ODLUKA

O KOMUNALNOJ MILICIJI GRADSKE UPRAVE GRADA PANČEVA

("Sl. list grada Pančeva", br. 7/2024)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom bliže se određuju poslovi i ovlašćenja komunalne milicije Gradske uprave grada Pančeva (u daljem tekstu: komunalna milicija) utvrđeni zakonom, čijim se obavljanjem obezbeđuje izvršavanje nadležnosti Grada Pančeva (u daljem tekstu: Grad), kao i oblici i način ostvarivanja saradnje komunalne milicije sa ovlašćenim organizacijama, vršiocima komunalnih delatnosti, inspekcijskim službama i građanima.

Pojmovi koje se koriste u ovoj Odluci u muškom rodu (komunalni milicionar) podrazumevaju muški i ženski rod.

II UNUTRAŠNJE UREĐENJE KOMUNALNE MILICIJE

Član 2

Komunalna milicija obrazovana je kao unutrašnja organizaciona jedinica Gradske uprave grada Pančeva.

Organizaciona jedinica komunalne milicije ne može imati manje od tri komunalna milicionara.

Organizacija komunalne milicije, unutrašnje uređenje i sistematizacija radnih mesta utvrđena je Pravilnikom o unutrašnjem uređenju i sistematiziciji radnih mesta u Gradskoj upravi, Službi interne revizije grada Pančeva, Gradskom pravobranilaštvu i Stručnoj službi Lokalnog ombudsmana grada Pančeva.

III PRIPADNICI KOMUNALNE MILICIJE

Član 3

Komunalnom milicijom rukovodi načelnik komunalne milicije.

Poslove komunalne milicije obavljaju uniformisani komunalni milicionari. Izuzetno od stava 2. ovog člana, poslove komunalne milicije mogu obavljati i komunalni milicionari bez službene uniforme sa oznakama, po pisanom nalogu načelnika komunalne milicije (rad u civilnoj odeći).

Na prava i dužnosti iz radnog odnosa komunalnih milicionara primenjuju se propisi koji uređuju prava i dužnosti iz radnog odnosa zaposlenih u jedinicama lokalne samouprave, ako zakonom, kojim se uređuje komunalna milicija, nije drugačije određeno.

Kad obavlja poslove komunalni milicionar nosi službenu uniformu sa oznakama, osim u slučaju predviđenom u stavu 3. ovog člana, u skladu sa Odlukom o uniformi, oznakama na uniformi, vozilima, plovilima i opremi komunalne milicije grada Pančeva.

Komunalni milicionar ima službenu legitimaciju kojom se predstavlja, pokazujući je pre primene ovlašćenja, na zahtev lica prema kome ovlašćenje primenjuje, odnosno kada obavlja rad u civilnoj odeći i bez njegovog zahteva.

Radi obavljanja poslova iz svoje nadležnosti komunalni milicionari upotrebljavaju službena vozila i posebnu opremu, a na vodnom području koje u nadležnosti jedinice lokalne samouprave, mogu upotrebljavati i službena plovila.

Komunalni milicionari se stručno osposobljavaju i usavršavaju u skladu sa odredbama Zakona o komunalnoj miliciji.

IV POSLOVI KOMUNALNE MILICIJE

Član 4

Poslovi komunalne milicije su:

1. održavanje komunalnog i drugog zakonom uređenog reda od značaja za komunalnu delatnost, a naročito u oblastima, odnosno pitanjima:

- snabdevanja vodom za piće,

- odvođenja otpadnih i atmosferskih voda;

- javne čistoće;

2. zaštita površine javne namene od bespravnog zauzeća i oštećenja (ostavljanje zapreka za vozilo; ostavljanje napuštenih ili havarisanih vozila; postavljanje privremenih montažnih objekata, tezgi i drugih privremenih pokretnih objekata; deponovanje komunalnog i drugog otpada; zauzimanje parking mesta putem ograđivanja ili na drugi način; postavljanje garaža, šupa i slično);

