PRAVILNIKO POLAGANJU ISPITA ZA PROVERU STRUČNOSTI I OSPOSOBLJENOSTI KANDIDATA KOJI SE PRVI PUT BIRA ILI PREDLAŽE ZA IZBOR NA JAVNOTUŽILAČKU FUNKCIJU("Sl. glasnik RS", br. 37/2024) |
Ovim pravilnikom uređuje se sadržina, način polaganja i ocenjivanje ispita za proveru stručnosti i osposobljenosti kandidata u postupku za izbor glavnog javnog tužioca i javnog tužioca, odnosno za predlaganje kandidata za izbor Vrhovnog javnog tužioca. (u daljem tekstu: ispit).
Proveri stručnosti i osposobljenosti na ispitu podleže kandidat koji se prvi put bira, odnosno predlaže za izbor na javnotužilačku funkciju.
Kandidatom iz stava 2. ovog člana smatra se i kandidat koji u trenutku kandidovanja ne vrši javnotužilačku funkciju, bez obzira da li je ranije vršio javnotužilačku funkciju.
Primena završne ocene na početnoj obuci na Pravosudnoj akademiji
Kandidat za javnog tužioca koji se prvi put bira na funkciju u osnovnom javnom tužilaštvu, a koji je završio početnu obuku na Pravosudnoj akademiji nije dužan da polaže ispit, već se njemu kao merilo stručnosti i osposobljenosti uzima završna ocena na početnoj obuci na Pravosudnoj akademiji.
Kandidat iz stava 1. ovog člana može, na lični zahtev, da polaže ispit, u kom slučaju se tom kandidatu kao merilo stručnosti i osposobljenosti uzima ocena dobijena na ispitu.
Ispit sprovodi Komisija Saveta iz člana 29. Pravilnika o kriterijumima i merilima za ocenu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti kandidata i postupku za izbor glavnog javnog tužioca i javnog tužioca i predlaganje kandidata za izbor Vrhovnog javnog tužioca (u daljem tekstu: Komisija Saveta).
Komisija Saveta određuje vreme i mesto polaganja ispita.
O datumu i mestu polaganja ispita, Komisija Saveta obaveštava kandidata najkasnije osam dana pre polaganja pismenim obaveštenjem, objavljivanjem na internet strani Visokog saveta tužilaštva, elektronskom poštom ili telefonskim pozivom.
Ispit se sastoji od testa i izrade optužnog ili drugog javnotužilačkog akta iz nadležnosti javnog tužilaštva za koje je kandidat podneo prijavu.
Test se sastoji od 20 pitanja iz Zakonika o krivičnom postupku i Krivičnog zakonika, sa tri ponuđena odgovora od kojih je samo jedan tačan.
Ocene na testu su od 1 do 5, i to:
1) od 0 do 10 tačnih odgovora - ocena 1;
2) od 11 do 12 tačnih odgovora - ocena 2;
3) od 13 do 14 tačnih odgovora - ocena 3;
4) od 15 do 17 tačnih odgovora - ocena 4;
5) od 18 do 20 tačnih odgovora - ocena 5.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, kandidat za izbor javnog tužioca u javnim tužilaštvima posebne nadležnosti, posebnom odeljenju za borbu protiv visokotehnološkog kriminala i posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije u višim javnim tužilaštvima, polaže test u kome se najmanje trećina pitanja odnosi na poznavanje poslova iz nadležnosti javnog tužilaštva za koje se kandiduje.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, kandidat za izbor glavnog javnog tužioca polaže test u kome se najmanje jedna trećina pitanja odnosi na poznavanje poslova uprave u javnom tužilaštvu i poslova iz nadležnosti glavnog javnog tužioca tužilaštva za koje se kandiduje.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, kandidat za predlaganje za izbor Vrhovnog javnog tužioca polaže test u kome se najmanje jedna trećina pitanja odnosi na poznavanje poslova uprave u javnom tužilaštvu i poslova iz nadležnosti Vrhovnog javnog tužilaštva.
Izrada i ocena optužnog ili drugog javnotužilačkog akta
Izrada optužnog ili drugog javnotužilačkog akta iz nadležnosti javnog tužilaštva za koje je kandidat podneo prijavu, podrazumeva da kandidat na osnovu postavljenog zadatka koji dobija na ispitu na praznom obrascu, hemijskom olovkom, svojim rukopisom ispisuje vrstu optužnog ili drugog javnotužilačkog akta, nadležnost suda, sadržinu izreke i pravnu kvalifikaciju.
