PRAVILNIK
O UTVRĐIVANJU GODIŠNJEG PROGRAMA POSTREGISTRACIONE KONTROLE SREDSTAVA ZA ZAŠTITU BILJA ZA 2024. GODINU

("Sl. glasnik RS", br. 34/2024)

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuje se Godišnji program postregistracione kontrole sredstava za zaštitu bilja za 2024. godinu (u daljem tekstu: Godišnji program), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Godišnji program obuhvata ispitivanje ostataka sredstava za zaštitu bilja u bilju, odnosno na bilju, biljnim proizvodima, propisanim objektima i hrani biljnog i životinjskog porekla. Ispitivanjem uzoraka hrane biljnog i životinjskog porekla na prisustvo i nivo ostataka sredstava za zaštitu bilja u okviru Godišnjeg programa obezbeđuje se kontrola primene sredstava za zaštitu bilja.

Član 2

Godišnji program sadrži: plan uzimanja uzoraka, vrstu i broj uzoraka, način uzimanja i ispitivanja uzoraka, objekte iz kojih se uzima uzorak, dinamiku uzimanja uzoraka (u daljem tekstu: Plan uzorkovanja i ispitivanja), kao i mere koje se preduzimaju kada se utvrdi da su ostaci sredstava za zaštitu bilja veći od propisanih maksimalno dozvoljenih količina.

Član 3

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

GODIŠNJI PROGRAM
POSTREGISTRACIONE KONTROLE SREDSTAVA ZA ZAŠTITU BILJA ZA 2024. GODINU

I. Plan uzorkovanja i ispitivanja

1. Cilj sprovođenja Godišnjeg programa

Uzorkovanjem i ispitivanjem uzoraka hrane biljnog i životinjskog porekla u okviru Godišnjeg programa na prisustvo i nivo ostataka sredstava za zaštitu bilja obezbeđuje se kontrola primene sredstava za zaštitu bilja, procena ugroženosti zdravlja potrošača i provera primene propisa, odnosno usklađenosti hrane biljnog i životinjskog porekla sa propisanim maksimalno dozvoljenim količinama ostataka sredstava za zaštitu bilja (u daljem tekstu: MDK).

Sprovođenjem Godišnjeg programa prikupljaju se i podaci koji se koriste za analizu rizika za pojedine kategorije hrane, a proizvođači, distributeri, uvoznici i potrošači se upoznaju sa utvrđenim nepravilnostima, dok se hrana biljnog i životinjskog porekla koja ne ispunjava uslove MDK isključuje iz prometa u Republici Srbiji.

2. Objekti iz kojih se uzima uzorak

Uzorkovanje hrane biljnog i životinjskog porekla sprovodi se: u objektima za skladištenje i distribuciju, u objektima za prodaju na veliko i malo, kod primarnih proizvođača i na graničnim prelazima i mestima carinjenja.

Godišnji program obuhvata hranu biljnog i životinjskog porekla, iz konvencionalne i organske proizvodnje, koja je proizvedena i koja je uvezena na teritoriju Republike Srbije.

3. Plan uzimanja uzoraka, vrsta i broj uzoraka

Plan uzorkovanja i ispitivanja dat je u Prilogu 1 - Hrana biljnog i životinjskog porekla koja se uzorkuje radi ispitivanja prisustva i nivoa ostataka sredstava za zaštitu bilja, koji je odštampan uz ovaj program i čini njegov sastavni deo i Prilogu 2 - Aktivne supstance čije se prisustvo i nivo ostataka ispituje u hrani biljnog i životinjskog porekla, koji je odštampan uz ovaj program i čini njegov sastavni deo.