3. sprečavanje i sankcionisanje nedozvoljenog obavljanja delatnosti i usluga na površinama javne namene (prodaja robe i vršenje druge delatnosti van prodajnog objekta);

4. sprečavanje i sankcionisanje nedozvoljenih radnji kojima se narušava opšte uređenje Grada (prljanje i oštećenje fasada i drugih spoljnih delova zgrade; spomenika kulture; ispisivanje grafita; lepljenje plakata; odlaganje i bacanje smeća, građevinskog otpada, starog nameštaja; paljenje vatre na javnoj površini; oštećenje javne česme, klupa, žardinjera; postavljanje oprema za igru);

5. kontrola uklanjanja snega i leda sa javnih površina;

6. kontrola održavanja komunalne zoohigijene i načina držanja i izvođenja kućnih ljubimaca (kontrola izvođenja kućnih ljubimaca na površinu javne namene; držanje pasa i mačaka u stanu i ostavljanje istih bez nadzora na balkonu, terasi; izvođenje pasa bez povodca; puštanje pasa bez povodca u parku; poštovanje propisa o izvođenju opasnih pasa; prljanje javne površine od strane kućnih ljubimaca i zajedničkih delova stambene i stambeno-poslovne zgrade);

7. kontrola poštovanja kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama;

8. kontrola poštovanja radnog vremena ugostiteljskih, trgovinskih, zanatskih i drugih objekata čijim se radom može ugroziti mir građana;

9. održavanje reda na pijacama, grobljima, parkovima i drugim javnim zelenim površinama;

10. vršenje kontrole u javnom gradskom, prigradskom i lokalnom saobraćaju u skladu sa zakonom i propisima grada, koji se odnose na:

- javni linijski, vanlinijski i poseban linijski prevoz putnika;

- autobuska stajališta,

- taksi prevoz (korišćenje taksi stajališta u skladu sa propisima i vertikalnom i horizontalnom saobraćajnom signalizacijom, kontrola parkiranja taksi vozila van taksi stajališta i dr.);

- parkiranja (kontrola parkiranja i sprečavanje parkiranja na mestima kojim se ugrožava bezbednost i protočnost saobraćaja, parkiranje suprotno postavljenoj saobraćajnoj signalizaciji; parkiranje na mestima kojima se ometa korišćenje puta, pristupnog puta, protivpožarnog puta; zaustavljanje i parkiranje vozila kojim se ometa korišćenje pešačkog prelaza; parkiranje na rezervisanim parking mestima; zaustavljanje i parkiranje vozila na javnim zelenim površinama i dr.);

11. kontrola i zaštita opštinskih puteva i ulica i nekategorisanih puteva;

12. kontrola upotrebe simbola i imena grada i kontrola upotrebe državnih simbola;

13. kontrola i sprečavanje postupaka kojima se prljaju i oštećuju spomenici, spomen-ploče i skulpturalna dela;

14. kontrola postavljanja privremenih objekata; tezgi; bašti ugostiteljskih objekata i drugih pokretnih objekata na površinama javne namene;

15. zaštita životne sredine u oblasti: zaštite od buke, zaštite vazduha od zagađivanja; zaštita prirode i zaštićenih područja;

16. kontrola postavljanja balon hala sportske namene;

17. održavanje reda na vodnom području (kontrola postavljanja plovnih objekata u skladu sa odobrenjem nadležnog organa);

18. i drugi poslovi u skladu sa zakonom i odlukama Grada.

V PLANIRANJE I NAČIN OBAVLJANJA POSLOVA

Član 5

Poslovi komunalne milicije organizuju se i obavljaju u skladu sa strateškim planom, kojim se, na osnovu procene postojećeg stanja, utvrđuju prioriteti u obavljanju poslova komunalne milicije, kao i razvojne, organizacione, kadrovske i druge smernice za dalji rad.

U skladu sa strateškim planom, komunalna milicija sačinjava godišnje planove rada, uz prethodno pribavljeno mišljenje načelnika Gradske uprave grada Pančeva, i dostavlja ih Gradskom veću na usvajanje.