Izrada optužnog ili drugog javnotužilačkog akta se ocenjuje ocenom od 1 do 5, koja se dobija tako što se pojedinačne ocene koju je dao svaki član komisije saberu i podele sa brojem članova komisije.
Ocena optužnog ili drugog javnotužilačkog akta izražava se celim brojem, a zaokruživanje se vrši na sledeći način:
1) manje od 1,5 - ocena 1;
2) od 1,5 do 2,49 - ocena 2;
3) od 2,5 do 3,49 - ocena 3;
4) od 3,5 do 4,49 - ocena 4;
5) od 4,5 i više - ocena 5.
Stručnost i osposobljenost kandidata utvrđuje se na osnovu merila koja se izražavaju bodovima od 1 do 5, na osnovu uspeha postignutog na ispitu.
Uspeh na ispitu se izražava ocenom od 1 do 5.
Ocena ispita se dobija tako što se zbir ocene testa i ocene optužnog ili drugog javnotužilačkog akta podeli sa dva, s tim što se zaokruživanje vrši na veću ocenu.
Kandidat koji je na testu ili izradi optužnog ili drugog javnotužilačkog akta dobio ocenu 1, ne ispunjava merila stručnosti i osposobljenosti.
Pre polaganja ispita, ovlašćeno lice koje odredi Komisija Saveta (u daljem tekstu: ovlašćeno lice) proverava identitet kandidata uvidom u ličnu kartu ili putnu ispravu i upoznaje kandidata sa pravilima kojih se mora pridržavati tokom polaganja ispita.
Prilikom ulaska u prostoriju za polaganje testa kandidat dobija identifikacioni obrazac sa podacima o ličnosti i obrazac testa.
Prilikom ulaska u prostoriju radi izrade optužnog ili drugog javnotužilačkog akta kandidat dobija identifikacioni obrazac sa podacima o ličnosti i obrazac za izradu optužnog ili drugog javnotužilačkog akta.
Identifikacioni obrazac sadrži ime, prezime, ime jednog roditelja i JMBG kandidata.
Kandidat je dužan da proveri tačnost podataka o ličnosti i lično zatvori obrazac.
Obezbeđivanje anonimnosti kandidata
Nakon polaganja ispita, odnosno izrade optužnog ili drugog javnotužilačkog akta, kandidat je dužan da ovlašćenom licu preda obrazac testa, odnosno obrazac za izradu izreke optužnog ili drugog javnotužilačkog akta, kao i zatvoren identifikacioni obrazac.
Ovlašćeno lice, prilikom predaje, u prisustvu kandidata, spaja sve obrasce, lepi šifru na perforirani deo identifikacionog obrasca, a potom istu šifru lepi na sam identifikacioni obrazac, kao i na obrazac testa i obrazac za izradu optužnog ili drugog javnotužilačkog akta.
Ovlašćeno lice odseca perforirani deo identifikacionog obrasca na kome se nalazi šifra i predaje ga kandidatu, koji je dužan da ga čuva.
Test i izrada optužnog ili drugog javnotužilačkog akta ocenjuju se tako da članovi komisije nemaju uvid u identitet kandidata, već samo u šifru na obrascu testa i obrascu za izradu izreke optužnog ili drugog javnotužilačkog akta.
Zabrana korišćenja literature i sredstva telekomunikacije i elektronske komunikacije
Prilikom davanja odgovora na testu kandidat nema pravo da koristi literaturu, a prilikom izrade optužnog ili drugog javnotužilačkog akta kandidat može da koristi samo Zakonik o krivičnom postupku i Krivični zakonik, bez komentara i dodatne literature.
Prilikom polaganja ispita zabranjeno je korišćenje telekomunikacionih sredstava i sredstava elektronske komunikacije, kao i drugih priručnih sredstava.
Ukoliko kandidat na ispitu koristi nedozvoljenu literaturu ili sredstva iz stava 2. ovog člana, biće udaljen sa ispita, a komisija će doneti odluku o isključenju kandidata iz daljeg toka ispita.