Hrana koja se uzorkuje i aktivne supstance koje se ispituju u uzorcima hrane utvrđene su na osnovu analize rizika, uzimajući u obzir sledeće elemente:

1) procenu važnosti hrane u ishrani stanovništva Republike Srbije;

2) podatke o ostacima sredstava za zaštitu bilja utvrđenim u hrani u prethodnim godišnjim programima postregistracione kontrole sredstava za zaštitu bilja i/ili tokom službenih kontrola hrane;

3) preporuke nadležnih tela EU o tome u/na kojoj hrani biljnog i životinjskog porekla treba uraditi ispitivanja na ostatke sredstava za zaštitu bilja. Hrana biljnog porekla koja se uzorkuje prema Sprovedbenoj uredbi Komisije broj 2022/741 za 2024. godinu je: pomorandža, kruška, kivi, karfiol, luk, mrkva, krompir, grašak (sušeni), raž, smeđ pirinač (oljušteni pirinač). Hrana životinjskog porekla koja se uzorkuje je živinska mast i goveđa džigerica1;

4) informacije iz Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (Rapid Alert System for Food and Feed / RASFF) i Međunarodne mreže organa za bezbednost hrane (International Food Safety Authorities Network / INFOSAN);

5) hranu koja do sada nije bila obuhvaćena godišnjim programima postregistracione kontrole sredstava za zaštitu bilja, kao i hranu koja zbog teže dostupnosti na tržištu nije uzorkovana u planiranom broju u prethodnim godinama.

Potrebno je uzorkovati najmanje deset uzoraka hrane za odojčad i malu decu, izuzev prerađene hrane za decu na bazi žitarica, a za svaki od uzoraka hrane za odojčad i malu decu potrebno je uzorkovati najmanje jedan uzorak iz organske proizvodnje.

_____________
1 Godišnji program zasnovan je na Sprovedbenoj uredbi Komisije (EU) broj 2022/741 od 13. maja 2022. godine o koordinisanom višegodišnjem programu kontrole Unije za 2023, 2024. i 2025. za obezbeđivanje usklađenost sa maksimalnim nivoima ostataka pesticida i procene izloženost potrošača ostacima pesticida u hrani i na hrani biljnog i životinjskog porekla i o stavljanju van snage Sprovedbene uredbe (EU) broj 2021/601 ("Službeni list Evropske unije" broj L 137, 16. maja 2022. godine).

4. Način uzimanja uzoraka

Način uzimanja uzoraka hrane biljnog i životinjskog porekla za potrebe sprovođenja Godišnjeg programa obuhvata uzimanje, pakovanje, obeležavanje, čuvanje i transport uzoraka u laboratoriju za ispitivanje.

Uzimanje, pakovanje, obeležavanje, čuvanje i transport uzoraka u laboratoriju za ispitivanje vrši se u skladu sa posebnim propisom kojim se uređuju metode uzorkovanja i ispitivanja hrane radi utvrđivanja ostataka sredstava za zaštitu bilja.

Uzorkovanje hrane vrši nadležna inspekcija u skladu sa ovlašćenjima propisanim zakonom kojim se uređuje bezbednost hrane.

5. Ispitivanje uzoraka u laboratoriji

U toku sprovođenja Godišnjeg programa, metode koje se koriste za ispitivanje uzoraka treba da budu akreditovane u skladu sa zahtevima propisa kojim se uređuje bezbednost hrane.

Uzorci se analiziraju u skladu sa definicijama ostataka navedenim u propisu kojim se uređuju MDK u hrani i hrani za životinje.

Izveštaji o ispitivanju, osim rezultata prema vrsti hrane i aktivnim supstancama, treba da sadrže i kvantifikovane podatke o izvršenim ispitivanjima sa instrumentalnim tehnikama i analitičkim metodama koje su korišćene u skladu sa procedurama kontrole kvaliteta SANTE/11312/2021 (Uputstvo za analitičku kontrolu kvaliteta i postupke validacije metoda za ostatke pesticida i analizu u hrani i hrani za životinje).

Pri utvrđivanju prekoračenja MDK, laboratorije uzimaju u obzir mernu nesigurnost. Ako se od nađenih vrednosti prekoračenja MDK oduzme 50% merne nesigurnosti, a preostale količine su manje od MDK, onda su prekoračenja MDK vrednosti unutar merne nesigurnosti i uzorak je usaglašen.

Za hranu koja je namenjena za odojčad i malu decu, uzorci se ocenjuju na predloženim proizvodima koji su spremni za konzumaciju ili pripremljeni u skladu sa uputstvima proizvođača, uzimajući u obzir MDK utvrđene propisima kojima se uređuje zdravstvena ispravnost dijetetskih proizvoda. Kada se takva hrana može konzumirati onako kako se prodaje i kako je pripremljena, rezultati se saopštavaju na nepripremljenom proizvodu koji se kao takav prodaje.

