanja na snagu ovih Izmena i dopuna Pravila poslovanja, zaključila postupak likvidacije, promenila pravnu formu, odnosno izvršila statusne promene u Agenciji za privredne registre, a nisu izvršila ispis akcija u Centralnom registru, dužna su da, u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovih Izmena i dopuna Pravila poslovanja, dostave Centralnom registru, preko člana Centralnog registra, odgovarajuću dokumentaciju propisanu tačkom 26b, 26v i 26g ovih Pravila poslovanja.

Po isteku roka iz stava 1. ovog člana, Centralni registar vrši ispis akcija na osnovu podataka Agencije za privredne registre.

Član 15.

Odredbe tač. 64, 84. i 127a ovih Izmena i dopuna Pravila poslovanja primenjuju se počev od 01.01.2016. godine.

SAMOSTALNI ČLAN IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/18-2 od 18.03.2016. godine

Član 8.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, čl. 3. i 4. (tačke 99a. i 99b) počinju sa primenom nakon isteka 60 dana od dana stupanja na snagu ovih Izmena i dopuna Pravila poslovanja.

SAMOSTALNI ČLAN IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/33-2 od 18.01.2018. godine

Član 30.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLAN IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/36-7 od 22.03.2018. godine

Član 2.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/39-2 od 10.10.2018. godine

Član 1.

Postupci prinudnog otkupa akcija započeti kod Centralnog registra pre početka primene Zakona o izmenama i dopunama Zakona o privrednim društvima ("Službeni glasnik RS", br. 44/18), sprovešće se u skladu sa odredbama čl. 515. do 521. i odredbama člana 523. Zakona o privrednim društvima ("Službeni glasnik RS", br. 36/11, 99/11, 83/14 - dr. zakon i 5/15).

Član 2.

Postupci prava na prodaju akcija u kojima je zahtev za prodaju dostavljen društvu pre početka primene Zakona o izmenama i dopunama Zakona o privrednim društvima ("Službeni glasnik RS", br. 44/18), okončaće se u skladu sa odredbama čl. 522. i 523. Zakona o privrednim društvima ("Službeni glasnik RS", br. 36/11, 99/11, 83/14 - dr. zakon i 5/15).

Član 3.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/40-4 od 26.12.2018. godine

Član 1.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/46-2 od 25.06.2019. godine

Član 2.

Ove Izmene Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/51-2 od 22.01.2020. godine

Član 1.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/54-4 od 25.03.2020. godine

Član 5.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/67-2 od 23.08.2021. godine

Član 2.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/76-3 od 05.10.2022. godine

Član 71.

Založno pravo upisano na računu finansijskih instrumenata klijenta koji se, u trenutku početka primene ovih Pravila poslovanja, vodi kod člana, ostaje i dalje upisano na istom računu finansijskih instrumenata kod tog člana.

Nove upise (ugovorna zaloga, zaloga i zabrana raspolaganja u izvršenju, privremene i prethodne mere) na finansijskim instrumentima klijenta iz stava 1. ovog člana vrši Centralni registar na odgovarajućem računu u Centralnom registru.

Brisanje založnog prava iz stava 1. ovog člana vrši taj član, osim u slučaju kada postoji upisano više redosleda upisa, kada Centralni registar vrši brisanje tog založnog prava.

Namirenje prodajom finansijskih instrumenata iz stava 1. ovog člana obavlja član iz stava 1. ovog člana i kada postoji više redosleda upisa.

Član 72.

Danom početka primene ovih Pravila poslovanja u Registru zaloge se vode sva upisana založna prava.

Član 73.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti i objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja te saglasnosti.

Član 74.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra primenjuju se počev od 05.01.2023. godine.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/80-3 od 31.01.2023. godine

Član 16.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti, a objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja te saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-9/81-2 od 06.02.2023. godine

Član 3.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti, a objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja te saglasnosti.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra primenjuju se počev od 02.02.2023. godine.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-10/2-2 od 31.08.2023. godine

Član 9.

Ove Izmene i dopune Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti, a objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja te saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-10/3-2 od 04.10.2023. godine

Član 3.

Centralni registar će svim licima ovlašćenim za trgovanje državnim hartijama od vrednosti koja na dan stupanja na snagu ovih izmena i dopune Pravila poslovanja imaju dodeljena posebna ovlašćenja za pristup aukcijskoj platformi radi učešća na aukcijama za otkup državnih hartija od vrednosti pre roka dospeća ta ovlašćenja automatski proširiti i na pristup aukcijskoj platformi radi učešća na aukcijama za primarnu prodaju državnih hartija od vrednosti, najkasnije do 31.10.2023. godine, bez zahteva člana Centralnog registra i bez naplate naknade u skladu sa Pravilnikom o tarifi Centralnog registra.

Članovi Centralnog registra čijim zaposlenima su, pre dana stupanja na snagu ovih izmena i dopune Pravila poslovanja, izdate jedinstvene personalizovane smart kartice ali nemaju dodeljena posebna ovlašćenja za pristup aukcijskoj platformi mogu podneti zahtev za dodelu tih ovlašćenja Centralnom registru u skladu sa tačkom 139a Pravila poslovanja Centralnog registra.

Članovi Centralnog registra čijim zaposlenima nisu, pre dana stupanja na snagu ovih izmena i dopune Pravila poslovanja, izdate jedinstvene personalizovane smart kartice mogu podneti zahtev za dodelu tih kartica i posebnih ovlašćenja za pristup aukcijskoj platformi Centralnom registru u skladu sa tač. 139. i 139a Pravila poslovanja Centralnog registra.

Član 4.

Ove Izmene i dopuna Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti, a objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja te saglasnosti.

SAMOSTALNI ČLANOVI IZMENA I DOPUNA PRAVILA POSLOVANJA

10 broj 2-10/5-6 od 31.01.2024. godine

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 10.

Centralni registar će u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ovih izmena i dopuna Pravila poslovanja pozvati članove da dostave dokumentaciju neophodnu Centralnom registru za sprovođenje radnji i mera poznavanja i praćenja stranke u smislu člana 7. stav 1. tač. 1) - 5) zakona kojim se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma.

Ukoliko u roku od dva meseca od dana upućivanja poziva iz stava 1. ovog člana Centralni registar ne bude u mogućnosti da izvrši radnje i mere poznavanja i praćenja stranke, Centralni registar jednostrano raskida ugovor sa članom po postupku predviđenim tačkom 6r Pravila poslovanja.

Član 11.

Ove Izmene i dopuna Pravila poslovanja Centralnog registra stupaju na snagu i primenjuju se po dobijanju saglasnosti Komisije za hartije od vrednosti, a objavljuju se na internet stranici Centralnog registra odmah nakon dobijanja te saglasnosti.