Strateški i godišnji plan rada komunalne milicije usklađuje se, pre donošenja, sa programom i planom rada ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove.

Na strateške i godišnje planove rada komunalne milicije saglasnost daje Skupština grada Pančeva.

Član 6

Poslovi komunalne milicije obavljaju se organizovanim prisustvom komunalnih milicionara na mestima održavanja reda, preduzimanjem preventivnih mera i primenom zakonom predviđenih ovlašćenja komunalne milicije.

U svom radu komunalni milicionari se rukovode principom rada sa najmanjim štetnim posledicama, a sredstva prinude primenjuju samo kada je to apsolutno nužno i u meri koja je neophodna za izvršenje zadataka, bez nepotrebnih štetnih posledica u skladu sa zakonom.

Poslovi Komunalne milicije obavljaju se organizovanjem rada u dve smene, rad prve smene počinje u 08,00 časova i traje do 16,00 časova, a rad druge smene počinje u 16,00 časova i traje do 24,00 časa, svakog dana u nedelji.

VI OBAVEZNA UPUTSTVA

Član 7

Načelnik komunalne milicije daje obavezna uputstva komunalnim milicionarima za obavljanje poslova komunalne milicije, u skladu sa zakonom kojim se uređuje komunalna milicija i drugim propisima.

Obavezna uputstva daju se u formi dnevnog patrolnog naloga.

Komunalni milicionar na osnovu dnevnog patrolnog naloga, a po završetku smene, sačinjava izveštaj o svim obavljenim komunalno - milicijskim poslovima, preduzetim radnjama i merama.

O datim uputstvima, odnosno izdatim patrolnim nalozima vodi se evidencija.

VII OVLAŠĆENJA KOMUNALNE MILICIJE

Vrste ovlašćenja

Član 8

U obavljanju poslova komunalne milicije, komunalni milicionar ima sledeća ovlašćenja:

1. upozorenje;

2. usmeno naređenje;

3. provera identiteta;

4. dovođenje;

5. zaustavljanje i pregled lica, predmeta i vozila;

6. privremeno oduzimanje predmeta;

7. audio i video snimanje;

8. upotreba sredstava prinude;

9. prikupljanje obaveštenja;

10. druga ovlašćenja u skladu sa zakonom.

Ovlašćenja utvrđena u stavu 1. ovog člana komunalni milicionar primenjuje pod uslovima i na način utvrđen zakonom kojim se uređuju poslovi komunalne milicije, zakonom kojim se uređuju unutrašnji poslovi i podzakonskim propisima o policijskim ovlašćenjima i načinu obavljanja policijskih poslova.

Ostala ovlašćenja komunalnog milicionara

Član 9

Kada je za to ovlašćen zakonom, drugim propisom i opštim aktom grada, komunalni milicionar može:

- izdati prekršajni nalog;

- podneti prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo;

- podneti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka,

- obavestiti drugi nadležni organ za preduzimanje mera iz svoje nadležnosti.

Kad je zakonom ovlašćen na donošenje rešenja, komunalni milicionar primenjuje odredbe zakona o opštem upravnom postupku ili drugog zakona kojim je ovlašćen za donošenje rešenja.

Protiv rešenja komunalnog milicionara može se izjaviti žalba Gradskom veću grada Pančeva u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.

Izdavanje prekršajnog naloga

Član 10

Komunalni milicionar izdaje prekršajni nalog u skladu sa odredbama Zakona o prekršajima ("Službeni glasnik RS" broj 65/2013, 13/2016, 98/2016 - Odluka US RS, 91/2019 - drugi zakon, 91/2019 i 112/2022 - Odluka US RS).

Izuzetno, kada učinilac prekršaja nije zatečen na licu mesta, komunalni milicionar, u skladu sa zakonom, može primeniti ovlašćenja prikupljanja obaveštenja, podataka i informacija od lica za koje se osnovano pretpostavlja da raspolaže istim u cilju otkrivanja učinioca prekršaja, kao i da pribavi potrebne podatke i informacije od ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove.