Laboratorijska ispitivanja hrane radi utvrđivanja prisustva i nivoa ostataka sredstava za zaštitu bilja obavlja laboratorija osnovana zakonom kojim se uređuje bezbednost hrane.

Laboratorijska ispitivanja hrane za odojčad i malu decu, kao i laboratorijska ispitivanja hrane životinjskog porekla obavljaju laboratorije izabrane na osnovu sprovedenog konkursa, u skladu sa zakonom kojim se uređuje bezbednost hrane i koje imaju zaključen ugovor sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i to:

1) Gradski zavod za javno zdravlje, Beograd - za hranu za bebe, sokove od voća i povrća za decu;

2) Institut za higijenu i tehnologiju mesa, Beograd - za hranu životinjskog porekla.

6. Izveštavanje

Laboratorije dostavljaju nadležnom organu izveštaj o sprovođenju Godišnjeg programa.

II. Preduzimanje mera

Kada se ispitivanjem uzoraka utvrdi da nivo ostataka sredstava za zaštitu bilja nije u skladu sa maksimalno propisanim količinama ostataka sredstava za zaštitu bilja u hrani, preduzimaju se mere u skladu sa zakonom kojim se uređuju sredstva za zaštitu bilja i zakonom kojim se uređuje bezbednost hrane, i to:

1) isključivanje iz prometa u Republici Srbiji hrane biljnog i životinjskog porekla koja ne ispunjava uslove maksimalno propisanih količina ostataka sredstava za zaštitu bilja u hrani, ako je primenljivo;

2) mere kojima se dozvoljava upotreba hrane u svrhu koja se razlikuje od njene prvobitne namene;

3) druge mere i druge odgovarajuće radnje.

 

Prilog 1

HRANA BILJNOG I ŽIVOTINJSKOG POREKLA KOJA SE UZORKUJE RADI ISPITIVANJA PRISUSTVA I NIVOA OSTATAKA SREDSTAVA ZA ZAŠTITU BILJA

Tabela 1. Hrana biljnog porekla koja se uzorkuje

Hrana

Broj uzoraka iz konvencionalne
proizvodnje

Broj uzoraka iz uvoza konvencionalne
proizvodnje

Broj uzoraka organske hrane

Ukupan broj uzoraka po vrsti

Jabuka(*)(2)

20

10

10

40

Jagoda (*)(2)

20

10

5

35

Breskva (*)(2)

20

10

0

30

Nektarina (*)(2)

20

10

0

30

Zelena salata(*)(2)

20

10

5

35

Paradajz(*)(2)

20

10

5

35

Kupus(*)(2)

20

10

5

35

Spanać (svež ili zamrznut)(*)(2)

20

10

5

35

Ovas - zrno(*)(3)(4)

10

0

5

15

Ječam - zrno(*)(4)(5)

10

0

5

15

Grejpfrut

0

10

0

10

Pomorandža

0

20

0

20

Limun

0

10

0

10

Mandarina

0

10

0

10

Kruška

20

10

0

30

Kajsija sveža

10

10

0

20

Kajsija suva

5

5

0

10

Trešnja

10

10

0

20

Višnja (sveža ili zamrznuta)

10

5

0

15

Šljiva sveža

10

5

5

20

Šljiva suva

10

5

0

15

Stono grožđe

15

15

5

35

Kupina (sveža ili zamrznuta)

10

5

5

20

Malina (crvena i žuta)(sveža ili zamrznuta)

20

5

10

35

Borovnica

10

5

5

20

Kivi(2)

0

10

0

10

Banana

0

10

5

15

Krompir (mladi)

10

10

5

25

Krompir(2)

20

5

5

30

Cvekla

5

5

0

10

Mrkva(2)

10

5

5

20

Celer/celer korenaš

5

5

0

10

Peršun korenaš

5

5

0

10

Rotkvica

5

5

0

10

Crni luk(2)

