PRAVILNIKO POSTUPKU I USLOVIMA ZA STICANJE SERTIFIKATA ZA KORIŠĆENJE MODULA ZA IZRADU DIGITALNOG GEODETSKOG MANUALA OD STRANE GEODETSKE ORGANIZACIJE("Sl. glasnik RS", br. 19/2024) |
Ovim pravilnikom bliže se uređuje postupak i uslovi za sticanje sertifikata za bezbedno korišćenje modula u Informacionom sistemu katastra nepokretnosti za izradu digitalnog geodetskog manuala (u daljem tekstu: sertifikat) od strane preduzetnika, odnosno pravnog lica upisanog u registar geodetskih organizacija (u daljem tekstu: geodetska organizacija).
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) "katastar nepokretnosti" jeste osnovni i javni registar, koji sadrži prostorne i opisne podatke o nepokretnostima, podatke o stvarnim pravima na njima, kao i drugim pravima i činjenicama čiji je upis u katastar predviđen zakonom;
2) "katastar infrastrukture" jeste osnovni i javni registar, koji sadrži prostorne i opisne podatke o infrastrukturnim i podzemnim objektima, podatke o stvarnim pravima na njima, kao i drugim pravima i činjenicama čiji je upis u katastar predviđen zakonom;
3) "održavanje katastra" jeste provođenje promena u katastru u pogledu prostornih i opisnih podataka o nepokretnostima, odnosno infrastrukturnim i podzemnim objektima i pravima na njima;
4) "modul za izradu digitalnog geodetskog manuala" jeste aplikacija u Informacionom sistemu katastra nepokretnosti razvijena za potrebe održavanja katastra nepokretnosti i katastra infrastrukture od strane geodetskih organizacija, koja je namenjena za izradu digitalnog geodetskog manuala, kao sastavnog dela digitalnog geodetskog elaborata, na osnovu kojeg se provode promene u katastru nepokretnosti;
5) "platforma za elektronsku edukaciju" je informacioni sistem, uspostavljen od strane Republičkog geodetskog zavoda, predviđen za online edukaciju geodetske organizacije, koji se može koristiti za obrazovanje, obuku, razvoj zaposlenih, kao i za bilo koji drugi tip online edukacije (kursevi).
Republički geodetski zavod (u daljem tekstu: Zavod) organizuje i sprovodi obuku za bezbedno korišćenje modula za izradu digitalnog geodetskog manuala (u daljem tekstu: modul), vrši proveru stručne osposobljenosti za bezbedno korišćenje modula i izdaje sertifikat, o čemu vodi odgovarajući registar.
Bezbedno korišćenje modula podrazumeva korišćenje, unos i izmenu informacionih podataka u informacionom sistemu uspostavljenom od strane Zavoda, u skladu sa propisima koji uređuju zaštitu podataka o ličnosti, zaštitu poslovne ili službene tajne, kao i preventivno postupanje korisnika informacionog sistema u skladu sa procedurama informacione-sajber bezbednosti i svesnosti dobre prakse digitalne bezbednosti.
Zavod izdaje sertifikat fizičkom licu zaposlenom u geodetskoj organizaciji (u daljem tekstu: kandidat) koje je uspešno završilo obuku za bezbedno korišćenje modula, odnosno uspešno položilo test provere znanja.
Zahtev za sticanje sertifikata geodetska organizacija dostavlja Zavodu.
Uz zahtev za sticanje sertifikata geodetska organizacija dostavlja:
1) osnovne podatke o kandidatu;
2) štampani podatak iz čitača elektronske lične karte, odnosno fotokopiju lične karte za koju nije moguće odštampati podatke koristeći čitač ličnih karata.
Obuka za bezbedno korišćenje modula organizuje se kontinuirano.
Podatke o priručnicima i drugim materijalima za obuku, kao i sve druge potrebne informacije Zavod će blagovremeno dostaviti geodetskim organizacijama.
Program obuke za bezbedno korišćenje modula određuje Zavod.
Program iz stava 1. ovog člana obuhvata sledeće oblasti:
1) informaciona-sajber bezbednost prema zahtevima standarda ISO/IEC 27001 prilikom korišćenja modula;
2) zaštita podataka o ličnosti prilikom korišćenja modula;
3) korišćenje Informacionog sistema katastra nepokretnosti.
Sprovođenje obuke i proveru znanja vrši Zavod, preko platforme za elektronsku edukaciju.
Bliže uslove kojima se određuje način rada, metodologija, procedura i organizaciono-tehnički uslovi za sprovođenje obuke određuje Zavod, pri čemu potrebne podatke objavljuje na svojoj internet stranici.
Provera stručne osposobljenosti za bezbedno korišćenje modula vrši se polaganjem testa na platformi za elektronsku edukaciju.
O rezultatima testiranja vodi se zapisnik koji sadrži naročito:
1) ime i prezime kandidata;
3) rezultate testiranja.
Test je uspešno položio kandidat koji ostvari najmanje 60% bodova od ukupnog broja bodova.
Kandidatu koji je uspešno položio test Zavod izdaje sertifikat.
Sertifikat važi godinu dana, nakon čega se može produžiti njegova važnost sticanjem najmanje 10 bodova u procesu kontinuirane, dodatne obuke.
Sertifikat sadrži:
1) naziv organa koji je izdao sertifikat;
2) identifikacioni broj sertifikata;
3) ime i prezime i jedinstveni matični broj građana (JMBG) kandidata koji je stekao sertifikat;
4) datum izdavanja sertifikata;
5) pečat i potpis ovlašćenog lica Zavoda.
Zavod vodi registar o izdatim sertifikatima koji sadrži:
1) ime i prezime i JMBG kandidata koji je stekao sertifikat;
2) datum izdavanja sertifikata;
3) identifikacioni broj sertifikata.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".