Kada komunalni milicionar primenjuje ovlašćenja iz stava 2. ovog člana usmenim putem, o tome sačinjava službenu belešku, u koju upisuje o kom prekršaju se radi, identifikacione podatke o licu koje daje obaveštenje, kao i izjavu tog lica. Službenu belešku potpisuju postupajući komunalni milicionar i lice koje je dalo podatke.

Po izvršenom prikupljanju obaveštenja, podataka i informacija, komunalni milicionar izdaje prekršajni nalog.

Prekršajni nalog se uručuje prisutnom licu, za koje se utvrdi da je učinilo prekršaj, i to u momentu otkrivanja prekršaja, a ako je to lice odsutno, dostavljanje prekršajnog naloga se vrši putem pošte, u skladu sa odredbama o dostavljanju iz zakona koji uređuje opšti upravni postupak.

Podnošenje zahteva za pokretanje prekršajnog postupka

Član 11

Pre podnošenja zahteva za pokretanje prekršajnog postupku protiv lica zatečenog u vršenju prekršaja, komunalni milicionar sačinjava službenu belešku, u kojoj konstatuje povredu propisanog reda koja čini obeležje prekršaja, identifikacione podatke lica zatečenog u prekršaju i druge dokaze kojim raspolaže (fotodokumentaciju sačinjenu na licu mesta i sl.).

Kada učinilac prekršaja nije zatečen na licu mesta, komunalni milicionar, u skladu sa zakonom, može primeniti ovlašćenja prikupljanja obaveštenja, podataka i informacija od lica za koje se osnovano pretpostavlja da raspolaže istim u cilju otkrivanja učinioca prekršaja, kao i da pribavi potrebne podatke i informacije od ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove.

Podnošenje prijave za učinjeno krivično delo i obaveštavanje drugog nadležnog organa

Član 12

Kada podnosi prijavu za učinjeno krivično delo, odnosno kada obaveštava drugi nadležni organ da preduzme mere iz svoje nadležnosti, komunalni milicionar uz prijavu, odnosno obaveštenje, dostavlja službenu belešku sačinjenu na mestu održavanja reda ili drugi dokaz kojim raspolaže (fotodokumentaciju sačinjenu na licu mesta i sl.).

Postupanje prema maloletnim licima

Član 13

Ovlašćenja komunalne milicije prema maloletnim licima primenjuje komunalni milicionar koji je posebno osposobljen za rad sa maloletnim licima u prisustvu roditelja ili staratelja tog lica, odnosno u slučaju da su nedostupni, u prisustvu predstavnika organa starateljstva.

VIII POMOĆ U IZVRŠENJIMA, SARADNJA, HITNE MERE I SPASILAČKA FUNKCIJA

Pomoć u izvršenjima (asistencija)

Član 14

Komunalna milicija pruža pomoć drugim organizacionim jedinicama Gradske uprave grada Pančeva, preduzećima, organizacijama i ustanovama koje na osnovu zakona, odnosno odluka grada, odlučuju o pojedinačnim pravima građana, pravnih lica ili drugih stranaka, kao i vršiocima komunalnih delatnosti, kada po njihovoj oceni postoje pretpostavke da sprovođenje njihove izvršne odluke neće biti moguće bez prisustva komunalnih milicionara.

Pored pomoći u izvršenju, komunalna milicija ostvaruje saradnju sa subjektima iz stava 1. ovog člana, i u pogledu međusobnog obaveštavanja, razmene informacija, razmene podataka, preduzimanja zajedničkih mera i aktivnosti.

Oblik i način ostvarivanja saradnje sa inspekcijskim službama

Član 15

Komunalna milicija u obavljanju poslova sarađuje sa organizacionom jedinicom Gradske uprave grada Pančeva nadležnom za obavljanje inspekcijskih poslova (u daljem tekstu: inspekcijske službe), u skladu sa zakonom, ovom odlukom i Odlukom o obliku i načinu ostvarivanja saradnje komunalne policije i inspekcijskih službi grada Pančeva ("Službeni list grada Pančeva" broj 23/2009).