10

5

5

20

Mladi luk

20

5

5

30

Paprika slatka/paprika babura

20

20

5

45

Plavi patlidžan

20

10

5

35

Krastavac

20

10

5

35

Kornišon

10

10

5

25

Tikvica

10

5

5

20

Dinja

10

10

0

20

Lubenica

5

5

0

10

Kukuruz šećerac (zamrznut)

5

0

0

5

Brokoli

10

10

5

25

Karfiol(2)

10

5

5

20

Kelj

5

5

5

15

Keleraba

5

5

5

15

Rukola

5

5

5

15

Blitva

5

5

5

15

Boranija (sveža ili zamrznuta)

10

5

5

20

Pasulj (bez mahuna)

10

5

5

20

Grašak (bez mahuna) (svež ili zamrznut)

10

0

5

15

Praziluk

5

5

5

15

Gajene pečurke

10

5

5

20

Heljda - zrno (4)

5

5

5

15

Pirinač (oljušteni)

0

10

5

15

Pšenica - zrno(4)

20

0

5

25

Raž(4)

10

0

5

15

Devičansko maslinovo ulje (ako nisu dostupni posebni faktori prerade za ulje, navode se upotrebljeni faktori prerade)

0

5

0

5

Ukupan broj uzoraka

620

425

205

1250

Tabela 2. Hrana za odojčad i malu decu koja se uzorkuje

Hrana

Broj uzoraka iz
konvencionalne
proizvodnje

Broj uzoraka
hrane iz organske
proizvodnje

Ukupan broj
uzoraka
po vrsti

Hrana za odojčad i malu decu, izuzev prerađene hrane za decu na bazi žitarica (*)

4

1

5

Prerađena hrana za decu na bazi žitarica

10

5

15

Prerađena hrana za decu na bazi žitarica i mesa

10

5

15

Prerađena hrana za decu na bazi voća

10

5

15

Prerađena hrana za decu na bazi povrća

10

5

15

Prerađena hrana za decu na bazi povrća i mesa

10

5

15

Sokovi od voća i povrća za decu

10

5

15

Ukupno

64

31

95

Tabela 3. Hrana životinjskog porekla (1) koja se uzorkuje

Hrana

Broj uzoraka iz
konvencionalne
proizvodnje

Broj uzoraka
hrane iz organske
proizvodnje

Ukupan broj
uzoraka
po vrsti

Kravlje mleko(*)(6)

20

5

25

Svinjska mast(*)(2)

20

0

20

Kravlje mleko u prahu

5

0

5

Goveđa mast

5

0

5

Goveđa džigerica

5

0

5

Ovčija mast(2)

5

0

5

Meso živine

5

0

5

Mast živine(2)

5

0

5

Jaja - kokošija

10

0

10

Maslac

5

0

5

Med

5

0

5

Ukupno

90

5

95

(*) Hrana iz koordinisanog višegodišnjeg programa kontrole Evropske unije za 2024. godinu.
(1) Za neprerađene proizvode ispituju se delovi proizvoda na koje se odnose MDK za glavni proizvod grupe ili podgrupe iz propisa kojim se uređuju maksimalne količine ostataka sredstava za zaštitu bilja i propisa kojim se uređuje hrana i hrana za životinje za koju se utvrđuju maksimalno dozvoljene količine ostataka sredstava za zaštitu bilja, osim ako nije drugačije propisano.
(2) Ispituju se neprerađeni proizvodi. U slučaju zamrznutih proizvoda, mora se prijaviti faktor prerade, ako je to primenljivo. Ako nije dostupan poseban faktor obrade, tada se primenjuje zadati faktor od 1.
(3) Ako nema dovoljno uzoraka ovsa - zrno, deo potrebnog broja uzoraka ovsa koji se ne može uzeti, može se dodati broju uzoraka za ječam, što dovodi do smanjenja broja uzoraka ovsa - zrno i proporcionalno većeg broja uzoraka ječma - zrno.
(4) Ako nema dovoljno uzoraka žitarica raži, pšenice, ovsa, heljde ili ječma, uzorkuje se i ispituje raženo, pšenično, ovseno, heljdino ili ječmeno brašno, i to od celog zrna i prijavljuje faktor prerade. Ako nisu dostupni posebni faktori prerade, tada se primenjuje zadati faktor od 1.
(5) Ako nema dovoljno uzoraka ječma - zrno, deo potrebnog broja uzoraka ječma koji se ne može uzeti, može se dodati broju uzoraka za ovas, što dovodi do smanjenja broja uzoraka ječma - zrno i proporcionalno većeg broja uzoraka ovsa - zrno.
(6) Ispituje se sveže (neprerađeno) mleko, uključujući zamrznuto, pasterizovano, zagrejano, sterilisano ili filtrirano mleko.