Kandidat iz stava 3. ovog člana smatraće se neocenjenim.
Kao dat odgovor na testu smatraće se samo odgovor koji je zaokružen hemijskom olovkom.
Ukoliko odgovor nije zaokružen hemijskom olovkom ili je zaokruženo više odgovora, smatraće se da kandidat nije odgovorio na pitanje.
Trajanje testa i izrade izreke optužnog ili drugog javnotužilačkog akta
Vreme za izradu testa iznosi 45 minuta.
Vreme za izradu optužnog ili drugog javnotužilačkog akta iznosi 60 minuta.
Na vidnom mestu mora biti istaknut časovnik kojim će se meriti vreme polaganja ispita.
Nakon isteka vremena za izradu testa, odnosno optužnog ili drugog javnotužilačkog akta, kandidat je dužan da zatvori obrazac testa, odnosno obrazac za izradu optužnog ili drugog javnotužilačkog akta i isti bez odlaganja preda ovlašćenom licu.
Ukoliko kandidat, nakon isteka navedenog vremena, nastavi da dopisuje ili ispravlja test, odnosno optužni ili drugi javnotužilački akt, biće udaljen sa ispita, a komisija će doneti odluku o isključenju kandidata iz daljeg toka ispita.
Kandidat iz stava 5. ovog člana smatraće se neocenjenim.
Prigovor na ocenu testa i izrade optužnog ili drugog javnotužilačkog akta
Kandidat koji nije zadovoljan ocenom na testu ili ocenom izrade optužnog ili drugog javnotužilačkog akta, ima pravo da u roku od 24 časa od objavljivanja rezultata izvrši uvid u test, kao i u zapisnik o ocenjivanju izrade optužnog ili drugog javnotužilačkog akta i da izjavi prigovor.
Uvid u test i zapisnik o ocenjivanju izrade optužnog ili drugog javnotužilačkog akta vrši se u prisustvu najmanje jednog člana komisije. Pre uvida kandidat je dužan da pokaže odsečak sa šifrom.
Prigovor se podnosi pod šifrom uz navođenje dana i časa podnošenja prigovora.
Komisija je dužna da u roku od 24 časa od podnošenja prigovora donese odluku.
Neblagovremen ili nedozvoljen prigovor, komisija će rešenjem odbaciti.
Ukoliko je prigovor osnovan komisija donosi rešenje kojim se ponovo utvrđuje broj bodova, uz navođenje razloga zbog kojih je došlo do izmene bodova.
Ukoliko prigovor nije osnovan, komisija donosi rešenje kojim prigovor odbija.
Rešenje sa oznakom šifre kandidata se objavljuje na mestu na kojem se objavljuje rezultat testa. Ostali kandidati imaju pravo uvida u test i zapisnik o ocenjivanju izrade optužnog ili drugog javnotužilačkog akta.
Ocena koju je kandidat dobio na ispitu sprovedenom u skladu sa ovim pravilnikom važi neograničeno.
Ukoliko kandidat nije zadovoljan ocenom na ispitu može ponovo polagati ispit na narednom oglasu Visokog saveta tužilaštva za izbor nosilaca javnotužilačke funkcije, u kom slučaju važi ocena sa poslednjeg ispita.
Ocena koja je ostvarena na testu, kao i ocena izrade optužnog ili drugog javnotužilačkog akta, objavljuje se pod šifrom kandidata na internet strani Visokog saveta tužilaštva.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o programu i načinu polaganja ispita na kome se proverava stručnost i osposobljenost kandidata koji se prvi put bira na funkciju zamenika javnog tužioca ("Službeni glasnik RS", br. 82/17 i 91/18), kao i Odluka o sadržini i formi testa koji se polaže u postupku predlaganja kandidata za nosioce javnotužilačke funkcije ("Službeni glasnik RS", broj 49/15).
Ocene koje su kandidati koji se prvi put biraju na javnotužilačku funkciju dobili na ispitu sprovedenom u skladu sa odredbama Pravilnika iz stava 1. ovog člana, ostaju na snazi, osim za kandidate za prvi izbor na javnotužilačku funkciju u javnim tužilaštvima posebne nadležnosti, posebnom odeljenju za borbu protiv visokotehnološkog kriminala i posebnim odeljenjima za suzbijanje korupcije u višim javnim tužilaštvima.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".