Saradnja iz stava 1. ovog člana se ostvaruje:

- međusobnim obaveštavanjem;

- razmenom informacija;

- pružanjem neposredne fizičke, stručne, tehničke i druge međusobne pomoći

- preduzimanjem zajedničkih mera i aktivnosti od značaja za obavljanje poslova komunalne milicije i inspekcijskih službi;

- stručnim konsultacijama i

- na drugi način.

O ostvarivanju međusobne saradnje komunalne milicije i inspekcijskih službi staraju se načelnik komunalne milicije i lica koja rukovode inspekcijskim službama.

Oblici i način ostvarivanja saradnje komunalne milicije i inspekcijskih službi bliže su uređeni Odlukom o obliku i načinu ostvarivanja saradnje komunalne policije i inspekcijskih službi grada Pančeva.

Hitne mere i spasilačka funkcija

Član 16

Komunalna milicija preduzima hitne mere zaštite životne sredine, zaštite ljudi i imovine od elementarnih i drugih nepogoda, zaštite od požara i druge zaštite iz nadležnosti grada, kad te mere ne mogu pravovremeno da preduzmu drugi nadležni organi grada i ovlašćene organizacije, o čemu odmah obaveštava te organe odnosno organizacije.

U slučaju opasnosti izazvane elementarnim nepogodama i drugim oblicima ugrožavanja iz stava 1. ovog člana komunalna milicija učestvuje u vršenju spasilačke funkcije i pruža pomoć drugim organima, pravnim i fizičkim licima na otklanjanju posledica.

Saradnja sa građanima

Član 17

Komunalna milicija u obavljanju poslova iz svog delokruga sarađuje sa građanima u skladu sa zakonom, propisima i opštim aktima grada kojima se uređuje obavljanje komunalnih i drugih poslova iz nadležnosti Grada.

Građani mogu komunalnoj miliciji podnositi prijave, peticije i predloge u vezi sa komunalnim redom pisanim putem, putem elektronske pošte, a u hitnim slučajevima telefonom i neposrednim usmenim obraćanjem, o čemu komunalna milicija sačinjava službenu belešku.

Komunalna milicija je dužna da građane, na njihov zahtev, obavesti o ishodu postupanja.

Član 18

Komunalna milicija vodi evidenciju o podnetim prijavama, peticijama i predlozima građana, podnetim pritužbama na rad komunalnih milicionara, upotrebljenim sredstvima prinude i drugim primenjenim ovlašćenjima, izdatim službenim legitimacijama, uniformi, opremi i sredstvima, u skladu sa Pravilnikom o sadržini evidencija koje vodi komunalna milicija, načinu njihovog vođenja i uništavanju određenih podataka ("Službeni glasnik RS" broj 27/2020).

Saradnja sa ministarstvom nadležnim za unutrašnje poslove

Član 19

U obavljanju poslova i primeni ovlašćenja komunalni milicionari sarađuju sa ministarstvom nadležnim za unutrašnje poslove.

Kada je to potrebno radi izvršavanja poslova iz nadležnosti komunalne milicije, na obrazloženi zahtev, ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove dostavlja lične podatke o građanima, vozilima i druge podatke iz evidencije koja se vodi u skladu sa zakonom.

Evidenciju o traženim podacima iz stava 2. ovog člana vodi komunalna milicija i obezbeđuje obradu tih podataka u skladu sa propisima kojima se uređuje zaštita podataka o ličnosti.

IX KONTROLA KOMUNALNE MILICIJE

Kontrola rešavanja pritužbi

Član 20

Kontrolu zakonitosti rada komunalnih milicionara, naročito u pogledu primene komunalno-milicijskih ovlašćenja, i drugih zaposlenih u komunalnoj miliciji, vrši načelnik komunalne milicije, u skladu sa Pravilnikom o načinu i postupku vršenja kontrole komunalne milicije ("Službeni glasnik RS" broj 27/2020).