Prilog 2

AKTIVNE SUPSTANCE ČIJE SE PRISUSTVO I NIVO OSTATAKA ISPITUJE U HRANI BILJNOG I ŽIVOTINJSKOG POREKLA

Tabela 1. Aktivne supstance čije se prisustvo i nivo ostataka ispituje u hrani biljnog porekla

Broj

Aktivna supstanca

Napomena

1.

2,4-D

Ispituje se u/na grejpfrutu, stonom grožđu, plavom patlidžanu i brokoliju 

2.

2-fenilfenol

-

3.

Abamektin (Abamectin)

-

4.

Acefat (Acephate)

-

5.

Acetamiprid

-

6.

Akrinatrin (Acrinathrin)

-

7.

Aldikarb (Aldicarb)

-

8.

Aldrin i dieldrin (Aldrin and dieldrin)

-

9.

Amonijev glufosinat

-

10.

Ametoktradin

-

11.

Azinfos-metil (Azinphos-methyl)

-

12.

Azoksistrobin (Azoxystrobin)

-

13.

Bifentrin (Bifenthrin)

-

14.

Bifenil

-

15.

Biternatol

-

16.

Boskalid (Boscalid)

-

17.

Bromidni jon (Bromide ion)

Ispituje se samo u/na paprici 

18.

Bromopropilat (Bromopropylate)

-

19.

Bupirimat

-

20.

Buprofezin

-

21.

Ciazofamid (Cyazofamid)

-

22.

Ciflufenamid

-

23.

Ciflutrin (Cyfluthrin)

-

24.

Cimoksanil (Cymoxanil)

-

25.

Cipermetrin (Cypermethrin)

-

26.

Ciprodinil (Cyprodinil)

-

27.

Ciprokonazol (Cyproconazole)

-

28.

Ciromazin

Ispituje se samo u/na plavom patlidžanu, paprici, dinjama i gajenim pečurkama

29.

Deltametrin (Delthametrin)

-

30.

Diazinon (Diazinon)

-

31.

Dihlorvos (Dichlorvos)

-

32.

Dikloran (Dicloran)

-

33.

Dikofol (Dicofol)

-

34.

Dietofenkarb (Diethofencarb)

-

35.

Difenokonazol

-

36.

Diflubenzuron (Diflubenzuron)

-

37.

Dimetoat (Dimethoate)

-

38.

Dimetomorf (Dimethomorph)

-

39.

Dinikonazol (Diniconazole)

-

40.

Difenilamin (Diphenylamine)

-

41.

Ditiokarbamati (Dithiocarbamates)

Ispituje se u/na svim proizvodima osim brokoliju, karfiolu, kupusu, maslinovom ulju, vinu i luku.

42.

Ditianon (Dithianon)

Ispituje se samo u/na stonom grožđu

43.

Dodin

-

44.

Emamektin benzoate B1a izražen kao emamektin (Emamectin benzoate B1a, expressed as emamectin)

-

45.

Epoksikonazol (Epoxyconazole)

-

46.

Etion (Ethion)

-

47.

Etirimol (Ethirimol)

-

48.

Etofenproks (Etofenprox)

-

49.

Etoksazol (Etoxazole)

-

50.

Etefon (Ethephon)

Ispituje se samo u/na paprici, pšenici i stonom grožđu

51.

Famoksadon (Famoxadone)

-

52.

Fenamidon (Fenamidone)

-

53.

Fenamifos (Fenamiphos)

-

54.

Fenarimol (Fenarimol)

-

55.

Fenazakin (Fenazaquin)

-

56.

Fenbukonazol (Fenbuconazole)

-

57.

Fenbutatin oksid

Ispituje se u/na plavom patlidžanu, grejpfrutu, paprici i stonom grožđu

58.

Fenheksamid (Fenhexamid)

-

59.

Fenitrotion (Fenitrothion)

-

60.

Fenoksikarb (Fenoxycarb)

-

61.

Fenpropatrin (Fenpropathrin)

-

62.

Fenpropidin (Fenpropidin)

-

63.

Fenpropimorf (Fenpropimorph)

-

64.

Fenpirazamin

-

65.

Fenpiroksimat (Fenpyroximate)

-

66.

Fention (Fenthion)

-

67.

Fenvalerat (Fenvalerate)

-

68.

Fipronil

-

69.

Flonikamid (Flonicamid)

-

70.

Fluazifop-P-butil (Fluazifop-P-butyl)

Ispituje se samo u/na plavom patlidžanu, brokoliju, paprici i pšenici

71.

Flubendiamid (Flubendiamide)

-

72.

Fludioksonil (Fludioxonil)

-

73.

Flufenoksuron (Flufenoxuron)

-

74.

Fluopikolid (Fluopicolide)

-

75.

Fluopiram (Fluopyram)

-

76.

Flukvinokonazol (Fluquinconazole)

-

77.

Flusilazol (Flusilazole)

-

78.

Flutriafol (Flutriafol)

-

79.

Fluksapirksad (Fluxapyroxad)

-

80.

Folpet

-

81.

Formetanat

-

82.

Fosetil-Al

-

83.

Fostiazat (Fosthiazate)

-

84.

Glifosat (Glyphosate)

-

85.

Haloksifop, uključujući haloksifop-P

Ispituje se samo u/na brokoliju, grejpfrutu, paprici i pšenici

86.

Heksaconazole (Hexaconazol)

-

87.

Heksitiazoks (Hexythiazox)

-

88.

Hlorantraniliprol

-

89.

Hlorfenapril

-

90.

Hlormekvat

Ispituje se samo u/na: plavom patlidžanu, stonom grožđu, gajenim pečurkama i pšenici

91.

Hlorotalonil (Chlorothalonil)

-

92.

Hlorprofam (Chlorpropham)

-

93.

Hlorpirifos

-

94.

Hlorpirifos - metil

-

95.

Imazalil (Imazalyl)

-

96.

Imidakloprid (Imidacloprid)

-

97.

Indoksakarb (Indoxacarb)

-

98.

Iprodion (Iprodione)

-

99.

Iprovalikarb (Iprovalicarb)

-

100.

Izokarbofos (Isocarbophos)

-

101.

Izoprotiolan (Isoprothiolane)

-

102.

Karbendazim i benomil (Carbendazim and benomyl)

-

103.

Karbofuran (Carbofuran)

-

104.

Karbosulfan (Carbosulfan)

-

105.

Kaptan (Captan)

-

106.

Karbaril (Carbaryl)

-

107.

Kresoksim-metil (Kresoxim-methyl)

-

108.

Klofentezin (Clofentezine)

-

109.

Klotianidin (Clothianidin)

-

110.

Lambda-cihalotrin (Lambda-cyhalothrin)

-

111.

Linuron (Linuron)

-

112.

Lufenuron (Lufenuron)

-

113.

Malation (Malathion)

-

114.

Metalaksil i metalaksil-M (Metalaxyl and metalaxil-M)

-

115.

Metamidofos (Methamidophos)

-

116.

Mandipropamid (Mandipropamid)

-

117.

Mepanipirim (Mepanipyrim)

-

118.

Mepikvat

Ispituje se u/na gajenim pečurkama i pšenici

119.

Metaflumizon

-

120.

Metidation (Methidathion)

-

121.

Metomil (Methomyl)

-

122.

Metiokarb

-

123.

Metoksifenozid

-

124.

Metrafenon (Metrafenone)

-

125.

Monokrotofos (Monocrotophos)

-

126.

Miklobutanil (Myclobutanil)

-

127.

Oksadiksil (Oxadixyl)

-

128.

Oksamil (Oxamyl)

-

129.

Oksidemeton-metil (Oxydemeton-methyl)

-

130.

Ometoat

-

131.

Paklobutrazol

-

132.

Paration-metil (Parathion-methyl)

-

133.

Penkonazol (Penconazole)

-

134.

Pencikuron

-

135.