Komunalnoj miliciji svako može podneti prigovor ako smatra da su mu nezakonitom ili nepravilnom primenom ovlašćenja komunalnog milicionara iz člana 8. stav 1. ove odluke povređena prava.

Pritužba se podnosi u roku od 30 dana od dana kada je do povrede došlo, a razmatra je i sve okolnosti u vezi sa njom utvrđuje načelnik komunalne milicije ili lice koje načelnik ovlasti da rešava pritužbu (u daljem tekstu: ovlašćeno lice).

Načelnik komunalne milicije, odnosno ovlašćeno lice o svom stavu i eventualnim merama koje je preduzeo mora podnosioca pritužbe da obavesti dostavljanjem pisanog odgovora u roku od 15 dana od dana prijema pritužbe, čime je postupak po pritužbi zaključen.

U slučajevima kada iz pritužbe ili podataka prikupljenih u postupku kod ovlašćenog lica proizilazi sumnja da je komunalni milicionar primenom ovlašćenja iz člana 8. stav 1. ove odluke učinio krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, načelnik komunalne milicije ili ovlašćeno lice obaveštava nadležnog javnog tužioca, a načelnik komunalne milicije odnosno ovlašćeno lice spise predmeta ustupa Komisiji za rešavanje pritužbi, koja vodi dalji postupak rešavanja pritužbe.

Komisiju za rešavanje pritužbi obrazuje Skupština grada Pančeva, koja se sastoji od predsednika i četiri člana, obavezno se imenuju tri odbornika Skupštine grada, načelnik komunalne milicije i predstavnik policije.

U postupku razmatranja pritužbe komisija je ovlašćena da od podnosioca pritužbe i drugih lica prikuplja potrebna obaveštenja i dokaze o činjenicama i okolnostima na koje se pritužba odnosi, kao i da od Gradske uprave i policije traži potrebnu pomoć i saradnju.

Komisija postupak rešavanja pritužbe zaključuje dostavljanjem odgovora podnosiocu pritužbe u roku od 30 dana od dana isteka roka za vođenje postupka kod ovlašćenog lica.

Nezavisno od ishoda rešavanja pritužbe, podnosilac pritužbe ima na raspolaganju sva pravna i druga sredstva za zaštitu svojih prava i sloboda, u skladu sa zakonom.

X PLANIRANJE SREDSTAVA ZA RAD KOMUNALNE MILICIJE

Član 21

Sredstva za rad i opremu, kao i finansiranje rada komunalne milicije obezbeđuju se iz budžeta Grada.

XI ZAŠTITA KOMUNALNIH MILICIONARA

Zaštita uniformi i oznaka

Član 22

Državni organi, privredna društva, preduzetnici, udruženja i druga pravna i fizička lica ne smeju da reprodukuju ili upotrebljavaju uniforme i oznake koje su po boji i oznakama iste ili slične uniformi i oznakama komunalne milicije, odnosno koje mogu da izazovu zabunu da se radi o uniformi ili oznakama komunalne milicije, kao ni da reprodukuju i upotrebljavaju vozila i plovila koja su označena isto ili slično kao vozila i plovila komunalne milicije, odnosno koja mogu da izazovu zabunu da se radi o vozilu i plovilu komunalne milicije.

Prekršaji

Član 23

Za ometanje ili sprečavanje komunalnog milicionara u obavljanju poslova komunalne milicije utvrđenih u članu 8. ove Odluke kazniće se za prekršaj fizičko lice, pravno lice, odgovorno lice u pravnom licu i preduzetnik, novčanom kaznom u fiksnom iznosu, koji je utvrđen Zakonom o komunalnoj miliciji.

Krivičnopravna zaštita

Član 24

Komunalni milicionar u obavljanju službene dužnosti ima status službenog lica i uživa krivičnopravnu zaštitu u pogledu krivičnih dela propisanih Krivičnim zakonikom.

XII ZAVRŠNA ODREDBA

Član 25

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Pančeva".