Pendimetalin (Pendimethalin)

-

136.

Pemetrin

-

137.

Fosmet

-

138.

Pimetrozin

Ispituje se u/na plavom patlidžanu, dinjama i paprici

139.

Pirimikarb (Pirimicarb)

-

140.

Pirimifos-metil (Pirimifos-methyl)

-

141.

Prohloraz (Prochloraz)

-

142.

Profenofos

-

143.

Prosimidon (Procymidone)

-

144.

Propamokarb (Propamocarb)

Ispituje se u/na plavom patlidžanu, stonom grožđu, dinjama, brokoliju, paprici i pšenici

145.

Propikonazol (Propiconazole)

-

146.

Propizamid (Propyzamide)

-

147.

Protiokonazol

Ispituje se u/na paprici i pšenici

148.

Propargit

-

149.

Prokinazid

-

150.

Prosulfokarb

-

151.

Piraklostrobin

-

152.

Piridaben

-

153.

Piridalil

-

154.

Piriproksifen

-

155.

Pirimetanil (Pyrimethanil)

-

156.

Kvinoksifen (Quinoxyfen)

-

157.

Spirodiklofen (Spirodiclofen)

-

158.

Spiromesifen (Spiromesifen)

-

159.

Spiroksamin (Spiroxamine)

-

160.

Spirotetramat (Spirotetramat)

-

161.

Sulfoksaflor

-

162.

Spinetoram

-

163.

Spinosad

-

164.

Tau-fluvalinat (Tau-Fluvalinate)

-

165.

Tebukonazol (Tebuconazole)

-

166.

Tebufenpirad (Tebufenpyrad)

-

167.

Tebufenozid

-

168.

Teflubenzuron (Teflubenzuron)

-

169.

Teflutrin (Tefluthrin)

-

170.

Terbutilazin (Terbuthylazine)

-

171.

Tetrakonazol (Tetraconazole)

-

172.

Tetradifon (Tetradifon)

-

173.

Tiabendazol (Thiabendazole)

-

174.

Tiakloprid (Thiacloprid)

-

175.

Tiametoksam (Thiametoxam)

-

176.

Tiofanat-metil (Thiophanate-methyl)

-

177.

Tolklofos-metil (Tolclofos-methyl)

-

178.

Triadimefon

-

179.

Triadimenol

-

180.

Tiodikarb (Thiodicarb)

-

181.

Triazofos (Triazophos)

-

182.

Trifloksistrobin (Trifloxystrobin)

-

183.

Triflumuron (Triflumuron)

-

184.

Vinklozolin (Vinclozolin)

-

Tabela 2. Aktivne supstance čije se prisustvo i nivo ostataka ispituje u hrani životinjskog porekla

Broj

Aktivna supstanca

Napomena

1.

Aldrin i dieldrin (Aldrin and dieldrin)

-

2.

Amonijum glufosinat

 

3.

Bifentrin (Bifenthrin)

-

4.

Hlordan (Chlordane)

-

5.

Hlorpirifos (Chlorpyrifos)

-

6.

Hlorpirifos-metil (Chlorpyrifos-methyl)

-

7.

Cipermetrin (Cypermethrin)

-

8.

DDT

-

9.

Deltametrin (Delthametrin)

-

10.

Diazinon

-

11.

Endosulfan

-

12.

Famoksadon (Famoxadone)

-

13.

Fenvalerat (Fenvalerate)

-

14.

Fipronil

-

15.

Glifosat

 

16.

Heptachlor (Heptahlor)

-

17.

Heksahlorbenzen (Hexachlorobenzene)

-

18.

Heksahlorcikloheksan (HCH, alfa izomer) (Hexachlorcyclohexan (HCH, Alpha-Isomer))

-

19.

Heksahlorcikloheksan (HCH, beta izomer) (Hexachlorcyclohexan (HCH, Beta-Isomer))

-

20.

Indoksakarb (Indoxarb)

 

21.

Lindan (Lindane)

-

22.

Metoksihlor (Methoxychlor)

-

23.

Paration (Parathion)

-

24.

Pendimetalin

 

25.

Permetrin (Permethrin)

-

26.

Pirimifos-metil (Pirimiphos- methyl)

-